Dharitri News
ଜାତୀୟ |

ଆଶା-ଆଶଙ୍କାର ବାର୍ତ୍ତା

ଆଶା-ଆଶଙ୍କାର ବାର୍ତ୍ତା ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୯।୧(ପି.ଟି.): ୨୦୧୭ ଜୁଲାଇ ପହିଲାରୁ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଏକକ ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ସେବା କର(ଜି.ଏସ୍‌.ଟି.) ପ୍ରଚଳନ ଏବଂ ଏହାର ପୂର୍ବବର୍ଷ ୨୦୧୬ ନଭେମ୍ବରରେ ଦୁଇଟି ବଡ ଅଙ୍କର ନୋଟ୍‌ ଅଚଳ କରି ଦିଆଯିବା କାରଣରୁ ଚଳିତ ଆର୍ଥିକବର୍ଷ (୨୦୧୭-୧୮) ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ସୋମବାର ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟ ବଜେଟ ଅଧିବେଶନର ଆରମ୍ଭ ଦିନରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟ୍‌ଲୀ ଲୋକ ସଭାରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ଅର୍ଥନୈତିକ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି। ଏହାସତ୍ତ୍ୱେ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି କ୍ରମେ ଉପଯୁକ୍ତ ପଥକୁ ଫେରୁଛି। ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥିକବର୍ଷରେ ଭାରତର ମୋଟ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦ(ଜିଡିପି) ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୭ରୁ ୭.୫% ରହିବ ବୋଲି ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରେ ଆଶାବ୍ୟକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ତେବେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳର ମୂଲ୍ୟବୃଦ୍ଧି ଅର୍ଥନୀତି ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ୍‌ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଆଶଙ୍କା ବ୍ୟକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ଫେବୃୟାରୀ ୧ରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥିକବର୍ଷ ସକାଶେ ଏନ୍‌ଡିଏ ସରକାରଙ୍କର ୨୦୧୯ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଶେଷ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଏହାର ଦୁଇଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଉପସ୍ଥାପିତ ଅର୍ଥନୈତିକ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଆଶା ଓ ଆଶଙ୍କାର ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟ ଅର୍ଥନୈତିକ ଉପଦେଷ୍ଟା (ସିଇଏ) ଅରବିନ୍ଦ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟନ୍‌ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅର୍ଥନୈତିକ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରେ ଆଶଙ୍କା କରାଯାଇଛି ଯେ, ଆଗକୁ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦର ଆହୁରି ବଢ଼ିପାରେ। ଚଳିତ ଆର୍ଥିକବର୍ଷ ଏଥିରେ ପାଖାପାଖି ୧୪% ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥିବାବେଳେ ୨୦୧୮-୧୯ରେ ଏଥିରେ ଆହୁରି ୧୦ରୁ ୧୫% ବୃଦ୍ଧି ଘଟିବ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ରପ୍ତାନି ଏବଂ ଘରୋଇ ନିବେଶରେ ଉନ୍ନତି ଘଟିଲେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ତ୍ୱରାନ୍ବିତ ହେବ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟ ଉପସ୍ଥାପନ ପରେ ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେଇ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟନ୍‌ କହିଛନ୍ତି। ମାକ୍ରୋ-ଅର୍ଥନୈତିକ ସମସ୍ୟା ବଢ଼ୁଥିବାରୁ ନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାବେଳେ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ପରୋକ୍ଷ ଟିକସଦାତାଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ୫୦% ବୃଦ୍ଧି କଥା ସର୍ଭେରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ଅଭିଯାନ ଯୋଗୁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ପରିମଳ ସ୍ତର ୩୯%ରୁ ୭୬%କୁ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥିବା ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି। ଦେଶର ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧିକୁ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ କରିବା ପାଇଁ ୨୦୪୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତର ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ପାଇଁ ପାଖାପାଖି ୪.୫ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାର ଆବଶ୍ୟକ ହେବ। ୩.୯ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାର ଭାରତ ଯୋଗାଡ କରିପାରିବ। କିନ୍ତୁ ୫୨୬ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ପ୍ରାର୍ଥକ୍ୟ ରହିବ। ଘରୋଇ ନିବେଶ ଦ୍ୱାରା ଏହି ପ୍ରାର୍ଥକ୍ୟ ଦୂର ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟ୍‌ଲୀ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ଉନ୍ମୋଚନ ଅବସରରେ କହିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ଏକ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ ସର୍ଭେରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ତାହା ହେଉଛି ଭାରତରେ ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନ ପ୍ରୀତି ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହା ଏକ ପ୍ରଧାନ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଭାବେ ଉଭା ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଇଛି। କନ୍ୟା ସନ୍ତାନଙ୍କ ପ୍ରତି କେଉଁ କାଳରୁ ରହି ଆସିଥିବା ବୈମାତୃକ ମନୋଭାବକୁ ଦୂର କରିବାର ବାର୍ତ୍ତା ଦେବା ପୂର୍ବକ ଚଳିତ ବର୍ଷର ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟକୁ ଗୋଲାପୀ ରଙ୍ଗର କଭରରେ ଉନ୍ମୋଚିତ କରାଯାଇଛି।

