Dharitri News
ଜାତୀୟ |

ସର୍ଭେ ପରେ ଫାଇଲ ବନ୍ଦ

ସର୍ଭେ ପରେ ଫାଇଲ ବନ୍ଦ ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୧।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ରାୟଗଡ଼ା-ଗୋପାଳପୁର ପ୍ରସ୍ତାବିତ ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପର ସର୍ଭେ କାମ ୨୦୧୧-୧୨ ମସିହାରୁ ସରିଛି। ଏହି ୨୮୫ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବ ରେଳପଥରେ ମୋଟ ୨୫ଟି ଷ୍ଟେଶନ ରହିବ। ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ ଜୋନ୍‌ର ଡେପୁଟି ଚିଫ୍‌ ଇଞ୍ଜିନିୟରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ(ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର) ଏହି ସର୍ଭେ କାମ କରିଥିଲା। କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ଦିଆଯାଇ ସାରିଛି। ହେଲେ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ବଜେଟରେ ଅର୍ଥ ମଞ୍ଜୁର କରାଯାଇ ପାରିନାହିଁ। ସୂଚନା ଅଧିକାର ଆଇନ୍‌(ଆରଟିଆଇ) ବଳରେ ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟରୁ ଏହା ଜଣାପଡିଛି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ବାସ୍ତବ ରୂପ ଦେବାଲାଗି ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଆନ୍ତରିକତା ନ ଥିବା ଜଣାପଡୁଛି। ଏପରିକି ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ନେଇ କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଓ ବୃଦ୍ଧିଜୀବୀ ମହଲ ମଧ୍ୟ ସ୍ବର ଉତ୍ତୋଳନ କରୁନାହାନ୍ତି। ଫଳରେ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପ୍ରକଳ୍ପର ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟକୁ ନାଲି ଫିତା ତଳେ ବାନ୍ଧି ରଖି ବସି ପଡିଛି। ବନ୍ଦର ସହର ଗୋପାଳପୁରରୁ ଉପାନ୍ତ ଜିଲା ରାୟଗଡ଼ାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଏହି ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିମନ୍ତେ କୌଣସି ବଜେଟରେ ଅର୍ଥ ବରାଦ ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ରାୟଗଡ଼ା, ଗଜପତି ଓ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାକୁ ସଂଯୋଗ ସକାଶେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଏହି ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ଏବେ ଅନିଶ୍ଚିତତା ଭିତରେ ରହି ଯାଇଛି। ଆଉ କିଛି ଦିନ ପରେ ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷପାଇଁ ଲୋକ ସଭାରେ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପିତ ହେବ। ବଜେଟ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପର ଅଗ୍ରଗତି ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା କବିସୂର୍ଯ୍ୟନଗର ଅଞ୍ଚଳର ଆଇନଜୀବୀ ବି. ଶଙ୍କର ପାତ୍ର ଆରଟିଆଇ ଜରିଆରେ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ମାଗିଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି, ୨୦୦୬-୦୭ ମସିହାରେ ରାୟଗଡ଼ା ଗୋପାଳପୁର ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ରେଲଓ୍ବେ ବୋର୍ଡରୁ ମଞ୍ଜରୀ ମିଳିଥିଲା। ପ୍ରସ୍ତାବିତ ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ୧୧,୬୪୨.୫୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ବୋଲି ଦର୍ଶାଯାଇଥିଲା। ରେଳ ଲାଇନର କିଲୋମିଟର ପିଛା ୮.୮୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯିବାର ପ୍ରସ୍ତାବ ରହିଥିଲା। ରେଲଓ୍ବେ ବୋର୍ଡରେ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିବାପରେ ସେତେବେଳେ ଯୋଜନା କମିଶନ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ସ୍ବୀକୃତି ଦେଇଥିଲେ। କମିଶନଙ୍କ ପାଖରୁ ସ୍ବୀକୃତି ମିଳିବାପରେ ସେହି ବର୍ଷ ସର୍ଭେ କାର୍ଯ୍ୟ ନିମନ୍ତେ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ୪କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରକଳ୍ପର ସର୍ଭେ କାମକୁ ଡେପୁଟି ଚିଫ୍‌ ଇଞ୍ଜିନିୟର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର ୨୦୧୧-୧୨ରେ ସାରି ତା. ୧୯ା ୧ା ୨୦୧୫ରେ ରେଲଓ୍ବେ ବୋର୍ଡକୁ ରିପୋର୍ଟ ଦେଇଛି। ଏହା ଭିତରେ ୨ଟି ରେଳ ବଜେଟ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ସାଧାରଣ ଓ ରେଳ ମିଳିତ ବଜେଟ ଲୋକସଭାରେ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥାପିତ ହୋଇ ସାରିଛି। ହେଲେ ରାୟଗଡ଼ା-ଗୋପାଳପୁର ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବଜେଟରେ ସ୍ଥାନ ଦେଇନାହିଁ ବୋଲି ତଥ୍ୟରୁ ଜଣାପଡିଛି। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପର ଶିଳାନ୍ୟାସ କୌଣସି ପାର୍ଶ୍ୱରୁ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଅର୍ଥାତ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାର ଗୋପାଳପୁର ପଟୁ ହେଉ କିମ୍ବା ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ପଟୁ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମର ଶୁଭାରମ୍ଭ ପାଇଁ ଶିଳାନ୍ୟାସ ହୋଇନାହିଁ। ଏହି ରେଳପଥରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଷ୍ଟେଶନଗୁଡ଼ିକ ହେଲା ରାୟଗଡା ଜିଲାର ରାୟଗଡ଼ା, ଜିିମିଡିପେଟା, ଗୁମୁଡା,କୁରୁପଙ୍କା, ମେରିଗୁଡା, ଦିଗଭମଣ୍ଡା, ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର, ଗୋତଲାଭଦ୍ରା, ଚିନ୍ତଲାଗୁଡା, ଗୁଣୁପୁର, ଚଲାଖମ୍ବା, ପଦ୍ମପୁର ଓ ସରଦାପୁର ଥିବାବେଳେ ଗଜପତି ଜିଲାର ନୂଆଁଗଡ, ଲେଡିଗୁଡା,ଅନ୍ତରବା, ଚାନ୍ଦିପୁଟ ଓ ଗୁମା। ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାର ଭୀଷ୍ମଗିରି, ଦିଗପହଣ୍ଡି, ବାଲିପଡା, ଗୁରୁଣ୍ଠି, ଜଗନ୍ନାଥପୁର ଓ ଗୋପାଳପୁରରେ ଷ୍ଟେଶନ ତିଆରି ହେବ ବୋଲି ଆରଟିଆଇ ତଥ୍ୟରୁ ଜଣାପଡିଛି। ପ୍ରକଳ୍ପରେ ୫୨ଟି ବୃହତ୍‌ ଓ ୩୫୦ ଗୋଟି ଛୋଟ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବାର ପ୍ରସ୍ତାବ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ୨୦୧୨-୧୩ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରୁ ପ୍ରତି ରେଳ ବଜେଟ ପୂର୍ବରୁ ରେଳମନ୍ତ୍ରୀକୁ ଚିଠି ଲେଖି ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ବଜେଟରେ ସ୍ଥାନ ଦେବାପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରି ଆସିଛନ୍ତି। ପ୍ରକଳ୍ପ କିନ୍ତୁ ବଜେଟରେ ସ୍ଥାନ ପାଇନାହିଁ। ଯାହାଦ୍ୱାରା ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ହେଲେ ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ। ୨୦୧୮-୧୯ ସାଧାରଣ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। ଅପରପକ୍ଷରେ କୋରାପୁଟ ଓ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଏମ୍‌ପି ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉପରେ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରୁ ନ ଥିବାରୁ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟ ଅଟକି ରହିଯାଇଛି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ରିପୋର୍ଟ-ସନାତନ ବାରିକ

ଜାତୀୟ |

ସଭ୍ୟ ସମାଜରେ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ: ୧କିଲୋ ଚାଉଳ ପାଇଁ ଜୀବନ ଗଲା

ସଭ୍ୟ ସମାଜରେ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ: ୧କିଲୋ ଚାଉଳ ପାଇଁ ଜୀବନ ଗଲା

ପାଲାକ୍କାଡୁ, ୨୩।୨: କେରଳ ପାଲାକ୍କାଡୁ ଜିଲାରେ ଘଟିଛି ଏକ ଅଘଟଣ। ମାତ୍ର ୧ କିଲୋ ଚାଉଳ ଚୋରାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଉତ୍ତେଜିତ ଲୋକମାନେ ଜଣେ ଆଦିବାସୀ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର ଠେଙ୍ଗାରେ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ସମ୍ପୃକ୍ତ ଯୁବକ ହେଉଛନ୍ତି ମଧୁ କୁଡୁକୁମନ୍ନା(୨୭)। ପୋଲିସ୍‌ ଏସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବା ପରେ ମଧୁଙ୍କୁ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର କରି କୋଟାଥାରା ହସ୍ପିଟାଲକୁ ନେଉଥିବାବେଳେ ବାଟରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା।

ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯାନ: ବୁଢ଼ା ପାହାଡ଼କୁ ଘେରିବେ ତିନି ରାଜ୍ୟ ସୁରକ୍ଷାବଳ

ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯାନ: ବୁଢ଼ା ପାହାଡ଼କୁ ଘେରିବେ ତିନି ରାଜ୍ୟ ସୁରକ୍ଷାବଳ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୩।୨: ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ, ଛତିଶଗଡ଼ ଓ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସୀମାରେ ଥିବା ବୁଢ଼ା ପାହାଡ଼ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ପାଇଁ ପାଲଟିଛି ସୁରକ୍ଷାସ୍ଥଳ। ପ୍ରାୟ ୫୦ କିଲୋମିଟର ବ୍ୟାସ ମଧ୍ୟରେ ମାଓବାଦୀ ଏଠାରେ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ବିଚରଣ କରୁଛନ୍ତି। ଛତିଶଗଡ଼ ଓ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରେ ଆକ୍ରମଣ କରି ସହଜରେ ବୁଢ଼ାପାହାଡ଼ ଅଞ୍ଚଳକୁ ମାଓବାଦୀ ପଳାୟନ କରୁଛନ୍ତି। ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତିନି ରାଜ୍ୟରେ ସରକାର ଏବେ ଅଣ୍ଟା ଭିଡିଛନ୍ତି। ମିଳିତ ସୁରକ୍ଷାବଳଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର ବୁଢ଼ା ପାହାଡ଼ ଅଞ୍ଚଳରେ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେଶନ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ।

ସ୍ବାଧୀନତାର ୭୦ ବର୍ଷ ପରେ ଏଲିଫ୍ୟାଣ୍ଟ ଦ୍ୱୀପରେ ପହଞ୍ଚିଲା ବିଜୁଳି

ସ୍ବାଧୀନତାର ୭୦ ବର୍ଷ ପରେ ଏଲିଫ୍ୟାଣ୍ଟ ଦ୍ୱୀପରେ ପହଞ୍ଚିଲା ବିଜୁଳି

ରାଇଗଡ,୨୩।୨: ବିଶ୍ୱ ଐତିହ୍ୟ ସ୍ଥଳଭାବେ ୟୁନେସ୍କୋ ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିବା ‘ଏଲିଫ୍ୟାଣ୍ଟ ଦ୍ୱୀପ’କୁ ସ୍ବାଧୀନତାର ୭୦ ବର୍ଷ ପରେ ବିଜୁଳି ପହଞ୍ଚିବା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଏକ ଖୁସିର ଖବର।

କଲେଜ ପରିଚାଳକଙ୍କ ଘରେ କପି: ୫୮ ଗିରଫ

କଲେଜ ପରିଚାଳକଙ୍କ ଘରେ କପି: ୫୮ ଗିରଫ

ଆଲିଗଡ,୨୩।୨: ଯୁକ୍ତ ୨ ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ କପି ଲେଖି ଅଡୁଆରେ ପଡିଛନ୍ତି ୫୮ ଜଣ ସଲଭର(ସମାଧାନକାରୀ)।

ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଛୋଟ ପେନ୍‌ସିଲ୍‌ ନିର୍ମାଣ କରି ରେକର୍ଡ

ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଛୋଟ ପେନ୍‌ସିଲ୍‌ ନିର୍ମାଣ କରି ରେକର୍ଡ

ହଲଦଓ୍ବାନି,୨୩।୨: ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ହଲଦଓ୍ବାନିର ପ୍ରକାଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଉପାଧ୍ୟାୟ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଛୋଟ ପେନ୍‌ସିଲ୍‌ ନିର୍ମାଣ କରି ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି।

ଏଚ୍‌-୧-ବି ଭିଜା ଅନୁମୋଦନରେ କଡା ଆଇନ: ଭାରତୀୟ ଆଇଟି କମ୍ପାନୀ ପ୍ରଭାବିତ ହେବା ଆଶଙ୍କା

ଏଚ୍‌-୧-ବି ଭିଜା ଅନୁମୋଦନରେ କଡା ଆଇନ: ଭାରତୀୟ ଆଇଟି କମ୍ପାନୀ ପ୍ରଭାବିତ ହେବା ଆଶଙ୍କା

ଓ୍ବାଶିଂଟନ/ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୩।୨: ଆମେରିକା ଏହାର ଏଚ୍‌-୧-ବି ଭିଜା ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ କେତେକ କଡା ଆଇନକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଛି। ଏହାଦ୍ୱାରା ଭାରତୀୟ ସୂଚନାପ୍ରଯୁକ୍ତି(ଆଇଟି) କମ୍ପାନୀ ପ୍ରଭାବିତ ହେବା ଆଶଙ୍କା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ନୂଆ ଆଇନ ଅନୁସାରେ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ ସେମାନଙ୍କର କର୍ମଚାରୀମାନେ ଥାର୍ଡ-ପାର୍ଟି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷେତ୍ରରେ ନିଯୁକ୍ତି ହୋଇଥିବା ଦର୍ଶାଇବାକୁ ପଡିବ। ଏହା ସହିତ ନିଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା ସମ୍ପର୍କରେ ମଧ୍ୟ କେତେକ ସୂଚନା ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପଡିବ।

 ଶହେ ଘଣ୍ଟାରେ ୧୦ ହଜାର ଶୌଚାଳୟ ସ୍ଥାପନ କରି ରେକର୍ଡ କଲା ବିହାର

ଶହେ ଘଣ୍ଟାରେ ୧୦ ହଜାର ଶୌଚାଳୟ ସ୍ଥାପନ କରି ରେକର୍ଡ କଲା ବିହାର

ପାଟନା, ୨୩।୨: ଶୌଚାଳୟ ସ୍ଥାପନରେ ବିହାର ଏକ ବିରଳ ରେକର୍ଡ କରିଛି। ବିହାର ଗୋପାଳଗଞ୍ଜ ଜିଲାରେ ଶହେ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ଶୌଚାଳୟ ସ୍ଥାପନ କରି ଏକ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି। ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ୧୧୨୪୪ ଶୌଚାଳୟ ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଥିଲା। ଜିଲାର ୧୨ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ୬୬ ଗ୍ରାମର ୨୫୬ ଓ୍ବାର୍ଡରେ ଶୌଚାଳୟଗୁଡିକ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିବା ଜିଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍‌ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି।

ବିକ୍ରମ କୋଠାରୀ ଗିରଫ

ବିକ୍ରମ କୋଠାରୀ ଗିରଫ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨।୨(ପି.ଟି.): ୩,୬୯୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଋଣ ଖିଲାପି ମାମଲାରେ ରୋଟୋମାକ୍‌ ପେନ୍‌ କମ୍ପାନୀର ମାଲିକ ବିକ୍ରମ କୋଠାରୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପୁଅ ରାହୁଲ କୋଠାରୀଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର ସିବିଆଇ ଗିରଫ କରିଛି। ଉଭୟ ରୋଟୋମାକ୍‌ କମ୍ପାନୀର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଛନ୍ତି। ଜେରା ନିମନ୍ତେ ଉଭୟଙ୍କୁ ଏଜେନ୍ସିର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଡକାଯାଇଥିଲା। ତଦନ୍ତ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସେମାନଙ୍କର ଅସହଯୋଗ ଯୋଗୁ ସିବିଆଇ ସେମାନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିବା ସରକାରୀ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ।

ଦୁର୍ନୀତି ସୂଚକାଙ୍କ: ୮୧ ସ୍ଥାନରେ ଭାରତ

ଦୁର୍ନୀତି ସୂଚକାଙ୍କ: ୮୧ ସ୍ଥାନରେ ଭାରତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୨।୨: ଭାରତ ଦୁର୍ନୀତି ସୂଚକାଙ୍କରେ ୨୦୧୭ରେ ୮୧ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଟ୍ରାନ୍ସପାରେନ୍ସି ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍‌ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ୨୦୧୬ରେ ଏହି ତାଲିକାରେ ୧୭୬ ରାଷ୍ଟ୍ର ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ୭୯ସ୍ଥାନରେ ଥିଲା। ନୂଆ ସର୍ଭେରେ ୧୮୦ଟି ଦେଶକୁ ସାମିଲ୍‌ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ଓ ମାଳଦ୍ୱୀପରେ ଅଧିକ ଦୁର୍ନୀତିଗ୍ରସ୍ତ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି।

ବିଧାନସଭାରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ପାରିକର

ବିଧାନସଭାରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ପାରିକର

ପଣଜି,୨୨।୨: କିଛିଦିନର ଅସୁସ୍ଥତା ପରେ ଗୋଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମନୋହର ପାରିକର ଲିଳାବତି ହସ୍ପିଟାଲ ଛାଡିଛନ୍ତି। ଗୁରୁବାର ବଜେଟ୍‌ ଅଧିବେଶନରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ପାରିକର ରାଜ୍ୟ ବିଧାନସଭାରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରି ସଂରକ୍ଷଣ ଦିଆଯାଉ: ଶରଦ ପାଓ୍ବାର

ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରି ସଂରକ୍ଷଣ ଦିଆଯାଉ: ଶରଦ ପାଓ୍ବାର

ପୁଣେ,୨୨।୨: ନ୍ୟାଶନାଲିଷ୍ଟ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି(ଏନ୍‌ସିପି) ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶରଦ ପାଓ୍ବାର ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ନବ ନିର୍ମାଣ ସେନା(ଏମ୍‌ଏନ୍‌ଏସ୍‌) ମୁଖ୍ୟ ରାଜ ଠାକରେଙ୍କୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ସଂରକ୍ଷଣକୁ ନେଇ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା କହିଛନ୍ତି।

ଭାରତୀୟ ସେନା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ: ୧ ଗିରଫ

ଭାରତୀୟ ସେନା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ: ୧ ଗିରଫ

ଗୁଆହାଟୀ,୨୨।୨: ଭାରତୀୟ ସେନାର ୬ ଡୋଗ୍ରା ବାଟାଲିୟନ୍‌ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣରେ ସଂପୃକ୍ତ ଥିବା କାଙ୍ଗଲେଇପାକ୍‌ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ଜଣଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଯାଞ୍ଚ ଏଜେନ୍ସି(ଏନ୍‌ଆଇଏ) ଗିରଫ କରିଛି।