Dharitri News
ମେଟ୍ରୋ |

ଅନ୍ନପୂର୍ଣ୍ଣା ମଞ୍ଚରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଲୀଳା

ଅନ୍ନପୂର୍ଣ୍ଣା ମଞ୍ଚରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଲୀଳା ପୁରୀ ଅଫିସ, ୩୦।୧: ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଲୀଳା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ଅନ୍ନପୂର୍ଣ୍ଣା ରଙ୍ଗମଞ୍ଚରେ। ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରର ସ୍ବନାମଧନ୍ୟ ନୃତ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ରୂପା ଆଣ୍ଡ୍‌ ଟ୍ରୁପ୍‌ର ଅଷ୍ଟାଦଶ ନୃତ୍ୟ ମହୋତ୍ସବର ମଙ୍ଗଳବାର ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଅନୁଷ୍ଠାନର ଶିଳ୍ପୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମଞ୍ଚସ୍ଥ ହୋଇଥିଲା ହିନ୍ଦୀ ନାଟକ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ। ଅନୁଷ୍ଠାନର ଗୁରୁ ରୂପଲତା ମହାନ୍ତିଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାରେ ମଞ୍ଚସ୍ଥ ଏହି ନାଟକର କଂସ ଭୂମିକାରେ ବିରଞ୍ଚତ୍ ନାରାୟଣ ଜଗଦ୍ଦେବ, ବସୁଦେବ ଆତ୍ରେୟ ମଲ୍ଲିକ, ଦେବକୀ ରୂପଲତା ମହାନ୍ତି ଏବଂ କୃଷ୍ଣ ଭୂମିକାରେ ପ୍ରିୟମ୍ବଦା ପୂଜାପଣ୍ଡାଙ୍କ ଅଭିନୟ ବେଶ୍‌ ମନଛୁଅଁା ହୋଇଥିଲା। ଏଥିସହ ସ୍ମୃତିରଞ୍ଜନ ରଥ, ବିଶ୍ୱଜିତ ରଥ, ଜୟଶ୍ରୀ ବାରିକ ପ୍ରମୁଖ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ। ସେହିପରି ଅନୁଷ୍ଠାନର କୁନି କୁନି ପିଲାମାନଙ୍କ ଓଡ଼ିଶୀ ଏବଂ ଆଧୁନିକ ନୃତ୍ୟ ସାଂସ୍କୃତିକ ସନ୍ଧ୍ୟାକୁ ଆହୁରି ରଙ୍ଗିନ କରିଥିଲା। ସାଇନା କିରଣ, ଆକାଂକ୍ଷା, ଅର୍ପିତା, ଧରିତ୍ରୀ, କୋଏଲ, ପ୍ରତୀକ୍ଷା, ଦ୍ୱିପାଞ୍ଜଳି ପ୍ରମୁଖଙ୍କ ନୃତ୍ୟ ବେଶ୍‌ ମନଛୁଅଁା ହୋଇଥିଲା। ନୃତ୍ୟ ବିଚିତ୍ରା ପୂର୍ବରୁ ଆୟୋଜିତ ସଭା ପରେ ଇଂ. ବଳରାଜ ତ୍ରିପାଠୀ, କୋଣାର୍କ ଭଗବତୀ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ବନ୍ଦନା ରାୟ, ନୃତ୍ୟଗୁରୁ ବିଜୟଲକ୍ଷ୍ମୀ ଦାଶ ପ୍ରମୁଖ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ। ଜଣଙ୍କୁ ଆଦର୍ଶ ଭାବେ ଗଢିତୋଳିବାରେ ପାଠ ଯେମିତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନୃତ୍ୟ, ଗୀତ, କ୍ରୀଡ଼ା ମଧ୍ୟ ସେମିତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ଅତିଥିମାନେ କହିଥିଲେ। କ୍ରୀଡ଼ାବିତ୍‌ ବିଷ୍ଣୁଦତ୍ତ ଦାସ ସଭା କାର୍ଯ୍ୟ ସଂଯୋଜନା କରିଥିବା ବେଳେ ରୂପା ଆଣ୍ଡ୍‌ ଟ୍ରୁପ୍‌ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ପୂଜାପଣ୍ଡା ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଥିଲେ। ଫେବୃୟାରୀ ୧ ତାରିଖରେ ଏହି ଦୁଇଦିନିଆ ନୃତ୍ୟ ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହେବ।

ମେଟ୍ରୋ |

ଇମ୍ଫା କମ୍ପାନୀକୁ ଋଣ ଛାଡନେଇ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି

ଇମ୍ଫା କମ୍ପାନୀକୁ ଋଣ ଛାଡନେଇ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୯।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଇମ୍ଫା କମ୍ପାନୀକୁ ୨୩୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ ଛାଡ କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରତିବାଦରେ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ପକ୍ଷରୁ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଦାବି ହୋଇଛି। ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଏହି ଋଣ ଟଙ୍କା ଛାଡ଼ କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରି ଏକ ସ୍ମାରକପତ୍ର ସିବିଆଇକୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ବିଶ୍ୱମ୍ବର ବିଦ୍ୟାପୀଠ ସଫେଇ କଲେ ୮୯ ବ୍ୟାଚ୍‌ ଛାତ୍ର

ବିଶ୍ୱମ୍ବର ବିଦ୍ୟାପୀଠ ସଫେଇ କଲେ ୮୯ ବ୍ୟାଚ୍‌ ଛାତ୍ର

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୯।୨: ବିଶ୍ୱମ୍ବର ବିଦ୍ୟାପୀଠର ୧୯୮୯ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ବ୍ୟାଚ୍‌ର ଶତାଧିକ ଛାତ୍ର ସୋମବାର ସ୍କୁଲ ପରିସର ସଫେଇ କରିଛନ୍ତି। ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଥିବା ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ସଫେଇ କରିଛନ୍ତି।

ବେଟି ବଚାଓ, ବେଟି ପଢାଅର ବାର୍ତ୍ତାନେଇ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଅରବିନ୍ଦଙ୍କ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୯।୨: ବେଟି ବଚାଓ, ବେଟି ପଢାଓ, ରକ୍ତଦାନ ଏବଂ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷାର ବାର୍ତ୍ତାନେଇ ପାଟନାର ଅରବିନ୍ଦ କୁମାର ମିଶ୍ର ସୋମବାର ପୁରୀ ସିଂହଦ୍ୱାରଠାରୁ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

ଭାଜପାରେ ମିଶିଲେ ଅପରାଜିତା

ଭାଜପାରେ ମିଶିଲେ ଅପରାଜିତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୯।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ବିଶିଷ୍ଟ ସିନେ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଅପରାଜିତା ମହାନ୍ତି ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ଭାଜପାରେ ମିଶିଛନ୍ତି। ସୋମବାର ଭାଜପା ରାଜ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ସେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି।

ସରୁନି ଜଗମୋହନ ମରାମତି: ଦୁଇବର୍ଷ ହେଲା ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ପାଖରୁ ଦେଖିପାରୁନାହାନ୍ତି ଭକ୍ତ

ସରୁନି ଜଗମୋହନ ମରାମତି: ଦୁଇବର୍ଷ ହେଲା ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ପାଖରୁ ଦେଖିପାରୁନାହାନ୍ତି ଭକ୍ତ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୮ା୨: ଜଗମୋହନ ମରାମତି କାମକୁ ଇତିମଧ୍ୟରେ ଦୁଇବର୍ଷ ଅତିକ୍ରାନ୍ତ ହେଲାଣି। ବିପଦସଙ୍କୁଳ ସ୍ଥିତିରେ ଥିବା ଜଗମୋହନ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପୋର୍ଟାଲ ଫ୍ରେମ୍‌ ଦିଆସରିଲାଣି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଜଗମୋହନ ସୁରକ୍ଷିତ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଏହାସତ୍ତ୍ବେ ଜଗମୋହନ କାମ ସରିବାର ନା ଧରୁନି।

ଜଙ୍ଗଲକୁ ଫେରିଲା ଦନ୍ତା

ଜଙ୍ଗଲକୁ ଫେରିଲା ଦନ୍ତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୮।୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ସହରକୁ ଚାଲିଆସିଥିବା ଦନ୍ତା ହାତୀ ୪ଦିନ ଧରି ବାଟବଣା ହେବା ପରେ ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଜଙ୍ଗଲକୁ ଫେରିଛି। ଶନିବାର ଭୋର ସମୟରେ ହାତୀଟି ଜୟଦେବ ବାଟିକାରେ ପଶିଥିଲା। ସେଠାରେ ପ୍ରାୟ ରାତି ୧୧ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଥିଲା। ଅନେକ ଥର ବାହାରକୁ ଆସି ଅନ୍ୟତ୍ର ଚାଲିଯିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ ହେଁ ଲୋକଙ୍କ କୋଳାହଳ ଯୋଗୁ ଯାଇପାରି ନ ଥିଲା।

୧୯ରୁ ବାଙ୍ଗାଲୋରରେ ଭାଷା ସମ୍ମିଳନୀ

୧୯ରୁ ବାଙ୍ଗାଲୋରରେ ଭାଷା ସମ୍ମିଳନୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୮।୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ଭାଷାଗତ ସମାନତା ଓ ଅଧିକାର ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସର୍ବଭାରତୀୟ ସଂଗଠନ କନଫରେନ୍ସ ଫର୍‌ ଲାଙ୍ଗୁଏଜ୍‌ ଇକ୍ୱାଲିଟି ଆଣ୍ଡ ରାଇଟ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ବାଙ୍ଗାଲୋରଠାରେ ଆସନ୍ତା ୧୯ ଓ ୨୦ ତାରିଖରେ ୨ ଦିନିଆ ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏଥିରେ ‘ଭାଷା ସୁରକ୍ଷା ସମ୍ମିଳନୀ’ ସଭାପତି ତଥା ପୂର୍ବତନ ଏମ୍‌ପି ବୈଷ୍ଣବ ପରିଡ଼ା ଯୋଗଦେବେ। ବାଙ୍ଗାଲୋର ଜାତୀୟ ଆଇନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତରେ ଭାଷାର ସୁରକ୍ଷା, ଅଧିକାର ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସଂଗଠନ ଏବଂ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଯୋଗଦେବେ। ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ଭାଷା ଲାଗି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ସମସ୍ୟା, କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଭାଷା ନୀତି ତଥା ସମ୍ବିଧାନରେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଆବଶ୍ୟକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅଭାବ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ୨ଦିନ ଧରି ଆଲୋଚନା କରାଯିବ।

ଟ୍ରେନ ଧକ୍କାରେ ବୃଦ୍ଧା ମୃତ

ଟ୍ରେନ ଧକ୍କାରେ ବୃଦ୍ଧା ମୃତ

ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳ, ୧୮।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): ତାଳଚେର-ପୁରୀ ଟ୍ରେନ ଧକ୍କାରେ ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳ ରେଳଷ୍ଟେଶନ ନିକଟ ରତ୍ନଚିରା ନଦୀ ବ୍ରିଜ ଉପରେ ରବିବାର ଜଣେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତା ସତ୍ୟବାଦୀ ଥାନା ସୁଆଲୋଁ ଗ୍ରାମର ଚନ୍ଦ୍ରକାନ୍ତି ନାୟକ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଜିଆରପି ଥାନା ପୋଲିସ ୧୨।୧୮ରେ ଏକ ଅପମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ଶବ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ପଠାଇଛି।

ମାର୍ଚ୍ଚ ୯ ଯାଏ ମିଳିତ ଶିକ୍ଷକ ମଞ୍ଚର ଆନ୍ଦୋଳନ ସ୍ଥଗିତ

ମାର୍ଚ୍ଚ ୯ ଯାଏ ମିଳିତ ଶିକ୍ଷକ ମଞ୍ଚର ଆନ୍ଦୋଳନ ସ୍ଥଗିତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୮।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଦଶଦିନ ଧରି ୭ ଦଫା ଦାବିନେଇ ଓଡ଼ିଶା ସ୍କୁଲ, କଲେଜ ଶିକ୍ଷକ ଓ କର୍ମଚାରୀ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲା। ରବିବାର ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ୬ଟି ଦାବି ପୂରଣ କରାଯିବାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ମିଳିବା ପରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୯ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ସାମୂହିକ ଭାବେ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବା ପାଇଁ ମିଳିତ ଶିକ୍ଷକ ମଞ୍ଚ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି।

ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ବୁଲାଇଲା ଏବିଭିପି

ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ବୁଲାଇଲା ଏବିଭିପି

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୮।୨: ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବା ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ଥାଏ। ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଅନେକେ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ଆସିପାରି ନ ଥାନ୍ତି। ଏହି ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢ଼ାଇଛି ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ପରିଷଦ(ଏବିଭିପି)। ଉକ୍ତ ଛାତ୍ର ସଂଗଠନର ଷ୍ଟୁଡେଣ୍ଟ ଫର୍‌ ସେବା (ଏସ୍‌ଏଫ୍‌ଏସ୍‌) ରବିବାର ୭୦ଜଣ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ପୁରୀ ଆଣି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରାଇଛି।

୪ ଭାରତୀୟ ପଙ୍କୁଆ କଇଁଛ ଉଦ୍ଧାର

୪ ଭାରତୀୟ ପଙ୍କୁଆ କଇଁଛ ଉଦ୍ଧାର

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୮।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ପୁରୀ ଜିଲା କଣାସ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ତ୍ରିଲୋଚନପୁର ଗ୍ରାମରୁ ରବିବାର ୪ଟି ଭାରତୀୟ ପଙ୍କୁଆ କଇଁଛ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। କଇଁଛ ସବୁ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ସଂରକ୍ଷଣ ଆଇନ-୧୯୭୨ ଅନୁଯାୟୀ ତଫସିଲ ୧ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

ବାଇକ୍‌ ଉପରେ ଚଢ଼ିଗଲା ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍‌, ଯୁବକ ମୃତ

ବାଇକ୍‌ ଉପରେ ଚଢ଼ିଗଲା ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍‌, ଯୁବକ ମୃତ

ପୁରୀ ଅଫିସ/ବ୍ରହ୍ମଗିରି, ୧୮।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ପୁରୀ-ବ୍ରହ୍ମଗିରି ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ରବିବାର ଏକ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଏକ ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍‌ ବାଇକ୍‌ ଉପରେ ଚଢ଼ିଯିବାରୁ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ବାଇକ୍‌ ଚାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତକ ହେଲେ ବାସେଳିସାହି ଥାନା ଅଧୀନ ହାତୀକୁଞ୍ଜ ଲେନ୍‌ର ଦେବାଶିଷ ମହାପାତ୍ର(୩୦)।