ଫୁରସତ |

ଅପମାନ ସହନ ବ୍ୟକ୍ତି ଧୌର୍ଯ୍ୟବାନ

ଅପମାନ ସହନ ବ୍ୟକ୍ତି ଧୌର୍ଯ୍ୟବାନ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍‌: କାର୍ଯ୍ୟସ୍ଥଳରେ ମାଲିକ କିମ୍ବା ମ୍ୟାନେଜର ତ୍ରୁଟି ପାଇଁ କଠୋର ଅପମାନ ଜନକ ଭାଷା ପ୍ରୟୋଗ କରି ଗାଳିଦେଲେ ବିଭିନ୍ନ କର୍ମଚାରୀ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଢଙ୍ଗରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିଥାଆନ୍ତି। ବିଭିନ୍ନ ଲୋକଙ୍କ ମାନସିକ ସ୍ଥିତି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ହୋଇଥିବାରୁ ମାଲିକଙ୍କ ଅପମାନଜନକ ଗାଳିକୁ ଭିନ୍ନ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥାଏ। ଗବେଷକଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପ୍ରକାର ମାନସିକ ଅବସ୍ଥା ବାସ୍ତବରେ ଲାଭଦାୟକ ବା ଆଶୀର୍ବାଦ ସଦୃଶ ହୋଇଥାଏ। କାରଣ ଏହି ପ୍ରକାର ବ୍ୟକ୍ତି ମାଲିକଙ୍କ ଗାଳି ସହ୍ୟକରିବା ପାଇଁ ଧୈର୍ଯ୍ୟବାନ୍‌ ହୋଇଥାଆନ୍ତି।
ଜର୍ନାଲ୍‌ ଅଫ୍‌ ବିଜ୍‌ନେସ୍‌ ଏଥିକ୍ସରେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ମାତ୍ରା ଭିତ୍ତିରେ ସାଇକୋପାଥି (ମାନସିକ ସ୍ଥିତି) ଦୁଇ ପ୍ରକାର। ପ୍ରଥମ ପ୍ରକାର ମାନସିକ ସ୍ଥିତିର ଲୋକମାନେ ମାଲିକ କିମ୍ବା ଉପରିସ୍ଥ ଅଧିକାରୀଙ୍କଠାରୁ ଗାଳି ଶୁଣି ମଧ୍ୟ ଉତ୍ତେଜିତ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ କି ତୁରନ୍ତ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ସେମାନେ ଥଣ୍ଡା ମିଜାଜ୍‌ର ଏବଂ ନିର୍ଭୀକ ବୋଲି ଆମେରିକାର ନୋଟ୍ରେଡେମ୍‌ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ସହଯୋଗୀ ପ୍ରଫେସର ଚାର୍ଲାଇସ୍‌ ହର୍ଷ୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।
ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରକାରର ମାନସିକ ସ୍ଥିତି ସମ୍ପନ୍ନ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଅପମାନଜନକ ଗାଳି ଦ୍ୱାରା ଚାପଗ୍ରସ୍ତ, ଭୟାତୁର ଏବଂ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇଥାଆନ୍ତି। ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀର ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ କ୍ଷଣକୋପୀ ଏବଂ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାଶୀଳ। ଥଣ୍ଡା ମିଜାଜ୍‌ର ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଉଚ୍ଚ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଗାଳିରେ ଅପମାନିତ ଅନୁଭବ କରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ। କମ୍‌ ରାଗନ୍ତି ଏବଂ ଅଧିକ ସମୟ କାର୍ଯ୍ୟରେ ମନ ଲଗାନ୍ତି। ଅପମାନଜନକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେମାନେ ସକାରାତ୍ମକ ମନୋଭାବ ପୋଷଣ କରନ୍ତି।
ଅପରପକ୍ଷରେ କାର୍ଯ୍ୟସ୍ଥଳରେ ମାଲିକ ଅଥବା ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କ କଠୋରଭାଷା ପ୍ରୟୋଗ ଉତ୍ପାଦନ ଓ ସେବା ନିମନ୍ତେ କ୍ଷତିକାରକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପାରେ ଗବେଷକମାନେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

ଫୁରସତ |

‘ଶିଶୁଙ୍କ ମନକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ଲେଖାଯିବା ଦରକାର’-ବୀରେନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତି

‘ଶିଶୁଙ୍କ ମନକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ଲେଖାଯିବା ଦରକାର’-ବୀରେନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତି

ଶିଶୁ ସାହିତି୍ୟକ ବୀରେନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତି। ଓଡ଼ିଆ ଶିଶୁ ସାହିତ୍ୟର ଜଣେ ପରିଚିତ ଚେହେରା। ଦୀର୍ଘ ୪୦ ବର୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସମୟ ଧରି ତାଙ୍କର ୨୫ ଖଣ୍ଡ ପୁସ୍ତକ ଏବଂ ୬ ଖଣ୍ଡ ଅନୁବାଦ ପୁସ୍ତକ ଓଡ଼ିଆ ଶିଶୁ ସାହିତ୍ୟ ଜଗତକୁ ଋଦ୍ଧିମନ୍ତ କରିଛି। ରାଜ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ବହୁ ପୁରସ୍କାର ଓ ସମ୍ମାନ ପାଇଥିବା ବୀରେନ୍ଦ୍ର ଶୁକ୍ରବାର କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ପକ୍ଷରୁ ବାଲ୍‌ ସାହିତ୍ୟ ପୁରସ୍କାର ପାଇବାକୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ପକେଟରେ ରଖିହେବ କିବୋର୍ଡ

ପକେଟରେ ରଖିହେବ କିବୋର୍ଡ

ସିଓଲ୍‌: ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ସ୍ବଳ୍ପ ବ୍ୟୟସାପେକ୍ଷ ଏକ ନମନୀୟ କିବୋର୍ଡ ବିକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ସଙ୍କୁଚିତ କରି ପକେଟରେ ବହନକରି ହେବ। ଏହାଦ୍ୱାରା କିବୋର୍ଡଟି ଭାଙ୍ଗିଯିବ ନାହିଁ। ପୋର୍ଟେବୁଲ୍‌ କିବୋର୍ଡ ବର୍ତ୍ତମାନ ବଜାରରେ ମିଳୁଥିଲେ ହେଁ ସେଗୁଡିକର ନମନୀୟତା ଗୁଣ ଖୁବ୍‌ କମ୍‌। ସେଗୁଡ଼ିକ ଯେଉଁ ଆକୃତିର ସେହି ଆକୃତିରେ ପରିବହନ କରାଯାଇ ପାରିବ।

ପୁରାତନ ସମାଧିରୁ ମିଳିଲା ବିଲୁପ୍ତପ୍ରାୟ ଗିବନ୍‌ର କଙ୍କାଳ

ପୁରାତନ ସମାଧିରୁ ମିଳିଲା ବିଲୁପ୍ତପ୍ରାୟ ଗିବନ୍‌ର କଙ୍କାଳ

ଲଣ୍ଡନ: ଚାଇନାର ଏକ ସମାଧିରୁ ଗବେଷକମାନେ ବିଲୁପ୍ତପ୍ରାୟ ଏକ ଗିବନ୍‌ (ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଏସିଆର ଲମ୍ବାହାତ ବିଶିଷ୍ଟ ମାଙ୍କଡ)ର କଙ୍କାଳ ଠାବ କରିଛନ୍ତି। ଆଧୁନିକ ଶାଙ୍କ୍‌ଜି ଚାଇନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଚାଙ୍ଗ୍‌ଆନ୍‌ ନଗରୀରେ ଥିବା ପାଖାପାଖି ୨୨୦୦ରୁ ୨୩୦୦ବର୍ଷ ତଳର ଏକ ସମାଧି ମଧ୍ୟରୁ ଏହି ମାଙ୍କଡର କଙ୍କାଳ ଆବିଷ୍କାର କରାଯାଇଛି। ଲମ୍ବାହାତ ବିଶିଷ୍ଟ ପାତିମାଙ୍କଡ ଲୋପ ପାଇବାର ଏହା ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରାମାଣିକ ତଥ୍ୟ।

ବାପା ହେବାପାଇଁ କନଷ୍ଟେବଳ ମାଗିଲେ ଛୁଟି

ବାପା ହେବାପାଇଁ କନଷ୍ଟେବଳ ମାଗିଲେ ଛୁଟି

ସରକାରୀ ଅବା ବେସରକାରୀ ସଂସ୍ଥାରେ କାମ କରୁଥିବା ଲୋକେ କୌଣସି ଜରୁରୀ କାମ ଥିଲେ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଛୁଟି ଆବେଦନ କରିଥାଆନ୍ତି। କେବେ ନିଜର ଦେହ ଖରାପ, ଦୂରସ୍ଥାନକୁ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ହେଉ ଅବା ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ସାଧାରଣତଃ ଛୁଟି ଆବେଦନ କରାଯାଇଥାଏ।

ବର୍ଷା ହେଲେ ବଦଳେ ନଦୀର ରଙ୍ଗ

ବର୍ଷା ହେଲେ ବଦଳେ ନଦୀର ରଙ୍ଗ

କଲମ୍ବିଆରେ ଥିବା କେନୋ କ୍ରିଷ୍ଟାଲ ନଦୀ। ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଲାଗି ପାଲଟିଛି ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ। କାରଣ ଏହି ନଦୀର ପାଣି ୫ଟି ରଙ୍ଗର। ବର୍ଷର ଜୁଲାଇରୁ ନଭେମ୍ବର ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ନଦୀର ପାଣି ୫ଟି ରଙ୍ଗରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଥାଏ।

ଘରକୁ କିନ୍ନର ଆସିଲେ ନିଶ୍ଚୟ କହିବେ ଏହି କଥା

ଘରକୁ କିନ୍ନର ଆସିଲେ ନିଶ୍ଚୟ କହିବେ ଏହି କଥା

କୁହାଯାଏ କିନ୍ନରଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କଲେ ସେମାନେ ଯାହା ଆଶୀର୍ବାଦ କରନ୍ତି ତାହା ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ବେଳେବେଳେ କେତେକେ କିନ୍ନରଙ୍କୁ ଦାନ ଦେବାକୁ ଅରାଜି ହୋଇଥାଆନ୍ତି। ହେଲେ କିନ୍ନର ଆପଣାଛାଏଁ କାହା ଘରେ ଯଦି ପହଞ୍ଚିଥାଆନ୍ତି ତେବେ ତାହାକୁ ଶୁଭ ବୋଲି କୁହାଯାଏ।

ଏମିତି ଅଣ୍ଡା ଯାହା ଗୋଟିଏ ରାତିରେ କରିବ କୋଟିପତି

ଏମିତି ଅଣ୍ଡା ଯାହା ଗୋଟିଏ ରାତିରେ କରିବ କୋଟିପତି

ପୃଥିବୀରେ ଅଛନ୍ତି କୋଟି କୋଟି ଜୀବ । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକେ ମଣିଷ ସମାଜ ପାଇଁ ହୋଇଥାଆନ୍ତି ଲାଭଦାୟକ। ତେବେ ଏଭଳି ଜୀବ ମଧ୍ୟରୁ ଝିଟିପିଟି ଅନ୍ୟତମ। ଏମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟ ରହିଛି ପ୍ରକାର ଭେଦ। ତେବେ ଏହି ଝିଟିପିଟିର ଅଣ୍ଡା ମଣିଷକୁ କରିଦେଇପାରେ କୋଟିପତି। କଥାଟା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସତ। କାରଣ ଗିକୋ ପ୍ରଜାତିର ଝିଟିପିଟି ଯେଉଁ ଅଣ୍ଡା ଦେଇଥାଏ ତାହା ବହୁ ମୂଲ୍ୟବାନ୍‌।

ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଶୋଇଲେ କ’ଣ ହୁଏ

ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଶୋଇଲେ କ’ଣ ହୁଏ

ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ଶୋଇଲେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପଡ଼ିଥାଏ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ। କାରଣ ଏହାଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ମେଟାବୋଲିକ ପ୍ରକିୟା ବାଧା ପାଇଥାଏ ବୋଲି ଆମେରିକା ମିସିଗାନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଲିଟରେ ରକ୍ତର ଦାମ ୧୦ ଲକ୍ଷ

ଲିଟରେ ରକ୍ତର ଦାମ ୧୦ ଲକ୍ଷ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ରକ୍ତର ରଙ୍ଗ ସାଧାରଣତଃ ଲାଲ। ହେଲେ ଏଭଳି ଏକ ପ୍ରଜାତିର କଙ୍କଡା ଅଛନ୍ତି ଯାହାଙ୍କ ରକ୍ତର ରଙ୍ଗ ନୀଳ। ଆଉ ଏହି ନୀଳ ରକ୍ତ ମଣିଷ ପାଇଁ ଅମୃତ ସମାନ ବୋଲି ଆମେରିକାର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି।

ପ୍ରେମ ବିବାହର ସୂଚନା ମିଳେ ଜନ୍ମ ତାରିଖରୁ

ପ୍ରେମ ବିବାହର ସୂଚନା ମିଳେ ଜନ୍ମ ତାରିଖରୁ

ଯୁବବର୍ଗଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାହ ନେଇ ରହିଥାଏ ଆଗ୍ରହ। ବିବାହ ଆରେଞ୍ଜ ହେବ ନା ପ୍ରେମ ବିବାହ ହେବ ସେନେଇ ରହିଥାଏ ଉତ୍ସୁକତା। ତେବେ ଜନ୍ମ ତାରିଖରୁ ପ୍ରେମ ବିବାହ ସମ୍ପର୍କରେ ମିଳେ ସୂଚନା।

ବୁଝନ୍ତୁ ସଫଳତାର ପ୍ରକୃତ ଅର୍ଥ...

ବୁଝନ୍ତୁ ସଫଳତାର ପ୍ରକୃତ ଅର୍ଥ...

ସଫଳତାର ପ୍ରକୃତ ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଆବଶ୍ୟକତାଠାରୁ ଅର୍ଥ ଜମା କରିବା କିମ୍ବା ବଡ ବଡ ବଙ୍ଗଳା ଓ ଗାଡ଼ି କିଣିବା । ସଫଳତାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ପ୍ରତିଦିନ ନିଜ ଲାଗି ଜଣେ ଯେଉଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି ତାହା ହାସଲ ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିବା ।

ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତିକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରେ ପାଠପଢ଼ା ଚାପ

ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତିକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରେ ପାଠପଢ଼ା ଚାପ

ପିଲାଙ୍କ ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି ହ୍ରାସ ପଛରେ ଅଭିଭାବକ ହିଁ ଦାୟୀ ଥାଆନ୍ତି। ପିଲାଟି ଉପରେ ଷ୍ଟଡିପେସର୍‌ ବା ପାଠପଢ଼ା ଚାପ ବଢ଼ାଇବାରେ ସେମାନଙ୍କର ଥାଏ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା।

Model This Week

ପ୍ରଭାତ