ରାଜ୍ୟ |

ପାଣି ଶୋଷିବାକୁ ଆନ୍ଧ୍ରର ଚକ୍ରାନ୍ତ

ପାଣି ଶୋଷିବାକୁ ଆନ୍ଧ୍ରର ଚକ୍ରାନ୍ତ

ରଶ୍ମିରଞ୍ଜନ ମିଶ୍ର
ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୨୫।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ଓଡ଼ିଶା ବିରୋଧରେ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକର ଚକ୍ରାନ୍ତର ଅନ୍ତ ଘଟୁନାହିଁ। ବିଶେଷ କରି ଓଡ଼ିଶାର ପାଣି, ମାଟି, ଜଙ୍ଗଲ ଓ ଖଣିଜ ସମ୍ପଦ ଉପରେ ସେମାନଙ୍କର ଲୋଲୁପ ଦୃଷ୍ଟ ପଡୁଛି। ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାରେ ଛତିଶଗଡ଼ ମହାନଦୀ ଉପରେ ବ୍ୟାରେଜ ନିର୍ମାଣ କରି ଜଳ ସ୍ରୋତକୁ ଅଟକାଇବାର ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । ଦକ୍ଷିଣରେ ଆନ୍ଧ୍ର ସରକାର ପୋଲାଭରମ୍‌ ପ୍ରକଳ୍ପ ଗଢ଼ି ଓଡ଼ିଶାର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳ ବୁଡ଼ାଇବାକୁ ଯାଉଛି। ସେହି ଆନ୍ଧ୍ର ସରକାର ଏବେ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାର ଅନ୍ୟତମ ବଡ଼ନଦୀ ମହେନ୍ଦ୍ର ତନୟାର ପାଣି ଉପରେ ଆଖି ପକାଉଛି। ଆନ୍ଧ୍ର ଏହି ନଦୀର ଜଳକୁ ଶୋଷିବା ସକାଶେ ଗଜପତି ଜିଲା ସୀମାନ୍ତବର୍ତ୍ତୀ ରେଗିଲିପାଡୁ ନିକଟରେ ଅଫସୋର ନିର୍ମାଣ କରୁଛି। ଆନ୍ଧ୍ରର ଏହି ଚକ୍ରାନ୍ତ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ଗଜପତି ଜିଲାବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏ ଦିଗରେ ପ୍ରଶାସନିକ ନୀରବତା ନେଇ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି।
ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, କିଛିଦିନ ତଳେ ଜିଲା ଭାଜପାର ଏକ ଟିମ୍‌ ସୀମାନ୍ତ ଗଜପତି ନଗର (ଓଡ଼ିଶା) ଏବଂ ରେଗିଲିପାଡୁ (ଆନ୍ଧ୍ର) ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ। ସେଠାରେ ଆନ୍ଧ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମହେନ୍ଦ୍ରତନୟା ନଦୀର ଜଳସ୍ତରରୁ ପ୍ରାୟ ୫୦ଫୁଟ ଖୋଳାଯାଇ ଏକ ଅଫସୋର ନିର୍ମାଣ ଜୋରସୋରରେ ଚାଲିଥିବା ଉକ୍ତ ଟିମ୍‌ ଦେଖିବାକୁ ପାଇଥିଲା। ସେଠାରୁ ଫେରିବା ପରେ ଟିମ୍‌ର ସଦସ୍ୟମାନେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେବା ସହ ପ୍ରଶାସନର ନୀରବତା ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି। ଏହାଦ୍ୱାରା ମହେନ୍ଦ୍ରତନୟାର ଜଳସ୍ରୋତ ଆନ୍ଧ୍ର ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବ ଏବଂ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରରେ ପାନୀୟଜଳର ଘୋର ଅଭାବ ସୃଷ୍ଟି ହେବ ବୋଲି ଏବେଠୁ ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ ପାଇଲାଣି। ତେବେ ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଅଦ୍ୟାବଧି ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପାଖରେ କୌଣସି ଖବର ନ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ପୂର୍ବରୁ ମହେନ୍ଦ୍ରତନୟା ତଳି ଅଞ୍ଚଳ ତଥା ଆନ୍ଧ୍ରର ମିଳିଆପୁଟ୍ଟିଠାରେ ଆନ୍ଧ୍ର ସରକାର ଏକ ପ୍ରକଳ୍ପ କରିବା ପରେ ଏହାର କଡା ଜବାବ ଦେବାକୁ ଯାଇ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଡମ୍ବାପୁର ଓ ଚମ୍ପାପୁର ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ ଲାଗି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ୨୦୦୮ ଏପ୍ରିଲ ୩୦ରେ ଡମ୍ବାପୁର ପ୍ରକଳ୍ପର ଶିଳାନ୍ୟାସ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା। ଇତିମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୧୦ବର୍ଷ ହୋଇଗଲାଣି। କିନ୍ତୁ ଏଯାଏ କାମ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ଚମ୍ପାପୁର ପ୍ରକଳ୍ପର ଭାଗ୍ୟ ସେମିତି ଅନିଶ୍ଚିତତା ମଧ୍ୟରେ ରହିଯାଇଛି।

All Right Reserved By
I&PR

Model This Week

ସନ୍ତୋଷ

ରାଜ୍ୟ |

ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ସବୁ ଜିଲା ହେବ ବାହ୍ୟ ମଳତ୍ୟାଗମୁକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ

ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ସବୁ ଜିଲା ହେବ ବାହ୍ୟ ମଳତ୍ୟାଗମୁକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୪।୫(ବ୍ୟୁରୋ): ଚଳିତବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଜିଲାକୁ ବାହ୍ୟ ମଳତ୍ୟାଗମୁକ୍ତ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି। ଝାରସୁଗୁଡା ଏବଂ ଦେଓଗଡ଼କୁ ବର୍ତ୍ତମାନସୁଦ୍ଧା ବାହ୍ୟ ମଳତ୍ୟାଗ ମୁକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି।

ରାଜ୍ୟ ଭାଟ୍‌ କମାଇଲେ ତେଲ ଦର କମିବ: ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର

ରାଜ୍ୟ ଭାଟ୍‌ କମାଇଲେ ତେଲ ଦର କମିବ: ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୪।୫(ବ୍ୟୁରୋ): ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ଦର ବୃଦ୍ଧିକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କେନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ଦୋଷାରୋପ କରୁଥିବା ବେଳେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଗୁରୁବାର ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଗୋଆ ସରକାର ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ଉପରେ ୧୨% ଭାଟ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ୨୬% ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଭାଟ କମାଇଦେଲେ ତେଲ ଦର ହ୍ରାସ ପାଇବ ବୋଲି ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ମାଲକାନଗିରି ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ନିକଟରେ ମହିଳା ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ

ମାଲକାନଗିରି ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ନିକଟରେ ମହିଳା ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ

ମାଲକାନଗିରି,୨୪।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ମାଲକାନଗିରି ଏସ.ପି ଜଗମୋହନ ମୀନାଙ୍କ ନିକଟରେ ଗୁରୁବାର ଜଣେ କୁଖ୍ୟାତ ମହିଳା ମାଓବାଦୀ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ କାଲିମେଳା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପପୁଲୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଏରାବେଟି ଗ୍ରାମର କେ.ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଓରଫ ଶ୍ୱେତା ଓରଫ କୁମାରୀ।

ଟାଙ୍ଗୀ ଗଲା ୩ ରଥ ଚକ

ଟାଙ୍ଗୀ ଗଲା ୩ ରଥ ଚକ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୪ା୫: ବଡ଼ଠାକୁର ବଳଭଦ୍ର, ଦେବୀ ସୁଭଦ୍ରା ଏବଂ ମହାପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥ ବିରାଜିତ ତିନିରଥର ତିନୋଟି ଚକ ଗୁରୁବାର କଟକ ଜିଲା ଟାଙ୍ଗୀର ନିମାଇସାପୁର ଗ୍ରାମକୁ ଯାଇଛି। ସଂକୀର୍ତ୍ତନ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ନିମାଇସାପୁର ଗ୍ରାମବାସୀ ରଥ ଚକକୁ ସାଥୀରେ ନେଇଯାଇଛନ୍ତି ।

ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଅଡିଟ୍‌ ପ୍ରହସନ ପାଲଟିଲା

ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଅଡିଟ୍‌ ପ୍ରହସନ ପାଲଟିଲା

ଖଇରା,୨୪।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଖଇରା ବ୍ଲକରେ ବିଭିନ୍ନ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଥିବା ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଯୋଜନା ଠିକ୍‌ ଭାବେ ଚାଲିଛି କି ନାହିଁ ସେଥିପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ଅର୍ଥ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଅଡିଟ କରାଯିବାକୁ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗକୁ ଚିଠି ହୋଇଥିଲା। ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବା ଏହିି ଅଡିଟର ସ୍ବଚ୍ଛତାକୁ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ।

ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିମାନବନ୍ଦର ଉଡାଇଦେବାକୁ ଟେଲିଫୋନରେ ଧମକ

ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିମାନବନ୍ଦର ଉଡାଇଦେବାକୁ ଟେଲିଫୋନରେ ଧମକ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୪।୫(ବ୍ୟୁରୋ): ମିଷ୍ଟର ପରିଡା ନାମକ ଖଣ୍ଡଗିରି ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ୭୮୭୩୬୦୫୯୩୩ ନମ୍ବର ଟେଲିଫୋନରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିମାନବନ୍ଦର ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ଧମକ ଦେଉଛନ୍ତି। ସେ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟାଇବେ ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବିମାନବନ୍ଦର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କମିଶନରେଟ ପୋଲିସକୁ ଜଣାଇବା ପରେ ଏୟାରଫିଲ୍‌ଡ଼ ଥାନା ଏହାର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଲେ ଆଇନଜୀବୀ, ଛାତ୍ର

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଲେ ଆଇନଜୀବୀ, ଛାତ୍ର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୪।୫(ବ୍ୟୁରୋ): ମଧୁସୂଦନ ଆଇନ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କରିବା ପାଇଁ ନିକଟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ସେହିପରି ଆଇଜୀବୀମାନଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ପାଣ୍ଠିନେଇ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ।

ପାଣି ପାଇଁ ମହାନଦୀରେ ବନ୍ଧ ବାନ୍ଧିଲେ ଲୋକେ

ପାଣି ପାଇଁ ମହାନଦୀରେ ବନ୍ଧ ବାନ୍ଧିଲେ ଲୋକେ

ରଘୁନାଥପୁର, ୨୪।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭାଜପା ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଛତିଶଗଡ଼ ସରକାରଙ୍କ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରତି ଅନ୍ୟାୟ ଚରମ ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଚିରସ୍ରୋତା ମହାନଦୀର ଜଳପ୍ରବାହକୁ ଛତିଶଗଡ଼ରେ ୨୨ଟି ବ୍ୟାରେଜ ନିର୍ମାଣ କରି ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯାଇଥିବାରୁ ଓଡ଼ିଶାବାସୀ ନାହିଁ ନ ଥିବା ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ବିଶେଷ କରି ତଳମୁଣ୍ଡରେ ପାଣିଟୋପାଏ ପାଇଁ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ହନ୍ତସନ୍ତ ହେଉଥିବାର ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି।

ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନରେ ଅଧିକ ହିତାଧିକାରୀ ସାମିଲ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଚିଠି

ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନରେ ଅଧିକ ହିତାଧିକାରୀ ସାମିଲ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଚିଠି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୪।୫(ବ୍ୟୁରୋ): ରାଜ୍ୟରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ତେଣୁ ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନା(ଏନ୍‌ଏଫ୍‌ଏସ୍‌ଏ)ର ହିତାଧିକାରୀ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଓଡ଼ିଶା ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ୩୪.୪୪ ଲକ୍ଷ ହିତାଧିକାରୀ ଅନୁମୋଦନ କରିବାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ପତ୍ର ଲେଖି ଦାବି ଜଣାଇଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ।

ଡକାୟତି ଘଟଣାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ: ୪୦୦ ଗ୍ରାମ ସୁନା, ୩.୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜବତ, ୫ ଗିରଫ

ଡକାୟତି ଘଟଣାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ: ୪୦୦ ଗ୍ରାମ ସୁନା, ୩.୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜବତ, ୫ ଗିରଫ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ, ୨୪।୫-ଏକ ଡକାୟତି ଘଟଣାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ କରିଛି ରାଉରକେଲା ପ୍ଲାଣ୍ଟ ସାଇଟ୍‌ ଥାନା ପୋଲିସ। ଏଥିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ୫ ଜଣଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି।

ପାଟଣାକୁ ଟିକିରା ଗ୍ରୀଡ୍‌ରୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଯୋଗାଣ ଦାବି: ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ପାଟଣା ବନ୍ଦ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ

ପାଟଣାକୁ ଟିକିରା ଗ୍ରୀଡ୍‌ରୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଯୋଗାଣ ଦାବି: ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ପାଟଣା ବନ୍ଦ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ

ପାଟଣା,୨୪।୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ପାଟଣା ବ୍ଲକ ମୁଖ୍ୟାଳୟସ୍ଥିତ ଷ୍ଟକ୍‌ଚରକୁ ଘଟଗାଁ ବ୍ଲକର ଟିକିରା ଗ୍ରିଡ୍‌ରୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଯୋଗାଣ ଦାବିରେ ଗୁରୁବାର ପାଟଣା ବିକାଶମଞ୍ଚ ତରଫରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦିଆଯାଇଛି। ଫଳରେ ସରକାରୀ ତଥା ବେସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ, ବଜାର ଓ ଯାନବାହନ ଚଳାଚଳ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ଏହି ବନ୍ଦକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ତରଫରୁ ସମର୍ଥନ ମିଳିଛି।

ଅଜଣା ଗାଡ଼ି ଧକ୍କାରେ ସାଇକେଲ ଚାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଅଜଣା ଗାଡ଼ି ଧକ୍କାରେ ସାଇକେଲ ଚାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଅତାବିରା, ୨୪।୫ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ବରଗଡ ଜିଲା ଗୋଡଭଗା-ତୁରୁମ ୫୪ନମ୍ବର ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥ ଦେଶଭଟିଲି- ଦେଶପର୍ଥଲା ମଝିରେ ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଏକ ଅଜଣା ଗାଡି ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ସାଇକେଲ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତକ ହେଲେ ଭେଡେନ ଥାନା ତଥା ରୁଷୁଡା ଫାଣ୍ଡି ଅଧିନସ୍ଥ ଦେଶଭଟିଲି ଗ୍ରାମର ବିଷ୍ଣୁ ସେଣ (୪୦)।