Dharitri News
ଜାତୀୟ |

୨,୬୮୫ ବନ୍ଦୀଙ୍କ ଦଣ୍ଡ କୋହଳ କଲେ ଆସାମ ସରକାର

୨,୬୮୫ ବନ୍ଦୀଙ୍କ ଦଣ୍ଡ କୋହଳ କଲେ ଆସାମ ସରକାର ଗୌହାଟି,୨୬।୧: ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ଅବସରରେ ଆସାମ ସରକାର ଜେଲଦଣ୍ଡ ଭୋଗୁଥିବା ୨,୬୮୫ ବନ୍ଦୀଙ୍କ ଦଣ୍ଡ କୋହଳ କରିବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ସମ୍ପ୍ରତି ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଜେଲ୍‌ରେ ୩,୦୮୯ ବନ୍ଦୀ ରହିଛନ୍ତି ବୋଲି କାରାଗାର ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୨,୬୫୦ ବନ୍ଦୀଙ୍କର ୩୦ ଦିନର ଦଣ୍ଡ କୋହଳ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ୨୩ ଜଣଙ୍କର ୧୫ ଦିନ, ୬ଜଣଙ୍କର ୧୦ ଦିନ ଏବଂ ୬ ଜଣଙ୍କର ୫ ଦିନର ଦଣ୍ଡ କୋହଳ କରାଯାଇଥିବା ସରକାରୀ ଭାବେ କୁହାଯାଇଛି।

ଜାତୀୟ |

ପିଏନ୍‌ବି ଘୋଟାଲାକୁ ନେଇ ମୋଦିଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କଲା ବିରୋଧୀ

ପିଏନ୍‌ବି ଘୋଟାଲାକୁ ନେଇ ମୋଦିଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କଲା ବିରୋଧୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୭।୨: ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାଶନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କର ମହାଘୋଟାଲାକୁ ନେଇ ଏବେ ସବୁଆଡେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି। ଶନିବାର ଏହାକୁ ନେଇ ବିରୋଧି ଓ ଶାସକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲାଗିରହିଥିଲା ଆରୋପ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପ।

ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଭାଜପା ଛାଡ଼ି କଂଗ୍ରେସରେ ମିଶିଲେ

ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଭାଜପା ଛାଡ଼ି କଂଗ୍ରେସରେ ମିଶିଲେ

ମହାଦେବପୁର,୧୭।୨: ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ନମସାଇ ଜିଲାର ଲେକାଙ୍ଗ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ହଜାରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ମହିଳା, ପୁରୁଷ, ଯୁବତୀ, ଯୁବକ, ବୃଦ୍ଧା, ବୃଦ୍ଧ ଭାଜପା ଛାଡି କଂଗ୍ରେସରେ ମିଶିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ର଼୍ୟାଲିରେ ଏହା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା।

ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ମାଗଣା ଶିକ୍ଷା: କର୍ନାଟକ ସରକାର

ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ମାଗଣା ଶିକ୍ଷା: କର୍ନାଟକ ସରକାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୭।୨: ବାଳିକାମାନଙ୍କ ଶିକ୍ଷାକୁ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦେବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି କର୍ନାଟକ ସରକାର। ଏଥର ସରକାରୀ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିବା ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାଗଣାରେ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଶୁକ୍ରବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସିଦ୍ଦରାମାୟା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀଙ୍କ ବନ୍ଦ ପୂର୍ବରୁ ପୋଲିସର କଟକଣା ଜାରି

ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀଙ୍କ ବନ୍ଦ ପୂର୍ବରୁ ପୋଲିସର କଟକଣା ଜାରି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୭।୨: ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ବନ୍ଦ ଡାକରା ପୂର୍ବରୁ ଶନିବାର ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ପୋଲିସ ଶ୍ରୀନଗରର ଅଧିକାଂଶ ଅଞ୍ଚଳରେ କଟକଣା ଜାରି କରିଛି।

ଅଶାଳୀନ ଇଙ୍ଗିତ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ପୁରସ୍କାର

ଅଶାଳୀନ ଇଙ୍ଗିତ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ପୁରସ୍କାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୭।୨: ଦିଲ୍ଲୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଜଣେ ଛାତ୍ରୀ ବସ୍‌ରେ ଯାଉଥିବା ସମୟରେ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ବସି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଶାଳୀନ ଇଙ୍ଗିତ କରିବା ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଏବେ ପୋଲିସ କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଯାଉଛି।

୬ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ବନ୍ଦ ରହିବ ବମ୍ବେ ବିମାନ ବନ୍ଦର

୬ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ବନ୍ଦ ରହିବ ବମ୍ବେ ବିମାନ ବନ୍ଦର

ବମ୍ବେ,୧୭।୨: ମୌସୁମୀ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ବିମାନ ବନ୍ଦରର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କାମ ପାଇଁ ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୯ ଓ ୧୦ରେ ବମ୍ବେ ବିମାନ ବନ୍ଦରକୁ ୬ ଘଣ୍ଟା ଲେଖାଏଁ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯିବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ଅଭାବରୁ ପୁଅର ମୃତଦେହ ଦାନକଲେ ମା’

ଅଭାବରୁ ପୁଅର ମୃତଦେହ ଦାନକଲେ ମା’

ବସ୍ତର,୧୭।୨: ଛତିଶଗଡ ବସ୍ତରର ଜଣେ ଗରିବ ମହିଳା ପୁଅର ମୃତଦେହ ଘରକୁ ନେବାକୁ ଅକ୍ଷମ ହେବାରୁ ମେଡିକାଲ କଲେଜକୁ ଦାନ କରିଛନ୍ତି।

ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌, ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ପୋଲିସର ସ୍ପେଶାଲ ଅପରେଶନ

ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌, ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ପୋଲିସର ସ୍ପେଶାଲ ଅପରେଶନ

ସିଂହଭୂମ,୧୭।୨: ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ରିଜର୍ଭ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ(ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌) ଓ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ପୋଲିସର ମିଳିତ ସହାୟତାରେ ଶନିବାର ପଶ୍ଚିମ ସିଂହଭୂମ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ସ୍ପେଶାଲ ଅପରେଶନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ଗର୍ଭବତୀଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କଲେ ସିଆଚେନ୍‌ ପାୟୋନିଅର୍‌

ଗର୍ଭବତୀଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କଲେ ସିଆଚେନ୍‌ ପାୟୋନିଅର୍‌

ଲେହ,୧୭।୨: ଲଦାଖର ଏକ ଦୁର୍ଗମ ଗାଁ କୁର୍ଜିଆକରୁ ଜଣେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ସିଆଚେନ୍‌ ପାୟୋନିଅର୍‌।

କାବେରୀ ଜଳ ବିବାଦ ମାମଲାର ଐତିହାସିକ ରାୟ: ନଦୀ ରାଜ୍ୟର ସମ୍ପତ୍ତି ନୁହେଁ

କାବେରୀ ଜଳ ବିବାଦ ମାମଲାର ଐତିହାସିକ ରାୟ: ନଦୀ ରାଜ୍ୟର ସମ୍ପତ୍ତି ନୁହେଁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬।୨(ପି.ଟି.): ନଦୀ କୌଣସି ରାଜ୍ୟର ନୁହେଁ, ବରଂ ଜାତୀୟ ସମ୍ପତ୍ତି। ଏହା ଉପରେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭାବେ ଗୋଟିଏ ରାଜ୍ୟ ନିଜ କର୍ତ୍ତୃତ୍ୱ ଜାହିର କରିପାରିବ ନାହିଁ। ପ୍ରବାହମାନ ଧାରାର ଜଳ ଉପରେ କୌଣସି ଭୂଖଣ୍ଡର ଅଧିବାସୀ ବା ସରକାରଙ୍କ ଏକଚାଟିଆ ଅଧିକାର ନାହିଁ। କାବେରୀ ଜଳକୁ ନେଇ ପ୍ରାୟ ଅର୍ଦ୍ଧଶତାବ୍ଦୀ ଧରି ଚାଲିଥିବା ବିବାଦରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଚ୍ଛେଦ ପକାଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଶୁକ୍ରବାର ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ଆନ୍ତଃ ରାଜ୍ୟ ଜଳ ବିବାଦ ମାମଲାର ବହୁପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ରାୟ ଶୁଣାଇ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତ ୨୦୦୭ରେ କାବେରୀ ଓ୍ବାଟର ଡୁସ୍‌ପ୍ୟୁଟ୍‌ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ (ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁଡିଟି)ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଅବଣ୍ଟନ ସୂତ୍ରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିଛନ୍ତି। କାବେରୀ ନଦୀରୁ କର୍ନାଟକ ୨୭୦ ଥାଉଜେଣ୍ଡ ମିଲିୟନ୍‌ କ୍ୟୁବିକ୍‌ ଫୁଟ (ଟିଏମ୍‌ସିଏଫ୍‌ଟି) ପାଣି ନେଉଥିବାଳେ ଅଦାଲତ ଏଥିରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟାଇଛନ୍ତି।

ରବିବାର ତ୍ରିପୁରାରେ ୨୯୭ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ହେବ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା

ରବିବାର ତ୍ରିପୁରାରେ ୨୯୭ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ହେବ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା

ଅଗରତାଲା, ୧୬।୨: ତ୍ରିପୁରାରେ ଶୁକ୍ରବାର ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ଶେଷ ହୋଇଛି। ରବିବାର ଏଠାରେ ମତଦାନ ହେବ। ରାଜ୍ୟର ୨୫,୭୩,୪୧୩ ଭୋଟର ୨୯୭ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବେ। ଏଠାରେ ଭାଜପା, କଂଗ୍ରେସ ଓ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟରେ ମୁଖ୍ୟତଃ ଭାଜପା ଓ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ମଧ୍ୟରେ ଲଢ଼େଇ ହେବ ବୋଲି ରାଜନୈତିକ ସମୀକ୍ଷକ ମତପୋଷଣ କରିଛନ୍ତି।

ସୁକୁମା ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର: ୨ ମାଓବାଦୀ ମୃତ

ସୁକୁମା ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର: ୨ ମାଓବାଦୀ ମୃତ

ରାୟପୁର, ୧୬।୨: ଛତିଶଗଡ଼ ବସ୍ତାର ଡିଭିଜନ୍‌ର ସୁକୁମା ଜିଲାରେ ସୁରକ୍ଷାବଳଙ୍କ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟରରେ ୨ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ମହିଳା ଅଛନ୍ତି। ସ୍ପେସାଲ ଟ୍ୟାକ୍ସଫୋର୍ସ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ଅପରେଶନ୍‌ରେ ଏହି ସଫଳତା ମିଳିଛି।