ଜାତୀୟ |

ଖିଲାପି ଲିଜ୍‌ଧାରୀଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ବାଜ୍ୟାପ୍ତି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ଖିଲାପି ଲିଜ୍‌ଧାରୀଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ବାଜ୍ୟାପ୍ତି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୩୦ ।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଖଣି ଜରିମାନା ଅର୍ଥ ପୈଠରେ ବିଳମ୍ବ କରିଥିବା କାରଣରୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ମଙ୍ଗଳବାର ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ଅଧୀନସ୍ଥ ସଂସ୍ଥା ଇଡ୍‌କଲ୍‌ ଉପରେ ସୁଧ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । ଇଡକଲ୍‌ ଏହି ସଂଗୃହୀତ ଜରିମାନା ଅର୍ଥ ଚୂଡାନ୍ତ ସମୟସୀମା ଡିସେମ୍ବର ୩୧ରେ ପୈଠ ନ କରି ଜାନୁୟାରୀ ୧୨ରେ ଜମା ଦେଇଥିଲା। ଏଥିଯୋଗୁ ଯେଉଁ ୧୧ ଦିନ ବିଳମ୍ବ ହେଲା ସେଥିପାଇଁ ମୋଟ ଆଦାୟ ଜରିମାନା ରାଶି ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ସହ ଜମା ଦେବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଇଡ୍‌କଲ୍‌କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଯଦି ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପାଳନ ନ ହୁଏ ତେବେ ଇଡକଲ୍‌ ବିରୋଧରେ ଆଇନ୍‌ ଅନୁଯାୟୀ କାଯର୍‌ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଖଣ୍ଡପୀଠ କହିଛନ୍ତି । ଏଥିସହିତ ଜରିମାନା ଅର୍ଥ ଜମା କରି ନ ଥିବା ବେଆଇନ ଖଣି ଲିଜଧାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ସକାଶେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଆବଶ୍ୟକ ସ୍ଥଳେ ସେମାନଙ୍କର ସମ୍ପତ୍ତି ବାଜ୍ୟାପ୍ତ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଖଣି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ହୋଇଥିଲା। ବିଚାରପତି ମଦନ ବି. ଲକୁର ଏବଂ ଦୀପକ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରିଥିଲେ। ବେଆଇନ ଖଣି ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିବା କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କଠାରୁ ଶତକଡ଼ା ୧୦୦ ଭାଗ ଜରିମାନା ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଆଦାୟ କରାଯିବା ଆଦେଶର କେତେଦୂର ପାଳନ ହୋଇଛି ଏବଂ କେତେ ପରିମାଣର ଜରିମାନା ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ମଙ୍ଗଳବାର ଖଣ୍ଡପୀଠଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇଛନ୍ତି। ଓଡିଶା ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜରିମାନା ବାବଦରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୦,୧୮୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆଦାୟ ହୋଇଛି । ଏହି ଅର୍ଥ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟରେ ଜମା କରାଯାଇଛି । ତନ୍ମଧ୍ୟରୁ ଇଡ୍‌କଲ୍‌ ୧୦୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରିଛି । ଇଡ୍‌କଲ୍‌ ଓଡିଶା ଖଣି ନିଗମ (ଓଏମ୍‌ସି)ର ଏକ ସହଯୋଗୀ ସଂସ୍ଥା ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି । ଓଏମ୍‌ସିର କୋଇଡାସ୍ଥିତ ଏକ ଖଣିରୁ ବେଆଇନ ଭାବେ ଖଣିଜ ଉତ୍ତୋଳନ ହୋଇଥିବା ତଦନ୍ତ ବେଳେ ଜଣାପଡିଥିଲା । ଏହି ଖଣି ଉପରେ ଜରିମାନା କରାଯାଇଥିଲା। ସେହି ଜରିମାନା ରାଶି ୧୦୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଓଏମ୍‌ସିଠାରୁ ଇଡ୍‌କଲ୍‌ ଆଦାୟ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହା ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ୨୦୧୮ ଜାନୁୟାରୀ ୧୧ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ପୈଠ କରିପାରି ନ ଥିଲା । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଉଲିବୁରୁ ଖଣି ଉତ୍ତୋଳନର ଆକଳନ ଠିକ୍‌ ହୋଇ ନ ଥିବା ଦର୍ଶାଇ ଏହାର ପୁନଃ ଆକଳନ କରିବାକୁ ବି.କେ. ମହାନ୍ତି କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ଆବେଦନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାକୁ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଖାରଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି ବନ୍ଦ ପଡିଥିବା ୩ଟି ଖଣିକୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କରିବା ପାଇଁ ଏସ୍‌.ଏଲ୍‌.ମାଇନିଂର ଆବେଦନ ଉପରେ ଖଣ୍ଡପୀଠ କହିଥିଲେ ଯେ, କ୍ଷମତାସମ୍ପନ୍ନ କମିଟି (ସିଇସି)ରିପୋର୍ଟ ଆଧାରରେ ୧୦ ଦିନ ପରେ ଏହା ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ। କିନ୍ତୁ ୩ଟି ଖଣିକୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ଭାରତୀୟ ଇସ୍ପାତ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଲିମିଟେଡ ‘ସେଲ’ର ଆବେଦନକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଜାତୀୟ |

କାଳ ହେଲା ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସ: ନାଗ ସାପ ନେଲା ଶିଶୁର ଜୀବନ

କାଳ ହେଲା ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସ: ନାଗ ସାପ ନେଲା ଶିଶୁର ଜୀବନ

ରାୟପୁର, ୧୭।୧୦: ଅନ୍ଧ ବିଶ୍ୱାସର ଏକ ଚରମ ରୂପ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିିଛି ଛତିଶଗଡର ରଜନାନ୍ଦ ଗ୍ରାମରେ। ଏଠାରେ ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସ କାରଣରୁ ଜଣେ ୫ ମାସ ଶିଶୁର ଜୀବନ ଚାଲିଯାଇଛି।

ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିଲା ସାବରିମାଳା ମନ୍ଦିର: ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି

ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିଲା ସାବରିମାଳା ମନ୍ଦିର: ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି

ଥିରୁଭନନ୍ତପୁରମ୍‌, ୧୭।୧୦: କେରଳର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସାବରିମାଳା ମନ୍ଦିର କବାଟ ବୁଧବାର ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିଛି। ଅପରାହ୍ନ ୫ଟାରେ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ସବୁ ବୟସର ମହିଳା ମନ୍ଦିରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। 

ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ଏମ.ଜେ ଆକବର

ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ଏମ.ଜେ ଆକବର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୭।୧୦: ମିଟୂ ଅଭିଯୋଗ ଆସିବା ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଏମ.ଜେ ଆକବର ନିଜ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି।

ମହିଳା ପ୍ରବେଶ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସାବରିମାଳା ମନ୍ଦିର ଆଗରେ ହିଂସା: ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ

ମହିଳା ପ୍ରବେଶ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସାବରିମାଳା ମନ୍ଦିର ଆଗରେ ହିଂସା: ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ

ଥିରୁଭନନ୍ତପୁରମ୍‌, ୧୭।୧୦: ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଐତିହାସିକ ରାୟ ପରେ ବୁଧବାର ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ କେରଳର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସାବରିମାଳା ମନ୍ଦିର ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିବାକୁ ଯାଉଛି। 

କୋର୍ଟରେ କାନ୍ଦିଲେ ରାମପାଲ: ପୁଣି ଏକ ମାମଲାରେ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ

କୋର୍ଟରେ କାନ୍ଦିଲେ ରାମପାଲ: ପୁଣି ଏକ ମାମଲାରେ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୭।୧୦: ଆଶ୍ରମରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗରେ ଆତ୍ମଘୋଷିତ ବାବା ରାମପାଲଙ୍କୁ ପୁଣି ଆଜୀବନ ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ହୋଇଛି।

 ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ମହିଳାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କଲେ ୪ ସେନା ଯବାନ

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ମହିଳାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କଲେ ୪ ସେନା ଯବାନ

ପୁଣେ,୧୭।୧୦: ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଜଣେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ମହିଳାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କରିଛନ୍ତି ୪ ସେନା ଯବାନ। ସ୍ଥାନୀୟ ମିଲିଟାରୀ ହସ୍ପିଟାଲ ପରିସରରେ ଘଟିଛି ଏଭଳି କାଣ୍ଡ। ଏନେଇ ପୁଣେର ଖାଡକୀ ପୋଲିସ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛି।

କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗଦେଲେ ଜସଓ୍ବନ୍ତଙ୍କ ପୁଅ ମାନବେନ୍ଦ୍ର

କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗଦେଲେ ଜସଓ୍ବନ୍ତଙ୍କ ପୁଅ ମାନବେନ୍ଦ୍ର

ଜୟପୁର,୧୭।୧୦: ରାଜସ୍ଥାନରେ ଭାଜପାକୁ ଲାଗିଛି ଏକ ବଡ଼ ଝଟକା। ଭାଜପାର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଜସଓ୍ବନ୍ତ ସିଂଙ୍କ ପୁତ୍ର ମାନବେନ୍ଦ୍ର ସିଂ କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗଦେଇଛନ୍ତି। 

କୁମାରୀତ୍ୱ ପରୀକ୍ଷାର ବିରୋଧ କରିବାରୁ ମହିଳାଙ୍କୁ ଦାଣ୍ଡିଆରେ ପ୍ରବେଶ ମନା

କୁମାରୀତ୍ୱ ପରୀକ୍ଷାର ବିରୋଧ କରିବାରୁ ମହିଳାଙ୍କୁ ଦାଣ୍ଡିଆରେ ପ୍ରବେଶ ମନା

ପୁଣେ, ୧୭।୧୦: ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ପୁଣେ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଭାଟନଗରର ପିମ୍ପରି ଚିଞ୍ଚଓ୍ବାଡ୍‌ରେ ଘଟିଛି  ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା। 

ମଝି ଆକାଶରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ହାର୍ଟଆଟାକ୍‌: ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତ ବୁଦ୍ଧି ବଞ୍ଚାଇଲା ଜୀବନ

ମଝି ଆକାଶରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ହାର୍ଟଆଟାକ୍‌: ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତ ବୁଦ୍ଧି ବଞ୍ଚାଇଲା ଜୀବନ

ଇନ୍ଦୋର,୧୭।୧୦: ଲକ୍ଷ୍ନୌରୁ ଇନ୍ଦୋର ଯାଉଥିବା ଇଣ୍ଡିଗୋ ବିମାନରେ ମଝି ଆକାଶରେ ଜଣେ ୭୬ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ମହିଳା ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ହାର୍ଟଆଟାକ୍‌ ହୋଇଥିଲା।

ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ଗୁପ୍ତଚରୀ: ଗିରଫ ହେଲେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଯବାନ

ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ଗୁପ୍ତଚରୀ: ଗିରଫ ହେଲେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଯବାନ

ମିରଟ,୧୭।୧୦: ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ଗୁପ୍ତଚରୀ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଯବାନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ଭାରତୀୟ ସେନାର ଗୋଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ତାଙ୍କ ଉପରେ ୩ ମାସ ଧରି ତୀକ୍ଷ୍‌ଣ ନଜର ରଖିଥିଲେ।

ଅପରାଧୀଙ୍କ ଡ଼ରାଇବା ପାଇଁ ମୁହଁରୁ ଗୁଳି ଶବ୍ଦ ବାହାର କରିଥିବା ପୋଲିସ ବାବୁଙ୍କୁ ମିଳିବ ବୀରତା ପୁରସ୍କାର

ଅପରାଧୀଙ୍କ ଡ଼ରାଇବା ପାଇଁ ମୁହଁରୁ ଗୁଳି ଶବ୍ଦ ବାହାର କରିଥିବା ପୋଲିସ ବାବୁଙ୍କୁ ମିଳିବ ବୀରତା ପୁରସ୍କାର

ଲକ୍ଷ୍ନୌ,୧୭।୧୦: ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସମ୍ଭଲରେ ଅପରାଧୀଙ୍କ ପିଛା କରୁଥିବା ସମୟରେ ପୋଲିସ ବାବୁଙ୍କ ପିସ୍ତଲ କାମ କରି ନ ଥିଲା। ମାତ୍ର କନେଷ୍ଟବଳ ମନୋଜ କୁମାର ମୁହଁରୁ ଠୋ ଠୋ ଶବ୍ଦ ବାହାର କରି ଅପରାଧୀଙ୍କ ସାମନା କରିଥିଲେ। 

ଆନ୍ନା ବର୍ନସ୍‌ଙ୍କୁ ବୁକର ପୁରସ୍କାର

ଆନ୍ନା ବର୍ନସ୍‌ଙ୍କୁ ବୁକର ପୁରସ୍କାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ଡବଲିନ୍‌,୧୭।୧୦: ଉତ୍ତର ଅୟାରଲାଣ୍ଡ ଲେଖିକା ଆନ୍ନା ବର୍ନସ୍‌ଙ୍କୁ ୨୦୧୮ ପାଇଁ ମିଳିଛି ବୁକର ପୁରସ୍କାର। ତାଙ୍କ ରଚିତ ପୁସ୍ତକ ‘ମିଲ୍କମ୍ୟାନ୍‌’ ପାଇଁ ଏହି ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।