ରାଜ୍ୟ |

ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱରେ ବିଜୁ ଟଲ୍‌ ମ୍ୟାନ

ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱରେ ବିଜୁ ଟଲ୍‌ ମ୍ୟାନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୭।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଓଡ଼ିଶାର ବରପୁତ୍ର ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ କେବଳ ଉଚ୍ଚତାରେ ନୁହନ୍ତି ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱରେ ଥିଲେ ‘ଟଲ୍‌ ମ୍ୟାନ’ ବା ‘ଉତ୍ତୁଙ୍ଗ ପୁରୁଷ’। ତାଙ୍କର ବିଶାଳ ହୃଦୟ, ବିଚକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟଶୈଳୀ, ମହାନୁଭବତା ତାଙ୍କୁ କେବଳ ଓଡ଼ିଶାର ଭୌଗୋଳିକ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ କରି ରଖି ନ ଥିଲା। ସେ ଥିଲେ ଜନତାର ନେତା । ଏଭଳି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଜନ୍ମ ଶତବାର୍ଷିକୀ ଅବସରରେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଆଧାରିତ ସଚିତ୍ର ପୁସ୍ତକ ‘ଦ ଟଲ୍‌ ମ୍ୟାନ- ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ’ ଉନ୍ମୋଚନର ସୁଯୋଗ ପାଇଁ ଆମେ କୃତଜ୍ଞ। ଶନିବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଉତ୍କଳ ମଣ୍ଡପରେ ଆୟୋଜିତ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ଜାତୀୟସ୍ତରର ୪ ଜଣ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ସେମାନଙ୍କ ବକ୍ତବ୍ୟରେ ଏଭଳି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ଗୋଟିଏ ମଞ୍ଚରେ ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରଣବ ମୁଖାର୍ଜୀ, ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏଚ୍‌. ଡି. ଦେବେଗୌଡା, ପୂର୍ବତନ ଉପପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଲାଲକୃଷ୍ଣ ଆଡଭାନୀ ଏବଂ ସିପିଏମ୍‌ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ସୀତାରାମ ୟେଚୁରୀ ଯୋଗ ଦେଇ ବିଜୁବାବୁଙ୍କ ସ୍ମୃତିଚାରଣ କରିଛନ୍ତି। ଭୟଶୂନ୍ୟ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଉତ୍ତୁଙ୍ଗ ଶିଖରର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱରେ ପରିଣତ କରିଥିଲା। ବିଜୁବାବୁ ତାଙ୍କ ସମୟର ଜଣେ ଶୀର୍ଷସ୍ଥାନୀୟ ନେତା, ପ୍ରକୃତ ଜାତୀୟତାବାଦୀ ଏବଂ ଦେଶପ୍ରେମୀ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଥିଲେ । ‘ଦ ଟଲ୍‌ ମ୍ୟାନ-ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ’ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ କରି ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରଣବ ମୁଖାର୍ଜୀ ଏହା କହିଛନ୍ତି। ମୋ ପରି ଜଣେ କମ୍‌ ଉଚ୍ଚତା ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି ବିଜୁବାବୁଙ୍କ କର୍ମଭୂମିରେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଆଧାରିତ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ କରୁଥିବାରୁ ଗୌରବାନ୍ବିତ ମନେକରୁଥିବା ପ୍ରଣବ କହିଛନ୍ତିି। ନିଜର ବକ୍ତବ୍ୟରେ ବିଜୁବାବୁଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ଦିଗ ଉପରେ ସେ ଆଲୋଚନା କରିବା ସହ ତାଙ୍କଠାରୁ ବହୁତ କିଛି ଶିଖିବାର ଥିଲା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ବିଜୁବାବୁ ଯେତେବେଳେ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରୂପେ ଦାୟିତ୍ୱ ନିର୍ବାହ କରୁଥିଲେ, ସେ ସମୟରେ ପ୍ରଣବ ଗୋଟିଏ ଡିଗ୍ରୀ କଲେଜରେ ରାଜନୀତି ବିଜ୍ଞାନରେ ଅଧ୍ୟାପନା କରୁଥିଲେ। ରାଜନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଭିନ୍ନ ଦଳର ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିଜୁଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଏବଂ ଉତ୍ତମ ପାରିବାରିକ ସମ୍ପର୍କ ଥିଲା ବୋଲି ପ୍ରଣବ କହିଥିଲେ। ଜନତା ସରକାର ସମୟରେ ଦାମନଯୋଡିରେ ନାଲ୍‌କୋ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା। ମାତ୍ର ଜନତା ସରକାର ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିଲା, ହେଲେ ଏହା କୌଣସି ପ୍ରକାରରେ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନ୍ତରାୟ ସୃଷ୍ଟି କରି ନ ଥିଲା। ଯାହାର ସମସ୍ତ ଶ୍ରେୟର ହକ୍‌ଦାର ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ। ତାଙ୍କ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଏବଂ ନାଲ୍‌କୋ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ନେଇ ଥିବା ସଂକଳ୍ପ ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା କଂଗ୍ରେସ ନେତ୍ରୀ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟ କରିଥିଲା। ଫ୍ରାନ୍ସ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାଲେରୀ ଜିସକାର୍ଡଙ୍କ ସହ ଏନେଇ ଭାରତ ସରକାର ଚୁକ୍ତି କରିଥିବା ପ୍ରଣବ କହିିଥିଲେ। ପ୍ରଣବ ପ୍ରାଥମିକ ଭାବେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳରେ ଅର୍ଥ, ବାଣିଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଦାୟିତ୍ୱ ନିର୍ବାହ କରୁଥିବା ବେଳେ ଶିଳ୍ପାୟନର ଗୁରୁତ୍ୱ ନେଇ ବିଜୁବାବୁ ତାଙ୍କୁ ଅନେକ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ଦ୍ୱିତୀୟଥର ବିଜୁବାବୁ ଓଡ଼ିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ସମୟରେ ପ୍ରଣବ ଯୋଜନା କମିଶନର ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଥିଲେ ା ସେ ସମୟରେ ନିଜ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କ ସ୍ବାର୍ଥରକ୍ଷା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେ ବାଧ୍ୟ କରୁଥିଲେ ବୋଲି ପ୍ରଣବ କହିଛନ୍ତି। ନିଜ ରାଜ୍ୟ ଓଡ଼ିଶା ରାଜନୀତିର ସେ ସର୍ବକାଳୀନ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଶିଖର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ । ସେହିପରି ନିଜ ସମୟର ଜାତୀୟ ଏବଂ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟସ୍ତରର ଜଣେ ଆଦର୍ଶ ସ୍ଥାନୀୟ ନେତା ବୋଲି ପ୍ରଣବ କହିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏଚ୍‌.ଡି. ଦେବେଗୌଡା ମରଣୋତ୍ତର ଭାବେ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଭାରତରତ୍ନ ପ୍ରଦାନ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ସେ କର୍ନାଟକର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଭାରତବର୍ଷର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପଛରେ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଅବଦାନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ବିଜୁ ଥିଲେ ଦୂରଦୃଷ୍ଟିସମ୍ପନ୍ନ ନେତା, ତାଙ୍କଠାରୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପିଢି ବହୁତ କିଛି ଶିଖିବାର ରହିଛି। ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟସ୍ତରୀୟ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ତାଙ୍କ ଜୀବନୀ ସ୍ଥାନ ମିଳୁ। ତାଙ୍କ ଉପରେ ରଚିତ ପୁସ୍ତକ କେବଳ ଓଡ଼ିଆ, ଇଂଲିଶରେ ସୀମିତ ନ ରହି ଦେଶର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କଥିତ ଭାଷାରେ ଅନୁବାଦ କରାଯାଉ ବୋଲି ଦେବଗୌଡା ମତ ରଖିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବତନ ଉପପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଲାଲକୃଷ୍ଣ ଆଡଭାନୀ ହିନ୍ଦୀରେ ନିଜ ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନିଜ ଜୀବନକାଳରେ ଅନେକ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛି। ବହୁତ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ ଉତ୍ସବକୁ ଯାଇଛି, ମାତ୍ର ବିଜୁବାବୁଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନରେ ମିଳିଥିବା ଆନନ୍ଦ ସବୁଠୁ ନିଆରା । ଉନ୍ମୋଚନ ଉତ୍ସବର ଅତିଥି ଭାବେ ମୁଁ ଯେତିକି ଆତ୍ମସନ୍ତୋଷ ଲାଭ କରୁଛି, ସଭାସ୍ଥଳରେ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଦେଖି ସେହି ପରିମାଣର ସନ୍ତୋଷ ଲାଭ କରୁଛି। ଦ ଟଲ୍‌ ମ୍ୟାନ ପୁସ୍ତକକୁ ଦେଖିବା ବେଳେ ସ୍ବାଭାବିକ ଭାବେ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ପ୍ରତି ଶ୍ରଦ୍ଧା ଆସିଯାଉଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସର୍ବୋପରି ତାଙ୍କ ପରି ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ ଉତ୍ସବକୁ ସ୍ମରଣୀୟ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତବର୍ଷର ୫ ପ୍ରମୁଖ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱଙ୍କୁ ସଂଯୋଗ କରାଯାଇଥିବାରୁ ଖୁସି ଲାଗୁଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି। ଦେଶର ଜଣାଶୁଣା ବାମପନ୍ଥୀ ନେତା ତଥା ସିପିଏମ୍‌ର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ସୀତାରାମ ୟେଚୁରୀ ମଧ୍ୟ ବିଜୁଙ୍କ ପ୍ରଶଂସାରେ ଶତମୁଖ ହୋଇଥିଲେ। ରାଜ୍ୟ ତଥା ଜାତୀୟସ୍ତରରେ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷତା, ପ୍ରଗତିଶୀଳ ରାଜନୈତିକ ବିଚାରଧାରର ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ବାର୍ତ୍ତାବହ ଥିବା କଥା ନିଜ ବକ୍ତବ୍ୟରେ ସୀତାରାମ କହିଛନ୍ତି। ସୀତାରାମ ଯେଉଁ ବର୍ଷ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ, ସେ ସମୟରେ ବିଜୁବାବୁ ନିର୍ବାଚନ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କରିସାରିଥିଲେ ା ତେଣୁ ବିଜୁଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଗୌରବର କଥା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ୧୯୯୦ ଏବଂ ଏହାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ୟୁନାଇଟେଡ୍‌ ଫ୍ରଣ୍ଟ ସରକାର ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ ଦଳମାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବା ସହ ଭି.ପି. ସିଂ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଦେବେଗୌଡାଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କରିବାରେ ବିଜୁଙ୍କ ଅବଦାନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା ବୋଲି ସୀତାରାମ କହିଛନ୍ତି। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଅତିଥିମାନଙ୍କ ପରିଚୟ ପ୍ରଦାନ ପରେ ପୁସ୍ତକର ରଚୟିତା ସୁନ୍ଦର ଗଣେଶନ ପୁସ୍ତକ ସମ୍ପର୍କିତ ବିଭିନ୍ନ ଦିଗ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, କାମରାଜ ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ସେ ବହୁତ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। ମାତ୍ର ସର୍ବଶେଷରେ ଟରୋଣ୍ଟୋରେ ସେ ଏହା ଉପରେ ଏକ ପୁସ୍ତକ ପାଇଥିଲେ, ଯାହା ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରଚିତ ହୋଇଥିଲା। ପୁସ୍ତକଟିକୁ ସଂକଳିତ କରିବାରେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଭଗିନୀ ଗୀତା ମେହେଟ୍ଟା ଏବଂ ଭିଣୋଇଙ୍କ ଅବଦାନ ଯଥେଷ୍ଟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା ବୋଲି ଗଣେଶନ କହିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଭାରତବର୍ଷର ଜଣାଶୁଣା ଖବରଦାତା ଏବଂ ସ୍ତମ୍ଭକାର ପ୍ରଭୁ ଚାୱଲା ପୁସ୍ତକଟିର ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ବିଜୁଙ୍କ ଉପରେ ରଚିତ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ ପୁସ୍ତକ ମଧ୍ୟରେ ଦ ଟଲ୍‌ ମ୍ୟାନର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଛି। ନିଜ ସମୟରେ ଜଣେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଥର ବିଜୁ ବାବୁ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ଶିରୋନାମାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଏଭଳି ପୁସ୍ତକ ତାହାର ଭରଣା କରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ପୁସ୍ତକ ରଚନା ପାଇଁ ସୁନ୍ଦର ଗଣେଶନ୍‌ ଏବଂ ଭବ୍ୟ ବର୍ଣ୍ଣାଢ୍ୟ ପରିବେଶରେ ଏହାର ଉନ୍ମୋଚନ କରାଇଥିବାରୁ ସେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଛନ୍ତି । ସର୍ବଶେଷରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖି ବିଜୁ ଜନ୍ମ ଶତବାର୍ଷିକୀ କମିଟି ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଏହି ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଉପସ୍ଥିତ ସମସ୍ତ ଜାତୀୟ ନେତୃବୃନ୍ଦ, ଅତିଥିଗଣ ଏବଂ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଥିଲେ। ସମସ୍ତ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସ୍ମରଣିକା ସ୍ବରୂପ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ବୁଦ୍ଧ ପ୍ରତିମା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ୧୮୦ ପୃଷ୍ଠାର ଏହି ପୁସ୍ତକ ରଚନା ପାଇଁ ଗଣେଶନ ଏବଂ ସମୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରଭୁ ଚାୱଲାଙ୍କୁ ନବୀନ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଦଳ, ଭୌଗୋଳିକ ସୀମା, ବୟସ ଏବଂ ଆଦର୍ଶର ଯଥେଷ୍ଟ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱରେ ଥିଲେ । ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସଫଳ କରିଥିବାରୁ ସେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉଲ୍ଲସିତ ମନରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଥିଲେ।

All Right Reserved By

ରାଜ୍ୟ |

ତପୋଖରୀରେ ବୁଡି ବାଳିକା ମୃତ

ଢେଙ୍କାନାଳଜିଲା କାମାକ୍ଷାନଗର ଥାନା ବାଲିଗୋରଡ ପଞ୍ଚାୟତ କନ୍ତାରିପାଟ ଗ୍ରାମର ସୁରେଶ ସାମଲଙ୍କ ଝିଅ ପ୍ରିୟଙ୍କା ସାମଲ(10) ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଗ୍ରାମ ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଛି।ସେଖେଳିବାକୁଯାଇ ଘରକୁ ଫେରିନଥିଲେ।ପରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଓ ଅଗ୍ନିଶ୍ରମ ବିଭାଗର ର୍କମଚାରିମାନେ ପୋଖରୀରେ ଖୋଜାଖୋଜିକରି ତାଙ୍କର ମୃତ ଶରିର ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ।ସେ କାମାକ୍ଷାନଗର ସରସ୍ବତୀ ଶିଶୁ ବିଦ୍ୟାମନ୍ଦିରର ୪ର୍ଥଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରୀଥିଲେ।

ନିରଞ୍ଜନଙ୍କ ନୂଆ ଟିମ୍‌

ନିରଞ୍ଜନଙ୍କ ନୂଆ ଟିମ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୫।୮(ବ୍ୟୁରୋ): କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ କ୍ରମେ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି(ପିସିସି) ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବୁଧବାର କଂଗ୍ରେସର ନୂତନ ଟିମ୍‌ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ୧୪ ଉପସଭାପତି ରହିଥିବାବେଳେ ୨୪ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଏବଂ ୯୯ ସମ୍ପାଦକ ରହିଛନ୍ତି।

ବନ୍ୟା ପାଣିରେ ଫସିଛି ୧୭ ଜୀବନ

ବନ୍ୟା ପାଣିରେ ଫସିଛି ୧୭ ଜୀବନ

ଟିଟିଲାଗଡ,୧୫।୮ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଟିଟିଲାଗଡ ବ୍ଲକ୍‌ ବାଞ୍ଜିପଦର ନିକଟ ତେଲନଦୀର ଏକ ଟାପୁରେ ୧୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ବାଜି ଲାଗିଛି। ହଠାତ୍‌ ନଦୀରେ ବନ୍ୟାପାଣି ପ୍ରବଳ ଜୋରରେ ମାଡି ଆସିବାରୁ ଏଭଳି ଭୟଙ୍କର ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଛି। ସେଠାରେ ଏକ ପମ୍ପ ହାଉସ ରହିଛି। ଉକ୍ତ ପମ୍ପ ହାଉସରୁ ୧୦ କି.ମି. ଦୂର ଟିଟିଲାଗଡ଼ ସହରକୁ ପାଣି ଯୋଗାଣ ହୋଇଥାଏ। 

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ୨ ସାଙ୍ଗ ମୃତ

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ୨ ସାଙ୍ଗ ମୃତ

ରେମୁଣା,୧୫।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବୁଧବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଏକ ବଡ଼ ଅଘଟଣ ଘଟିଯାଇଛି। ସବୁଆଡ଼େ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଇଁ ଖୁସିର ମାହୋଲ ଚାଲିଥିବାବେଳେ ଦୁଇ ସାଙ୍ଗ ହାତ ଧରାଧରି ହୋଇ ପାଣିରେ ବୁଡ଼ି ଯାଇଛନ୍ତି। ଏହିପରି ଦୁଃଖଦ ଘଟଣା ଘଟିଛି ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ରେମୁଣା ବ୍ଲକ ପତ୍ରପାଳ ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଚକୁଳିଆ ଗ୍ରାମରେ। ଲଷ୍ମୀଧର ବିନ୍ଧାଣୀଙ୍କ ଝିଅ ରାଇମଣୀ ବିନ୍ଧାଣୀ (୮), ବରଜୁ ମୁର୍ମୁ (୯) ନାମକ ୨ ନାବାଳିକା ବୁଧବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଟାବେଳେ ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି।

ତଳି ରୁଆବେଳେ ବଜ୍ରପାତ: ୨ ମୃତ

ତଳି ରୁଆବେଳେ ବଜ୍ରପାତ: ୨ ମୃତ

ବନ୍ତଳା, ୧୫।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ବଅଁରପାଳ ବ୍ଳକ ଡେରଜାଙ୍ଗ ଗ୍ରାମରେ ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନ ୩ଟାରେ ବଜ୍ରପାତ ଘଟି ୨ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ମୃତକ ହେଲେ ଶାନ୍ତିଲତା ପ୍ରଧାନ (୪୮) ଏବଂ ତାଙ୍କ ଝିଆରୀ ବୈଶାଖୀ ପ୍ରଧାନ (୧୭)।

ଭୁଲ୍‌ ଟୁଇଟ୍‌ କରି ମେୟର ହଟହଟା

ଭୁଲ୍‌ ଟୁଇଟ୍‌ କରି ମେୟର ହଟହଟା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୫।୮(ବ୍ୟୁରୋ)-୭୨ତମ ସ୍ବତନ୍ତ୍ରତା ଦିବସ ପାଇଁ ସାରା ଦେଶ ଉତ୍ସବ ମୁଖର ହୋଇ ପଡ଼ିଛି। ମାତ୍ର ଭୁବନେଶ୍ୱର ମେୟର ଅନନ୍ତ ନାରାୟଣ ଜେନା ଭୁଲ୍‌ ଟୁଇଟ୍‌ କରି ହଟ ହଟା ହୋଇଛନ୍ତି। 

ଫୁଲିଲା ସପ୍ତଧାରା:   ବାରି ଗେଟ ବନ୍ୟା ଜଳରେ ଭାଙ୍ଗିଲା

ଫୁଲିଲା ସପ୍ତଧାରା: ବାରି ଗେଟ ବନ୍ୟା ଜଳରେ ଭାଙ୍ଗିଲା

ମାଥିଲି/ଗୋବିନ୍ଦପାଲି , ୧୫।୮ (ଡି.ଏନ.ଏ) - ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ଫୁଲି ଉଠିଛି ସପ୍ତଧାରା ନଦୀ । ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ମାଥିଲି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ସପ୍ତଧାରା ନଦୀରେ ବନ୍ୟା ଜଳ ପ୍ରବାହିତ ହୋଇଛି । ଏଥିଯୋଗୁ ମାଲକାନଗିରି - ଜୟପୁରର ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତାରେ ଯାନବାହନ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ ରହିଛି ।

ଉପୁଡ଼ି ପଡ଼ିଲା ଜାତୀୟ ପତାକା: ୩ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ

ଉପୁଡ଼ି ପଡ଼ିଲା ଜାତୀୟ ପତାକା: ୩ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ

କାମାକ୍ଷାନଗର, ୧୫।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା କାମାକ୍ଷାନଗର ବ୍ଲକ କାଦୁଆ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ଭାଗିରଥୀପୁର ନୂଆସାହି ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲରେ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ପୋତାଯାଇଥିବା ତ୍ରିରଙ୍ଗା ପତାକା ଉପୁଡ଼ି ପଡ଼ିଛି।

ଘର ଭିତରେ ପଶିଲା ଡ୍ରେନ ପାଣି: ୨୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଯୋଗାଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ

ଘର ଭିତରେ ପଶିଲା ଡ୍ରେନ ପାଣି: ୨୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଯୋଗାଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୫।୮(ବି.ପ୍ର.)- ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲାର ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ, ଅଙ୍ଗୀ, ଟୁରୀ, ଚିକିଲି ନଦୀର ଗର୍ଭ ଫୁଲି ଉଠିଛି । ବୁଧବାର ଲଗାଣ ବର୍ଷା ହେଲେ ଜିଲାର କୋଷାଗୁମୁଡା ବ୍ଲକରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହେବା ଯଥେଷ୍ଟ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ତେନ୍ତୁଳିଖୁଣ୍ଟି ବ୍ଲକର ଅଞ୍ଚଳଗୁମ୍ମା-ପାତ୍ରପୁଟ ପୋଲ ଉପରେ ତିନି ଫୁଟ ପାଣି ଚାଲିଛି ।

ଗଛ ପଡ଼ି ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି-ବ୍ରାହ୍ମଣୀଗାଁ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

ଗଛ ପଡ଼ି ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି-ବ୍ରାହ୍ମଣୀଗାଁ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୧୫।୮(ଡି.ଏନ.ଏ)- କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଦାରିଙ୍ଗବାଡି ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ବୁଧବାର ସକାଳେ ପୂର୍ତ୍ତବିଭାଗ ରାସ୍ତାର  ବ୍ରାହ୍ମଣୀଗାଁ ନିକଟ ବଙ୍ଗରଦୁଆ ଘାଟିରେ ବିରାଟ ବରଗଛ ପଡ଼ି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ ହୋଇଛି ା

ଖୋଲିଲା ହେଲ୍ପ ଡେସ୍କ-ଉନ୍ମୋଚିତ ହେଲା ଲୋଗୋ

ଖୋଲିଲା ହେଲ୍ପ ଡେସ୍କ-ଉନ୍ମୋଚିତ ହେଲା ଲୋଗୋ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୫।୮(ବ୍ୟୁରୋ)-ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିିଟାଲ ପରିସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଏହି ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। 

ବୌଦ୍ଧରେ ପୋଲିସର ମାତ୍ର ୩ଟି ଦଳ ପରେଡରେ ଭାଗ ନେଲା

ବୌଦ୍ଧରେ ପୋଲିସର ମାତ୍ର ୩ଟି ଦଳ ପରେଡରେ ଭାଗ ନେଲା

ବୌଦ୍ଧ,୧୫ା୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ବୌଦ୍ଧ କେଚେରି ପଡିଆରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳିତ ହେଇଛି। ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଭାବେ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ବିଭାଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ମାଝି ଯୋଗ ଦେଇ ଜାତୀୟ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲେ।

Model This Week

ଯସ୍ମିନ୍