ଜାତୀୟ |

୨୦ ଏଏପି ବିଧାୟକ ଅଯୋଗ୍ୟ : ସଦସ୍ୟତା ରଦ୍ଦ ପାଇଁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ସୁପାରିସ କଲେ ଇସି

୨୦ ଏଏପି ବିଧାୟକ ଅଯୋଗ୍ୟ : ସଦସ୍ୟତା ରଦ୍ଦ ପାଇଁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ସୁପାରିସ କଲେ ଇସି
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦।୧(ପି.ଟି.) : ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍‌ରିଓ୍ବାଲଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଆମ୍‌ ଆଦ୍‌ମୀ ପାର୍ଟି (ଏଏପି)କୁ ଶକ୍ତ ଝଟକା ଲାଗିଛି। ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ (ଇସି) ଶୁକ୍ରବାର ଲାଭଜନକ ପଦବୀ (ଅଫିସ୍‌ ଅଫ୍‌ ପ୍ରଫିଟ୍‌) ମାମଲାରେ ୨୦ ଏଏପି ବିଧାୟକଙ୍କୁ ଅଯୋଗ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିବା ପାଇଁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦଙ୍କୁ ସୁପାରିସ କରିଛନ୍ତି। ଇସିଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏନେଇ ଘୋଷଣା କରାଯାଇ ନ ଥିଲେ ହେଁ ୨୦ ବିଧାୟକଙ୍କ ସଦସ୍ୟତା ରଦ୍ଦ ହେବା ଏକପ୍ରକାର ନିଶ୍ଚିତ ବୋଲି ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏଏପି ବିଧାୟକମାନେ ଅଯୋଗ୍ୟ ଘୋଷିତ ହେବା ପରେ ୬ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀଗୁଡ଼ିକରେ ଉପନିର୍ବାଚନ କରାଯିବ। ସେପଟେ ଇସିଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରି ଏଏପି ବିଧାୟକମାନେ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି। ହାଇକୋର୍ଟ ଏନେଇ ତତ୍କାଳ ଶୁଣାଣି କରି ଅନ୍ତରୀଣ ରାୟ ଦେବାକୁ ମନାକରିଦେଇଛନ୍ତି। ୭୦ ଆସନ ବିଶିଷ୍ଟ ଦିଲ୍ଲୀ ବିଧାନସଭାରେ ଶାସକ ଏଏପିର ୬୫ ବିଧାୟକ ଅଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୧ ବିଧାୟକ ୨୦୧୫ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୩ରୁ ୨୦୧୬ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୮ ଯାଏ ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କ ସଂସଦୀୟ ସଚିବ ଥିଲେ। ଜଣେ ନିର୍ବାଚିତ ପ୍ରତିନିଧି ଅନ୍ୟ ଏକ ଲାଭଜନକ ପଦବୀରେ ରହିପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଜନପ୍ରତିନିଧି ଆଇନରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି। ତେଣୁ ୨୧ ବିଧାୟକଙ୍କ ସଦସ୍ୟତା ରଦ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ନିକଟରେ ପିଟିଶନ ଦାଏର ହୋଇଥିଲା। ରାଜୌରି ଗାର୍ଡେନ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର ତତ୍କାଳୀନ ବିଧାୟକ ଜର୍ନାଇଲ ସିଂ ୨୦୧୭ ଜାନୁୟାରୀ ୬ରେ ଇସ୍ତଫା ଦେଇ ପରେ ଏଏପି ଟିକଟରେ ପଞ୍ଜାବ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଥିଲେ। ଫଳରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୨୦କୁ ଖସିଆସିଥିଲା। ଏକକାଳୀନ ଦୁଇଟି ପଦବୀରେ ରହି ସଦସ୍ୟତା ହରାଇବାକୁ ଯାଉଥିବା ବିଧାୟକମାନେ ହେଲେ ଆଦର୍ଶ ଶାସ୍ତ୍ରୀ(ଦ୍ୱାରକା), ଅଲ୍‌କା ଲାମ୍ବା(ଚାନ୍ଦନୀଚୌକ), ଅନିଲ ବାଜପେୟୀ (ଗାନ୍ଧୀନଗର), ଅବତାର ସିଂ (କାଲ୍‌କାଜୀ), ମନ୍ତ୍ରୀ କୈଳାସ ଗେହଲଟ(ନଜଫ୍‌ଗଡ଼), ମଦନଲାଲ (କସ୍ତୁର୍‌ବାନଗର), ମନୋଜ କୁମାର (କୋନ୍ଦଲି), ନରେଶ ଯାଦବ (ମେହରୌଲି), ନୀତିନ ତ୍ୟାଗୀ(ଲକ୍ଷ୍ମୀନଗର), ପ୍ରବୀଣ କୁମାର (ଜଙ୍ଗପୁରା)। ସେହିପରି ରାଜେଶ ଗୁପ୍ତା(ଓ୍ବଜିରପୁର), ରାଜେଶ ରିଷି(ଜନକପୁରୀ), ସଞ୍ଜୀବ ଝା(ବୁରାରି), ସରିତା ସିଂ(ରୋହତାସ୍‌ ନଗର), ସୋମ ଦତ୍ତ(ସଦରବଜାର), ଶରଦ କୁମାର (ନରେଲା), ଶିବଚରଣ ଗୋଏଲ(ମୋତିନଗର), ସୁଖ୍‌ବୀର ସିଂ (ମୁଣ୍ଡକା), ବୀଜେନ୍ଦ୍ର ଗର୍ଗ(ରାଜେନ୍ଦ୍ରନଗର) ଏବଂ ଜର୍ନାଇଲ ସିଂ (ତିଲକନଗର) ମଧ୍ୟ ଅଯୋଗ୍ୟ ଘୋଷିତ ହେବେ। ଉପରୋକ୍ତ ବିଧାୟକମାନେ ଅଯୋଗ୍ୟ ଘୋଷିତ ହେଲେ ବିଧାନସଭାରେ ଏଏପି ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୪୫କୁ ଖସିଆସିବ। ମ୍ୟାଜିକ୍‌ ନମ୍ବର ୩୫ ହୋଇଥିବାରୁ କେଜ୍‌ରିଓ୍ବାଲ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରତି କୌଣସି ପ୍ରକାର ବିପଦ ନାହିଁ। ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଉଭୟ ଭାଜପା ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ସ୍ବାଗତ କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଇସି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଚିଠି ବାକ୍ସରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି ବୋଲି ଏଏପି ସମାଲୋଚନା କରିଛି। ମାତ୍ର ଏହି ବିଷୟ ବିଚାରାଧୀନ ଥିବା ଦର୍ଶାଇ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର (ସିଇସି) ଅଚଳ କୁମାର ଜୋତି କିଛି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବାକୁ ମନାକରିଦେଇଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଜାତୀୟ |

ପାକିସ୍ତାନ ଗଲେ ସିଦ୍ଧୁ

ପାକିସ୍ତାନ ଗଲେ ସିଦ୍ଧୁ

ଅଟାରି-ଓ୍ବାଘା,୧୭।୮: କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତଥା ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ନବଜୋତ ସିଂ ସିଦ୍ଧୁ ଶୁକ୍ରବାର ପାକିସ୍ତାନ ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ସେଠାରେ ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାଁଙ୍କ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗଦେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି।

ବାଜପେୟୀଙ୍କ ସମ୍ମାନରେ ଅର୍ଦ୍ଧ ନମିତ ହେଲା ୟୁନିୟନ ଜାକ୍‌

ବାଜପେୟୀଙ୍କ ସମ୍ମାନରେ ଅର୍ଦ୍ଧ ନମିତ ହେଲା ୟୁନିୟନ ଜାକ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୭।୮: ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କେବଳ ଭାରତ ନୁହେଁ ଅନ୍ୟ କିଛି ଦେଶର ଜାତୀୟ ପତାକାକୁ ମଧ୍ୟ ଅର୍ଦ୍ଧ ନମିତ କରାଯାଇଛି। 

ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଶେଷ ଯାତ୍ରାରେ ସାମିଲ ହେଲେ ବିଦେଶୀ ନେତା

ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଶେଷ ଯାତ୍ରାରେ ସାମିଲ ହେଲେ ବିଦେଶୀ ନେତା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୭।୮: ବିଦାୟ ନେଲେ ମହାନ୍‌ ଜନନାୟକ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ। ଦେଶର କୋଟି କୋଟି ଜନତାଙ୍କ ସହ ଶେଷ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦେବାକୁ ବିଦେଶ ମାଟିରୁ ବି ଆସିଥିଲେ

୧୦ ଦିନରେ ଦେଶ ହରାଇଲା ୫ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି

୧୦ ଦିନରେ ଦେଶ ହରାଇଲା ୫ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୭।୮: ଗତ ୧୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ୫ ଜଣ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ହରାଇଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଏହାକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର୍‌ ଧରିଛି। ଯଦିଓ ଅସମୟରେ ଏମାନଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇନାହିଁ ତଥାପି ଅନେକେ ଏହାକୁ ନେଇ ଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି। 

ପଞ୍ଚଭୂତରେ ଲୀନ ହେଲେ ଅଟଳ ବିହାରୀ

ପଞ୍ଚଭୂତରେ ଲୀନ ହେଲେ ଅଟଳ ବିହାରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୭।୮: ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, କାଳଜୟୀ ରାଜନେତା,ତଥା ଭାରତରତ୍ନ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଶରୀର ପଞ୍ଚଭୂତରେ ଲୀନ ହୋଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଦିଲ୍ଲୀର ସ୍ମୁତିସ୍ଥଳଠାରେ ଏହି ମହାନ୍‌ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱଙ୍କୁ ରାଜକୀୟ ସମ୍ମାନ ସହ ବିଦାୟ ଦେଇଛି ଦେଶ। ତିନି ସେନାମୁଖ୍ୟଙ୍କ ସହ ତୋପ ସଲାମି ଦିଆଯାଇଥିଲା ଭାରତର ଏହି ସୁଯୋଗ୍ୟ ସନ୍ତାନଙ୍କୁ।

ବନ୍ୟାରୁ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ମହିଳା ଜନ୍ମ ଦେଲେ ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନ

ବନ୍ୟାରୁ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ମହିଳା ଜନ୍ମ ଦେଲେ ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନ

କୋଚି,୧୭।୮: କେରଳର ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ବେଳକୁ ବେଳ ଭୟଙ୍କର ହେଉଛି। ହେଲେ ଏହି ବନ୍ୟାରୁ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ଜଣେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଶୁକ୍ରବାର ଏକ ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ଦେଇଛନ୍ତି।

ବାଜପେୟୀଙ୍କୁ ଶେଷ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦେଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି

ବାଜପେୟୀଙ୍କୁ ଶେଷ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦେଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୭।୮: ଭାରତ ମା’ର ସୁଯୋଗ୍ୟ ସନ୍ତାନ ଭାରତରତ୍ନ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନରେ ସ୍ମୁତିସ୍ଥଳଠାରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଜ୍ଞାପନ କରିଛନ୍ତି।

ସ୍ମୁତିସ୍ଥଳ ପହଞ୍ଚିଲା ବାଜପେୟୀଙ୍କ ପାର୍ଥିବ ଶରୀର

ସ୍ମୁତିସ୍ଥଳ ପହଞ୍ଚିଲା ବାଜପେୟୀଙ୍କ ପାର୍ଥିବ ଶରୀର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୭।୮: ଭାଜପା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୪ କିଲୋମିଟର ଦୂର ସ୍ମୁତିସ୍ଥଳ ପହଞ୍ଚିଛି ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ବର୍ଗତ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ପାର୍ଥିବ ଶରୀର। ଦୀର୍ଘ ୪ କିଲୋମିଟର ରାସ୍ତାକୁ ଚାଲି ଚାଲି ଅତିକ୍ରମ କରିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ସମେତ ବହୁ ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି। 

ବାଜପେୟୀଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦେବାକୁ ଯାଇଥିବା ସ୍ବାମୀ ଅଗ୍ନିବେଶଙ୍କ ଉପରକୁ ଆକ୍ରମଣ

ବାଜପେୟୀଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦେବାକୁ ଯାଇଥିବା ସ୍ବାମୀ ଅଗ୍ନିବେଶଙ୍କ ଉପରକୁ ଆକ୍ରମଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୭।୮: ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦେବାକୁ ଯାଇଥିବା ୭୯ ବର୍ଷୀୟ ସ୍ବାମୀ ଅଗ୍ନିବେଶଙ୍କ ଉପରକୁ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଛି। ଭାଜପା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ନିକଟରେ କେତେଜଣ ଭାଜପା କର୍ମୀ ତାଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ହେଲେ ଟିଏମ୍‌ସି ଏମ୍‌ପି

ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ହେଲେ ଟିଏମ୍‌ସି ଏମ୍‌ପି

କୋଲକାତା,୧୭।୮: ତ୍ରୁଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ଏମ୍‌ପି କଲ୍ୟାଣ ବାନାର୍ଜୀ ଶୁକ୍ରବାର ଏକ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି। ଦକ୍ଷିଣ କୋଲକାତା ଯାଉଥିବା ସମୟରେ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ସିଗନାଲ ନ ମାନି ଏକ ଟ୍ୟାକ୍ସି ତାଙ୍କ କାର୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେବା ଫଳରେ ସେ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। 

ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଶେଷ ଯାତ୍ରାରେ ଚାଲି ଚାଲି ଗଲେ ମୋଦି, ଶାହ

ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଶେଷ ଯାତ୍ରାରେ ଚାଲି ଚାଲି ଗଲେ ମୋଦି, ଶାହ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୭।୮: ଭାରତରତ୍ନ ତଥା ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ଯାତ୍ରାରେ ବହୁ ରାଜନେତା ତଥା ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମେତ ସାଧାରଣ ଜନତା ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ଅଟଳଙ୍କ ଶେଷ ଯାତ୍ରା: ଲୋକାରଣ୍ୟ ହେଲା ରାଜପଥ

ଅଟଳଙ୍କ ଶେଷ ଯାତ୍ରା: ଲୋକାରଣ୍ୟ ହେଲା ରାଜପଥ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୭।୮: ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କୁ ଭାଜପା ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ଶେଷ ଆଶ୍ରୟ ସ୍ମୃତିସ୍ଥଳକୁ ନିଆଯାଉଛି। ପ୍ରିୟ ନେତାଙ୍କ  ଶେଷଯାତ୍ରାରେ ଦେଶର ଅସଂଖ୍ୟ ଜନସାଧାରଣ ସାମିଲ୍‌ ହୋଇଛନ୍ତି।