Dharitri News
ରାଜ୍ୟ |

ଅକ୍ଟୋବର ସୁଦ୍ଧା ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ମାଗଣା ଜମି: ୨ ଲକ୍ଷ ପରିବାରକୁ ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ଯୋଜନା

ଅକ୍ଟୋବର ସୁଦ୍ଧା ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ମାଗଣା ଜମି: ୨ ଲକ୍ଷ ପରିବାରକୁ ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ଯୋଜନା ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୩୦।୧(ବ୍ୟୁରୋ)- ରାଜ୍ୟରେ ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ମିଳିବ ମାଗଣା ଜମି। ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ଏବଂ ବିଜ୍ଞାପିତ ଅଞ୍ଚଳ ପରିଷଦ(ଏନଏସି)ରେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ସୀମାରେଖା ତଳେ ଥିବା ପରିବାରଙ୍କୁ ସରକାର ଜମି ଯୋଗାଇଦେବେ। ଯେଉଁମାନଙ୍କ ମାସିକ ଆୟ ୧୫ ହଜାର ଟଙ୍କାରୁ କମ୍‌ ହୋଇଥିବ କିମ୍ବା ବାର୍ଷିକ ୧ ଲକ୍ଷ ୮୦ ହଜାର ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ହୋଇ ନ ଥିବ ସେମାନେ ଓଡିଶା ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦା ଜମି ଅଧିକାର ଆଇନ-୨୦୧୭ ଅନୁଯାୟୀ ମାଗଣାରେ ଜମି ପାଇପାରିବେ। ଏନଏସିରେ ୪୪୦ ବର୍ଗଫୁଟ ଏବଂ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟିରେ ୩୩୦ ବର୍ଗଫୁଟ ଜମି ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ। ତେବେ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଆୟ ଅଧିକ ଥିବ ସେମାନେ ଜମିର ବେଞ୍ଚମାର୍କ ମୂଲ୍ୟ ଆଧାରରେ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିବା ମୂଲ୍ୟ ଦେବେ। ଚଳିତବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ୨ ଲକ୍ଷ ଭୂମିହୀନ ଗରିବ ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ଜମି ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି। ଆସନ୍ତା ଜୁନ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ୧ ଲକ୍ଷ ପରିବାରକୁ ଜମି ଯୋଗାଇଦିଆଯିବ ବୋଲି ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ଓ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗର ସଚିବ ଜି. ମାଥିଭାଥନନ କହିଛନ୍ତି। ସହରରେ ବାସ କରୁଥିବା ପରିବାରଗୁଡିକୁ ଡ୍ରୋନ ମାଧ୍ୟମରେ ସର୍ଭେ କରାଯାଇଛି। ପୁନର୍ବାର ଘର ଘର ବୁଲି ସର୍ଭେ କରାଯିବ। ସର୍ଭେ ସମୟରେ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି, ତହସିଲଦାର ଓ କମ୍ୟୁନିଟି ଅର୍ଗାନାଇଜରଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧି ଚିହ୍ନଟ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସାମିଲ ହେବେ। ଯେଉଁମାନେ ୨୦୧୭ ଅକ୍ଟୋବର ୧୭ ତାରିଖ ପୂର୍ବରୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ସ୍ଥାନରେ ବାସ କରୁଥିବେ ସେମାନେ ଏଥିପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ ହେବେ। ତେବେ ରାସ୍ତାପାର୍ଶ୍ୱ କିମ୍ବା ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଉଥିବା ସ୍ଥାନରେ ଘର ଥିଲେ ଅନ୍ୟତ୍ର ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ। ଏହା ଦ୍ୱାରା ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଗରିବ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଭୂମି ଅଧିକାର ମିଳିପାରିବ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକୁ କିପରି ଠିକ୍‌ ଢଙ୍ଗରେ କରାଯିବ ସେନେଇ ଭୁବନେଶ୍ୱରଠାରେ ୧୦୯ଟି ପୌର ସଂସ୍ଥାର କାର୍ଯ୍ୟ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ, ତହସିଲଦାର, ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ସଂଗଠନ, କମ୍ୟୁନିଟି ଅର୍ଗାନାଇଜରମାନଙ୍କ ୫ ଦିନିଆ କର୍ମଶାଳା ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି। ବସ୍ତି ଥଇଥାନ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ହିତାଧିକାରୀ ଚୟନ କରିବା ସହ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କିପରି ଜମି ଚିହ୍ନଟ କରାଯିବ ସେନେଇ ତାଲିମ ଦିଆଯାଉଛି। ଏହାଦ୍ୱାରା ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦା ସେମାନଙ୍କ ଭୂମି ଅଧିକାର ପାଇପାରିବେ ବୋଲି ପୌର ପ୍ରଶାସନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସଂଗ୍ରାମଜିତ ନାୟକ କହିଛନ୍ତି। ଜମି ଯୋଗାଇବା ନେଇ ୨୦୧୭ ନଭେମ୍ବରରୁ ପାଇଲଟ ପ୍ରକଳ୍ପ ୮ଟି ଏନଏସିରେ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା। ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାର ୭ଟି ଓ କୋଣାର୍କ ଏନଏସିରେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇଥିଲା। ପାଇଲଟ ପ୍ରକଳ୍ପ ସଫଳ ହେବା ପରେ ସମସ୍ତ ୧୦୯ଟି ସହରାଞ୍ଚଳରେ ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଜମି ଯୋଗାଇଦିଆଯିବ ବୋଲି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କହିଛନ୍ତି। ବସ୍ତିଗୁଡିକର ବିକାଶ ପାଇଁ ସହରାଞ୍ଚଳ ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ପାଣ୍ଠି ମଧ୍ୟ ଗଠନ କରାଯିବ। ୫ଟି ମହନଗର ନିଗମ ପାଇଁ ଏହି ଆଇନ ଲାଗୁ କରାଯାଇନାହିଁ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏ ନେଇ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ। ଚଳିତବର୍ଷ ଶେଷ ଆଡକୁ ପୌର ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ବସ୍ତି ଅଞ୍ଚଳ ମତଦାତାଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବାକୁ ସରକାର ଏହି ଯୋଜନାକୁ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତା ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ବସ୍ତି ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ଜମି ଯୋଗାଇଦେବା କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ଡ୍ରୋନ ମାଧ୍ୟମରେ ବସ୍ତି ଅଞ୍ଚଳ ସର୍ଭେ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି। ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଥିବା ଜମିକୁ ବିକ୍ର କିମ୍ବା ବନ୍ଧକ ରଖାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ। ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ସୂତ୍ରରେ ଏହାକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇ ପାରିବ। ଘର ବ୍ୟତୀତ ହିତାଧିକାରୀ ସେହି ଜମିକୁ ଅନ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ।

