ଜାତୀୟ |

ଯାତ୍ରୀ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ

ଯାତ୍ରୀ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧।୨(ପି.ଟି) : ଗତବର୍ଷଠାରୁ ସାଧାରଣ ବଜେଟ୍‌ରେ ମିଶିଯିବା ପରେ ପୂର୍ବରୁ ପୃଥକ ଭାବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ରେଳ ବଜେଟ୍‌ ତା’ର ଗୁରୁତ୍ୱ ହରାଇଛି। ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟ୍‌ଲୀ ଗୁରୁବାର ଲୋକ ସଭାରେ ସାଧାରଣ ବଜେଟ୍‌ ୨୦୧୮-୧୯ ଉପସ୍ଥାପନ ବେଳେ ରେଲଓ୍ବେ ପାଇଁ ବ୍ୟୟବରାଦ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଜେଟ୍‌ଲୀଙ୍କ ଘୋଷଣା ଅନୁଯାୟୀ ଆସନ୍ତା ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ଲାଗି ରେଲଓ୍ବେ ସକାଶେ ୧,୪୮, ୫୨୮ କୋଟିର ବ୍ୟୟ ବରାଦ କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ରେଳ ନେଟ୍‌ଓ୍ବର୍କର ସଂପ୍ରସାରଣ, ଆଧୁନିକୀକରଣ ଏବଂ ଯାତ୍ରୀ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି। ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ରେଳବାଇ ନେଟ୍‌ଓ୍ବର୍କର ସୁଦୃଢ଼ୀକରଣ ଏବଂ ଯାତ୍ରୀ ତଥା ମାଲପରିବହନ ବୃଦ୍ଧି ହେଉଛି ସରକାରଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ। ୧୮,୦୦୦ କିଲୋମିଟର ରେଳପଥର ଦୋହରୀକରଣର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି। ଏବେ ଗଜ ପରିବର୍ତ୍ତନ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି। ମୋଟ ୩, ୬୦୦ କିଲୋମିଟର ରେଳପଥର ନବୀକରଣ କରାଯିବ । ରେଳକ୍ଷେତ୍ରରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସରକାରଙ୍କର ଅନ୍ୟ ଅଗ୍ରାଧିକାର ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଲ୍ଲେଖ କରି ଜେଟ୍‌ଲୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦେଶରେ ନୂଆ ବିଶ୍ୱଶ୍ରେଣୀୟ ଟ୍ରେନ୍‌ ନିର୍ମାଣ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ମାଲ ପରିବହନ ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କରିଡର ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ। ସେହିପରି ଟ୍ରେନ୍‌ ଲାଇନ୍‌ ବିଦ୍ୟୁତକରଣ ମଧ୍ୟ ସରକାରଙ୍କର ଅନ୍ୟତମ ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ। ଏକାଧିକ ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ପ୍ରକଳ୍ପ ସକାଶେ ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ରେଲଓ୍ବେ ମାର୍ଗ ଖୋଜିବ ବୋଲି ଆଶା କରିଛନ୍ତି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ନ୍ୟାରୋ ଗଜ୍‌କୁ ବ୍ରଡ୍‌ ଗଜରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ସ୍ବୟଂଚାଳିତ ସିଗ୍‌ନାଲିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବଂ ବିଦ୍ୟୁତକରଣ ରହିଛି। ଏତଦ୍‌ବ୍ୟତୀତ ରେଳବାଇର ଅନ୍ୟତମ ଅଗ୍ରାଧିକାର କ୍ଷେତ୍ର, ଯାତ୍ରୀ ନିରାପତ୍ତା, ସମସ୍ତ ରେଳଷ୍ଟେଶନ ଏବଂ ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ଓ୍ବାଇଫାଇ ଓ ସିସିଟିଭି ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି। ୨୫ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଯାତ୍ରୀ ଯାତାୟାତ କରୁଥିବା ଷ୍ଟେଶନଗୁଡ଼ିକରେ ଏସ୍କାଲେଟର (ଯାନ୍ତ୍ରିକ ଶିଡି)ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ। ୬୦୦ ରେଳଷ୍ଟେଶନର ଆଧୁନିକୀକରଣ ହେବ। ସବୁ ରେଳପଥ ବ୍ରଡ୍‌ଗଜ ହେବ। ଗୁଜରାଟର ଭଦୋଦରାଠାରେ ଏକ ରେଲଓ୍ବେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯିବ। ଜେଟ୍‌ଲୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଗତବର୍ଷର ରେଳବାଇ ବ୍ୟୟ ବରାଦ ତୁଳନାରେ ଏଥର ଅଧିକ ୧୩ ପ୍ରତିଶତ ଅଟକଳ ହୋଇଛି। ସୁରକ୍ଷାକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେଇ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ସେଫ୍ଟି ଫାଷ୍ଟ ନୀତି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ରେଳପଥ, ଷ୍ଟେଶନ ଏବଂ ଯାତ୍ରୀ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଛାଡ଼ି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କଥା କୁହାଯାଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏଥର କୌଣସି ନୂଆ ଟ୍ରେନର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇନାହିଁ। ଆଗାମୀ ୨ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୪,୨୬୭ ଜଗୁଆଳି ବିହୀନ ଫାଟକ ଉଚ୍ଛେଦ ହେବ। ମାଡ୍ରାସ୍‌ର ପ୍ରିୟମ୍ବରସ୍ଥିତ ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍‌ କୋଚ କାରଖାନାରେ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ବିଳାସମୟ ଟ୍ରେନ୍‌ ସେଟ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି। ଏହିଭଳି ପ୍ରଥମ ଟ୍ରେନ ସେଟ୍‌ ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ହିଁ ଆସିବ ବୋଲି ଜେଟ୍‌ଲୀ କହିଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ୧୨ ହଜାର ମାଲବାହୀ ରେଳଡବା, ୫୧୬୦ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଡବା, ୭୦୦ ରେଳ ଇଞ୍ଜିନ କ୍ରୟ କରାଯିବ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଦୀର୍ଘ ୯ ଦଶନ୍ଧିର ପରମ୍ପରାକୁ ଭାଙ୍ଗି ୨୦୧୭-୧୮ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷଠାରୁ ସରକାର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ରେଳ ବଜେଟ୍‌ ଉପସ୍ଥାପନ ନ କରି ସାଧାରଣ ବଜେଟ୍‌ ସହିତ ଏକତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନ କରୁଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଜାତୀୟ |

ପାକିସ୍ତାନ ଯିବେ ନାହିଁ ଶବାନା-ଜାଭେଦ

ପାକିସ୍ତାନ ଯିବେ ନାହିଁ ଶବାନା-ଜାଭେଦ

ମୁମ୍ବାଇ,୧୫।୨: ବଲିଉଡ୍‌ ନାୟିକା ଶବାନା ଆଜମୀ ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ତଥା ଗୀତିକାର ଜାଭେଦ ଅଖତର ନିକଟରେ ପାକିସ୍ତାନ ଗସ୍ତରେ ଯିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଥିଲା। ସେଠାରେ ସେ ଏକ ଲିଟରେଚର କନଫରେନ୍ସରେ ଯୋଗ ଦେଇଥାଆନ୍ତେ। 

ଭାରତକୁ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢାଇଲା ଇସ୍ରାଏଲ

ଭାରତକୁ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢାଇଲା ଇସ୍ରାଏଲ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ଜେରୁଜେଲମ,୧୫।୨: ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣକୁ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶ ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି। ଇସ୍ରାଏଲ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବେନଜାମିନ ନେତାନ୍ୟାହୁ ଏହି ଘଟଣାର ନିନ୍ଦା କରିବା ସହ ଇସ୍ରାଏଲ ଭାରତ ସହ ଅଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। 

ଶହୀଦ ଯବାନଙ୍କ ପରିବାର ପାଇଁ ସିଦ୍ଧିବିନାୟକ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଦେବ ୫୧ ଲକ୍ଷ

ଶହୀଦ ଯବାନଙ୍କ ପରିବାର ପାଇଁ ସିଦ୍ଧିବିନାୟକ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଦେବ ୫୧ ଲକ୍ଷ

ମୁମ୍ବାଇ,୧୫।୨: ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ଶହୀଦ ହୋଇଥିବା ଯବାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ସହାୟତାର ହାତ ବଢାଇଛି ସିଦ୍ଧିବିନାୟକ ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟ। ଏଥିପାଇଁ ଟ୍ରଷ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ୫୧ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଶୁକ୍ରବାର ଟ୍ରଷ୍ଟର ମୁଖ୍ୟ ଆଦେଶ ବନ୍ଦେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ପୁଲଓ୍ବାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ଦାୟୀ ନୁହେଁ: ସିଦ୍ଧୁ

ପୁଲଓ୍ବାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ଦାୟୀ ନୁହେଁ: ସିଦ୍ଧୁ

ଚଣ୍ଡିଗଡ଼,୧୫।୨: ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ସବୁଠି ସମବେଦନା ପ୍ରକାଶ ପାଉଥିବା ବେଳେ ପଞ୍ଜାବର କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତଥା ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ନବଜୋତ ସିଂ ସିଦ୍ଧୁ ଏକ ବିବାଦୀୟ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଶହୀଦ ଯବାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୧କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେବେ କମଲନାଥ

ଶହୀଦ ଯବାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୧କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେବେ କମଲନାଥ

ଭୋପାଳ,୧୫।୨: ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଗୁରୁବାର ୪୪ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ବୀର ଯବାନଙ୍କୁ ହରାଇବା ପରେ ଦେଶର କୋଣ ଅନୁକୋଣରୁ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଛୁଟିଛି ସମଦେବନା। 

ଶହୀଦ ଯବାନଙ୍କୁ କାନ୍ଧ ଦେଲେ ରାଜନାଥ

ଶହୀଦ ଯବାନଙ୍କୁ କାନ୍ଧ ଦେଲେ ରାଜନାଥ

ବୁଡଗାମ,୧୫।୨: ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଶହୀଦ ହୋଇଥିବା ଯବାନଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଜଣାଇବାକୁ ଶୁକ୍ରବାର ସ୍ବରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ପୁଲଓ୍ବାମା ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। 

ପୁଲଓ୍ବାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ: ପାକ୍‌ ହାଇକମିଶନଙ୍କୁ ସମନ କଲା ଭାରତ

ପୁଲଓ୍ବାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ: ପାକ୍‌ ହାଇକମିଶନଙ୍କୁ ସମନ କଲା ଭାରତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୫।୨: ଦେଶକୁ ଦୋହଲାଇ ଦେଇଥିବା ପୁଲଓ୍ବାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣଙ୍କୁ ନେଇ କଠୋର ହୋଇଛି ଭାରତ। ଶୁକ୍ରବାର ଭାରତରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ପାକିସ୍ତାନ କମିଶନର ସୋହେଲ ମହମ୍ମଦଙ୍କୁ ସମନ ଜାରି କରାଯାଇଛି।

ପୁଲଓ୍ବାମା ଶହୀଦଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଗୋଟିଏ ଦିନର ଦରମା ଦାନ କରିବ ଆଇଏଏସ୍‌ ଆସୋସିଏଶନ

ପୁଲଓ୍ବାମା ଶହୀଦଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଗୋଟିଏ ଦିନର ଦରମା ଦାନ କରିବ ଆଇଏଏସ୍‌ ଆସୋସିଏଶନ

ଡେରାଡୁନ,୧୫।୨: ପୁଲଓ୍ବାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ଏବେ ଏକପ୍ରକାର ଦେଶର ମେରୁଦଣ୍ଡକୁ ଦୋହଲାଇ ଦେଇଛି କହିଲେ ଚଳେ। ଏହାକୁ ନେଇ ସବୁ ମହଲରେ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଛି।

‘ବନ୍ଦେ ଭାରତ’ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ଟ୍ରେନ୍‌କୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କଲେ ମୋଦି

‘ବନ୍ଦେ ଭାରତ’ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ଟ୍ରେନ୍‌କୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କଲେ ମୋଦି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୫।୨: ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି ମାହୋଲ ରହିଛି ସରଗରମ।

ମହିଳାଙ୍କ ଡିମାଣ୍ଡ ମୋଦି ଶାଢି

ମହିଳାଙ୍କ ଡିମାଣ୍ଡ ମୋଦି ଶାଢି

ଗାନ୍ଧିନଗର,୧୫।୨: ଲୋକ ସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଖେଇ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ଏବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ଫଟୋ ଥିବା ଶାଢି ବେଶ୍‌ ଡିମାଣ୍ଡ ହେଉଛି। 

ଜନ୍ମଦିନ ପାଳିବେ ନାହିଁ କେସିଆର୍‌

ଜନ୍ମଦିନ ପାଳିବେ ନାହିଁ କେସିଆର୍‌

ହାଇଦ୍ରାବାଦ,୧୫।୨: ତେଲେଙ୍ଗାନା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ରାଓ ଏଥର ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ କରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। 

 ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଚିକିତ୍ସା ଫେରାଇଆଣିଲା ଜୀବନ

ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଚିକିତ୍ସା ଫେରାଇଆଣିଲା ଜୀବନ

 ଭୋପାଳ,୧୫।୨: ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମୃତ ଘୋଷିତ ହୋଇଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଚିକିତ୍ସା ଦ୍ୱାରା ପୁନର୍ବାର ଜୀବିତ ହେବା ସତରେ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟକର ଘଟଣା।