Dharitri News
ଜାତୀୟ |

ଭୋଟ ଉପରେ ଜେଟ୍‌ଲୀଙ୍କ ନଜର

ଭୋଟ ଉପରେ ଜେଟ୍‌ଲୀଙ୍କ ନଜର ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧।୨ (ପି.ଟି./ ଆଇ.ଏ.ଏନ୍‌.ଏସ୍‌.) : ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ, ଗରିବ ଜନତା, କୃଷକଙ୍କୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେଇ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟ୍‌ଲୀ ଗୁରୁବାର ଲୋକ ସଭାରେ ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ସାଧାରଣ ବଜେଟ୍‌ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ହେଉଛି ତାଙ୍କର ଏକାଦିକ୍ରମେ ପଞ୍ଚମ ଏବଂ ୨୦୧୯ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଶେଷ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ୍‌। ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଏବଂ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ୮ଟି ରାଜ୍ୟର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଜେଟ୍‌ଲୀ ତାଙ୍କ ବଜେଟରେ ଗରିବମାନଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ ବାସଗୃହ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିମା, ଶିକ୍ଷା ସୁବିଧା ଭଳି ଅନେକ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ମଧ୍ୟବିତ୍ତଙ୍କ ସକାଶେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଏଥର ବଜେଟରେ ସେଭଳି କୌଣସି ବଡ ଘୋଷଣା କରିନାହାନ୍ତି। ଆୟକର ଛାଡ ସୀମାକୁ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରଖି ଟିକସଦାତା ଆୟକାରୀ ବର୍ଗଙ୍କୁ ନିରାଶ କରିଛନ୍ତି । ଆୟକର ଦାତାଙ୍କ ସକାଶେ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଡିଡକ୍‌ସନ୍‌ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ପୁନଃ ଆରମ୍ଭ ଏକ ଆଶ୍ୱାସନା ମାତ୍ର । ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଜୀବନଧାରଣର ମାନ ଏବଂ ଭିତ୍ତିଭୂମିର ବିକାଶ ପାଇଁ ସଂପୃକ୍ତ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ୧୪.୩୪ ଲକ୍ଷକୋଟି ବ୍ୟୟବରାଦ କରି ପ୍ରକୃତ ଭାରତ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ରହିଛି ବୋଲି ସେ ପ୍ରମାଣିତ କରିଛନ୍ତି । ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ନିଯୁକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ର ଏବଂ ଘରୋଇ ନିବେଶକୁ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ବଜେଟ୍‌ରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଆଗାମୀ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ବିତ୍ତୀୟ ନିଅଣ୍ଟ ୩.୩ ପ୍ରତିଶତ ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି, ଯାହାକି ପୂର୍ବର ୩ ପ୍ରତିଶତ ଟାର୍ଗେଟଠାରୁ ଅଧିକ । ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ବଜେଟର ମୋଟ ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ ୨୪.୪୨ ଲକ୍ଷ କୋଟି ବୋଲି ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି । ଖରିଫ୍‌ ଋତୁ ସକାଶେ ଶସ୍ୟର ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଏତଦ୍‌ବ୍ୟତୀତ କୃଷିଋଣ ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧି, ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଜରିଆରେ ଦେଢଲକ୍ଷ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା, ଜାତୀୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ୫୦ କୋଟି ଗରିବ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ବାର୍ଷିକ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କରି ଚିକିତ୍ସା ଖର୍ଚ୍ଚ ପ୍ରଦାନ, ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ଚାଷୀଙ୍କ ଆୟ ଦୁଇଗୁଣ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କୃଷି ଉତ୍ପାଦ କ୍ଲଷ୍ଟର ବିକଷିତ କରାଇବା, ପ୍ରତି ଗ୍ରାମକୁ ସ୍ବଚ୍ଛ ରଖିବା ପାଇଁ ‘ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ’ ନାମରେ ନୂଆ ଯୋଜନା ଆଦିର ପ୍ରସ୍ତାବ ଜେଟ୍‌ଲୀଙ୍କ ବଜେଟ୍‌ରେ ରହିଛି। ସରକାରଙ୍କ ମେକ୍‌ ଇନ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବା ପାଇଁ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଆମଦାନୀ କୃତ ଅନେକ ସାମଗ୍ରୀ ଯଥା କାର, ବାଇକ୍‌, ମୋବାଇଲ ଫୋନ, ଅତର, ସୁନା, ହୀରା, ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ରସ ଆଦି ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଟିକସ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି । ଫଳରେ ଏହି ସବୁ ସାମଗ୍ରୀ ମହଙ୍ଗା ହେବ । ଆମଦାନୀ କୃତ ଟାୟାର ଉପରେ ୫ ପ୍ରତିଶତ ଉତ୍ପାଦଶୁଳ୍କ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ଆମଦାନୀ ହେଉଥିବା ଅନେକ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଟିକସକୁ ଦୁଇଗୁଣା କରିଦିଆଯାଇଛି । ଗରିବମାନଙ୍କ ସକାଶେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ବଜେଟ୍‌ରେ ଭଣ୍ଡାର ଖୋଲି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଦେଶର ସବୁ ଗରିବଙ୍କୁ ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ପକ୍କାଘର ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ । ୨୦୧୮-୧୯ ବର୍ଷରେ ୧.