ମେଟ୍ରୋ |

ବିସିଏସିର ପୁଣି ଆଡ୍‌ଭେଞ୍ଚର ରାଇଡ୍‌: ୬୭ ଘଣ୍ଟାରେ ସାଇକେଲରେ ୫୭୫ କି.ମି.

ବିସିଏସିର ପୁଣି ଆଡ୍‌ଭେଞ୍ଚର ରାଇଡ୍‌: ୬୭ ଘଣ୍ଟାରେ ସାଇକେଲରେ ୫୭୫ କି.ମି.
ଭୁବନେଶ୍ୱର,୩୦।୧(ବ୍ୟୁରୋ)-ଭୁବନେଶ୍ୱର ସାଇକ୍ଲିଂ ଆଣ୍ଡ ଆଡ୍‌ଭେଞ୍ଚର୍ସ କ୍ଲବ(ବିସିଏସି) ପୁଣିଥରେ ସାଇକେଲ ଚାଳନାରେ ଦେଖାଇଛି କରିସ୍ମା। ଏଥର ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ଛତିଶଗଡ଼ର ରାଇପୁର। ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ଅବସରରେ କ୍ଲବର ସଦସ୍ୟମାନେ ଦୀର୍ଘ ୫୭୫ କି.ମି. ରାସ୍ତାକୁ ଅତିକ୍ରମ କରି ସାମାଜିକ ସଚେତନତାର ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛନ୍ତି। ଗତ ୨୫ ତାରିଖ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପାହାଳଠାରେ ବିସିଏସିର ସଭାପତି ସଞ୍ଜୀବ ପଣ୍ଡା ପତାକା ଦେଖାଇ ଯାତ୍ରାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିବା ପରେ ଆରୋହୀ ଅଜୟ କୁମାର ନନ୍ଦ, ଶ୍ରୀନିବାସ ସାହୁ, କଲ୍ଲୋଳ କ୍ରିଷ୍ଣା, ସୌଗତ ସିହ୍ନା ରୟ, ମାନସ ରଞ୍ଜନ ଗୌଡ, ଉଦୟନାଥ ମହାକୁଡ, ଶିବଶଙ୍କର ସେନାପତି ଓ ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ରାଉତ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଶୀତୁଆ ରାତିର ଘନ ଅନ୍ଧକାରରେ ସାଇକ୍ଲିଷ୍ଟ୍‌ମାନେ ମୁଣ୍ଡରେ ହେଡ୍‌ ଲ୍ୟାମ୍ପ୍‌, ସାଇକେଲରେ ଫ୍ଲାସ୍‌ଲାଇଟ ଏବଂ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ଏହି ଆଡ୍‌ଭେଞ୍ଚର ରାଇଡ୍‌ରେ ବାହାରିଥିଲେ। ଗୋପାଳପୁର, ତ୍ରିଶୂଳିଆ ଓ ଆଠଗଡ଼ ଦେଇ ୨୮ ତାରିଖରେ ସେମାନେ ରାଇପୁରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଲା, ବାଟରେ ଯିବାବେଳେ ଜାତୀୟ ପତାକାକୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇ ସମସ୍ତ ସାଇକ୍ଲିଷ୍ଟ୍‌ ରାସ୍ତାରେ ପଡ଼ିଥିବା ତ୍ରିରଙ୍ଗାକୁ ଉଠାଇ ସାଙ୍ଗରେ ନେଇଥିଲେ। ମାତ୍ର ୬୭ ଘଣ୍ଟାରେ ୫୭୫ କିଲୋମିଟରରୁ ଅଧିକ ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ କରି ବିସିଏସି ପୁଣି ଥରେ ରେକର୍ଡ କରିଛି। ୨୦୧୮ରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଆଡ୍‌ଭେଞ୍ଚର ଟ୍ରିପ୍‌ର ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି କ୍ଲବର ସଦସ୍ୟମାନେ।
All Right Reserved By

ମେଟ୍ରୋ |

ପଲିଥିନମୁକ୍ତ ଅଭିଯାନରେ ସାମିଲ ହେଲେ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ

ପଲିଥିନମୁକ୍ତ ଅଭିଯାନରେ ସାମିଲ ହେଲେ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୯।୮: ଖବରକାଗଜ ‘ଧରିତ୍ରୀ’ ଓ ‘ଓଡ଼ିଶା ପୋଷ୍ଟ’ ପକ୍ଷରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଓ ପଲିଥିନ ମୁକ୍ତ ଅଭିଯାନ। ଏବେ ଏହି ଅଭିଯାନ ପ୍ରତି ଯୁବ ସମାଜ, କଲେଜ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଏବଂ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କ ଆଗ୍ରହ ବଢିବାରେ ଲାଗୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। 

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ପଲିଥିନ ମୁକ୍ତ ଅଭିଯାନରେ ଆଦିତ୍ୟ ବାହିନୀ

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ପଲିଥିନ ମୁକ୍ତ ଅଭିଯାନରେ ଆଦିତ୍ୟ ବାହିନୀ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୯ା୮: ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଓ ପଲିଥିନ ବ୍ୟବହାର ପରିବେଶକୁ ଅଧିକମାତ୍ରାରେ ପ୍ରଦ୍ୟୁଷିତ କରୁଛି। ଏହାର କୁପ୍ରଭାବରେ ସିଧାସଳଖଭାବେ ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି ମଣିଷ। 

ଫସିଲେ ହିତାଧିକାରୀ

ଫସିଲେ ହିତାଧିକାରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୯।୮(ବ୍ୟୁରୋ)(ଅନିଲ ଦାସ) ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନା (ଏନ୍‌ଏଫ୍‌ଏସ୍‌ଏ) ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନା ମଝିରେ ଫସିଯାଇଛନ୍ତି ଗରିବ ହିତାଧିକାରୀ।  ଆସନ୍ତା ଅକ୍ଟୋବର ୨ ଯାଏ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଯୋଜନା ଏନ୍‌ଏଫ୍‌ଏସ୍‌ଏରେ ଆଉ କୌଣସି ହିତାଧିକାରୀ ନୂତନ କାର୍ଡ ପାଇବେ ନାହିଁ। 

ସାର୍ବଜନୀନ ହେବ ବ୍ରହ୍ମ ବିଭ୍ରାଟ ଗୁମର

ସାର୍ବଜନୀନ ହେବ ବ୍ରହ୍ମ ବିଭ୍ରାଟ ଗୁମର

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୯ା୮: ଦୀର୍ଘ ୩ ବର୍ଷ ପରେ ଖୋଲିବ ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ବ୍ରହ୍ମ ବିଭ୍ରାଟ ଗୁମର। ଏଥିପାଇଁ ଗଠିତ ସବ୍‌ କମିଟି ଆସନ୍ତା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ରିପୋର୍ଟ ଦେବ। ରିପୋର୍ଟ ମିଳିବା ପରେ ଏହାକୁ ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯିବ। 

ଚାକିରି ଜୀବନ, ଅବସର ପରେ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଗୋଟିଏ

ଚାକିରି ଜୀବନ, ଅବସର ପରେ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଗୋଟିଏ

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ସହରର ଜଣେ ପରିଚିତ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ହେଉଛନ୍ତି ଦେବ ପ୍ରସାଦ ମଜୁମଦାର। ଘର ବିଡିଏ କଲୋନୀ ସନ୍ନିକଟ କଲ୍ୟାଣୀନଗର। ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲାରେ ସବଇନ୍ସପେକ୍ଟର ଭାବେ ପ୍ରଥମେ ୧୯୭୫ ମସିହାରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। 

ଜନ୍ମ ମାଟିରେ ଶହୀଦ୍‌ ଅଲୋଡା

ଜନ୍ମ ମାଟିରେ ଶହୀଦ୍‌ ଅଲୋଡା

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ,୧୯।୮:
ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ସଦର ମହକୁମାରେ ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହର ୨୦୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଉତ୍ସବ ଶେଷ ହୋଇଛି। 

ଦର୍ଶକଙ୍କ ତାଳିରୁ ଆତ୍ମତୃପ୍ତି ମିଳେ

ଦର୍ଶକଙ୍କ ତାଳିରୁ ଆତ୍ମତୃପ୍ତି ମିଳେ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୯।୮(ବ୍ୟୁରୋ)- ”ତାରେ ଜମିନ ପର୍‌’। ଅମିର ଖାନ୍‌ଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶିତ ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସବୁ ବର୍ଗର ଦର୍ଶକଙ୍କ ପସନ୍ଦ ପାଲଟିଥିଲା। ଏଥିରେ ‘ଈଶାନ’ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିବା ଶିଶୁ କଳାକାରଙ୍କ ପାଇଁ ଫିଲ୍ମଟି ଉଚ୍ଚକୋଟୀର ହୋଇପାରିଥିଲା। 

ବିଏମ୍‌ସି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଛୁଟି ବାତିଲ

ବିଏମ୍‌ସି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଛୁଟି ବାତିଲ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୯ା୮(ବ୍ୟୁରୋ)-  ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ଏହାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରି ଭୁବନେଶ୍ୱର ମହାନଗର ନିଗମ(ବିଏମ୍‌ସି) ତା’ର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଛୁଟିକୁ ବାତିଲ କରିଛି। ୧୯ରୁ ୨୧ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କମିଶନରଙ୍କ ବିନା ଅନୁମତିରେ କୌଣସି କର୍ମଚାରୀ ଛୁଟି ନେଇପାରିବେ ନାହିଁ। 

୧ରୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ନିଷେଧ କରିବ ବିଡିଏ

୧ରୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ନିଷେଧ କରିବ ବିଡିଏ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୯ା୮(ବ୍ୟୁରୋ)- ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆଗାମୀ ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀରୁ ପଲିଥିନ ଏବଂ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ସାମଗ୍ରୀ ବ୍ୟବହାର ଉପରେ କଟକଣା ଲଗାଇବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିବାବେଳେ ଏହାର ମାସକ ଆଗରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡିଛି ଭୁବନେଶ୍ୱର ଉନ୍ନୟନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ(ବିଡିଏ)। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧ରୁ ବିଡିଏ ଏହାର ୩୬ତମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ପାଳନ କରିବ।

୩ ଦିନ ହେଲାଣି ପିଲାଙ୍କ ପଢ଼ାରେ ଡୋରି

୩ ଦିନ ହେଲାଣି ପିଲାଙ୍କ ପଢ଼ାରେ ଡୋରି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୯ା୮(ବ୍ୟୁରୋ)- ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଠପଢା ଛାଡି ପୁଣି ରାଜରାସ୍ତାରେ ବସିଛନ୍ତି ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ଅଧ୍ୟାପକ। ଗତ ୧୬ ତାରିଖରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଲୋୟର ପିଏମ୍‌ଜିରେ ଓଡ଼ିଶା ସ୍କୁଲ କଲେଜ ଶିକ୍ଷକ କର୍ମଚାରୀ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ଧାରଣା ଦେଇଥିବାବେଳେ ଏଥିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି ହଜାର ହଜାର ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ଅଧ୍ୟାପକ। 

ବିନା ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନରେ ଘର ତିଆରି: ନୋଟିସ୍‌ର ୧୨ବର୍ଷ ପରେ ୨ ମହଲା କୋଠାକୁ ଭାଙ୍ଗିଲା ବିଡିଏ

ବିନା ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନରେ ଘର ତିଆରି: ନୋଟିସ୍‌ର ୧୨ବର୍ଷ ପରେ ୨ ମହଲା କୋଠାକୁ ଭାଙ୍ଗିଲା ବିଡିଏ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୯ା୮(ବ୍ୟୁରୋ)- ଜୟଦେବବିହାରରେ ବିନା ମାଷ୍ଟରପ୍ଲାନରେ ନିର୍ମିତ ଏକ ୨ ମହଲା କୋଠାଘର(ଫ୍ଲାଟ ନଂ. ୨୨୯୦)କୁ ବିଡିଏ ଶନିବାର ଭାଙ୍ଗିଦେଇଛି। ୧୨ ବର୍ଷ ତଳେ ଉକ୍ତ ଘର ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇ ବିଡିଏ ପକ୍ଷରୁ ଘର ମାଲିକଙ୍କୁ ନୋଟିସ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା। 

କଳାଦିବସ ପାଳିଲେ ଆଇନିଜୀବୀ: ପାଟିରେ କଳା କପଡ଼ା ବାନ୍ଧି କଲେ ପ୍ରତିବାଦ

କଳାଦିବସ ପାଳିଲେ ଆଇନିଜୀବୀ: ପାଟିରେ କଳା କପଡ଼ା ବାନ୍ଧି କଲେ ପ୍ରତିବାଦ

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ,୧୮।୮: କୋର୍ଟ, ପୋଲିସ ଓ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଉପରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତକରି ଖୋର୍ଦ୍ଧା ବାର ଆସୋସିଏଶନ ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର କଳାଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଇଛି।