ଫୁରସତ |

ପିମ୍ପୁଡ଼ିଙ୍କର ରହିଛି ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ଜ୍ଞାନ

ପିମ୍ପୁଡ଼ିଙ୍କର ରହିଛି ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ଜ୍ଞାନ
ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ପିମ୍ପୁଡ଼ିମାନେ ମଧ୍ୟ ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥାନ୍ତି। ଏ ନେଇ ଗବେଷକ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। ପିମ୍ପୁଡ଼ିଦଳ ବାସ କରୁଥିବା ବୃକ୍ଷକୁ କ୍ଷତିକାରକ ପୋକଜୋକ, ବଡ଼ ବଡ଼ ପଶୁ ତଥା ଏହା ଉପରେ ମାଡ଼ୁଥିବା ଲତାଠାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିଥାନ୍ତି। ଜଙ୍ଗଲରେ ବଡ଼ ବଡ଼ ବୃକ୍ଷରେ ପିମ୍ପୁଡ଼ିଦଳ ବାସ କରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ କାହିଁକି ସେ ସବୁର କୌଣସି କ୍ଷତି ହେଉନାହିଁ, ଏନେଇ ଗବେଷକମାନେ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ପରୀକ୍ଷା ନିରୀକ୍ଷା ଚଳାଇଥିଲେ। ଅନୁଧ୍ୟାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ପିମ୍ପୁଡି ବାସ କରୁଥିବା ବୃକ୍ଷ ଅଧିକ ସବୁଜ ରହିଥାଏ। ନିଜ ବାସ ସ୍ଥାନର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପିମ୍ପୁଡ଼ିଦଳ ପ୍ରୟାସ କରିଥାନ୍ତି। ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ପିମ୍ପୁଡ଼ିଦଳ ଏକାଦିକ୍ରମେ ଶହ ଶହ ବର୍ଷ ବାସ କରିବାର ନଜିର ମଧ୍ୟ ରହିଛି। କେତେକ ଜଙ୍ଗଲରେ ଥିବା ଅତି ପୁରୁଣା ବୃକ୍ଷର ଯାଞ୍ଚ୍‌ କରି ଗବେଷକ ଏହା ଜାଣିପାରିଛନ୍ତି। ଅଧିକ ବର୍ଷ ଧରି ଜୀବିତ ରହୁଥିବା ବୃକ୍ଷରେ ପ୍ରାୟତଃ ପିମ୍ପୁଡ଼ିଦଳ ଅନେକ ବର୍ଷ ଧରି ବାସ କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି। ଏଥିରୁ ପିମ୍ପୁଡ଼ିମାନେ କେତେଦୂର ପରିବେଶ ଓ ନିଜ ବାସସ୍ଥାନ ପ୍ରତି ସଚେତନ ତାହା ଗବେଷକଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଛି। ଶ୍ରମିକ ପିମ୍ପୁଡ଼ି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁସାରେ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟ ତୁଲାଉଥିବାବେଳେ ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ୱରେଥିବା ପିମ୍ପୁଡ଼ି ବାସସ୍ଥାନ ଓ ଏହା ଚାରିପଟକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବାର ପ୍ରୟାସ କରିଥାନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଫୁରସତ |

ଏପରି ଗାଁ ଯେଉଁଠି ନିଶା ଦ୍ରବ୍ୟ ମନା

ଏପରି ଗାଁ ଯେଉଁଠି ନିଶା ଦ୍ରବ୍ୟ ମନା

ଆଧୁନିକ ସମାଜରେ ଧୂମପାନ, ଡ୍ରଗ୍‌ସ, ମଦ, ଗୁଟ୍‌ଖା ଆଦିର ବ୍ୟବହାର କେତେକ କରିଥାନ୍ତି। ବିଶେଷକରି ଯୁବପିଢ଼ି ଏହାଦ୍ୱାରା ଅଧିକ କବଳିତ ହେଉଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ରାଜସ୍ଥାନରେ ଏମିତି ଏକ ଗଁ। ରହିଛି ଯେଉଁଠି ନିଶା ଦ୍ରବ୍ୟ ସେବନ ପାଇଁ କରାଯାଇଥାଏ ବାରଣ। 

ଅତ୍ୟଧିକ ଶର୍କରା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଯୋଗୁ ବଢ଼େ ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍‌ ଆଶଙ୍କା

ଅତ୍ୟଧିକ ଶର୍କରା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଯୋଗୁ ବଢ଼େ ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍‌ ଆଶଙ୍କା

ମଧୁମେହ ରୋଗରେ ଖାଦ୍ୟରେ ଶର୍କରା ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ଡାକ୍ତର ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥାନ୍ତି। ତେବେ ସମ୍ପ୍ରତି କିଛି ଗବେଷକ ଅଧ୍ୟୟନ କରି ଜାଣିପାରିଛନ୍ତି ଯେ, ଅତ୍ୟଧିକ ଶର୍କରା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କଲେ  ବିପଦ ଜନକ ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ।

କୁମ୍ଭୀର ଚଳାଉଛି ବାଇକ୍‌

କୁମ୍ଭୀର ଚଳାଉଛି ବାଇକ୍‌

ଏମିତି ଏକ କୁମ୍ଭୀର ରହିଛି ଯିଏ ଚାରି ଚକ ବିଶିଷ୍ଟ ବାଇକ ଚଳାଉଛି ଏବଂ ମଣିଷ ଭଳି ଡ୍ରେସ ମଧ୍ୟ ପିନ୍ଧୁଛି। ‘ରେମ୍ବୋ’ ନାମରେ ଏହି କୁମ୍ଭୀର ଆମେରିକା  ଫ୍ଲୋରିଡା ଅଞ୍ଚଳରେ ରହିଛି । କୁମ୍ଭୀର ଲୋକଙ୍କ ଇଶାରା ମଧ୍ୟ ବୁଝିପାରୁଛି । 

ପାଣିତଳେ ୧୨ ହଜାର ବର୍ଷ ତଳର ସୁଡ଼ଙ୍ଗ

ପାଣିତଳେ ୧୨ ହଜାର ବର୍ଷ ତଳର ସୁଡ଼ଙ୍ଗ

ମେକ୍ସିକୋରେ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଲମ୍ବା ସୁଡ଼ଙ୍ଗକୁ ଠାବ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଲମ୍ବା ସୁଡ଼ଙ୍ଗଟି ପାଣି ଭିତରେ ରହିଛି। କିଛି ସମୁଦ୍ର ବୁଡ଼ାଳି ଏହି ସୁଡ଼ଙ୍ଗକୁ ଠାବ କରିବାରେ ହୋଇଛନ୍ତି ସକ୍ଷମ । ଏହାର ଲମ୍ବ ୩୪୭ କିଲୋମିଟର ରହିଥିବା ବେଳେ ଏହା ୧୨ହଜାର ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। 

ପୃଥିବୀର ସବୁଠୁ ଛୋଟ ମହିଳା

ପୃଥିବୀର ସବୁଠୁ ଛୋଟ ମହିଳା

ବ୍ରିଟେନର ଜର୍ଜିୟା ର଼୍ୟାନିନ ପୃଥିବୀର ସବୁଠୁ ଛୋଟ ମହିଳା। ଜର୍ଜିୟାଙ୍କ ଉଚ୍ଚତା ମାତ୍ର ୩୧ ଇଞ୍ଚ । ସ୍କେଲିଟାଲ ଡିସପ୍ଲାସିଆ ରୋଗ କାରଣରୁ ପିଲାଦିନୁ ତାଙ୍କ ଉଚ୍ଚତା ସେଭଳି ବଢି ନ ଥିଲା ବୋଲି ପରିବାର ସଦସ୍ୟ କୁହନ୍ତି।

ଅଦୃଶ୍ୟ ହାତ ଘଣ୍ଟା

ଅଦୃଶ୍ୟ ହାତ ଘଣ୍ଟା

ଗ୍ରୀଷ୍ମଦିନରେ ପ୍ରବଳ ଖରାରେ ଘଣ୍ଟା ପିନ୍ଧିବା ବିରକ୍ତିକର। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି ନୂତନ ଧରଣର ହାତଘଣ୍ଟା। ଏହି ଘଣ୍ଟା ତାପମାତ୍ରା ବଢ଼ିବା ସହିତ ଧୀରେ ଧୀରେ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଯିବ। ତାପମାତ୍ରା ଅଧିକ ହେଲେ ଘଡ଼ି ପତଳା ହେବାକୁ ଲାଗେ।

କାହିଁକି ରାତିରେ ଏସବୁ କରିବା ମନା

କାହିଁକି ରାତିରେ ଏସବୁ କରିବା ମନା

ରାତିରେ କେତେକ କାମ ନ କରିବା ଲାଗି ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି। କାରଣ ଏହାଦ୍ୱାରା ସୁଖଶାନ୍ତିରେ ବାଧା ଆସି ଥାଏ। ରାତିରେ ନଖ କାଟିବାକୁ କିଛି ଲୋକ ପସନ୍ଦ କରିଥାନ୍ତି । ମାତ୍ର ରାତିରେ ନଖ କାଟିବା ଶାସ୍ତ୍ରାନୁସାରେ ଅଶୁଭ। ଏପରିକି ନଖ କାଟିବା ପରେ ସ୍ନାନକୁ ମଧ୍ୟ ବାରଣ କରାଯାଏ।

ଯେଉଁଠି ଖୁସିରେ ଗୀତ ଗାଇବା ପାଇଁ ନେବାକୁ ହୁଏ ଅନୁମତି

ଯେଉଁଠି ଖୁସିରେ ଗୀତ ଗାଇବା ପାଇଁ ନେବାକୁ ହୁଏ ଅନୁମତି

ହଂକରେ ରହିଛି ଏଭଳି  ନିୟମ । ଏଠାରେ ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ଗୀତ ଗାଇବା ଦଣ୍ଡନୀୟ ଅପରାଧ। ଗୀତ ଗାଇବା ପାଇଁ ନେବାକୁ ହୋଇଥାଏ ଅନୁମତି। ଏହାର ଅବମାନନା କଲେ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜେଲ୍‌ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ ।

ହାଓ୍ବାଇର ସାମୁଦ୍ରିକ ଦ୍ୱୀପରେ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ କରିବ ସବ୍‌ମେରାଇନ୍‌

ହାଓ୍ବାଇର ସାମୁଦ୍ରିକ ଦ୍ୱୀପରେ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ କରିବ ସବ୍‌ମେରାଇନ୍‌

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍‌: ଆସନ୍ତା ୨୦ରେ ହାଓ୍ବାଇ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ସମୁଦ୍ରଶଯ୍ୟାକୁ ଏକ ସବ୍‌ମେରାଇନ୍‌ ପଠାଇବା ଲାଗି ନାସା ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ବୃହସ୍ପତିର ଚନ୍ଦ୍ର ୟୁରୋପା ଏବଂ ଶନିର ଚନ୍ଦ୍ର ଏନ୍‌କ୍ଲିୟାଡସ୍‌ର ପରିବେଶ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଏହା ସହାୟକ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ନାସା ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଆଶାବାଦୀ ଅଛନ୍ତି।

ବିଲୁପ୍ତ ହେବାକୁ ବସିଛି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ବିରଳ ପକ୍ଷୀ

ବିଲୁପ୍ତ ହେବାକୁ ବସିଛି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ବିରଳ ପକ୍ଷୀ

କାନବେରା: ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ବିରଳ ପ୍ରଜାତିର ୧୨ଯୋଡ଼ା ପ୍ରଜନନକାରୀ ପକ୍ଷୀ ବଞ୍ଚତ୍ ରହିଛନ୍ତି। ନ୍ୟୁ ସାଉଥ୍‌ ଓ୍ବେଲ୍‌ସରେ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ଫେରାଲ୍‌ ଫକ୍ସଙ୍କ ଯୋଗୁ ଏମାନଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ଦେଖାଦେଇଛି। ଏଗୁଡ଼ିକ ସାଧାରଣତଃ ଉପକୂଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦେଖାଯାଆନ୍ତି। ଷ୍ଟୋନ୍‌-କର୍ଲ୍ୟୁ ନାମରେ ପରିଚିତ ଏହି ପକ୍ଷୀ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ସ୍ବଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ।

ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଧରିବ ସନଗ୍ଲାସ୍‌

ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଧରିବ ସନଗ୍ଲାସ୍‌

ପୋଲିସଙ୍କର ଦାୟିତ୍ୱ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଧରିବା। କିନ୍ତୁ ଏବେ ବଦଳି ଯାଇଛି ଟ୍ରେଣ୍ଡ। ଏଣିକି ଆଉ ପୋଲିସ ନୁହେଁ ବରଂ ସେମାନଙ୍କ ଚଷମା ଚିହ୍ନିବ ଅପରାଧୀ କିଏ। 

କେଉଁ  ଦିନ ମହାଦେବଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରିବେନି ବେଲପତ୍ର

କେଉଁ ଦିନ ମହାଦେବଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରିବେନି ବେଲପତ୍ର

ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ବେଲପତ୍ର ବହୁତ ପସନ୍ଦ ଆସିଥାଏ ବୋଲି ଶିବ ପୁରାଣରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି । ଶିବଙ୍କ ପୂଜାରେ ଏହାକୁ ସାମିଲ କରିବା ଅନିବାର୍ଯ୍ୟ କୁହାଯାଇଥାଏ । ଶିବଙ୍କୁ ବେଲପତ୍ର ଅର୍ପଣ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଭଗବାନ ଶୀଘ୍ର ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇଥାନ୍ତି ।