ଜାତୀୟ |

ସୀମାରେ ଚାଇନାର ସମରସଜ୍ଜା

ସୀମାରେ ଚାଇନାର ସମରସଜ୍ଜା

ବେଜିଂ/ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୩।୨: ଭାରତ ସୀମାରେ ଚାଇନା ଆରମ୍ଭ କରିଛି ସମରସଜ୍ଜା। ସୀମାରେ ମୁତୟନଥିବା ଚାଇନା ସୈନିକଙ୍କ ପାଖରେ ଏବେ ରହିଛି ଆଧୁନିକ କ୍ୟୁଟିଏସ୍‌-୧୧ ସିଷ୍ଟମ। ଏହା ଆମେରିକା ସୈନ୍ୟଙ୍କ ପାଖରେ ରହିଥାଏ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଚାଇନାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଧିକ ସୁଦୃଢ଼ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

ପରପାରିରେ କନଓ୍ବର ବାଇ

ପରପାରିରେ କନଓ୍ବର ବାଇ

ରାୟପୁର,୨୩।୨: ରାୟପୁରସ୍ଥିତ ଆମ୍ବେଦକର ହସ୍ପିଟାଲରେ ୧୦୬ ବର୍ଷ ବୟସରେ କନଓ୍ବର ବାଇଙ୍କ ପରଲୋକ ଘଟିଛି। ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ଅଭିଯାନର ଏକ ଅଗ୍ରଣୀ ସଦସ୍ୟା ଭାବେ ଦିନେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଥିଲେ କନଓ୍ବର।

ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ବିମାନରେ ଭାଙ୍ଗଡା

ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ବିମାନରେ ଭାଙ୍ଗଡା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୩।୨: ଦୀର୍ଘ ୮ ବର୍ଷ ପରେ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ଅମୃତସର ଓ ବର୍ମିଙ୍ଗହାମ ମଧ୍ୟରେ ନିରନ୍ତର ବିମାନ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ତେବେ ବିମାନ ଉଡାଣ ପୂର୍ବରୁ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ମିଳିଛି ଏକ ସରପ୍ରାଇଜ୍‌ ଗିଫ୍ଟ, ଯାହାକୁ ଦେଖି ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି।

ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଶୀତଳଯୁଦ୍ଧର ପଦଧ୍ୱନୀ

ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଶୀତଳଯୁଦ୍ଧର ପଦଧ୍ୱନୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ/ଓ୍ବାଶିଂଟନ, ୨୩।୨: ମାଳଦ୍ୱୀପରେ ରାଜୈନତିକ ସଙ୍କଟ ଧୀରେଧୀରେ ଘନୀଭୁତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଅବଦୁଲା ୟାମିନ୍‌ ଇତି ମଧ୍ୟରେ ଦେଶର ମୁଖ୍ୟ ଆଇନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସମର୍ଥନ ହରାଇଛନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ବିଧାନ ବିରୋଧୀ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟ ଆଇନ ଅଧିକାରୀ ଏଶାଥ୍‌ ବିସ୍‌ହାମ୍‌ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। ମାଳଦ୍ୱୀପରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ସଙ୍କଟଯୋଗୁ ଭାରତ ଓ ଚାଇନା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଶୀତଳଯୁଦ୍ଧ ଆଶଙ୍କା ଦୃଢ଼ିଭୁତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଏନେଇ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଏକ ବିଶେଷଜ୍ଞଦଳ ତଥ୍ୟ ସମ୍ବଳିତ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଥିବା ଡଃ. ଡେଭିଡ୍‌ ବ୍ରିୟୁଷ୍ଟରଏହି ବିବରଣୀ ଦେଇଛନ୍ତି।

ମେଘାଳୟ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ: ୨୫ ଦାଗି ପ୍ରାର୍ଥୀ, ୧୫୨ କୋଟିପତି

ମେଘାଳୟ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ: ୨୫ ଦାଗି ପ୍ରାର୍ଥୀ, ୧୫୨ କୋଟିପତି

ଶିଲଂ, ୨୩।୨: ମେଘାଳୟ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦିତା କରୁଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୨୫ ଜଣ ଦାଗି ପ୍ରାର୍ଥୀ ରହିଛନ୍ତି ବୋଲି ଆସୋସିଏସନ୍‌ ଫର ଡୋମୋକ୍ରାଟିକ୍‌ ରିଫର୍ମସ୍‌(ଏଡିଆର୍‌) ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଦାଗି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୧ ଜଣଙ୍କ ନାମରେ ହତ୍ୟା ଓ ବଳାତ୍କାର ମାମଲା ରହିଛି। ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦିତା କରୁଥିବା ୩୭୦ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୧୫୨ ଜଣ କୋଟିପତି ଅଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କର ହାରାହାରି ସମ୍ପତ୍ତି ପରିମାଣ ୩.୫୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିଛି ବୋଲି ସେମାନେ ସତ୍ୟପାଠ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି।

ଲାଲୁଙ୍କୁ ଝଟ୍‌କା

ଲାଲୁଙ୍କୁ ଝଟ୍‌କା

ରାଞ୍ଚି,୨୩।୨: ଗୋଖାଦ୍ୟ ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ସଜା କାଟୁଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଜନତାଦଳ (ଆର୍‌ଜେଡି)ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବଙ୍କୁ ପୁଣି ଥରେ ଲାଗିଛି ଧକ୍କା। ଦେଓଘର ଟ୍ରେଜେରି ମାମଲାରେ ଝାଡଖଣ୍ଡ ହାଇକୋର୍ଟ ଲାଲୁଙ୍କ ଜାମିନ ଆବେଦନକୁ ଶୁକ୍ରବାର ଖାରଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି।

ନୀତୀଶଙ୍କ ଉପରେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ତେଜସ୍ବି

ନୀତୀଶଙ୍କ ଉପରେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ତେଜସ୍ବି

ମୁଜାଫରପୁର,୨୩।୨: ନୀତୀଶ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଏକ ଗମ୍ଭୀର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ ନେତା ତେଜସ୍ବି ଯାଦବ। ଫୋନ ଟ୍ୟାପିଙ୍ଗଠାରୁ ସର୍କିଟ ହାଉସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କ ଉପରେ କଡା ନଜର ରଖିଥିବା ନୀତୀଶ ସରକାର ଏବେ ତାଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ବିଷ ମିଶାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି।

ସୁନନ୍ଦା ପୁଷ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା: ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସକୁ ନୋଟିସ ଜାରି

ସୁନନ୍ଦା ପୁଷ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା: ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସକୁ ନୋଟିସ ଜାରି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୩।୨: ସୁନନ୍ଦା ପୁଷ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲାରେ ଭାଜପା ନେତା ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ୍‌ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଆବେଦନ ଆଧାରରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଶୁକ୍ରବାର ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସକୁ ନୋଟିସ ଜାରି କରିଛନ୍ତି।

ପାକିସ୍ତାନର ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ: ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା  ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ବାସିନ୍ଦା ସ୍ଥାନାନ୍ତର

ପାକିସ୍ତାନର ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ: ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ବାସିନ୍ଦା ସ୍ଥାନାନ୍ତର

ଶ୍ରୀନଗର, ୨୩।୨: ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖାଠାରେ ପାକିସ୍ତାନ ବାରମ୍ବାର ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ ଜାରି ରଖିଛି। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଗ୍ରାମ ଗୁଡିକର ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଉଥିବା ସୁରକ୍ଷା ମୁଖପାତ୍ର ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। ସିଲିକୋଟ୍‌, ବାଲକୋଟ୍‌,ତିଲାଓ୍ବାରୀ, ଚୁରନ୍ଦା,ବାଟଗଡ ଆଦି ଗ୍ରାମର ବାସିନ୍ଦା ଶୁକ୍ରବାର ଭୋର୍‌ଠାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ଯିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଗତ ସୋମବାରଠାରୁ ଏସବୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ପାକିସ୍ତାନ ମୋର୍ଟାର ସେଲିଂ ମାଡ ଜାରି ରଖିଛି।

ସଭ୍ୟ ସମାଜରେ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ: ୧କିଲୋ ଚାଉଳ ପାଇଁ ଜୀବନ ଗଲା

ସଭ୍ୟ ସମାଜରେ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ: ୧କିଲୋ ଚାଉଳ ପାଇଁ ଜୀବନ ଗଲା

ପାଲାକ୍କାଡୁ, ୨୩।୨: କେରଳ ପାଲାକ୍କାଡୁ ଜିଲାରେ ଘଟିଛି ଏକ ଅଘଟଣ। ମାତ୍ର ୧ କିଲୋ ଚାଉଳ ଚୋରାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଉତ୍ତେଜିତ ଲୋକମାନେ ଜଣେ ଆଦିବାସୀ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର ଠେଙ୍ଗାରେ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ସମ୍ପୃକ୍ତ ଯୁବକ ହେଉଛନ୍ତି ମଧୁ କୁଡୁକୁମନ୍ନା(୨୭)। ପୋଲିସ୍‌ ଏସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବା ପରେ ମଧୁଙ୍କୁ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର କରି କୋଟାଥାରା ହସ୍ପିଟାଲକୁ ନେଉଥିବାବେଳେ ବାଟରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା।

ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯାନ: ବୁଢ଼ା ପାହାଡ଼କୁ ଘେରିବେ ତିନି ରାଜ୍ୟ ସୁରକ୍ଷାବଳ

ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯାନ: ବୁଢ଼ା ପାହାଡ଼କୁ ଘେରିବେ ତିନି ରାଜ୍ୟ ସୁରକ୍ଷାବଳ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୩।୨: ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ, ଛତିଶଗଡ଼ ଓ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସୀମାରେ ଥିବା ବୁଢ଼ା ପାହାଡ଼ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ପାଇଁ ପାଲଟିଛି ସୁରକ୍ଷାସ୍ଥଳ। ପ୍ରାୟ ୫୦ କିଲୋମିଟର ବ୍ୟାସ ମଧ୍ୟରେ ମାଓବାଦୀ ଏଠାରେ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ବିଚରଣ କରୁଛନ୍ତି। ଛତିଶଗଡ଼ ଓ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରେ ଆକ୍ରମଣ କରି ସହଜରେ ବୁଢ଼ାପାହାଡ଼ ଅଞ୍ଚଳକୁ ମାଓବାଦୀ ପଳାୟନ କରୁଛନ୍ତି। ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତିନି ରାଜ୍ୟରେ ସରକାର ଏବେ ଅଣ୍ଟା ଭିଡିଛନ୍ତି। ମିଳିତ ସୁରକ୍ଷାବଳଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର ବୁଢ଼ା ପାହାଡ଼ ଅଞ୍ଚଳରେ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେଶନ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ।

ସ୍ବାଧୀନତାର ୭୦ ବର୍ଷ ପରେ ଏଲିଫ୍ୟାଣ୍ଟ ଦ୍ୱୀପରେ ପହଞ୍ଚିଲା ବିଜୁଳି

ସ୍ବାଧୀନତାର ୭୦ ବର୍ଷ ପରେ ଏଲିଫ୍ୟାଣ୍ଟ ଦ୍ୱୀପରେ ପହଞ୍ଚିଲା ବିଜୁଳି

ରାଇଗଡ,୨୩।୨: ବିଶ୍ୱ ଐତିହ୍ୟ ସ୍ଥଳଭାବେ ୟୁନେସ୍କୋ ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିବା ‘ଏଲିଫ୍ୟାଣ୍ଟ ଦ୍ୱୀପ’କୁ ସ୍ବାଧୀନତାର ୭୦ ବର୍ଷ ପରେ ବିଜୁଳି ପହଞ୍ଚିବା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଏକ ଖୁସିର ଖବର।