ରାଜ୍ୟ |

ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଚେତନା ଗ୍ରନ୍ଥମାଳା ପ୍ରକଳ୍ପ ବନ୍ଦ : ଗୋଟିଏ ବହି ଛାପି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଚୁପ୍‌

ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଚେତନା ଗ୍ରନ୍ଥମାଳା ପ୍ରକଳ୍ପ ବନ୍ଦ : ଗୋଟିଏ ବହି ଛାପି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର  ପ୍ରଶାସନ ଚୁପ୍‌

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୮।୧: ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତିର ପ୍ରଚାର ଓ ପ୍ରସାର ଲାଗି ଗଠନ ହୋଇଥିବା ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଚେତନା ଗ୍ରନ୍ଥମାଳା ପ୍ରକଳ୍ପ ୭ବର୍ଷ ହେଲା ବନ୍ଦ ହୋଇ ରହିଛି। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଜରିଆରେ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଓ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସମ୍ପର୍କିତ ୧୧ଟି ଗ୍ରନ୍ଥ ପ୍ରକାଶନ ଲାଗି ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତିର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଥିବାବେଳେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ବହି ଛପା ଯାଇଛି। ଇତିମଧ୍ୟରେ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତି ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛନ୍ତି ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ତଦନ୍ତ କମିଶନ। ବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ କଥାବସ୍ତୁ ସାମିଲ୍‌ କରିବା ଲାଗି କମିଶନ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ହେଲେ ଆରମ୍ଭରୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଚେତନା ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ଏବେ କମିଶନଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ କେଉଁଭଳି ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଉଛି ତାହାକୁ ନେଇ ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ୨୦୦୭ ମେ ୨୩ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକରେ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ତତ୍ତ୍ବ ଗବେଷଣା ପ୍ରକାଶ ଓ ପ୍ରସାର ଉପସମିତି ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ସମିତି ଅଧୀନରେ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଚେତନା ଗ୍ରନ୍ଥମାଳା ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ସେହିବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୪ରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଓ ମହାପ୍ରଭୂଙ୍କ ସମ୍ପର୍କିତ ୧୧ଟି ବିସ୍ତୃତ ଗ୍ରନ୍ଥାବଳୀ ପ୍ରକାଶନ ଲାଗି ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲା। ଗ୍ରନ୍ଥାବଳୀଗୁଡିକ ହେଲା ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଚେତନାର ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି, ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଚେତନାର ଐତିହାସିକ ଭିତ୍ତିଭୂମି, ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଚେତନାର ଦାର୍ଶନିକ ଭିତ୍ତିଭୂମି, ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଉପାସନାର ସାମାଜିକ ଓ ସାଂସ୍କୃତିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧ, ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଉପାସନାରେ ମଠ ଐତିହ୍ୟ, ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଚେତନାର ବ୍ୟାପକ ଐତିହ୍ୟ, ଶ୍ରୀପୁରୁଷୋତ୍ତମ କ୍ଷେତ୍ର ଓ ତୀର୍ଥର ରୂପରେଖ, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା ଓ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନର ରୂପରେଖ, ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଚେତନାରେ ଯାତ୍ରୀ ପରିଚର୍ଯ୍ୟା, ସାହିତ୍ୟ, କିମ୍ବଦନ୍ତୀ, ଜନଶୃତି ଆଖ୍ୟାୟିକା ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଚେତନା ଏବଂ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଐତିହ୍ୟ। ଅନାଲୋଚିତ ଓ ଅପ୍ରକାଶିତ ହୋଇ ରହିଥିବା ଏସବୁ ବିଷୟବସ୍ତୁକୁ ଗ୍ରନ୍ଥାବଳୀ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଧାନ୍ୟ ଦେବା ଲାଗି ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥିଲା। ପ୍ରକଳ୍ପର ସମ୍ପାଦନାମଣ୍ଡଳୀରେ ସଂଯୋଜକ ଭାବେ ଜଣେ ପରିଚାଳନା କମିଟି ସଦସ୍ୟ ଏବଂ ଆବାହକ ଭାବେ ଜଣେ ଉପପ୍ରଶାସକଙ୍କୁ ରଖାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରକଳ୍ପ ଗଠନ ହେବାର ୯ମାସ ପରେ ସମ୍ପାଦନାମଣ୍ଡଳୀର ମୁଖ୍ୟ ସମ୍ପାଦକ ଭାବେ ଡ.ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧୀନସ୍ଥ ସମ୍ପାଦନା କାର୍ଯ୍ୟଲାଗି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କକ୍ଷ ମଧ୍ୟ ଖୋଲିଥିଲା। ସମ୍ପାଦନା କାର୍ଯ୍ୟ ଲାଗି ଜଣେ ଗବେଷକ ସହାୟକ ଓ ଜଣେ ଡିଟିପି ଅପରେଟର ନିଯୁକ୍ତ କରାଯିବା ସହ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସମ୍ପାଦନାମଣ୍ଡଳୀର ମୁଖ୍ୟ ସମ୍ପାଦକ, ସଂଯୋଜକ ଏବଂ ସମ୍ପାଦନାମଣ୍ଡଳୀ ସଦସ୍ୟ ବିନା ପାରିଶ୍ରମିକରେ ସେବା ମନୋବୃତ୍ତି ନେଇ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଗବେଷକମାନେ ପ୍ରତ୍ୟହ ୩ ରୁ ୪ ଘଣ୍ଟା ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଲାଗି ସମୟ ଦେଉଥିଲେ। ୨୦୦୯ ଅକ୍ଟୋବର ୧୦ରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରଠାରେ ଆୟୋଜିତ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରଥମ ଗ୍ରନ୍ଥ ‘ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଚେତନାର ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି’ ଲୋକାର୍ପିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଗ୍ରନ୍ଥ ପ୍ରକାଶନ ପରେ ୨୭୬ ଖଣ୍ଡ ସଂସ୍କୃତ ବହିରେ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ କଥା ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଥିବା ଲୋକଲୋଚନକୁ ଆସିଲା। ୩୨ଖଣ୍ଡ ବହିରେ ମହାପ୍ରସାଦ କଥା ବର୍ଣ୍ଣନା ରହିଥିବା ଜଣାପଡିଲା। ପଞ୍ଚରାତ୍ର ଆଗମର ଉପାସନା ପ୍ରଣାଳୀ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେଲା। ବହୁ ଅନାଲୋଚିତ ସଂହିତାମାନଙ୍କରେ ଥିବା ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଚେତନାର ରୂପରେଖ ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା। ଏହାର ହିନ୍ଦୀ ଏବଂ ଇଲିଂଶ ଅନୁବାଦ କରି ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ପ୍ରକଳ୍ପର ଦ୍ୱିତୀୟ ପୁସ୍ତକ ‘ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଚେତନାର ଐତିହାସିକ ଭିତ୍ତିଭୂମି’ ଲାଗି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେଲା। ଏହାର ୫୦ପ୍ରତିଶତ କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଶେଷ ହେଲା। କିନ୍ତୁ ୨୦୧୧ ଜୁଲାଇ ୨୨ରେ ହଠ୍‌ାତ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରକାଶନୀ ପ୍ରକଳ୍ପ ସଂଯୋଜନାମଣ୍ଡଳୀ ନାମରେ ୧୦ଜଣ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ନୂତନ ସମ୍ପାଦନା ମଣ୍ଡଳୀ ଗଠନ କରାଗଲା। ଗ୍ରନ୍ଥମାଳା ପ୍ରକଳ୍ପରେ ରହିଥିବା ମୁଖ୍ୟ ସମ୍ପାଦକ ଓ ସମ୍ପାଦକଙ୍କୁ ସଂଯୋଜନା ମଣ୍ଡଳୀରେ ରଖାଗଲା, କିନ୍ତୁ ମୁଖ୍ୟ ସଂଯୋଜକଙ୍କୁ ରଖାଗଲା ନାହିଁ। ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ତତ୍ତ୍ବ ଗବେଷଣା, ପ୍ରକାଶନ ଓ ପ୍ରସାର ଉପସମିତି ଅଧୀନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଏବଂ ନବଗଠିତ ସଂଯୋଜନୀ ମଣ୍ଡଳୀ ବୈଠକ ଯୁଗ୍ମଭାବେ ବସିବ ବୋଲି ସ୍ଥିର ହେଲା। କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ କୌଣସି ବୈଠକ ବସିଲା ନାହିଁ କି ଗ୍ରନ୍ଥମାଳା ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଦେ ଆଗକୁ ଆଗେଇଲା ନାହିଁ। ଗ୍ରନ୍ଥମାଳା ପ୍ରକଳ୍ପ ଲାଗି ନୂତନ ସମ୍ପାଦନାମଣ୍ଡଳୀ ମଧ୍ୟ ଗଠନ କରାଗଲା ନାହିଁ। ଗ୍ରନ୍ଥ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ନିଯୁକ୍ତ ଗବେଷଣା ସହାୟକ ଏବଂ ଡିଟିପି ଅପରେଟରକୁ ଅନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲଗାଗଲା। ଗବେଷଣା ଲାଗି ରହିଥିବା କକ୍ଷକୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନର ୨ଜଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କକ୍ଷ କରି ଦିଆଗଲା। ବିନା ଅର୍ଥରେ ପ୍ରକଳ୍ପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ବିଦ୍ୱାନ ଓ ଗବେଷକ ମଧ୍ୟ ଆଉ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଦୁଆର ମାଡିଲେ ନାହିଁି। ଏହିପରି ଭାବେ ଦୀର୍ଘ ୭ବର୍ଷ ହେଲା ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଚେତନା ଗ୍ରନ୍ଥମାଳା ପ୍ରକଳ୍ପ ଏକପ୍ରକାର ବନ୍ଦ ହୋଇରହିଛି। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନର ଲୋକ ସମ୍ପର୍କ ଅଧିକାରୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ପୂଜାପଣ୍ଡା କୁହନ୍ତି, ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତି ଓ ଐତିହ୍ୟର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି। ନିକଟରେ ସଂସ୍କୃତ ସ୍କନ୍ଦ ପୁରାଣର ଓଡିଆ ଅନୁବାଦ ଶ୍ରୀପୁରୁଷୋତ୍ତମ କ୍ଷେତ୍ର ମାହାତ୍ମ୍ୟର ୨ଟି ଭାଗ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଚେତନା ଗ୍ରନ୍ଥମାଳା ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧୀନରେ ଗୋଟିଏ ଗ୍ରନ୍ଥାବଳୀ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟଟି ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପଥେ ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ପ୍ରକଳ୍ପ ବନ୍ଦ ହୋଇନାହିଁ ବୋଲି ପୂଜାପଣ୍ଡା କହିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By
I&PR

