ଜାତୀୟ |

ଯାତ୍ରୀ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ

ଯାତ୍ରୀ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧।୨(ପି.ଟି) : ଗତବର୍ଷଠାରୁ ସାଧାରଣ ବଜେଟ୍‌ରେ ମିଶିଯିବା ପରେ ପୂର୍ବରୁ ପୃଥକ ଭାବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ରେଳ ବଜେଟ୍‌ ତା’ର ଗୁରୁତ୍ୱ ହରାଇଛି। ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟ୍‌ଲୀ ଗୁରୁବାର ଲୋକ ସଭାରେ ସାଧାରଣ ବଜେଟ୍‌ ୨୦୧୮-୧୯ ଉପସ୍ଥାପନ ବେଳେ ରେଲଓ୍ବେ ପାଇଁ ବ୍ୟୟବରାଦ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଜେଟ୍‌ଲୀଙ୍କ ଘୋଷଣା ଅନୁଯାୟୀ ଆସନ୍ତା ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ଲାଗି ରେଲଓ୍ବେ ସକାଶେ ୧,୪୮, ୫୨୮ କୋଟିର ବ୍ୟୟ ବରାଦ କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ରେଳ ନେଟ୍‌ଓ୍ବର୍କର ସଂପ୍ରସାରଣ, ଆଧୁନିକୀକରଣ ଏବଂ ଯାତ୍ରୀ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି।
ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ରେଳବାଇ ନେଟ୍‌ଓ୍ବର୍କର ସୁଦୃଢ଼ୀକରଣ ଏବଂ ଯାତ୍ରୀ ତଥା ମାଲପରିବହନ ବୃଦ୍ଧି ହେଉଛି ସରକାରଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ। ୧୮,୦୦୦ କିଲୋମିଟର ରେଳପଥର ଦୋହରୀକରଣର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି। ଏବେ ଗଜ ପରିବର୍ତ୍ତନ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି। ମୋଟ ୩, ୬୦୦ କିଲୋମିଟର ରେଳପଥର ନବୀକରଣ କରାଯିବ । ରେଳକ୍ଷେତ୍ରରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସରକାରଙ୍କର ଅନ୍ୟ ଅଗ୍ରାଧିକାର ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଲ୍ଲେଖ କରି ଜେଟ୍‌ଲୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦେଶରେ ନୂଆ ବିଶ୍ୱଶ୍ରେଣୀୟ ଟ୍ରେନ୍‌ ନିର୍ମାଣ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ମାଲ ପରିବହନ ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କରିଡର ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ। ସେହିପରି ଟ୍ରେନ୍‌ ଲାଇନ୍‌ ବିଦ୍ୟୁତକରଣ ମଧ୍ୟ ସରକାରଙ୍କର ଅନ୍ୟତମ ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ। ଏକାଧିକ ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ପ୍ରକଳ୍ପ ସକାଶେ ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ରେଲଓ୍ବେ ମାର୍ଗ ଖୋଜିବ ବୋଲି ଆଶା କରିଛନ୍ତି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ନ୍ୟାରୋ ଗଜ୍‌କୁ ବ୍ରଡ୍‌ ଗଜରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ସ୍ବୟଂଚାଳିତ ସିଗ୍‌ନାଲିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବଂ ବିଦ୍ୟୁତକରଣ ରହିଛି। ଏତଦ୍‌ବ୍ୟତୀତ ରେଳବାଇର ଅନ୍ୟତମ ଅଗ୍ରାଧିକାର କ୍ଷେତ୍ର, ଯାତ୍ରୀ ନିରାପତ୍ତା, ସମସ୍ତ ରେଳଷ୍ଟେଶନ ଏବଂ ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ଓ୍ବାଇଫାଇ ଓ ସିସିଟିଭି ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି। ୨୫ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଯାତ୍ରୀ ଯାତାୟାତ କରୁଥିବା ଷ୍ଟେଶନଗୁଡ଼ିକରେ ଏସ୍କାଲେଟର (ଯାନ୍ତ୍ରିକ ଶିଡି)ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ। ୬୦୦ ରେଳଷ୍ଟେଶନର ଆଧୁନିକୀକରଣ ହେବ। ସବୁ ରେଳପଥ ବ୍ରଡ୍‌ଗଜ ହେବ। ଗୁଜରାଟର ଭଦୋଦରାଠାରେ ଏକ ରେଲଓ୍ବେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯିବ।
ଜେଟ୍‌ଲୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଗତବର୍ଷର ରେଳବାଇ ବ୍ୟୟ ବରାଦ ତୁଳନାରେ ଏଥର ଅଧିକ ୧୩ ପ୍ରତିଶତ ଅଟକଳ ହୋଇଛି। ସୁରକ୍ଷାକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେଇ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ସେଫ୍ଟି ଫାଷ୍ଟ ନୀତି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ରେଳପଥ, ଷ୍ଟେଶନ ଏବଂ ଯାତ୍ରୀ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଛାଡ଼ି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କଥା କୁହାଯାଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏଥର କୌଣସି ନୂଆ ଟ୍ରେନର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇନାହିଁ। ଆଗାମୀ ୨ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୪,୨୬୭ ଜଗୁଆଳି ବିହୀନ ଫାଟକ ଉଚ୍ଛେଦ ହେବ।
ମାଡ୍ରାସ୍‌ର ପ୍ରିୟମ୍ବରସ୍ଥିତ ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍‌ କୋଚ କାରଖାନାରେ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ବିଳାସମୟ ଟ୍ରେନ୍‌ ସେଟ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି। ଏହିଭଳି ପ୍ରଥମ ଟ୍ରେନ ସେଟ୍‌ ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ହିଁ ଆସିବ ବୋଲି ଜେଟ୍‌ଲୀ କହିଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ୧୨ ହଜାର ମାଲବାହୀ ରେଳଡବା, ୫୧୬୦ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଡବା, ୭୦୦ ରେଳ ଇଞ୍ଜିନ କ୍ରୟ କରାଯିବ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଦୀର୍ଘ ୯ ଦଶନ୍ଧିର ପରମ୍ପରାକୁ ଭାଙ୍ଗି ୨୦୧୭-୧୮ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷଠାରୁ ସରକାର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ରେଳ ବଜେଟ୍‌ ଉପସ୍ଥାପନ ନ କରି ସାଧାରଣ ବଜେଟ୍‌ ସହିତ ଏକତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନ କରୁଛନ୍ତି।

All Right Reserved By
I&PR

Model This Week

ସନ୍ତୋଷ

ଜାତୀୟ |

ପାକିସ୍ତାନର ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ

ପାକିସ୍ତାନର ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ

ଉରି,୨୪।୫: ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ଉରି ସେକ୍ଟରରେ ଗୁରୁବାର ପାକିସ୍ତାନ ପୁଣି ଥରେ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛି। ଉରି ବାରମୁଳା ଜିଲାର କମଲ କୁଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ପାକିସ୍ତାନ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛି। ପାକିସ୍ତାନ ଅଟୋମେଟିକ୍‌ ଫାଇରିଂ କରିବା ସହ ମୋର୍ଟାର ମାଡ କରାଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ଖରାପ ପାଗ: କଲିକତାରେ ଜରୁରୀ ଅବତରଣ କଲା ଭିସ୍ତାରା

ଖରାପ ପାଗ: କଲିକତାରେ ଜରୁରୀ ଅବତରଣ କଲା ଭିସ୍ତାରା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୩।୫(ବ୍ୟୁରୋ)- ବୁଧବାର ପାଗ ଖରାପ ଯୋଗୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆସୁଥିବା ଭିସ୍ତାରା ୭୮୫ ବିମାନ କଲିକତାରେ ଜୁରୁରୀ ଅବତରଣ କରିଥିଲା। ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆସୁଥିବା ଏହି ବିମାନ ସକାଳ ୯ଟା ୧୬ରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଅବତରଣ କରିବାର ଥିଲା।

କର୍ନାଟକର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେଲେ କୁମାରସ୍ବାମୀ

କର୍ନାଟକର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେଲେ କୁମାରସ୍ବାମୀ

ବାଙ୍ଗାଲୋର,୨୩।୫: ବିଧାନସଭାରେ ୟେଦୁରପ୍ପା ଆସ୍ଥା ଭୋଟ୍‌ ଆଗରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବା ପରେ କଂଗ୍ରେସ-ଜେଡିଏସ୍‌ ମେଣ୍ଟ ସରକାର ଗଢ଼ିବା ନେଇ ପଥ ପରିଷ୍କାର ହୋଇଥିଲା। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ବୁଧବାର ଜେଡିଏସ୍‌ର କୁମାରସ୍ବାମୀ କର୍ନାଟକର ୨୪ତମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।

ଥୁଥୁକୁଡ଼ିରେ ପୁଣି ହିଂସା: ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୧୨କୁ ବୃଦ୍ଧି

ଥୁଥୁକୁଡ଼ିରେ ପୁଣି ହିଂସା: ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୧୨କୁ ବୃଦ୍ଧି

ଥୁଥୁକୁଡି,୨୩।୫: ଷ୍ଟେର୍‌ଲାଇଟ୍‌କୁ ବିରୋଧ କରାଯାଉଥିବା ସମୟରେ ବୁଧବାର ତାମିଲନାଡୁ ଥୁଥୁକୁଡ଼ିର ଆନ୍ନା ନଗରରେ ପୁଣି ଏକ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି। ଏଥିରେ ଜଣକ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ନିପା ଭାଇରସ୍‌ ଆତଙ୍କ: ସହଯୋଗର ହାତ ବଢ଼ାଇଲେ ଗୋରଖପୁରର ନିଲମ୍ବିତ ଡାକ୍ତର

ନିପା ଭାଇରସ୍‌ ଆତଙ୍କ: ସହଯୋଗର ହାତ ବଢ଼ାଇଲେ ଗୋରଖପୁରର ନିଲମ୍ବିତ ଡାକ୍ତର

ଗୋରଖପୁର,୨୩।୫: ଗତବର୍ଷ ଗୋରଖପୁର ହସ୍ପିଟାଲରେ ୭୦ ଶିଶୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ନିଲମ୍ବିତ ହୋଇଥିବା ଡାକ୍ତର କାଫିଲ୍‌ ଖାଁ କେରଳରେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ନିପା ଭାଇରସ୍‌ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଲାଗି ସହଯୋଗର ହାତ ବଢ଼ାଇଛନ୍ତି।

ପାକିସ୍ତାନର ଅଘୋଷିତ ଯୁଦ୍ଧ: ୫ ମୃତ, ୩୦ ଆହତ

ପାକିସ୍ତାନର ଅଘୋଷିତ ଯୁଦ୍ଧ: ୫ ମୃତ, ୩୦ ଆହତ

ଶ୍ରୀନଗର,୨୩।୫ : ପାକିସ୍ତାନ ଭାରତ ସହିତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଅଘୋଷିତ ଯୁଦ୍ଧ। ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖାଠାରେ ବୁଧବାର ପାକିସ୍ତାନ ପୁଣି ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛି। ଆର୍‌ଏସ୍‌ପୁରା, ଅରନିଆ, ରାମଗଡ଼, ସାମ୍ବା, ହୀରାନଗର ପ୍ରଭୃତି ଅଞ୍ଚଳରେ ପାକିସ୍ତାନର ମୋର୍ଟାର ଶେଲିଂ ମାଡ଼ରେ ୫ ଜଣ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ଛୋଟପିଲା ଅଛନ୍ତି।

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତ ପଛୁଆ: ଲାନସେଟ୍‌ ରିପୋର୍ଟରେ ୧୪୫ ସ୍ଥାନ

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତ ପଛୁଆ: ଲାନସେଟ୍‌ ରିପୋର୍ଟରେ ୧୪୫ ସ୍ଥାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ଓ୍ବାଶିଂଟନ,୨୩।୫ : ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତ ପୃଥିବୀର ୧୯୫ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ୧୪୫ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଛି। ଲାନସେଟ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶିତ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି। ଭାରତ ଏହାର ପଡ଼ୋଶୀ ଚାଇନା, ବାଂଲାଦେଶ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଓ ଭୁଟାନଠାରୁ ପଛରେ ରହିଛି।

ଫେସବୁକ୍‌  ପ୍ରେମ: ବିବାହ ଲାଗି ମନା କରିବାରୁ ପୁଅ ସାଜିଲା ହତ୍ୟାକାରୀ

ଫେସବୁକ୍‌ ପ୍ରେମ: ବିବାହ ଲାଗି ମନା କରିବାରୁ ପୁଅ ସାଜିଲା ହତ୍ୟାକାରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୩।୫ : ଫେସବୁକ୍‌ ପ୍ରେମିକାଙ୍କୁ ବିବାହ ଲାଗି ମାତାପିତା ମନା କରିବାରୁ ଜଣେ ପୁଅ ହତ୍ୟାକାରୀ ସାଜିଛି। ଦିଲ୍ଲୀର ଜାମିଆ ନଗରରେ ବାସ କରୁଥିବା ୨୬ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଯୁବକ ଅବଦୁଲ୍‌ ରହେମାନ୍‌ ଫେସବୁକ୍‌ରେ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି କାନପୁରର ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ପ୍ରେମ କରୁଥିଲେ।

ନର୍ସ ଲିନିଙ୍କ ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ଚାକିରି ଦେବେ କେରଳ ସରକାର

ନର୍ସ ଲିନିଙ୍କ ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ଚାକିରି ଦେବେ କେରଳ ସରକାର

ଥିରୁଅନନ୍ତପୁରମ୍‌,୨୩।୫: ନିପା ଭାଇରସରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ସେବା କରୁଥିବା ନର୍ସ ଲିନିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିବା ପରେ ବୁଧବାର କେରଳ ସରକାର ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ସରକାରୀ ଚାକିରି ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ଗୁରୁବାର ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଆସିବେ ମାର୍କ ର୍ୟୁଟି

ଗୁରୁବାର ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଆସିବେ ମାର୍କ ର୍ୟୁଟି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ଆମଷ୍ଟେରଡାମ,୨୩।୫ : ନେଦରଲାଣ୍ଡ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମାର୍କ ର୍ୟୁଟି ଗୁରୁବାର ଦୁଇ ଦିନିଆ ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଆସୁଛନ୍ତି। ସେ ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୯ଟାରେ ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚି ପାଲାମ ଏୟାର ଫୋର୍ସ ଷ୍ଟେଶନ ପରିଦର୍ଶନ କରିବେ।

ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଉଲଗ୍ନ କରି ବୁଲାଇବା ଘଟଣା: ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସକୁ ମାନବାଧିକାର କମିଶନଙ୍କ ନୋଟିସ୍‌

ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଉଲଗ୍ନ କରି ବୁଲାଇବା ଘଟଣା: ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସକୁ ମାନବାଧିକାର କମିଶନଙ୍କ ନୋଟିସ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୩।୫ : ଜଣେ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ୫ଶହ ମିଟର ଉଲଗ୍ନ କରି ବୁଲାଇବା ଘଟଣାରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସକୁ ଜାତୀୟ ମାନବାଧିକାର କମିଶନ ନୋଟିସ୍‌ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣା ସୋସିଆଲ୍‌ ମିଡ଼ିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେବା ପରେ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ମହଲରୁ ଏହାକୁ ନିନ୍ଦା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ମାନବିକ ଅଧିକାରକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଥିବା ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା।

ଟୁଟିକୁରିନ୍‌ ଟ୍ରାଜେଡି: ପ୍ଲାଣ୍ଟର ନିର୍ମାଣକାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ରହିତାଦେଶ ଜାରି କଲେ ମାଡ୍ରାସ୍‌ ହାଇକୋର୍ଟ

ଟୁଟିକୁରିନ୍‌ ଟ୍ରାଜେଡି: ପ୍ଲାଣ୍ଟର ନିର୍ମାଣକାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ରହିତାଦେଶ ଜାରି କଲେ ମାଡ୍ରାସ୍‌ ହାଇକୋର୍ଟ

ଥୁଥୁକୁଡି,୨୩।୫: ମାଡ୍ରାସ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ମଦୁରାଇ ବେଞ୍ଚ ବୁଧବାର ତାମିଲନାଡୁର ଥୁଥୁକୁଡ଼ିସ୍ଥିତ ବେଦାନ୍ତ ଷ୍ଟେର୍‌ଲାଇଟ୍‌ କପର ୟୁନିଟ୍‌ର କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି ଲାଗି ଚାଲୁ ରହିଥିବା ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ରହିତାଦେଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି।