ଜାତୀୟ |

ଯାତ୍ରୀ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ

ଯାତ୍ରୀ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧।୨(ପି.ଟି) : ଗତବର୍ଷଠାରୁ ସାଧାରଣ ବଜେଟ୍‌ରେ ମିଶିଯିବା ପରେ ପୂର୍ବରୁ ପୃଥକ ଭାବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ରେଳ ବଜେଟ୍‌ ତା’ର ଗୁରୁତ୍ୱ ହରାଇଛି। ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟ୍‌ଲୀ ଗୁରୁବାର ଲୋକ ସଭାରେ ସାଧାରଣ ବଜେଟ୍‌ ୨୦୧୮-୧୯ ଉପସ୍ଥାପନ ବେଳେ ରେଲଓ୍ବେ ପାଇଁ ବ୍ୟୟବରାଦ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଜେଟ୍‌ଲୀଙ୍କ ଘୋଷଣା ଅନୁଯାୟୀ ଆସନ୍ତା ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ଲାଗି ରେଲଓ୍ବେ ସକାଶେ ୧,୪୮, ୫୨୮ କୋଟିର ବ୍ୟୟ ବରାଦ କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ରେଳ ନେଟ୍‌ଓ୍ବର୍କର ସଂପ୍ରସାରଣ, ଆଧୁନିକୀକରଣ ଏବଂ ଯାତ୍ରୀ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି। ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ରେଳବାଇ ନେଟ୍‌ଓ୍ବର୍କର ସୁଦୃଢ଼ୀକରଣ ଏବଂ ଯାତ୍ରୀ ତଥା ମାଲପରିବହନ ବୃଦ୍ଧି ହେଉଛି ସରକାରଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ। ୧୮,୦୦୦ କିଲୋମିଟର ରେଳପଥର ଦୋହରୀକରଣର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି। ଏବେ ଗଜ ପରିବର୍ତ୍ତନ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି। ମୋଟ ୩, ୬୦୦ କିଲୋମିଟର ରେଳପଥର ନବୀକରଣ କରାଯିବ । ରେଳକ୍ଷେତ୍ରରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସରକାରଙ୍କର ଅନ୍ୟ ଅଗ୍ରାଧିକାର ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଲ୍ଲେଖ କରି ଜେଟ୍‌ଲୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦେଶରେ ନୂଆ ବିଶ୍ୱଶ୍ରେଣୀୟ ଟ୍ରେନ୍‌ ନିର୍ମାଣ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ମାଲ ପରିବହନ ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କରିଡର ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ। ସେହିପରି ଟ୍ରେନ୍‌ ଲାଇନ୍‌ ବିଦ୍ୟୁତକରଣ ମଧ୍ୟ ସରକାରଙ୍କର ଅନ୍ୟତମ ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ। ଏକାଧିକ ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ପ୍ରକଳ୍ପ ସକାଶେ ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ରେଲଓ୍ବେ ମାର୍ଗ ଖୋଜିବ ବୋଲି ଆଶା କରିଛନ୍ତି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ନ୍ୟାରୋ ଗଜ୍‌କୁ ବ୍ରଡ୍‌ ଗଜରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ସ୍ବୟଂଚାଳିତ ସିଗ୍‌ନାଲିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବଂ ବିଦ୍ୟୁତକରଣ ରହିଛି। ଏତଦ୍‌ବ୍ୟତୀତ ରେଳବାଇର ଅନ୍ୟତମ ଅଗ୍ରାଧିକାର କ୍ଷେତ୍ର, ଯାତ୍ରୀ ନିରାପତ୍ତା, ସମସ୍ତ ରେଳଷ୍ଟେଶନ ଏବଂ ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ଓ୍ବାଇଫାଇ ଓ ସିସିଟିଭି ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି। ୨୫ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଯାତ୍ରୀ ଯାତାୟାତ କରୁଥିବା ଷ୍ଟେଶନଗୁଡ଼ିକରେ ଏସ୍କାଲେଟର (ଯାନ୍ତ୍ରିକ ଶିଡି)ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ। ୬୦୦ ରେଳଷ୍ଟେଶନର ଆଧୁନିକୀକରଣ ହେବ। ସବୁ ରେଳପଥ ବ୍ରଡ୍‌ଗଜ ହେବ। ଗୁଜରାଟର ଭଦୋଦରାଠାରେ ଏକ ରେଲଓ୍ବେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯିବ। ଜେଟ୍‌ଲୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଗତବର୍ଷର ରେଳବାଇ ବ୍ୟୟ ବରାଦ ତୁଳନାରେ ଏଥର ଅଧିକ ୧୩ ପ୍ରତିଶତ ଅଟକଳ ହୋଇଛି। ସୁରକ୍ଷାକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେଇ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ସେଫ୍ଟି ଫାଷ୍ଟ ନୀତି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ରେଳପଥ, ଷ୍ଟେଶନ ଏବଂ ଯାତ୍ରୀ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଛାଡ଼ି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କଥା କୁହାଯାଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏଥର କୌଣସି ନୂଆ ଟ୍ରେନର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇନାହିଁ। ଆଗାମୀ ୨ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୪,୨୬୭ ଜଗୁଆଳି ବିହୀନ ଫାଟକ ଉଚ୍ଛେଦ ହେବ। ମାଡ୍ରାସ୍‌ର ପ୍ରିୟମ୍ବରସ୍ଥିତ ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍‌ କୋଚ କାରଖାନାରେ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ବିଳାସମୟ ଟ୍ରେନ୍‌ ସେଟ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି। ଏହିଭଳି ପ୍ରଥମ ଟ୍ରେନ ସେଟ୍‌ ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ହିଁ ଆସିବ ବୋଲି ଜେଟ୍‌ଲୀ କହିଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ୧୨ ହଜାର ମାଲବାହୀ ରେଳଡବା, ୫୧୬୦ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଡବା, ୭୦୦ ରେଳ ଇଞ୍ଜିନ କ୍ରୟ କରାଯିବ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଦୀର୍ଘ ୯ ଦଶନ୍ଧିର ପରମ୍ପରାକୁ ଭାଙ୍ଗି ୨୦୧୭-୧୮ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷଠାରୁ ସରକାର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ରେଳ ବଜେଟ୍‌ ଉପସ୍ଥାପନ ନ କରି ସାଧାରଣ ବଜେଟ୍‌ ସହିତ ଏକତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନ କରୁଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଜାତୀୟ |

ରୋଗୀଙ୍କ ଷ୍ଟିଚ ପକାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କଲେ ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀ

ରୋଗୀଙ୍କ ଷ୍ଟିଚ ପକାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କଲେ ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀ

ଗୁଜରାଟ,୨୦।୮: ଗୁଜରାଟର ବାରୁଚ୍‌ ସିଭିଲ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଜଣେ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ସମୟରେ ସେଠାକାର ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀ ଷ୍ଟିଚ ପକାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି। 

ରାସ୍ତାରେ କୃତ୍ରିମ ହ୍ରଦ: ବୁଡ଼ି ରହୁଛନ୍ତି ମଇଁଷି

ରାସ୍ତାରେ କୃତ୍ରିମ ହ୍ରଦ: ବୁଡ଼ି ରହୁଛନ୍ତି ମଇଁଷି

ରାୟପୁର,୨୦।୮: ଛତିଶଗଡ଼ରେ ଏକ ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି କୃତ୍ରିମ ହ୍ରଦ। ରକ୍ଷାଣବେକ୍ଷଣ ତଥା ମରାମତି ଅଭାବର ଏପରି ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ବର୍ଷା ଦିନେ ଏଠାରେ ୪ ଫୁଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଣି ଜମି ରହୁଛି। 

ଥରୁର୍‌ଙ୍କୁ ବିଦେଶ ଯିବାକୁ ମିଳିଲା ଅନୁମତି

ଥରୁର୍‌ଙ୍କୁ ବିଦେଶ ଯିବାକୁ ମିଳିଲା ଅନୁମତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦।୮: କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଶଶୀ ଥରୁର୍‌ଙ୍କୁ ବିଦେଶ ଯିବାକୁ ଅନୁମତି ମିଳିଛି। ସୋମବାର ପଟିଆଲା ହାଉସ୍‌ କୋର୍ଟ ଏହି ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଶଶୀ ସୁଇଜରଲାଣ୍ଡର ଜେନେଭା ଗସ୍ତ କରି ଜାତିସଂଘର ପୂର୍ବତନ ମହାସଚିବ କୋଫି ଆନ୍ନନ୍‌ଙ୍କ ପରିବାରଙ୍କୁ ଭେଟିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। 

ରାଜୀବଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦେଲେ ରାହୁଲ, ସୋନିଆ

ରାଜୀବଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦେଲେ ରାହୁଲ, ସୋନିଆ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦।୮: ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ଅବସରରେ ସୋମବାର ବୀରଭୂମିଠାରେ ପତ୍ନୀ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ, ପୁଅ ତଥା କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ, ଝିଅ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଭଦ୍ରା ଓ ଜ୍ୱାଇଁ ରବର୍ଟ ଭଦ୍ରା ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଜ୍ଞାପନ କରିଛନ୍ତି।

ଶୌଚାଳୟ ନ ଥିବାରୁ ଶାଶୁ ଘରକୁ ଯିବାକୁ ମନା କଲେ ବୋହୂ

ଶୌଚାଳୟ ନ ଥିବାରୁ ଶାଶୁ ଘରକୁ ଯିବାକୁ ମନା କଲେ ବୋହୂ

ପାଟନା,୨୦।୮: ବିହାର ଗୋପାଳଗଞ୍ଜ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମାଞ୍ଝା ଅଞ୍ଚଳର ମାରଓ୍ବା ଟୋଲା ଗାଁରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ‘ଟଏଲେଟ୍‌ ଏକ ପ୍ରେମକଥା’ ଫିଲ୍ମ ଭଳି ଉଦାହରଣ। 

କେରଳରେ କମିଲା ବର୍ଷା

କେରଳରେ କମିଲା ବର୍ଷା

କୋଚି,୨୦।୮: କେରଳ କୋଚିରେ ଥିବା ନାଭାଲ ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରିପ୍‌କୁ ବ୍ୟବସାୟୀକ ବିମାନ ଉଡାଣ ପାଇଁ ସୋମବାର ଖୋଲିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥିର କରିଛି। ବନ୍ୟାରେ ଫସି ରହିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଥମ କରି ଏଠାରେ ବର୍ଷା କମିଛି।

ଆସନ୍ତା ୧୦ ବର୍ଷରେ ବନ୍ୟା ନେବ ୧୬ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଜୀବନ

ଆସନ୍ତା ୧୦ ବର୍ଷରେ ବନ୍ୟା ନେବ ୧୬ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଜୀବନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୦।୮: ଆସନ୍ତା ୧୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବନ୍ୟା ଯୋଗୁ ଦେଶରେ ୧୬ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କର ଜୀବନ ଯିବାର ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଇଛି। ଏନେଇ ଜାତୀୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। 

ମିଠାର ମୂଲ୍ୟ କିଲୋ ପିଛା ୯ ହଜାର

ମିଠାର ମୂଲ୍ୟ କିଲୋ ପିଛା ୯ ହଜାର

ସୁରଟ,୨୦।୮: ଗୁଜରାଟରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରକାର ମହଙ୍ଗା ମିଠା। ଏହାର ମୂଲ୍ୟ କିଲୋ ପିଛା ୯ ହଜାର ଟଙ୍କା ରହିଛି। 

ରାଜସ୍ଥାନରେ ଭାରତର ଶକ୍ତି ପରୀକ୍ଷା

ରାଜସ୍ଥାନରେ ଭାରତର ଶକ୍ତି ପରୀକ୍ଷା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ଜୟପୁର,୨୦।୮: ରାଜସ୍ଥାନରେ ଭାରତ କରିଛି ଶକ୍ତି ପରୀକ୍ଷା। ସ୍ଥାନୀୟ ଚନ୍ଦନ ରେଞ୍ଜ୍‌ରେ ନିଜସ୍ବ ଜ୍ଞାନକୌଶଳରେ ବିକଶିତ ହୋଇଥିବା ସ୍ମାର୍ଟ ଆଣ୍ଟି ଏୟାରଫିଲ୍ଡ୍‌ ଓ୍ବିପନ(ଏସ୍‌ଏଏଡବ୍ଲ୍ୟୁ) ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଛି।

୯ ପାକିସ୍ତାନୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ତଟରକ୍ଷୀ ବାହିନୀ

୯ ପାକିସ୍ତାନୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ତଟରକ୍ଷୀ ବାହିନୀ

ଅହମ୍ମଦାବାଦ୍‌,୨୦।୮: ଭାରତୀୟ ତଟରକ୍ଷୀ ବାହିନୀ ସୋମବାର ଏକ ପାକିସ୍ତାନୀ ବୋଟକୁ ଜବତ କରିଛି। ବୋଟରେ ୯ ଜଣ କର୍ମଚାରୀ ଥିବା ତଟରକ୍ଷୀ ବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। 

ହରିୟାଣାରେ ଏକା ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବ ଅକାଳୀ ଦଳ

ହରିୟାଣାରେ ଏକା ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବ ଅକାଳୀ ଦଳ

ଚଣ୍ଡିଗଡ଼, ୨୦।୮: ହରିୟାଣାରେ ଏକା  ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବ ଶିରୋମଣୀ ଅକାଳୀ ଦଳ। ଏନେଇ କୁରୁକ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ସଭାରେ ପଞ୍ଜାବର ପୂର୍ବ ଉପ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଖବୀର ସିଂ ବାଦଲ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ବନ୍ଦ ହେବ ୨ ହଜାର ଶିଶୁ ଗୃହ

ବନ୍ଦ ହେବ ୨ ହଜାର ଶିଶୁ ଗୃହ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦।୮(ପି.ଟି.) ଦେଶରେ ମୋଟ ୯,୭୦୦ ଶିଶୁ ଯନତ୍ ଅନୁଷ୍ଠାନ (ସିସିଆଇ) ରହିଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୭,୦୦୦ଟି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପୋଷ୍ୟଗ୍ରହଣ ସମ୍ବଳ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ (ସିଏଆର୍‌ଏ)ଙ୍କ ନିକଟରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ। ଅବଶିଷ୍ଟ ପ୍ରାୟ ୨,୦୦୦ ଶିଶୁ ଗୃହ ବିନା ପଞ୍ଜୀକରଣରେ ଚାଲିଛି।