ମେଟ୍ରୋ |

ମାନସ ଜେନା ହେଲେ ଓଡ଼ିଶା ଲଳିତକଳା ଏକାଡେମୀ ସଚିବ

ମାନସ ଜେନା ହେଲେ ଓଡ଼ିଶା ଲଳିତକଳା ଏକାଡେମୀ ସଚିବ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୪।୧(ବ୍ୟୁରୋ)-ରାଜ୍ୟ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ଅଧୀନ ଓଡ଼ିଶା ଲଳିତକଳା ଏକାଡେମୀର ନୂତନ ସଚିବ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ଚିତ୍ରଶିଳ୍ପୀ ମାନସ ଜେନା। ଏ ନେଇ ଗତ ୧୯ତାରିଖରେ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ବି.କେ. ଆର୍ଟ କଲେଜର ଅଧ୍ୟାପକ ତଥା ଉପଦେଷ୍ଟା ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଜେନା ବୁଧବାର ଏକାଡେମୀ ଯାଇ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗଦେବା ସହ କାର୍ଯ୍ୟଭାର ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ବିଗତ ୩ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଚିତ୍ରକଳା କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିବା ମାନସ ଜେନା ରାଜ୍ୟରେ ଶିଳ୍ପୀମାନଙ୍କର ଉନ୍ନତି ନିମନ୍ତେ ବିଶେଷଭାବେ କାମ କରିଛନ୍ତି। ଚିତ୍ରକଳାରେ ଦକ୍ଷତା ଲାଗି ତାଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ, ଜାତୀୟ ଏବଂ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଅନେକ ସୁଖ୍ୟାତି ମିଳିଛି। ଏଥିପାଇଁ ଏକାଧିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ ସେ ପୁରସ୍କୃତ ଓ ସମ୍ମାନିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଓଡ଼ିଶା ଲଳିତକଳା ଏକାଡେମୀ ପକ୍ଷରୁ ଦୁଇଥର ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟ ପାଇଛନ୍ତି। ଏକାଡେମୀର ସଚିବ ଭାବେ ଦାୟିତ୍ୱ ନେବା ପରେ ଏକାଡେମୀ ସଭାପତି ତଥା ପଦ୍ମବିଭୂଷଣ ଶିଳ୍ପୀ ଡ. ରଘୁନାଥ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସମେତ ରାଜ୍ୟର ବହୁ ଜଣାଶୁଣା ଚିତ୍ରଶିଳ୍ପୀ ଏବଂ ଏକାଡେମୀର କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନେ ତାଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ତାଙ୍କୁ ଏହି ମର୍ଯ୍ୟାଦାପୂର୍ଣ୍ଣ ସର୍ବପୁରାତନ ସଂସ୍ଥାର ସଚିବ ଭାବେ ଦାୟିତ୍ୱ ଦେଇଥିବାରୁ ବିଭାଗୀୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ, କମିଶନର ତଥା ଶାସନ ସଚିବ, ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଜେନା କୃତଜ୍ଞତା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଏକାଡେମୀର ସଚିବ ପଦବୀ ସହ ବି.କେ. ଆର୍ଟ କଲେଜର ଅଧ୍ୟାପନା କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ତୁଲାଇବେ। ଗତ ଡିସେମ୍ବର ୭ରେ ଏକାଡେମୀ ସଚିବଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଶେଷ ହେବା ପରେ ନୂତନ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବର୍ଷେ ହେବ ଏକାଡେମୀର ଉପସଭାପତି ପଦବୀ ଖାଲି ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେଥିପ୍ରତି ବିଭାଗ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉନି। ପୂର୍ବରୁ ଗଠିତ ଚୟନ କମିଟି ଜଣେ ଶିଳ୍ପୀଙ୍କୁ ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ ବି ତାଙ୍କୁ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇନାହିଁ।

All Right Reserved By

ମେଟ୍ରୋ |

ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବର୍ଷା ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବର୍ଷା ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୪ା୮(ବ୍ୟୁରୋ): ମଙ୍ଗଳବାର ଓ ବୁଧବାର ଓଡ଼ିଶାର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଥିବା ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। 

ଇ ଅଟୋଚାଳକ ସଂଘର ସଫେଇ ଅଭିଯାନ

ଇ ଅଟୋଚାଳକ ସଂଘର ସଫେଇ ଅଭିଯାନ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୪ା୮: ଇ ଅଟୋଚାଳକ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ସରକାରୀ କଲେଜ କ୍ୟାମ୍ପସ ପରିଷର ସଫେଇ କରାଯାଇଛି। ଅନୁଷ୍ଠାନ ସହିତ ଜଡିତ ଶତାଧିକ  ଅଟୋଚାଳକ କ୍ୟାମ୍ପସ ସଫେଇ କରିବା ସହ ଅଳିଆ ଆବର୍ଜନା ଓ ଅନାବନା ଗଛଲତା ଓପାଡ଼ିଥିଲେ।

ରାଜଧାନୀରୁ ୧ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୩ ଘର ମାଲିକ ଅଟକ

ରାଜଧାନୀରୁ ୧ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୩ ଘର ମାଲିକ ଅଟକ

କଟକ ରୋଡ,୧୪ା୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର ତଥା ଏହାର ଉପଖଣ୍ଡ ଅଞ୍ଚଳର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇ ୧ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଓ ୧୬ କେଜି ଅଫିମ ଜବତ କରାଯାଇଛି।

ଆରମ୍ଭ ହେଲା ରଥ ଭଙ୍ଗା

ଆରମ୍ଭ ହେଲା ରଥ ଭଙ୍ଗା

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୪ା୮: ସିଂହଦ୍ୱାର ସମ୍ମୁଖରେ ରହିଥିବା ତିନିରଥ ମଧ୍ୟରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳ ସାଢେ ୯ଟାରେ ଦେବୀ ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କ ଦର୍ପଦଳନ ରଥ ଭଙ୍ଗା କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। 

ଖଣିରେ ବିସ୍ଫୋରଣବେଳେ ଜଣେ ଶ୍ରମିକ ମୃତ, ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଗୁରୁତର

ଖଣିରେ ବିସ୍ଫୋରଣବେଳେ ଜଣେ ଶ୍ରମିକ ମୃତ, ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଗୁରୁତର

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ,୧୪।୮: ଖୋର୍ଦ୍ଧା ତହସିଲ ଛତ୍ରମା ମୌଜା କଳିଙ୍ଗ ଖଣିରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଭୋର ସମୟରେ ବିସ୍ଫୋରଣ କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ଜଣେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତକ ହେଲେ ମଳିପଡାର ବାଙ୍ଗୁରୁ କଳସ। ଏଥିରେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି।

ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ସେବାୟତ

ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ସେବାୟତ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୪ା୮: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ପରିଚାଳନାଗତ ସଂସ୍କାର ଲାଗି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ପଡିଛନ୍ତି ସେବାୟତ। ଦାନ, ଦକ୍ଷିଣା ଉପରେ ରୋକ୍‌ ଲଗାଇଥିବା ବେଳେ ବଂଶାନୁକ୍ରମିକ ସେବା ସ୍ବତ୍ୱ ଉଚ୍ଛେଦ ଲାଗି ବି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖିଛନ୍ତି। 

ଧର୍ମସମ୍ରାଟ କରପାତ୍ରୀଜୀ ମହାରାଜଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ

ଧର୍ମସମ୍ରାଟ କରପାତ୍ରୀଜୀ ମହାରାଜଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୪ା୮: ରାମରାଜ୍ୟ ପରିଷଦ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଧର୍ମସମ୍ରାଟ କରପାତ୍ରୀଜୀ ମହାରାଜଙ୍କ ୧୧୧ତମ ଜୟନ୍ତୀ ଉତ୍ସବ ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ମଠରେ ସୋମବାର ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଦାନ ଦକ୍ଷିଣା ଉପରେ କଟକଣା ନ ଲାଗୁ

ଦାନ ଦକ୍ଷିଣା ଉପରେ କଟକଣା ନ ଲାଗୁ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୪ା୮: ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ସବୁ ରାୟକୁ ଆମେ ମାନିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛୁ। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଯଦି ସଂସ୍କାର ଏବଂ ଶୃଙ୍ଖଳା ଆସିବ ତା’ ହେଲେ ଏହା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ବର କଥା। କିନ୍ତୁ ଦାନ, ଦକ୍ଷିଣା ସଂଗ୍ରହ ଏବଂ ବଂଶାନୁକ୍ରମିକ ସେବା ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର କଟକଣା ଲଗା ନ ଯାଉ। 

ଘାଇ ନିକଟରେ ପୁଣି ଘଳିଆ ପଡ଼ିଲା

ଘାଇ ନିକଟରେ ପୁଣି ଘଳିଆ ପଡ଼ିଲା

ବାଲିଅନ୍ତା,୧୪।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-
ବାଲିଅନ୍ତା ବ୍ଲକ ବେଣ୍ଟପୁର ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ପ୍ରବାହିତ ନିମାପଡ଼ା ଶାଖା କେନାଲରେ ଗତ ସୋମବାର ରାତିରେ ଏକ ଘାଇ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ଜଳସେଚନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ୨ଦିନରେ ଘାଇ ମରାମତି କରାଯାଇଥିଲା। 

ଅଖଣ୍ଡ ଭାରତ ସଂକଳ୍ପ ଯାତ୍ରା

ଅଖଣ୍ଡ ଭାରତ ସଂକଳ୍ପ ଯାତ୍ରା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୪।୮(ବ୍ୟୁରୋ)-
ହିନ୍ଦୁ ଜାଗରଣ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟ ତରଫରୁ ସୋମବାର ଅଖଣ୍ଡ ଭାରତ ସଂକଳ୍ପ ଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସତ୍ତ୍ୱେ ୩ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଯୁବକ ଏହି ଅବସରରେ ଅଖଣ୍ଡ ଭାରତ ଗଠନ ପାଇଁ ସଂକଳ୍ପ ନେଇଥିଲେ। 

ପାଟନା ଫ୍ୟାଶନ ଓ୍ବିକ୍‌ରେ ଓଡ଼ିଶା ହସ୍ତତନ୍ତ

ପାଟନା ଫ୍ୟାଶନ ଓ୍ବିକ୍‌ରେ ଓଡ଼ିଶା ହସ୍ତତନ୍ତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୪।୮(ବ୍ୟୁରୋ)-
ନିକଟରେ ଲୋକପ୍ରିୟ ରିଆଲିଟି ଶୋ’ ବିଗ୍‌ବସ୍‌କୁ ଯାଇ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଥିବା ଓଡ଼ିଶାର ପରିଚିତ ଟେଲିଭିଜନ ହୋଷ୍ଟ୍‌ ତଥା ଆଗଧାଡ଼ିର ଫ୍ୟାଶନ ଡିଜାଇନର ସଗୁନ୍‌ ସବ୍ୟସାଚୀ ଶତପଥୀ ପୁଣିଥରେ ଓଡ଼ିଶା ପାଇଁ ଗୌରବ ଆଣିଛନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଲିଖିତ ପୁସ୍ତକ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଲିଖିତ ପୁସ୍ତକ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୪।୮(ବ୍ୟୁରୋ)-
ଆଜିର ପିଲା ଭାରତ, ବିଶ୍ୱ ଓ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡର ଭବିଷ୍ୟତ। ତେଣୁ ସେମାନେ କିଭଳି ଚିନ୍ତାମୁକ୍ତ ହୋଇ ପାଠ ପଢ଼ିବେ ଏବଂ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବେ, ତାହାର ୨୫ଟି ମନ୍ତ୍ର ‘ଏଗ୍‌ଜାମ୍‌ ଓ୍ବାରିୟର୍ସ’ ପୁସ୍ତକରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି।

Model This Week

ଯସ୍ମିନ୍