ଫୁରସତ |

ଜଙ୍ଗଲ ଓ ଝରଣାର ଭ୍ରମ ସୃଷ୍ଟିକରେ ୨୫ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅଫିସ୍‌

ଜଙ୍ଗଲ ଓ ଝରଣାର ଭ୍ରମ ସୃଷ୍ଟିକରେ ୨୫ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅଫିସ୍‌

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍‌: ଇ-କମର୍ସ ଦୁନିଆରେ ନିଜର ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ତିଆରି କରିଥିବା ଆମାଜନ୍‌ କମ୍ପାନୀ ଏବେ ତା’ର ନୂଆ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ। ୨୦୧୮ ଜାନୁୟାରୀ ଶେଷ ଭାଗରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାର ସିଏଟଲ୍‌ ସହରରେ କମ୍ପାନୀ ଏହାର ଏକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିଛି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ବିଶେଷତ୍ୱ ହେଉଛି ଏହା କୌଣସି ଜଙ୍ଗଲ ଠାରୁ କମ୍‌ ନୁହେଁ। ଜଙ୍ଗଲ ପରିବେଶ ସହ ଏଠି ବହି ଯାଉଥିବା ଝରଣା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ବେଶ୍‌ ପସନ୍ଦ ଆସିଛି। ୪ ଲକ୍ଷ ଅରବ ଡଲାର ବା ୨୫୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପାଖାପାଖି ୮୦୦ କର୍ମଚାରୀ କାମ କରିବେ। ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସୁବିଧା ସହ ପ୍ରକୃତିକୁ ଯୋଡାଯାଇ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଅଫିସର ନାଁ ସ୍ପେରିକାଲ କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ ରଖାଯାଇଛି। ଏଠାରେ ୪୦୦ ପ୍ରଜାତିର ପାଖାପାଖି ୪୦୦୦ ଗଛ ଲଗାଯାଇଛି। ମାତ୍ର ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଅଫିସଟି ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। ଅଫିସ୍‌ ମଧ୍ୟରେ କିଛି ଛୋଟ ଛୋଟ ପାହାଡ଼ ଓ ଝରଣା ତିଆରି ହୋଇଛି। ଏହାଛଡା ଅଫିସର ଚର୍ତୁପାର୍ଶ୍ୱରେ ପ୍ରକୃତି ଓ ଝରଣାର କୁଳୁକୁଳୁ ନାଦ ଶୁଭୁଛି। କାଚରେ ଏହାର ଏମିତି ଡିଜାଇନ୍‌ କରାଯାଇଛି ଆବଶ୍ୟକ ପରିମାଣର ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଅଫିସ୍‌ ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବ।

All Right Reserved By
I&PR

Model This Week

ସନ୍ତୋଷ

ଫୁରସତ |

ଗଛରେ ଫଳିଛି ଟଙ୍କା

ଗଛରେ ଫଳିଛି ଟଙ୍କା

ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବାକୁ ହେଲେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ। କାରଣ ଟଙ୍କା ଗଛର ଫଳ ନୁହେଁ, ଯେ ସହଜରେ ତାକୁ ତୋଳି ଆଣିହେବ। ହେଲେ ଏମିତି ବି ଗଛ ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ଲାଗିଛି ଅକଳନ ଟଙ୍କା ବା କଏନ୍‌। ସତକଥା, ବ୍ରିଟେନରେ ଅଛି ଏଭଳି ଗଛ। ଯେଉଁ ଗଛରେ ଲାଗି ରହିଛି ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟାର କଏନ୍‌। ଦୂରଦୂରାନ୍ତରରୁ ଲୋକେ ଏଠାକୁ ଆସିଥାଆନ୍ତି ଏହି ଗଛରେ କଏନ୍‌ ଲଗାଇବାକୁ ।

ଡାକ୍ତର ଏଲୋରା ଦାସଙ୍କୁ ୫ଟି ପ୍ରଶ୍ନ: କର୍ତ୍ତବ୍ୟନିଷ୍ଠ ହେଲେ ଭଲ ମଣିଷ ହୋଇପାରିବେ

ଡାକ୍ତର ଏଲୋରା ଦାସଙ୍କୁ ୫ଟି ପ୍ରଶ୍ନ: କର୍ତ୍ତବ୍ୟନିଷ୍ଠ ହେଲେ ଭଲ ମଣିଷ ହୋଇପାରିବେ

ହୋମିଓପାଥିକ ଡାକ୍ତର ଏଲୋରା ଦାସ। ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଖଣ୍ଡପଡା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କଣ୍ଟିଲୋ ସରକାରୀ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ସେ ୨୦୧୫ ଜୁଲାଇ ୨୦ ତାରିଖରୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସୁଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଘର ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ଗୁରୁଜଙ୍ଗ ଗ୍ରାମରେ। ପୂର୍ବରୁ ସେ ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲା ବ୍ରଜରାଜନଗର ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଦୀର୍ଘ ୯ବର୍ଷ କାଳ ସୁଚାରୁରୂପେ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପାଦନ କରିଛନ୍ତି।

ଦିନକର କାହାଣୀ: ସମସ୍ତଙ୍କ ଜୀବନରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୁଏ ଜ୍ୟୋତିଷବିଦ୍ୟା

ଦିନକର କାହାଣୀ: ସମସ୍ତଙ୍କ ଜୀବନରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୁଏ ଜ୍ୟୋତିଷବିଦ୍ୟା

ସେ ଲୋକଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ଓ ଭବିଷ୍ୟତ ସମ୍ପର୍କରେ କୁହନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଜ୍ୟୋତିଷ ଗଣନା ଠିକ୍‌ ହୁଏ ବୋଲି ଲୋକଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି। ତେଣୁ ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ଲୋକପ୍ରିୟ ଜ୍ୟୋତିଷ ଭାବେ ସେ ପରିଚିତ। ସେ ହେଲେ ବୁଲା ଦାଶ( ୭୮)। ବୁଲା ଭାଇନା ଭାବେ ସେ ଜଣାଶୁଣା।

ଯେଉଁଠି ଦିଆଯାଏ ଡେଟିଂ ପାଇଁ ଟ୍ରେନିଂ

ଯେଉଁଠି ଦିଆଯାଏ ଡେଟିଂ ପାଇଁ ଟ୍ରେନିଂ

ବେଜିଂ: ଡେଟିଂର ଅର୍ଥ ଯୁବପିଢି ବେଶ୍‌ ଭଲଭାବେ ଜାଣନ୍ତି। ପ୍ରେମ କରିବା ପରେ ଜଣେ ଡେଟିଂ ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥାଏ। ହେଲେ କେହି କେହି ଏଥିରେ ସଫଳ ହେଉଥିବା ବେଳେ କାହା ଭାଗ୍ୟରେ ଡେଟିଂ ଆଦୌ ଜୁଟି ନ ଥାଏ। ହେଲେ ସର୍ବାଧିକ ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଦେଶ ଚାଇନାରେ ଡେଟିଂକୁ ନେଇ ଟ୍ରେନିଂ ଦିଆଯାଇଥାଏ।

ବର୍ଷକୁ ୭ଥର ଅଜଣା ପୁରୁଷଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଲେ ବଦଳିଯାଏ ଭାଗ୍ୟ

ବର୍ଷକୁ ୭ଥର ଅଜଣା ପୁରୁଷଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଲେ ବଦଳିଯାଏ ଭାଗ୍ୟ

ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ: ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ଏମିତି ଏକ ପ୍ରଥା ରହିଛି ଯାହା ବିଷୟରେ ଶୁଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗିବ। ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ବାଲିଦ୍ୱୀପରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ‘ପାନ୍‌’ ନାମକ ଏକ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ। ଏହି ଉତ୍ସବର ବିଶେଷତ୍ୱ ହେଉଛି ଏଠାକୁ ଆସୁଥିବା ବିବାହିତା ମହିଳାମାନେ ୭ ଜଣ ଅଜଣା ପୁରୁଷଙ୍କ ସହ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଥାନ୍ତି।

ପକ୍ଷୀଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ, ପାଣି ଦେଲେ ପରିବାର ରୁହେ ସୁସ୍ଥ

ପକ୍ଷୀଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ, ପାଣି ଦେଲେ ପରିବାର ରୁହେ ସୁସ୍ଥ

ପରିବାରରେ ସମସ୍ତେ ସୁସ୍ଥ ରୁହନ୍ତୁ। ପାରିବାରିକ ଜୀବନ ଶାନ୍ତିରେ ବିତୁ। ଏହି କାମନା ସମସ୍ତେ କରିଥାଆନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହା କ’ଣ ସବୁବେଳେ ସମ୍ଭବ ହୋଇଥାଏ? ବେଳେବେଳେ ଛୋଟ ଛୋଟ କଥାରୁ ଘରେ ଅଶାନ୍ତିର ବାତାବରଣ ଦେଖାଦେଇଥାଏ।

ନିଜ ମାଟିରେ ଅଜଣା: ଯୁବ କ୍ରିଡାବିତ୍‌ ପ୍ରଣୟ

ନିଜ ମାଟିରେ ଅଜଣା: ଯୁବ କ୍ରିଡାବିତ୍‌ ପ୍ରଣୟ

ଚାକିରି ଏକ ପେଶା। ହେଲେ ସାଇକେଲ ଚାଳନା ନିଶା। କଲେଜ ସମୟରେ ପାଠ ଚାପରେ କୌଣସି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାଗ ନେଇପାରି ନ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସାଇକେଲ ରେସ୍‌ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ପ୍ରବଳ ଆଗ୍ରହ ରହିଥିଲା। ଦୃଢ ଇଛା ଶକ୍ତି ଓ ଚେଷ୍ଟା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେଇଥିଲା ସୁଯୋଗ।

ନିଜ କଥା: ଆବେଗଭରା ଗୀତ ଶୁଣିବାକୁ ଭଲଲାଗେ: ଡ. ପ୍ରସନ୍ନ କୁମାର ମହାନ୍ତି

ନିଜ କଥା: ଆବେଗଭରା ଗୀତ ଶୁଣିବାକୁ ଭଲଲାଗେ: ଡ. ପ୍ରସନ୍ନ କୁମାର ମହାନ୍ତି

ଡ. ପ୍ରସନ୍ନ କୁମାର ମହାନ୍ତି। ୧୯୫୯ ଏପ୍ରିଲ ୧୦ରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ବାଳକାଟୀରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ମହାନ୍ତି ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଜେବି ସ୍ବୟଂଶାସିତ କଲେଜର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି କଲେଜରୁ ସ୍ନାତକ ସାରିବା ପରେ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଏମ୍‌ଏ, ଏମ୍‌ଫିଲ୍‌ ଓ ପିଏଚ୍‌ଡି ଲାଭ କରି ୧୯୭୯ ଜୁଲାଇ ୧୯ରେ ସେ ପ୍ରଥମେ ଏକାମ୍ର କଲେଜରେ ଓଡ଼ିଆ ଅଧ୍ୟାପକ ଭାବେ ଚାକିରିରେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ଅଧ୍ୟାପନା ବ୍ୟତୀତ ସେ ଜଣେ ସାହିତି୍ୟକ ମଧ୍ୟ। ତାଙ୍କ ଲିଖିତ ୧୭ଟି ପୁସ୍ତକ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଯେଉଁଠି କେବଳ ପାଣି ପାଇଁ ହୁଏ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ

ଯେଉଁଠି କେବଳ ପାଣି ପାଇଁ ହୁଏ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ

ପାଣି ପାଇଁ ଏଠି ପୁରୁଷ କରନ୍ତି ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ। କଥାଟା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସତ। ପାଣି ସମସ୍ୟା ଏବେ ସାରା ପୃଥିବୀର ସମସ୍ୟା। ଦିନକୁ ଦିନ ଏହା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ହେଲେ ଏହି ସମସ୍ୟାର କିଛି ସମାଧାନ ପାଇଁ ଆମ ଦେଶର କିଛି ଲୋକ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ କରିଥାଆନ୍ତି।

ଗୋମତୀ ଚକ୍ର ରଖିଲେ କ’ଣ ହୁଏ

ଗୋମତୀ ଚକ୍ର ରଖିଲେ କ’ଣ ହୁଏ

ଗୋମତୀ ଚକ୍ର ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ଅତି ପ୍ରିୟ। ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ କୁହାଯାଇଛି ଗୋମତୀ ଚକ୍ର ରଖିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଖରେ ଧନର ଅଭାବ କେବେ ହୋଇ ନ ଥାଏ। ଏହାକୁ ଗୁରୁବାର ଓସ୍ତ ପତ୍ର ଉପରେ ରଖି କୁଙ୍କୁମ ଓ ଅକ୍ଷତରେ ପୂଜା କରିବା ପରେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ବୀଜ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରି ପ୍ରାଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ହୋଇଥାଏ।

ଆତଙ୍କର ନାମ: ନିପା ଭାଇରସ୍‌...

ଆତଙ୍କର ନାମ: ନିପା ଭାଇରସ୍‌...

କେରଳରେ ବ୍ୟାପୁଥିବା ନିପା ଭାଇରସ୍‌ ଏବେ ଦେଶରେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ବିଶ୍ୱ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନ ଅନୁସାରେ, ଏହା ଏମିତି ଏକ ଭୂତାଣୁ ବା ଭାଇରସ୍‌ ଯାହା ମନୁଷ୍ୟ ଓ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସାଂଘାତିକ ରୋଗର କାରଣ ସାଜିଥାଏ। ଏହି ନିପା ଭାଇରସ୍‌ ଏନ୍‌ଆଇଭି(NiV) ରୂପେ ମଧ୍ୟ ପରିଚିତ।

ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ: ବଢ଼ୁଛି ଅକାଳ ମୃତ୍ୟୁ

ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ: ବଢ଼ୁଛି ଅକାଳ ମୃତ୍ୟୁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ପ୍ରଦୂଷଣ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି। ଏଥିଯୋଗୁ କେବଳ ଯେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଉଛି ତାହା ନୁହେଁ ବରଂ ମାନବ ସଭ୍ୟତା ପ୍ରତି ଏହା ବିପଦ ରୂପେ ଉଭା ହୋଇଛି।