ଖେଳ |

ଚତୁର୍ଥ ଟାଇଟଲ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଭାରତ

ଚତୁର୍ଥ ଟାଇଟଲ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଭାରତ
ମାଉଣ୍ଟ ମାଉଙ୍ଗନୁଇ(ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ), ୨।୨(ପି.ଟି.)- ୧୯ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ କ୍ରିକେଟ ବିଶ୍ୱକପର ଟାଇଟଲ ଟକ୍କର ଶନିବାର ଏଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ମେଗା ଫାଇନାଲର ଦୁଇ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ହେଉଛନ୍ତି ଭାରତ ଓ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ। ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଇତିହାସରେ ସବୁଠାରୁ ସଫଳ ଦଳ ଭାରତ ଓ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପୂର୍ବରୁ ୩ ଥର ଲେଖାଏ ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇ ସାରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଚଳିତ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅପରାଜେୟ ରହିଥିବା ରାହୁଲ ଡ୍ରାଭିଡଙ୍କ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣପ୍ରାପ୍ତ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ହରାଇ ଚତୁର୍ଥ ଟାଇଟଲ ହାସଲ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ରହିଛି। ପୂର୍ବରୁ ମହମ୍ମଦ କୈଫ(୨୦୦୨), ବିରାଟ କୋହଲି(୨୦୦୮), ଉନ୍ମୁକ୍ତ ଚାନ୍ଦ(୨୦୧୨) ଭାରତ ପାଇଁ ଏହି କପ୍‌ ଜିତି ସାରିଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟର ଭବିଷ୍ୟତ ବିବେଚିତ ହେଉଥିବା ପୃଥ୍ବୀ ଶ’ ଏହି ଗ୍ରୁପରେ ସାମିଲ ହେବାଠାରୁ ଗୋଟିଏ ପାଦ ଦୂରରେ ରହିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନର ଫର୍ମକୁ ଦେଖିଲେ ଭାରତ ଟାଇଟଲ ପାଇଁ ହଟ୍‌ ଫେଭରାଇଟ। ଏହାର ଖେଳାଳିମାନେ ପ୍ରଭାବୀ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ୫ଟି ଯାକ ମ୍ୟାଚ ଜିତି ସାରିଛନ୍ତି। ପୃଥ୍ବୀ ଶ’ଙ୍କ ଦଳ ଏହାର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୧୦୦ ରନରେ ହରାଇଥିବାବେଳେ ସେମିଫାଇନାଲରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ବୃହତ୍‌ ବ୍ୟବଧାନ ୨୦୩ ରନରେ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା। ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ୨୭୨ ରନ କରିବାପରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ୬୯ ରନରେ ଅଲଆଉଟ କରି ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିମାନେ ମନୋବଳକୁ ଦୃଢ଼ କରିଛନ୍ତି। ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କଥା ହେଲେ ଭାରତୀୟ ଦଳ କୌଣସି ଜଣେ ଖେଳାଳିର ପ୍ରଦର୍ଶନ ବଳରେ ନୁହେଁ ବରଂ ଦଳଗତ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଭିତ୍ତିରେ ସଫଳତା ପଥେ ଆଗେଇ ଚାଲିଛି। ଦଳର ବ୍ୟାଟିଂ ଲାଇନ୍‌ଅପ୍‌ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୃଢ଼ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି। ପୃଥ୍ବୀ ଶ’ ଓ ମନଜୋତ କାଲ୍‌ରା ପୁରା ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଭଲ ଷ୍ଟାର୍ଟ ଦେଇଥିବାବେଳେ ଶୁଭମ୍‌ ଗିଲ୍‌ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅପୂର୍ବ ବିବେଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସ୍ଥିର ପ୍ରଦର୍ଶନ ବଜାୟ ରଖିଥିବାରୁ ଶୁଭମ୍‌ଙ୍କ ଉପରେ ନିଶ୍ଚିତ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ଦଳର ନଜର ରହିବ। ସେମିଫାଇନାଲରେ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିବା ଏହି ବ୍ୟାଟିଂ ପ୍ରତିଭା ଫାଇନାଲରେ ମଧ୍ୟ ତାହାର ପୁନରାବୃତ୍ତି ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି। ବୋଲିଂ ବିଭାଗରେ ଶିଭମ୍‌ ମାଭି ଓ କମଲେଶ୍‌ ନାଗରକୋଟି ଘଣ୍ଟାକୁ ୧୪୦ କିଲୋମିଟରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବେଗରେ ବୋଲିଂ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବ୍ୟାଟିଂ ଲାଇନ୍‌ଅପ୍‌କୁ ଧ୍ୱସ୍ତ କରିବାକୁ ହେଲେ ଏ ଦୁହିଁଙ୍କୁ ଗୁରୁଦାୟିତ୍ୱ ବହନ କରିବାକୁ ହେବ। ସ୍ପିନର ଅଭିଷେକ ଶର୍ମା ଓ ଅନୁକୂଳ ରୟ ଦଳର ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଖେଳାଳି। ଏମାନଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ୱସମ୍ପନ୍ନ ଭାବେ ଖେଳିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ସ୍ପିନ ବୋଲିଂ ବ୍ୟତୀତ ଅଭିଷେକ ଲୋୟର ଅର୍ଡରରେ ବିସ୍ଫୋରକ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାର ଦକ୍ଷତା ରଖିଛନ୍ତି। ଦଳର ଫିଲ୍ଡିଂ ମଧ୍ୟ ପୁରା ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଦର୍ଶନୀୟ ରହିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଲିଗ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ପ୍ରତିଶୋଧ ପାଇଁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଆଗ୍ରହର ସହ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି। କେବଳ ଏହି ଗୋଟିଏ ଖରାପ ମ୍ୟାଚକୁ ଛାଡ଼ିଦେଲେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ କ୍ରମାଗତ ୪ଟି ମ୍ୟାଚ ଜିତି ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ଜାସନ ସାଙ୍ଘାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଦଳର ଗତ ଦୁଇ ମ୍ୟାଚ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଉଚ୍ଚକୋଟୀର ରହିଥିଲା। କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ମାତ୍ର ୧୨୭ ରନ କରିଥିଲେ ହେଁ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ୩୧ ରନର ବିଜୟ ଏବଂ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରି ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିବା ଉତ୍ସାହୀ ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ବିଦା କରିବାପରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମନୋବଳ ଏବେ କାହିଁ କେତେ ଉପରେ। ପୂର୍ବ ମ୍ୟାଚ ପରାଜୟକୁ ଭୁଲି ଫାଇନାଲରେ ସେମାନେ ଭାରତକୁ କଡ଼ା ଟକ୍କର ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇ ସାରିଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ଦଳ: ପୃଥ୍ବୀ ଶ’(ଅଧିନାୟକ), ଶୁଭମ୍‌ ଗିଲ୍‌, ମନଜୋତ କାଲ୍‌ରା, ହିମାଂଶୁ ରଣା, ଅଭିଷେକ ଶର୍ମା, ରିୟାନ ପାରଗ, ହାର୍ଭିକ ଦେଶାଇ, ଶିଭମ୍‌ ମାଭି, କମଲେଶ୍‌ ନାଗରକୋଟି, ଇଶାନ ପୋରେଲ, ଅନୁକୂଳ ରୟ, ଶିବା ସିଂ, ଆର୍ଯ୍ୟନ ଜୁୟାଲ, ଅର୍ଶଦୀପ ସିଂ, ପଙ୍କଜ ଯାଦବ। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦଳ: ଜାସନ ସାଙ୍ଘା(ଅଧିନାୟକ), ଓ୍ବିଲ୍‌ ସୁଥରଲାଣ୍ଡ, ଜିଭିଏର ବାର୍ଟଲେଟ୍‌, ମ୍ୟାକ୍ସ ବ୍ରାଣ୍ଟ, ଜ୍ୟାକ୍‌ ଏଡଓ୍ବାଡର୍‌ସ, ଜାକ୍‌ ଇଭାନ୍ସ, ଜାରୋଡ୍‌ ଫ୍ରିମ୍ୟାନ, ର଼୍ୟାନ ହାଡ୍‌ଲି, ବାକ୍ସଟେର ଜେ.ହଲ୍ଟ, ନାଥନ ମ୍ୟାକସ୍ବିନେ, ଜୋନାଥନ ମେର୍ଲୋ, ଲିଅଡ୍‌ ପୋପ୍‌, ପାରମ ଉପ୍ପାଲ, ଅଷ୍ଟିନ ଓ୍ବ। ମ୍ୟାଚ ଆରମ୍ଭ: ସକାଳ ୬ଟା ୩୦। ପ୍ରସାରଣ: ଷ୍ଟାର ସ୍ପୋଟର୍‌ସ
All Right Reserved By

ଖେଳ |

ଦେଓଧର ଟ୍ରଫିରେ ଖେଳିବେ ପପୁ ରୟ

ଦେଓଧର ଟ୍ରଫିରେ ଖେଳିବେ ପପୁ ରୟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୯।୧୦(ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ବ୍ୟୁରୋ)- ଆଗାମୀ ଦେଓଧର ଟ୍ରଫି ଲାଗି ବିସିସିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ଭାରତ ଏ, ବି ଓ ସି’ ଦଳ ଘୋଷିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଓଡ଼ିଆ ସ୍ପିନର ପପୁ ରୟ ଭାରତ ସି’ ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି।

ଏସିଆନ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନ୍ସ ଟ୍ରଫି: ଓମାନକୁ ୧୧-୦ରେ ହରାଇଲା ଭାରତ

ଏସିଆନ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନ୍ସ ଟ୍ରଫି: ଓମାନକୁ ୧୧-୦ରେ ହରାଇଲା ଭାରତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯।୧୦- ଭାରତୀୟ ହକି ଦଳ ଏସିଆନ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନ୍ସ ଟ୍ରଫି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ବୃହତ ବିଜୟ ସହ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ମୁସ୍କାଟଠାରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଯୁବ ଖେଳାଳି ଦିଲପ୍ରିତ ସିଂ ହ୍ୟାଟ୍ରିକ ଗୋଲ କରିଛନ୍ତି।

ଆମ୍ରେଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ କୈଫ ନିଯୁକ୍ତ

ଆମ୍ରେଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ କୈଫ ନିଯୁକ୍ତ

ମୁମ୍ବାଇ,୧୯।୧୦- ଆଇପିଏଲ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍‌ ଦିଲ୍ଲୀ ଡେୟାରଡେଭିଲ୍ସ(ଡିଡି)ରେ ଯୁବ ପ୍ରତିଭା ଅନ୍ବେଷଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ତୁଲାଉଥିବା ପ୍ରବୀଣ ଆମ୍ରେଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ପୂର୍ବତନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ମହମ୍ମଦ କୈଫଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ଆମ୍ରେ ଡିଡି ଦଳ ସହ ସହାୟକ କୋଚ୍‌ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ।

ଆମ୍ରେଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ କୈଫ ନିଯୁକ୍ତ

ମୁମ୍ବାଇ,୧୯।୧୦- ଆଇପିଏଲ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍‌ ଦିଲ୍ଲୀ ଡେୟାରଡେଭିଲ୍ସ(ଡିଡି)ରେ ଯୁବ ପ୍ରତିଭା ଅନ୍ବେଷଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ତୁଲାଉଥିବା ପ୍ରବୀଣ ଆମ୍ରେଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ପୂର୍ବତନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ମହମ୍ମଦ କୈଫଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ  କରାଯାଇଛି।

ଡେନମାର୍କ ଓପନ:  ଲିନ ଡାନଙ୍କୁ ହରାଇ କ୍ୱାର୍ଟରରେ କିଡାମ୍ବି

ଡେନମାର୍କ ଓପନ: ଲିନ ଡାନଙ୍କୁ ହରାଇ କ୍ୱାର୍ଟରରେ କିଡାମ୍ବି

ଓଡେନ୍‌ସେ(ଡେନମାର୍କ),୧୯।୧୦(ପି.ଟି.)- କିଡାମ୍ବି ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ଏଠାରେ ଚାଲିଥିବା ଡେନମାର୍କ ଓପନ କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। ସେ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଶଟଲର ଲିନ ଡାନଙ୍କୁ ହରାଇଛନ୍ତି। 

ବିଜୟ ହଜାରେ ଟ୍ରଫି  ଫାଇନାଲରେ ମୁମ୍ବାଇ-ଦିଲ୍ଲୀ

ବିଜୟ ହଜାରେ ଟ୍ରଫି ଫାଇନାଲରେ ମୁମ୍ବାଇ-ଦିଲ୍ଲୀ

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ,୧୮।୧୦- ଚଳିତ ବିଜୟ ହଜାରେ ଟ୍ରଫି ଦିନିକିଆ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଟାଇଟଲ ମୁକାବିଲା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଗରୋଇ କ୍ରିକେଟର ଦୁଇ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦଳ ଭେଟାଭେଟି ହେବେ। 

ମୁମ୍ବାଇ ସିଟି ଦଳରୁ ଦାବିନ୍ଦର ବାଦ୍‌

ମୁମ୍ବାଇ,୧୮।୧୦(ପି.ଟି.)- ମୁମ୍ବାଇ ସିଟି ଏଫ୍‌ସି ଡିଫେଣ୍ଡର ଦାବିନ୍ଦର ସିଂ ଚଳିତ ଇଣ୍ଡିଆନ ସୁପର ସିଜନରେ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ସେ ଚଳିତ ସିଜନର ଅବଶିଷ୍ଟାଂଶ ମ୍ୟାଚ୍‌ରୁ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ଛନ୍ତି।

ଦେଓଧର ଟ୍ରଫିରେ ଖେଳିବେ ଅଶ୍ୱିନ ଓ ରାହାନେ

ଦେଓଧର ଟ୍ରଫିରେ ଖେଳିବେ ଅଶ୍ୱିନ ଓ ରାହାନେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୧୦(ପି.ଟି.)- ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ୱିନ ଓ ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାନେ ଦେଓଧର ଟ୍ରଫି ପାଇଁ ଘୋଷିତ ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତା ୨୩ ତାରିଖଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଫର୍ମାଟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି। 

ଫିକ୍ସିଂ କରିଥିବା ସ୍ବୀକାର କଲେ କାନେରିଆ

ଫିକ୍ସିଂ କରିଥିବା ସ୍ବୀକାର କଲେ କାନେରିଆ

କରାଚୀ,୧୮।୧୦(ପି.ଟି.)- ଦୀର୍ଘ ୬ ବର୍ଷ ପରେ ପାକିସ୍ତାନର ପୂବତନ ସ୍ପିନର ଦାନେଶ କାନେରିଆ ଶେଷରେ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଫିକ୍ସିଂ କରିଥିବା ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି। 

୪ ବର୍ଷ ପରେ ୟାମାଗୁଚିଙ୍କୁ ହରାଇଲେ ସାଇନା

୪ ବର୍ଷ ପରେ ୟାମାଗୁଚିଙ୍କୁ ହରାଇଲେ ସାଇନା

ଓଡେନ୍‌ସେ(ଡନମାର୍କ),୧୮।୧୦(ପି.ଟି.)- ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ ଖେଳାଳି ସାଇନା ନେହ୍ବାଲ ଦୀର୍ଘ ୪ ବର୍ଷ ପରେ ଜାପାନର ଆକାନେ ୟାମାଗୁଚିଙ୍କୁ ହରାଇଛନ୍ତି। ଏହି ବିଜୟ ଯୋଗୁ ଚଳିତ ଡେନମାର୍କ ଓପନରେ ସେ କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। 

କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗଦଲେ ସାମିଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଜାହାନ

କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗଦଲେ ସାମିଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଜାହାନ

ମୁମ୍ବାଇ,୧୮।୧୦- ଭାରତୀୟ ପେସର ମହମ୍ମଦ ସାମିଙ୍କ ପତ୍ନୀ ହସିନ ଜାହାନ ଏବେ ରାଜନୀତିରେ ପାଦ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ଇଣ୍ଡିଆନ ନ୍ୟାଶନାଲ କଂଗ୍ରେସ (ଆଇଏନ୍‌ସି) ପାର୍ଟିରେ ଯୋଗଦେଇଛନ୍ତି। 

ବିସିସିଆଇ ମାଗିଲା ବିଦା ହେବାକୁ ଥିବା ଖେଳାଳିଙ୍କ ତାଲିକା

ବିସିସିଆଇ ମାଗିଲା ବିଦା ହେବାକୁ ଥିବା ଖେଳାଳିଙ୍କ ତାଲିକା

ମୁମ୍ବାଇ,୧୮।୧୦- ଇଣ୍ଡିଆନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍‌ (ଆଇପିଏଲ) ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍‌ମାନଙ୍କୁ ଦଳରୁ ବିଦା ହେବାକୁ ଥିବା ଖେଳାଳିଙ୍କ ତାଲିକା ମାଗିଛି ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ବୋର୍ଡ (ବିସିସିଆଇ)।