ଖେଳ |

ଚତୁଃରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ହକି: ଫାଇନାଲରେ ଭାରତ

ଚତୁଃରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ହକି: ଫାଇନାଲରେ ଭାରତ
ଟୌରାଙ୍ଗ(ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ),୨୦।୧- ଏଠାରେ ଚାଲିଥିବା ଚତୁଃରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଆମନ୍ତ୍ରଣୀୟ ହକି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ଶବିବାର ବ୍ଲାକ ପାର୍କଠାରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ମୁକାବିଲାରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ୩-୧ ଗୋଲ୍‌ରେ ଘରୋଇ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ପରାସ୍ତ କରି ଏହି ସଫଳତା ପାଇଛି। ବିଜୟୀ ଦଳ ପାଇଁ ହରମନପ୍ରୀତ ସିଂ, ଦିଲପ୍ରୀତ ସିଂ ଓ ମନଦୀପ ସିଂ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏ ଗୋଲ୍‌ କରିଥିଲେ। ରବିବାର ଖେଳାଯିବାକୁ ଥିବା ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଓ ବେଲଜିୟମ ମଧ୍ୟରେ ମୁକାବିଲା ହେବ। ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ୨ୟ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ବେଲଜିୟମଠାରୁ ପରାଜିତ ହୋଇଥିବା ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ଫାଇନାଲରେ ସ୍ଥାନ ପକ୍କା କରିବା ପାଇଁ ଅନ୍ତିମ ମୁକାବିଲାରେ ନିଶ୍ଚିତ ବିଜୟ ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା। ଏଣୁ ଘରୋଇ ଦଳ ବିପକ୍ଷରେ ଆରମ୍ଭରୁ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା ଭାରତ। ଯାହାର ଫଳରେ ମ୍ୟାଚ୍‌ର ୨ୟ ମିନିଟ୍‌ରେ ହିଁ ଦଳକୁ ପ୍ରଥମ ପେନାଲ୍ଟି କର୍ନର ମିଳିଥିଲା। ଯୁବ ଖେଳାଳି ହରମନପ୍ରୀତ ଏହାକୁ ଗୋଲ୍‌ରେ ପରିଣତ କରି ଭାରତ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ସଫଳତା ଆଣିଥିଲେ। କ୍ରମାଗତ ଆକ୍ରମଣ ଧାରା ଜାରି ରଖିବାରୁ ଦଳକୁ ୨୧ତମ ମିନିଟ୍‌ରେ ୨ୟ ସଫଳତା ମିଳିଥିଲା। ଚଳିତ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଜାପାନ ବିପକ୍ଷରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ଦିଲପ୍ରୀତ ସିଂ ଏହି ଫିଲ୍ଡ ଗୋଲ୍‌ କରିଥିଲେ। ଏଥିଯୋଗୁ ପ୍ରଥମାର୍ଦ୍ଧ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତୀୟ ଦଳ ୨-୦ ଗୋଲ୍‌ରେ ଅଗ୍ରଣୀ ହାସଲ କରିନେଇଥିଲା। ମ୍ୟାଚ୍‌ର ୩ୟ କ୍ୱାର୍ଟର୍‌ରେ ଉଭୟ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏ ଗୋଲ୍‌ ସ୍କୋର୍‌ ହୋଇଥିଲା। ୪୨ତମ ମିନିଟ୍‌ରେ ଘରୋଇ ଦଳକୁ ମିଳିଥିବା ପେନାଲ୍ଟି କର୍ନରକୁ କେନ ରସେଲ ଗୋଲ୍‌ରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ପ୍ରତିପକ୍ଷ ଦଳର ଅଗ୍ରଣୀ ବ୍ୟବଧାନକୁ ହ୍ରାସ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଅନ୍ତିମ କ୍ୱାର୍ଟର ତଥା ୪୭ତମ ମିନିଟ୍‌ରେ ମନଦୀପ ଭାରତ ପାଇଁ ୩ୟ ଗୋଲ ଦେଇ ଘରୋଇ ଦଳର ମ୍ୟାଚ୍‌କୁ ଫେରିବା ଆଶାକୁ ଧୂଳିସାତ କରିଦେଇଥିଲେ। ଏହିଠାରୁ ଉଭୟ ଦଳର କୌଣସି ଖେଳାଳି ମ୍ୟାଚ୍‌ର ଫଳାଫଳ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପକାଇ ପାରି ନ ଥିଲେ। ଉଲ୍ଲେଖଥାଉ କି, ଭାରତୀୟ ଦଳ ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଜାପାନକୁ ୬-୦ ଗୋଲ୍‌ରେ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା।
All Right Reserved By

ଖେଳ |

ଏସିଆନ୍‌ ଗେମ୍ସ ଟେନିସ୍‌:  ଡବଲ୍ସ ଖେଳିବେ ରାମକୁମାର-ନାଗଲ

ଏସିଆନ୍‌ ଗେମ୍ସ ଟେନିସ୍‌: ଡବଲ୍ସ ଖେଳିବେ ରାମକୁମାର-ନାଗଲ

ପାଲେମ୍ବାଙ୍ଗ,୧୮।୮(ପି.ଟି.)- ଏସିଆନ୍‌ ଗେମ୍ସ ଇଭେଣ୍ଟ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ ଟେନିସ୍‌ ଦଳ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି। ପୂର୍ବରୁ ଘୋଷିତ ଦଳରେ ଖୁସି ନ ଥିବା ଭେଟେରାନ ଲିଆଣ୍ଡର ପେସ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରୁ ଓହରି ଯିବାରୁ ଦଳରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି। ସିଙ୍ଗଲ୍ସ ବର୍ଗର ଖେଳାଳି ପୂର୍ବରୁ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇସାରିଥିଲା। 

କଳାଦିବସ ପାଳିଲେ ଆଇନିଜୀବୀ: ପାଟିରେ କଳା କପଡ଼ା ବାନ୍ଧି କଲେ ପ୍ରତିବାଦ

କଳାଦିବସ ପାଳିଲେ ଆଇନିଜୀବୀ: ପାଟିରେ କଳା କପଡ଼ା ବାନ୍ଧି କଲେ ପ୍ରତିବାଦ

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ,୧୮।୮: କୋର୍ଟ, ପୋଲିସ ଓ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଉପରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତକରି ଖୋର୍ଦ୍ଧା ବାର ଆସୋସିଏଶନ ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର କଳାଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଇଛି।

୩ ବର୍ଷୀୟ ବାଳିକାଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟ ତୀରନ୍ଦାଜୀରେ ଗିନିଜ ଓ୍ବାଲର୍‌ଡ ରେକର୍ଡ

୩ ବର୍ଷୀୟ ବାଳିକାଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟ ତୀରନ୍ଦାଜୀରେ ଗିନିଜ ଓ୍ବାଲର୍‌ଡ ରେକର୍ଡ

ଚେନ୍ନାଇ, ୧୮।୮- ସ୍ଥାନୀୟ ୩ ବର୍ଷୀୟ ବାଳିକା ତୀରନ୍ଦାଜୀରେ ଏକ ଗିନିଜ ଓ୍ବାଲର୍‌ଡ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରିଥିଲେ। ସେ ୮ ମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ୧,୧୧୧ ଥର ତୀର ମାରିଥିଲେ। ସ୍ଥାନୀୟ କିଣ୍ଡରଗାର୍ଟେନ ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରୀ ପି. ସାଞ୍ଜନା ସାଢ଼େ ତିନି ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ତୀର ମାରିଥିଲେ।

ଭାରତର ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ

ନଟ୍ଟିଂହାମ,୧୮।୮(ପି.ଟି.)-  ଇଂଲଣ୍ଡ ଓ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ଶନିବାରଠାରୁ ୩ୟ ଟେଷ୍ଟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ଘରୋଇ ଦଳ ଅଧିନାୟକ ଜୋ ରୁଟ ଟସ୍‌ ଜିତି ବୋଲିଂ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି କି, ଦିଲ୍ଲୀର ଯୁବ ଉଇକେଟକିପର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ରିଶବ ପନ୍ତଙ୍କୁ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ପଦାର୍ପଣର ସୁଯୋଗ ମିଳିଛି। 

ପୋଲାର୍ଡଙ୍କ ବିସ୍ଫୋରକ ଶତକ

ପୋଲାର୍ଡଙ୍କ ବିସ୍ଫୋରକ ଶତକ

ସେଣ୍ଟ କିଟ୍ସ,୧୮।୮- ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ଅଲରାଉଣ୍ଡର କିରୋନ ପୋଲାର୍ଡ ବିସ୍ଫୋରକ ଶତକ ବଳରେ ସେଣ୍ଟ ଲୁସିଆ ଷ୍ଟାର୍ସ ଦଳ କ୍ରମାଗତ ପରାଜୟ ଧାରା ଭଙ୍ଗ କରିଛି। ଲଗାତର ୧୫ଟି ପରାଜୟ ପରେ ଏହା ଦଳର ପ୍ରଥମ ବିଜୟ। ଶୁକ୍ରବାର ଖେଳାଯାଇଥିବା ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ପୋଲାର୍ଡ ୫୪ ବଲରୁ ୧୦୪ ରନ୍‌ କରିଥିଲେ।

‘୨୦୦୪ରେ ପାକିସ୍ତାନ ଗସ୍ତ  ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଯୋଗୁ ସମ୍ଭବ ହୋଇଥିଲା’

‘୨୦୦୪ରେ ପାକିସ୍ତାନ ଗସ୍ତ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଯୋଗୁ ସମ୍ଭବ ହୋଇଥିଲା’

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୮- ଦୀର୍ଘ ୧୭ ବର୍ଷର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ  ଭାରତୀୟ ଦଳ ୨୦୦୪ରେ ପାକିସ୍ତାନ ଗସ୍ତ କରିଥିଲା। କେବଳ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଯୋଗୁ ଏହି ଗସ୍ତ ସମ୍ଭବ ହୋଇଥିଲା। ଭାରତୀୟ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ମ୍ୟାନେଜର ରତ୍ନାକର ସେଠୀ ଭାରତରତ୍ନ ବାଜପେୟୀଙ୍କୁ ମନେ ପକାଇ ଏହା କହିଛନ୍ତି।

ଇଂଲଣ୍ଡ ଦଳରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ

ଇଂଲଣ୍ଡ ଦଳରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ

ଟ୍ରେଣ୍ଟ ବ୍ରିଜ,୧୮।୮- ଭାରତ ବିପକ୍ଷ ଲଡର୍‌ସ ଟେଷ୍ଟରେ ବୃହତ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିବା ଇଂଲଣ୍ଡ ଦଳରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି। ବେନ ଷ୍ଟୋକ୍ସଙ୍କ ନାମରେ ଆସିଥିବା ଅଭିଯୋଗରୁ ମୁକ୍ତ ହେବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଜାତୀୟ ଦଳକୁ ଡାକରା ଦିଆଯାଇଛି। 

ସିନସିନାଟି ମାଷ୍ଟର୍ସ: ସେମିରେ ଜୋକୋଭିଚ୍‌

ସିନସିନାଟି ମାଷ୍ଟର୍ସ: ସେମିରେ ଜୋକୋଭିଚ୍‌

ସିନସିନାଟି,୧୮।୮(ଏଏଫ୍‌ପି)- ପୁରୁଷ ସିଙ୍ଗଲ୍ସ ଟେନିସ ବର୍ଗର ପୂର୍ବତନ ଶୀର୍ଷ ର଼୍ୟାଙ୍କଧାରୀ ଖେଳାଳି ନୋଭାକ ଜୋକୋଭିଚ୍‌ ଚଳିତ ଏଟିପି ସିନସିନାଟି ମାଷ୍ଟର୍ସ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। 

ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ଚେସ୍‌: ନୁରୁଦ୍ଦିନ ଚାମ୍ପିୟନ

ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ଚେସ୍‌: ନୁରୁଦ୍ଦିନ ଚାମ୍ପିୟନ

କଟକ ଅଫିସ,୧୭୮- ପୋଷ୍ଟାଲ ରିକ୍ରିଏଶନ କ୍ଲବ (ଆର୍‌ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏନ୍‌ ଡିଭିଜନ) ପରିସରରେ ପ୍ରଥମ ଥର ନିମନ୍ତେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ(୬୦ବର୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବ୍ୟକ୍ତି) ମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଆମନ୍ତ୍ରଣୀୟ ଚେସ୍‌ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । 

‘ଅଧିକ ପଦକ ଜିତିଲେ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି’

‘ଅଧିକ ପଦକ ଜିତିଲେ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି’

ଜାକର୍ତ୍ତା, ୧୮ା୮ (ପି.ଟି.)-ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ  ସ୍ବର୍ଗତ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ପ୍ରତି ସମଗ୍ର ଦେଶ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଜ୍ଞାପନ କରୁଥିବାବେଳେ ଏସିଆନ ଗେମ୍ସ ପାଇଁ ଭାରତର ଚିଫ୍‌ ଡି’ ମିଶନ (ସିଡିଏମ୍‌) ବ୍ରିଜ ଭୂଷଣ ଶରନ ସିଂ ଏଥିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ: କଠିନ ଡ୍ର’ରେ ମହିଳା ଦଳ

ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ: କଠିନ ଡ୍ର’ରେ ମହିଳା ଦଳ

ଜାକର୍ତ୍ତା, ୧୮ା୮ (ପି.ଟି.)-ଶନିବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁଥିବା ଏସିଆନ ଗେମ୍ସର ମହିଳା ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ ଟିମ୍‌ ଇଭେଣ୍ଟ ଲାଗି ଡ୍ର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ତଦନୁସାରେ ଅଲିମ୍ପିକ ରୌପ୍ୟ ବିଜୟିନୀ ପି. ଭି. ସିନ୍ଧୁଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଆରମ୍ଭରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦଳଗୁଡ଼ିକୁ ସାମ୍ନା କରିବ। 

ଏସିଆ କପ୍‌:ୟୁଏଇକୁ ଆୟୋଜନ ଅଧିକାର ହସ୍ତାନ୍ତର କଲା ବିସିସିଆଇ

ଏସିଆ କପ୍‌:ୟୁଏଇକୁ ଆୟୋଜନ ଅଧିକାର ହସ୍ତାନ୍ତର କଲା ବିସିସିଆଇ

ଦୁବାଇ, ୧୮ା୮ (ପି.ଟି.)- ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ଏମିରେଟ୍ସ (ୟୁଏଇ)  ଏସିଆକପ୍‌ ୨୦୧୮ ସଂସ୍କରଣ ଆୟୋଜନ କରିବ। ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ବୋର୍ଡ (ବିସିସିଆଇ), ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଆୟୋଜନ ଅଧିକାର ଏମିରେଟ୍ସ  କ୍ରିକେଟ ବୋର୍ଡ (ଇସିବି)କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛି।