ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ |

ଜାତିସଂଘ ନିରାପତ୍ତା ପରିଷଦ ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ଚାପ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଉଚିତ: ନିକ୍କି ହାଲେ

 ଜାତିସଂଘ ନିରାପତ୍ତା ପରିଷଦ ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ଚାପ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଉଚିତ: ନିକ୍କି ହାଲେ
ଓ୍ବାଶିଂଟନ,୧୮।୧: ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧରେ ପାକିସ୍ତାନ ଏହାର ନୀତି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ସଫଳତା ପାଇଁ ଜାତିସଂଘ ନିରାପତ୍ତା ପରିଷଦ ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ଚାପ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଉଚିତ। ଏସମ୍ପର୍କରେ ଜାତିସଂଘରେ ଥିବା ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ନିକ୍କି ହାଲେ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। ଆମେରିକା ଆଫଗାନୀସ୍ତାନରେ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିଛି। ଏଥିରେ ପୂର୍ବରୁ ପାକିସ୍ତାନ ସହାୟତା କରୁଥିବାବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଜର ସ୍ପଷ୍ଟ ନୀତି ପ୍ରକାଶ କରୁ ନ ଥିବାରୁ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ହାଲେ କହିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ |

ପରପାରିରେ କୋଫି ଆନ୍ନନ୍‌

ପରପାରିରେ କୋଫି ଆନ୍ନନ୍‌

ଓ୍ବାଶିଂଟନ,୧୮।୮: ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ପୂର୍ବତନ ମହାସଚିବ ତଥା ନୋବେଲ ବିଜେତା କୋଫି ଆନ୍ନନ୍‌ଙ୍କର ପରଲୋକ ହୋଇଛି। ୮୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଶନିବାର ତାଙ୍କର ପରଲୋକ ହୋଇଛି। ୧୯୩୮ରେ ଘାନାରେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଆନ୍ନନ୍‌ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ସପ୍ତମ ମହାସଚିବ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। 

ପାକିସ୍ତାନର ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଆଲିଙ୍ଗନ କଲେ ସିଦ୍ଧୁ

ପାକିସ୍ତାନର ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଆଲିଙ୍ଗନ କଲେ ସିଦ୍ଧୁ

ଇସ୍‌ଲାମାବାଦ,୧୮।୮: ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶନିବାର ଇମ୍ରାନ୍‌ ଖାଁଙ୍କ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ଉତ୍ସବରେ ପଞ୍ଜାବର କଂଗ୍ରେସ ନେତା ନଭଜୋତ ସିଂ ସିଦ୍ଧୁ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ବୃଦ୍ଧି ଲାଗି କଏଦୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି କବିତା ଲେଖିବା ଶିକ୍ଷା

ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ବୃଦ୍ଧି ଲାଗି କଏଦୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି କବିତା ଲେଖିବା ଶିକ୍ଷା

ଓ୍ବାଶିଂଟନ,୧୮।୮: ଆମେରିକାରେ ମହିଳା କଏଦୀଙ୍କ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ବୃଦ୍ଧି ଲାଗି ଇଂଲିଶ୍‌ର କବିତା ଲେଖିବା ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଉଛି। ଇତିମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଓକଲାହେମ୍‌ ଜେଲ୍‌ରେ ଥିବା ୨୫ ଶହ ଅନ୍ତେବାସୀଙ୍କୁ ଏଭଳି ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ଇମ୍ରାନ୍‌ଙ୍କ ନୂଆ ଇନିଂସ୍‌ ଆରମ୍ଭ

ଇମ୍ରାନ୍‌ଙ୍କ ନୂଆ ଇନିଂସ୍‌ ଆରମ୍ଭ

ଇସଲାମାବାଦ୍‌, ୧୮।୮: ପାକିସ୍ତାନରେ ଇମ୍ରାନ୍‌ ଖାଁ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ନୂଆ ଇନିଂସ୍‌। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ଉତ୍ସବରେ ଶନିବାର ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଇମ୍ରାନ୍‌ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। 

କୋଷ୍ଟାରିକାରେ ଭୂକମ୍ପ

କୋଷ୍ଟାରିକାରେ ଭୂକମ୍ପ

ସାନ୍‌ ଜୋସେ,୧୮।୮:  ଦକ୍ଷିଣ କୋଷ୍ଟାରିକାରେ ଭୂକମ୍ପ ଅନୁଭୁତ ହୋଇଛି। ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲ୍‌ରେ ଏହାର ତୀବ୍ରତା ୬.୧ ଥିଲା ବୋଲି ଆମେରିକା ଜିଓଲୋଜିକାଲ ସର୍ଭେ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି। 

ଭାରତ-ଆମେରିକା ଅଟଳଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ପଥକୁ ଅନୁସରଣ କରୁଛନ୍ତି: ମାଇକ୍‌

ଭାରତ-ଆମେରିକା ଅଟଳଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ପଥକୁ ଅନୁସରଣ କରୁଛନ୍ତି: ମାଇକ୍‌

ଓ୍ବାଶିଂଟନ,୧୭।୮: ଭାରତ-ଆମେରିକା ସବୁବେଳେ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦର୍ଶିତ ପଥକୁ ଅନୁସରଣ କରୁଛନ୍ତି। 

ଟ୍ରମ୍ପ୍‌ଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ନିନ୍ଦା କଲେ ୩୫୦ରୁ ଅଧିକ ଖବର କାଗଜ

ଟ୍ରମ୍ପ୍‌ଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ନିନ୍ଦା କଲେ ୩୫୦ରୁ ଅଧିକ ଖବର କାଗଜ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ,୧୭।୮: ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ୍‌ ଟ୍ରମ୍ପ୍‌ଙ୍କ ମିଡ଼ିଆ ବିରୋଧୀ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ଦେଶର ୩୫୦ରୁ ଅଧିକ ଖବର କାଗଜ ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି। 

ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ଶାନ୍ତି ପ୍ରୟାସ ହେବ ଅଟଳଙ୍କ  ପାଇଁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସମ୍ମାନ

ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ଶାନ୍ତି ପ୍ରୟାସ ହେବ ଅଟଳଙ୍କ ପାଇଁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସମ୍ମାନ

ଇସଲାମାବାଦ୍‌,୧୭।୮: ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ଶାନ୍ତି ପ୍ରୟାସ ଦ୍ୱାରା ହିଁ ବିଶ୍ୱନେତା ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇ ପାରିବ। ଏନେଇ ପାକିସ୍ତାନ ପକ୍ଷରୁ ଇମ୍ରାନ୍‌ ଖାଁ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। 

ବିଦେଶରେ ଅଟଳଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି

ବିଦେଶରେ ଅଟଳଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ଓ୍ବାଶିଂଟନ/ ବେଜିଂ/ଇସଲାମାବାଦ୍‌,୧୭।୮: ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ଅନେକ ବିଦେଶୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ଶୋକ ସନ୍ଦେଶ ପଠାଇଛନ୍ତି। 

ଅସାମାନ୍ୟ ଅଟଳ

ଅସାମାନ୍ୟ ଅଟଳ


ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୬ା୮(ପି.ଟି)-ସ୍ବାଧୀନ ଭାରତରେ ଦୀର୍ଘ ୪ ଦଶନ୍ଧିଯାଏ ଏକକ ରାଜନୈତିକ ଦଳରେ ସୀମିତ ରହିଥିଲା ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ୍‌ ଗଣତନ୍ତ୍ର। ଏହି ସମୟରେ ବିକଳ୍ପ ରାଜନୀତିର ଦିଗଦର୍ଶକ ସାଜିଥିଲେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ଭୀଷ୍ମ ପିତାମହ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ। 

ବାଜପେୟୀ: କର୍ମରେ ରାଜନେତା, ହୃଦୟରେ କବି

ବାଜପେୟୀ: କର୍ମରେ ରାଜନେତା, ହୃଦୟରେ କବି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬। ୮-  
ହାର୍‌ ନେହିଁ ମାନୁଙ୍ଗା, ରାର୍‌ ନେହିଁ ଠାନୁଙ୍ଗା,
କାଲ୍‌ କେ କପାଲ ପେ ଲିଖ୍‌ତା, ମିଟାତା ହୁଁ
ଗୀତ୍‌ ନୟା ଗାତା ହୁଁ, ଗୀତ୍‌ ନୟା ଗାତା ହୁଁ। 

ବିମାନରେ କିକି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ

ବିମାନରେ କିକି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ

ଇସ୍‌ଲାମାବାଦ,୧୬।୮: କିକି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜକୁ ନେଇ ସବୁଆଡେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଚାଲିଥିବା  ବେଳେ ଏହି ଖେଳ ନ ଖେଳିବାକୁ ଭାରତର କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ସତର୍କତା ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଏମିତିକି ନିକଟରେ ୩ଜଣ ସାଥୀ ରେଲଓ୍ବେ ଷ୍ଟେଶନରେ କିକି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରୁଥିବା ବେଳେ ଦଣ୍ଡିତ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି।