Dharitri News
ଜାତୀୟ |

ଆଜିଠୁ ବଜେଟ ଅଧିବେଶନ

ଆଜିଠୁ ବଜେଟ ଅଧିବେଶନ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୮।୧(ପି.ଟି.) : ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟର ବଜେଟ ଅଧିବେଶନ ସୋମବାର ଆରମ୍ଭ ହେବ। ବିରୋଧୀ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ଉଭୟ ଲୋକ ସଭା ଓ ରାଜ୍ୟ ସଭାରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିବାକୁ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି। ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ସପକ୍ଷରେ ନେଇ ବଜେଟ ଅଧିବେଶନକୁ ବିନା ବାଧାରେ ଚଳାଇବା ସକାଶେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ରବିବାର ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଡକାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏଥିରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସରକାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବେ ବୋଲି ବୈଠକରେ ମୋଦି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ବଜେଟ ଅଧିବେଶନର ପ୍ରଥମଦିନ ସୋମବାର ଉଭୟ ଗୃହର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ମିଳିତ ଭାବେ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେବେ। ପରେ ଲୋକ ସଭାରେ ୨୦୧୭-୧୮ ବର୍ଷର ଅର୍ଥନୈତିକ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ଉପସ୍ଥାପିତ ହେବ। ଫେବୃୟାରୀ ୧ରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟ୍‌ଲୀ ଲୋକ ସଭାରେ ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥିକବର୍ଷର ସାଧାରଣ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ। ଏହି ଅଧିବେଶନରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଟ୍ରିପଲ ତଲାକ୍‌ ନିରୋଧୀ ବିଲ୍‌କୁ ରାଜ୍ୟ ସଭାରେ ଗୃହୀତ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିବେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବିରୋଧୀ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ଦେଶରେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ବଢ଼ିଚାଲିଥିବା ବଳାତ୍କାର ଏବଂ ସମ୍ବିଧାନ ଓ ସାମ୍ବିଧାନିକ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ଭଳି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିବାକୁ ରଣନୀତି ସ୍ଥିର କରୁଛନ୍ତି। ଅଧିବେଶନର ଅବ୍ୟବହିତ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ବିଭିନ୍ନ ଦଳର ନେତାଙ୍କ ସହ ବୈଠକରେ ଆଲୋଚନା କରି ଏକାଧିକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସେମାନଙ୍କ ସହଯୋଗ ଲୋଡ଼ିଛନ୍ତି। ଲୋକ ସଭା ବାଚସ୍ପତି ସୁମିତ୍ରା ମହାଜନ ମଧ୍ୟ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ନୈଶଭୋଜିର ଆୟୋଜନ କରି ଅଧିବେଶନକୁ ସଫଳ କରାଇବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରମୁଖ ଦଳର ନେତାଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ବଜେଟ ଅଧିବେଶନର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଫେବୃୟାରୀ ୯ରେ ଶେଷ ହେବ। ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅଧିବେଶନ ମାର୍ଚ୍ଚ ୫ରୁ ଏପ୍ରିଲ ୬ ଯାଏ ଚାଲିବ।

ବିଜେପୁର ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ

ମୋଟ ଆସନ ସଂଖ୍ୟା- 0

ବିଜେଡି 0
ବିଜେପି 0
କଂଗ୍ରେସ 0
  ଅନ୍ୟାନ୍ୟ 0

Model This Week

ଏଲ୍‌ସା ଘୋଷ

ଜାତୀୟ |

ପିଏନ୍‌ବି ଘୋଟାଲା: ନୀରବ ମୋଦିଙ୍କ ଆଉ ୫୨୩ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ଜବତ

ପିଏନ୍‌ବି ଘୋଟାଲା: ନୀରବ ମୋଦିଙ୍କ ଆଉ ୫୨୩ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ଜବତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୪।୨: ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାଶନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ହୋଇଥିବା ୧୧ହଜାର ୨୫୬କୋଟି ଟଙ୍କାର ଘୋଟାଲା ମାମଲାରେ ୧୧ ଦିନ ପାଇଁ ଏନ୍‌ଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ଡାଇରେକ୍ଟୋରେଟ୍‌(ଇଡି) ଚଢ଼ାଉ ଜାରି ରଖିଛି। ଆଣ୍ଟି ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ ଲ’ ଅନୁଯାୟୀ ଶନିବାର ନୀରବ ମୋଦି ଗ୍ରୁପ୍‌ସର ୨୧ଟି ସମ୍ପତ୍ତିକୁ ଜବତ କରାଯାଇଛି।

ଓବିସିରେ ୩୮୯ କୋଟି ଠକେଇ, ସିବିଆଇର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ

ଓବିସିରେ ୩୮୯ କୋଟି ଠକେଇ, ସିବିଆଇର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୪।୨: ପିଏନ୍‌ବି ମହାଘୋଟାଲା ପଦାରେ ପଡ଼ିବାପରେ ୬ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିବା ଓରିଏଣ୍ଟାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍‌ କମର୍ସରେ ୩୮୯କୋଟି ଟଙ୍କାର ଠକେଇ ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ସିବିଆଇ। ଏ ନେଇ କରୋଲ ବାଗରେ ଏକ ଗହଣା ଦୋକାନ ଦ୍ୱାରକା ଦାସ ସେଠ୍‌ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ୍‌ ବିରୋଧରେ ସିବିଆଇ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛି।

ମୁଙ୍ଗାବଳୀ-କୋଲାରସ ଉପନିର୍ବାଚନ: ମତଦାନ ଜାରି

ମୁଙ୍ଗାବଳୀ-କୋଲାରସ ଉପନିର୍ବାଚନ: ମତଦାନ ଜାରି

ଭୋପାଳ,୨୪।୨: ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ଶିବପୁରୀ ଜିଲାର କୋଲାରସ ଏବଂ ଅଶୋକନଗର ଜିଲାର ମୁଙ୍ଗାବଳୀ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ହେଉଥିବା ଉପନିର୍ବାଚନ ଲାଗି ଶନିବାର ଭୋଟ ଗ୍ରହଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ସକାଳ ୮ଟାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ମତଦାନ ଅପରାହ୍ନ ୫ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିବ। କିଛି ବୁଥ୍‌ରେ ଇଭିଏମ୍‌ ମେଶିନରେ ତ୍ରୁଟି ଯୋଗୁ ମତଦାନ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଛି।

ସୀମାରେ ଚାଇନାର ସମରସଜ୍ଜା

ସୀମାରେ ଚାଇନାର ସମରସଜ୍ଜା

ବେଜିଂ/ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୩।୨: ଭାରତ ସୀମାରେ ଚାଇନା ଆରମ୍ଭ କରିଛି ସମରସଜ୍ଜା। ସୀମାରେ ମୁତୟନଥିବା ଚାଇନା ସୈନିକଙ୍କ ପାଖରେ ଏବେ ରହିଛି ଆଧୁନିକ କ୍ୟୁଟିଏସ୍‌-୧୧ ସିଷ୍ଟମ। ଏହା ଆମେରିକା ସୈନ୍ୟଙ୍କ ପାଖରେ ରହିଥାଏ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଚାଇନାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଧିକ ସୁଦୃଢ଼ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

ପରପାରିରେ କନଓ୍ବର ବାଇ

ପରପାରିରେ କନଓ୍ବର ବାଇ

ରାୟପୁର,୨୩।୨: ରାୟପୁରସ୍ଥିତ ଆମ୍ବେଦକର ହସ୍ପିଟାଲରେ ୧୦୬ ବର୍ଷ ବୟସରେ କନଓ୍ବର ବାଇଙ୍କ ପରଲୋକ ଘଟିଛି। ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ଅଭିଯାନର ଏକ ଅଗ୍ରଣୀ ସଦସ୍ୟା ଭାବେ ଦିନେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଥିଲେ କନଓ୍ବର।

ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ବିମାନରେ ଭାଙ୍ଗଡା

ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ବିମାନରେ ଭାଙ୍ଗଡା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୩।୨: ଦୀର୍ଘ ୮ ବର୍ଷ ପରେ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ଅମୃତସର ଓ ବର୍ମିଙ୍ଗହାମ ମଧ୍ୟରେ ନିରନ୍ତର ବିମାନ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ତେବେ ବିମାନ ଉଡାଣ ପୂର୍ବରୁ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ମିଳିଛି ଏକ ସରପ୍ରାଇଜ୍‌ ଗିଫ୍ଟ, ଯାହାକୁ ଦେଖି ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି।

ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଶୀତଳଯୁଦ୍ଧର ପଦଧ୍ୱନୀ

ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଶୀତଳଯୁଦ୍ଧର ପଦଧ୍ୱନୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ/ଓ୍ବାଶିଂଟନ, ୨୩।୨: ମାଳଦ୍ୱୀପରେ ରାଜୈନତିକ ସଙ୍କଟ ଧୀରେଧୀରେ ଘନୀଭୁତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଅବଦୁଲା ୟାମିନ୍‌ ଇତି ମଧ୍ୟରେ ଦେଶର ମୁଖ୍ୟ ଆଇନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସମର୍ଥନ ହରାଇଛନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ବିଧାନ ବିରୋଧୀ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟ ଆଇନ ଅଧିକାରୀ ଏଶାଥ୍‌ ବିସ୍‌ହାମ୍‌ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। ମାଳଦ୍ୱୀପରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ସଙ୍କଟଯୋଗୁ ଭାରତ ଓ ଚାଇନା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଶୀତଳଯୁଦ୍ଧ ଆଶଙ୍କା ଦୃଢ଼ିଭୁତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଏନେଇ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଏକ ବିଶେଷଜ୍ଞଦଳ ତଥ୍ୟ ସମ୍ବଳିତ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଥିବା ଡଃ. ଡେଭିଡ୍‌ ବ୍ରିୟୁଷ୍ଟରଏହି ବିବରଣୀ ଦେଇଛନ୍ତି।

ମେଘାଳୟ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ: ୨୫ ଦାଗି ପ୍ରାର୍ଥୀ, ୧୫୨ କୋଟିପତି

ମେଘାଳୟ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ: ୨୫ ଦାଗି ପ୍ରାର୍ଥୀ, ୧୫୨ କୋଟିପତି

ଶିଲଂ, ୨୩।୨: ମେଘାଳୟ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦିତା କରୁଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୨୫ ଜଣ ଦାଗି ପ୍ରାର୍ଥୀ ରହିଛନ୍ତି ବୋଲି ଆସୋସିଏସନ୍‌ ଫର ଡୋମୋକ୍ରାଟିକ୍‌ ରିଫର୍ମସ୍‌(ଏଡିଆର୍‌) ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଦାଗି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୧ ଜଣଙ୍କ ନାମରେ ହତ୍ୟା ଓ ବଳାତ୍କାର ମାମଲା ରହିଛି। ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦିତା କରୁଥିବା ୩୭୦ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୧୫୨ ଜଣ କୋଟିପତି ଅଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କର ହାରାହାରି ସମ୍ପତ୍ତି ପରିମାଣ ୩.୫୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିଛି ବୋଲି ସେମାନେ ସତ୍ୟପାଠ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି।

ଲାଲୁଙ୍କୁ ଝଟ୍‌କା

ଲାଲୁଙ୍କୁ ଝଟ୍‌କା

ରାଞ୍ଚି,୨୩।୨: ଗୋଖାଦ୍ୟ ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ସଜା କାଟୁଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଜନତାଦଳ (ଆର୍‌ଜେଡି)ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବଙ୍କୁ ପୁଣି ଥରେ ଲାଗିଛି ଧକ୍କା। ଦେଓଘର ଟ୍ରେଜେରି ମାମଲାରେ ଝାଡଖଣ୍ଡ ହାଇକୋର୍ଟ ଲାଲୁଙ୍କ ଜାମିନ ଆବେଦନକୁ ଶୁକ୍ରବାର ଖାରଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି।

ନୀତୀଶଙ୍କ ଉପରେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ତେଜସ୍ବି

ନୀତୀଶଙ୍କ ଉପରେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ତେଜସ୍ବି

ମୁଜାଫରପୁର,୨୩।୨: ନୀତୀଶ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଏକ ଗମ୍ଭୀର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ ନେତା ତେଜସ୍ବି ଯାଦବ। ଫୋନ ଟ୍ୟାପିଙ୍ଗଠାରୁ ସର୍କିଟ ହାଉସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କ ଉପରେ କଡା ନଜର ରଖିଥିବା ନୀତୀଶ ସରକାର ଏବେ ତାଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ବିଷ ମିଶାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି।

ସୁନନ୍ଦା ପୁଷ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା: ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସକୁ ନୋଟିସ ଜାରି

ସୁନନ୍ଦା ପୁଷ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା: ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସକୁ ନୋଟିସ ଜାରି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୩।୨: ସୁନନ୍ଦା ପୁଷ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲାରେ ଭାଜପା ନେତା ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ୍‌ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଆବେଦନ ଆଧାରରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଶୁକ୍ରବାର ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସକୁ ନୋଟିସ ଜାରି କରିଛନ୍ତି।

ପାକିସ୍ତାନର ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ: ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା  ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ବାସିନ୍ଦା ସ୍ଥାନାନ୍ତର

ପାକିସ୍ତାନର ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ: ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ବାସିନ୍ଦା ସ୍ଥାନାନ୍ତର

ଶ୍ରୀନଗର, ୨୩।୨: ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖାଠାରେ ପାକିସ୍ତାନ ବାରମ୍ବାର ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ ଜାରି ରଖିଛି। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଗ୍ରାମ ଗୁଡିକର ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଉଥିବା ସୁରକ୍ଷା ମୁଖପାତ୍ର ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। ସିଲିକୋଟ୍‌, ବାଲକୋଟ୍‌,ତିଲାଓ୍ବାରୀ, ଚୁରନ୍ଦା,ବାଟଗଡ ଆଦି ଗ୍ରାମର ବାସିନ୍ଦା ଶୁକ୍ରବାର ଭୋର୍‌ଠାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ଯିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଗତ ସୋମବାରଠାରୁ ଏସବୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ପାକିସ୍ତାନ ମୋର୍ଟାର ସେଲିଂ ମାଡ ଜାରି ରଖିଛି।