ମେଟ୍ରୋ |

ଜାତୀୟ କୃଷି ବଜାର ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଜାତୀୟ କୃଷି ବଜାର ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ
ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳ, ୩୧।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ବଜାରକୁ ଇ-ନାମ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ବୁଧବାର ପୁରୀ ଉପଜିଲାପାଳ ତଥା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ବଜାର କମିଟିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମଧୁସୂଦନ ଦାସ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ମଣ୍ଡିରେ ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳ ନଡ଼ିଆର ବିକ୍ରୀବଟା ଜରିଆରେ ନଡ଼ିଆ ଚାଷୀମାନଙ୍କର ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି ବୋଲି ବଜାର କମିଟି ସମ୍ପାଦକ କମଳ କୁମାର ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ରାଜ୍ୟର ଇ-ନାମ ସଂଯୋଜକ ରଶ୍ମି ରଞ୍ଜନ ନାୟକ, ପ୍ରକଳ୍ପ ପରିଚାଳକ ଏନ୍‌. ଶ୍ରୀଧର ନନ୍ଦନ, ଚୌଧୁରୀ ବରଦା ପ୍ରସନ୍ନ ଦାଶ ପ୍ରମୁଖ ଇ-ନାମ ସୁବିଧା ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ନଡ଼ିଆ ଚାଷର ଅମଳ ଓ ଗୁଣାତ୍ମକ ମାନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଉଦ୍ୟାନ ଉପନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ନବକିଶୋର ତାଡ଼ ଉପସ୍ଥିତ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପୁରୀ, ସତ୍ୟବାଦୀ, କଣାସ, ବ୍ରହ୍ମଗିରି ଓ ଡେଲାଙ୍ଗ ବ୍ଲକର ନଡ଼ିଆ ଚାଷୀମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ନଡ଼ିଆ ଉନ୍ନୟନ ବୋର୍ଡ ସଦସ୍ୟ ବିଶ୍ୱନାଥ ରଥ ସମ୍ମନ୍ବିତ ଚାଷର ସୁଫଳ ନେଇ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ। ଏହି ଶିବିରରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ, ଅଧିକାରୀବୃନ୍ଦ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।
All Right Reserved By

ମେଟ୍ରୋ |

୮ ଗ୍ରାମ ବ୍ରାଉନସ୍‌ଗାର ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ

୮ ଗ୍ରାମ ବ୍ରାଉନସ୍‌ଗାର ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୮ା୮ : ପୁରୀ ଜିଲା ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ସେ ହେଲେ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ନାୟକ। ତାଙ୍କ ନିକଟରୁ ୮ ଗ୍ରାମ୍‌ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ କରାଯାଇଛି। 

ବଜ୍ରପାତରେ ଚାଷୀ ମୃତ

ବଜ୍ରପାତରେ ଚାଷୀ ମୃତ

ନିମାପଡ଼ା, ୧୮।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ପୁରୀ ଜିଲା ନିମାପଡ଼ା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଅର୍ଜୁନପୁର ଗ୍ରାମର ସିଦ୍ଧେଶ୍ୱର ଭୋଇ ଶନିବାର ଅପରାହ୍ନରେ ବିଲରେ କାମ କରୁଥିବା ବେଳେ ବଜ୍ରପାତ ଘଟି ଗୁରୁତର ହୋଇପଡ଼ିଥିଲେ।

ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର: ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର: ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୮।୮(ବ୍ୟୁରୋ): ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର  କରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ନୟାପଲ୍ଲୀ ଥାନା ପୋଲିସ ଶନିବାର ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ଘର ନୟାପଲ୍ଲୀସ୍ଥିତ ସାଲିଆ ସାହିରେ।

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଓ ପଲିଥିନମୁକ୍ତ ଅଭିଯାନରେ ୨୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ସାମିଲ

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଓ ପଲିଥିନମୁକ୍ତ ଅଭିଯାନରେ ୨୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ସାମିଲ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୮ା୮: ପଲିଥିନ ବର୍ଜନ ଓ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ‘ଧରିତ୍ରୀ’ ଓ ‘ଓଡ଼ିଶା ପୋଷ୍ଟ’। ରାଜ୍ୟର ପ୍ରତିଟି ଅଞ୍ଚଳରେ ଏ ନେଇ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଉଛି। 

ପୁରୀଘାଟ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରୁ ଲୁଟ୍‌ ଘଟଣା: ୧୧ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ପୁରୀଘାଟ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରୁ ଲୁଟ୍‌ ଘଟଣା: ୧୧ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

କଟକ ଅଫିସ, ୧୮।୮: କଟକ ପୁରୀଘାଟ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରୁ ଅଗଷ୍ଟ ୨ ତାରିଖରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଲୁଟ ଘଟଣାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ୧୦ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଶନିବାର ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି। 

କେରଳରେ ବନ୍ୟା ବିତ୍ପାତ: ସହାୟତା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାରୁ ଗଲେ ୨୪୦ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ

କେରଳରେ ବନ୍ୟା ବିତ୍ପାତ: ସହାୟତା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାରୁ ଗଲେ ୨୪୦ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୮।୮(ବ୍ୟୁରୋ): କେରଳରେ ବନ୍ୟାସ୍ଥିତି ଭୟଙ୍କର ରୂପ ନେବାରେ ଲାଗିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ୩୨୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ପାଣି ଘେରରେ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ଫସି ରହିଛନ୍ତି। ତେବେ କେରଳ ବନ୍ୟା ପ୍ରପୀଡିତ ଲୋକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ପାଇଁ ଶନିବାର ସକାଳେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବିମାନ ଯୋଗେ ଓଡ଼ିଶାରୁ ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଟିମ ଓ ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀମାନେ କେରଳ ଯାଇଛନ୍ତି। 

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକ ଆରମ୍ଭ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକ ଆରମ୍ଭ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୮ା୮: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଶନିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। 

ବାଜପେୟୀଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସଭା

ବାଜପେୟୀଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସଭା

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୮ା୮: ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ  ବିୟୋଗରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଦକ୍ଷିଣ ଦ୍ୱାର ସମ୍ମୁଖ ପେଯନଳାଠାରେ ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏକ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

୩୦ ମିନିଟ୍‌ ମୋ ପ୍ରବଚନ ଶୁଣିଥିଲେ ବାଜପେୟୀ: ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ

୩୦ ମିନିଟ୍‌ ମୋ ପ୍ରବଚନ ଶୁଣିଥିଲେ ବାଜପେୟୀ: ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୮ା୮: ପଞ୍ଚଭୂତରେ ଲୀନ ହୋଇଯାଇଛି ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ପାର୍ଥିବ ଶରୀର। ଗୁରୁବାର ଦିଲ୍ଲୀସ୍ଥିତ ଏମ୍ସରେ ତାଙ୍କର ପରଲୋକ ହୋଇଥିଲା। 

ମଠ, ମନ୍ଦିରରେ ଝୁଲଣ ପ୍ରସ୍ତୁତି କୁଞ୍ଜରେ ଝୁଲିବେ ରାଧାକୃଷ୍ଣ

ମଠ, ମନ୍ଦିରରେ ଝୁଲଣ ପ୍ରସ୍ତୁତି କୁଞ୍ଜରେ ଝୁଲିବେ ରାଧାକୃଷ୍ଣ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୮ା୮: ଆସନ୍ତା ୨୧ ତାରିଖରୁ ପବିତ୍ର ଝୁଲଣଯାତ୍ରା। ଶ୍ରାବଣ ଶୁକ୍ଳ ଦଶମୀଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଥିବା ଏହି ଯାତ୍ରା ପ୍ରତିପଦା ଯାଏ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଝୁଲଣ ଯାତ୍ରା ୭ ଦିନ ଧରି ଚାଲିବ। କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମଠ, ମନ୍ଦିରରେ କେଉଁଠି ୭ ଦିନ ତ ପୁଣି କେଉଁଠି ୫ ଦିନ ଧରି ଏହା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।

ନବନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉ ପେନ୍‌ସନ

ନବନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉ ପେନ୍‌ସନ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୮ା୮: ସ୍ବାଧୀନତା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରୁ କୃଷି ଓ କୃଷକ ଚରମ ଅବହେଳା ଓ ପକ୍ଷପାତିତାର ଶିକାର ହେଉଛି। ଚାଷୀ ତା’ର ଫସଲର ଉପଯୁକ୍ତ ପ୍ରାପ୍ୟ ପାଉନାହିଁ। ଚାଷୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଉପଯୁକ୍ତ ସମ୍ମାନ ମିଳୁନାହିଁ।

ରାମଚନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିହାରୀଙ୍କ ଆଶୁ ଆରୋଗ୍ୟ କାମନାକରି ଦୀପଦାନ:୨୨ରେ ମଞ୍ଚସ୍ଥ ହେବ ହିନ୍ଦୀ ନାଟକ ସର୍ଜନା

ରାମଚନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିହାରୀଙ୍କ ଆଶୁ ଆରୋଗ୍ୟ କାମନାକରି ଦୀପଦାନ:୨୨ରେ ମଞ୍ଚସ୍ଥ ହେବ ହିନ୍ଦୀ ନାଟକ ସର୍ଜନା

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୮ା୮: ବର୍ଷୀୟାନ କଳାକାର ତଥା ନାଟ୍ୟଗୁରୁ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିହାରୀ ହୃଦ୍‌ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ଏବେ ହସ୍ପିଟାଲରେ। ପରିଣତ ବୟସରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିବା ଅନ୍ନପୂର୍ଣ୍ଣା ଥିଏଟରର ଏହି ମହାନ୍‌ ଅଭିନେତା ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଏକ ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି।