Dharitri News
ଖେଳ |

ଷ୍ଟୋକ୍ସ ସବୁଠୁ ଦାମୀ, ଗେଲ୍‌ ଅଲୋଡ଼ା

ଷ୍ଟୋକ୍ସ ସବୁଠୁ ଦାମୀ, ଗେଲ୍‌ ଅଲୋଡ଼ା ବାଙ୍ଗାଲୋର, ୨୭ା୧ (ପି.ଟି.)- ଇଣ୍ଡିଆନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍‌ (ଆଇପିଏଲ)ର ୧୧ତମ ସଂସ୍କରଣ ପାଇଁ ଶନିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ଖେଳାଳି ନିଲାମର ପ୍ରଥମ ଦିବସରେ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିମାନଙ୍କ ଚାହିଦା ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଇଂଲଣ୍ଡ ଅଲରାଊଣ୍ଡର ବେନ୍‌ ଷ୍ଟୋକ୍ସ ସବୁଠାରୁ ଦାମୀ ଖେଳାଳି ବିବେଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲୋକେଶ ରାହୁଲ ଓ ମନୀଷ ପାଣ୍ଡେ ଅଧିକ ଦାମ୍‌ରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଛନ୍ତି। ଫିଲ୍ଡ ବାହାରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ଯୋଗୁ ବିବାଦୀୟ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ଷ୍ଟୋକ୍ସଙ୍କୁ ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ ୧୨.୫ କୋଟି ଟଙ୍କା (୧.୯୬ ନିୟୁତ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର)ରେ କ୍ରୟ କରିଛି। ଇଂଲଣ୍ଡ ଅଲରାଉଣ୍ଡରଙ୍କୁ ନେବା ଲାଗି ବିଡିଂ ଯୁଦ୍ଧରେ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ (ସିଏସ୍‌କେ) ଓ କିଙ୍ଗ୍ସ ଇଲେଭେନ ପଞ୍ଜାବ ମଧ୍ୟ ଅବତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତୀୟ ଦଳର ଖେଳାଳିମାନଙ୍କୁ ନେବା ଲାଗି ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍‌ଗୁଡ଼ିକ ବିଶେଷ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ଷ୍ଟାଇଲିଶ ଓପନର ରାହୁଲ ଓ ମିଡିଲ ଅର୍ଡର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ପାଣ୍ଡେଙ୍କୁ ଯଥାକ୍ରମେ କିଙ୍ଗ୍ସ ଏକାଦଶ ପଞ୍ଜାବ ଓ ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ୧୧ କୋଟି ଟଙ୍କା (୧.୭୩ ନିୟୁତ ଡଲାର)ରେ କ୍ରୟ କରିଥିଲେ। ଏହି ଖେଳାଳିଦ୍ୱୟ ଏତେ ଦାମ୍‌ରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ମୂଳ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋର ଓ କୋଲକାତା ନାଇଟ୍‌ ରାଇଡର୍ସ ସେମାନଙ୍କ ରାଇଟ୍‌ ଟୁ ମ୍ୟାଚ୍‌ (ଆଟିଏମ୍‌) କାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରି ନ ଥିଲେ। ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଲେଗ୍‌ ସ୍ପିନର ରଶିଦ ଖାଁଙ୍କୁ ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ପୁଣି ନେବାକୁ ଚାହିଁଥିଲା। ଏଥର ଦଳ ରାଇଟ୍‌ ଟୁ ମ୍ୟାଚ କାର୍ଡ ଜରିଆରେ ତାଙ୍କୁ ୯ କୋଟି ଟଙ୍କା (୧.୪୧ ନିୟୁତ ଡଲାର) ବିନିମୟରେ କ୍ରୟ କରିଥିଲା। ଭାରତୀୟ ଦଳରୁ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିଥିବା କରୁଣ ନାୟାରଙ୍କୁ ନେବାଲାଗି କିଙ୍ଗ୍ସ ଏକାଦଶ ପଞ୍ଜାବକୁ ଅନ୍ୟ ଦଳ ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା। ତେବେ ଶେଷରେ ଦଳ ୫.୬୦ କୋଟି (୮୮୦,୦୦୦ ଡଲାର)ଟଙ୍କାରେ କ୍ରୟ କରିନେଇଥିଲା। ବ୍ୟାଟିଂ ଅଲରାଉଣ୍ଡ କ୍ୱାଲିଟି ପାଇଁ କେଦାର ଯାଦବଙ୍କୁ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ ୭.୮୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ କ୍ରୟ କରିଥିଲା। ଚେନ୍ନାଇ କିନ୍ତୁ ଏଥର ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ୱିନଙ୍କୁ ନେବା ଲାଗି ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରି ନ ଥିଲା। କିଙ୍ଗ୍ସ ଏକାଦଶ ପଞ୍ଜାବ ତାଙ୍କୁ ୭.୬୦ କୋଟି (୧.୧୯ ନିୟୁତ ଡଲାର) ଟଙ୍କା ବିନିମୟରେ ନେଇଥିଲା। ସଞ୍ଜୁ ସାମସନଙ୍କ ଭଳି କେତେଜଣ ଟି୨୦ ସ୍ପେଶାଲିଷ୍ଟଙ୍କ ଚାହିଦା ରହିଥିଲା। ସଞ୍ଜୁଙ୍କୁ ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ ୮ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ କ୍ରୟ କରିଥିବାବେଳେ ରବିନ ଉଥପ୍ପାଙ୍କୁ କେକେଆର ୬.୪ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ଖରିଦ କରିଥିଲା। ଲେଗ୍‌ ସ୍ପିନରମାନଙ୍କ ଚାହିଦା ମଧ୍ୟ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥିଲା। କର୍ନ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ୫ କୋଟି ଟଙ୍କା (୭୮୬,୦୦୦ ଡଲାର)ରେ ସିଏସ୍‌କେ ନେଇଥିବାବେଳେ ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲାର ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲଙ୍କୁ ୬କୋଟି ଟଙ୍କା (ଆରଟିଏମ ଜରିଆରେ) ଏବଂ କୁଲଦୀପ ଯାଦବଙ୍କୁ କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ ୫.୮ କୋଟି ଟଙ୍କା (ଆରଟିଏମ ଜରିଆରେ)ରେ କ୍ରୟ କରିଥିଲା। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରି ନ ଥିବା ରାହୁଲ ଟଓ୍ବୋଟିଆଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଡେୟାର ଡେଭିଲ୍ସ ୩ କୋଟି ଟଙ୍କା (୪୭୧,୦୦୦ ଡଲାର)ରେ ଖରିଦ କରିଥିଲା। ମଧ୍ୟରେ ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ ଲୋଭନୀୟ ମୂଲ୍ୟରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଛନ୍ତି। କେକେଆର ତାଙ୍କୁ ୭.୪ କୋଟି ଟଙ୍କା (୧.୧୬ ନିୟୁତ ଡଲାର) ରେ କିଣିଛି। ରିଦ୍ଧିମାନ ସାହଙ୍କୁ ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ୫ କୋଟି ଟଙ୍କା (୭୮୬,୦୦୦ଡଲାର)ରେ କ୍ରୟ କରିଥିବାବେଳେ ପାର୍ଥିବ ପଟେଲଙ୍କ ପ୍ରତି କୌଣସି ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍‌ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରି ନ ଥିଲେ। ନିଲାମରେ ଷ୍ଟୋକ୍ସଙ୍କ ପାଖକୁ କେହି ସ୍ପର୍ଶ କରିପାରି ନ ଥିଲେ। ପବ୍‌ରେ ଝଗଡ଼ା ପାଇଁ ଇଂଲଣ୍ଡ ଆଶେସ ଦଳରୁ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିଥିଲେ ହେଁ ଏହା ତାଙ୍କ ଚାହିଦା ଉପରେ କୌଣସି ଫରକ ଆଣି ନ ଥିଲା। ଗତବର୍ଷ ନିଲାମରେ ରାଇଜିଂ ପୁଣେ ସୁପର ଜିଆଣ୍ଟ୍ସ ଷ୍ଟୋକ୍ସଙ୍କୁ ୧୪.୫ କୋଟି ଟଙ୍କା (୨.୨୮ ନିୟୁତ ଡଲାର)ରେ କ୍ରୟ କରିଥିଲା। ତାଙ୍କ ଅଲରାଉଣ୍ଡ ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ପାଥେୟ କରି ଦଳ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା। ଏଥର ଷ୍ଟୋକ୍ସଙ୍କୁ ନେବା ଲାଗି କିଙ୍ଗ୍ସ ଇଲେଭେନ ପଞ୍ଜାବ ଓ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ ଏକାଧିକ ବାର ବୋଲି ଲଗାଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ପୁଣେ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍‌ର ଅଧିନାୟକ ଷ୍ଟିଭ୍‌ ସ୍ମିଥ୍‌ ଏହି ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନେବା ଲାଗି ଅଡି ବସିଥିଲେ। ସ୍ମିଥ୍‌ଙ୍କ ମତାମତକୁ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍‌ ମାଲିକମାନେ ସମ୍ମାନ ଦେଇଥାନ୍ତି। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମିଚେଲ ଷ୍ଟାର୍କ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ ୯.୬୦ କୋଟି (୧.୫ ନିୟୁତ ଡଲାର) ଟଙ୍କାରେ କ୍ରୟ କରିଥିଲା। ୧୬ଜଣ ମାର୍କି ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିବା ଅନ୍ୟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛନ୍ତି ଗ୍ଲେନ ମାକ୍ସଓ୍ବେଲ। ସେ ୯କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିମୟରେ ୫ ବର୍ଷ ବ୍ୟବଧାନରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଡେୟାର ଡେଭିଲ୍ସକୁ ଫେରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ନେବାଲାଗି ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍‌ଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହୋଇଥିଲା। କେକେଆର ଏଥର ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀରଙ୍କୁ ରଖିବାକୁ ଚାହିଁ ନ ଥିଲା। ଦିଲ୍ଲୀ ଡେୟାର ଡେଭିଲ୍ସ ତାଙ୍କୁ ୨.୮୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ଖରିଦ କରିଛି। ଏହି ଦଳ ଆରଟିଏମ ଜରିଆରେ କ୍ରିସ୍‌ ଲିନ୍‌ଙ୍କୁ ୯.୬୦କୋଟି (୧.୫୧ ନିୟୁତ ଡଲାର) ଟଙ୍କାରେ କ୍ରୟ କରିଥିଲା। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜର ବିସ୍ଫୋରକ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ କ୍ରିସ୍‌ ଗେଲ୍‌ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଭାବେ ବିକ୍ରି ହୋଇପାରି ନ ଥିଲେ। ଇଂଲଣ୍ଡ ଟେଷ୍ଟ ଅଧିନାୟକ ଜୋ ରୁଟ୍‌ ମଧ୍ୟ ଅଲୋଡା ହୋଇପଡିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଟିମ୍‌ମେଟ ଅଲରାଉଣ୍ଡର କ୍ରିସ୍‌ ଓକ୍ସଙ୍କୁ ୭.୪୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ଆରସିବି କ୍ରୟ କରିଥିଲା। ବିକ୍ରି ହୋଇ ପାରି ନ ଥିବା ଅନ୍ୟ ପ୍ରମୁଖ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଈଶାନ୍ତ ଶର୍ମା ଓ ମୁରଲୀ ବିଜୟ ରହିଛନ୍ତି। ଭେଟେରାନ ଖେଳାଳି ଯୁବରାଜ ସିଂଙ୍କୁ କିଙ୍ଗ୍ସ ଇଲେଭେନ ପଞ୍ଜାବ ୨ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ଖରିଦ କରିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସିଏସକେ ଆରଟିଏମ କାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରି ଡ୍ବେନ ବ୍ରାଭୋଙ୍କୁ ୬.୪୦କୋଟି ଟଙ୍କାରେ କ୍ରୟ କରିଛି। ସେହିପରି ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ଆରଟିଏମ ବ୍ୟବହାର କରି କିରନ ପୋଲାର୍ଡଙ୍କୁ ୫.୪୦କୋଟି ଟଙ୍କାରେ କିଣିଛି। ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଶିଖର ଧାଓ୍ବନଙ୍କୁ ୫.୨ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ନେଇଛି। ଫାଫ୍‌ ଡୁପ୍ଲେସିଙ୍କୁ ସିଏସକେ ୧.୬୦କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ଖରିଦ କରିଥିବାବେଳେ ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ ଆରଟିଏମ ବ୍ୟବହାର କରି ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାନେଙ୍କୁ ୪କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିମୟରେ ନେଇଛି। କେନ୍‌ ଓ୍ବିଲିୟମ୍ସ ୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିମୟରେ ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦକୁ ଫେରିଛନ୍ତି।

ବିଜେପୁର ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ

ମୋଟ ଆସନ ସଂଖ୍ୟା- 0

ବିଜେଡି 0
ବିଜେପି 0
କଂଗ୍ରେସ 0
  ଅନ୍ୟାନ୍ୟ 0

Model This Week

ଏଲ୍‌ସା ଘୋଷ

ଖେଳ |

ଷ୍ଟ୍ରାଣ୍ଡଜା ମେମୋରିଆଲ ବକ୍ସିଂ: ଫାଇନାଲରେ ସୀମା ପୁନିଆ

ଷ୍ଟ୍ରାଣ୍ଡଜା ମେମୋରିଆଲ ବକ୍ସିଂ: ଫାଇନାଲରେ ସୀମା ପୁନିଆ

ସୋଫିଆ(ବୁଲଗେରିଆ),୨୪।୨(ପି.ଟି.)- ଚଳିତ ଷ୍ଟ୍ରାଣ୍ଡଜା ମେମୋରିଆଲ ବକ୍ସିଂ ଟର୍ନୁାମେଣ୍ଟରେ ଏସିଆନ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନ୍‌ଶିପ୍‌ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକଧାରୀ ସୀମା ପୁନିଆ ମହିଳା ବିଭାଗର ୮୧ କିଗ୍ରାରୁ ଅଧିକ ବର୍ଗର ଫାଇନାଲରେ ସ୍ଥାନ ପକ୍କା କରିଛନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ସେମିଫାଇନାଲରେ ସୀମା ବାଇ ପାଇ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ମୁକାବିଲାକୁ ଉନ୍ନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ସୁଇସ୍‌ ଓପନ୍‌: ସେମିରେ ସମୀର

ସୁଇସ୍‌ ଓପନ୍‌: ସେମିରେ ସମୀର

ବାସେଲ (ସୁଇଜରଲାଣ୍ଡ),୨୪।୨(ପି.ଟି.)- ଭାରତୀୟ ଶଟଲର ସମୀର ବର୍ମା ଏଠାରେ ଚାଲିଥିବା ଏକ ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ପୁରସ୍କାର ରାଶି ବିଶିଷ୍ଟ ସୁଇଓ ଓପନ୍‌ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତିି। ସେ ପୁରୁଷ ସିଙ୍ଗଲ୍ସ ବର୍ଗର ପୂର୍ବତନ ୨ୟ ର଼୍ୟାଙ୍କଧାରୀ ଜାପାନିଜ୍‌ ଖେଳାଳି କେଣ୍ଟୋ ମୋମୋତାଙ୍କୁ ୨୧-୧୭, ୨୧-୧୬ ଗେମ୍‌ରେ ହରାଇଛନ୍ତି।

ଜାତୀୟ ନେଟ୍‌ବଲ୍‌ କ୍ରିକେଟ୍‌: ଓଡ଼ିଶା ଚାମ୍ପିୟନ

କଟକ ଅଫିସ,୨୩।୨- ଡ୍ରିମ୍‌ସ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଚାଲିଥିବା ୩ୟ ଜାତୀୟ ନେଟବଲ୍‌ କ୍ରିକେଟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଖେଳାଯାଇଥିବା ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଓଡ଼ିଶା ୭ ଉଇକେଟରେ ତାମିଲନାଡୁକୁ ପରାସ୍ତ କରି ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଛି। ତାମିଲନାଡୁ ଟସ୍‌ ଜିତି ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବା ସହ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ୧୫ ଓଭରରରେ ୮ ଉଇକେଟ ହରାଇ ୧୨୨ରନ୍‌ କରିଥିଲା। ଜବାବରେ ଘରୋଇ ଓଡ଼ିଶା ୩ ଉଇକେଟ ବିନିମୟରେ ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିଥିଲା

ଷ୍ଟ୍ରାଣ୍ଡଜା ମେମୋରିଆଲ ବକ୍ସିଂ ମେରିକମ୍‌ ଫାଇନାଲରେ

ଷ୍ଟ୍ରାଣ୍ଡଜା ମେମୋରିଆଲ ବକ୍ସିଂ ମେରିକମ୍‌ ଫାଇନାଲରେ

ସୋଫିଆ (ବୁଲ୍‌ଗେରିଆ), ୨୩।୨(ପି.ଟି.)- ଏଠାରେ ଚାଲିଥିବା ୬୯ତମ ଷ୍ଟ୍ରାଣ୍ଡଜା ମେମୋରିଆଲ ବକ୍ସିଂ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ମହିଳା ୪୮ କିଗ୍ରା ବର୍ଗରେ ଭାରତର ଏମ୍‌.ସି. ମେରିକମ୍‌ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି ପ୍ରାକ୍ତନ ଏସିଆନ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ବିଜେତା ବିକାଶ କ୍ରିଷ୍ଣା (୭୫ କିଗ୍ରା) ଓ ଗୌରବ ସୋଲାଙ୍କି (୫୨ କିଗ୍ରା) ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି।

ମାଷ୍ଟର ଟ୍ରେନର ଟ୍ରେନିଂରେ ୫୨ ଜଣ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୩।୨(ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ବ୍ୟୁରୋ): ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଉତ୍କଳ କରାଟେ ସ୍କୁଲ ତରଫରୁ ଡ. ହରିପ୍ରସାଦ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟେକ୍ଷ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ମାଷ୍ଟର ଟ୍ରେନର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ମୋଟ ୫୨ଜଣ ବାଳିକା ୧୧ଟି ଜିଲାରୁ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ।

କେଜିଏନ୍‌ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଫୁଟ୍‌ବଲ: ଫାଇନାଲରେ ରାଜକନିକା

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୩।୨ ପୁରୁଣା ବଜାର କେଜିଏନ୍‌ ଟ୍ରଷ୍ଟ (ବାଙ୍କାବଜାର) ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ମହାବୀର ପଡ଼ିଆଠାରେ ଚାଲିଥିବା କେଜିଏନ୍‌ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଫୁଟ୍‌ବଲ୍‌ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରଥମ ଦଳ ଭାବେ ରାଜକନିକାର ଏସ୍‌ଏନ୍‌ କ୍ଲବ୍‌ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଖେଳାଯାଇଥିବା ପ୍ରଥମ ସେମିଫାଇନାଲରେ ଏସ୍‌ଏନ୍‌ କ୍ଲବ୍‌ ୨-୧ ଗୋଲରେ ବିଗ୍‌ବସ୍‌ କ୍ଲବ୍‌ ରୁପ୍‌ସାକୁ ପରାସ୍ତ କରି ଏହି ସଫଳତା ପାଇଛି।

ବିଦେଶୀ କ୍ଲବକୁ ଖେଳାଳି ବିକିବାରେ ବିଏଫ୍‌ସି ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ କ୍ଲବ

ବିଦେଶୀ କ୍ଲବକୁ ଖେଳାଳି ବିକିବାରେ ବିଏଫ୍‌ସି ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ କ୍ଲବ

ବାଙ୍ଗାଲୋର,୨୩।୨(ପି.ଟି.) ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ଏଫ୍‌ସି ଦଳର ସ୍ପାନିଶ ଖେଳାଳି ଇଡୁ ଗାର୍ସିଆ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଚାଇନିଜ୍‌ ଲିଗ୍‌ ଓ୍ବାନ ସାଇଡ୍‌ର ଝେଜିଆଙ୍ଗ ଲୁଚାଙ୍ଗ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଖେଳିବେ। ଏ ନେଇ ଉଭୟ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଶୁକ୍ରବାର ଚୁକ୍ତି କରାଯାଇଛି। ଏଥିସହ ଦେଶର ପ୍ରଥମ କ୍ଲବ ଭାବେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ଏଫ୍‌ସି ବିଦେଶୀ ଦଳ ସହ ଖେଳାଳି ଆଦନପ୍ରଦାନ କରିଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷର ଲିଗ୍‌ ଓ୍ବାନ ସିଜନ ଆସନ୍ତା ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୦ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି।

ଟି୨୦ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗର ଶୀର୍ଷରେ ରହିଲା ପାକିସ୍ତାନ

ଟି୨୦ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗର ଶୀର୍ଷରେ ରହିଲା ପାକିସ୍ତାନ

ଓ୍ବେଲିଂଟନ, ୨୩।୨(ଏଏଫପି)- ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଓ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ମିଶାଇ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଟି୨୦ କ୍ରିକେଟ ସିରିଜରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଚାମ୍ପିୟନ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନ ଆଇସିସି ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗର ନମ୍ବରଓ୍ବାନ ସ୍ଥାନରେ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରହିଛି।

କନ୍ୟା ସନ୍ତାନର ଜନକ ହେଲେ ପୂଜାରା

କନ୍ୟା ସନ୍ତାନର ଜନକ ହେଲେ ପୂଜାରା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୩।୨- ଭାରତୀୟ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ ଦଳର ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଚେତେଶ୍ୱର ପୂଜାରାଙ୍କ ଖୁସି ଏବେ କହିଲେ ନସରେ। ତେବେ ତାଙ୍କର ଏହି ଖୁସି କ୍ରିକେଟରେ ସଫଳତା ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ପିତା ହେବାର ସୌଭାଗ୍ୟ ପାଇଁ।

କୋରିଆ ଗସ୍ତ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ଓଡ଼ିଶାରୁ ୪

କୋରିଆ ଗସ୍ତ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ଓଡ଼ିଶାରୁ ୪

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୩।୨- ଭାରତୀୟ ମହିଳା ହକି ଦଳ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଗସ୍ତକରି ମାର୍ଚ୍ଚ ୩ରୁ ୧୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘରୋଇ ଦଳ ସହିତ ୫ଟି ମ୍ୟାଚ ଖେଳିବ। ଏଥିପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାର ଘୋଷିତ ୨୦ ଜଣିଆ ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ୪ ଓଡ଼ିଆ ଖେଳାଳି ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଆଇଟିଏଫ ଫ୍ୟୁଚର ଟେନିସ ଆଜିଠାରୁ

ଆଇଟିଏଫ ଫ୍ୟୁଚର ଟେନିସ ଆଜିଠାରୁ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୨।୨(କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି)- କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମ ପୁଣି ଚଳଚଞ୍ଚଳ। ଏଥର ହକି କିମ୍ବା ଆଥଲେଟିକ୍ସ ପାଇଁ ନୁହେଁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମାନର ଟେନିସ ଓ ଫୁଟବଲର ରୋମାଞ୍ଚ ଏଥର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ଏହି ଷ୍ଟାଡିୟମରେ। ଇଣ୍ଡିଆନ ସୁପରଲିଗ୍‌(ଆଇଏସଏଲ)ର ଏକ ମ୍ୟାଚ ପାଇଁ ଜାମସେଦପୁର ଏଫସି ଦଳ ଗତ ୧୯ ତାରିଖରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପହଞ୍ଚତ୍ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଅଭ୍ୟାସ ଚଳାଇଛି। ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ଏଫସି ଶୁକ୍ରବାର ପହଞ୍ଚତ୍ବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। ଦୁଇ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଆଇଏସଏଲ ମ୍ୟାଚ ଆଗାମୀ ୨୫ ତାରିଖରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ପ୍ରଥମଥରପାଇଁ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଟେନିସ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ।

୨୦ ବର୍ଷ ପରେ ମହିଳା ଆଇସ୍‌ ହକିରେ ଆମେରିକାକୁ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ

୨୦ ବର୍ଷ ପରେ ମହିଳା ଆଇସ୍‌ ହକିରେ ଆମେରିକାକୁ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ

ପ୍ୟୋଙ୍ଗ୍‌ଚାଙ୍ଗ,୨୨।୨(ଏ.ଏଫ.ପି.)-ଦୀର୍ଘ ୨୦ ବର୍ଷ ପ୍ରତୀକ୍ଷାର ଅନ୍ତ ଘଟିଛି। ଶୀତକାଳୀନ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ମହିଳା ହକି ଇଭେଣ୍ଟରେ ଶେଷରେ ଆମେରିକା ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ହାସଲ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି। ଗୁରୁବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ଟାଇଟଲ ମୁକାବିଲାରେ ଆମେରିକା ପେନାଲ୍ଟି ସୁଟ୍‌ ଆଉଟ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ପଡୋଶୀ କାନାଡାକୁ ୩-୨ ଗୋଲରେ ପରାସ୍ତ କରି ଏହି ଐତିହାସିକ ସଫଳତା ଅର୍ଜନ କରିଛି।