ଖେଳ |

ଫେଡେରରଙ୍କୁ ଟାଇଟଲ

ଫେଡେରରଙ୍କୁ ଟାଇଟଲ
ମେଲବୋର୍ନ,୨୮ା୧(ଏ.ଏଫ୍‌.ପି.) ସୁଇଜରଲାଣ୍ଡର ଅଭିଜ୍ଞ ଖେଳାଳି ରୋଜର ଫେଡେରର ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ୍‌ ଓପନ ଟେନିସ୍‌ ଟାଇଟଲ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ବର୍ଷର ଏହି ପ୍ରଥମ ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ପୁରୁଷ ସିଙ୍ଗଲ୍ସ ଫାଇନାଲ ମୁକାବିଲାରେ ଗତଥରର ଚାମ୍ପିୟନ ଫେଡେରର ୬-୨, ୬-୭, ୬-୩, ୩-୬, ୬-୧ ମାରାଥନ ସେଟରେ ଷଷ୍ଠ ସିଡ୍‌ କ୍ରୋଏସିଆ ତାରକା ମାରିନ ସିଲିକଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରି ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଛନ୍ତି। ବିଜୟୀ ହେବା ପାଇଁ ବିଶ୍ୱର ଏହି ଦୁଇ ନମ୍ବର ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ୩ ଘଣ୍ଟା ୩ ମିନିଟ ସମୟ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିସହିତ ଫେଡେରର ଷଷ୍ଠଥର ପାଇଁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ ଓପନରେ ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଛନ୍ତି ଓ କ୍ୟାରିୟରର ମୋଟ ୨୦ତମ ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ ଟାଇଟଲ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। କ୍ୟାରିୟରର ୩୦ତମ ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ ଫାଇନାଲ ଖେଳି ସେ ଏହି ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହିତ ସେ ନୋଭାକ ଜୋକୋଭିଚ୍‌, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ରଏ ଇମର୍ସନଙ୍କ ସହ ସମକକ୍ଷ ହୋଇଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ଜୋକୋଭିଚ୍‌ ଓ ଇମର୍ସନ ମଧ୍ୟ ୬ ଥର ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ ଓପନ ଟାଇଟଲ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ ଓପନରେ ତାଙ୍କର ଜିତିବା- ହାରିବା ରେକର୍ଡରେ ଉନ୍ନତି ହୋଇଛି ଓ ଏହା ୯୪-୧୩ ଅନୁପାତରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ତେବେ ତାଙ୍କର ମୋଟାମୋଟି ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ ରେକର୍ଡ ୩୩୨-୫୨ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏହି ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ ଅବସରରେ ଫେଡେରର ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଏକମାତ୍ର ସେଟ୍‌ ଡ୍ରପ୍‌ କରିଥିଲେ। ୩୬ ବର୍ଷୀୟ ଫେଡେରର ଏଥିସହିତ ବୟୋଜ୍ୟେଷ୍ଠ ଖେଳାଳିଭାବେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ ଓପନ ଟାଇଟଲ ଜିତିଛନ୍ତି। ଅବଶ୍ୟ ୧୯୭୨ରେ ତାଙ୍କ ରୋଲ ମଡେଲ କେନ୍‌ ରୋଜ୍‌ଓ୍ବାଲ ସବୁଠାରୁ ବୟସ୍କ ଖେଳାଳିଭାବେ ଏହି ସଫଳତା ହାସଲ କରିଥିଲେ। ଫେଡେରର ଓ ସିଲିକ ୧୦ଥର ମୁହଁାମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି। ଫେଡେରର ୯ ଥର ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିବା ବେଳେ ସିଲିକ ଥରେ ମାତ୍ର ବିଜୟୀ ହୋଇଛନ୍ତି। ଗତବର୍ଷ ଓ୍ବିମ୍ବେଲଡନ ଫାଇନାଲରେ ଫେଡେରର ସିଧାସଳଖ ସେଟରେ ସିଲିକଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ। ମାର୍ଗାରେଟ କୋର୍ଟ, ସେରେନା ଉଇଲିୟମ୍ସ ଓ ଷ୍ଟେଫି ଗ୍ରାଫ୍‌ଙ୍କ ପରେ ଫେଡେରର ଚତୁର୍ଥ ଖେଳାଳିଭାବେ ୨୦ କିମ୍ବା ତାଠାରୁ ଅଧିକ ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ ଟାଇଟଲ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଗତ ୫ଟି ମେଜର ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରୁ ସେ ୩ଟିରେ ବାଜି ମାରିଛନ୍ତି। ଟାଇଟଲ ଜିତିବା ପରେ ସେ ବେଶ୍‌ ଭାବପ୍ରବଣ ହୋଇଉଠିଥିଲେ ଓ ଖୁସିରେ କାନ୍ଦି ପକାଇଥିଲେ। ଏହି ବିଜୟ ମୋ ପାଇଁ ବିଶେଷଭାବେ ମହତ୍ତ୍ୱ ରଖୁଛି ଓ ୨୦ଟି ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ ଟାଇଟଲ ଜିତିବାର ସ୍ବପ୍ନ ପୂରଣ ହୋଇଛି। ଏହା ପରେ ସେ ଫେବୃୟାରୀରେ ଦୁବାଇ ଓପନ୍‌ ଟେନିସ ଓ ପରେ ଇଣ୍ଡିଆନ ଓ୍ବେଲ୍ସ ଓ ମିଆମି ଓପନ୍‌ରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ। ପରାଜୟ ପରେ ସିଲିକ ନିରାଶ ଜାହିର କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଫେଡେରରଙ୍କୁ ସେ ଏହି ବିଜୟ ପାଇଁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଆଉଟଡୋରରେ ଅଭ୍ୟାସ କରିଥିବାରୁ ଇଣ୍ଡୋରରେ ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିବା ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ଥିଲା ଓ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ ନ ଥିଲି ବୋଲି ସିଲିକ ମ୍ୟାଚ୍‌ ପରେ କହିଛନ୍ତି। ଅପରପକ୍ଷରେ ପୁରୁଷ ଡବଲ୍ସ ଇଭେଣ୍ଟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଓଲିଭର ମାରାଚ ଓ କ୍ରୋଏସିଆର ମାଟେ ପାଭିକ୍‌ ଟାଇଟଲ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚରେ ସପ୍ତମ ସିଡ ଏହି ଯୋଡି ୬-୪, ୬-୪ ସେଟରେ କଲମ୍ବିଆ ଯୋଡି ଜୁଆନ ସେବାଷ୍ଟିଆନ ଓ ରୋବର୍ଟ ଫାରାଙ୍କୁ ହରାଇ ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଖେଳ |

ଗୁରୁକୁଳ ୫୦କେ ଟେନିସ ଆରମ୍ଭ: କ୍ୱାର୍ଟରରେ ଅଂଶୁ, ଅମୃତଜୟ, ଚିନ୍ମୟ

ଗୁରୁକୁଳ ୫୦କେ ଟେନିସ ଆରମ୍ଭ: କ୍ୱାର୍ଟରରେ ଅଂଶୁ, ଅମୃତଜୟ, ଚିନ୍ମୟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୦।୨(କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି)-ମେଣ୍ଢାଶାଳସ୍ଥିତ ଗୁରୁକୁଳ ରିସର୍ଟ ଟେନିସ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସରେ ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ଏଆଇଟିଏ-ଓଟିଏ ପୁରୁଷ ୫୦କେ ଟେନିସ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। କ୍ରମାଗତ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥରପାଇଁ ଏଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ପୁରୁଷ ୫୦କେ ଟେନିସ ୨୨ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। 

ଗଗଲ ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ କୋଚିଂ ଦେବ ଜାଇକା

ଗଗଲ ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ କୋଚିଂ ଦେବ ଜାଇକା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୦।୨(କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି)-କ୍ରୀଡ଼ା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଲୁକ୍କାୟିତା ପ୍ରତିଭାଙ୍କୁ ଠାବ କରିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତିଭାର ବିକାଶ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଗଗଲ ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ଟ୍ରଷ୍ଟକୁ ଏବେ ସହାୟତାର ହାତ ବଢ଼ାଇଛି ଜାପାନ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ କୋପରେଶନ ଏଜେନ୍ସି (ଜାଇକା)। ଗଗଲ ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ୨୦୧୧ରୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ଗତ ଏକ ବର୍ଷ ହେଲା ପବ୍ଲିକ୍‌ ଟ୍ରଷ୍ଟଭାବେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଛି। 

ଏଏଫ୍‌ସି-ବି କୋଚ୍‌ ହେଲେ ମନ୍‌ଜୁର

ଏଏଫ୍‌ସି-ବି କୋଚ୍‌ ହେଲେ ମନ୍‌ଜୁର

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୦।୨(ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ବ୍ୟୁରୋ)- ଫୁଟ୍‌ବଲ କୋଚ୍‌ ସେକ୍‌ ମନ୍‌ଜୁର ଏଏଫ୍‌ସି-ବି କୋଚ୍‌ ମାନ୍ୟତା ପାଇଛନ୍ତି। ସେ ସଫଳତାର ସହ ଏଏଫ୍‌ସି-ସି କୋଚିଂ କୋର୍ସ କ୍ଲିୟର କରିଛନ୍ତି। କଟକସ୍ଥିତ ଓଡ଼ିଶା ହୋମଗାର୍ଡରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଥିବା ମନ୍‌ଜୁରଙ୍କ ଏହି ସଫଳତା ଲାଗି ଫୁଟ୍‌ବଲ ଆସୋସିଏଶନ ଅଫ୍‌ ଓଡ଼ିଶା (ଫାଓ) ପକ୍ଷରୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଯାଇଛି।

୭୪ତମ ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ହକି ଉଦ୍‌ଘାଟିତ: ରାଉରକେଲା ପୋଲିସ ବିଜୟୀ

୭୪ତମ ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ହକି ଉଦ୍‌ଘାଟିତ: ରାଉରକେଲା ପୋଲିସ ବିଜୟୀ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୦।୨- ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଇସ୍ପାତ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ମଙ୍ଗଳବାର ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ହକି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ୭୪ତମ ସଂସ୍କରଣ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ମ୍ୟାଚ ରାଉରକେଲା ପୋଲିସ ଓ କୋରାପୁଟ ଓଏସ୍‌ଏପି ଟିମ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯାଇଥିଲା। 

ସର୍ବଭାରତୀୟ ରାୟ ସାହେବ ଫୁଟବଲ: ଓଡ଼ିଶା ପୋଲିସକୁ ହରାଇଲା ମିଦିନାପୁର

ସର୍ବଭାରତୀୟ ରାୟ ସାହେବ ଫୁଟବଲ: ଓଡ଼ିଶା ପୋଲିସକୁ ହରାଇଲା ମିଦିନାପୁର

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୨୦।୨- ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଆଥଲେଟିକ ଆସୋସିଏଶନ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ପରମିଟ ପଡ଼ିଆରେ ସର୍ବଭାରତୀୟ ରାୟ ସାହେବ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ଚନ୍ଦ୍ର ମେମୋରିଆଲ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିବସରେ ମିଦିନାପୁରର ସୁବାଷ କର୍ନର ଟିମ୍‌ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି। 

‘ହାର୍ଦ୍ଦିକଙ୍କଠାରୁ ଷ୍ଟୋଇନିସ ଉନ୍ନତ’

‘ହାର୍ଦ୍ଦିକଙ୍କଠାରୁ ଷ୍ଟୋଇନିସ ଉନ୍ନତ’

ମୁମ୍ବାଇ, ୨୦ା୨ (ପି.ଟି.)-ଭାରତର ଉଦୀୟମାନ ଅଲ୍‌ ରାଉଣ୍ଡର ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କ ତୁଳନାରେ ତାଙ୍କ ଦେଶର ମାର୍କସ ଷ୍ଟୋଇନିସ୍‌ ଉନ୍ନତ ବୋଲି ପୂର୍ବତନ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ଓପନର ମାଥ୍ୟୁ ହେଡେନ ମତ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

୨୦୩୨ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପାଇଁ ବିଡ୍‌ ଦାଖଲ କଲା ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ

୨୦୩୨ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପାଇଁ ବିଡ୍‌ ଦାଖଲ କଲା ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ

ଜାକର୍ତ୍ତା,୨୦ା୨ (ଏଏଫ୍‌ପି)- ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ୨୦୩୨ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଆୟୋଜନ ଲାଗି ଏକ ବିଡ୍‌ ଦାଖଲ କରିଛି।  ଗତବର୍ଷ ଏହି ଦକ୍ଷିଣପୂର୍ବ ଏସୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ସଫଳତାର ସହ ଏସିଆନ ଗେମ୍ସ ଆୟୋଜନ କରିବା ପରେ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରଶଂସିତ ହୋଇଥିଲା। 

ନବ ଦାସ ସ୍ମାରକୀ ଟି୨୦: ସେମିରେ ଜ୍ୟୋତି, ରାମେଶ୍ୱର

ନବ ଦାସ ସ୍ମାରକୀ ଟି୨୦: ସେମିରେ ଜ୍ୟୋତି, ରାମେଶ୍ୱର

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୦।୨(ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ବ୍ୟୁରୋ)- ସ୍ଥାନୀୟ ବିଜେବି କଲେଜ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଚାଲିଥିବା ଦ୍ୱିତୀୟ ନବ ଦାସ ଟି୨୦ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଖେଳାଯାଇଥିବା ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଜ୍ୟୋତି ମୋଟର୍ସ ଓ ରାମେଶ୍ୱର ସ୍ପୋର୍ଟିଂ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। 

ଏଏଫ୍‌ସି ବି କୋଚ୍‌ ନିପେନ୍ଦ୍ର

ଏଏଫ୍‌ସି ବି କୋଚ୍‌ ନିପେନ୍ଦ୍ର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦।୨(ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ବ୍ୟୁରୋ)-  ଓଡ଼ିଶାର ନିପେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଦାସ ଏଏଫ୍‌ସି ବି କୋଚିଂ କୋର୍ସରେ ସଫଳତାର ସହ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏବେ ସେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସ୍ଥିତ ଅଫିସ୍‌ ଅଫ୍‌ ଏକାଉଣ୍ଟାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। 

ହକି ଇଣ୍ଡିଆ ଜାତୀୟ ଜୁନିୟର ପୁରୁଷ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌: ଓଡ଼ିଶା, ଛତିଶଗଡ଼, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ବିହାର ବିଜୟୀ

ହକି ଇଣ୍ଡିଆ ଜାତୀୟ ଜୁନିୟର ପୁରୁଷ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌: ଓଡ଼ିଶା, ଛତିଶଗଡ଼, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ବିହାର ବିଜୟୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦।୨(ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ବ୍ୟୁରୋ)- ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଓ୍ୟୌରଙ୍ଗାବାଦ୍‌ର ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ଅଥରିଟି ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ (ସାଇ) କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ରେ ଚାଲିଥିବା ୯ମ ହକି ଇଣ୍ଡିଆ ଜୁନିୟର ପୁରୁଷ ଜାତୀୟ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ ଡିଭିଜନ ଏ’ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ହକି ଓଡ଼ିଶା, ହକି ଛତିଶଗଡ଼, ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ ହକି ଏକାଡେମୀ ଓ ହକି ବିହାର ସେମାନଙ୍କୁ ପୁଲ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ଜାତୀୟ ସବ୍‌- ଜୁନିୟର ରେସଲିଂ: ହରିୟାଣା ଓଭରଅଲ୍‌ ଟିମ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦।୨(ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ବ୍ୟୁରୋ)- ଓଡ଼ିଶା ରେସଲିଂ ଆସୋସିଏଶନ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ କଟକର ଜବାହରଲାଲ୍‌ ନେହେରୁ ଇନ୍‌ଡୋର ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଚାଲିଥିବା ୩୮ତମ ଫି ଷ୍ଟାଇଲ୍‌, ଗ୍ରୀକୋ- ରୋମାନ ଷ୍ଟାଇଲ୍‌ ଓ ୨୨ତମ  ବାଳିକା ଫ୍ରି ଷ୍ଟାଇଲ୍‌ ସବ୍‌- ଜୁନିୟର ଜାତୀୟ ରେସଲିଂ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିବସରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ଷ୍ଟ୍ରାଣ୍ଡଜା ମେମୋରିଆଲ ବକ୍ସିଂ:  ନିଖାତ, ମୀନା ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ଜିତିଲେ

ଷ୍ଟ୍ରାଣ୍ଡଜା ମେମୋରିଆଲ ବକ୍ସିଂ: ନିଖାତ, ମୀନା ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ଜିତିଲେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୯।୨(ପି.ଟି.)- ବୁଲ୍‌ଗେରିଆର ରାଜଧାନୀ ସୋଫିଆଠାରେ ଚାଲିଥିବା  ଷ୍ଟ୍ରାଣ୍ଡଜା ମେମୋରିଆ ବକ୍ସିଂ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଭାରତରୁ ଦୁଇ ମହିଳା ପ୍ରତିଯୋଗୀ ନିଖାଥ ଜରୀନ ଓ ମୀନା କୁମାରୀ ଦେବୀ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି।