ଜାତୀୟ |

ପୁଞ୍ଜି ବଜାର ଉପରେ ବଜେଟ ପ୍ରହାର

ପୁଞ୍ଜି ବଜାର ଉପରେ ବଜେଟ ପ୍ରହାର
ବମ୍ବେ,୨ା୨(ପି.ଟି.): ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ୍‌ ପୁଞ୍ଜି ବଜାର ପାଇଁ ନକାରାତ୍ମକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି। ନିବେଶକଙ୍କୁ ନିରାଶ କରି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟ୍‌ଲୀ ଦୀର୍ଘମିଆଦୀ ପୁଞ୍ଜି ଲାଭ (ଲଙ୍ଗ୍‌ ଟର୍ମ କ୍ୟାପିଟାଲ ଗେନ୍‌) ଉପରେ ୧୦% ଟିକସ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଦଲାଲ୍‌ ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍‌ ପାଇଁ ନିରାଶାର ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଶୁକ୍ରବାର ନିବେଶକଙ୍କ ସକାଶେ କଳା ଶୁକ୍ରବାର ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି। କାରବାର ଶେଷରେ ବମ୍ବେ ଷ୍ଟକ୍‌ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ସେନ୍‌ସେକ୍ସରେ ୮୩୯.୯୧ ପଏଣ୍ଟ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି। ଫଳରେ ଏହା ୩୫,୦୬୬.୭୫ ପଏଣ୍ଟକୁ ଖସିଆସିଛି। ଗତ ଅଢ଼େଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ସର୍ବବୃହତ୍‌ ଦୈନିକ ହ୍ରାସ। ସେନ୍‌ସେକ୍ସରେ ଘଟିଥିବା ରେକର୍ଡ ହ୍ରାସ ଯୋଗୁ ନିବେଶକଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଷତି ଘଟିଛି। ବମ୍ବେ ଷ୍ଟକ୍‌ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ(ବିଏସ୍‌ଇ)ରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ସମସ୍ତ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ମିଳିତ ବଜାର ମୂଲ୍ୟରେ ୪.୭ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ଘଟିଛି। ଏହା ୧୫୩.୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ୧୪୮.୪ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ଖସିଆସିଛି। ୨୦୧୫ ଅଗଷ୍ଟ ୨୪ରୁ ସେନ୍‌ସେକ୍ସରେ ଏହା ସର୍ବବୃହତ୍‌ ହ୍ରାସ। ଉକ୍ତ ସମୟରେ ସେନ୍‌ସେକ୍ସ ୧,୬୨୪.୫୧ ପଏଣ୍ଟ ଖସିିଥିଲା। ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଋଣ ବୋଝ ଦେଶର ରେଟିଂ ବୃଦ୍ଧି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନ୍ତରାୟ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ‘ଫିଚ୍‌ ରେଟିଂ’ କହିଥିବାବେଳେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଶୁକ୍ରବାର ବଜାର ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି। ତେବେ ନ୍ୟାଶ୍‌ନାଲ୍‌ ଷ୍ଟକ୍‌ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ନିଫ୍‌ଟି ମଧ୍ୟ ୧୦,୮୦୦ ପଏଣ୍ଟ ତଳକୁ ଖସିଆସିଛି। ଏଥିରେ ୨୫୬.୩୦ ପଏଣ୍ଟ ହ୍ରାସ ଘଟି ୧୦,୭୬୦.୬୦ ପଏଣ୍ଟରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଛି। ଗୁରୁବାର ମଧ୍ୟ ପୁଞ୍ଜି ବଜାର ନିମ୍ନମୁଖୀ ହୋଇଥିଲା।
All Right Reserved By

ଜାତୀୟ |

ଅଶ୍ଳୀଳ ଢଙ୍ଗରେ ମମତାଙ୍କ ପୋଷ୍ଟର ତିଆରି କରି ଗିରଫ ହେଲେ ଭାଜପା କର୍ମୀ

ଅଶ୍ଳୀଳ ଢଙ୍ଗରେ ମମତାଙ୍କ ପୋଷ୍ଟର ତିଆରି କରି ଗିରଫ ହେଲେ ଭାଜପା କର୍ମୀ

କୋଲକାତା,୧୮।୯: ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ଫଟୋ ସହ ଓଡ଼ିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟଙ୍କ ଫଟୋକୁ ଯୋଡି ଏକ ଓଡ଼ିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପୋଷ୍ଟର ଭାବେ ଅତି ଅଶ୍ଳୀଳ ଭାବେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପୋଷ୍ଟ କରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଜଣେ ଭାଜପା କର୍ମୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି।

ଛାଡପତ୍ର ଆବେଦନ କଲେ ଇନ୍ଦ୍ରାଣୀ-ପିଟର

ଛାଡପତ୍ର ଆବେଦନ କଲେ ଇନ୍ଦ୍ରାଣୀ-ପିଟର

ମୁମ୍ବାଇ,୧୮।୯: ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ସିନା ବୋରା ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଇନ୍ଦ୍ରାଣୀ ମୁଖାର୍ଜି ଓ ତାଙ୍କ ପତି ପିଟର ମୁଖାର୍ଜି ପରସ୍ପରଠାରୁ ଅଲଗା ହେବା ପାଇଁ ମଙ୍ଗଳବାର ମୁମ୍ବାଇର ଫ୍ୟାମିଲି କୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି।

ଏଟିଏମ୍‌ରେ ଗଣେଶ, କାର୍ଡ ଭରିଲେ ମିଳୁଛି ପ୍ରସାଦ

ଏଟିଏମ୍‌ରେ ଗଣେଶ, କାର୍ଡ ଭରିଲେ ମିଳୁଛି ପ୍ରସାଦ

ପୁଣେ,୧୮।୯: ଏଥର ଗଣେଶଙ୍କ ଆରାଧନାକୁ ଇକୋ ଫ୍ରେଣ୍ଡଲି କରିବାକୁ ପ୍ରାୟ ସବୁଠାରେ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଛି। ହେଲେ ପୁଣେର ସଞ୍ଜିବ କୁଲକର୍ନି ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ପାଖାପାଖି ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ଏକ ଏଟିଏମ୍‌ ମେଶିନ୍‌ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି।

ପିତାଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ନିକଟରେ କାନ୍ଦୁଥିବା ବାଳକଙ୍କୁ ମିଳିଲା ୧୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା

ପିତାଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ନିକଟରେ କାନ୍ଦୁଥିବା ବାଳକଙ୍କୁ ମିଳିଲା ୧୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୯: ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ଜଳ ବୋର୍ଡର ଜଣେ ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଥିବା ସମୟରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ଏହାପରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ମୃତଦେହ ନିକଟରେ ତାଙ୍କ ୭ ବର୍ଷର ପୁଅ କାନ୍ଦୁଥିବାର ଏକ ଫଟୋ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିଲା।

ଏବେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପ୍ରତିଦିନ ଦେଖିହେବ ହଟ୍‌ ଷ୍ଟାର ସନ୍ନି ଲିଓନଙ୍କୁ

ଏବେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପ୍ରତିଦିନ ଦେଖିହେବ ହଟ୍‌ ଷ୍ଟାର ସନ୍ନି ଲିଓନଙ୍କୁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୯: ବଲିଉଡ୍‌ ବୋଲ୍ଡ କୁଇନ୍‌ ସନ୍ନି ଲିଓନଙ୍କୁ ଏବେ ସାଧାରଣ ଲୋକେ ଦେଖିପାରିବେ। ତାହା ପୁଣି ଅତି ନିକଟରୁ ଆଉ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ। କଥା ହେଲା ଦିଲ୍ଲୀସ୍ଥିତ ମାଡାମ୍‌ ତୁଷାଡ୍ସ ମ୍ୟୁଜିୟମରେ ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ସ୍ଥାନିତ ହୋଇଛି ପର୍ନଷ୍ଟାର ସନ୍ନି ଲିଓନଙ୍କ ମହମ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି। 

୩୫୦ ଲୋକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ସେନା

୩୫୦ ଲୋକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ସେନା

ଗାଙ୍ଗଟକ୍‌,୧୮।୯: ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ସିକିମ୍‌ରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ଅଭାବନୀୟ ପରିସ୍ଥିତି। ବାରମ୍ବାର ଭୂସ୍ଖଳନ ଯୋଗୁ ଜଳବନ୍ଦୀ ହୋଇଥିବା ୩୫୦ ଲୋକଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ସେନା ଉଦ୍ଧାର କରିଛି। 

ଆପ୍‌ ନେତାଙ୍କୁ ସମନ

ଆପ୍‌ ନେତାଙ୍କୁ ସମନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୯: ପ୍ରଶାସକ ଅଂଶୁ ପ୍ରକାଶଙ୍କୁ ମାଡ ମାରିବା ଘଟଣାରେ ପଟିଆଲା ହାଉସ କୋର୍ଟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜରିଓ୍ବାଲ, ଉପ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମନିଷ ସିସୋଦିଆଙ୍କ ସମେତ ୧୩ ଜଣ ଆପ୍‌ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ସମନ ଜାରି  କରିଛନ୍ତି।

ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟାଙ୍କ ପାଇଁ ସହାୟତା ପଠାଇଲା ଭାରତ

ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟାଙ୍କ ପାଇଁ ସହାୟତା ପଠାଇଲା ଭାରତ

ଢ଼ାକା/ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୯: ମ୍ୟାନମାର୍‌ରେ ହିଂସା ଯୋଗୁ ବାଂଲାଦେଶ ପଳାୟନ କରିଥିବା ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟାଙ୍କ ପାଇଁ ଭାରତ ୧୧ ଲକ୍ଷ ଲିଟର କିରାସିନି ଓ ୨୦ ହଜାର ଷ୍ଟୋଭ୍‌ ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସାମଗ୍ରୀ ପଠାଇଛି। 

ପେଟ୍ରୋଲ୍‌ ଦାମ୍‌ ପଚାରିବାରୁ ଅଟୋ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ମାଡ ମାରିଲେ ଭାଜପା କର୍ମୀ

ପେଟ୍ରୋଲ୍‌ ଦାମ୍‌ ପଚାରିବାରୁ ଅଟୋ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ମାଡ ମାରିଲେ ଭାଜପା କର୍ମୀ

ଚେନ୍ନାଇ,୧୮।୯: ଭାଜପା କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କର ଦାଦାଗିରି ଏବେ ଗଣମାଧ୍ୟମ କ୍ୟାମେରାରେ କଏଦ ହୋଇଛି। ରବିବାର ଚେନ୍ନାଇର ଭାଜପା ପ୍ରଦେଶ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତାମିଲିସାଇ ସୁନ୍ଦରାଜନ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ଦର ବୃଦ୍ଧିକୁ ନେଇ କିଛି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଉଥିଲେ।

୧୫ ଘଣ୍ଟାର ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଯାତ୍ରା: ପାଇଲଟଙ୍କ ସମେତ ଆତଙ୍କିତ ଥିଲେ ୩୭୦ ଯାତ୍ରୀ

୧୫ ଘଣ୍ଟାର ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଯାତ୍ରା: ପାଇଲଟଙ୍କ ସମେତ ଆତଙ୍କିତ ଥିଲେ ୩୭୦ ଯାତ୍ରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ନ୍ୟୁୟର୍କ,୧୮।୯: ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରୁ ନ୍ୟୁୟର୍କ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର ବୋଇଙ୍ଗ୍‌ ୭୭୭-୩୦୦ ବିମାନ ଏଆଇ-୧୦୧ରେ ୩୭୦ ଯାତ୍ରୀ ସବାର ଥିଲେ। ବିମାନର କେତେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ କାମ କରୁ ନ ଥିଲା।

ପୁଣି ଥରେ ଇଟାଲୀରେ ହେବ ଇଶାଙ୍କ ନିର୍ବନ୍ଧ

ପୁଣି ଥରେ ଇଟାଲୀରେ ହେବ ଇଶାଙ୍କ ନିର୍ବନ୍ଧ

ମୁମ୍ବାଇ,୧୮।୭: ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଓ ନିତା ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଲାଡ୍‌ଲି ଇଶା ଅମ୍ବାନୀଙ୍କର ପୁଣି ଥରେ ନିର୍ବନ୍ଧ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ତାହା ପୁଣି ସୁଦୂର ଇଟାଲୀରେ।

୨୦୧୭ରେ ଦେଶରେ ୮ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଶିଶୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି

୨୦୧୭ରେ ଦେଶରେ ୮ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଶିଶୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି

ଜେନେଭା/ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୯: ଭାରତରେ ୨୦୧୭ରେ ୮ ଲକ୍ଷ ୨ ହଜାର ଶିଶୁଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଏନେଇ ଜାତିସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଶିଶୁକନ୍ୟାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁହାର ହ୍ରାସ ପାଇଛି।