Model This Week

ସନ୍ତୋଷ

ରାଜ୍ୟ |

କୁମ୍ଭୀରକାନ୍ଦଣା ନୁହେଁ, କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଅ  ମହାନଦୀ ମହାସୁରକ୍ଷା ସମାବେଶ

କୁମ୍ଭୀରକାନ୍ଦଣା ନୁହେଁ, କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଅ ମହାନଦୀ ମହାସୁରକ୍ଷା ସମାବେଶ

ସମ୍ବଲପୁର,୨୪ ା୫(ବ୍ୟୁରୋ) ମହାନଦୀର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ବ୍ୟାପୀ ଜନସମର୍ଥନ ଅଭିଯାନ ଜୋର୍‌ଦାର୍‌ ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ମହାନଦୀ ସୁରକ୍ଷା ସମିତି ସମ୍ବଲପୁରର ଆହ୍ବାନ କ୍ରମେ ବୁଧବାର ମହାନଦୀ କୂଳରେ ମହାସମାବେଶ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ସମାବେଶ ପ୍ରାର୍ଥନାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଚେତାବନୀରେ ଶେଷ ହୋଇଛି।

ଗଣବଳତ୍କାର ଶିକାର ନାବାଳିକାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ଗଣବଳତ୍କାର ଶିକାର ନାବାଳିକାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ସମ୍ବଲପୁର,୨୪ା୫ (ବ୍ୟୁରୋ) ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଶାସନ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଆଳରେ ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ଗଣବଳାତ୍କାର କରାଯାଇଥିଲା। ସେହି ପୀଡ଼ିତା ନାବାଳିକାଜଣକ ବୁଧବାର ଘରେ କେହି ନ ଥିବା ସମୟରେ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବେକରେ ଦଉଡ଼ି ଲଗାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କରିଛନ୍ତି।

ଆଜି କୋରାପୁଟ ଆସୁଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟପାଳ

କୋରାପୁଟ,୨୪ା୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ଓଡିଶାର ରାଜ୍ୟପାଳ ସତ୍ୟପାଲ ମଲ୍ଲିକ ଗୁରୁବାର ଦିନିକିଆ କୋରାପୁଟ ଗସ୍ତରେ ଆସୁଛନ୍ତି। ଏନେଇ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଛି ା ଗୁରୁବାର ପୂବାର୍ହ୍ନ ୧୧ଟା ୧୫ରୁ ଅପରାହ୍ନ ୩ଟା ୧୫ ଯାଏ ୪ ଘଣ୍ଟା ରହଣି ପାଇଁ ପୋଲିସ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କଡ଼ାକଡ଼ି କରିଛି।

ଭତ୍ତାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀ

ଭତ୍ତାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀ

ମୁକୁନ୍ଦପୁର, ୨୪ା୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ରାୟଗଡା ଜିଲା କୋଲନରା ବ୍ଳକ ବଡଖିଲାପଦର ପଞ୍ଚାୟତରେ ଅନେକ ବିଧବା ଭତ୍ତା ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଯମୁନାଙ୍କ ଆଶାବାଡ଼ିକୁ ଭରସିଛନ୍ତି କୃଷ୍ଣ:୮୦ ତିପର ବୟସରେ ବି ଭତ୍ତା ପାଇଁ ଘରୁ ପାଦ କାଢୁଛନ୍ତି ବୁଢ଼ାବୁଢ଼ି

ଯମୁନାଙ୍କ ଆଶାବାଡ଼ିକୁ ଭରସିଛନ୍ତି କୃଷ୍ଣ:୮୦ ତିପର ବୟସରେ ବି ଭତ୍ତା ପାଇଁ ଘରୁ ପାଦ କାଢୁଛନ୍ତି ବୁଢ଼ାବୁଢ଼ି

ଦଶମନ୍ତପୁର,୨୪ା୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) କୃଷ୍ଣଙ୍କ ବୟସ ୯୦ ବର୍ଷ। ଅଶୀ ତିପର ବୟସରେ ଯମୁନା। ସମ୍ପର୍କରେ ଏମାନେ ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ। ଜଣେ ଅନ୍ୟ ଜଣଙ୍କର ଆଶାବାଡ଼ିକୁ ଧରି ଭତ୍ତା ପାଇଁ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଫିସ୍‌କୁ ଗଲାବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ସହ ଭେଟହୁଏ। ଏଭଳି ପରିଣତ ବୟସରେ ନିଜଲୋକ କେହି ସହଯୋଗ ନକରିବାରୁ ବାଧ୍ୟହୋଇ ବୁଢ଼ାବୁଢ଼ିଙ୍କୁ ଭତ୍ତା ଆଣିବା ପାଇଁ ଆସିବାକୁ ପଡୁଛି।

ଜଗମୋହନରେ ସିସିଟିଭି ପ୍ରସଙ୍ଗ ସେବାୟତ-ପ୍ରଶାସନ ଆଲୋଚନା ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଲାଗିବ ୨ ସିସିଟିଭି

ଜଗମୋହନରେ ସିସିଟିଭି ପ୍ରସଙ୍ଗ ସେବାୟତ-ପ୍ରଶାସନ ଆଲୋଚନା ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଲାଗିବ ୨ ସିସିଟିଭି

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୪ା୫: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଜଗମୋହନରେ ସିସିଟିଭି ଲଗାଇବା ନେଇ ବୁଧବାର ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଭିତର ସେବାୟତଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଛି। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଉପ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ତଥା ଜିଲାପାଳ ଅରବିନ୍ଦ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ବୈଠକରେ ସିସିଟିଭି ଲଗାଯିବା ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ସବିଶେଷ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଛି।

ବାସୁଙ୍ଗାପାଟ ମାନ ଯାଞ୍ଚ କଲେ ଦଇତା

ବାସୁଙ୍ଗାପାଟ ମାନ ଯାଞ୍ଚ କଲେ ଦଇତା

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୪ା୫: ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ରୀତିନୀତି ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ପଡ଼ୁଥିବା ବାସୁଙ୍ଗାପାଟର ମାନ ଯାଞ୍ଚ କରିଛନ୍ତି ଦଇତାପତି ସେବକ। ବୁଧବାର ୧୦ ଜଣ ଦଇତାପତିଙ୍କ ସମେତ ପ୍ରାୟ ୧୫ ଜଣିଆ ଟିମ୍‌ କଟକ ତିଗିରିଆର ନୂଆପାଟଣା ଗସ୍ତରେ ଯାଇଥିଲେ। ସେଠାରେ ବାସୁଙ୍ଗାପାଟର ମାନ ଯାଞ୍ଚ କରି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପୁରୀ ଫେରିଆସିଛନ୍ତି।

ଦର୍ପଦଳନ ରଥ ତୁମ୍ବରେ ଫାଟ ପ୍ରସଙ୍ଗ ତିଆରି ହେବ ପୁଣି ଏକ ଚକ

ଦର୍ପଦଳନ ରଥ ତୁମ୍ବରେ ଫାଟ ପ୍ରସଙ୍ଗ ତିଆରି ହେବ ପୁଣି ଏକ ଚକ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୪ା୫: ଦର୍ପଦଳନ ରଥ ପାଇଁ ପୁଣି ଏକ ଚକ ତିଆରି କରାଯିବ। ପୂର୍ବରୁ ଦର୍ପଦଳନ ରଥର ୧୨ଟି ଚକ ମଧ୍ୟରୁ ୧୧ଟି ଚକ ତିଆରି ସରିଥିଲା। ତିଆରି ଶେଷ ହୋଇଥିବା ଏହି ଚକ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଚକ ତୁମ୍ବରେ ଫାଟ ଜଣାପଡିବା ପରେ ଏହାକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ।

୮ ବର୍ଷ ଧରି ଝୁଲି ରହିଛି ପୋଲ ନିର୍ମାଣ

ମାର୍ଶାଘାଇ,୨୪ା୫ (ଡି.ଏନ.ଏ.) ମାର୍ଶାଘାଇ ବ୍ଲକର ଅଙ୍ଗୁଳାଇ ଓ ରାମିଆଗଞ୍ଜ ଗ୍ରାମ ସୀମାରେ ପ୍ରବାହିତ ଗୋବରୀ ଯୋର ଉପରେ ଥିବା ବିପଦସଙ୍କୁଳ ପୋଲକୁ ଭାଙ୍ଗି ସ୍ଥାୟୀ କଂକ୍ରିଟ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ କାମ ୮ ବର୍ଷ ପରେ ବି ଝୁଲି ରହିଛି ା ଫଳରେ ଏହି ରାସ୍ତା ଦେଇ ବସ୍‌ ଓ ଟ୍ରକ୍‌ ଚଳାଚଳ ଠପ୍‌ ହୋଇଯାଇଛି ା

ନରେନ୍ଦ୍ରପୁରରେ ମହାନଦୀ  ସୁରକ୍ଷା ଅଭିଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ

ନରେନ୍ଦ୍ରପୁରରେ ମହାନଦୀ ସୁରକ୍ଷା ଅଭିଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ

ଡେରାବିଶ,୨୪।୫ (ସ୍ବ.ପ୍ର.) ବିଜେଡିର ମହାନଦୀ ସୁରକ୍ଷା ଅଭିଯାନର ଅଭିଯାତ୍ରୀମାନେ ବୁଧବାର କଟକ ଜିଲା ମାହାଙ୍ଗା ଥାନା ଅଧୀନ ନରେନ୍ଦ୍ରପୁର ଅତିକ୍ରମ କରି ପାଟକୁରା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛନ୍ତି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମିଲ ହେବା ପାଇଁ ଡେରାବିଶ ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ଦାନପୁର ସେତୁଠାରୁ ଏକ ବିଶାଳ ବାଇକ୍‌ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।

ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ୨୩ ଦିନରେ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୨୪ା୫: କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ନାଗରିକ ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କଲମଛାଡ ଆନ୍ଦୋଳନର ତୁରନ୍ତ ସମାଧାନ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଲିଖିତ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ବୁଧବାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସମସ୍ୟା ତୁରନ୍ତ ସମାଧାନ ନ ହେଲେ ନାଗରିକ ସମାଜ ଏଥିରେ ସାମିଲ ହୋଇ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇବ ବୋଲି

ଦାମୋଦରପାଟଣାରେ ବ୍ୟାରେଜ ନିର୍ମାଣ ଦାବି

ଦାମୋଦରପାଟଣାରେ ବ୍ୟାରେଜ ନିର୍ମାଣ ଦାବି

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୨୪ା୫ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ମହାନଦୀରେ ବ୍ୟାରେଜ ନିର୍ମାଣ ଘୋଷଣା ପରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା କୃଷକ ସମାଜ ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇଛି ା ଜିଲାରେ ପ୍ରବାହିତ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀର ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ବ୍ଲକ ଅଳପୁଆ ପଞ୍ଚାୟତସ୍ଥ ଦାମୋଦରପାଟଣା ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ବ୍ୟାରେଜ ନିର୍ମାଣକୁ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛି