ଜାତୀୟ |

ଆଶା-ଆଶଙ୍କାର ବାର୍ତ୍ତା

ଆଶା-ଆଶଙ୍କାର ବାର୍ତ୍ତା
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୯।୧(ପି.ଟି.): ୨୦୧୭ ଜୁଲାଇ ପହିଲାରୁ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଏକକ ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ସେବା କର(ଜି.ଏସ୍‌.ଟି.) ପ୍ରଚଳନ ଏବଂ ଏହାର ପୂର୍ବବର୍ଷ ୨୦୧୬ ନଭେମ୍ବରରେ ଦୁଇଟି ବଡ ଅଙ୍କର ନୋଟ୍‌ ଅଚଳ କରି ଦିଆଯିବା କାରଣରୁ ଚଳିତ ଆର୍ଥିକବର୍ଷ (୨୦୧୭-୧୮) ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ସୋମବାର ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟ ବଜେଟ ଅଧିବେଶନର ଆରମ୍ଭ ଦିନରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟ୍‌ଲୀ ଲୋକ ସଭାରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ଅର୍ଥନୈତିକ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି। ଏହାସତ୍ତ୍ୱେ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି କ୍ରମେ ଉପଯୁକ୍ତ ପଥକୁ ଫେରୁଛି। ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥିକବର୍ଷରେ ଭାରତର ମୋଟ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦ(ଜିଡିପି) ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୭ରୁ ୭.୫% ରହିବ ବୋଲି ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରେ ଆଶାବ୍ୟକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ତେବେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳର ମୂଲ୍ୟବୃଦ୍ଧି ଅର୍ଥନୀତି ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ୍‌ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଆଶଙ୍କା ବ୍ୟକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ଫେବୃୟାରୀ ୧ରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥିକବର୍ଷ ସକାଶେ ଏନ୍‌ଡିଏ ସରକାରଙ୍କର ୨୦୧୯ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଶେଷ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଏହାର ଦୁଇଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଉପସ୍ଥାପିତ ଅର୍ଥନୈତିକ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଆଶା ଓ ଆଶଙ୍କାର ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟ ଅର୍ଥନୈତିକ ଉପଦେଷ୍ଟା (ସିଇଏ) ଅରବିନ୍ଦ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟନ୍‌ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅର୍ଥନୈତିକ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରେ ଆଶଙ୍କା କରାଯାଇଛି ଯେ, ଆଗକୁ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦର ଆହୁରି ବଢ଼ିପାରେ। ଚଳିତ ଆର୍ଥିକବର୍ଷ ଏଥିରେ ପାଖାପାଖି ୧୪% ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥିବାବେଳେ ୨୦୧୮-୧୯ରେ ଏଥିରେ ଆହୁରି ୧୦ରୁ ୧୫% ବୃଦ୍ଧି ଘଟିବ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ରପ୍ତାନି ଏବଂ ଘରୋଇ ନିବେଶରେ ଉନ୍ନତି ଘଟିଲେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ତ୍ୱରାନ୍ବିତ ହେବ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟ ଉପସ୍ଥାପନ ପରେ ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେଇ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟନ୍‌ କହିଛନ୍ତି। ମାକ୍ରୋ-ଅର୍ଥନୈତିକ ସମସ୍ୟା ବଢ଼ୁଥିବାରୁ ନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାବେଳେ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ପରୋକ୍ଷ ଟିକସଦାତାଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ୫୦% ବୃଦ୍ଧି କଥା ସର୍ଭେରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ଅଭିଯାନ ଯୋଗୁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ପରିମଳ ସ୍ତର ୩୯%ରୁ ୭୬%କୁ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥିବା ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି। ଦେଶର ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧିକୁ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ କରିବା ପାଇଁ ୨୦୪୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତର ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ପାଇଁ ପାଖାପାଖି ୪.୫ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାର ଆବଶ୍ୟକ ହେବ। ୩.୯ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାର ଭାରତ ଯୋଗାଡ କରିପାରିବ। କିନ୍ତୁ ୫୨୬ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ପ୍ରାର୍ଥକ୍ୟ ରହିବ। ଘରୋଇ ନିବେଶ ଦ୍ୱାରା ଏହି ପ୍ରାର୍ଥକ୍ୟ ଦୂର ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟ୍‌ଲୀ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ଉନ୍ମୋଚନ ଅବସରରେ କହିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ଏକ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ ସର୍ଭେରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ତାହା ହେଉଛି ଭାରତରେ ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନ ପ୍ରୀତି ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହା ଏକ ପ୍ରଧାନ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଭାବେ ଉଭା ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଇଛି। କନ୍ୟା ସନ୍ତାନଙ୍କ ପ୍ରତି କେଉଁ କାଳରୁ ରହି ଆସିଥିବା ବୈମାତୃକ ମନୋଭାବକୁ ଦୂର କରିବାର ବାର୍ତ୍ତା ଦେବା ପୂର୍ବକ ଚଳିତ ବର୍ଷର ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟକୁ ଗୋଲାପୀ ରଙ୍ଗର କଭରରେ ଉନ୍ମୋଚିତ କରାଯାଇଛି।
All Right Reserved By

ଜାତୀୟ |

ଦିନକ ପରେ ବଢିବ ଥଣ୍ଡା

ଦିନକ ପରେ ବଢିବ ଥଣ୍ଡା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୧୨: ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ‘ପେଥାଇ’ କ୍ରମେ ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ ସମେତ ଓଡ଼ିଶାର ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତି ଅଞ୍ଚଳରେ ହୋଇଥିବା ବର୍ଷା ସାଧାରଣ ଜୀବନ ଯାତ୍ରା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି। 

କମଲନାଥଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ହଟାଯାଉ: ଭାଜପା ନେତା ଜତିନ୍ଦର

କମଲନାଥଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ହଟାଯାଉ: ଭାଜପା ନେତା ଜତିନ୍ଦର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୮।୧୨: ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆସନରେ ବସିବା ୨ ଦିନ ନ ପୁରୁଣୁ କମଲନାଥଙ୍କୁ ବିରୋଧି ହଟାଇବାକୁ ଚିନ୍ତା କଲେଣି। ପ୍ରକାଶ କି, ଭାଜପା ନେତା ଜତିନ୍ଦର ପାଲ ସିଂ ବାଗ୍ଗା ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅନଶନରେ ବସିଛନ୍ତି।

‘ପେଥାଇ’ର ତାଣ୍ଡବ: ୧୪ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଫସଲ ନଷ୍ଟ

‘ପେଥାଇ’ର ତାଣ୍ଡବ: ୧୪ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଫସଲ ନଷ୍ଟ

ହାଇଦ୍ରାବାଦ,୧୮।୧୨: ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ‘ପେଥାଇ’ ସୋମବାର ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ ଉପକୂଳ ଛୁଇଁବା ପରେ ଦେଖାଇଛି ତା’ର ପ୍ରଭାବ। ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ଆନ୍ଧ୍ର ଉପକୂଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇଛି।

ମୋଦିଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଦେଶର ସାଢ଼େ ୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି ହଡପ ହୋଇଛି: ରାହୁଲ

ମୋଦିଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଦେଶର ସାଢ଼େ ୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି ହଡପ ହୋଇଛି: ରାହୁଲ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୧୨: କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ କରିଛନ୍ତି ଟାର୍ଗେଟ୍‌। ମୋଦିଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ରାଫାଲ ଡିଲ୍‌ରେ ଅନୀଲ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦେଶର ସାଢ଼େ ୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ହଡପ ହୋଇଛି। 

ସାକ୍ଷୀଙ୍କ ସାଣ୍ଡାଲ୍‌ ବାନ୍ଧିଲେ ଧୋନୀ

ସାକ୍ଷୀଙ୍କ ସାଣ୍ଡାଲ୍‌ ବାନ୍ଧିଲେ ଧୋନୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୧୨: ଏବେ କ୍ରିକେଟର ମହେନ୍ଦ ସିଂ ଧୋନୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ସାକ୍ଷୀଙ୍କ ଏକ ଫଟୋ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ୍‌ରେ ଅପଲୋଡ୍‌ ହୋଇଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜାରି ରହିଛି।

ଜନଜାତି ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ପୁରୁଣା ଲୁଗାପଟାରୁ ସାନିଟାରୀ ପ୍ୟାଡ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି ଏନଜିଓ

ଜନଜାତି ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ପୁରୁଣା ଲୁଗାପଟାରୁ ସାନିଟାରୀ ପ୍ୟାଡ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି ଏନଜିଓ

ମୁମ୍ବାଇ,୧୮।୧୨: ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଏକ ଏନଜିଓ ଜନଜାତି ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ପୁରୁଣା ଲୁଗାପଟାରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି ସାନିଟାରୀ ପ୍ୟାଡ୍‌। ସମାଜବନ୍ଧ ନାମକ  ଏନଜିଓ ଏପରି ପ୍ୟାଡ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଇତିମଧ୍ୟରେ ୨ ହଜାର ଜନଜାତି ମହିଳାଙ୍କୁ ବଣ୍ଟନ କରିଛି।

ରାଫାଲ୍‌ ହଙ୍ଗାମା: ବୁଧବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୃହ ମୁଲତବି

ରାଫାଲ୍‌ ହଙ୍ଗାମା: ବୁଧବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୃହ ମୁଲତବି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୧୨: ରାଫାଲ୍‌ ମାମଲା ଓ ୧୯୮୪ ଶିଖ୍‌ ବିରୋଧି ଦଙ୍ଗାକୁ ନେଇ ସ୍ରିମକୋର୍ଟ ଦେଇଥିବା ରାୟ ଉପରେ ଆଜି ଶାସକ ଦଳଙ୍କୁ ଘେରିଥିଲା ବିରୋଧୀ। ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ହୋଇଥିଲା ଯେ ଲୋକ ସଭାକୁ ପ୍ରଥମେ ଦିନ ୧୨ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବି ରଖାଯାଇଥିଲା।

ଶାଶୁଘର ଲୋକେ ବିଧବା ବୋହୂଙ୍କ ଅଶ୍ଳୀଳ ଫଟୋ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଅପ୍‌ଲୋଡ୍‌ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ

ଶାଶୁଘର ଲୋକେ ବିଧବା ବୋହୂଙ୍କ ଅଶ୍ଳୀଳ ଫଟୋ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଅପ୍‌ଲୋଡ୍‌ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ

ଲକ୍ଷ୍ନୌ,୧୮।୧୨: ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ଗାଜିଆବାଦ କୋତବାଲିର ଜଣେ ମହିଳା ନିଜ ଶାଶୁଘର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ନାଁରେ ଆଣିଛନ୍ତି ଏକ ସଙ୍ଗୀନ ଅଭିଯୋଗ। ତାଙ୍କର କିଛି ଫଟୋକୁ ଏଡିଟ୍‌ କରାଯାଇ ଅତି ଅଶ୍ଳୀଳ ଢଙ୍ଗରେ ଫେସବୁକ୍‌ରେ ଫେକ୍‌ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲି ଶାଶୁଘର ଲୋକେ ଅପ୍‌ଲୋଡ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଜଣେ ବିଧବା ବୋହୂ। 

କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାଥମିକ ସଦସ୍ୟତାରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ସଜ୍ଜନ

କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାଥମିକ ସଦସ୍ୟତାରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ସଜ୍ଜନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୧୨: ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ୧୯୮୪ ଶିଖ୍‌ ଦଙ୍ଗା ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ସଜ୍ଜନ କୁମାରଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରି ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ କରାଯିବା ପରେ ସେ କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରାଥମିକ ସଦସ୍ୟତାରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି।

ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହରେ ଭାଜପା ନମ୍ବର ଓ୍ବାନ୍‌: ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛି ୭୫୮ କୋଟି

ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହରେ ଭାଜପା ନମ୍ବର ଓ୍ବାନ୍‌: ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛି ୭୫୮ କୋଟି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୧୨: ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହରେ ଭାଜପା ନମ୍ବର ଓ୍ବାନ୍‌ ପାଲଟିଛି। ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ଦଳ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ୭୫୮.୪୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛି। 

ସବରିମାଳା ମନ୍ଦିର ପ୍ରବେଶ ପାଇଁ କିନ୍ନରଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଅନୁମତି

ସବରିମାଳା ମନ୍ଦିର ପ୍ରବେଶ ପାଇଁ କିନ୍ନରଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଅନୁମତି

ଥିରୁଭାନନ୍ତପୁରମ,୧୮।୧୨: କେରଳର ପ୍ରସିଦ୍ଧା ସବରିମାଳା ମନ୍ଦିର ପ୍ରବେଶକୁ ନେଇ ଚାଲିଛି ବିବାଦ। ଇତି ମଧ୍ୟରେ ୪ ଜଣ କିନ୍ନର ମନ୍ଦିର ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ ଅଧାବାଟରେ ଅଟକାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ଭାଜପା ବିଧାୟକଙ୍କ ଦାଦାଗିରି: ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ

ଭାଜପା ବିଧାୟକଙ୍କ ଦାଦାଗିରି: ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ

ଲକ୍ଷ୍ନୌ,୧୮।୧୨: ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ଫତେପୁର ସିକ୍ରିର ବିଧାୟକ ଉଦୟଭାନ ଚୌଧୁରୀଙ୍କ ଦାଦାଗିରି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ସେ ମହିଳା ସବ୍‌-ଡିଭିଜନାଲ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍‌(ଏସ୍‌ଡିଏମ୍‌) ଗରିମା ସିଂଙ୍କୁ ଧମକାଉଥିବାର ଭିଡିଓ ଏବେ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି।