ଜାତୀୟ |

ଖିଲାପି ଲିଜ୍‌ଧାରୀଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ବାଜ୍ୟାପ୍ତି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ଖିଲାପି ଲିଜ୍‌ଧାରୀଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ବାଜ୍ୟାପ୍ତି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୩୦ ।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଖଣି ଜରିମାନା ଅର୍ଥ ପୈଠରେ ବିଳମ୍ବ କରିଥିବା କାରଣରୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ମଙ୍ଗଳବାର ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ଅଧୀନସ୍ଥ ସଂସ୍ଥା ଇଡ୍‌କଲ୍‌ ଉପରେ ସୁଧ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । ଇଡକଲ୍‌ ଏହି ସଂଗୃହୀତ ଜରିମାନା ଅର୍ଥ ଚୂଡାନ୍ତ ସମୟସୀମା ଡିସେମ୍ବର ୩୧ରେ ପୈଠ ନ କରି ଜାନୁୟାରୀ ୧୨ରେ ଜମା ଦେଇଥିଲା। ଏଥିଯୋଗୁ ଯେଉଁ ୧୧ ଦିନ ବିଳମ୍ବ ହେଲା ସେଥିପାଇଁ ମୋଟ ଆଦାୟ ଜରିମାନା ରାଶି ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ସହ ଜମା ଦେବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଇଡ୍‌କଲ୍‌କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଯଦି ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପାଳନ ନ ହୁଏ ତେବେ ଇଡକଲ୍‌ ବିରୋଧରେ ଆଇନ୍‌ ଅନୁଯାୟୀ କାଯର୍‌ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଖଣ୍ଡପୀଠ କହିଛନ୍ତି । ଏଥିସହିତ ଜରିମାନା ଅର୍ଥ ଜମା କରି ନ ଥିବା ବେଆଇନ ଖଣି ଲିଜଧାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ସକାଶେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଆବଶ୍ୟକ ସ୍ଥଳେ ସେମାନଙ୍କର ସମ୍ପତ୍ତି ବାଜ୍ୟାପ୍ତ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ।
ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଖଣି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ହୋଇଥିଲା। ବିଚାରପତି ମଦନ ବି. ଲକୁର ଏବଂ ଦୀପକ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରିଥିଲେ। ବେଆଇନ ଖଣି ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିବା କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କଠାରୁ ଶତକଡ଼ା ୧୦୦ ଭାଗ ଜରିମାନା ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଆଦାୟ କରାଯିବା ଆଦେଶର କେତେଦୂର ପାଳନ ହୋଇଛି ଏବଂ କେତେ ପରିମାଣର ଜରିମାନା ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ମଙ୍ଗଳବାର ଖଣ୍ଡପୀଠଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇଛନ୍ତି। ଓଡିଶା ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜରିମାନା ବାବଦରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୦,୧୮୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆଦାୟ ହୋଇଛି । ଏହି ଅର୍ଥ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟରେ ଜମା କରାଯାଇଛି । ତନ୍ମଧ୍ୟରୁ ଇଡ୍‌କଲ୍‌ ୧୦୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରିଛି । ଇଡ୍‌କଲ୍‌ ଓଡିଶା ଖଣି ନିଗମ (ଓଏମ୍‌ସି)ର ଏକ ସହଯୋଗୀ ସଂସ୍ଥା ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି । ଓଏମ୍‌ସିର କୋଇଡାସ୍ଥିତ ଏକ ଖଣିରୁ ବେଆଇନ ଭାବେ ଖଣିଜ ଉତ୍ତୋଳନ ହୋଇଥିବା ତଦନ୍ତ ବେଳେ ଜଣାପଡିଥିଲା । ଏହି ଖଣି ଉପରେ ଜରିମାନା କରାଯାଇଥିଲା। ସେହି ଜରିମାନା ରାଶି ୧୦୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଓଏମ୍‌ସିଠାରୁ ଇଡ୍‌କଲ୍‌ ଆଦାୟ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହା ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ୨୦୧୮ ଜାନୁୟାରୀ ୧୧ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ପୈଠ କରିପାରି ନ ଥିଲା । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଉଲିବୁରୁ ଖଣି ଉତ୍ତୋଳନର ଆକଳନ ଠିକ୍‌ ହୋଇ ନ ଥିବା ଦର୍ଶାଇ ଏହାର ପୁନଃ ଆକଳନ କରିବାକୁ ବି.କେ. ମହାନ୍ତି କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ଆବେଦନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାକୁ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଖାରଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି ବନ୍ଦ ପଡିଥିବା ୩ଟି ଖଣିକୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କରିବା ପାଇଁ ଏସ୍‌.ଏଲ୍‌.ମାଇନିଂର ଆବେଦନ ଉପରେ ଖଣ୍ଡପୀଠ କହିଥିଲେ ଯେ, କ୍ଷମତାସମ୍ପନ୍ନ କମିଟି (ସିଇସି)ରିପୋର୍ଟ ଆଧାରରେ ୧୦ ଦିନ ପରେ ଏହା ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ। କିନ୍ତୁ ୩ଟି ଖଣିକୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ଭାରତୀୟ ଇସ୍ପାତ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଲିମିଟେଡ ‘ସେଲ’ର ଆବେଦନକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By
I&PR

Model This Week

ସନ୍ତୋଷ

ଜାତୀୟ |

ଛତିଶଗଡ଼ରେ ଜଳ ସଙ୍କଟ: ନର୍ଦ୍ଦମା ପାଣି ପିଉଛନ୍ତି ଲୋକ

ଛତିଶଗଡ଼ରେ ଜଳ ସଙ୍କଟ: ନର୍ଦ୍ଦମା ପାଣି ପିଉଛନ୍ତି ଲୋକ

ରାଏପୁର,୨୨।୫ : ଛତିଶଗଡ଼ ଦନ୍ତଓ୍ବୋଡା ଜିଲାରେ ଦେଖାଦେଇଛି ଉତ୍କଟ ଜଳ ସଙ୍କଟ। ସେଠାରେ ଲୋକମାନେ ନର୍ଦ୍ଦମାରୁ ପାଣି ସଂଗ୍ରହ କରି ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ସରକାର ଲୋକଙ୍କୁ ସଫା ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଇ ପାରୁ ନ ଥିବାରୁ ଲୋକମାନେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଏପରି କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ମଇଁଷି ଚରାଉଛନ୍ତି କ୍ରିକେଟର

ମଇଁଷି ଚରାଉଛନ୍ତି କ୍ରିକେଟର

ଅହମ୍ମଦାବାଦ,୨୨।୫ : ଦୃଷ୍ଟିହୀନ କ୍ରିକେଟ୍‌ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ମ୍ୟାନ୍‌ ଅଫ୍‌ ଦି ସିରିଜ୍‌ ପୁରସ୍କାର ଲାଭ କରିଥିବା କ୍ରିକେଟର ଭାଲାଜୀ ଡାମୋର ଏବେ ଗାଁରେ ଚାଷ ଜମିରେ ମୂଲ ଲାଗିବା ସହିତ ମଇଁଷି ଚରାଉଛନ୍ତି। ୧୯୯୮ରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଖେଳା ଯାଇଥିବା ପ୍ରଥମ ଦୃଷ୍ଟିହୀନ କ୍ରିକେଟ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଭାଲାଜୀ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ।

ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ଲାଗି ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ନୃତ୍ୟ କଲେ ଜନଜାତି ମହିଳା

ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ଲାଗି ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ନୃତ୍ୟ କଲେ ଜନଜାତି ମହିଳା

ମାଡ୍ରାସ,୨୨।୫ : ତାମିଲନାଡୁ କୋଏମ୍ବାଟୁରରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ଜନଶୁଣାଣି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସମସ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିବା ଲାଗି ଜନଜାତି ମହିଳାମାନେ ବାଦ୍ୟଯନ୍ତ୍ରର ତାଳେତାଳେ ନୃତ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଜନଶୁଣାଣି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବେଶ୍‌ ରୋଚକ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା।