ରାଜ୍ୟ |

ଉପହାର ଖୋଲିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ, ୨ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର

ଉପହାର ଖୋଲିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ, ୨ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୨୩।୨- ବିବାହ ଉପହାର ପ୍ୟାକେଟ୍‌ ଖେଲିବାବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟି ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ପାଟଣାଗଡ଼ ବ୍ରହ୍ମପୁରାର ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୨ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଜଣେ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଗତ ୧୮ ତାରିଖରେ ବ୍ରହ୍ମପୁରା ଗ୍ରାମର ରବୀନ୍ଦ୍ର ସାହୁଙ୍କ ପୁଅ ସୌମ୍ୟ ସାହୁଙ୍କର ବିବାହ ହୋଇଥିଲା। ୨୦

ଅସ୍ତରଙ୍ଗ ମହିଳା ଆଇଆଇସିଙ୍କୁ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ: ୧ ଅଟକ

ଅସ୍ତରଙ୍ଗ ମହିଳା ଆଇଆଇସିଙ୍କୁ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ: ୧ ଅଟକ

କାକଟପୁର,୨୩।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): ପାଟ୍ରୋଲିଂ କରୁଥିବା ସମୟରେ ଅସ୍ତରଙ୍ଗ ଥାନା ଆଇଆଇସିଙ୍କୁ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ପାଟ୍ରୋଲିଂ କରୁଥିବା ସମୟରେ ଆଇଆଇସି ପ୍ରଣିତା ପଟ୍ଟନାୟକ ଓ ଭ୍ୟାନ୍‌ ଡ୍ରାଇଭର ନରେନ୍ଦ୍ର କାଣ୍ଡିଙ୍କୁ ୨ଜଣ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି। କାକଟପୁର ଥାନା ପୋଲିସ ଶୁକ୍ରବାର ଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚୁରା କରୁଛି।

ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଲିକ୍‌: ବୋର୍ଡ ଅଫିସରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ

ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଲିକ୍‌: ବୋର୍ଡ ଅଫିସରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ

କଟକ ଅଫିସ,୨୩।୨: ଶୁକ୍ରବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା। ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ମାତୃଭାଷା ବିଷୟରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭର କିଛି ମିନିଟ ପରେ ଅର୍ଥାତ ୧୦.୫୦ରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଆଳିରେ ମାତୃଭାଷାର ସେଟ ଏ ଓ ସେଟ୍‌ ସି ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଲିକ ହୋଇଛି। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ହ୍ବାଟ୍ସଆପ୍‌ରେ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଲିକ୍‌ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ବୋର୍ଡ ଅଫିସରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି।

ବିଜେପୁରରେ ପ୍ରାକ୍‌ ନିର୍ବାଚନୀ ହିଂସା: ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂଙ୍କ ଭାଇଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ, ୩ ଗିରଫ

ବିଜେପୁରରେ ପ୍ରାକ୍‌ ନିର୍ବାଚନୀ ହିଂସା: ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂଙ୍କ ଭାଇଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ, ୩ ଗିରଫ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ, ୨୩।୨: ଶନିବାର ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ। ତେବେ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଗୁରୁବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ପ୍ରାକ୍‌ ନିର୍ବାଚନୀ ହିଂସା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ସୋହେଲା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବନାବିରା ଗ୍ରାମର ହରିହରାନନ୍ଦ କ୍ରିୟାଯୋଗଧୀନ କେନ୍ଦ୍ର ଆଶ୍ରମ ସମ୍ମୁଖରେ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି। ଗୁଳିକାଣ୍ଡରେ ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂଙ୍କ ଭାଇ ସୁବ୍ରତଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟ ୩ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆହତମାନେ ହେଲେ ସୋହେଲା ଥାନା ବାଉଁସେନମୁରା ଗ୍ରାମର ସୁବ୍ରତ ସିଂ, ଟୁଙ୍ଗିବନ୍ଧଲି ଗ୍ରାମର କାର୍ତ୍ତିକ ନାଗ, ଚିଚିଣ୍ଡା ଗ୍ରାମର ମାଝି ସାହୁ ଏବଂ ଜାମପାଲି ଗ୍ରାମର ଖଚେଶ୍ୱର ମଲ୍ଲିକ। ସୁବ୍ରତଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଗୁଳିବାଜିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟମାନେ ଇଟା,ପଥର ମାଡରେ ଆହତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଆହତମାନଙ୍କୁ ବୁର୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ୩ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛିବୋଲି ବରଗଡ ଅତରିକ୍ତ ଏସପି ଯଶୋବନ୍ତ ସେନାପତି କହିଛନ୍ତି।

ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ: ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ: ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୩।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା। ରାଜ୍ୟର ମୋଟ ୨୮୧୮ଟି କେନ୍ଦ୍ରରେ ମୋଟ ୫ ଲକ୍ଷ ୯୦ହଜାର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପରୀକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି। ଏଥିନିମନ୍ତେ ସକାଳ ୯ଟାରୁ ପରୀକ୍ଷାକେନ୍ଦ୍ର ଗୁଡିକରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନଙ୍କର ଭିଡ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ମାଓ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ପରୀକ୍ଷାକୁ ସୁରୁଖୁରୁରେ କରିବା ପାଇଁ କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଶୁକ୍ରବାର ଟୁଇଟରରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଯାଉଥିବା ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ଓୟୁଏଟିରୁ ବାହାରିବ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ ହାଇବ୍ରିଡ୍‌ ମକା

ଓୟୁଏଟିରୁ ବାହାରିବ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ ହାଇବ୍ରିଡ୍‌ ମକା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୨।୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ଓଡ଼ିଶା କୃଷି ଓ ବୈଷୟିକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ(ଓୟୁଏଟି)ରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ ହାଇବ୍ରିଡ୍‌ ମକା ବିହନ। ଏହାର ନାମ ଓଏମ୍‌ଏକ୍ସ ୧୪-୨୭ ରହିଛି। ଓୟୁଏଟି ଏବଂ ମେକ୍ସିକୋର ଗହମ ଓ ମକା ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ରର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ଏହାର ଉତ୍ପାଦନ କରାଯାଇଛି। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ କଲେ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଏହା ବଜାରକୁ ଛଡ଼ାଯିବ। ଏହି ମକା ଅନ୍ୟ ମକା ବିହନଠାରୁ ଅଧିକ ଅମଳକ୍ଷମ। ସେହିଭଳି କପାର ବିଏସ୍‌ ୩୦ ଓ ବିଏସ୍‌ ୨୭୯, ରାଶିର ଓଏସ୍‌ସି ୭୯ ଏବଂ ଜଡ଼ା ବିସିଏଚ୍‌ ୧୭୧୫(ହାଇବ୍ରିଡ୍‌) ବିହନ ଉତ୍ପାଦନ କରାଯାଇଛି। ଏହାଛଡ଼ା ଆଉ ୧୫ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ କିସମ ବାହାର କରିବା ଲାଗି ଯୋଜନା ରହିଛି ବୋଲି କୁଳପତି ସୁରେନ୍ଦ୍ର ନାଥ ପଶୁପାଳକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ବାଏ ଅଫ୍‌ର ଦ୍ୱିତୀୟ ସନ୍ଧ୍ୟା: ଜୀବନର ଅର୍ଥ ଶୂନ୍ୟତା

ବାଏ ଅଫ୍‌ର ଦ୍ୱିତୀୟ ସନ୍ଧ୍ୟା: ଜୀବନର ଅର୍ଥ ଶୂନ୍ୟତା

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୨ା୨: ଜୀବନର ଅର୍ଥ କ’ଣ? ଏହାକୁ ଖୋଜି ବୁଲୁଛନ୍ତି ଜଣେ ମହିଳା। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଖୋଜିବାର ଅନ୍ତ ହେଉନାହିଁ। ଶେଷରେ ସେ କେବଳ ଶୂନ୍ୟତାକୁ ହିଁ ଠାବ କରୁଛନ୍ତି। ଆଉ ସିଦ୍ଧାନ୍ତରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛନ୍ତି ଏ ଜୀବନ ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଶୂନ୍ୟତା। ଗୁରୁବାର ବାଏ ଅଫ୍‌ର ଦ୍ୱିତୀୟ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏମିତି ଏକ କାହାଣୀକୁ ନେଇ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଥିଲା ଇଂଲିଶ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ବ୍ଲାଙ୍କ। ସୋହମ ସନ୍‌ମତଙ୍କ ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ମା’ ଓ ପୁଅଙ୍କ ଉପରେ ଆଧାରିତ ଥିଲା।

ଦୋହଲୁଛି ନୀଳଚକ୍ର, ଅର ଦୁର୍ବଳ

ଦୋହଲୁଛି ନୀଳଚକ୍ର, ଅର ଦୁର୍ବଳ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୨।୨: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ନୀଳଚକ୍ରର ଦୁଇଟି ଅର ଦୁର୍ବଳ। ଏହାସହିତ ଅଷ୍ଟଧାତୁରେ ନିର୍ମିତ ନୀଳଚକ୍ର ମଧ୍ୟ ଦୋହଲୁଛି। ଏଥିରେ ପ୍ୟାକିଂ ଦିଆଯାଇ ଶକ୍ତ କରାଯିବାର ଆବଶ୍ୟକ ରହିଛି। ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଏହାର ମରାମତି କରାଯିବ ବୋଲି ଯାଞ୍ଚ ପରେ ଜିଲାପାଳ ଅରବିନ୍ଦ ଅଗ୍ରୱାଲ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଜାଲ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟିରେ ଚାଲିଛି ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୨୨ା୨: ଜାଲ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ମାଧ୍ୟମରେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ରକଳ୍ପ ଯାଜପୁର ଜିଲା ଡ୍ରେନେଜ ବିଭାଗର ଯନ୍ତ୍ରୀମାନେ ଠିକାଦାରଙ୍କ ହାତକୁ ଟେକି ଦେଉଛନ୍ତି। ଆଉ ଏ ବାବଦରେ ମୋଟା ଅଙ୍କର ଅର୍ଥ କାରବାର ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏହି ଦୁର୍ନୀତି ବିରୋଧରେ ବିଭାଗୀୟ ଉଚ୍ଚ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ସୁଫଳ ମିଳୁନାହିଁ। ଏହାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଏହି ବିଭାଗରେ ଦୁର୍ନୀତି ଦିନକୁ ଦିନ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି।

ଛାତ୍ରଙ୍କ ଚୁଟି କାଟି ଅଡ଼ୁଆରେ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୨।୨: ପୁରୀ ସଦର ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ରଘୁରାଜପୁରସ୍ଥିତ କପ୍ତେଶ୍ୱର ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ପିଲାଙ୍କୁ ସଂସ୍କାର ଶିକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଯାଇ କ୍ରୀଡା ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଶ୍ୟାମାଲିନା ଦାଶ ଏବେ ହରଡ଼ ଘଣାରେ ପଡିଛନ୍ତି। ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଅଧିକ ଚୁଟି ରଖି ଆସୁଥିବା ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଦାଶ ଚୁଟି କାଟିବାକୁ ତାଗିଦ୍‌ କରିଥିଲେ। ତେବେ ପିଲାମାନେ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ କଥାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇନଥିଲେ। ତେଣୁ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଦାଶ ପିଲାଙ୍କୁ ଏକ ଶିକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଯାଇ କେତେକ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଚୁଟି କାଟି ଦେଇଥିଲେ।

ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ

ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ

ବାରିପଦା ଅଫିସ/ଖୁଣ୍ଟା(ଡି.ଏନ.ଏ.),୨୨।୨: ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲାର ଖୁଣ୍ଟା ଓ କୁଳିଅଣା ବ୍ଲକରେ ହେବାକୁ ଥିବା ୨ ନାବାଳିକା ବିବାହ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ ହୋଇଛି। ପୋଲିସ ପହଞ୍ଚତ୍ ଉଭୟ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ପଚରାଉଚରା କରିଛି।

ଜଗା ପିନ୍ଧିବ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ହେଲ୍‌ମେଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୨ା୨ (ବ୍ୟୁରୋ): ଅପରେଶନ ପରେ ପୃଥକ ହୋଇଥିବା କନ୍ଧମାଳ ଜିଲାର ଯୋଡାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ ଜଗା ବଳିଆ ମାର୍ଚ୍ଚ ଦ୍ୱିତୀୟ ସପ୍ତାହରେ ଓଡ଼ିଶା ଫେରିବେ। ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍‌ସ ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଜଗା ବଳିଆଙ୍କୁ ଡିସ୍‌ଚାର୍ଜ କରାଯିବ। ଡ଼ିସ୍‌ଚାର୍ଜ ପୂର୍ବରୁ ଜଗା ପାଇଁ ସ୍ପତନ୍ତ୍ର ହେଲ୍‌ମେଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇ ସାରିଛି। ଏଣିକି ଜଗା ଓ୍ବାର୍ଡରୁ ବାହାରକୁ ବାହାରିଲେ ଏହି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ହେଲ୍‌ମେଟକୁ ପିନ୍ଧିବ। ବଳିଆ ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ହେଲ୍‌ମେଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଚାଲିଛି।