ରାଜ୍ୟ |

ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱରେ ବିଜୁ ଟଲ୍‌ ମ୍ୟାନ

ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱରେ ବିଜୁ ଟଲ୍‌ ମ୍ୟାନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୭।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଓଡ଼ିଶାର ବରପୁତ୍ର ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ କେବଳ ଉଚ୍ଚତାରେ ନୁହନ୍ତି ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱରେ ଥିଲେ ‘ଟଲ୍‌ ମ୍ୟାନ’ ବା ‘ଉତ୍ତୁଙ୍ଗ ପୁରୁଷ’। ତାଙ୍କର ବିଶାଳ ହୃଦୟ, ବିଚକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟଶୈଳୀ, ମହାନୁଭବତା ତାଙ୍କୁ କେବଳ ଓଡ଼ିଶାର ଭୌଗୋଳିକ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ କରି ରଖି ନ ଥିଲା। ସେ ଥିଲେ ଜନତାର ନେତା । ଏଭଳି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଜନ୍ମ ଶତବାର୍ଷିକୀ ଅବସରରେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଆଧାରିତ ସଚିତ୍ର ପୁସ୍ତକ ‘ଦ ଟଲ୍‌ ମ୍ୟାନ- ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ’ ଉନ୍ମୋଚନର ସୁଯୋଗ ପାଇଁ ଆମେ କୃତଜ୍ଞ। ଶନିବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଉତ୍କଳ ମଣ୍ଡପରେ ଆୟୋଜିତ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ଜାତୀୟସ୍ତରର ୪ ଜଣ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ସେମାନଙ୍କ ବକ୍ତବ୍ୟରେ ଏଭଳି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ଗୋଟିଏ ମଞ୍ଚରେ ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରଣବ ମୁଖାର୍ଜୀ, ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏଚ୍‌. ଡି. ଦେବେଗୌଡା, ପୂର୍ବତନ ଉପପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଲାଲକୃଷ୍ଣ ଆଡଭାନୀ ଏବଂ ସିପିଏମ୍‌ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ସୀତାରାମ ୟେଚୁରୀ ଯୋଗ ଦେଇ ବିଜୁବାବୁଙ୍କ ସ୍ମୃତିଚାରଣ କରିଛନ୍ତି।
ଭୟଶୂନ୍ୟ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଉତ୍ତୁଙ୍ଗ ଶିଖରର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱରେ ପରିଣତ କରିଥିଲା। ବିଜୁବାବୁ ତାଙ୍କ ସମୟର ଜଣେ ଶୀର୍ଷସ୍ଥାନୀୟ ନେତା, ପ୍ରକୃତ ଜାତୀୟତାବାଦୀ ଏବଂ ଦେଶପ୍ରେମୀ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଥିଲେ । ‘ଦ ଟଲ୍‌ ମ୍ୟାନ-ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ’ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ କରି ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରଣବ ମୁଖାର୍ଜୀ ଏହା କହିଛନ୍ତି। ମୋ ପରି ଜଣେ କମ୍‌ ଉଚ୍ଚତା ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି ବିଜୁବାବୁଙ୍କ କର୍ମଭୂମିରେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଆଧାରିତ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ କରୁଥିବାରୁ ଗୌରବାନ୍ବିତ ମନେକରୁଥିବା ପ୍ରଣବ କହିଛନ୍ତିି। ନିଜର ବକ୍ତବ୍ୟରେ ବିଜୁବାବୁଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ଦିଗ ଉପରେ ସେ ଆଲୋଚନା କରିବା ସହ ତାଙ୍କଠାରୁ ବହୁତ କିଛି ଶିଖିବାର ଥିଲା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ବିଜୁବାବୁ ଯେତେବେଳେ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରୂପେ ଦାୟିତ୍ୱ ନିର୍ବାହ କରୁଥିଲେ, ସେ ସମୟରେ ପ୍ରଣବ ଗୋଟିଏ ଡିଗ୍ରୀ କଲେଜରେ ରାଜନୀତି ବିଜ୍ଞାନରେ ଅଧ୍ୟାପନା କରୁଥିଲେ। ରାଜନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଭିନ୍ନ ଦଳର ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିଜୁଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଏବଂ ଉତ୍ତମ ପାରିବାରିକ ସମ୍ପର୍କ ଥିଲା ବୋଲି ପ୍ରଣବ କହିଥିଲେ। ଜନତା ସରକାର ସମୟରେ ଦାମନଯୋଡିରେ ନାଲ୍‌କୋ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା। ମାତ୍ର ଜନତା ସରକାର ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିଲା, ହେଲେ ଏହା କୌଣସି ପ୍ରକାରରେ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନ୍ତରାୟ ସୃଷ୍ଟି କରି ନ ଥିଲା। ଯାହାର ସମସ୍ତ ଶ୍ରେୟର ହକ୍‌ଦାର ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ। ତାଙ୍କ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଏବଂ ନାଲ୍‌କୋ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ନେଇ ଥିବା ସଂକଳ୍ପ ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା କଂଗ୍ରେସ ନେତ୍ରୀ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟ କରିଥିଲା। ଫ୍ରାନ୍ସ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାଲେରୀ ଜିସକାର୍ଡଙ୍କ ସହ ଏନେଇ ଭାରତ ସରକାର ଚୁକ୍ତି କରିଥିବା ପ୍ରଣବ କହିିଥିଲେ। ପ୍ରଣବ ପ୍ରାଥମିକ ଭାବେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳରେ ଅର୍ଥ, ବାଣିଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଦାୟିତ୍ୱ ନିର୍ବାହ କରୁଥିବା ବେଳେ ଶିଳ୍ପାୟନର ଗୁରୁତ୍ୱ ନେଇ ବିଜୁବାବୁ ତାଙ୍କୁ ଅନେକ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ଦ୍ୱିତୀୟଥର ବିଜୁବାବୁ ଓଡ଼ିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ସମୟରେ ପ୍ରଣବ ଯୋଜନା କମିଶନର ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଥିଲେ ା ସେ ସମୟରେ ନିଜ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କ ସ୍ବାର୍ଥରକ୍ଷା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେ ବାଧ୍ୟ କରୁଥିଲେ ବୋଲି ପ୍ରଣବ କହିଛନ୍ତି। ନିଜ ରାଜ୍ୟ ଓଡ଼ିଶା ରାଜନୀତିର ସେ ସର୍ବକାଳୀନ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଶିଖର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ । ସେହିପରି ନିଜ ସମୟର ଜାତୀୟ ଏବଂ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟସ୍ତରର ଜଣେ ଆଦର୍ଶ ସ୍ଥାନୀୟ ନେତା ବୋଲି ପ୍ରଣବ କହିଛନ୍ତି।
ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏଚ୍‌.ଡି. ଦେବେଗୌଡା ମରଣୋତ୍ତର ଭାବେ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଭାରତରତ୍ନ ପ୍ରଦାନ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ସେ କର୍ନାଟକର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଭାରତବର୍ଷର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପଛରେ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଅବଦାନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ବିଜୁ ଥିଲେ ଦୂରଦୃଷ୍ଟିସମ୍ପନ୍ନ ନେତା, ତାଙ୍କଠାରୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପିଢି ବହୁତ କିଛି ଶିଖିବାର ରହିଛି। ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟସ୍ତରୀୟ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ତାଙ୍କ ଜୀବନୀ ସ୍ଥାନ ମିଳୁ। ତାଙ୍କ ଉପରେ ରଚିତ ପୁସ୍ତକ କେବଳ ଓଡ଼ିଆ, ଇଂଲିଶରେ ସୀମିତ ନ ରହି ଦେଶର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କଥିତ ଭାଷାରେ ଅନୁବାଦ କରାଯାଉ ବୋଲି ଦେବଗୌଡା ମତ ରଖିଛନ୍ତି।
ପୂର୍ବତନ ଉପପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଲାଲକୃଷ୍ଣ ଆଡଭାନୀ ହିନ୍ଦୀରେ ନିଜ ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନିଜ ଜୀବନକାଳରେ ଅନେକ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛି। ବହୁତ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ ଉତ୍ସବକୁ ଯାଇଛି, ମାତ୍ର ବିଜୁବାବୁଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନରେ ମିଳିଥିବା ଆନନ୍ଦ ସବୁଠୁ ନିଆରା । ଉନ୍ମୋଚନ ଉତ୍ସବର ଅତିଥି ଭାବେ ମୁଁ ଯେତିକି ଆତ୍ମସନ୍ତୋଷ ଲାଭ କରୁଛି, ସଭାସ୍ଥଳରେ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଦେଖି ସେହି ପରିମାଣର ସନ୍ତୋଷ ଲାଭ କରୁଛି। ଦ ଟଲ୍‌ ମ୍ୟାନ ପୁସ୍ତକକୁ ଦେଖିବା ବେଳେ ସ୍ବାଭାବିକ ଭାବେ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ପ୍ରତି ଶ୍ରଦ୍ଧା ଆସିଯାଉଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସର୍ବୋପରି ତାଙ୍କ ପରି ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ ଉତ୍ସବକୁ ସ୍ମରଣୀୟ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତବର୍ଷର ୫ ପ୍ରମୁଖ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱଙ୍କୁ ସଂଯୋଗ କରାଯାଇଥିବାରୁ ଖୁସି ଲାଗୁଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି।
ଦେଶର ଜଣାଶୁଣା ବାମପନ୍ଥୀ ନେତା ତଥା ସିପିଏମ୍‌ର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ସୀତାରାମ ୟେଚୁରୀ ମଧ୍ୟ ବିଜୁଙ୍କ ପ୍ରଶଂସାରେ ଶତମୁଖ ହୋଇଥିଲେ। ରାଜ୍ୟ ତଥା ଜାତୀୟସ୍ତରରେ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷତା, ପ୍ରଗତିଶୀଳ ରାଜନୈତିକ ବିଚାରଧାରର ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ବାର୍ତ୍ତାବହ ଥିବା କଥା ନିଜ ବକ୍ତବ୍ୟରେ ସୀତାରାମ କହିଛନ୍ତି। ସୀତାରାମ ଯେଉଁ ବର୍ଷ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ, ସେ ସମୟରେ ବିଜୁବାବୁ ନିର୍ବାଚନ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କରିସାରିଥିଲେ ା ତେଣୁ ବିଜୁଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଗୌରବର କଥା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ୧୯୯୦ ଏବଂ ଏହାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ୟୁନାଇଟେଡ୍‌ ଫ୍ରଣ୍ଟ ସରକାର ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ ଦଳମାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବା ସହ ଭି.ପି. ସିଂ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଦେବେଗୌଡାଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କରିବାରେ ବିଜୁଙ୍କ ଅବଦାନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା ବୋଲି ସୀତାରାମ କହିଛନ୍ତି।
କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଅତିଥିମାନଙ୍କ ପରିଚୟ ପ୍ରଦାନ ପରେ ପୁସ୍ତକର ରଚୟିତା ସୁନ୍ଦର ଗଣେଶନ ପୁସ୍ତକ ସମ୍ପର୍କିତ ବିଭିନ୍ନ ଦିଗ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, କାମରାଜ ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ସେ ବହୁତ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। ମାତ୍ର ସର୍ବଶେଷରେ ଟରୋଣ୍ଟୋରେ ସେ ଏହା ଉପରେ ଏକ ପୁସ୍ତକ ପାଇଥିଲେ, ଯାହା ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରଚିତ ହୋଇଥିଲା। ପୁସ୍ତକଟିକୁ ସଂକଳିତ କରିବାରେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଭଗିନୀ ଗୀତା ମେହେଟ୍ଟା ଏବଂ ଭିଣୋଇଙ୍କ ଅବଦାନ ଯଥେଷ୍ଟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା ବୋଲି ଗଣେଶନ କହିଛନ୍ତି।
ସେହିପରି ଭାରତବର୍ଷର ଜଣାଶୁଣା ଖବରଦାତା ଏବଂ ସ୍ତମ୍ଭକାର ପ୍ରଭୁ ଚାୱଲା ପୁସ୍ତକଟିର ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ବିଜୁଙ୍କ ଉପରେ ରଚିତ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ ପୁସ୍ତକ ମଧ୍ୟରେ ଦ ଟଲ୍‌ ମ୍ୟାନର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଛି। ନିଜ ସମୟରେ ଜଣେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଥର ବିଜୁ ବାବୁ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ଶିରୋନାମାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଏଭଳି ପୁସ୍ତକ ତାହାର ଭରଣା କରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ପୁସ୍ତକ ରଚନା ପାଇଁ ସୁନ୍ଦର ଗଣେଶନ୍‌ ଏବଂ ଭବ୍ୟ ବର୍ଣ୍ଣାଢ୍ୟ ପରିବେଶରେ ଏହାର ଉନ୍ମୋଚନ କରାଇଥିବାରୁ ସେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଛନ୍ତି ।
ସର୍ବଶେଷରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖି ବିଜୁ ଜନ୍ମ ଶତବାର୍ଷିକୀ କମିଟି ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଏହି ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଉପସ୍ଥିତ ସମସ୍ତ ଜାତୀୟ ନେତୃବୃନ୍ଦ, ଅତିଥିଗଣ ଏବଂ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଥିଲେ। ସମସ୍ତ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସ୍ମରଣିକା ସ୍ବରୂପ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ବୁଦ୍ଧ ପ୍ରତିମା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ୧୮୦ ପୃଷ୍ଠାର ଏହି ପୁସ୍ତକ ରଚନା ପାଇଁ ଗଣେଶନ ଏବଂ ସମୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରଭୁ ଚାୱଲାଙ୍କୁ ନବୀନ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଦଳ, ଭୌଗୋଳିକ ସୀମା, ବୟସ ଏବଂ ଆଦର୍ଶର ଯଥେଷ୍ଟ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱରେ ଥିଲେ । ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସଫଳ କରିଥିବାରୁ ସେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉଲ୍ଲସିତ ମନରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଥିଲେ।

All Right Reserved By
Karnatak Exit Poll

Model This Week

ସଂଗୀତ

ରାଜ୍ୟ |

ଯୁକ୍ତ ୨ରେ ଫେଲ୍‌ ହୋଇ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଆମତ୍ହତ୍ୟା

ଯୁକ୍ତ ୨ରେ ଫେଲ୍‌ ହୋଇ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଆମତ୍ହତ୍ୟା

ବିଞ୍ଝାରପୁର/ସିଂହପୁର,୨୦ା୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ବିଞ୍ଝାରପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଓଳେଇ-ଚନ୍ଦନପୁର ପଞ୍ଚାୟତ କଣଛନ୍ଦା ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଛାତ୍ର ଯୁକ୍ତ ୨ବିଜ୍ଞାନ ପରୀକ୍ଷାରେ ଫେଲ୍‌ ହେବା ପରେ ଆମତ୍ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ କଣଛନ୍ଦା ଗ୍ରାମର ବିଧାନ ଦାସଙ୍କ ପୁଅ ଦିଲୀପ ଚଳିତବର୍ଷ ଯାଜପୁର ଏନ୍‌ସି କଲେଜରେ ଯୁକ୍ତ ୨ବିଜ୍ଞାନ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ ା ଶନିବାର ଫଳାଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଦିଲୀପ ଅକୃତକାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିବା ଜାଣିବାକୁ ପାଇ ମାନସିକ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇଥିଲେ। ରବିବାର ଭୋର ସମୟରେ ଦିଲୀପ ନିଜ ଶୋଇବା ଘରେ ବେକରେ ରଶି ଲଗାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ। ପରିବାର ଲୋକେ ଏହା ଦେଖି ତାଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଉଦ୍ଧାର କରି ଯାଜପୁର ଜିଲା ମୁଖ୍ୟଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଥିଲେ।

ଲୁଟେରାଙ୍କ କବଳରୁ ମନ୍ଦିର ବି ପଡ଼ୁନି ବାଦ୍‌

ଲୁଟେରାଙ୍କ କବଳରୁ ମନ୍ଦିର ବି ପଡ଼ୁନି ବାଦ୍‌

ବିଞ୍ଝାରପୁର,୨୦ା୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ବିଞ୍ଝାରପୁରରେ ପୁଣି ଲୁଟେରାମାନେ ସକ୍ରିୟ ହୋଇ ଉଠିଛନ୍ତି । ଶୁକ୍ରବାର କପିଳା ଗ୍ରାମରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ଲୁଟ୍‌ ଘଟଣା ପରେ ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ବାଙ୍କିପାଳ ଓ ଘଣ୍ଟିଆଳିରେ ଥିବା ଦୁଇ ମନ୍ଦିରରେ ଲୁଟେରାମାନେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଲୁଟ କରିନେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଖବର ଅନୁଯାୟୀ କଏଣା-ରଘୁନାଥପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ବାଙ୍କିପାଳ ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ପୁରାତନ ରାଧାକୃଷ୍ଣ ମଠରୁ ଲୁଟେରାମାନେ ରୂପା ବଂଶୀ ଓ ପ୍ରଭୂ ରାଧାକୃଷ୍ଣଙ୍କ ମୁକୁଟ ସମେତ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅର୍ପିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଳଙ୍କାର ଲୁଟ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ବାଘୁଆ ପାହାଡ଼ରେ ପଥର ଖାଦାନ ମାଲିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ବାଘୁଆ ପାହାଡ଼ରେ ପଥର ଖାଦାନ ମାଲିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ/ଧର୍ମଶାଳା/ଚଢେଇଧରା(ଡି.ଏନ.ଏ.)୨୦ା୫- ଯାଜପୁର ଜିଲା ଜେନାପୁର ଥାନା ଅଧିନସ୍ଥ ବାଘୁଆ ପଥର ଖାଦାନରେ ରବିବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ପୁଣି ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଛି ା ଏଥର କୌଣସି ଶ୍ରମିକଙ୍କ ନୁହେଁ ବରଂ ଜଣେ ପଥର ଖାଦାନ ମାଲିକଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ମୃତକ ଜଣକ ହେଲେ ଅଞ୍ଜିରା ଗ୍ରାମର ବିମ୍ବାଧର ସାହୁ(୫୦)। ବ୍ଲାଷ୍ଟିଂ ପରେ ଝୁଲି ରହିଥିବା ବଡ଼ ବଡ଼ ପଥରଗୁଡିକୁ ଖସାଉଥିବାବେଳେ ଗୋଡ଼ ଖସି ବିମ୍ବାଧରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ତେବେ ପଥର ଖାଦାନରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟି ଗତ ଦେଢ଼ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହାକୁ ମିଶାଇ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୪ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଜେନାପୁର ଥାନା ପୋଲିସ ଶବ ଜବତ କରି ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ପଠାଇଛି।

ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତା ନେଇ ଯୁବକଙ୍କୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ

ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତା ନେଇ ଯୁବକଙ୍କୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ

ଚଣ୍ଡିଖୋଲ,୨୦ା୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଜେନାପୁର ଥାନା କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ରପୁର ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିବା ନେଇ ଶନିବାର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ରବିନାରାୟଣ ଦାସ ନିଜ ଦୋକାନରେ ବସିଥିଲା ବେଳେ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ସେହି ଗ୍ରାମର ମକର ପରିଡା ହଠାତ୍‌ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଅତର୍କିତ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ଏପରିକି ଏକ ଭୁଜାଲି ଧରି ତାଙ୍କୁ ଜୀବନରେ ମାରି ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ।

ତିଆରି ଚାଲିଛି ନୂଆ ଦଶାବତାର ଖଟ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୦ା୫: ଦୋଳବେଦୀ କୋଣ ପରିସରରେ ତିଆରି ଚାଲିଛି ଦଶାବତାର ଖଟ। ମହାରଣା ସେବକ ବସନ୍ତ ମହାରଣାଙ୍କ ତତ୍ତ୍ବାବଧାନରେ କୁମର ମହାରଣା ଏବଂ ଅନନ୍ତ ମହାରଣା ଏହି ଖଟ ତିଆରି କରୁଛନ୍ତି। ୫ ଦିନ ହେବ ତିଆରି ଚାଲିଥିବା ଖଟ ଏବେ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି। ବସନ୍ତଙ୍କ ସୂଚନା ମୁତାବକ, ଅଣସର ଘରେ ଏହି ଦଶାବତାର ଖଟ ପଡିଥାଏ। ପ୍ରାୟ ୨୦ ବର୍ଷ ହେବ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ପୁରୁଣା ଦଶାବତାର ଖଟ ନଷ୍ଟ ହୋଇଗଲାଣି। ତେଣୁ ନୂଆ ଖଟ ତିଆରି କରାଯାଉଛି। ଫାଶି, ସାହାଜ ଏବଂ ଧଉରା କାଠରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଥିବା ଏହି ଖଟର ଲମ୍ବ ୧୨ ଫୁଟ ଏବଂ ଓସାର ୩ଫୁଟ ରହିଛି।

ଦର୍ପଦଳନ ରଥର ତୁମ୍ବରେ ଫାଟ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୦ା୫: ରଥଖଳାରେ ଚାଲିଛି ତିନିରଥ ନିର୍ମାଣ। ରଥର ପ୍ରମୁଖ ଅଂଶ କୁହାଯାଉଥିବା ଚକ ନିର୍ମାଣ ଏବେ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି। ତିନିରଥ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ମୋଟ ୪୨ ଚକ ମଧ୍ୟରୁ ରବିବାର ସୁଦ୍ଧା ୩୯ ଚକ କାମ ଶେଷ ହୋଇଛି। ତିନିରଥର ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏ ଚକ ବାକି ରହିଛି।

ଦାନ ପାଇଁ ସେବାୟତଙ୍କ ଦାଦାଗିରି

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୦ା୫: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ସେବାୟତଙ୍କ ଦାଦାଗିରି। ପିଣ୍ଡିକାରେ ଦାନ ଅର୍ଥ ପକାଇବାକୁ ନେଇ ସେବାୟତ ଓ ଭକ୍ତ ମୁହାଁମୁହିଁ। ସେବାୟତଙ୍କ ମାଡ଼ରେ ଦୁଇ ଭକ୍ତ ଲହୁଲୁହାଣ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ଭାବାବେଗରେ ଗଭୀର ଆଘାତ ଲାଗିଛି। ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ କାହିଁ କେତେଦୂରରୁ ଆସିଥିବା ଏହି ଦୁଇ ଅଣଓଡ଼ିଆ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଶେଷରେ ଏପରି ତିକ୍ତ ଅନୁଭୂତି ନେଇ ଫେରିବାକୁ ପଡ଼ିଛି। ରବିବାର ସକାଳେ ଘଟିଛି ଏଭଳି ଲଜ୍ଜାଜନକ ଘଟଣା। ୨ ସେବାୟତଙ୍କ ମାଡ଼ରେ ଆହତ ଦମ୍ପତି ହେଲେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଥାନେ ଅଞ୍ଚଳର ଚେତନ ଗନପତ୍‌ ଅମୋଲକର ଏବଂ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଅମୋଲକର। ଚେତନ ଏ ନେଇ ସିଂହଦ୍ୱାର ଥାନାରେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସେବାୟତଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ମଧ୍ୟ ପାଲଟା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଉଭୟ ପକ୍ଷର ଅଭିଯୋଗକୁ ନେଇ ପୋଲିସ ତଦନ୍ତ ଚଳାଇଛି। ତେବେ କେତେଜଣ ସେବାୟତଙ୍କ ଅର୍ଥ ଲାଳସା ପାଇଁ ଏଭଳି ଲଜ୍ଜାଜନକ ଘଟଣା ବାରମ୍ବାର ଘଟୁଛି। ବଦନାମ ହେଉଛି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର।

ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର : ବାଳ ସୁଧାର ଗୃହ ଗଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ନାବାଳକ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୦ା୫(ବ୍ୟୁରୋ)- ମଞ୍ଚେଶ୍ୱର ଥାନା ଅଧୀନ ପଦ୍ମକେଶରପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାକତ୍ାର କରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ପୋଲିସ ଅଭିଯୁକ୍ତ ନାବାଳକଙ୍କୁ ଧରି ବାଳ ସୁଧାର ଗୃହକୁ ପଠାଇଛି। ସୂଚନା ମୁତାବକ, ଉଭୟ ନାବାଳକ ଓ ନାବାଳିକା ପଦ୍ମକେଶରପୁର ଅଞ୍ଚଳର। ଗତ ଶନିବାର ଦିନ ନାବାଳକ ଜଣକ ତାଙ୍କର ଅନ୍ୟ ଜଣେ ସହଯୋଗୀଙ୍କ ସହ ମିଶି ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ସାଙ୍ଗରେ ନେଇ ବୁଲିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ଉକ୍ତ ନାବାଳକ ଜଣକ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାକତ୍ାର କରିଥିଲେ।

ପିଏଚ୍‌ଡି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଫାଇଲ୍‌ ଉଭାନ : ଥେସିସ ପେପର ଦାଖଲ କରିପାରୁନାହାନ୍ତି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ପିଏଚ୍‌ଡି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଫାଇଲ୍‌ ଉଭାନ : ଥେସିସ ପେପର ଦାଖଲ କରିପାରୁନାହାନ୍ତି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୦ା୫(ବ୍ୟୁରୋ)- ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପିଏଚ୍‌ଡି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଫାଇଲ୍‌ ମିଳୁନି। ଫାଇଲରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ପଞ୍ଜୀକରଣଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଥିବାବେଳେ ତାହା ମିଳୁ ନ ଥିବାରୁ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ଚିନ୍ତାରେ ପଡ଼ିଛନ୍ତି। ଏହାଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ପିଏଚ୍‌ଡି ଥେସିସ୍‌ ଦାଖଲ କରିପାରୁନାହାନ୍ତି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ତରଫରୁ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉ ନ ଯିବାରୁ କେତେଜଣ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ବକେୟା ଋଣ ପାଇଁ କୋଠାଘରକୁ ସିଲ୍‌ କଲା ପ୍ରଶାସନ

ହାଟଡିହୀ,୧୯।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଗୃହ ଋଣ ନେଇ ଶୁଝି ନ ପାରିବାରୁ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ହାଟଡିହୀ ବ୍ଲକର ଶାଳଣିଆ ଅଞ୍ଚଳର ରମଣିରଞ୍ଜନ ରାଜଙ୍କ କୋଠାଘରକୁ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସିଲ୍‌ କରାଯାଇଛି।

ନାବାଳିକା ଅପହରଣକାରୀ ଗିରଫ

ନାବାଳିକା ଅପହରଣକାରୀ ଗିରଫ

ତିହିଡ଼ି, ୨୦।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ତିହିଡ଼ି ଥାନା ବିଲଣା ପଞ୍ଚାୟତ ଲଞ୍ଜାତାରା ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ନାବାଳିକାକୁ ଗତ ୧୩ ତାରିଖରେ ଅପହରଣ କରି ନିଆଯାଇଥିଲା। ଏନେଇ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହେବା ପରେ ପୋଲିସ ଏକ ମକଦ୍ଦମା (ନଂ ୧୫୦/୧୮) ରୁଜୁ କରି ତଦନ୍ତ ଚଳାଇଥିଲା। ଅପହରଣକାରୀ କୁବେରା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ମନ୍ଦାରମାଳ ଗ୍ରାମର ଅଜୟ ଜେନାଙ୍କୁ ରବିବାର ପୋଲିସ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି । ପୂର୍ବରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅପହରଣକାରୀଙ୍କୁ ଧରିପାରି ନ ଥିଲା ।

ଜୁଏଲାରୀ ଦୋକାନୀଙ୍କ ଗହଣା ବ୍ୟାଗ ଲୁଟ

ଜୁଏଲାରୀ ଦୋକାନୀଙ୍କ ଗହଣା ବ୍ୟାଗ ଲୁଟ

କପ୍ତିପଦା,୨୦ା୫(ଡି.ଏନ.ଏ)- କପ୍ତିପଦା ବଜାରରେ ଥିବା କମଳାବତୀ ଜୁଏଲାରୀ ଦୋକାନର ମାଲିକ ଧନପତି ରଣାଙ୍କଠାରୁ ଦୁଇଜଣ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଲୁଟ୍‌ କରି ଫେରାର ହୋଇ ଯାଇଛନ୍ତି । ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଧନପତି କପ୍ତିପଦା ଥାନାରେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।