ଆତଙ୍କବାଦୀ ଅନୁପ୍ରବେଶ ସୂଚନା: ପଠାଣକୋଟରେ ହାଇ ଆର୍ଲଟ

ଆତଙ୍କବାଦୀ ଅନୁପ୍ରବେଶ ସୂଚନା: ପଠାଣକୋଟରେ ହାଇ ଆର୍ଲଟ

ଲୁଧିଆନା,୨୨।୫ : ପଞ୍ଜାବ ପଠାଣକୋଟରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଅନୁପ୍ରବେଶ ସମ୍ପର୍କିତ ଗୋଇନ୍ଦା ରିପୋର୍ଟ ମିଳିବା ପରେ ହାଇ ଆର୍ଲଟ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ କଡ଼ାକଡ଼ି କରାଯିବା ସହିତ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ଯାନବାହନ ଗୁଡିକର ଯାଞ୍ଚ୍‌ କରାଯାଉଛି।

ନିପାହ ଭାଇରସ୍‌ ଆକ୍ରାନ୍ତ ରୋଗୀଙ୍କ ସେବା କରୁଥିବା ନର୍ସଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ନିପାହ ଭାଇରସ୍‌ ଆକ୍ରାନ୍ତ ରୋଗୀଙ୍କ ସେବା କରୁଥିବା ନର୍ସଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

କୋଜିକୋଡେ,୨୨।୫: କେରଳର ପେରାମ୍ବ୍ରା ତାଲୁକ ହସ୍ପିଟାଲରେ ନିପାହ ଭାଇରସରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ସେବା କରୁଥିବା ନର୍ସ ଲିନି(୩୧)ଙ୍କର ସୋମବାର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ବିଗ୍‌ ବିଙ୍କ ସହ ଡେବ୍ୟୁ କରିବେ ଝିଅ ଶ୍ୱେତା

ବିଗ୍‌ ବିଙ୍କ ସହ ଡେବ୍ୟୁ କରିବେ ଝିଅ ଶ୍ୱେତା

ବମ୍ବେ,୨୨।୫: ମହାନାୟକ ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କ ଝିଅ ଶ୍ୱେତା ବଚ୍ଚନ ନନ୍ଦା ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର ଡେବ୍ୟୁ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ହେଲେ ଏହା କୌଣସି ଫିଲ୍ମରେ ନୁହେଁ ବରଂ ଏକ ଜୁଏଲାରୀ ବିଜ୍ଞାପନରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ଶ୍ୱେତା ବଚ୍ଚନଙ୍କୁ।

୧୪୧ ଦିନରେ ୮୮୧ଥର ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ

୧୪୧ ଦିନରେ ୮୮୧ଥର ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ

ଶ୍ରୀନଗର,୨୨।୫ : ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖାଠାରେ ପାକିସ୍ତାନ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୧୪୧ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୮୮୧ଥର ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛି। ଏନେଇ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମୁଖପାତ୍ର ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। ୨୦୧୭ରେ ପାକିସ୍ତାନ ୮୬୦ଥର ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଥିଲା। ୭୭୮ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଗ୍ରାମଗୁଡିକରେ ବାସ କରୁଥିବା ଲୋକ ଏହାଦ୍ୱାରା ବିଶେଷ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଛତିଶଗଡ଼ ଜଙ୍ଗଲରେ ନିଆଁ: କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ

ଛତିଶଗଡ଼ ଜଙ୍ଗଲରେ ନିଆଁ: କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ

ଗଡଓ୍ବାଲ,୨୨।୫: ଛତିଶଗଡ଼ର ଗଡଓ୍ବାଲ ମଣ୍ଡଳରେ ଥିବା ଜଙ୍ଗଲରେ ଗତ ୬ ଦିନ ହେବ ଭିଷଣ ନିଆଁ ଲାଗିବା ଫଳରେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ବନ୍ୟସମ୍ପଦ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି।

ବିନା ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟରେ ଗଡିଲା ମେୟରଙ୍କ କାର୍‌

ବିନା ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟରେ ଗଡିଲା ମେୟରଙ୍କ କାର୍‌

ଲକ୍ଷ୍ନୌ,୨୨।୫: ଆହ୍ଲାହାବାଦର ମେୟର ଅଭିଳାଶା ଗୁପ୍ତା ସୋମବାର ବିନା ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ଏବିଷୟରେ ତାଙ୍କୁ ପଚରା ଯିବାରୁ ଏହା ତାଙ୍କ ଗାଡି ନୁହେଁ ବରଂ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ସରକାର ତାଙ୍କୁ ଏହା ଯୋଗାଇ ଦେଇଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଆଇଏସ୍‌ଆଇ ଇଶାରାରେ କଶ୍ମୀରରେ ଜୈଶ-ଇ-ମହମ୍ମଦ୍‌ର ଆକ୍ରମଣ ଯୋଜନା: ଗୋଇନ୍ଦା ରିପୋର୍ଟ

ଆଇଏସ୍‌ଆଇ ଇଶାରାରେ କଶ୍ମୀରରେ ଜୈଶ-ଇ-ମହମ୍ମଦ୍‌ର ଆକ୍ରମଣ ଯୋଜନା: ଗୋଇନ୍ଦା ରିପୋର୍ଟ

ଶ୍ରୀନଗର,୨୨।୫ : ପାକିସ୍ତାନ ଆଇଏସ୍‌ଆଇ ଇଶାରାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଜୈଶ୍‌-ଇ-ମହମ୍ମଦ୍‌ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ବଡ଼ଧରଣର ଆକ୍ରମଣ ଯୋଜନା କରୁଛି। ଏନେଇ ଗୋଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଜୈଶ୍‌-ଇ-ମହମ୍ମଦ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଲଶ୍କର-ଇ-ତୋଏବା ଏବଂ ହିଜିବୁଲ୍‌ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନ୍‌ର ସହାୟତା ଲୋଡୁଥିବା ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି।

ଜାମିଆ ମିଲିଆ ଅଫିସିଆଲ ଓ୍ବେବ୍‌ସାଇଟ୍‌ ହ୍ୟାକ୍‌

ଜାମିଆ ମିଲିଆ ଅଫିସିଆଲ ଓ୍ବେବ୍‌ସାଇଟ୍‌ ହ୍ୟାକ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨।୫: ଜାମିଆ ମିଲିଆ ଇସଲାମିଆ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଫିସିଆଲ ଓ୍ବେବ୍‌ସାଇଟ୍‌କୁ ସୋମବାର ମଧ୍ୟ ରାତ୍ରିରୁ ହ୍ୟାକ୍‌ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଓ୍ବେବସାଇଟ୍‌ ଓପନ୍‌ କରିବା ମାତ୍ରେ ଆସୁଛି ‘ହାପି ବାର୍ଥଡେ ପୂଜା’।

ମନ୍ଦ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଛୁଇଁଲେ ହାତ କାଟିଦିଆଯିବ: ଅରବିନ୍ଦ ରାଜଭର

ମନ୍ଦ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଛୁଇଁଲେ ହାତ କାଟିଦିଆଯିବ: ଅରବିନ୍ଦ ରାଜଭର

ଚାନ୍ଦୌଲି,୨୨।୫: ମନ୍ଦ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ମହିଳାଙ୍କ ହାତ ଧରିଲେ ହାତ କାଟି ଦିଆଯିବ ବୋଲି ସୁହେଲଦେବ ଭାରତୀୟ ସମାଜ ପାର୍ଟି ମୁଖ୍ୟ ଅରବିନ୍ଦ ରାଜଭର କହିଛନ୍ତି। ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ହେଉଥିବା ଅତ୍ୟାଚାରକୁ ବିରୋଧ କରି ସୋମବାର ଏକ ଜନସଭାକୁ ସମ୍ବୋଧନ ଦେବା ଅବସରରେ ସେ ଏହା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।