ଖେଳ |

ଇଣ୍ଡିଆ ଓପନ୍‌ ବକ୍ସିଂ: ଫାଇନାଲରେ ମେରୀକମ

ଇଣ୍ଡିଆ ଓପନ୍‌ ବକ୍ସିଂ: ଫାଇନାଲରେ ମେରୀକମ
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧।୨(ପି.ଟି.)- ପାଞ୍ଚ ଥର ବିଶ୍ବ ଚାମ୍ପିୟନ୍‌ ମହିଳା ବକ୍ସର ଏମ୍‌.ସି. ମୋରୀକମ୍‌ ଚଳିତ ଇଣ୍ଡିଆ ଓପନ୍‌ ବକ୍ସିଂ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ୪୮ କିଗ୍ରା ବର୍ଗର ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ପଟେ ବିଶ୍ୱ ଚାମ୍ପିୟନ୍‌ଶିପ୍‌ ପଦକଧାରୀ ଶିବ ଥପ୍ପା ଓ ମନୋଜ କୁମାର ନିଜ ଓଜନ ବର୍ଗର ସେମିଫାଇନାଲରେ ପରାଜିତ ହୋଇ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ରହିଛନ୍ତି। ୪୮ କିଗ୍ରାରେ ୧୨ତମ ସିଡ୍‌ ମେରୀକମ୍‌ ବୁଧବାର ଖେଳାଯାଇଥିବା ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ମଙ୍ଗୋଲିଆର ଆଲଟାନସେତସେଗଙ୍କୁ ପରାଜିତ କରିଛନ୍ତି। ମୁକାବିଲା ଆରମ୍ଭରୁ ସେ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ପ୍ରଦର୍ଶନ ବଳରେ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ବକ୍ସରଙ୍କୁ ହରାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ମୁକାବିଲାରେ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ଜୋସି ଗାବୁକୋଙ୍କୁ ଭେଟିବେ। ୨ୟ ସେମିଫାଇନାଲରେ ଗାବୁକୋ ଅନ୍ୟ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ମୋନିକାଙ୍କୁ ପରାଜିତ କରି ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। ପୁରୁଷ ବିଭାଗର ୬୦ କିଗ୍ରା ବର୍ଗରେ ଶିବଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ମନୀଷ କୌଶିକ ହରାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଉଭୟ ବକ୍ସର ଉନ୍ନତ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଜଜ୍‌ଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି କୌଶିକଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ଯାଇଛି। ଏହା ଶିବଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ କୌଶିକଙ୍କ ୨ୟ ବିଜୟ। ପୂର୍ବତନ ରଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ ଚାମ୍ପିୟନ୍‌ ମନୋଜ ୬୯ କିଗ୍ରା ବର୍ଗରେ ଘରୋଇ ଖେଳାଳି ଦୀନେଶଙ୍କଠାରୁ ପରାଜିତ ହୋଇ ଅଭିଯାନ ଶେଷ କରିଛନ୍ତି। ୪୯ କିଗ୍ରା କାଟାଗୋରିରେ ଘରୋଇ ବକ୍ସର ନୁତଲାଇ ଲାଲବିଆକିମାଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରି ଏସିଆନ୍‌ ରୌପ୍ୟ ପଦକଧାରୀ ଅମିତ ପାଙ୍ଗଲ ଫାଇନାଲରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି ମହିଳା ବିଭାଗର ଏଲ. ସରିତା ଦେବୀ ୬୦ କିଗ୍ରା ବର୍ଗରେ ପ୍ରିୟଙ୍କାଙ୍କୁ ହରାଇଛନ୍ତି। ସେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ପାଇଁ ଫିନଲାଣ୍ଡର ଅଲିମ୍ପିକ୍‌ ଓ ବିଶ୍ୱ ଚାମ୍ପିୟନ୍‌ଶିପ୍‌ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ମେଡାଲିଷ୍ଟ ମିରା ପୋତକୋନେନଙ୍କ ସହ ମୁକାବିଲା କରିବେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ୫୧ କିଗ୍ରା ବର୍ଗରେ ସରଜୁବାଳା ଦେବୀ ପରାଜିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସୋନିଆ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଖେଳ |

ହାରିଲେ ସୁଶୀଲ

ହାରିଲେ ସୁଶୀଲ

ଜାକର୍ତ୍ତା,୧୯।୮(ପି.ଟି.)- ଚଳିତ ଏସିଆନ୍‌ ଗେମ୍ସର ପ୍ରଥମ ଦିବସରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳକୁ ଶକ୍ତ ଧକ୍କା ଲାଗିଛି। ଦୁଇ ଥର ଅଲିମ୍ପିକ୍‌ ପଦକଧାରୀ କୁସ୍ତିଯୋଦ୍ଧା ସୁଶୀଲ କୁମାର ପ୍ରଥମ ରାଉଣ୍ଡରେ ପରାସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ବାସ୍କେଟବଲ: ଚାଇନିଜ୍‌ ତାଇପେଠାରୁ ହାରିଲା ଭାରତ

ବାସ୍କେଟବଲ: ଚାଇନିଜ୍‌ ତାଇପେଠାରୁ ହାରିଲା ଭାରତ

ଜାକର୍ତ୍ତା,୧୯।୮(ପି.ଟି.)- ଭାରତୀୟ ମହିଳା ବାସ୍କେଟବଲ ଦଳ ପରାଜୟ ସହ ଏସିଆନ୍‌ ଗେମ୍ସରୁ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିବା ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି।  ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ୬୧-୮୪ ବ୍ୟବଧାନରେ ଚାଇନିଜ ତାଇପେ ଦଳ ପରାସ୍ତ କରିଛି। 

ପଦକ ଖାତା ଖୋଲିଲେ ଅପୂର୍ଭି, ରବି

ପଦକ ଖାତା ଖୋଲିଲେ ଅପୂର୍ଭି, ରବି

ଜାକର୍ତ୍ତା,୧୯।୮-  ଏଠାରେ ଏସିଆନ୍‌ ଗେମ୍ସର ୧୮ତମ ସଂସ୍କରଣ ରବିବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ପ୍ରଥମ ଦିବସ ଭାରତ ପାଇଁ ପଦକ ଖାତା ଖୋଲିଛନ୍ତି ଶୁଟର ଅପୂର୍ଭି ଚଣ୍ଡେଲା ଓ ରବି କୁମାର। ଉଭୟ ଶୁଟର ୧୦ ମିଟର ଏୟାର ରାଇଫଲ ମିକ୍ସଡ୍‌ ଟିମ୍‌ ଇଭେଣ୍ଟରେ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି। 

ପଦାର୍ପଣରେ ରୋନାଲ୍ଡୋ ବିଫଳ

ପଦାର୍ପଣରେ ରୋନାଲ୍ଡୋ ବିଫଳ

ଭେରୋନା(ଇଟାଲି),୧୯।୮(ଏଏଫ୍‌ପି)-  ପର୍ତ୍ତୁଗାଲ ଷ୍ଟାର ଖେଳାଳି କ୍ରିଷ୍ଟିଆନୋ ରୋନାଲ୍ଡୋ ସିରିି ଏ’ ଲିଗ୍‌ ପଦାର୍ପଣରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଲିଗ୍‌ର ଡିଫେଣ୍ଡିଂ ଚାମ୍ପିୟନ ଜୁଭେଣ୍ଟସ ଦଳ ବିଜୟ ସହ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

ଏସିଆନ୍‌ ଗେମ୍ସ: ଚାଇନାର ସୁନଙ୍କ ପ୍ରଥମ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ

ଏସିଆନ୍‌ ଗେମ୍ସ: ଚାଇନାର ସୁନଙ୍କ ପ୍ରଥମ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ

ଜାକର୍ତ୍ତା,୧୯।୮(ଏଏଫ୍‌ପି)- ଚାଇନିଜ୍‌ ଉଷୁ ଆଥ୍‌ଲେଟ୍‌ ସୁନ ପେୟୁଆନ ଚଳିତ ଏସିଆନ୍‌ ଗେମ୍ସର ପ୍ରଥମ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି। ୨୮ ବର୍ଷୀୟ ସୁନ ଚାଙ୍ଗକୁଆନ କାଟଗୋରୀରେ  ଆୟୋଜକ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଚାଭିଅର ମାର୍ଭେଲୋଙ୍କୁ ହରାଇ ଏହି ସଫଳତା ପାଇଛନ୍ତି।

ଏଟିକେ ପକ୍ଷରୁ ଖେଳିବେ ବିକି

ଏଟିକେ ପକ୍ଷରୁ ଖେଳିବେ ବିକି

କୋଲକାତା, ୧୯।୮(ପି.ଟି.)- କାମେରୁନ ଡିଫେଣ୍ଡର ଆନ୍ଦ୍ରେ ବିକି ଇଣ୍ଡିଆନ ସୁପର୍‌ ଲିଗ୍‌ (ଆଇଏସ୍‌ଏଲ୍‌)ର ଆଗାମୀ ସଂସ୍କରଣରେ ଆଟ୍‌ଲେଟିକୋ ଡି କୋଲକାତା (ଏଟିକେ) ପକ୍ଷରୁ ଖେଳିବେ। 

ଭାରତ ଜିତିଲା ସାଫ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌

ଭାରତ ଜିତିଲା ସାଫ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌

ଥିମ୍ଫୁ (ଭୁଟାନ), ୧୯।୮(ପି.ଟି.)- ୧୫ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ଫୁଟ୍‌ବଲ ଦଳ ଏଠାରେ ଚାଲିଥିବା ସାଫ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ (୧୫ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌) ଫୁଟ୍‌ବଲ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଚାଙ୍ଗଲି ମିଥାଙ୍ଗ୍‌ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଶନିବାର ଖେଳାଯାଇଥିବା ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଭାରତ ୧-୦ ଗୋଲରେ ଡିଫେଣ୍ଡିଂ ଚାମ୍ପିୟନ ବାଂଲାଦେଶକୁ ପରାସ୍ତ କରିଛି।

ସମ୍ବିଧାନ ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ ସଜବାଜ

ସମ୍ବିଧାନ ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ ସଜବାଜ

କଟକ ଅଫିସ,୧୯ା୮- ଓଡ଼ିଶା କ୍ରିକେଟ ଆସୋସିଏଶନ(ଓସିଏ) କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଓସିଏ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଶନିବାର ଏକ ବୈଠକ ଡକାଯାଇଥିଲା । ଉକ୍ତ ବୈଠକରେ ଆସୋସିଏଶନର ସମ୍ବିଧାନ ସଂଶୋଧନ ନିମନ୍ତେ କେଉଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକ୍ରିୟା କିପରି ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ସେ ନେଇ ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି । 

ଏସିଆନ ଗେମ୍ସକୁ ଫେରିଲା କୁଏଟ୍‌୍‌

ଏସିଆନ ଗେମ୍ସକୁ ଫେରିଲା କୁଏଟ୍‌୍‌

ଜାକର୍ତ୍ତା, ୧୯ା୮ (ଏଏଫ୍‌ପି)- ଏସିଆନ ଗେମ୍ସକୁ କୁଏଟ୍‌୍‌ ଫେରିଛି, କିନ୍ତୁ ଅଲିମ୍ପିକ୍‌ କାଉନ୍‌ସିଲ ଅଫ୍‌ ଏସିଆ (ଓସିଏ) ତରଫରୁ ଏହି ଦେଶକୁ ଚେତାବନୀ ଶୁଣାଇ ଦିଆଯାଇଛି। କ୍ରୀଡ଼ାରେ ସରକାରୀ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ବନ୍ଦ ନ ହେଲେ କୁଏଟ୍‌କୁ ୩ୟ ଥର ନିର୍ବାସନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ। 

କୋହଲି-ରାହାନେଙ୍କ  ଶତକୀୟ ଭାଗୀଦାରି

କୋହଲି-ରାହାନେଙ୍କ ଶତକୀୟ ଭାଗୀଦାରି

ନଟିଂହାମ୍‌ ୧୯ା୮-ଟ୍ରେଣ୍ଟବ୍ରିଜ୍‌ଠାରେ ଶନିବାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ତୃତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଟେଷ୍ଟରେ ବିରାଟ କୋହଲି ଓ ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାନେଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶତକୀୟ ଭାଗୀଦାରି ଯୋଗୁ ଭାରତ ଏକ ସମ୍ମାନଜନକ ସ୍କୋର ଆଡକୁ ଅଗ୍ରସର ହେଉଛି।

ଆନ୍ତଃ କଲେଜ ଚେସ୍‌ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ଆନ୍ତଃ କଲେଜ ଚେସ୍‌ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୯।୮-ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କ୍ରୀଡା ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ଆଙ୍କୁଶପୁର ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଆଇଟିରେ ଚାଲିଥିବା ୪୦ତମ ଆନ୍ତଃ କଲେଜ ଚେସ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଶନିବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି । 

ଏସିଆନ୍‌ ଗେମ୍ସ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଏସିଆନ୍‌ ଗେମ୍ସ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଜାକର୍ତ୍ତା, ୧୯।୮(ପି.ଟି.)- ଏସିଆ ମହାଦେଶର ସର୍ବବୃହତ୍‌ କ୍ରୀଡ଼ା ମହାକୁମ୍ଭ ଏସିଆନ ଗେମ୍ସର ୧୮ତମ ସଂସ୍କରଣ ରବିବାର ମହା ସମାରୋହରେ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି। ଜାକର୍ତ୍ତାର ଗେଲୋରା ବଙ୍ଗ କାର୍ନୋ (ଜିବିକେ) ମୁଖ୍ୟ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଏହି କ୍ରୀଡ଼ାର ରଙ୍ଗାରଙ୍ଗ ଉଦ୍‌ଘାଟନ ହୋଇଛି।