୮୮ କୋଟି ଶୌଚାଳୟ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ । ଗ୍ରାମ୍ୟ ବିକାଶ ପାଇଁ ଜେଟ୍‌ଲୀ ତାଙ୍କ ବଜେଟରେ ୧,୩୮,୦୯୭ କୋଟି ବ୍ୟୟବରାଦ କରିଛନ୍ତି । ତଫସିଲଭୁକ୍ତ ଜାତିଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ନିମନ୍ତେ ୫୬.୬୧୯ କୋଟିର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି । ସେହିପରି ତଫସିଲଭୁକ୍ତ ଉପଜାତିଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ସକାଶେ ୩୯.୧୩୫ କୋଟିର ବ୍ୟୟବରାଦ ହୋଇଛି। ଜେଟ୍‌ଲୀ ଏହି ବଜେଟ୍‌ରେ ସୂକ୍ଷ୍ମ, ଲଘୁ ଓ ମଧ୍ୟମ ଉଦ୍ୟୋଗ କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ୩,୭୯୪ କୋଟିର ବ୍ୟୟ ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖିଛନ୍ତି । ଆଗାମୀ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ମୁଦ୍ରାଋଣ ପ୍ରଦାନ ପ୍ରସ୍ତାବ ରହିଛି । ଏତଦ୍‌ବ୍ୟତୀତ ସଙ୍ଗଠିତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୭୦ ଲକ୍ଷ ଅଧିକ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟିର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି । ‘ସୁସ୍ଥ ଭାରତ, ସମୃଦ୍ଧ ଭାରତ’। ଏହାକୁ ମୁଣ୍ଡରେ ରଖି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟ୍‌ଲୀ ଏଥର ବଜେଟ୍‌ରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛନ୍ତି । ଜାତୀୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନା ନାମରେ ଏକ ନୂଆ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହାଦ୍ୱାରା ୧୦ କୋଟି ଗରିବ ପରିବାରର ହାରାହାରି ୫୦ କୋଟି ଲୋକ ଉପକୃତ ହେବେ । ଏହି ଯୋଜନାରେ ହିତାଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଯେ କୌଣସି ସରକାରୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ବାର୍ଷିକ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଚିକିତ୍ସା ଖର୍ଚ୍ଚ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ସେ ଏହାକୁ ପୃଥିବୀର ସର୍ବବୃହତ୍‌ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଯୋଜନା ବୋଲି ଅଭିହିତ କରିଛନ୍ତି । ଏବେ ଦେଶରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ଯୋଜନା (ଆର.ଏସ.ବି.ଓ୍ବାଇ.) କାଯର୍‌ୟକାରୀ ହେଉଛି । ଏହି ଯୋଜନାରେ ଗରିବ ପରିବାରଗୁଡିକୁ ମାତ୍ର ୩୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଚିକିତ୍ସା ଖର୍ଚ୍ଚ ମିଳୁଛି । ଗୁଣାତ୍ମକ ଡାକ୍ତରୀ ଚିକିତ୍ସା ଏବଂ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଯୋଗାଇ ଦେବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସରକାର ଦେଶରେ ୨୪ଟି ନୂଆ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ହସ୍ପିଟାଲ ଖୋଲିବେ । ବର୍ତ୍ତମାନର ଜିଲା ସଦର ହସ୍ପିଟାଲଗୁଡିକୁ ଉନ୍ନୀତ କରାଯାଇ ଏହା ଖୋଲାଯିବ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ୩ଟି ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯେପରି ଗୋଟିଏ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ହସ୍ପିଟାଲ ରହେ ତାହାକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରାଯିବ ବୋଲି ଜେଟ୍‌ଲୀ କହିଛନ୍ତି । ଏତଦ୍‌ବ୍ୟତୀତ ଦେଶରେ ୧.୫ ଲକ୍ଷ ଆରୋଗ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର (ହେଲ୍‌ଥ ଓ୍ବେଲନେସ୍‌ ସେଣ୍ଟର) ଖୋଲାଯିବ ବୋଲି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ବଜେଟ୍‌ରେ ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖିଛନ୍ତି । ଦେଶର ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବୀମା ସୁବିଧା ମିଳିବ। ଏଥିରେ ୧୦ କୋଟି ଗରିବ ପରିବାର ଉପକୃତ ହେବେ। ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଯକ୍ଷ୍ମାରୋଗୀଙ୍କୁ ମାସିକ ୫୦୦ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନର ପ୍ରସ୍ତାବ ମଧ୍ୟ ବଜେଟ୍‌ରେ ରଖାଯାଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ୬୦୦କୋଟିର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । କୃଷି ଏବଂ କୃଷକର କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ବଜେଟ୍‌ରେ ଏକାଧିକ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। କୃଷକମାନଙ୍କର ଆୟବୃଦ୍ଧି ସରକାରଙ୍କର ଲକ୍ଷ୍ୟ ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରି ଜେଟ୍‌ଲୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆଗାମୀ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ କୃଷିଋଣ ପରିମାଣ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଅର୍ଥାତ୍‌ କୃଷିଋଣ ବାବଦରେ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନର ୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ବଢାଇ ୧୧ ଲକ୍ଷ କୋଟିର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି । ଖରିଫଋତୁରେ ଉତ୍ପାଦିତ ଶସ୍ୟ, ବିଶେଷ କରି ଧାନ ପାଇଁ ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ (ଏମ୍‌.ଏସ୍‌.ପି.) ଉତ୍ପାଦନ ଖର୍ଚ୍ଚଠାରୁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ହେବ । ଅର୍ଥାତ୍‌ ଏମ୍‌.ଏସ୍‌.ପି.କୁ ଉତ୍ପାଦନ ମୂଲ୍ୟର ଦେଢଗୁଣା କରାଯାଇଛି। ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା କୃଷକମାନଙ୍କର ଆୟ ଦୁଇଗୁଣ କରିବା ସକାଶେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଯେଉଁ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଛନ୍ତି ତାହା ବାସ୍ତବ ରୂପ ନେବ ବୋଲି ଜେଟ୍‌ଲୀ ତାଙ୍କ ବଜେଟ୍‌ ଭାଷଣ ବେଳେ ସୁଚିତ କରିଛନ୍ତି । ମୂଲ୍ୟରେ ହ୍ରାସ ଘଟିଲେ ମଧ୍ୟ ଚାଷୀ ଯେପରି ତା’ର ଉତ୍ପାଦିତ ଶସ୍ୟର ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ ପାଏ ସେଥିପାଇଁ ସରକାର ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବେ। ଏଥିସକାଶେ ନୀତି ଆୟୋଗ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବେ । ଏତଦ୍‌ବ୍ୟତୀତ ସରକାର ମତ୍ସ୍ୟ ସମ୍ପଦ ଇନ୍‌ଫ୍ରା ପାଣ୍ଠି, ପଶୁଧନ ଇନ୍‌ଫ୍ରା ପାଣ୍ଠି ଗଠନ କରିବେ । ଏଥି ସକାଶେ ୧୦,୦୦୦ କୋଟିର ଅଟକଳ ହୋଇଛି । ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ବ୍ୟୟ ଅଟକଳକୁ ୧,୪୦୦ କୋଟିକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି । ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର କୃଷି ବଜାରକୁ ଉନ୍ନତ କରିବା ସକାଶେ ୨ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ଏକ ପାଣ୍ଠି ଗଠନ କରାଯିବ । ଜୈବିକ କୃଷିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରାଯିବ। ବିଶେଷ କରି ମହିଳା ସ୍ବୟଂସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ (ଏସ୍‌.ଏଚ.ଜି.)ଗୁଡିକ ଯେପରି ଏଥିପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି ତାହା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ । କିଶନ କ୍ରେଡିଟ୍‌ କାର୍ଡ ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ମତ୍ସ୍ୟସମ୍ପଦ ଏବଂ ପଶୁଧନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମିଳିବ । ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନଙ୍କ ସକାଶେ କେତେକ ରିହାତି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ସେମାନେ ସଞ୍ଚୟ ଜମା ଉପରେ ପାଉଥିବା ସୁଧହାର ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଉପରେ ଟିକସ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହେବ ନାହିଁ । ସେମାନଙ୍କ ସକାଶେ ପରିବର୍ଦ୍ଧିତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ସହାୟତା ମଧ୍ୟ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଦୀର୍ଘ ଏକ ଘଣ୍ଟା ୪୫ ମିନିଟର ବଜେଟ୍‌ ଭାଷଣ ଶେଷ ଭାଗରେ ଜେଟ୍‌ଲୀ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଓ ପରୋକ୍ଷକର ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ସରକାର ପୂର୍ବପରି ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଟିକସ (ଆୟକର) ସ୍ଲାବକୁ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରଖିଛନ୍ତି। ଯେହେତୁ ଗତ ତିନିବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଆୟକର କ୍ଷେତ୍ରରେ ସରକାର ଏକାଧିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି, ତେଣୁ ଏଥର ଏହାକୁ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରଖାଗଲା ବୋଲି ଜେଟ୍‌ଲୀ କହିଥିଲେ । ତେବେ ପରିବହନ ଭତ୍ତା ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ଖର୍ଚ୍ଚ ଆଦି ଫେରିପାଇବା (ରିସୋର୍ସ) କ୍ଷେତ୍ରରେ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଡିଡକ୍‌ସନ୍‌ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ପୁନଃ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି । ୪୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଅର୍ଥ ବାର୍ଷିକ ଦରମାରୁ ବାଦ୍‌ ଦେଇ ଅବଶିଷ୍ଟ ଅର୍ଥ ଉପରେ ଟିକସ ହିସାବ ହେବ । ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ପେନ୍‌ସନଧାରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଲାଭ ଦାୟକ ହେବ । ଏତଦ୍‌ବ୍ୟତୀତ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଶିଳ୍ପ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟ କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କେତେକ ରିହାତି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ସେସ୍‌କୁ ୧ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି ।

ଜାତୀୟ |

ବିକ୍ରମ କୋଠାରୀ ଗିରଫ

ବିକ୍ରମ କୋଠାରୀ ଗିରଫ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨।୨(ପି.ଟି.): ୩,୬୯୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଋଣ ଖିଲାପି ମାମଲାରେ ରୋଟୋମାକ୍‌ ପେନ୍‌ କମ୍ପାନୀର ମାଲିକ ବିକ୍ରମ କୋଠାରୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପୁଅ ରାହୁଲ କୋଠାରୀଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର ସିବିଆଇ ଗିରଫ କରିଛି। ଉଭୟ ରୋଟୋମାକ୍‌ କମ୍ପାନୀର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଛନ୍ତି। ଜେରା ନିମନ୍ତେ ଉଭୟଙ୍କୁ ଏଜେନ୍ସିର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଡକାଯାଇଥିଲା। ତଦନ୍ତ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସେମାନଙ୍କର ଅସହଯୋଗ ଯୋଗୁ ସିବିଆଇ ସେମାନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିବା ସରକାରୀ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ।

ଦୁର୍ନୀତି ସୂଚକାଙ୍କ: ୮୧ ସ୍ଥାନରେ ଭାରତ

ଦୁର୍ନୀତି ସୂଚକାଙ୍କ: ୮୧ ସ୍ଥାନରେ ଭାରତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୨।୨: ଭାରତ ଦୁର୍ନୀତି ସୂଚକାଙ୍କରେ ୨୦୧୭ରେ ୮୧ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଟ୍ରାନ୍ସପାରେନ୍ସି ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍‌ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ୨୦୧୬ରେ ଏହି ତାଲିକାରେ ୧୭୬ ରାଷ୍ଟ୍ର ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ୭୯ସ୍ଥାନରେ ଥିଲା। ନୂଆ ସର୍ଭେରେ ୧୮୦ଟି ଦେଶକୁ ସାମିଲ୍‌ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ଓ ମାଳଦ୍ୱୀପରେ ଅଧିକ ଦୁର୍ନୀତିଗ୍ରସ୍ତ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି।

ବିଧାନସଭାରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ପାରିକର

ବିଧାନସଭାରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ପାରିକର

ପଣଜି,୨୨।୨: କିଛିଦିନର ଅସୁସ୍ଥତା ପରେ ଗୋଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମନୋହର ପାରିକର ଲିଳାବତି ହସ୍ପିଟାଲ ଛାଡିଛନ୍ତି। ଗୁରୁବାର ବଜେଟ୍‌ ଅଧିବେଶନରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ପାରିକର ରାଜ୍ୟ ବିଧାନସଭାରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରି ସଂରକ୍ଷଣ ଦିଆଯାଉ: ଶରଦ ପାଓ୍ବାର

ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରି ସଂରକ୍ଷଣ ଦିଆଯାଉ: ଶରଦ ପାଓ୍ବାର

ପୁଣେ,୨୨।୨: ନ୍ୟାଶନାଲିଷ୍ଟ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି(ଏନ୍‌ସିପି) ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶରଦ ପାଓ୍ବାର ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ନବ ନିର୍ମାଣ ସେନା(ଏମ୍‌ଏନ୍‌ଏସ୍‌) ମୁଖ୍ୟ ରାଜ ଠାକରେଙ୍କୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ସଂରକ୍ଷଣକୁ ନେଇ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା କହିଛନ୍ତି।

ଭାରତୀୟ ସେନା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ: ୧ ଗିରଫ

ଭାରତୀୟ ସେନା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ: ୧ ଗିରଫ

ଗୁଆହାଟୀ,୨୨।୨: ଭାରତୀୟ ସେନାର ୬ ଡୋଗ୍ରା ବାଟାଲିୟନ୍‌ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣରେ ସଂପୃକ୍ତ ଥିବା କାଙ୍ଗଲେଇପାକ୍‌ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ଜଣଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଯାଞ୍ଚ ଏଜେନ୍ସି(ଏନ୍‌ଆଇଏ) ଗିରଫ କରିଛି।

ଭାରତର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ହ୍ରାସ ପାଇଁ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ଓ ଜିଏସ୍‌ଟି ଦାୟୀ: ଟ୍ରମ୍ପ୍‌ ପ୍ରଶାସନ

ଭାରତର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ହ୍ରାସ ପାଇଁ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ଓ ଜିଏସ୍‌ଟି ଦାୟୀ: ଟ୍ରମ୍ପ୍‌ ପ୍ରଶାସନ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ/ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୨।୨: ଭାରତର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହ୍ରାସ ପାଇଁ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ଓ ନୂତନ ଟିକସ ପ୍ରଣାଳୀ ଜିଏସ୍‌ଟି ଦାୟୀ ବୋଲି ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ୍‌ ପ୍ରଶାସନ ସୂଚିତ କରିଛି। ୨୦୧୭ର ପ୍ରଥମ ତ୍ରୟମାସରେ ଭାରତ ସମେତ ୪ଟି ରାଷ୍ଟ୍ର ସହିତ ଆମେରିକାର ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ କାରବାର ହ୍ରାସ ପାଇବା ସହିତ ବିର୍ତ୍ତୀୟ ନିଅଣ୍ଟ ୨୦୧୬ ତୁଳନାରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା।

 ନାଗାଲାଣ୍ଡ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ: ୫୯ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରାର୍ଥୀ କୋଟିପତି

ନାଗାଲାଣ୍ଡ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ: ୫୯ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରାର୍ଥୀ କୋଟିପତି

କୋହିମା, ୨୨।୨: ଆସନ୍ତା ଫେବୃୟାରୀ ୨୭ରେ ନାଗାଲାଣ୍ଡରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ହେବ। ନିର୍ବାଚନରେ ଛିଡା ହୋଇଥିବା ୧୯୬ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୯୩ ଜଣ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଥିବା ସମ୍ପତ୍ତି ସମ୍ପର୍କରେ ସତ୍ୟପାଠ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୫୯ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅର୍ଥାତ୍‌ ୧୧୪ ଜଣ କୋଟିପତି ବୋଲି ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ସତ୍ୟପାଠରୁ ଜଣାପଡିଛି। ଆସୋସିଏସନ୍‌ ଅଫ୍‌ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍‌ ରିଫର୍ମସ୍‌(ଏଡିଆର୍‌) ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଏନେଇ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ୩ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ସତ୍ୟପାଠରେ କିଛି ଭୁଲ୍‌ ଥିବାରୁ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇ ନାହିଁ।

 ନୌସେନାର ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି: ବ୍ରିଟେନ୍‌ରୁ ଆସିବ ସବ୍‌ମେରାଇନ୍‌ ରେସ୍‌କ୍ୟୁ ସିଷ୍ଟମ

ନୌସେନାର ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି: ବ୍ରିଟେନ୍‌ରୁ ଆସିବ ସବ୍‌ମେରାଇନ୍‌ ରେସ୍‌କ୍ୟୁ ସିଷ୍ଟମ

ଲଣ୍ଡନ/ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୨।୨: ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ନୌସେନାକୁ ବ୍ରିଟେନ୍‌ ସବ୍‌ମେରାଇନ୍‌ ରେସକ୍‌ୟୁ ସିଷ୍ଟମ୍‌ ଯୋଗାଇଦେବ। ଆସନ୍ତା ମାସରେ ଏହା ନୌସେନାକୁ ମିଳିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ସ୍କଟଲ୍ୟାଣ୍ଡ କମ୍ପାନୀ ଜେଏଫ୍‌ଡି ଭାରତକୁ ଏହା ଯୋଗାଇଦେବ। ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ସହିତ ଏନେଇ ଜେଏଫ୍‌ଡି ୧୯୩ ନିୟୁତ ପାଉଣ୍ଡର ଚୁକ୍ତି ସ୍ବାକ୍ଷରିତ କରିଥିଲା।

ଶିଶୁ ଉତ୍ପୀଡ଼ନ ସନ୍ଦେହରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା

ଶିଶୁ ଉତ୍ପୀଡ଼ନ ସନ୍ଦେହରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା

ଜୟପୁର,୨୨।୨: ଜଣେ ୩ ବର୍ଷୀୟା ବାଳିକାଙ୍କୁ ଉତ୍ପୀଡ଼ନ କରାଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି। ଫେବୃୟାରୀ ୩ରେ ଘଟିଥିବା ଏହି ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କର ବୁଧବାର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

 ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ: ସେନା କମାଣ୍ଡୋ ଗୁରୁତର

ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ: ସେନା କମାଣ୍ଡୋ ଗୁରୁତର

ଶ୍ରୀନଗର, ୨୨।୨: ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ବନ୍ଦିପୁରା ଜିଲା ହାଜିନ୍‌ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ୩୧ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ରାଇଫଲର ଜଣେ କମାଣ୍ଡୋ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ୨-୩ଜଣ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଲୁଚିଥିବା ଖବର ପାଇ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଗୁରୁବାର ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେଶନ ହେଉଥିବାବେଳେ ଏହା ଘଟିଛି।

 ମସ୍ତିଷ୍କରୁ ବାହାରିଲା ୧.୮୭୩ କିଗ୍ରା ଟ୍ୟୁମର

ମସ୍ତିଷ୍କରୁ ବାହାରିଲା ୧.୮୭୩ କିଗ୍ରା ଟ୍ୟୁମର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୨।୨: ବମ୍ବେ ସ୍ଥିତ ନାୟାର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଜଣେ ରୋଗୀଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କରୁ ସଫଳତାର ସହିତ ୧.୮୭୩ କିଗ୍ରା ଓଜନର ବୃହତ୍‌ ଟ୍ୟୁମର ଅପରେଶନ୍‌ କରାଯାଇଛି। ନ୍ୟୁରୋ ସର୍ଜନ ଡାକ୍ତର ତିରୁମତି ନାଦକର୍ନିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ଡାକ୍ତର ଦଳ ୩୧ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଅପରେଶନ କରି ଏହି ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି।

ପାକିସ୍ତାନ ସୀମାରେ ଶାନ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ଚାହୁଁ ନାହିଁ: ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌

ପାକିସ୍ତାନ ସୀମାରେ ଶାନ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ଚାହୁଁ ନାହିଁ: ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌

ଶ୍ରୀନଗର, ୨୨।୨: ପାକିସ୍ତାନ ସୀମାର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖାଠାରେ ଶାନ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ଚାହୁଁ ନାହିଁ ବୋଲି କମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ସୀମା ସୁରକ୍ଷାବଳ (ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌) ପକ୍ଷରୁ ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି। ଏନେଇ ଗୁରୁବାର ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌ ଆରକ୍ଷୀ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସୋନାଲୀ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ସୀମାରେ ଉତ୍ତେଜନା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି।