ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ |

ଆଇଫୋନ୍‌ ବ୍ୟାଟେରିକୁ କାମୁଡିବା ମହଙ୍ଗା ପଡ଼ିଲା

ଆଇଫୋନ୍‌ ବ୍ୟାଟେରିକୁ କାମୁଡିବା ମହଙ୍ଗା ପଡ଼ିଲା
ବେଜିଂ,୨୫।୧: ଚାଇନାର ରାଜଧାନୀ ବେଜିଂରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଆଇଫୋନ ବ୍ୟାଟେରିକୁ କାମୁଡି ପରୀକ୍ଷା କରିବା ମହଙ୍ଗା ପଡିଛି। ଏଭଳି କରିବା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟାଟେରିଟି ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିଲା। ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଏକ ଭିଡିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେଉଛି। ଘଟଣା ଶୁକ୍ରବାରର। ଉକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଜଣଙ୍କ ଏକ ମୋବାଇଲ ଦୋକାନକୁ ଯାଇ ଆଇଫୋନ୍‌ର ବ୍ୟାଟେରିକୁ ଦେଖୁଥିଲେ। ସେ ଏକ ପୁରୁଣା ଆଇଫୋନର ବ୍ୟାଟେରିକୁ ଆଣି ତାହା ଅସଲି କିମ୍ବା ନକଲି ଜାଣିବା ପାଇଁ ଦାନ୍ତରେ କାମୁଡି ଥିଲେ। ଫଳରେ ତାହା ତାଙ୍କ ମୁହଁରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ଏତେ ଶକ୍ତ ଥିଲା ଯେ ବ୍ୟକ୍ତିଜଣଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଛିଡା ହୋଇଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ନିଆଁର ଛିଟା ପଡିଥିଲା। ସେ ମଧ୍ୟ ଚମକି ପଡି ବ୍ୟାଟେରୀକୁ ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲେ। ଏଥିରେ କେହି ଆହତ ହୋଇ ନାହାନ୍ତି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଆଇଫୋନର ବ୍ୟାଟେରି ଲିଥିୟମ ଆୟନରେ ନିର୍ମିତ। ତେଣୁ କେବେ ବି ଫୋନ ବ୍ୟାଟେରୀ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ଏଭଳି ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ତେବେ ଉପରୋକ୍ତ ଘଟଣାର ଯାଞ୍ଚ ଚାଲିଛି।
All Right Reserved By

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ |

୨୦୧୪ରେ ଇଭିଏମ୍‌ ଜାଲିଆତି ହୋଇଥିଲା

୨୦୧୪ରେ ଇଭିଏମ୍‌ ଜାଲିଆତି ହୋଇଥିଲା

ଲଣ୍ଡନ/ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨।୧(ପି.ଟି.): ୨୦୧୪ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ବେଳେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍‌ ଭୋଟିଂ ମେଶିନ୍‌ (ଇଭିଏମ୍‌)ରେ ଜାଲିଆତି ହୋଇଥିଲା ବୋଲି ଜଣେ ସାଇବର ବିଶେଷଜ୍ଞ ସୋମବାର ଗୁରୁତର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି। 

ବିଷ ବଳୟରେ କାବୁଲ

ବିଷ ବଳୟରେ କାବୁଲ

କାବୁଲ,୨୧।୧: ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ରାଜଧାନୀ କାବୁଲରେ ଲୋକେ ବେଶ୍‌ କିଛି ଦିନ ହେବ ବିଷ ବଳୟ ମଧ୍ୟରେ ଜୀବନ କାଟୁଛନ୍ତି କହିଲେ କିଛି ଭୁଲ୍‌ ହେବନାହିଁ। କାରଣ ଏଠାରେ ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ପରିବେଶକୁ ଏକ ପ୍ରକାର ଦୂଷିତ କରିଦେଇଛି।

ଆଫଗାନୀସ୍ତାନ ଗଭର୍ନରଙ୍କ ଉପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ: ୧୨ ଦେହରକ୍ଷୀ ନିହତ

ଆଫଗାନୀସ୍ତାନ ଗଭର୍ନରଙ୍କ ଉପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ: ୧୨ ଦେହରକ୍ଷୀ ନିହତ

କାବୁଲ,୨୧।୧: ଆଫାଗନୀସ୍ତାନ ଗଭର୍ନର ଅନଓ୍ବର ଇଶାକଜାଇଙ୍କ ଉପରେ ସୋମବାର ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଛି। ଗଭର୍ନର ଅଳ୍ପକେ ରକ୍ଷା ପାଇଥିବାବେଳେ ଏଥିରେ ୧୨ ଜଣ ଦେହରକ୍ଷୀ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ନିଶାଗ୍ରସ୍ତ ମହିଳା ସେନା କଲେ ପୁରୁଷ ସାଥୀଙ୍କ ଯୌନ ଶୋଷଣ

ନିଶାଗ୍ରସ୍ତ ମହିଳା ସେନା କଲେ ପୁରୁଷ ସାଥୀଙ୍କ ଯୌନ ଶୋଷଣ

ଲଣ୍ଡନ,୨୧।୧: ଇଂଲଣ୍ଡର ବର୍କଶୟରରେ ଜଣେ ମହିଳା ସେନା ନିଶଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇ ଜଣେ ପୁରୁଷ ସେନାଙ୍କ ଯୌନ ଶୋଷଣ କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ତେବେ ମହିଳା ସେନା ଜଣକ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ତାଙ୍କର ଜଣେ ଜୁନିଅର ସାଥୀଙ୍କ ସହ ଏଭଳି ବ୍ୟବହାର କରିଥିବା କୁହାଯାଉଛି। 

ମାଲି ଶାନ୍ତିବାହିନୀ ସୈନ୍ୟ ଶିବିରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ: ୧୦ ନିହତ

ମାଲି ଶାନ୍ତିବାହିନୀ ସୈନ୍ୟ ଶିବିରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ: ୧୦ ନିହତ

ବମାକୋ,୨୧।୧: ମାଲିରେ ଜାତିସଂଘ ଶାନ୍ତିବାହିନୀ ଶିବିର ଉପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ୧୦ ସୈନ୍ୟ ନିହତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୧୫ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ସୁନ୍ଦର କୁକୁରର ମୃତ୍ୟୁ

ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ସୁନ୍ଦର କୁକୁରର ମୃତ୍ୟୁ

ସାନ୍‌ ଫ୍ରାନସିସ୍‌କୋ,୨୦।୧: ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ସୁନ୍ଦର କୁକୁର ‘ବୁ’ର ଶନିବାର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ତା’ର ଆମେରିକୀୟ ମାଲିକ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ହୃଦଘାତରେ କୁକୁରଟିର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି। 

ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସୋମବାର: ଏସବୁ ରାଶି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିଦେବ ସୌଭାଗ୍ୟ

ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସୋମବାର: ଏସବୁ ରାଶି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିଦେବ ସୌଭାଗ୍ୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ଓ୍ବାଶିଂଟନ,୨୦।୧: ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଜାନୁୟାରୀ ୨୧ରେ ସୋମବାର ହେବ। ଏହା ଭାରତକୁ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ ନାହିଁ। ରାହୁଗ୍ରସ୍ତ ଏହି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଭାରତୀୟ ସମୟ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୯ଟା ୪ରୁ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧୨ଟା ୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଂଗଠିତ ହେବ। 

ଚିଲିରେ ୬.୭ ତୀବ୍ରତାର ଭୂକମ୍ପ

ଚିଲିରେ ୬.୭ ତୀବ୍ରତାର ଭୂକମ୍ପ

କୋକ୍ୱିମ୍ବୋ,୨୦।୧: ଚିଲିର କୋକ୍ୱିମ୍ବୋରେ ରବିବାର ଏକ ଭୂକମ୍ପ ଅନୁଭୁତ ହୋଇଛି। ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ଏହାର ତୀବ୍ରତା ରହିଛି ୬.୭। 

ସୋମାଲିଆରେ ଆମେରିକା ବାୟୁସେନାର ବୋମାମାଡ଼: ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିହତ

ସୋମାଲିଆରେ ଆମେରିକା ବାୟୁସେନାର ବୋମାମାଡ଼: ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିହତ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ,୨୦।୧: ସୋମାଲିଆରେ ଆମେରିକା ବାୟୁସେନା ବୋମାମାଡ଼ରେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଅଲ୍‌-କାଇଦା ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନର ସହଯୋଗୀ ସଂସ୍ଥା ଅଲ୍‌-ସବାବ୍‌ର ସଦସ୍ୟ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। 

ଫେବୃୟାରୀରେ ଉନ୍‌ଙ୍କୁ ଭେଟିବେ ଟ୍ରମ୍ପ୍‌

ଫେବୃୟାରୀରେ ଉନ୍‌ଙ୍କୁ ଭେଟିବେ ଟ୍ରମ୍ପ୍‌

ଓ୍ବାଶିଂଟନ, ୨୦-୧(ପି.ଟି.): ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ୍‌ ଆସନ୍ତା ଫେବୃୟାରୀରେ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଶାସକ କିମ୍‌ ଜଙ୍ଗ୍‌-ଉନ୍‌ଙ୍କୁ ଭେଟିବେ।

ସିରିଆରେ ଆକ୍ରମଣ:୪ ଶିଶୁଙ୍କ ସମେତ ୬  ମୃତ

ସିରିଆରେ ଆକ୍ରମଣ:୪ ଶିଶୁଙ୍କ ସମେତ ୬ ମୃତ

ବେରୁଟ,୨୦-୧: ସିରିଆରେ ‘ଇସ୍‌ଲାମିକ୍‌ ଷ୍ଟେଟ୍‌’ (ଆଇଏସ୍‌) ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗ୍ରୁପ୍‌ଙ୍କ ଉପରେ ଆମେରିକା ପକ୍ଷରୁ ହୋଇଥିବା ବିମାନ ଆକ୍ରମଣରେ ୧୦ ଆତଙ୍କବାଦୀ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବାବେଳେ ୪ ଶିଶୁଙ୍କ ସମେତ ୬ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଛି। 

ଜଳିଲା ତେଲ ପାଇପ୍‌ଲାଇନ : ୨୧ ମୃତ

ଜଳିଲା ତେଲ ପାଇପ୍‌ଲାଇନ : ୨୧ ମୃତ

ମେକ୍କିକୋ, ୨୦-୧:ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍‌ ମେକ୍ସିକୋରେ ତେଲ ଚୋରି ନେଇ ଚଢ଼ାଉ ଅଭିଯାନ ଜାରି ରହିଥିବାବେଳେ ଏକ ବେଆଇନ ତେଲ ପାଇପ୍‌ଲାଇନ ଜଳିଯାଇଛି। ଏଥିରେ ୨୧ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବାବେଳେ ୭୧ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।