Dharitri News
ରାଜ୍ୟ |

ଗଣଦୌଡ଼ରେ ‘ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଶିକ୍ଷା’ର ବାର୍ତ୍ତା : ୩୫ ସହରରେ ଦୌଡ଼ିଲେ ୭୫ ହଜାର ଲୋକ

ଗଣଦୌଡ଼ରେ ‘ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଶିକ୍ଷା’ର ବାର୍ତ୍ତା  : ୩୫ ସହରରେ ଦୌଡ଼ିଲେ ୭୫ ହଜାର ଲୋକ ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୮।୧(ବ୍ୟୁରୋ)- କିଟ୍‌ ଓ କିସ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ‘ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଶିକ୍ଷା’ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ରବିବାର ଗଣଦୌଡ଼ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସମେତ ଓଡ଼ିଶାର ୩୫ ସହରରେ ରବିବାର ଗଣଦୌଡ଼ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ରାଜ୍ୟର ୩୦ଟି ଜିଲା ସଦର ମହକୁମା ଓ ୫ଟି ପ୍ରମୁଖ ସହରର ୭୫ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଲୋକ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ରବିବାର ସକାଳ ୬ଟା ୩୦ରେ ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ଏକା ସଙ୍ଗରେ ଗଣଦୌଡ଼ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଗଣଦୌଡ଼ ହୋଟେଲ ସାଣ୍ଡିସ ଟାୱାର ନିକଟରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ କିଟ୍‌ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ରେ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା। ଏମ୍‌ପି ପ୍ରସନ୍ନ ପାଟଶାଣୀ, ରାଜ୍ୟ ସଭା ସଦସ୍ୟ ତଥା ଓଡ଼ିଆ ଅଭିନେତା ଅନୁଭବ ମହାନ୍ତି, ବିଧାୟକ ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ ମିଶ୍ର, ଅଭିନେତା ସବ୍ୟସାଚୀ ମିଶ୍ର, ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଫୁଟବଲ ଖେଳାଳି ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସାମନ୍ତରାୟ, ଅଲିମ୍ପିଆନ ଅନୁରାଧା ବିଶ୍ୱାଳ, ଦୂତୀ ଚାନ୍ଦ, ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ କବାଡ଼ି ଖେଳାଳି ରଶ୍ମିତା ସାହୁ, କିସ୍‌ ଓ କିଟ୍‌ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଅଚ୍ୟୁତ ସାମନ୍ତ, କିଟ୍‌ ଡିମ୍‌ଡ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କୁଳସଚିବ ଡ. ସସ୍ମିତାରାଣୀ ସାମନ୍ତଙ୍କ ସମେତ ବହୁ ଅତିଥି ପତାକା ଦେଖାଇ ଗଣଦୌଡ଼ର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଭୁବନେଶ୍ୱରର ବିଭିନ୍ନ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ, ରାଜ୍ୟ କ୍ରୀଡ଼ା ଛାତ୍ରାବାସ ସମେତ କିଟ୍‌ ଓ କିସ୍‌ର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର, କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ସାଧାରଣ ଲୋକ ଏହି ଦୌଡ଼ରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ୧୦ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଲୋକ ଗଣଦୌଡ଼ରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ଶିକ୍ଷା ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଶ, ରାଜ୍ୟ, ସମାଜ ତଥା ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କ ବିକାଶ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ଅତିଥିମାନେ ମତ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ଗଣଦୌଡ଼ରେ ଭାଗ ନେଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କୁ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍‌ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ରାଜ୍ୟ |

୨ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଅପହରଣ, ହତ୍ୟା

୨ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଅପହରଣ, ହତ୍ୟା

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ/ ବାସୁଦେବପୁର, ୧୭।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢୁଥିବା ୨ ଜଣ ଛାତ୍ର ନିଖୋଜ ହେବାର ୩ ଦିନ ପରେ ସେମାନଙ୍କ ମୃତଦେହ ଏକ ପୋଖରୀରୁ ଶନିବାର ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ଏହି ଛାତ୍ରଦ୍ୱୟଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରାଯାଇଥିବା ନେଇ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ପୋଲିସ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ ନ କରିବାରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଗଁା ଲୋକେ ରାସ୍ତାରୋକୋ କରି ପ୍ରତିବାଦ ଜଣାଇଥିଲେ। ଶନିବାର ପୋଖରୀରୁ ମୃତଦେହ ମିଳିବା ପରେ ଗଁାରେ ଉତ୍ତେଜନାପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ପିଲା ଦୁହିଁଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରି ନେଇ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି ବୋଲି ପରିବାରବର୍ଗ ଓ ଗ୍ରାମବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ରାଜ୍ୟ ପାହ୍ୟା, ପଛୁଆ ଜିଲା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସହାୟତା ପୁନଃ ପ୍ରଚଳନ କରାଯାଉ: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ରାଜ୍ୟ ପାହ୍ୟା, ପଛୁଆ ଜିଲା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସହାୟତା ପୁନଃ ପ୍ରଚଳନ କରାଯାଉ: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୭।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ନୀତି ଆୟୋଗ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ରାଜୀବ କୁମାର ଶନିବାର ସଚିବାଳୟଠାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରିଛନ୍ତି। ସାକ୍ଷାତ ସମୟରେ ଓଡ଼ିଶାର ସ୍ବାର୍ଥ ସମ୍ବଳିତ ବିଭିନ୍ନ ବିଷୟ ଉପରେ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା।

ବିଜେପୁରରେ ଭାଜପା ଦିବାସ୍ବପ୍ନ ଦେଖୁଛି: ପ୍ରଦୀପ ମହାରଥୀ

ବିଜେପୁରରେ ଭାଜପା ଦିବାସ୍ବପ୍ନ ଦେଖୁଛି: ପ୍ରଦୀପ ମହାରଥୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୭।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ବିଜେପୁରରେ ବିଜେଡି ଭଲ ବ୍ୟବଧାନରେ ଜିତିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିବା ପରେ ଦଳୀୟ ନେତା ଓ କର୍ମୀମାନେ ବେଶ୍‌ ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି।

ଉପକୂଳୀୟ ଜମି, ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷା ନେଇ ଜିଲାପାଳ ଅଫିସ ଘେରାଉ

ଉପକୂଳୀୟ ଜମି, ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷା ନେଇ ଜିଲାପାଳ ଅଫିସ ଘେରାଉ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୭।୨: ପ୍ରାକୃତିକ ସମ୍ପଦ ଓ ପରିବେଷ ସୁରକ୍ଷା ଦାବି ନେଇ ଉପକୂଳୀୟ ଜମି ଓ ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷା ସମିତି ନେତୃତ୍ୱରେ ବ୍ରହ୍ମଗିରି ତହସିଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋରୁଆଳ, ଆମ୍ବପଡ଼ା ସମେତ ଶତାଧିକ ଗ୍ରାମବାସୀ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ବାହାରି ଶନିବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଫିସ ଘେରାଉ କରିଛନ୍ତି।

ରୁର୍ବାନ ମିଶନ: ୩ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୪ ନୂଆ ଅଞ୍ଚଳ ସାମିଲ

ରୁର୍ବାନ ମିଶନ: ୩ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୪ ନୂଆ ଅଞ୍ଚଳ ସାମିଲ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୭।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ରୁର୍ବାନ ମିଶନର ୩ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଶନିବାର ୪ ନୂତନ ଅଞ୍ଚଳକୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି। ଏଥିସହ ଏହି ମିଶନରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ଅଞ୍ଚଳ ସଂଖ୍ୟା ୧୪କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ସଚିବାଳୟରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଆଦିତ୍ୟ ପାଢ଼ୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଜାତୀୟ ରୁର୍ବାନ ମିଶନର ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ କ୍ଷମତାସମ୍ପନ୍ନ କମିଟି ବୈଠକରେ ଉକ୍ତ ୪ ନୂଆ ଅଞ୍ଚଳକୁ ସାମିଲ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।

ରାଜଧାନୀରେ ଦନ୍ତା ଆତଙ୍କ: ବୃଦ୍ଧା ଗୁରୁତର

ରାଜଧାନୀରେ ଦନ୍ତା ଆତଙ୍କ: ବୃଦ୍ଧା ଗୁରୁତର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୭।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ରାଜଧାନୀ ପ୍ରାନ୍ତରେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ଦନ୍ତା ଏବେ ସହର ମଧ୍ୟକୁ ପଶିଆସିଛି। ଶୁକ୍ରବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଏହା ଡୁମ୍‌ଡୁମା ହାଉସିଂ ବୋର୍ଡ କଲୋନିରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ସେଠାରେ ଜଣେ ବୁଦ୍ଧା ଦନ୍ତା ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୋଇ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମନ୍ତ୍ର ଶୁଣିଲେନି ଓଡ଼ିଆ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମନ୍ତ୍ର ଶୁଣିଲେନି ଓଡ଼ିଆ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୬ା୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ଦେଶର ୧୦କୋଟି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ର ଦେଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି। ହେଲେ ଓଡ଼ିଶାରେ ମୋଦିଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରକୁ ଓଡ଼ିଆ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଶୁଣିଲେନି। ସାରାଦେଶରେ ସ୍କୁଲ ଓ କଲେଜଗୁଡିକରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଭିଡ଼ିଓ କନ୍‌ଫରେନ୍ସ ମାଧ୍ୟମରେ ପରୀକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ର ଦେଇଥିଲେ। ତେବେ ଓଡ଼ିଶାର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ପରୀକ୍ଷା ସମ୍ପର୍କିତ ସମସ୍ତ ଟିପ୍ସ ପୂର୍ବରୁ ଜାଣିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ଟିପ୍ସ ଉପରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଜାଣିବାର କିଛି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ଆଗକୁ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ନିକଟତର ହୋଇ ଆସୁଛି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଠପଢାରେ ବ୍ୟାହତ ହେବ। ସେଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ରାଜ୍ୟର ସ୍କୁଲ ଓ କଲେଜରେ ଆୟୋଜନ କରିନାହାନ୍ତି ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ଆଇଆର୍‌ସିଟିସିର ଆସ୍ଥା ଟ୍ରିପ୍‌: ପ୍ୟାକେଜ ମୂଲ୍ୟ ୧୨,୨୮୫ ଟଙ୍କା , ଅବଧି ୧୨ ରାତି ୧୩ ଦିନ

ଆଇଆର୍‌ସିଟିସିର ଆସ୍ଥା ଟ୍ରିପ୍‌: ପ୍ୟାକେଜ ମୂଲ୍ୟ ୧୨,୨୮୫ ଟଙ୍କା , ଅବଧି ୧୨ ରାତି ୧୩ ଦିନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୬।୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ଇଣ୍ଡିଆନ ରେଲଓ୍ବେ କ୍ୟାଟରିଂ ଆଣ୍ଡ ଟୁରିଜମ୍‌ କର୍ପୋରେଶନ(ଆଇଆର୍‌ସିଟିସି) ଲିମିଟେଡ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଆସ୍ଥା ସ୍ପେଶାଲ ଟୁରିଷ୍ଟ ଟ୍ରେନ୍‌ ବା ତୀର୍ଥଯାତ୍ରା ପ୍ୟାକେଜ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଟ୍ରେନ୍‌ ଯୋଗେ କମ୍‌ ଟଙ୍କାରେ ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନ ବୁଲିବା ସୁବିଧା ଥିବାବେଳେ ଖାଇବା ଓ ରହିବା ମାଗଣା ରହିବ। ଏହି ପ୍ୟାକେଜ୍‌ର ନାମ ‘ପଞ୍ଚ ଜ୍ୟୋତିର୍ଲିଙ୍ଗ ସହିତ ସାଇ ବାବା ଦର୍ଶନ ଆସ୍ଥା ସ୍ପେଶାଲ’। ଆସନ୍ତା ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୦ରୁ ଏହାର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହେବ। ପ୍ୟାକେଜ ମୂଲ୍ୟ ୧୨,୨୮୫ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଅବଧି ୧୨ ରାତି ୧୩ ଦିନ ରହିଛି। ଏଥିରେ ୮୪୦ ଯାତ୍ରୀ ଯାଇପାରିବେ।

ଏଆଇସିସି ଷ୍ଟିଅରିଂ କମିଟିରେ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଓ ସୁଶିଳା

ଏଆଇସିସି ଷ୍ଟିଅରିଂ କମିଟିରେ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଓ ସୁଶିଳା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୬।୨(ବ୍ୟୁରୋ): କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ଅଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି (ଏଆଇସିସି)ର ଷ୍ଟିଅରିଂ କମିଟି ଶୁକ୍ରବାର ଗଠନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି କମିଟିରେ ଓଡ଼ିଶାର ୨ ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କୁ ସାମିଲ କରିଛନ୍ତି। ୩୪ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ନେଇ ଏହି ଷ୍ଟିଅରିଂ କମିଟି ଗଠନ କରିଛନ୍ତି।

ହାଇକୋର୍ଟ ଫେରିଲା କୁନ୍ଦୁଲି ମାମଲା

ହାଇକୋର୍ଟ ଫେରିଲା କୁନ୍ଦୁଲି ମାମଲା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୬।୨(ବ୍ୟୁରୋ): କୁନ୍ଦୁଲି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ହାଇକୋର୍ଟରେ ହେବା ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ମାମଲା ସହ ପୀଡିତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ଆବେଦନର ବିଚାର ମଧ୍ୟ ହାଇକୋର୍ଟରେ କରାଯିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ଭାଜପା, କଂଗ୍ରେସଠାରୁ ସମଦୂରତା ରକ୍ଷା କରିଛି ବିଜେଡି: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଭାଜପା, କଂଗ୍ରେସଠାରୁ ସମଦୂରତା ରକ୍ଷା କରିଛି ବିଜେଡି: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୬।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଓଡ଼ିଶାରେ ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ଆୟୋଜନ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଗସ୍ତ କରିଥିବା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଶୁକ୍ରବାର ଫେରିଛନ୍ତି। ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟର ଦିନକ ପୂର୍ବରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି।

କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟୁଡିଓ ପରିସରରେ ଦନ୍ତା

କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟୁଡିଓ ପରିସରରେ ଦନ୍ତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୬।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଭୁବନେଶ୍ୱର ଘାଟିକିଆସ୍ଥିତ ଓୟୁଏଟି ଫାର୍ମ ହାଉସ ମଧ୍ୟକୁ ପଶି ଆସିଥିବା ଦନ୍ତା ଏବେ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟୁଡିଓ ପରିସରରେ। ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳ ୫.୩୦ ମିନିଟରେ ଦନ୍ତା ଷ୍ଟୁଡିଓ ପରିସରକୁ ଚାଲିଆସିଛି। ବନ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀମାନେ ତାକୁ ଜଗି ରହିଛନ୍ତି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଗୁରୁବାର ଦନ୍ତାଟି ଓୟୁଏଟିର ଘାଟିକିଆସ୍ଥିତ ହର୍ଟିକଲଚର ଫାର୍ମ ପାଚେରି ଭାଙ୍ଗି ପଶି ଆସିଥିଲା।