ମେଟ୍ରୋ |

ନନ୍ଦନକାନନରେ ମହାବଳର ମାଙ୍କଡ଼ ଶିକାର

ନନ୍ଦନକାନନରେ ମହାବଳର ମାଙ୍କଡ଼ ଶିକାର

ବାରଙ୍ଗ, ୨୮।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଗଛ ଡାଳରେ ଖେଳୁଥିବାବେଳେ ନଂ. ୩୧ ବି ଏନ୍‌କ୍ଲୋଜରକୁ ଖସିପଡ଼ିଲା ଏକ ଛୁଆ ମାଙ୍କଡ଼। ଛୁଆଟିକୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଯାଇ ଆଉ ଏକ ଅଣ୍ଡିରା ମାଙ୍କଡ଼ ଏନ୍‌କ୍ଲୋଜର ଭିତରକୁ ଡେଇଁଲା। ସେତେବେଳକୁ ଛୁଆ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ସାରିଥିଲା ଉକ୍ତ ଏନ୍‌କ୍ଲୋଜରରେ ରହୁଥିବା ମହାବଳ ବାଘ ମନୀଷ। ମନୀଷ କବଳରୁ ଛୁଆଟିକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବାକୁ ଅଣ୍ଡିରା ମାଙ୍କଡ଼ଟି ପ୍ରାଣପଣେ ଉଦ୍ୟମ କଲା। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଛକାପଞ୍ଝା ଚାଲିଲା। କିନ୍ତୁ ଶତ ଚେଷ୍ଟା ପରେ ବି ଅଣ୍ଡିରା ମାଙ୍କଡ଼ଟି ବିଫଳ ହେଲା। ଶେଷରେ ଛୁଆ ମାଙ୍କଡ଼ ସହିତ ସେ ନିଜେ ମନୀଷର ଶିକାର ପାଲଟିଗଲା। ରବିବାର ଅପରାହ୍ନରେ ପ୍ରାୟ ୧୦ ମିନିଟ୍‌ ଧରି ଏଭଳି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖୁଥିଲେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ। କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଏହା ସେମାନଙ୍କୁ ମନୋରଞ୍ଜ କରାଇଥିଲା। ମାତ୍ର ମାଙ୍କଡ଼ ୨ଟିର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ ନିରାଶା ଖେଳିଯାଇଥିଲା। ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କ ପାଟି ଶୁଣି ନନ୍ଦନାନନ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଆସି ମନୀଷ କବଳରୁ ମୃତ ମାଙ୍କଡ଼ଦ୍ୱୟଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ରୋହିତ ଏବଂ ଶୈଳଜାଠାରୁ ୨୦୦୮ଫେବୃୟାରୀ ୨୮ରେ ମନୀଷ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା। ହିମାଳୟ ଭାଲୁ ଶମ୍ଭୁ ଅସୁସ୍ଥ ନନ୍ଦନକାନନର ପୁରୁଣା ହିମାଳୟ ଭାଲୁ ଶମ୍ଭୁ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡ଼ିଛି। ୧୯୮୮ରେ ସେ ନନ୍ଦନକାନନରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା। ଶମ୍ଭୁ ଏବେ ୧୬ନଂ ଏନକ୍ଲୋଜରରରେ ରହୁଛି। ତା’ ଡାହାଣପଟ ଆଗଗୋଡ ଫୁଲି ରହିବା ପରେ ଏଠାକାର ଡାକ୍ତରମାନେ ଚିକିତ୍ସା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ମାତ୍ର ତା’ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ହୋଇ ନ ଥିଲା। ଫଳରେ ରବିବାର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କମିଟିର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଆସି ଶମ୍ଭୁର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି। ୧୫ଦିନ ପାଇଁ ଆଣ୍ଟି ବାୟୋଟିକ୍‌ ଔଷଧ ଦେଇ ଯାଇଛନ୍ତି। ୧୫ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଶମ୍ଭୁ ସୁସ୍ଥ ନ ହେଲେ ଗୋଡ଼ରେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରାଯିବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟେ, ଶମ୍ଭୁ ହିମାଳୟ ଭାଲୁମାନଙ୍କ ବଂଶବୃଦ୍ଧିରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି।

All Right Reserved By

ମେଟ୍ରୋ |

ନିରଞ୍ଜନଙ୍କ ନୂଆ ଟିମ୍‌

ନିରଞ୍ଜନଙ୍କ ନୂଆ ଟିମ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୫।୮(ବ୍ୟୁରୋ): କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ କ୍ରମେ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି(ପିସିସି) ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବୁଧବାର କଂଗ୍ରେସର ନୂତନ ଟିମ୍‌ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ୧୪ ଉପସଭାପତି ରହିଥିବାବେଳେ ୨୪ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଏବଂ ୯୯ ସମ୍ପାଦକ ରହିଛନ୍ତି।

ଭୁଲ୍‌ ଟୁଇଟ୍‌ କରି ମେୟର ହଟହଟା

ଭୁଲ୍‌ ଟୁଇଟ୍‌ କରି ମେୟର ହଟହଟା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୫।୮(ବ୍ୟୁରୋ)-୭୨ତମ ସ୍ବତନ୍ତ୍ରତା ଦିବସ ପାଇଁ ସାରା ଦେଶ ଉତ୍ସବ ମୁଖର ହୋଇ ପଡ଼ିଛି। ମାତ୍ର ଭୁବନେଶ୍ୱର ମେୟର ଅନନ୍ତ ନାରାୟଣ ଜେନା ଭୁଲ୍‌ ଟୁଇଟ୍‌ କରି ହଟ ହଟା ହୋଇଛନ୍ତି। 

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ

କାକଟପୁର, ୧୫।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-କାକଟପୁର ମିିନିଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ରେ କାକଟପୁର ପ୍ରେସକ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ବ୍ଲକ ସ୍ତରୀୟ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ସମାରୋହରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ କାକଟପୁର ବିଧାୟକ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସେଠୀ ଯୋଗଦେଇ ଜାତୀୟ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲେ। 

ସିଡିପିଓଙ୍କ  କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ହେଲାନି ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ: ଘଟଣାକୁ ନେଇ ତୀବ୍ର ଅସନ୍ତୋଷ

ସିଡିପିଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ହେଲାନି ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ: ଘଟଣାକୁ ନେଇ ତୀବ୍ର ଅସନ୍ତୋଷ

କାକଟପୁର, ୧୫।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବୁଧବାର  ସାରାଦେଶ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ  ପାଳନ କରୁଥିବା ବେଳେ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ, ବେସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ମଧ୍ୟ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରାଯାଇଛି। ତେବେ କାକଟପୁର ସମନ୍ବିତ ଶିଶୁ ବିକାଶ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧିକାରୀ(ସିଡିପିଓ) କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ ହୋଇନାହିଁ। 

ଖୋଲିଲା ହେଲ୍ପ ଡେସ୍କ-ଉନ୍ମୋଚିତ ହେଲା ଲୋଗୋ

ଖୋଲିଲା ହେଲ୍ପ ଡେସ୍କ-ଉନ୍ମୋଚିତ ହେଲା ଲୋଗୋ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୫।୮(ବ୍ୟୁରୋ)-ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିିଟାଲ ପରିସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଏହି ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। 

ମର୍କତ ନଗର କଂଗ୍ରେସ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ

ମର୍କତ ନଗର କଂଗ୍ରେସ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ

କଟକ ଅଫିସ, ୧୫।୮: ସେକ୍ଟର-୯ସ୍ଥିତ ମର୍କତ ନଗର କଂଗ୍ରେସ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ୭୨ତମ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ ହୋଇଯାଇଛି। ମର୍କତ ନଗର କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ସଭାପତି ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ରାଉତରାୟଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପିସିସି ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦିକା ତଥା ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ପୋରେଟର ଗିରିବାଳା ବେହେରା ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲେ। 

ଜିଲା ଓକିଲ ସଂଘ ଆନ୍ଦୋଳନ ତୃତୀୟ ଦିନରେ

ଜିଲା ଓକିଲ ସଂଘ ଆନ୍ଦୋଳନ ତୃତୀୟ ଦିନରେ

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ, ୧୫।୮:ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ଗଠନର ୨୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତିରେ ରୌପ୍ୟ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ହେଲେ ଜିଲା ସଦର ମହକୁମାକୁ ତାର ହକ ମିଳି ନାହିଁ। 

ଭୌଗଳିିକରେ ସ୍ତରରେ ସୀମିତ ନ ରହୁ ସ୍ବାଧିନତା

ଭୌଗଳିିକରେ ସ୍ତରରେ ସୀମିତ ନ ରହୁ ସ୍ବାଧିନତା

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ, ୧୫ା୮:ସ୍ବାଧିନତା ଦିବସ ପାଳନ ରାଜନୈତିକ ଓ ଭୌଗଳିିକରେ ସ୍ତରରେ ସିମିତି ନ ରହୁ। ବରଂ ବ୍ୟକ୍ତି ସ୍ବାଧିନତା ସହିତ କ୍ଷୁଧା, ଅଜ୍ଞାନ, ଗୁରୁଦିକ୍ଷା ତଥା ଅସମାନତା ଦୂର କରିବାରେ ସହାୟକ ହେଉ ବୋଲି ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲାପାଳ ନିର୍ମଳ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି।

ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳିତ

ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳିତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୫।୮(ବ୍ୟୁରୋ): ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ୭୨ତମ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପୂର୍ବାହ୍ନ ୮ଟାରେ କଂଗ୍ରେସ ଭବନ ପରିସରରେ ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତଥା ପୂର୍ବତନ  ପିସିସି ସଭାପତି କାହ୍ନୁଚରଣ ଲେଙ୍କା  ଜାତୀୟ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲେ।

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳିତ: ଜୟୀ ରାଜଗୁରୁ, ଚାଖି ଖୁଣ୍ଟିଆଙ୍କ ଅବଦାନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ: ଅଶୋକ ପଣ୍ଡା

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳିତ: ଜୟୀ ରାଜଗୁରୁ, ଚାଖି ଖୁଣ୍ଟିଆଙ୍କ ଅବଦାନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ: ଅଶୋକ ପଣ୍ଡା

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୫।୮:  ସ୍ବାଧୀତା ସଂଗ୍ରାମରେ ପୁରୀ ଜିଲାର ଅବଦାନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ମହାପୁରୁଷ ଜୟୀ ରାଜଗୁରୁ, ଚାଖି ଖୁଣ୍ଟିଆ, ବକ୍ସି ଜଗବନ୍ଧୁଙ୍କ ଭଳି ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱମାନେ ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମରେ ବଳିଦାନ ଦେଇ ଦେଶ ମାତୃକାର ସେବା କରିଛନ୍ତି। 

ଗାନ୍ଧୀ ମାର୍ଗରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ: ଆରମ୍ଭ ହେଲା ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା, ସାଢେ ୩ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା

ଗାନ୍ଧୀ ମାର୍ଗରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ: ଆରମ୍ଭ ହେଲା ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା, ସାଢେ ୩ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୫।୮(ବ୍ୟୁରୋ): ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଗାନ୍ଧିମାର୍ଗରେ ଜାତୀୟ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଛନ୍ତି। 

ଏକକ ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ଜୋର୍‌ ଧରିଲା ରାଜନୀତି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୫।୮(ବ୍ୟୁରୋ): ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ସହ ପ୍ରାୟ ୧୧ ରାଜ୍ୟରେ ଏକାସଙ୍ଗେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ କରିବାକୁ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଯୋଜନା ହେଉଥିବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର୍‌ ଧରିଛି। ଏନେଇ ବିଭିନ୍ନ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।  ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ(ସିଇସି)ଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ସାରା ଦେଶରେ ଏକାଠି ନିର୍ବାଚନ ହେଲେ ସମ୍ବିଧାନରେ ସଂଶୋଧନ ଆଣିବାକୁ ପଡ଼ିବ।  

Model This Week

ଯସ୍ମିନ୍