ଜାତୀୟ |

୩ ରାଜ୍ୟରେ ଫେବୃୟାରୀରେ ଭୋଟ: ୧୮ରେ ତ୍ରିପୁରା, ୨୭ରେ ମେଘାଳୟ ଓ ନାଗାଲାଣ୍ଡ

୩ ରାଜ୍ୟରେ ଫେବୃୟାରୀରେ ଭୋଟ: ୧୮ରେ ତ୍ରିପୁରା, ୨୭ରେ ମେଘାଳୟ ଓ ନାଗାଲାଣ୍ଡ
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯।୧(ପି.ଟି.): ୩ ଉତ୍ତରପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ଗୁରୁବାର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଫେବୃୟାରୀ ୧୮ରେ ତ୍ରିପୁରାରେ ଏବଂ ୨୭ରେ ମେଘାଳୟ ଓ ନାଗାଲାଣ୍ଡରେ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ମାର୍ଚ୍ଚ ୩ରେ ତିନୋଟି ଯାକ ରାଜ୍ୟର ମୋଟ ୧୮୦ ଆସନରେ ଭୋଟଗଣତି କରାଯିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର (ସିଇସି) ଅଚଳ କୁମାର ଜୋତି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ମାର୍ଚ୍ଚ ୬ରେ ମେଘାଳୟ, ୧୩ରେ ନାଗାଲାଣ୍ଡ ଓ ୧୪ ତାରିଖରେ ତ୍ରିପୁରା ବିଧାନସଭାର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଶେଷ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ୩ ରାଜ୍ୟ ବିଧାନସଭାରେ ୬୦ଟି ଲେଖାଏ ଆସନ ଖାଲିପଡ଼ିବା ପୂର୍ବରୁ ସେଠାରେ ମତଦାନ କରାଯିବା ଜରୁରୀ ବୋଲି ନୂଆଦିଲ୍ଲୀସ୍ଥିତ ନିର୍ବାଚନ ସଦନରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମଳିନୀରେ ସିଇସି ଜୋତି କହିଛନ୍ତି। ୬୦ ଆସନ ବିଶିଷ୍ଟ ତ୍ରିପୁରା ବିଧାନସଭା ପାଇଁ ଫେବୃୟାରୀ ୧୮ରେ ଭୋଟଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ଏହି ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଚଳିତ ମାସ ୨୪ ତାରିଖରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରାଯିବା ସହ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଜାନୁୟାରୀ ୩୧ ପ୍ରାର୍ଥତ୍ପତ୍ର ଦାଖଲର ଶେଷ ତାରିଖ। ଫେବୃୟାରୀ ୧ରେ ପ୍ରାର୍ଥତ୍ପତ୍ର ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବ। ୩ ତାରିଖ ହେଉଛି ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ପ୍ରତ୍ୟାହାରର ଶେଷଦିନ। ସେହିପରି ମେଘାଳୟ ଓ ନାଗାଲାଣ୍ଡରେ ଜାନୁୟାରୀ ୩୧ରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରାଯିବ। ଏହି ଦୁଇ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଫେବୃୟାରୀ ୭ ସୁଦ୍ଧା ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କରିପାରିବେ। ପ୍ରାର୍ଥତ୍ପତ୍ର ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପାଇଁ ୧୨ ତାରିଖ ହେଉଛି ଶେଷଦିନ। ତ୍ରିପୁରାରେ ୨୫,୬୯,୨୧୬ ମତଦାତା ଭୋଟ ଦେଇ ନିଜ ପ୍ରତିନିଧି ବାଛିବେ। ସେହିପରି ନାଗାଲାଣ୍ଡରେ ୧୧,୮୯,୨୬୪ ଏବଂ ମେଘାଳୟରେ ୧୮,୩୦,୧୦୪ ଭୋଟର ସେମାନଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ଅଧିକାର ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ଗୁଜରାଟ ଓ ହିମାଚଳପ୍ରଦେଶ ଭଳି ଏହି ୩ ରାଜ୍ୟରେ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥା ନିରପେକ୍ଷ ମତଦାନ ପାଇଁ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଭୋଟିଂ ମେଶିନ୍‌ (ଇଭିଏମ୍‌)ରେ ଭୋଟଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ସମସ୍ତ ଇଭିଏମ୍‌ ସହ ଭୋଟର୍ସ ଭେରିଫିଏବଲ୍‌ ପେପର୍ସ ଅଡିଟ୍‌ ଟ୍ରାଏଲ୍‌ (ଭିଭିପିଏଟି) ସଂଲଗ୍ନ କରାଯିବ। ଏହି ଘୋଷଣା ସହ ତତ୍କାଳ ନିର୍ବାଚନ ଆଚରଣ ବିଧି ଲାଗୁ ହୋଇଛି। ଅର୍ଥାତ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର କିମ୍ବା ସମ୍ପୃକ୍ତ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନଠାରୁ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହେବା ଯାଏ କୌଣସି ନୂଆ ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ମାର୍ଚ୍ଚ ୩ରେ ୩ ରାଜ୍ୟରେ ଭୋଟଗଣତି କରାଯିବ ବୋଲି ସିଇସି ଜୋତି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସିଇସିଙ୍କ ସହ ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର ଓ.ପି. ରାଓ୍ବତ୍‌ ଏବଂ ସୁନୀଲ ଆରୋରା ମଧ୍ୟ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ବାମପନ୍ଥୀଙ୍କ ଗଡ଼ ଭାବେ ପରିଚିତ ତ୍ରିପୁରାରେ ମାର୍କ୍ସବାଦୀ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି (ସିପିଏମ୍‌) ଷଷ୍ଠଥର କ୍ଷମତାସୀନ ହେବାକୁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛି। ଏଠାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମାନିକ ସର୍କାର କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥଥର ଶାସନ ଗାଦିରେ ବସିବାକୁ ଭୋଟରଙ୍କ ନିକଟତର ହେଉଛନ୍ତି। କେରଳକୁ ଛାଡ଼ିଦେଲେ ତ୍ରିପୁରା ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ରାଜ୍ୟ ଯେଉଁଠି ସିପିଏମ୍‌ ସରକାର ଗଢ଼ିଛି। ଏହି ରାଜ୍ୟରେ ସରକାର ବିରୋଧୀ ହାଓ୍ବାରୁ ଫାଇଦା ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଭାଜପା ଏବଂ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ (ଟିଏମ୍‌ସି) ପକ୍ଷରୁ ପୃଥକ୍‌ ଭାବେ ଗୋଟିଚାଳନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ୬୦ ଆସନ ବିଶିଷ୍ଟ ତ୍ରିପୁରା ବିଧାନସଭାରେ ସିପିଏମ୍‌ର ୫୦ ଏବଂ ସିପିଆଇର ଜଣେ ବିଧାୟକ ଅଛନ୍ତି। ସେହିପରି ୭ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ନେଇ ଭାଜପା ବିରୋଧୀ ଦଳର ମାନ୍ୟତା ପାଇଛି। ଗତ ନିର୍ବାଚନରେ କଂଗ୍ରେସ ମାତ୍ର ୨ଟି ଆସନ ଅକ୍ତିଆର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା। ମେଘାଳୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମୁକୁଳ ସଙ୍ଗ୍‌ମାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ କଂଗ୍ରେସ ସରକାର କ୍ଷମତାସୀନ ଅଛି। ବିଧାନସଭାରେ କଂଗ୍ରେସର ୨୪, ୟୁଡିପିର ୭, ଏଚ୍‌ଏସ୍‌ପିଡିପିର ୪ ବିଧାୟକ ଅଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଭାଜପା, ଜାତୀୟବାଦୀ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି (ଏନ୍‌ସିପି) ଏବଂ ଏନ୍‌ପିପିର ଦୁଇଜଣ ଲେଖାଏ ଓ ୧୦ ସ୍ବାଧୀନ ବିଧାୟକ ଅଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ୯ଟି ଆସନ ଖାଲିପଡ଼ିଛି। କଂଗ୍ରେସରେ ବିଧାୟକମାନଙ୍କ ବିଦ୍ରୋହ ଏଥର ଦଳ ପାଇଁ ଅଡୁଆ ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଏହି ରାଜ୍ୟରେ ସଙ୍ଗ୍‌ମାଙ୍କଠାରୁ କ୍ଷମତା ଛଡ଼ାଇନେବା ପାଇଁ ଭାଜପା ପ୍ରାଣପ୍ରଣେ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛି। ସରକାର ବଞ୍ଚାଇବା କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ପାଲଟିଛି। ନାଗାଲାଣ୍ଡରେ ଟି.ଆର୍‌.ଜେଲିଆଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ନାଗା ପିପୁଲ୍ସ ଫ୍ରଣ୍ଟ (ଏନ୍‌ପିଏଫ୍‌) ସରକାର ପୁଣିଥରେ କ୍ଷମତାକୁ ଫେରିବା ପାଇଁ ରଣନୀତି ସ୍ଥିର କରିଥିବାବେଳେ ଭାଜପା ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଶାସନ କରିବାକୁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛି। ଶାସକ ଏନ୍‌ପିଏଫ୍‌ର ୪୫ ବିଧାୟକ ବିଧାନସଭାରେ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଭାଜପାର ୪, ସଂଯୁକ୍ତ ଜନତା ଦଳ (ଜେଡିୟୁ) ଏବଂ ଏନ୍‌ସିପିର ଜଣେ ଲେଖାଏ ବିଧାୟକ ଅଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ୮ଟିରେ ସ୍ବାଧୀନ ବିଧାୟକ ଥିବାବେଳେ ଗୋଟିଏ ଆସନ ଖାଲିପଡ଼ିଛି।
All Right Reserved By

ଜାତୀୟ |

ବିବାହକୁ ଡରି ମିତ୍ରଙ୍କ ଘରେ ୩ ଦିନ ଲୁଚିଥିଲେ ଅଟଳ

ବିବାହକୁ ଡରି ମିତ୍ରଙ୍କ ଘରେ ୩ ଦିନ ଲୁଚିଥିଲେ ଅଟଳ

କାନପୁର,୧୭।୮: ଦୁନିଆ ତଥା ମୃତ୍ୟୁକୁ ଡରୁ ନ ଥିବା ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ କିନ୍ତୁ ଡରୁଥିଲେ ବିବାହକୁ। 

ଭାଜପା ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପାର୍ଥିବ ଶରୀର

ଭାଜପା ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପାର୍ଥିବ ଶରୀର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୭।୮: ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ପାର୍ଥିବ ଶରୀରକୁ ଭାଜପା ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଅନ୍ତିମ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ରଖାଯାଇଛି। ଏଠାରେ ଦଳୀୟ ସଦସ୍ୟ ପ୍ରିୟନେତାଙ୍କୁ ଶେଷ ଦର୍ଶନ କରିବେ। 

କୁପଓ୍ବାରାରେ ସୁରକ୍ଷାବଳ-ଆତଙ୍କବାଦୀ ମୁହାଁମୁହିଁ: ଜଣେ ଯବାନ ଶହୀଦ

କୁପଓ୍ବାରାରେ ସୁରକ୍ଷାବଳ-ଆତଙ୍କବାଦୀ ମୁହାଁମୁହିଁ: ଜଣେ ଯବାନ ଶହୀଦ

ଶ୍ରୀନଗର,୧୭।୮: ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର କୁପଓ୍ବାରାରେ ଶୁକ୍ରବାର ସୁରକ୍ଷାବଳ-ଆତଙ୍କବାଦୀ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଜଣେ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଛନ୍ତି। କୁପଓ୍ବାରାର କାର୍ଲଗୁଣ୍ଡ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଲୁଚିଥିବା ଖବର ପାଇ ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌ ୯୨ ବାଟାଲିଅନ୍‌, ୩୨ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ରାଇଫଲ୍ସ ଏବଂ ସ୍ପେସାଲ ଅପରେଶନ ଗ୍ରୁପ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେଶନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।

ଶାସକ-ବିରୋଧୀ ଏକାକାର: ବିଶ୍ୱନେତା ଅଟଳଙ୍କୁ  ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି

ଶାସକ-ବିରୋଧୀ ଏକାକାର: ବିଶ୍ୱନେତା ଅଟଳଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୭।୮: ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ସମ୍ମାନରେ ଶାସକ-ବିରୋଧୀ ଏକାକାର ହୋଇଛନ୍ତି। ସଭିଏଁ ବିଶ୍ୱନେତାଙ୍କୁ ଶେଷଦର୍ଶନ କରି ଅର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି ଭାବପୂର୍ଣ୍ଣ ଗଭୀର ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି।

ବିଦେଶରେ ଅଟଳଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି

ବିଦେଶରେ ଅଟଳଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ଓ୍ବାଶିଂଟନ/ ବେଜିଂ/ଇସଲାମାବାଦ୍‌,୧୭।୮: ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ଅନେକ ବିଦେଶୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ଶୋକ ସନ୍ଦେଶ ପଠାଇଛନ୍ତି। 

ପବିତ୍ର ନଦୀରେ ବିସର୍ଜନ କରାଯିବ ଅଟଳଙ୍କ ଅସ୍ଥି

ପବିତ୍ର ନଦୀରେ ବିସର୍ଜନ କରାଯିବ ଅଟଳଙ୍କ ଅସ୍ଥି

ଲକ୍ଷ୍ନୌ, ୧୭।୮: ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ସମସ୍ତ ନଦୀରେ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଅସ୍ଥି ବିସର୍ଜନ କରାଯିବ। ଏନେଇ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ କହିଛନ୍ତି। 

ଅଟଳଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରାଇଥିଲେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ

ଅଟଳଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରାଇଥିଲେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୭।୮: ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ ଆଜି ନାହାଁନ୍ତି। ମାତ୍ର ତାଙ୍କର ମାନବିକତାର ଗାଥା ପୃଥିବୀ ରହିଥିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ। ବିଭିନ୍ନ ରାଜନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କର ହୁଏତ ମତଭେଦ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ନ ଥିଲା ଶତ୍ରୁତା। ତେଣୁ ସଭିଏଁ ତାଙ୍କୁ କରୁଥିଲେ ପସନ୍ଦ। 

ସ୍ମୃତିସ୍ଥଳ ଅଟଳଙ୍କ ଶେଷ ଆଶ୍ରୟ: ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରେ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର

ସ୍ମୃତିସ୍ଥଳ ଅଟଳଙ୍କ ଶେଷ ଆଶ୍ରୟ: ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରେ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୭।୮: ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ପ୍ରାଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା, ଭାରତ ରତ୍ନ ତଥା ମହାନ୍‌ ଜନନେତା ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଶେଷ ଆଶ୍ରୟ ସ୍ଥଳ ପାଲଟିବ ସ୍ମୃତିସ୍ଥଳ। 

କର୍ମରେ ରାଜନେତା, ହୃଦୟରେ କବି :କାଳର କପାଳରେ ଲେଖୁଛି...

କର୍ମରେ ରାଜନେତା, ହୃଦୟରେ କବି :କାଳର କପାଳରେ ଲେଖୁଛି...

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୭ା୮:୧୯୭୦ ଦଶକରେ କବି ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରଚିତ ଏହି ଚର୍ଚ୍ଚିତ କବିତା କୋଟି କୋଟି ଭାରତୀୟଙ୍କ ହୃଦୟକୁ ଆଜି ବି ଆନ୍ଦୋଳିତ କରେ। ରାଜନେତା ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଭାଷଣରେ ଆମତ୍ପ୍ରକାଶ କରୁଥିଲା ତାଙ୍କର କାବ୍ୟଗୁଚ୍ଛ। 

ଅସାମାନ୍ୟ ଅଟଳ

ଅସାମାନ୍ୟ ଅଟଳ

ସ୍ବାଧୀନ ଭାରତରେ ଦୀର୍ଘ ୪ ଦଶନ୍ଧିଯାଏ ଏକକ ରାଜନୈତିକ ଦଳରେ ସୀମିତ ରହିଥିଲା ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ୍‌ ଗଣତନ୍ତ୍ର। ଏହି ସମୟରେ ବିକଳ୍ପ ରାଜନୀତିର ଦିଗଦର୍ଶକ ସାଜିଥିଲେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ଭୀଷ୍ମ ପିତାମହ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ। ଭାରତବାସୀଙ୍କୁ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ପରିଭାଷା ବୁଝାଇଥିଲେ ସେ। କେତେବେଳେ ଶାନ୍ତିର କପୋତ ସାଜି ସୀମାନ୍ତରେ ବନ୍ଧୁତାର ଦ୍ୱାର ଖୋଲି ଦେଇଥିଲେ ତ ଆଉ କେତେବେଳେ ପଡ଼ୋଶୀର ଔଦ୍ଧତ୍ୟର ଜବାବ ଦେଇଥିଲେ ଯୁଦ୍ଧକ୍ଷେତ୍ରରେ। 

ଅସାମାନ୍ୟ ଅଟଳ

ଅସାମାନ୍ୟ ଅଟଳ


ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୬ା୮(ପି.ଟି)-ସ୍ବାଧୀନ ଭାରତରେ ଦୀର୍ଘ ୪ ଦଶନ୍ଧିଯାଏ ଏକକ ରାଜନୈତିକ ଦଳରେ ସୀମିତ ରହିଥିଲା ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ୍‌ ଗଣତନ୍ତ୍ର। ଏହି ସମୟରେ ବିକଳ୍ପ ରାଜନୀତିର ଦିଗଦର୍ଶକ ସାଜିଥିଲେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ଭୀଷ୍ମ ପିତାମହ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ। 

ବାଜପେୟୀ: କର୍ମରେ ରାଜନେତା, ହୃଦୟରେ କବି

ବାଜପେୟୀ: କର୍ମରେ ରାଜନେତା, ହୃଦୟରେ କବି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬। ୮-  
ହାର୍‌ ନେହିଁ ମାନୁଙ୍ଗା, ରାର୍‌ ନେହିଁ ଠାନୁଙ୍ଗା,
କାଲ୍‌ କେ କପାଲ ପେ ଲିଖ୍‌ତା, ମିଟାତା ହୁଁ
ଗୀତ୍‌ ନୟା ଗାତା ହୁଁ, ଗୀତ୍‌ ନୟା ଗାତା ହୁଁ।