ଜାତୀୟ |

ସର୍ଭେ ପରେ ଫାଇଲ ବନ୍ଦ

ସର୍ଭେ ପରେ ଫାଇଲ ବନ୍ଦ
ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୧।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ରାୟଗଡ଼ା-ଗୋପାଳପୁର ପ୍ରସ୍ତାବିତ ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପର ସର୍ଭେ କାମ ୨୦୧୧-୧୨ ମସିହାରୁ ସରିଛି। ଏହି ୨୮୫ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବ ରେଳପଥରେ ମୋଟ ୨୫ଟି ଷ୍ଟେଶନ ରହିବ। ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ ଜୋନ୍‌ର ଡେପୁଟି ଚିଫ୍‌ ଇଞ୍ଜିନିୟରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ(ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର) ଏହି ସର୍ଭେ କାମ କରିଥିଲା। କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ଦିଆଯାଇ ସାରିଛି। ହେଲେ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ବଜେଟରେ ଅର୍ଥ ମଞ୍ଜୁର କରାଯାଇ ପାରିନାହିଁ। ସୂଚନା ଅଧିକାର ଆଇନ୍‌(ଆରଟିଆଇ) ବଳରେ ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟରୁ ଏହା ଜଣାପଡିଛି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ବାସ୍ତବ ରୂପ ଦେବାଲାଗି ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଆନ୍ତରିକତା ନ ଥିବା ଜଣାପଡୁଛି। ଏପରିକି ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ନେଇ କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଓ ବୃଦ୍ଧିଜୀବୀ ମହଲ ମଧ୍ୟ ସ୍ବର ଉତ୍ତୋଳନ କରୁନାହାନ୍ତି। ଫଳରେ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପ୍ରକଳ୍ପର ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟକୁ ନାଲି ଫିତା ତଳେ ବାନ୍ଧି ରଖି ବସି ପଡିଛି। ବନ୍ଦର ସହର ଗୋପାଳପୁରରୁ ଉପାନ୍ତ ଜିଲା ରାୟଗଡ଼ାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଏହି ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିମନ୍ତେ କୌଣସି ବଜେଟରେ ଅର୍ଥ ବରାଦ ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ରାୟଗଡ଼ା, ଗଜପତି ଓ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାକୁ ସଂଯୋଗ ସକାଶେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଏହି ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ଏବେ ଅନିଶ୍ଚିତତା ଭିତରେ ରହି ଯାଇଛି। ଆଉ କିଛି ଦିନ ପରେ ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷପାଇଁ ଲୋକ ସଭାରେ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପିତ ହେବ। ବଜେଟ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପର ଅଗ୍ରଗତି ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା କବିସୂର୍ଯ୍ୟନଗର ଅଞ୍ଚଳର ଆଇନଜୀବୀ ବି. ଶଙ୍କର ପାତ୍ର ଆରଟିଆଇ ଜରିଆରେ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ମାଗିଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି, ୨୦୦୬-୦୭ ମସିହାରେ ରାୟଗଡ଼ା ଗୋପାଳପୁର ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ରେଲଓ୍ବେ ବୋର୍ଡରୁ ମଞ୍ଜରୀ ମିଳିଥିଲା। ପ୍ରସ୍ତାବିତ ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ୧୧,୬୪୨.୫୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ବୋଲି ଦର୍ଶାଯାଇଥିଲା। ରେଳ ଲାଇନର କିଲୋମିଟର ପିଛା ୮.୮୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯିବାର ପ୍ରସ୍ତାବ ରହିଥିଲା। ରେଲଓ୍ବେ ବୋର୍ଡରେ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିବାପରେ ସେତେବେଳେ ଯୋଜନା କମିଶନ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ସ୍ବୀକୃତି ଦେଇଥିଲେ। କମିଶନଙ୍କ ପାଖରୁ ସ୍ବୀକୃତି ମିଳିବାପରେ ସେହି ବର୍ଷ ସର୍ଭେ କାର୍ଯ୍ୟ ନିମନ୍ତେ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ୪କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରକଳ୍ପର ସର୍ଭେ କାମକୁ ଡେପୁଟି ଚିଫ୍‌ ଇଞ୍ଜିନିୟର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର ୨୦୧୧-୧୨ରେ ସାରି ତା. ୧୯ା ୧ା ୨୦୧୫ରେ ରେଲଓ୍ବେ ବୋର୍ଡକୁ ରିପୋର୍ଟ ଦେଇଛି। ଏହା ଭିତରେ ୨ଟି ରେଳ ବଜେଟ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ସାଧାରଣ ଓ ରେଳ ମିଳିତ ବଜେଟ ଲୋକସଭାରେ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥାପିତ ହୋଇ ସାରିଛି। ହେଲେ ରାୟଗଡ଼ା-ଗୋପାଳପୁର ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବଜେଟରେ ସ୍ଥାନ ଦେଇନାହିଁ ବୋଲି ତଥ୍ୟରୁ ଜଣାପଡିଛି। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପର ଶିଳାନ୍ୟାସ କୌଣସି ପାର୍ଶ୍ୱରୁ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଅର୍ଥାତ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାର ଗୋପାଳପୁର ପଟୁ ହେଉ କିମ୍ବା ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ପଟୁ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମର ଶୁଭାରମ୍ଭ ପାଇଁ ଶିଳାନ୍ୟାସ ହୋଇନାହିଁ। ଏହି ରେଳପଥରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଷ୍ଟେଶନଗୁଡ଼ିକ ହେଲା ରାୟଗଡା ଜିଲାର ରାୟଗଡ଼ା, ଜିିମିଡିପେଟା, ଗୁମୁଡା,କୁରୁପଙ୍କା, ମେରିଗୁଡା, ଦିଗଭମଣ୍ଡା, ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର, ଗୋତଲାଭଦ୍ରା, ଚିନ୍ତଲାଗୁଡା, ଗୁଣୁପୁର, ଚଲାଖମ୍ବା, ପଦ୍ମପୁର ଓ ସରଦାପୁର ଥିବାବେଳେ ଗଜପତି ଜିଲାର ନୂଆଁଗଡ, ଲେଡିଗୁଡା,ଅନ୍ତରବା, ଚାନ୍ଦିପୁଟ ଓ ଗୁମା। ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାର ଭୀଷ୍ମଗିରି, ଦିଗପହଣ୍ଡି, ବାଲିପଡା, ଗୁରୁଣ୍ଠି, ଜଗନ୍ନାଥପୁର ଓ ଗୋପାଳପୁରରେ ଷ୍ଟେଶନ ତିଆରି ହେବ ବୋଲି ଆରଟିଆଇ ତଥ୍ୟରୁ ଜଣାପଡିଛି। ପ୍ରକଳ୍ପରେ ୫୨ଟି ବୃହତ୍‌ ଓ ୩୫୦ ଗୋଟି ଛୋଟ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବାର ପ୍ରସ୍ତାବ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ୨୦୧୨-୧୩ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରୁ ପ୍ରତି ରେଳ ବଜେଟ ପୂର୍ବରୁ ରେଳମନ୍ତ୍ରୀକୁ ଚିଠି ଲେଖି ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ବଜେଟରେ ସ୍ଥାନ ଦେବାପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରି ଆସିଛନ୍ତି। ପ୍ରକଳ୍ପ କିନ୍ତୁ ବଜେଟରେ ସ୍ଥାନ ପାଇନାହିଁ। ଯାହାଦ୍ୱାରା ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ହେଲେ ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ। ୨୦୧୮-୧୯ ସାଧାରଣ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। ଅପରପକ୍ଷରେ କୋରାପୁଟ ଓ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଏମ୍‌ପି ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉପରେ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରୁ ନ ଥିବାରୁ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟ ଅଟକି ରହିଯାଇଛି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ରିପୋର୍ଟ-ସନାତନ ବାରିକ
All Right Reserved By

ଜାତୀୟ |

କୋଲକାତାରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ମହାମେଳି: ଦିଲ୍ଲୀରୁ ମୋଦିଙ୍କୁ ହଟାଅ

କୋଲକାତାରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ମହାମେଳି: ଦିଲ୍ଲୀରୁ ମୋଦିଙ୍କୁ ହଟାଅ

କୋଲକାତା,୨୦-୧(ପି.ଟି.):ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଉଭୟ ଶାସକ ଏବଂ ବିରୋଧୀ ଶିବିରରେ ସଜବାଜ ଆରମ୍ଭ ହେଲାଣି। କେନ୍ଦ୍ରର ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସରକାରଙ୍କୁ କ୍ଷମତାଚ୍ୟୁତ କରି ଶାସନ ଡୋରି ଧରିବାକୁ ବିରୋଧୀ ଦଳଗୁଡ଼ିକ  ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ବ୍ୟସ୍ତ ।

ପୁଣି ଅନଶନରେ ବସିବେ ଆନ୍ନା ହଜାରେ

ପୁଣି ଅନଶନରେ ବସିବେ ଆନ୍ନା ହଜାରେ

ମୁମ୍ବାଇ, ୧୯।୧: ଲୋକପାଳ ନିଯୁକ୍ତି ଦାବିରେ ପୁଣି ଅନଶନରେ ବସିବେ ବିଶିଷ୍ଟ ସମାଜସେବୀ ଆନ୍ନା ହଜାରେ। 

ଏଣିକି ଶତ୍ରୁ ହେବେ ଚିତ୍‌: କେ-୯ ବଜ୍ର ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ବୁଲିଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ଏଣିକି ଶତ୍ରୁ ହେବେ ଚିତ୍‌: କେ-୯ ବଜ୍ର ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ବୁଲିଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ସୁରତ, ୧୯।୧: ଲାର୍ସନ ଆଣ୍ଡ ଟୁବ୍ରୋ (ଏଲ୍‌ଆଣ୍ଡଟି) ଆର୍ମଡ ସିଷ୍ଟମ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସକୁ ରାଷ୍ଟ୍ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି।

ଇଭିଏମ୍‌ ହେଉଛି ଏକ ଚୋର ମେସିନ: ଫାରୁକ ଅବଦୁୁଲା

ଇଭିଏମ୍‌ ହେଉଛି ଏକ ଚୋର ମେସିନ: ଫାରୁକ ଅବଦୁୁଲା

କୋଲକତା, ୧୯।୧: ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜିଙ୍କ ମେଗା ରାଲିରେ ଭାଗ ନେଇଛନ୍ତି ନ୍ୟାସନାଲ କନଫରେନ୍ସ ଦଳର ନେତା ତଥା ଜମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀରର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଫାରୁକ ଅବଦୁୁଲା। 

କଙ୍ଗନାଙ୍କ ଧମକରେ ଡରିଗଲା କର୍ନି ସେନା

କଙ୍ଗନାଙ୍କ ଧମକରେ ଡରିଗଲା କର୍ନି ସେନା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୯।୧: ବଲିଉଡ ଅଭିନେତ୍ରୀ କଙ୍ଗନା ରାଣାଓ୍ବତ୍‌ଙ୍କ ଧମକ ଆଗରେ ମୁଣ୍ଡ ନୁଆଁଇଛି କର୍ନି ସେନା। ‘ମଣିକର୍ଣ୍ଣିକା: ଦ କ୍ୱିନ୍‌ ଅଫ୍‌ ଝାନ୍ସି’ ଫିଲ୍ମ ବିରୋଧରେ ହେଉଥିବା ପ୍ରଦର୍ଶନରେ କର୍ନି ସେନା ସାମିଲ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

ଜିମ୍‌ରେ ଗଲା ଜୀବନ

ଜିମ୍‌ରେ ଗଲା ଜୀବନ

ମୁମ୍ବାଇ, ୧୯।୧: ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଥାନେ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଜଣେ ୨୮ ବର୍ଷୀୟ ଯୁବକ ଜିମ୍‌ କରୁ କରୁ ଟଳି ପଡିଛନ୍ତି। ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ହାର୍ଟଆଟାକ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି।

ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟଲୀ ହିଁ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ ଶେଷ ବଜେଟ

ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟଲୀ ହିଁ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ ଶେଷ ବଜେଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୯।୧: କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟଲୀ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଆମେରିକା ଯାଇଛନ୍ତି। ଏହାପରେ ସଂସଦରେ ଶେଷ ବଜେଟ କିଏ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବ ତାକୁ ନେଇ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା।

ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପୂର୍ବରୁ ଆଇଏସଆଇ ଆକ୍ରମଣ ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ: ୩ ସାର୍ପସୁଟର ଗିରଫ

ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପୂର୍ବରୁ ଆଇଏସଆଇ ଆକ୍ରମଣ ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ: ୩ ସାର୍ପସୁଟର ଗିରଫ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୯।୧: ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପୂର୍ବରୁ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଆଇଏସଆଇ ଆକ୍ରମଣ ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ ହୋଇଛି। ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ଏକ ସ୍ପେଶାଲ ସେଲ୍‌(ଏନଡିଆର) ଆଇଏସଆଇ ସହ ଜଡିତ ୩ ଜଣ ସାର୍ପସୁଟରଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। 

ମା’ଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ମୋଦି

ମା’ଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ମୋଦି

ଗାନ୍ଧୀନଗର, ୧୯।୧: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଦୁଇଦିନିଆ ଗୁଜୁରାଟ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଛନ୍ତି। ଏହି ଗସ୍ତ କାଳରେ ଶନିବାର ଗାନ୍ଧୀନଗରରେ ମା’ ହୀରା ବେନ୍‌ଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି ମୋଦି। 

୧୩ ଦିନରେ ୧୬୮ ଜଣଙ୍କଠାରେ ସ୍ବାଇନ ଫ୍ଲୁ ଭୂତାଣୁ

୧୩ ଦିନରେ ୧୬୮ ଜଣଙ୍କଠାରେ ସ୍ବାଇନ ଫ୍ଲୁ ଭୂତାଣୁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୯।୧: ଦେଶରେ ଏବେ ସ୍ବାଇନ ଫ୍ଲୁ ବେକାବୁ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଗତ ୧୩ ଦିନ ଭିତରେ ୧୬୮ ଜଣଙ୍କଠାରେ ସ୍ବାଇନ ଫ୍ଲୁ(ଏଚ୧ଏନ୧) ଭୂତାଣୁ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ଏଥର ବାରାଣସୀରୁ ମୋଦିଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ଲଢିବେ ‘ମୃତବ୍ୟକ୍ତି’

ଏଥର ବାରାଣସୀରୁ ମୋଦିଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ଲଢିବେ ‘ମୃତବ୍ୟକ୍ତି’

ବାରାଣସୀ,୧୯।୧: ଆଗାମୀ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ଏବେଠାରୁ ରାଜନୀତି ହେଲାଣି ସରଗରମ। ମୁଖ୍ୟ ଆସନକୁ ନେଇ ଦଳୀୟ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ହେଲେଣି ଆଶାବାଦୀ। ହେଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଆସନ ବାରାଣସୀରୁ କିଏ ତାଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ଲଢିବେ ତାକୁ ନେଇ ଚାଲିଛି କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନା।

ଗର୍ଜିଲେ ବିରୋଧୀ

ଗର୍ଜିଲେ ବିରୋଧୀ

କୋଲକାତା,୧୯।୧: ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଶନିବାର କୋଲକାତାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ବିରୋଧୀଙ୍କ ମହାମେଣ୍ଟ। ଏଥିରେ ପ୍ରାୟ ୨୦ଟି ବିରୋଧୀ ଦଳର ଟାଣୁଆ ନେତାମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି।