ଜାତୀୟ |

ସର୍ଭେ ପରେ ଫାଇଲ ବନ୍ଦ

ସର୍ଭେ ପରେ ଫାଇଲ ବନ୍ଦ
ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୧।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ରାୟଗଡ଼ା-ଗୋପାଳପୁର ପ୍ରସ୍ତାବିତ ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପର ସର୍ଭେ କାମ ୨୦୧୧-୧୨ ମସିହାରୁ ସରିଛି। ଏହି ୨୮୫ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବ ରେଳପଥରେ ମୋଟ ୨୫ଟି ଷ୍ଟେଶନ ରହିବ। ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ ଜୋନ୍‌ର ଡେପୁଟି ଚିଫ୍‌ ଇଞ୍ଜିନିୟରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ(ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର) ଏହି ସର୍ଭେ କାମ କରିଥିଲା। କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ଦିଆଯାଇ ସାରିଛି। ହେଲେ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ବଜେଟରେ ଅର୍ଥ ମଞ୍ଜୁର କରାଯାଇ ପାରିନାହିଁ। ସୂଚନା ଅଧିକାର ଆଇନ୍‌(ଆରଟିଆଇ) ବଳରେ ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟରୁ ଏହା ଜଣାପଡିଛି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ବାସ୍ତବ ରୂପ ଦେବାଲାଗି ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଆନ୍ତରିକତା ନ ଥିବା ଜଣାପଡୁଛି। ଏପରିକି ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ନେଇ କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଓ ବୃଦ୍ଧିଜୀବୀ ମହଲ ମଧ୍ୟ ସ୍ବର ଉତ୍ତୋଳନ କରୁନାହାନ୍ତି। ଫଳରେ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପ୍ରକଳ୍ପର ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟକୁ ନାଲି ଫିତା ତଳେ ବାନ୍ଧି ରଖି ବସି ପଡିଛି। ବନ୍ଦର ସହର ଗୋପାଳପୁରରୁ ଉପାନ୍ତ ଜିଲା ରାୟଗଡ଼ାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଏହି ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିମନ୍ତେ କୌଣସି ବଜେଟରେ ଅର୍ଥ ବରାଦ ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ରାୟଗଡ଼ା, ଗଜପତି ଓ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାକୁ ସଂଯୋଗ ସକାଶେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଏହି ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ଏବେ ଅନିଶ୍ଚିତତା ଭିତରେ ରହି ଯାଇଛି। ଆଉ କିଛି ଦିନ ପରେ ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷପାଇଁ ଲୋକ ସଭାରେ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପିତ ହେବ। ବଜେଟ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପର ଅଗ୍ରଗତି ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା କବିସୂର୍ଯ୍ୟନଗର ଅଞ୍ଚଳର ଆଇନଜୀବୀ ବି. ଶଙ୍କର ପାତ୍ର ଆରଟିଆଇ ଜରିଆରେ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ମାଗିଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି, ୨୦୦୬-୦୭ ମସିହାରେ ରାୟଗଡ଼ା ଗୋପାଳପୁର ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ରେଲଓ୍ବେ ବୋର୍ଡରୁ ମଞ୍ଜରୀ ମିଳିଥିଲା। ପ୍ରସ୍ତାବିତ ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ୧୧,୬୪୨.୫୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ବୋଲି ଦର୍ଶାଯାଇଥିଲା। ରେଳ ଲାଇନର କିଲୋମିଟର ପିଛା ୮.୮୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯିବାର ପ୍ରସ୍ତାବ ରହିଥିଲା। ରେଲଓ୍ବେ ବୋର୍ଡରେ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିବାପରେ ସେତେବେଳେ ଯୋଜନା କମିଶନ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ସ୍ବୀକୃତି ଦେଇଥିଲେ। କମିଶନଙ୍କ ପାଖରୁ ସ୍ବୀକୃତି ମିଳିବାପରେ ସେହି ବର୍ଷ ସର୍ଭେ କାର୍ଯ୍ୟ ନିମନ୍ତେ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ୪କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରକଳ୍ପର ସର୍ଭେ କାମକୁ ଡେପୁଟି ଚିଫ୍‌ ଇଞ୍ଜିନିୟର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର ୨୦୧୧-୧୨ରେ ସାରି ତା. ୧୯ା ୧ା ୨୦୧୫ରେ ରେଲଓ୍ବେ ବୋର୍ଡକୁ ରିପୋର୍ଟ ଦେଇଛି। ଏହା ଭିତରେ ୨ଟି ରେଳ ବଜେଟ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ସାଧାରଣ ଓ ରେଳ ମିଳିତ ବଜେଟ ଲୋକସଭାରେ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥାପିତ ହୋଇ ସାରିଛି। ହେଲେ ରାୟଗଡ଼ା-ଗୋପାଳପୁର ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବଜେଟରେ ସ୍ଥାନ ଦେଇନାହିଁ ବୋଲି ତଥ୍ୟରୁ ଜଣାପଡିଛି। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପର ଶିଳାନ୍ୟାସ କୌଣସି ପାର୍ଶ୍ୱରୁ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଅର୍ଥାତ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାର ଗୋପାଳପୁର ପଟୁ ହେଉ କିମ୍ବା ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ପଟୁ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମର ଶୁଭାରମ୍ଭ ପାଇଁ ଶିଳାନ୍ୟାସ ହୋଇନାହିଁ। ଏହି ରେଳପଥରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଷ୍ଟେଶନଗୁଡ଼ିକ ହେଲା ରାୟଗଡା ଜିଲାର ରାୟଗଡ଼ା, ଜିିମିଡିପେଟା, ଗୁମୁଡା,କୁରୁପଙ୍କା, ମେରିଗୁଡା, ଦିଗଭମଣ୍ଡା, ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର, ଗୋତଲାଭଦ୍ରା, ଚିନ୍ତଲାଗୁଡା, ଗୁଣୁପୁର, ଚଲାଖମ୍ବା, ପଦ୍ମପୁର ଓ ସରଦାପୁର ଥିବାବେଳେ ଗଜପତି ଜିଲାର ନୂଆଁଗଡ, ଲେଡିଗୁଡା,ଅନ୍ତରବା, ଚାନ୍ଦିପୁଟ ଓ ଗୁମା। ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାର ଭୀଷ୍ମଗିରି, ଦିଗପହଣ୍ଡି, ବାଲିପଡା, ଗୁରୁଣ୍ଠି, ଜଗନ୍ନାଥପୁର ଓ ଗୋପାଳପୁରରେ ଷ୍ଟେଶନ ତିଆରି ହେବ ବୋଲି ଆରଟିଆଇ ତଥ୍ୟରୁ ଜଣାପଡିଛି। ପ୍ରକଳ୍ପରେ ୫୨ଟି ବୃହତ୍‌ ଓ ୩୫୦ ଗୋଟି ଛୋଟ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବାର ପ୍ରସ୍ତାବ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ୨୦୧୨-୧୩ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରୁ ପ୍ରତି ରେଳ ବଜେଟ ପୂର୍ବରୁ ରେଳମନ୍ତ୍ରୀକୁ ଚିଠି ଲେଖି ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ବଜେଟରେ ସ୍ଥାନ ଦେବାପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରି ଆସିଛନ୍ତି। ପ୍ରକଳ୍ପ କିନ୍ତୁ ବଜେଟରେ ସ୍ଥାନ ପାଇନାହିଁ। ଯାହାଦ୍ୱାରା ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ହେଲେ ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ। ୨୦୧୮-୧୯ ସାଧାରଣ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। ଅପରପକ୍ଷରେ କୋରାପୁଟ ଓ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଏମ୍‌ପି ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉପରେ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରୁ ନ ଥିବାରୁ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟ ଅଟକି ରହିଯାଇଛି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ରିପୋର୍ଟ-ସନାତନ ବାରିକ
All Right Reserved By

ଜାତୀୟ |

ବିବାହକୁ ଡରି ମିତ୍ରଙ୍କ ଘରେ ୩ ଦିନ ଲୁଚିଥିଲେ ଅଟଳ

ବିବାହକୁ ଡରି ମିତ୍ରଙ୍କ ଘରେ ୩ ଦିନ ଲୁଚିଥିଲେ ଅଟଳ

କାନପୁର,୧୭।୮: ଦୁନିଆ ତଥା ମୃତ୍ୟୁକୁ ଡରୁ ନ ଥିବା ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ କିନ୍ତୁ ଡରୁଥିଲେ ବିବାହକୁ। 

ଭାଜପା ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପାର୍ଥିବ ଶରୀର

ଭାଜପା ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପାର୍ଥିବ ଶରୀର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୭।୮: ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ପାର୍ଥିବ ଶରୀରକୁ ଭାଜପା ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଅନ୍ତିମ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ରଖାଯାଇଛି। ଏଠାରେ ଦଳୀୟ ସଦସ୍ୟ ପ୍ରିୟନେତାଙ୍କୁ ଶେଷ ଦର୍ଶନ କରିବେ। 

କୁପଓ୍ବାରାରେ ସୁରକ୍ଷାବଳ-ଆତଙ୍କବାଦୀ ମୁହାଁମୁହିଁ: ଜଣେ ଯବାନ ଶହୀଦ

କୁପଓ୍ବାରାରେ ସୁରକ୍ଷାବଳ-ଆତଙ୍କବାଦୀ ମୁହାଁମୁହିଁ: ଜଣେ ଯବାନ ଶହୀଦ

ଶ୍ରୀନଗର,୧୭।୮: ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର କୁପଓ୍ବାରାରେ ଶୁକ୍ରବାର ସୁରକ୍ଷାବଳ-ଆତଙ୍କବାଦୀ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଜଣେ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଛନ୍ତି। କୁପଓ୍ବାରାର କାର୍ଲଗୁଣ୍ଡ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଲୁଚିଥିବା ଖବର ପାଇ ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌ ୯୨ ବାଟାଲିଅନ୍‌, ୩୨ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ରାଇଫଲ୍ସ ଏବଂ ସ୍ପେସାଲ ଅପରେଶନ ଗ୍ରୁପ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେଶନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।

ଶାସକ-ବିରୋଧୀ ଏକାକାର: ବିଶ୍ୱନେତା ଅଟଳଙ୍କୁ  ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି

ଶାସକ-ବିରୋଧୀ ଏକାକାର: ବିଶ୍ୱନେତା ଅଟଳଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୭।୮: ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ସମ୍ମାନରେ ଶାସକ-ବିରୋଧୀ ଏକାକାର ହୋଇଛନ୍ତି। ସଭିଏଁ ବିଶ୍ୱନେତାଙ୍କୁ ଶେଷଦର୍ଶନ କରି ଅର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି ଭାବପୂର୍ଣ୍ଣ ଗଭୀର ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି।

ବିଦେଶରେ ଅଟଳଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି

ବିଦେଶରେ ଅଟଳଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ଓ୍ବାଶିଂଟନ/ ବେଜିଂ/ଇସଲାମାବାଦ୍‌,୧୭।୮: ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ଅନେକ ବିଦେଶୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ଶୋକ ସନ୍ଦେଶ ପଠାଇଛନ୍ତି। 

ପବିତ୍ର ନଦୀରେ ବିସର୍ଜନ କରାଯିବ ଅଟଳଙ୍କ ଅସ୍ଥି

ପବିତ୍ର ନଦୀରେ ବିସର୍ଜନ କରାଯିବ ଅଟଳଙ୍କ ଅସ୍ଥି

ଲକ୍ଷ୍ନୌ, ୧୭।୮: ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ସମସ୍ତ ନଦୀରେ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଅସ୍ଥି ବିସର୍ଜନ କରାଯିବ। ଏନେଇ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ କହିଛନ୍ତି। 

ଅଟଳଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରାଇଥିଲେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ

ଅଟଳଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରାଇଥିଲେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୭।୮: ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ ଆଜି ନାହାଁନ୍ତି। ମାତ୍ର ତାଙ୍କର ମାନବିକତାର ଗାଥା ପୃଥିବୀ ରହିଥିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ। ବିଭିନ୍ନ ରାଜନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କର ହୁଏତ ମତଭେଦ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ନ ଥିଲା ଶତ୍ରୁତା। ତେଣୁ ସଭିଏଁ ତାଙ୍କୁ କରୁଥିଲେ ପସନ୍ଦ। 

ସ୍ମୃତିସ୍ଥଳ ଅଟଳଙ୍କ ଶେଷ ଆଶ୍ରୟ: ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରେ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର

ସ୍ମୃତିସ୍ଥଳ ଅଟଳଙ୍କ ଶେଷ ଆଶ୍ରୟ: ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରେ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୭।୮: ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ପ୍ରାଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା, ଭାରତ ରତ୍ନ ତଥା ମହାନ୍‌ ଜନନେତା ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଶେଷ ଆଶ୍ରୟ ସ୍ଥଳ ପାଲଟିବ ସ୍ମୃତିସ୍ଥଳ। 

କର୍ମରେ ରାଜନେତା, ହୃଦୟରେ କବି :କାଳର କପାଳରେ ଲେଖୁଛି...

କର୍ମରେ ରାଜନେତା, ହୃଦୟରେ କବି :କାଳର କପାଳରେ ଲେଖୁଛି...

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୭ା୮:୧୯୭୦ ଦଶକରେ କବି ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରଚିତ ଏହି ଚର୍ଚ୍ଚିତ କବିତା କୋଟି କୋଟି ଭାରତୀୟଙ୍କ ହୃଦୟକୁ ଆଜି ବି ଆନ୍ଦୋଳିତ କରେ। ରାଜନେତା ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଭାଷଣରେ ଆମତ୍ପ୍ରକାଶ କରୁଥିଲା ତାଙ୍କର କାବ୍ୟଗୁଚ୍ଛ। 

ଅସାମାନ୍ୟ ଅଟଳ

ଅସାମାନ୍ୟ ଅଟଳ

ସ୍ବାଧୀନ ଭାରତରେ ଦୀର୍ଘ ୪ ଦଶନ୍ଧିଯାଏ ଏକକ ରାଜନୈତିକ ଦଳରେ ସୀମିତ ରହିଥିଲା ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ୍‌ ଗଣତନ୍ତ୍ର। ଏହି ସମୟରେ ବିକଳ୍ପ ରାଜନୀତିର ଦିଗଦର୍ଶକ ସାଜିଥିଲେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ଭୀଷ୍ମ ପିତାମହ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ। ଭାରତବାସୀଙ୍କୁ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ପରିଭାଷା ବୁଝାଇଥିଲେ ସେ। କେତେବେଳେ ଶାନ୍ତିର କପୋତ ସାଜି ସୀମାନ୍ତରେ ବନ୍ଧୁତାର ଦ୍ୱାର ଖୋଲି ଦେଇଥିଲେ ତ ଆଉ କେତେବେଳେ ପଡ଼ୋଶୀର ଔଦ୍ଧତ୍ୟର ଜବାବ ଦେଇଥିଲେ ଯୁଦ୍ଧକ୍ଷେତ୍ରରେ। 

ଅସାମାନ୍ୟ ଅଟଳ

ଅସାମାନ୍ୟ ଅଟଳ


ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୬ା୮(ପି.ଟି)-ସ୍ବାଧୀନ ଭାରତରେ ଦୀର୍ଘ ୪ ଦଶନ୍ଧିଯାଏ ଏକକ ରାଜନୈତିକ ଦଳରେ ସୀମିତ ରହିଥିଲା ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ୍‌ ଗଣତନ୍ତ୍ର। ଏହି ସମୟରେ ବିକଳ୍ପ ରାଜନୀତିର ଦିଗଦର୍ଶକ ସାଜିଥିଲେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ଭୀଷ୍ମ ପିତାମହ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ। 

ବାଜପେୟୀ: କର୍ମରେ ରାଜନେତା, ହୃଦୟରେ କବି

ବାଜପେୟୀ: କର୍ମରେ ରାଜନେତା, ହୃଦୟରେ କବି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬। ୮-  
ହାର୍‌ ନେହିଁ ମାନୁଙ୍ଗା, ରାର୍‌ ନେହିଁ ଠାନୁଙ୍ଗା,
କାଲ୍‌ କେ କପାଲ ପେ ଲିଖ୍‌ତା, ମିଟାତା ହୁଁ
ଗୀତ୍‌ ନୟା ଗାତା ହୁଁ, ଗୀତ୍‌ ନୟା ଗାତା ହୁଁ।