ଜାତୀୟ |

ଏସିଡ୍‌ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କୁ ସଂରକ୍ଷଣ

ଏସିଡ୍‌ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କୁ ସଂରକ୍ଷଣ
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୮।୧(ପି.ଟି.) : ଏଣିକି ଏସିଡ୍‌ ଆକ୍ରମଣ ପୀଡ଼ିତା, ମାନସିକ ରୋଗୀ ଓ ବୌଦ୍ଧିକ ଅକ୍ଷମ ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଂରକ୍ଷଣ ସୁବିଧା ଦେବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର। ଖାଲିପଡ଼ିଥିବା ମୋଟ ପଦବୀ ସଂଖ୍ୟାର ୪% ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ନୂଆ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ପୂରଣ କରାଯିବ। ୪୦% ଶାରୀରିକ ବା ମାନସିକ ଅକ୍ଷମ ଥିବା ଏଭଳି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗମାନଙ୍କୁ ‘କ’, ‘ଖ’ ଏବଂ ‘ଗ’ ବର୍ଗରେ ଶ୍ରେଣୀଭୁକ୍ତ କରାଯାଇ ଚାକିରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦିଆଯିବ ବୋଲି ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। କାର୍ମିକ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ନିକଟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସମସ୍ତ ବିଭାଗ ପାଖକୁ ଏକ ପତ୍ର ଲେଖାଯାଇଛି। ଖାଲିଥିବା ସମସ୍ତ ସ୍ଥାନର ଅନୂ୍ୟନ ୧% ପଦବୀରେ ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ବା ସ୍ବଳ୍ପ ଦୃଷ୍ଟିସମ୍ପନ୍ନ, ବଧିର, କୁଷ୍ଠରୋଗରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି, ବାମନ, ସ୍ନାୟବିକ କୁପୋଷଣ ଓ ଏସିଡ୍‌ ଆକ୍ରମଣରେ ପୀଡ଼ିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବାକୁ ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି। ସେହିପରି ମାନସିକ ରୋଗ, ବୌଦ୍ଧିକ ଅକ୍ଷମତା ତଥା ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଶିକ୍ଷା ଭିନ୍ନକ୍ଷମତା ଆଦି ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ୧% ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ମାନସିକ ଅକ୍ଷମତା ହେଉଛି ଏଭଳି ଏକ ଅବସ୍ଥା ଯହିଁରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ପୀଡ଼ିତଙ୍କଠାରେ ରିଜନିଂ, ଲର୍ନିଂ ଓ ପ୍ରୋବ୍ଲେମ୍‌ ସଲ୍‌ଭିଂ ଏବଂ ଆଡେପ୍ଟିଭ୍‌ ବିହେଭିଅର୍‌ ଭଳି ଦକ୍ଷତାର ଅଭାବ ରହିଥାଏ। ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଅଧିକାର ଆଇନ, ୨୦୧୬ ଲାଗୁ ହେବା ପରେ ଶିକ୍ଷାଗତ ଅକ୍ଷମତା ଏବଂ ଏସିଡ୍‌ ଆକ୍ରମଣର ପୀଡ଼ିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷଣ ସୁବିଧାକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ନେଇ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଛି। କାର୍ମିକ ବିଭାଗର ୨୦୦୫ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଅନୁସାରେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପୂର୍ବରୁ ୩% ସଂରକ୍ଷଣ ଦିଆଯାଉଥିଲା। ଏଥିରୁ ୧% ଲେଖାଏ ପଦବୀରେ ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ବା ସ୍ବଳ୍ପ ଦୃଷ୍ଟିସମ୍ପନ୍ନ, ବଧିର ଏବଂ ମାନସିକ ପକ୍ଷାଘାତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଉଥିଲା। ନୂଆ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଅଧିକ ୧% ସଂରକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ସଂସ୍ଥାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହାସହ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ଲାଗି ‘ଗ୍ରିଭେନ୍ସ ରିଡ୍ରେସାଲ୍‌ ଅଫିସର’ ନିଯୁକ୍ତ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି। ଏହି ଅଧିକାରୀମାନେ ନିଜ ପାଖରେ ଏକ ରେଜିଷ୍ଟର ରଖିବେ। ସେଥିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଧିକାରୀ ଅଭିଯୋଗକାରୀଙ୍କ ନାମ, ଅଭିଯୋଗର ତାରିଖ, କେଉଁ ପ୍ରକାର ଅଭିଯୋଗ ଓ କାହା ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି ତା’ର ସବିଶେଷ ବିବରଣୀ ଉଲ୍ଲେଖ କରିବେ। କେହି ‘କ’, ‘ଖ’ ଏବଂ ‘ଗ’ ବର୍ଗର ଆବେଦନକାରୀ ନିଯୁକ୍ତିରେ ଭେଦଭାବର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ ସେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିପାରିବେ। ଦୁଇମାସ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଭିଯୋଗର ତଦନ୍ତ କରାଯାଇ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ସମ୍ପର୍କରେ ଅଭିଯୋଗକାରୀଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଯିବ ବୋଲି ଏଥିରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି।
All Right Reserved By

ଜାତୀୟ |

ଜନ୍ମଦିନରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏନ୍‌ଡି ତିଓ୍ବାରୀଙ୍କ ପରଲୋକ

ଜନ୍ମଦିନରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏନ୍‌ଡି ତିଓ୍ବାରୀଙ୍କ ପରଲୋକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୧୦: ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଣ୍ଡିତ ନାରାୟଣ ଦତ୍ତ ତିଓ୍ବାରୀ ଓରଫ ଏନ୍‌ଡି ତିଓ୍ବାରୀଙ୍କ ଗୁରୁବାର ପରଲୋକ ଘଟିଛି। ଦିଲ୍ଲୀର ସାକେତସ୍ଥିତ ମେକ୍ସ ହସ୍ପିଟାଲରେ ସେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ତିଓ୍ବାରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ନିଜ ୯୩ତମ ଜନ୍ମଦିନରେ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। 

ବଳାତ୍କାର ପୀଡ଼ିତାଙ୍କୁ ସ୍କୁଲରେ ନାମ ଲେଖାଇବାକୁ ମନା

ବଳାତ୍କାର ପୀଡ଼ିତାଙ୍କୁ ସ୍କୁଲରେ ନାମ ଲେଖାଇବାକୁ ମନା

ଡେରାଡୁନ୍‌,୧୮।୧୦: ଉତ୍ତରାଞ୍ଚଳ ଡେରାଡୁନ୍‌ରେ ଜଣେ ବଳାତ୍କାର ପୀଡିତାଙ୍କୁ ନାମ ଲେଖାଇବାକୁ ଏକ ସ୍କୁଲ ପକ୍ଷରୁ ମନା କରାଯାଇଛି। ସେ ପୂର୍ବରୁ ଭାଉଓ୍ବାଲାସ୍ଥିତ ଜିଆର୍‌ଡି ଓ୍ବାଲର୍‌ଡ ବୋର୍ଡିଂ ସ୍କୁଲରେ ପଢୁଥିଲେ।

ପୁଅକୁ ବଳି ଦେଲେ ତାନ୍ତ୍ରିକ ଦମ୍ପତି

ପୁଅକୁ ବଳି ଦେଲେ ତାନ୍ତ୍ରିକ ଦମ୍ପତି

ପାଟନା,୧୮।୧୦: ବିହାରରେ ଘଟିଛି ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା। ଏଠାରେ ବାଙ୍କା ଜିଲାରେ ତାନ୍ତ୍ରିକ ଦମ୍ପତି ମାତା ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ସାଧନାରେ ସେମାନଙ୍କର ୪ ବର୍ଷର ପୁଅ ଗୁଲିଆ କୁମାରଙ୍କୁ ବଳି ଦେଇଛନ୍ତି। 

ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଆଇନ ଆଣନ୍ତୁ ସରକାର: ମୋହନ ଭାଗବତ

ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଆଇନ ଆଣନ୍ତୁ ସରକାର: ମୋହନ ଭାଗବତ

ନାଗପୁର, ୧୮।୧୦: ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସରକାର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଆଇନ ଆଣନ୍ତୁ ବୋଲି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ବଂୟ ସେବକ ସଂଘ ପ୍ରମୁଖ ମୋହନ ଭାଗବତ କହିଛନ୍ତି।

ସୁରକ୍ଷାବଳଙ୍କ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର: ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ମୃତ

ସୁରକ୍ଷାବଳଙ୍କ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର: ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ମୃତ

ଶ୍ରୀନଗର,୧୮।୧୦: ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ସୁରକ୍ଷାବଳଙ୍କ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟରରେ ଗୁୁରୁବାର ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ତେହରିକ୍‌-ଉଲ୍‌-ମୁଜାହିଦ୍ଦିନ୍‌ର ସଦସ୍ୟ।

ସାବରିମାଳା ମନ୍ଦିରରେ ମହିଳା ପ୍ରବେଶକୁ ବିରୋଧ: ଆଜି କେରଳ ବନ୍ଦ

ସାବରିମାଳା ମନ୍ଦିରରେ ମହିଳା ପ୍ରବେଶକୁ ବିରୋଧ: ଆଜି କେରଳ ବନ୍ଦ

ଥିରୁଭାନନ୍ତପୁରମ୍‌, ୧୮।୧୦: ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସାବରିମାଳା ମନ୍ଦିରରେ ମହିଳା ପ୍ରବେଶ ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଗ୍ରିନ୍‌ ସିଗନାଲ ଦେବା ପରେ ଅଶାନ୍ତ ହୋଇପଡିଛି କେରଳ।  ମନ୍ଦିରକୁ ମହିଳା ପ୍ରବେଶ ନେଇ ଗୁରୁବାର ବିଭିନ୍ନ ଧାର୍ମିକ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ କେରଳ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦିଆଯାଇଛି।

ତ୍ରିଭେନ୍ଦ୍ରମ୍‌-ଦିଲ୍ଲୀ ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ

ତ୍ରିଭେନ୍ଦ୍ରମ୍‌-ଦିଲ୍ଲୀ ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ

ଭୋପାଳ,୧୮।୧୦: ତ୍ରିଭେନ୍ଦ୍ରମ୍‌-ଦିଲ୍ଲୀ ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ଗୁରୁବାର ସକାଳ ୬ଟା ୪୪ରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଥଣ୍ଡଲାଠାରେ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି। 

୧୧ ଭାରତୀୟ ଧୀବରଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ପାକିସ୍ତାନ

୧୧ ଭାରତୀୟ ଧୀବରଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ପାକିସ୍ତାନ

ଅହମ୍ମଦାବାଦ୍‌/ଇସଲାମାବାଦ୍‌, ୧୮।୧୦: ଭାରତୀୟ ସାମୁଦ୍ରିକ ସୀମା ବାହାରେ ମାଛ ଧରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ପାକିସ୍ତାନ ୧୧ ଭାରତୀୟ ଧୀବରଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। 

୫୦ କୋଟି ମୋବାଇଲ୍‌ ନମ୍ବର ବନ୍ଦ ହେବା ଆଶଙ୍କା

୫୦ କୋଟି ମୋବାଇଲ୍‌ ନମ୍ବର ବନ୍ଦ ହେବା ଆଶଙ୍କା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୧୦: ଦେଶର ୫୦ କୋଟି ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ବନ୍ଦ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଦେଖା ଦେଇଛି। କିଛି ଦିନ ତଳେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ  ସୂଚିତ କରିଥିଲେ ଯେ, ମୋବାଇଲ୍‌ କମ୍ପାନୀ ଗ୍ରାହକଙ୍କଠାରୁ  ଆଧାର କାର୍ଡକୁ ଏକ ପରିଚୟ ତଥ୍ୟ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। 

କାଳ ହେଲା ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସ: ନାଗ ସାପ ନେଲା ଶିଶୁର ଜୀବନ

କାଳ ହେଲା ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସ: ନାଗ ସାପ ନେଲା ଶିଶୁର ଜୀବନ

ରାୟପୁର, ୧୭।୧୦: ଅନ୍ଧ ବିଶ୍ୱାସର ଏକ ଚରମ ରୂପ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିିଛି ଛତିଶଗଡର ରଜନାନ୍ଦ ଗ୍ରାମରେ। ଏଠାରେ ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସ କାରଣରୁ ଜଣେ ୫ ମାସ ଶିଶୁର ଜୀବନ ଚାଲିଯାଇଛି।

ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିଲା ସାବରିମାଳା ମନ୍ଦିର: ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି

ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିଲା ସାବରିମାଳା ମନ୍ଦିର: ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି

ଥିରୁଭନନ୍ତପୁରମ୍‌, ୧୭।୧୦: କେରଳର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସାବରିମାଳା ମନ୍ଦିର କବାଟ ବୁଧବାର ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିଛି। ଅପରାହ୍ନ ୫ଟାରେ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ସବୁ ବୟସର ମହିଳା ମନ୍ଦିରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। 

ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ଏମ.ଜେ ଆକବର

ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ଏମ.ଜେ ଆକବର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୭।୧୦: ମିଟୂ ଅଭିଯୋଗ ଆସିବା ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଏମ.ଜେ ଆକବର ନିଜ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି।