ଜାତୀୟ |

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଜେଟ: ପୁରୁଣା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିକୁ ନୂଆ ଢ଼ଙ୍ଗରେ ଉପସ୍ଥାପନ

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଜେଟ: ପୁରୁଣା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିକୁ ନୂଆ ଢ଼ଙ୍ଗରେ ଉପସ୍ଥାପନ
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧।୨: ଭାଜପା ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଏନଡିଏ ସରକାର ଗୁରୁବାର ୨୦୧୮-୧୯ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟଲୀ ପୁରୁଣା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିକୁ ନୂଆଢ଼ଙ୍ଗରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିବା ବିରୋଧୀ ଦଳ କହିଛନ୍ତି। ବଜେଟରେ କୃଷି ଓ ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନକୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି। ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା କୃଷକଙ୍କ ଆୟ ୨ଗୁଣା କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଖରିଫ୍‌ଋତୁରେ ଉତ୍ପାଦର ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ ଦେଢ଼ଗୁଣା ଅଧିକ କରାଯିବ। ଏହାର ଲାଭ ଯେପରି କୃଷକଙ୍କ ହାତକୁ ଯାଇପାରିବ ସେନେଇ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବ। ବାଉଁଶ ଶିଳ୍ପର ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୨୯୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ। ଗ୍ରାମ୍ୟ ସଡ଼କ ଯୋଜନା, ପଶୁପାଳନ ଓ ମତ୍ସ୍ୟପାଳନକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ। ପଶୁପାଳନ ଓ ମତ୍ସ୍ୟପାଳନରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ କିଷାନ କ୍ରେଡିଟ୍‌ କାର୍ଡ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ। ଏଥିପାଇଁ ୧୦ ହଜାର କୋଟିର କର୍ପସ ପାଣ୍ଠି ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୌଭାଗ୍ୟ ଯୋଜନାରେ ଗ୍ରାମୀଣ ଅଞ୍ଚଳକୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଯୋଗାଣରେ ୧୬ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ହେବ। ଗ୍ରାମୀଣ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୪.୩୪ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ। ଖାଦ୍ୟପ୍ରକ୍ରିୟା କରଣ ଶିଳ୍ପର ବିକାଶ ପାଇଁ ଦେଶରେ ୪୨ଟି ଫୁଡ୍‌ ପାର୍କ ସ୍ଥାପିତ ହେବ। ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ୧୪ଶହ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରାଯିବ। ଉଜ୍ଜଳା ଯୋଜନାରେ ୮କୋଟି ମହିଳାଙ୍କୁ ମାଗଣା ଗ୍ୟାସ୍‌ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ୪ କୋଟି ଗରିବ ପରିବାରଙ୍କୁ ମାଗଣା ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ। ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୬ କୋଟି ଶୌଚାଳୟ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ। ଆସନ୍ତା ୨ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୨ କୋଟି ଶୌଚାଳୟ ସ୍ଥାପିତ ହେବ। ସେହିପରି ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ବାସଗୃହ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ। ଆଗାମୀ ଦିନରେ ୫୧ ଲକ୍ଷ ପକ୍କା ଘର ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ। ଅପରେସନ୍‌ ଗ୍ରୀନ୍‌ ଯୋଜନାରେ ୫ଶହ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ। ଶିକ୍ଷାର ବିକାଶ ପାଇଁ କଳାପଟା ବଦଳରେ ଡିଜିଟାଲ ବ୍ଲାକ୍‌ବୋର୍ଡକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ପ୍ରଦାନ। ସେହିପରି ଆସନ୍ତା ୪ବର୍ଷରେ ଶିକ୍ଷାର ବିକାଶ ପାଇଁ ୧ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ହେବ ବୋଲି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରତି ୩ଟି ସଂସଦୀୟ ଅଞ୍ଚଳ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ନୂଆ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଏବଂ ୨୪ଟି ଜିଲା ସ୍ତରୀୟ କଲେଜ ସ୍ଥାପିତ ହେବ। ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଯୋଜନାରେ ୧୦ କୋଟି ପରିବାରଙ୍କୁ ବାର୍ଷିକ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ। ଗରିବ ପରିବାରଙ୍କୁ ମାଗଣା ଔଷଧ ପାଇଁ ୧୨ ଶହ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଯୋଜନା। ସେହିପରି ୩୬ ହଜାର କିଲୋମିଟର ରେଳ ଷ୍ଟେଶନର ନବୀକରଣ ପାଇଁ ଯୋଜନା ବଜେଟରେ ରହିଛି। ଏହାସହିତ ୬ ଶହ ରେଳ ଷ୍ଟେଶନର ପୁର୍ନବିକାଶ କରାଯିବ। ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ୫୦ ଲକ୍ଷ ଯୁବକଙ୍କୁ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ତାଲିମ୍‌ ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ କରାଯିବ। ସେହିପରି ୭୦ ଲକ୍ଷ ନୂତନ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରାଯିବ। ୯୯ଟି ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟିର ବିକାଶ ପାଇଁ ୨.୦୪ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଯୋଜନା ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। ମହିଳାଙ୍କ ଇପିଏଫ୍‌ ପ୍ରଦାନ ଦେୟ ୧୨ ପ୍ରତିଶତରୁ ୮ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି। ସମ୍ପ୍ରତି ଜିଡିପି ୬.୨ ପ୍ରତିଶତ ଥିବାବେଳେ ଏହା ୭ରୁ ୭.୫ପ୍ରତିଶତରେ ପହଞ୍ଚିବାର ଆଶା ରହିଛି ବୋଲି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଜାତୀୟ |

ରୋଗୀଙ୍କ ଷ୍ଟିଚ ପକାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କଲେ ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀ

ରୋଗୀଙ୍କ ଷ୍ଟିଚ ପକାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କଲେ ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀ

ଗୁଜରାଟ,୨୦।୮: ଗୁଜରାଟର ବାରୁଚ୍‌ ସିଭିଲ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଜଣେ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ସମୟରେ ସେଠାକାର ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀ ଷ୍ଟିଚ ପକାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି। 

ରାସ୍ତାରେ କୃତ୍ରିମ ହ୍ରଦ: ବୁଡ଼ି ରହୁଛନ୍ତି ମଇଁଷି

ରାସ୍ତାରେ କୃତ୍ରିମ ହ୍ରଦ: ବୁଡ଼ି ରହୁଛନ୍ତି ମଇଁଷି

ରାୟପୁର,୨୦।୮: ଛତିଶଗଡ଼ରେ ଏକ ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି କୃତ୍ରିମ ହ୍ରଦ। ରକ୍ଷାଣବେକ୍ଷଣ ତଥା ମରାମତି ଅଭାବର ଏପରି ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ବର୍ଷା ଦିନେ ଏଠାରେ ୪ ଫୁଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଣି ଜମି ରହୁଛି। 

ଥରୁର୍‌ଙ୍କୁ ବିଦେଶ ଯିବାକୁ ମିଳିଲା ଅନୁମତି

ଥରୁର୍‌ଙ୍କୁ ବିଦେଶ ଯିବାକୁ ମିଳିଲା ଅନୁମତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦।୮: କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଶଶୀ ଥରୁର୍‌ଙ୍କୁ ବିଦେଶ ଯିବାକୁ ଅନୁମତି ମିଳିଛି। ସୋମବାର ପଟିଆଲା ହାଉସ୍‌ କୋର୍ଟ ଏହି ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଶଶୀ ସୁଇଜରଲାଣ୍ଡର ଜେନେଭା ଗସ୍ତ କରି ଜାତିସଂଘର ପୂର୍ବତନ ମହାସଚିବ କୋଫି ଆନ୍ନନ୍‌ଙ୍କ ପରିବାରଙ୍କୁ ଭେଟିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। 

ରାଜୀବଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦେଲେ ରାହୁଲ, ସୋନିଆ

ରାଜୀବଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦେଲେ ରାହୁଲ, ସୋନିଆ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦।୮: ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ଅବସରରେ ସୋମବାର ବୀରଭୂମିଠାରେ ପତ୍ନୀ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ, ପୁଅ ତଥା କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ, ଝିଅ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଭଦ୍ରା ଓ ଜ୍ୱାଇଁ ରବର୍ଟ ଭଦ୍ରା ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଜ୍ଞାପନ କରିଛନ୍ତି।

ଶୌଚାଳୟ ନ ଥିବାରୁ ଶାଶୁ ଘରକୁ ଯିବାକୁ ମନା କଲେ ବୋହୂ

ଶୌଚାଳୟ ନ ଥିବାରୁ ଶାଶୁ ଘରକୁ ଯିବାକୁ ମନା କଲେ ବୋହୂ

ପାଟନା,୨୦।୮: ବିହାର ଗୋପାଳଗଞ୍ଜ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମାଞ୍ଝା ଅଞ୍ଚଳର ମାରଓ୍ବା ଟୋଲା ଗାଁରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ‘ଟଏଲେଟ୍‌ ଏକ ପ୍ରେମକଥା’ ଫିଲ୍ମ ଭଳି ଉଦାହରଣ। 

କେରଳରେ କମିଲା ବର୍ଷା

କେରଳରେ କମିଲା ବର୍ଷା

କୋଚି,୨୦।୮: କେରଳ କୋଚିରେ ଥିବା ନାଭାଲ ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରିପ୍‌କୁ ବ୍ୟବସାୟୀକ ବିମାନ ଉଡାଣ ପାଇଁ ସୋମବାର ଖୋଲିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥିର କରିଛି। ବନ୍ୟାରେ ଫସି ରହିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଥମ କରି ଏଠାରେ ବର୍ଷା କମିଛି।

ଆସନ୍ତା ୧୦ ବର୍ଷରେ ବନ୍ୟା ନେବ ୧୬ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଜୀବନ

ଆସନ୍ତା ୧୦ ବର୍ଷରେ ବନ୍ୟା ନେବ ୧୬ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଜୀବନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୦।୮: ଆସନ୍ତା ୧୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବନ୍ୟା ଯୋଗୁ ଦେଶରେ ୧୬ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କର ଜୀବନ ଯିବାର ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଇଛି। ଏନେଇ ଜାତୀୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। 

ମିଠାର ମୂଲ୍ୟ କିଲୋ ପିଛା ୯ ହଜାର

ମିଠାର ମୂଲ୍ୟ କିଲୋ ପିଛା ୯ ହଜାର

ସୁରଟ,୨୦।୮: ଗୁଜରାଟରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରକାର ମହଙ୍ଗା ମିଠା। ଏହାର ମୂଲ୍ୟ କିଲୋ ପିଛା ୯ ହଜାର ଟଙ୍କା ରହିଛି। 

ରାଜସ୍ଥାନରେ ଭାରତର ଶକ୍ତି ପରୀକ୍ଷା

ରାଜସ୍ଥାନରେ ଭାରତର ଶକ୍ତି ପରୀକ୍ଷା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ଜୟପୁର,୨୦।୮: ରାଜସ୍ଥାନରେ ଭାରତ କରିଛି ଶକ୍ତି ପରୀକ୍ଷା। ସ୍ଥାନୀୟ ଚନ୍ଦନ ରେଞ୍ଜ୍‌ରେ ନିଜସ୍ବ ଜ୍ଞାନକୌଶଳରେ ବିକଶିତ ହୋଇଥିବା ସ୍ମାର୍ଟ ଆଣ୍ଟି ଏୟାରଫିଲ୍ଡ୍‌ ଓ୍ବିପନ(ଏସ୍‌ଏଏଡବ୍ଲ୍ୟୁ) ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଛି।

୯ ପାକିସ୍ତାନୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ତଟରକ୍ଷୀ ବାହିନୀ

୯ ପାକିସ୍ତାନୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ତଟରକ୍ଷୀ ବାହିନୀ

ଅହମ୍ମଦାବାଦ୍‌,୨୦।୮: ଭାରତୀୟ ତଟରକ୍ଷୀ ବାହିନୀ ସୋମବାର ଏକ ପାକିସ୍ତାନୀ ବୋଟକୁ ଜବତ କରିଛି। ବୋଟରେ ୯ ଜଣ କର୍ମଚାରୀ ଥିବା ତଟରକ୍ଷୀ ବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। 

ହରିୟାଣାରେ ଏକା ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବ ଅକାଳୀ ଦଳ

ହରିୟାଣାରେ ଏକା ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବ ଅକାଳୀ ଦଳ

ଚଣ୍ଡିଗଡ଼, ୨୦।୮: ହରିୟାଣାରେ ଏକା  ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବ ଶିରୋମଣୀ ଅକାଳୀ ଦଳ। ଏନେଇ କୁରୁକ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ସଭାରେ ପଞ୍ଜାବର ପୂର୍ବ ଉପ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଖବୀର ସିଂ ବାଦଲ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ବନ୍ଦ ହେବ ୨ ହଜାର ଶିଶୁ ଗୃହ

ବନ୍ଦ ହେବ ୨ ହଜାର ଶିଶୁ ଗୃହ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦।୮(ପି.ଟି.) ଦେଶରେ ମୋଟ ୯,୭୦୦ ଶିଶୁ ଯନତ୍ ଅନୁଷ୍ଠାନ (ସିସିଆଇ) ରହିଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୭,୦୦୦ଟି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପୋଷ୍ୟଗ୍ରହଣ ସମ୍ବଳ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ (ସିଏଆର୍‌ଏ)ଙ୍କ ନିକଟରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ। ଅବଶିଷ୍ଟ ପ୍ରାୟ ୨,୦୦୦ ଶିଶୁ ଗୃହ ବିନା ପଞ୍ଜୀକରଣରେ ଚାଲିଛି।