Dharitri News
ରାଜ୍ୟ |

ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱରେ ବିଜୁ ଟଲ୍‌ ମ୍ୟାନ

ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱରେ ବିଜୁ ଟଲ୍‌ ମ୍ୟାନ ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୭।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଓଡ଼ିଶାର ବରପୁତ୍ର ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ କେବଳ ଉଚ୍ଚତାରେ ନୁହନ୍ତି ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱରେ ଥିଲେ ‘ଟଲ୍‌ ମ୍ୟାନ’ ବା ‘ଉତ୍ତୁଙ୍ଗ ପୁରୁଷ’। ତାଙ୍କର ବିଶାଳ ହୃଦୟ, ବିଚକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟଶୈଳୀ, ମହାନୁଭବତା ତାଙ୍କୁ କେବଳ ଓଡ଼ିଶାର ଭୌଗୋଳିକ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ କରି ରଖି ନ ଥିଲା। ସେ ଥିଲେ ଜନତାର ନେତା । ଏଭଳି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଜନ୍ମ ଶତବାର୍ଷିକୀ ଅବସରରେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଆଧାରିତ ସଚିତ୍ର ପୁସ୍ତକ ‘ଦ ଟଲ୍‌ ମ୍ୟାନ- ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ’ ଉନ୍ମୋଚନର ସୁଯୋଗ ପାଇଁ ଆମେ କୃତଜ୍ଞ। ଶନିବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଉତ୍କଳ ମଣ୍ଡପରେ ଆୟୋଜିତ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ଜାତୀୟସ୍ତରର ୪ ଜଣ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ସେମାନଙ୍କ ବକ୍ତବ୍ୟରେ ଏଭଳି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ଗୋଟିଏ ମଞ୍ଚରେ ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରଣବ ମୁଖାର୍ଜୀ, ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏଚ୍‌. ଡି. ଦେବେଗୌଡା, ପୂର୍ବତନ ଉପପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଲାଲକୃଷ୍ଣ ଆଡଭାନୀ ଏବଂ ସିପିଏମ୍‌ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ସୀତାରାମ ୟେଚୁରୀ ଯୋଗ ଦେଇ ବିଜୁବାବୁଙ୍କ ସ୍ମୃତିଚାରଣ କରିଛନ୍ତି। ଭୟଶୂନ୍ୟ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଉତ୍ତୁଙ୍ଗ ଶିଖରର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱରେ ପରିଣତ କରିଥିଲା। ବିଜୁବାବୁ ତାଙ୍କ ସମୟର ଜଣେ ଶୀର୍ଷସ୍ଥାନୀୟ ନେତା, ପ୍ରକୃତ ଜାତୀୟତାବାଦୀ ଏବଂ ଦେଶପ୍ରେମୀ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଥିଲେ । ‘ଦ ଟଲ୍‌ ମ୍ୟାନ-ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ’ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ କରି ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରଣବ ମୁଖାର୍ଜୀ ଏହା କହିଛନ୍ତି। ମୋ ପରି ଜଣେ କମ୍‌ ଉଚ୍ଚତା ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି ବିଜୁବାବୁଙ୍କ କର୍ମଭୂମିରେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଆଧାରିତ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ କରୁଥିବାରୁ ଗୌରବାନ୍ବିତ ମନେକରୁଥିବା ପ୍ରଣବ କହିଛନ୍ତିି। ନିଜର ବକ୍ତବ୍ୟରେ ବିଜୁବାବୁଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ଦିଗ ଉପରେ ସେ ଆଲୋଚନା କରିବା ସହ ତାଙ୍କଠାରୁ ବହୁତ କିଛି ଶିଖିବାର ଥିଲା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ବିଜୁବାବୁ ଯେତେବେଳେ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରୂପେ ଦାୟିତ୍ୱ ନିର୍ବାହ କରୁଥିଲେ, ସେ ସମୟରେ ପ୍ରଣବ ଗୋଟିଏ ଡିଗ୍ରୀ କଲେଜରେ ରାଜନୀତି ବିଜ୍ଞାନରେ ଅଧ୍ୟାପନା କରୁଥିଲେ। ରାଜନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଭିନ୍ନ ଦଳର ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିଜୁଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଏବଂ ଉତ୍ତମ ପାରିବାରିକ ସମ୍ପର୍କ ଥିଲା ବୋଲି ପ୍ରଣବ କହିଥିଲେ। ଜନତା ସରକାର ସମୟରେ ଦାମନଯୋଡିରେ ନାଲ୍‌କୋ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା। ମାତ୍ର ଜନତା ସରକାର ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିଲା, ହେଲେ ଏହା କୌଣସି ପ୍ରକାରରେ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନ୍ତରାୟ ସୃଷ୍ଟି କରି ନ ଥିଲା। ଯାହାର ସମସ୍ତ ଶ୍ରେୟର ହକ୍‌ଦାର ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ। ତାଙ୍କ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଏବଂ ନାଲ୍‌କୋ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ନେଇ ଥିବା ସଂକଳ୍ପ ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା କଂଗ୍ରେସ ନେତ୍ରୀ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟ କରିଥିଲା। ଫ୍ରାନ୍ସ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାଲେରୀ ଜିସକାର୍ଡଙ୍କ ସହ ଏନେଇ ଭାରତ ସରକାର ଚୁକ୍ତି କରିଥିବା ପ୍ରଣବ କହିିଥିଲେ। ପ୍ରଣବ ପ୍ରାଥମିକ ଭାବେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳରେ ଅର୍ଥ, ବାଣିଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଦାୟିତ୍ୱ ନିର୍ବାହ କରୁଥିବା ବେଳେ ଶିଳ୍ପାୟନର ଗୁରୁତ୍ୱ ନେଇ ବିଜୁବାବୁ ତାଙ୍କୁ ଅନେକ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ଦ୍ୱିତୀୟଥର ବିଜୁବାବୁ ଓଡ଼ିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ସମୟରେ ପ୍ରଣବ ଯୋଜନା କମିଶନର ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଥିଲେ ା ସେ ସମୟରେ ନିଜ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କ ସ୍ବାର୍ଥରକ୍ଷା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେ ବାଧ୍ୟ କରୁଥିଲେ ବୋଲି ପ୍ରଣବ କହିଛନ୍ତି। ନିଜ ରାଜ୍ୟ ଓଡ଼ିଶା ରାଜନୀତିର ସେ ସର୍ବକାଳୀନ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଶିଖର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ । ସେହିପରି ନିଜ ସମୟର ଜାତୀୟ ଏବଂ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟସ୍ତରର ଜଣେ ଆଦର୍ଶ ସ୍ଥାନୀୟ ନେତା ବୋଲି ପ୍ରଣବ କହିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏଚ୍‌.ଡି. ଦେବେଗୌଡା ମରଣୋତ୍ତର ଭାବେ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଭାରତରତ୍ନ ପ୍ରଦାନ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ସେ କର୍ନାଟକର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଭାରତବର୍ଷର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପଛରେ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଅବଦାନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ବିଜୁ ଥିଲେ ଦୂରଦୃଷ୍ଟିସମ୍ପନ୍ନ ନେତା, ତାଙ୍କଠାରୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପିଢି ବହୁତ କିଛି ଶିଖିବାର ରହିଛି। ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟସ୍ତରୀୟ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ତାଙ୍କ ଜୀବନୀ ସ୍ଥାନ ମିଳୁ। ତାଙ୍କ ଉପରେ ରଚିତ ପୁସ୍ତକ କେବଳ ଓଡ଼ିଆ, ଇଂଲିଶରେ ସୀମିତ ନ ରହି ଦେଶର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କଥିତ ଭାଷାରେ ଅନୁବାଦ କରାଯାଉ ବୋଲି ଦେବଗୌଡା ମତ ରଖିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବତନ ଉପପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଲାଲକୃଷ୍ଣ ଆଡଭାନୀ ହିନ୍ଦୀରେ ନିଜ ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନିଜ ଜୀବନକାଳରେ ଅନେକ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛି। ବହୁତ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ ଉତ୍ସବକୁ ଯାଇଛି, ମାତ୍ର ବିଜୁବାବୁଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନରେ ମିଳିଥିବା ଆନନ୍ଦ ସବୁଠୁ ନିଆରା । ଉନ୍ମୋଚନ ଉତ୍ସବର ଅତିଥି ଭାବେ ମୁଁ ଯେତିକି ଆତ୍ମସନ୍ତୋଷ ଲାଭ କରୁଛି, ସଭାସ୍ଥଳରେ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଦେଖି ସେହି ପରିମାଣର ସନ୍ତୋଷ ଲାଭ କରୁଛି। ଦ ଟଲ୍‌ ମ୍ୟାନ ପୁସ୍ତକକୁ ଦେଖିବା ବେଳେ ସ୍ବାଭାବିକ ଭାବେ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ପ୍ରତି ଶ୍ରଦ୍ଧା ଆସିଯାଉଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସର୍ବୋପରି ତାଙ୍କ ପରି ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ ଉତ୍ସବକୁ ସ୍ମରଣୀୟ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତବର୍ଷର ୫ ପ୍ରମୁଖ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱଙ୍କୁ ସଂଯୋଗ କରାଯାଇଥିବାରୁ ଖୁସି ଲାଗୁଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି। ଦେଶର ଜଣାଶୁଣା ବାମପନ୍ଥୀ ନେତା ତଥା ସିପିଏମ୍‌ର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ସୀତାରାମ ୟେଚୁରୀ ମଧ୍ୟ ବିଜୁଙ୍କ ପ୍ରଶଂସାରେ ଶତମୁଖ ହୋଇଥିଲେ। ରାଜ୍ୟ ତଥା ଜାତୀୟସ୍ତରରେ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷତା, ପ୍ରଗତିଶୀଳ ରାଜନୈତିକ ବିଚାରଧାରର ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ବାର୍ତ୍ତାବହ ଥିବା କଥା ନିଜ ବକ୍ତବ୍ୟରେ ସୀତାରାମ କହିଛନ୍ତି। ସୀତାରାମ ଯେଉଁ ବର୍ଷ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ, ସେ ସମୟରେ ବିଜୁବାବୁ ନିର୍ବାଚନ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କରିସାରିଥିଲେ ା ତେଣୁ ବିଜୁଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଗୌରବର କଥା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ୧୯୯୦ ଏବଂ ଏହାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ୟୁନାଇଟେଡ୍‌ ଫ୍ରଣ୍ଟ ସରକାର ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ ଦଳମାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବା ସହ ଭି.ପି. ସିଂ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଦେବେଗୌଡାଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କରିବାରେ ବିଜୁଙ୍କ ଅବଦାନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା ବୋଲି ସୀତାରାମ କହିଛନ୍ତି। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଅତିଥିମାନଙ୍କ ପରିଚୟ ପ୍ରଦାନ ପରେ ପୁସ୍ତକର ରଚୟିତା ସୁନ୍ଦର ଗଣେଶନ ପୁସ୍ତକ ସମ୍ପର୍କିତ ବିଭିନ୍ନ ଦିଗ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, କାମରାଜ ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ସେ ବହୁତ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। ମାତ୍ର ସର୍ବଶେଷରେ ଟରୋଣ୍ଟୋରେ ସେ ଏହା ଉପରେ ଏକ ପୁସ୍ତକ ପାଇଥିଲେ, ଯାହା ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରଚିତ ହୋଇଥିଲା। ପୁସ୍ତକଟିକୁ ସଂକଳିତ କରିବାରେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଭଗିନୀ ଗୀତା ମେହେଟ୍ଟା ଏବଂ ଭିଣୋଇଙ୍କ ଅବଦାନ ଯଥେଷ୍ଟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା ବୋଲି ଗଣେଶନ କହିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଭାରତବର୍ଷର ଜଣାଶୁଣା ଖବରଦାତା ଏବଂ ସ୍ତମ୍ଭକାର ପ୍ରଭୁ ଚାୱଲା ପୁସ୍ତକଟିର ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ବିଜୁଙ୍କ ଉପରେ ରଚିତ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ ପୁସ୍ତକ ମଧ୍ୟରେ ଦ ଟଲ୍‌ ମ୍ୟାନର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଛି। ନିଜ ସମୟରେ ଜଣେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଥର ବିଜୁ ବାବୁ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ଶିରୋନାମାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଏଭଳି ପୁସ୍ତକ ତାହାର ଭରଣା କରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ପୁସ୍ତକ ରଚନା ପାଇଁ ସୁନ୍ଦର ଗଣେଶନ୍‌ ଏବଂ ଭବ୍ୟ ବର୍ଣ୍ଣାଢ୍ୟ ପରିବେଶରେ ଏହାର ଉନ୍ମୋଚନ କରାଇଥିବାରୁ ସେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଛନ୍ତି । ସର୍ବଶେଷରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖି ବିଜୁ ଜନ୍ମ ଶତବାର୍ଷିକୀ କମିଟି ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଏହି ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଉପସ୍ଥିତ ସମସ୍ତ ଜାତୀୟ ନେତୃବୃନ୍ଦ, ଅତିଥିଗଣ ଏବଂ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଥିଲେ। ସମସ୍ତ ଅତିଥିଙ୍କୁ ସ୍ମରଣିକା ସ୍ବରୂପ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ବୁଦ୍ଧ ପ୍ରତିମା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ୧୮୦ ପୃଷ୍ଠାର ଏହି ପୁସ୍ତକ ରଚନା ପାଇଁ ଗଣେଶନ ଏବଂ ସମୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରଭୁ ଚାୱଲାଙ୍କୁ ନବୀନ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଦଳ, ଭୌଗୋଳିକ ସୀମା, ବୟସ ଏବଂ ଆଦର୍ଶର ଯଥେଷ୍ଟ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱରେ ଥିଲେ । ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସଫଳ କରିଥିବାରୁ ସେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉଲ୍ଲସିତ ମନରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଥିଲେ।

ରାଜ୍ୟ |

୨ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଅପହରଣ, ହତ୍ୟା

୨ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଅପହରଣ, ହତ୍ୟା

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ/ ବାସୁଦେବପୁର, ୧୭।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢୁଥିବା ୨ ଜଣ ଛାତ୍ର ନିଖୋଜ ହେବାର ୩ ଦିନ ପରେ ସେମାନଙ୍କ ମୃତଦେହ ଏକ ପୋଖରୀରୁ ଶନିବାର ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ଏହି ଛାତ୍ରଦ୍ୱୟଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରାଯାଇଥିବା ନେଇ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ପୋଲିସ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ ନ କରିବାରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଗଁା ଲୋକେ ରାସ୍ତାରୋକୋ କରି ପ୍ରତିବାଦ ଜଣାଇଥିଲେ। ଶନିବାର ପୋଖରୀରୁ ମୃତଦେହ ମିଳିବା ପରେ ଗଁାରେ ଉତ୍ତେଜନାପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ପିଲା ଦୁହିଁଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରି ନେଇ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି ବୋଲି ପରିବାରବର୍ଗ ଓ ଗ୍ରାମବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ରାଜ୍ୟ ପାହ୍ୟା, ପଛୁଆ ଜିଲା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସହାୟତା ପୁନଃ ପ୍ରଚଳନ କରାଯାଉ: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ରାଜ୍ୟ ପାହ୍ୟା, ପଛୁଆ ଜିଲା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସହାୟତା ପୁନଃ ପ୍ରଚଳନ କରାଯାଉ: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୭।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ନୀତି ଆୟୋଗ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ରାଜୀବ କୁମାର ଶନିବାର ସଚିବାଳୟଠାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରିଛନ୍ତି। ସାକ୍ଷାତ ସମୟରେ ଓଡ଼ିଶାର ସ୍ବାର୍ଥ ସମ୍ବଳିତ ବିଭିନ୍ନ ବିଷୟ ଉପରେ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା।

ବିଜେପୁରରେ ଭାଜପା ଦିବାସ୍ବପ୍ନ ଦେଖୁଛି: ପ୍ରଦୀପ ମହାରଥୀ

ବିଜେପୁରରେ ଭାଜପା ଦିବାସ୍ବପ୍ନ ଦେଖୁଛି: ପ୍ରଦୀପ ମହାରଥୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୭।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ବିଜେପୁରରେ ବିଜେଡି ଭଲ ବ୍ୟବଧାନରେ ଜିତିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିବା ପରେ ଦଳୀୟ ନେତା ଓ କର୍ମୀମାନେ ବେଶ୍‌ ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି।

ଉପକୂଳୀୟ ଜମି, ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷା ନେଇ ଜିଲାପାଳ ଅଫିସ ଘେରାଉ

ଉପକୂଳୀୟ ଜମି, ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷା ନେଇ ଜିଲାପାଳ ଅଫିସ ଘେରାଉ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୭।୨: ପ୍ରାକୃତିକ ସମ୍ପଦ ଓ ପରିବେଷ ସୁରକ୍ଷା ଦାବି ନେଇ ଉପକୂଳୀୟ ଜମି ଓ ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷା ସମିତି ନେତୃତ୍ୱରେ ବ୍ରହ୍ମଗିରି ତହସିଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋରୁଆଳ, ଆମ୍ବପଡ଼ା ସମେତ ଶତାଧିକ ଗ୍ରାମବାସୀ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ବାହାରି ଶନିବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଫିସ ଘେରାଉ କରିଛନ୍ତି।

ରୁର୍ବାନ ମିଶନ: ୩ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୪ ନୂଆ ଅଞ୍ଚଳ ସାମିଲ

ରୁର୍ବାନ ମିଶନ: ୩ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୪ ନୂଆ ଅଞ୍ଚଳ ସାମିଲ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୭।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ରୁର୍ବାନ ମିଶନର ୩ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଶନିବାର ୪ ନୂତନ ଅଞ୍ଚଳକୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି। ଏଥିସହ ଏହି ମିଶନରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ଅଞ୍ଚଳ ସଂଖ୍ୟା ୧୪କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ସଚିବାଳୟରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଆଦିତ୍ୟ ପାଢ଼ୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଜାତୀୟ ରୁର୍ବାନ ମିଶନର ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ କ୍ଷମତାସମ୍ପନ୍ନ କମିଟି ବୈଠକରେ ଉକ୍ତ ୪ ନୂଆ ଅଞ୍ଚଳକୁ ସାମିଲ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।

ରାଜଧାନୀରେ ଦନ୍ତା ଆତଙ୍କ: ବୃଦ୍ଧା ଗୁରୁତର

ରାଜଧାନୀରେ ଦନ୍ତା ଆତଙ୍କ: ବୃଦ୍ଧା ଗୁରୁତର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୭।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ରାଜଧାନୀ ପ୍ରାନ୍ତରେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ଦନ୍ତା ଏବେ ସହର ମଧ୍ୟକୁ ପଶିଆସିଛି। ଶୁକ୍ରବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଏହା ଡୁମ୍‌ଡୁମା ହାଉସିଂ ବୋର୍ଡ କଲୋନିରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ସେଠାରେ ଜଣେ ବୁଦ୍ଧା ଦନ୍ତା ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୋଇ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମନ୍ତ୍ର ଶୁଣିଲେନି ଓଡ଼ିଆ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମନ୍ତ୍ର ଶୁଣିଲେନି ଓଡ଼ିଆ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୬ା୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ଦେଶର ୧୦କୋଟି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ର ଦେଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି। ହେଲେ ଓଡ଼ିଶାରେ ମୋଦିଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରକୁ ଓଡ଼ିଆ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଶୁଣିଲେନି। ସାରାଦେଶରେ ସ୍କୁଲ ଓ କଲେଜଗୁଡିକରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଭିଡ଼ିଓ କନ୍‌ଫରେନ୍ସ ମାଧ୍ୟମରେ ପରୀକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ର ଦେଇଥିଲେ। ତେବେ ଓଡ଼ିଶାର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ପରୀକ୍ଷା ସମ୍ପର୍କିତ ସମସ୍ତ ଟିପ୍ସ ପୂର୍ବରୁ ଜାଣିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ଟିପ୍ସ ଉପରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଜାଣିବାର କିଛି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ଆଗକୁ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ନିକଟତର ହୋଇ ଆସୁଛି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଠପଢାରେ ବ୍ୟାହତ ହେବ। ସେଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ରାଜ୍ୟର ସ୍କୁଲ ଓ କଲେଜରେ ଆୟୋଜନ କରିନାହାନ୍ତି ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ଆଇଆର୍‌ସିଟିସିର ଆସ୍ଥା ଟ୍ରିପ୍‌: ପ୍ୟାକେଜ ମୂଲ୍ୟ ୧୨,୨୮୫ ଟଙ୍କା , ଅବଧି ୧୨ ରାତି ୧୩ ଦିନ

ଆଇଆର୍‌ସିଟିସିର ଆସ୍ଥା ଟ୍ରିପ୍‌: ପ୍ୟାକେଜ ମୂଲ୍ୟ ୧୨,୨୮୫ ଟଙ୍କା , ଅବଧି ୧୨ ରାତି ୧୩ ଦିନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୬।୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ଇଣ୍ଡିଆନ ରେଲଓ୍ବେ କ୍ୟାଟରିଂ ଆଣ୍ଡ ଟୁରିଜମ୍‌ କର୍ପୋରେଶନ(ଆଇଆର୍‌ସିଟିସି) ଲିମିଟେଡ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଆସ୍ଥା ସ୍ପେଶାଲ ଟୁରିଷ୍ଟ ଟ୍ରେନ୍‌ ବା ତୀର୍ଥଯାତ୍ରା ପ୍ୟାକେଜ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଟ୍ରେନ୍‌ ଯୋଗେ କମ୍‌ ଟଙ୍କାରେ ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନ ବୁଲିବା ସୁବିଧା ଥିବାବେଳେ ଖାଇବା ଓ ରହିବା ମାଗଣା ରହିବ। ଏହି ପ୍ୟାକେଜ୍‌ର ନାମ ‘ପଞ୍ଚ ଜ୍ୟୋତିର୍ଲିଙ୍ଗ ସହିତ ସାଇ ବାବା ଦର୍ଶନ ଆସ୍ଥା ସ୍ପେଶାଲ’। ଆସନ୍ତା ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୦ରୁ ଏହାର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହେବ। ପ୍ୟାକେଜ ମୂଲ୍ୟ ୧୨,୨୮୫ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଅବଧି ୧୨ ରାତି ୧୩ ଦିନ ରହିଛି। ଏଥିରେ ୮୪୦ ଯାତ୍ରୀ ଯାଇପାରିବେ।

ଏଆଇସିସି ଷ୍ଟିଅରିଂ କମିଟିରେ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଓ ସୁଶିଳା

ଏଆଇସିସି ଷ୍ଟିଅରିଂ କମିଟିରେ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଓ ସୁଶିଳା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୬।୨(ବ୍ୟୁରୋ): କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ଅଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି (ଏଆଇସିସି)ର ଷ୍ଟିଅରିଂ କମିଟି ଶୁକ୍ରବାର ଗଠନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି କମିଟିରେ ଓଡ଼ିଶାର ୨ ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କୁ ସାମିଲ କରିଛନ୍ତି। ୩୪ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ନେଇ ଏହି ଷ୍ଟିଅରିଂ କମିଟି ଗଠନ କରିଛନ୍ତି।

ହାଇକୋର୍ଟ ଫେରିଲା କୁନ୍ଦୁଲି ମାମଲା

ହାଇକୋର୍ଟ ଫେରିଲା କୁନ୍ଦୁଲି ମାମଲା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୬।୨(ବ୍ୟୁରୋ): କୁନ୍ଦୁଲି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ହାଇକୋର୍ଟରେ ହେବା ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ମାମଲା ସହ ପୀଡିତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ଆବେଦନର ବିଚାର ମଧ୍ୟ ହାଇକୋର୍ଟରେ କରାଯିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ଭାଜପା, କଂଗ୍ରେସଠାରୁ ସମଦୂରତା ରକ୍ଷା କରିଛି ବିଜେଡି: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଭାଜପା, କଂଗ୍ରେସଠାରୁ ସମଦୂରତା ରକ୍ଷା କରିଛି ବିଜେଡି: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୬।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଓଡ଼ିଶାରେ ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ଆୟୋଜନ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଗସ୍ତ କରିଥିବା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଶୁକ୍ରବାର ଫେରିଛନ୍ତି। ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟର ଦିନକ ପୂର୍ବରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି।

କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟୁଡିଓ ପରିସରରେ ଦନ୍ତା

କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟୁଡିଓ ପରିସରରେ ଦନ୍ତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୬।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଭୁବନେଶ୍ୱର ଘାଟିକିଆସ୍ଥିତ ଓୟୁଏଟି ଫାର୍ମ ହାଉସ ମଧ୍ୟକୁ ପଶି ଆସିଥିବା ଦନ୍ତା ଏବେ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟୁଡିଓ ପରିସରରେ। ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳ ୫.୩୦ ମିନିଟରେ ଦନ୍ତା ଷ୍ଟୁଡିଓ ପରିସରକୁ ଚାଲିଆସିଛି। ବନ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀମାନେ ତାକୁ ଜଗି ରହିଛନ୍ତି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଗୁରୁବାର ଦନ୍ତାଟି ଓୟୁଏଟିର ଘାଟିକିଆସ୍ଥିତ ହର୍ଟିକଲଚର ଫାର୍ମ ପାଚେରି ଭାଙ୍ଗି ପଶି ଆସିଥିଲା।