ରାଜ୍ୟ |

ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଚେତନା ଗ୍ରନ୍ଥମାଳା ପ୍ରକଳ୍ପ ବନ୍ଦ : ଗୋଟିଏ ବହି ଛାପି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଚୁପ୍‌

ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଚେତନା ଗ୍ରନ୍ଥମାଳା ପ୍ରକଳ୍ପ ବନ୍ଦ : ଗୋଟିଏ ବହି ଛାପି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର  ପ୍ରଶାସନ ଚୁପ୍‌
ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୮।୧: ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତିର ପ୍ରଚାର ଓ ପ୍ରସାର ଲାଗି ଗଠନ ହୋଇଥିବା ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଚେତନା ଗ୍ରନ୍ଥମାଳା ପ୍ରକଳ୍ପ ୭ବର୍ଷ ହେଲା ବନ୍ଦ ହୋଇ ରହିଛି। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଜରିଆରେ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଓ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସମ୍ପର୍କିତ ୧୧ଟି ଗ୍ରନ୍ଥ ପ୍ରକାଶନ ଲାଗି ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତିର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଥିବାବେଳେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ବହି ଛପା ଯାଇଛି। ଇତିମଧ୍ୟରେ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତି ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛନ୍ତି ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ତଦନ୍ତ କମିଶନ। ବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ କଥାବସ୍ତୁ ସାମିଲ୍‌ କରିବା ଲାଗି କମିଶନ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ହେଲେ ଆରମ୍ଭରୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଚେତନା ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ଏବେ କମିଶନଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ କେଉଁଭଳି ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଉଛି ତାହାକୁ ନେଇ ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ୨୦୦୭ ମେ ୨୩ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକରେ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ତତ୍ତ୍ବ ଗବେଷଣା ପ୍ରକାଶ ଓ ପ୍ରସାର ଉପସମିତି ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ସମିତି ଅଧୀନରେ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଚେତନା ଗ୍ରନ୍ଥମାଳା ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ସେହିବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୪ରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଓ ମହାପ୍ରଭୂଙ୍କ ସମ୍ପର୍କିତ ୧୧ଟି ବିସ୍ତୃତ ଗ୍ରନ୍ଥାବଳୀ ପ୍ରକାଶନ ଲାଗି ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲା। ଗ୍ରନ୍ଥାବଳୀଗୁଡିକ ହେଲା ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଚେତନାର ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି, ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଚେତନାର ଐତିହାସିକ ଭିତ୍ତିଭୂମି, ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଚେତନାର ଦାର୍ଶନିକ ଭିତ୍ତିଭୂମି, ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଉପାସନାର ସାମାଜିକ ଓ ସାଂସ୍କୃତିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧ, ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଉପାସନାରେ ମଠ ଐତିହ୍ୟ, ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଚେତନାର ବ୍ୟାପକ ଐତିହ୍ୟ, ଶ୍ରୀପୁରୁଷୋତ୍ତମ କ୍ଷେତ୍ର ଓ ତୀର୍ଥର ରୂପରେଖ, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା ଓ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନର ରୂପରେଖ, ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଚେତନାରେ ଯାତ୍ରୀ ପରିଚର୍ଯ୍ୟା, ସାହିତ୍ୟ, କିମ୍ବଦନ୍ତୀ, ଜନଶୃତି ଆଖ୍ୟାୟିକା ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଚେତନା ଏବଂ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଐତିହ୍ୟ। ଅନାଲୋଚିତ ଓ ଅପ୍ରକାଶିତ ହୋଇ ରହିଥିବା ଏସବୁ ବିଷୟବସ୍ତୁକୁ ଗ୍ରନ୍ଥାବଳୀ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଧାନ୍ୟ ଦେବା ଲାଗି ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥିଲା। ପ୍ରକଳ୍ପର ସମ୍ପାଦନାମଣ୍ଡଳୀରେ ସଂଯୋଜକ ଭାବେ ଜଣେ ପରିଚାଳନା କମିଟି ସଦସ୍ୟ ଏବଂ ଆବାହକ ଭାବେ ଜଣେ ଉପପ୍ରଶାସକଙ୍କୁ ରଖାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରକଳ୍ପ ଗଠନ ହେବାର ୯ମାସ ପରେ ସମ୍ପାଦନାମଣ୍ଡଳୀର ମୁଖ୍ୟ ସମ୍ପାଦକ ଭାବେ ଡ.ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧୀନସ୍ଥ ସମ୍ପାଦନା କାର୍ଯ୍ୟଲାଗି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କକ୍ଷ ମଧ୍ୟ ଖୋଲିଥିଲା। ସମ୍ପାଦନା କାର୍ଯ୍ୟ ଲାଗି ଜଣେ ଗବେଷକ ସହାୟକ ଓ ଜଣେ ଡିଟିପି ଅପରେଟର ନିଯୁକ୍ତ କରାଯିବା ସହ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସମ୍ପାଦନାମଣ୍ଡଳୀର ମୁଖ୍ୟ ସମ୍ପାଦକ, ସଂଯୋଜକ ଏବଂ ସମ୍ପାଦନାମଣ୍ଡଳୀ ସଦସ୍ୟ ବିନା ପାରିଶ୍ରମିକରେ ସେବା ମନୋବୃତ୍ତି ନେଇ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଗବେଷକମାନେ ପ୍ରତ୍ୟହ ୩ ରୁ ୪ ଘଣ୍ଟା ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଲାଗି ସମୟ ଦେଉଥିଲେ। ୨୦୦୯ ଅକ୍ଟୋବର ୧୦ରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରଠାରେ ଆୟୋଜିତ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରଥମ ଗ୍ରନ୍ଥ ‘ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଚେତନାର ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି’ ଲୋକାର୍ପିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଗ୍ରନ୍ଥ ପ୍ରକାଶନ ପରେ ୨୭୬ ଖଣ୍ଡ ସଂସ୍କୃତ ବହିରେ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ କଥା ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଥିବା ଲୋକଲୋଚନକୁ ଆସିଲା। ୩୨ଖଣ୍ଡ ବହିରେ ମହାପ୍ରସାଦ କଥା ବର୍ଣ୍ଣନା ରହିଥିବା ଜଣାପଡିଲା। ପଞ୍ଚରାତ୍ର ଆଗମର ଉପାସନା ପ୍ରଣାଳୀ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେଲା। ବହୁ ଅନାଲୋଚିତ ସଂହିତାମାନଙ୍କରେ ଥିବା ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଚେତନାର ରୂପରେଖ ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା। ଏହାର ହିନ୍ଦୀ ଏବଂ ଇଲିଂଶ ଅନୁବାଦ କରି ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ପ୍ରକଳ୍ପର ଦ୍ୱିତୀୟ ପୁସ୍ତକ ‘ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଚେତନାର ଐତିହାସିକ ଭିତ୍ତିଭୂମି’ ଲାଗି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେଲା। ଏହାର ୫୦ପ୍ରତିଶତ କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଶେଷ ହେଲା। କିନ୍ତୁ ୨୦୧୧ ଜୁଲାଇ ୨୨ରେ ହଠ୍‌ାତ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରକାଶନୀ ପ୍ରକଳ୍ପ ସଂଯୋଜନାମଣ୍ଡଳୀ ନାମରେ ୧୦ଜଣ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ନୂତନ ସମ୍ପାଦନା ମଣ୍ଡଳୀ ଗଠନ କରାଗଲା। ଗ୍ରନ୍ଥମାଳା ପ୍ରକଳ୍ପରେ ରହିଥିବା ମୁଖ୍ୟ ସମ୍ପାଦକ ଓ ସମ୍ପାଦକଙ୍କୁ ସଂଯୋଜନା ମଣ୍ଡଳୀରେ ରଖାଗଲା, କିନ୍ତୁ ମୁଖ୍ୟ ସଂଯୋଜକଙ୍କୁ ରଖାଗଲା ନାହିଁ। ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ତତ୍ତ୍ବ ଗବେଷଣା, ପ୍ରକାଶନ ଓ ପ୍ରସାର ଉପସମିତି ଅଧୀନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଏବଂ ନବଗଠିତ ସଂଯୋଜନୀ ମଣ୍ଡଳୀ ବୈଠକ ଯୁଗ୍ମଭାବେ ବସିବ ବୋଲି ସ୍ଥିର ହେଲା। କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ କୌଣସି ବୈଠକ ବସିଲା ନାହିଁ କି ଗ୍ରନ୍ଥମାଳା ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଦେ ଆଗକୁ ଆଗେଇଲା ନାହିଁ। ଗ୍ରନ୍ଥମାଳା ପ୍ରକଳ୍ପ ଲାଗି ନୂତନ ସମ୍ପାଦନାମଣ୍ଡଳୀ ମଧ୍ୟ ଗଠନ କରାଗଲା ନାହିଁ। ଗ୍ରନ୍ଥ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ନିଯୁକ୍ତ ଗବେଷଣା ସହାୟକ ଏବଂ ଡିଟିପି ଅପରେଟରକୁ ଅନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲଗାଗଲା। ଗବେଷଣା ଲାଗି ରହିଥିବା କକ୍ଷକୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନର ୨ଜଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କକ୍ଷ କରି ଦିଆଗଲା। ବିନା ଅର୍ଥରେ ପ୍ରକଳ୍ପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ବିଦ୍ୱାନ ଓ ଗବେଷକ ମଧ୍ୟ ଆଉ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଦୁଆର ମାଡିଲେ ନାହିଁି। ଏହିପରି ଭାବେ ଦୀର୍ଘ ୭ବର୍ଷ ହେଲା ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଚେତନା ଗ୍ରନ୍ଥମାଳା ପ୍ରକଳ୍ପ ଏକପ୍ରକାର ବନ୍ଦ ହୋଇରହିଛି। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନର ଲୋକ ସମ୍ପର୍କ ଅଧିକାରୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ପୂଜାପଣ୍ଡା କୁହନ୍ତି, ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତି ଓ ଐତିହ୍ୟର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି। ନିକଟରେ ସଂସ୍କୃତ ସ୍କନ୍ଦ ପୁରାଣର ଓଡିଆ ଅନୁବାଦ ଶ୍ରୀପୁରୁଷୋତ୍ତମ କ୍ଷେତ୍ର ମାହାତ୍ମ୍ୟର ୨ଟି ଭାଗ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଚେତନା ଗ୍ରନ୍ଥମାଳା ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧୀନରେ ଗୋଟିଏ ଗ୍ରନ୍ଥାବଳୀ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟଟି ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପଥେ ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ପ୍ରକଳ୍ପ ବନ୍ଦ ହୋଇନାହିଁ ବୋଲି ପୂଜାପଣ୍ଡା କହିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ରାଜ୍ୟ |

ବଙ୍ଗୀୟ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ୧୦ ଦିନ ଗଣବଳାତ୍କାର: ବନ୍ଦ କୋଠରୀରୁ ଉଦ୍ଧାର କଲେ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ

ବଙ୍ଗୀୟ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ୧୦ ଦିନ ଗଣବଳାତ୍କାର: ବନ୍ଦ କୋଠରୀରୁ ଉଦ୍ଧାର କଲେ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ

କୋଣାର୍କ, ୧୭।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅର୍କକ୍ଷେତ୍ର କୋଣାର୍କରେ ଘଟିଛି କଳଙ୍କିତ ଘଟଣା। ଜଣେ ବଙ୍ଗୀୟ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ୧୦ ଦିନ ଧରି ଏକ ବନ୍ଦ କୋଠରୀରେ ରଖି ଗଣବଳାତ୍କାର କରାଯାଇଛି।

ଏସିଆନ ପାରା ଆଥଲେଟ ଜୟନ୍ତୀଙ୍କୁ ଜନ୍ମମାଟିରେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ଏସିଆନ ପାରା ଆଥଲେଟ ଜୟନ୍ତୀଙ୍କୁ ଜନ୍ମମାଟିରେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳ,୧୭।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ଏସିଆନ ପାରା ଆଥଲେଟିକ୍ସରେ ଭାଗନେଇ ରୌପ୍ୟ ଓ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ବିଜେତା ଜୟନ୍ତୀ ବେହେରାଙ୍କୁ  ତାଙ୍କ ଜନ୍ମମାଟି ପୁରୀ ଜିଲା ସତ୍ୟବାଦୀରେ ବିପୁଳ ସ୍ବାଗତ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଦିଆଯାଇଛି। 

ବାତ୍ୟା, ବନ୍ୟା ବର୍ଷାରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୨କୁ ବୃଦ୍ଧି: ୨୨ ଶହ କୋଟି କ୍ଷୟକ୍ଷତି

ବାତ୍ୟା, ବନ୍ୟା ବର୍ଷାରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୨କୁ ବୃଦ୍ଧି: ୨୨ ଶହ କୋଟି କ୍ଷୟକ୍ଷତି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୭।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ): ବାତ୍ୟା ଓ ଏହାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଗଞ୍ଜାମ, ଗଜପତି ଓ ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ଛାରଖାର ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଜିଲାଗୁଡିକରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫୨ ଜଣଙ୍କର ଜୀବନ ହାନି ହୋଇଛି। ୨୨ ଶହ କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଛି। ବୁଧବାର ସଚିବାଳୟଠାରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଆଦିତ୍ୟ ପ୍ରସାଦ ପାଢୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ ଏହି ସୂଚନା ମିଳିଛି। 

ବାତ୍ୟା ତିତ୍‌ଲି, ବନ୍ୟା ମୃତକଙ୍କ ଅନୁକମ୍ପା ରାଶି ବୃଦ୍ଧି: ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିବାରକୁ ମିଳିବ ୧୦ ଲକ୍ଷ

ବାତ୍ୟା ତିତ୍‌ଲି, ବନ୍ୟା ମୃତକଙ୍କ ଅନୁକମ୍ପା ରାଶି ବୃଦ୍ଧି: ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିବାରକୁ ମିଳିବ ୧୦ ଲକ୍ଷ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୭।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ): ବାତ୍ୟା ତିତ୍‌ଲି ଓ ଏହାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ବର୍ଷାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସହାୟତା ରାଶିକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରବର୍ଗଙ୍କୁ ୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବା ସକାଶେ ପୂର୍ବରୁ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ୧୦ ଲକ୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି।

ଗାଡ଼ି ସହ ୬୦ ବସ୍ତା କୋଇଲା ଜବତ, ୩ ଗିରଫ

ଗାଡ଼ି ସହ ୬୦ ବସ୍ତା କୋଇଲା ଜବତ, ୩ ଗିରଫ

ତିହିଡ଼ି,୧୭।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଦ୍ରକ-ଚାନ୍ଦବାଲି ରାସ୍ତାର କାନପୁର ନିବଟରୁ ବୁଧବାର ସକାଳେ ତିହିଡ଼ି ପୋଲିସ ଏକ ଡେଲିଭରି ଭ୍ୟାନ୍‌ରୁ ୬୦ ବସ୍ତା କୋଇଲା ଜବତ କରିଛି। ଏହି ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ୩ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। 

ହେଲିକପ୍ଟରରେ ଯାତ୍ରା କରି ଫସିଗଲି; ୨୨ରେ ଓଡ଼ିଶା ଯିବି: ଅଭିଜିତ୍‌

ହେଲିକପ୍ଟରରେ ଯାତ୍ରା କରି ଫସିଗଲି; ୨୨ରେ ଓଡ଼ିଶା ଯିବି: ଅଭିଜିତ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୭।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ): ଓଡ଼ିଶାର କୋଣାର୍କ ମନ୍ଦିର ଓ ବିଧାୟକମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଅରୁଚିକର ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଥିବା ଅଭିଜିତ୍‌ ଆୟାର ମିତ୍ର ପୁଣି ଥରେ କ୍ଷମା ମାଗିଛନ୍ତି। ହେଲିକପ୍ଟର ବସି ସେ ଫସିଗଲେ ବୋଲି ବୁଧବାର ମତ ରଖିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଓଡ଼ିଶାରେ ହେଲିକପ୍ଟର ଯାତ୍ରା କରି ପଶ୍ଚାତାପ କରୁଛି। 

ମା’ ବୁଢୀ ଜାଗୁଳେଇଙ୍କ ପୀଠରେ ୬୧ ବୋଦା ବଳି

ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ,୧୭।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ପ୍ରଶାସନ ଓ ପୋଲିସର କଟକଣା ସତ୍ତ୍ୱେ ଚଳିତବର୍ଷ ଦୁର୍ଗାଷ୍ଟମୀରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ବ୍ଲକ ଓସଙ୍ଗରା ଗ୍ରାମର ଆରାଧ୍ୟା ଦେବୀ ମା’ ବୁଢୀ ଜାଗୁଳେଇଙ୍କ ପୀଠରେ ୬୧ ବୋଦା ବଳି ପଡିଛି। 

ମହାମାୟାଙ୍କ ମହାଷ୍ଟମୀ, ମହାଗୌରୀ ବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେଉଛନ୍ତି ଦଶଭୂଜା

ମହାମାୟାଙ୍କ ମହାଷ୍ଟମୀ, ମହାଗୌରୀ ବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେଉଛନ୍ତି ଦଶଭୂଜା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୭।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ): ପବିତ୍ର ଦୁର୍ଗାପୂଜାକୁ ନେଇ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ପୂରପଲ୍ଲୀ। ଧରାପୃଷ୍ଠରେ ଅବତରଣ କରିଛନ୍ତି ଦୁର୍ଗତିନାସିନୀ ମା’ ଦୁର୍ଗା। ମହାମାୟାଙ୍କୁ ନଅ ଦିନ ଧରି ଉପାସନା କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ବୁଧବାର ମହାଷ୍ଟମୀ ଉପଲକ୍ଷେ ପୂଜା ମଣ୍ଡପଗୁଡ଼ିକ ଲୋକାରଣ୍ୟ ହୋଇପଡ଼ିଛି। ତେବେ ପୀଠଗୁଡ଼ିକରେ ଆଜି ମା’ଙ୍କ ମହାନବମୀ ପୂଜା କରାଯାଉଛି। 

ଅସହାୟ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଶବସତ୍କାର କଲେ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂହ

ଅସହାୟ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଶବସତ୍କାର କଲେ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂହ

ସୋହେଲା,୧୭।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଆଜି ବି ବଞ୍ଚିଛି ମାନବିକତା । ବରଗଡ ଜିଲାର ସୋହେଲା ସାହୁଟିକିରାଠାରେ କିଛିମାସ ହେବ ମାଟି ଭୁଏ ନାମ୍ନୀ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧା ଏକ କୁଡିଆରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିଲେ ।

ଟ୍ରକ୍‌ ସହ ଧକ୍କା ହେଲା ବୋଲେରୋ, ୧୦ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ ଚାଲିଗଲା

ଟ୍ରକ୍‌ ସହ ଧକ୍କା ହେଲା ବୋଲେରୋ, ୧୦ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ ଚାଲିଗଲା

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୧୭।୧୦-ନୂଆପଡା ସହରର ମାତ୍ର ୪/୫ କି.ମି ଦୂର ୩୫୩ ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ସିଲଦା ନାଲା ନିକଟରେ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଏଥିରେ ୧୦ ଜଣ ତୀର୍ଥ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଛତିଶଗଡ଼ ରାଜ୍ୟ ମହାସମୁଦ ଜିଲା ସାଁକରା ଗାଁରୁ ଏମାନେ ନୂଆପଡା ଜିଲା କୋମନାରେ ଥିବା ବୈଷ୍ଣୋଦେବୀ ମନ୍ଦିରକୁ ମା’ଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଲାଗି ଆସିଥିଲେ। ଫେରିବା ବେଳେ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା। ଟ୍ରକ୍‌ ସହ ମୁହଁାମୁହିଁ ପିଟି ହୋଇଯିବାରୁ ବୋଲେରୋରେ ଥିବା ୯ ଜଣ ତୀର୍ଥ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସମେତ ଚାଳକଙ୍କ ଜୀବନ ଦୀପ ମଧ୍ୟ ଲିଭି ଯାଇଛି।

ସରକାର ମାନିଲେ; ବାତ୍ୟା, ବନ୍ୟାରେ ୨୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି, ୩ ଦିନରେ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ସରକାର ମାନିଲେ; ବାତ୍ୟା, ବନ୍ୟାରେ ୨୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି, ୩ ଦିନରେ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୭।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ)-ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ ‘ତିତଲି’ ଓ ଏହାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ବର୍ଷାରେ ଘଟିଥିବା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ସରକାରୀ ଭାବେ ସୋମବାର ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୧୫ ଥିବାବେଳେ ୩ ଜଣ ନିଖୋଜ ଥିବା କୁହାଯାଇଥିଲା। ମଙ୍ଗଳବାର ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୨୬ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରେ ଗଜପତି ଜିଲାରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୮ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

#ମିଟୂ: ଚିତ୍ରଶିଳ୍ପୀ ଯତୀନ୍‌ ଦାସଙ୍କ ନାଁରେ ଅଭିଯୋଗ

#ମିଟୂ: ଚିତ୍ରଶିଳ୍ପୀ ଯତୀନ୍‌ ଦାସଙ୍କ ନାଁରେ ଅଭିଯୋଗ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୭।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ)- ସାରା ଦେଶରେ ଏବେ #ମିଟୂ ଅଭିଯାନ ଚହଳ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବାବେଳେ ଜଣକ ପରେ ଜଣେ ବିଶିଷ୍ଟ ଲୋକ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ତାଲିକାରେ ଯୋଡ଼ି ହୋଇଯାଉଛନ୍ତି। ନାନା ପାଟେକର, ଏମ୍‌.ଜେ. ଆକବର, ଚେତନ ଭଗତ, ବିନୋଦ ଦୁଆଙ୍କ ଭଳି ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଚେହେରାଙ୍କ ପରେ ଏବେ ଓଡ଼ିଶା ଜନ୍ମିତ ବିଶିଷ୍ଟ ଚିତ୍ରଶିଳ୍ପୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ଯତୀନ ଦାସଙ୍କ ନାଁରେ ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ଭଳି ସଙ୍ଗିନ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି।