ଜାତୀୟ |

୧୦ ଟଙ୍କିଆ କଏନ୍‌ର ସମସ୍ତ ୧୪ ଡିଜାଇନ୍‌ ବୈଧ

 ୧୦ ଟଙ୍କିଆ କଏନ୍‌ର ସମସ୍ତ ୧୪ ଡିଜାଇନ୍‌ ବୈଧ
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୭।୧: ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ୧୦ ଟଙ୍କିଆ କଏନ୍‌ର ସମସ୍ତ ୧୪ ଡିଜାଇନ୍‌ ବୈଧ। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି। ପୂର୍ବରୁ କେତେକ ବ୍ୟବସାୟୀ ଏପରି କଏନ୍‌ ବୈଧ ନୁହେଁ ବୋଲି କହୁଥିଲେ। ୧୦ ଟଙ୍କିଆ କଏନ୍‌ର ୧୪ଟି ଡିଜାଇନରେ ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ସଂସ୍କୃତି ତଥା ତଥ୍ୟକୁ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି। କଏନ୍‌ ଗୁଡିକ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ତିଆରି ହୋଇଛି। ଏସମସ୍ତ ଡିଜାଇନ୍‌ ବୈଧ। ଏହାକୁ ନେଇ କୌଣସି ଗୁଜବ ଉଠାଯିବା ଅନୁଚିତ ବୋଲି ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।
All Right Reserved By

ଜାତୀୟ |

ମଙ୍ଗଳବାର ୮ହଜାର ୫ଶହ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା

ମଙ୍ଗଳବାର ୮ହଜାର ୫ଶହ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୦।୧୨: ଦେଶର ୫ଟି ରାଜ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇବ। ଏକ ଲକ୍ଷ ୭୪ ହଜାର ୭ଶହ ୨୪ ଇଭିଏମ୍‌ରେ ବନ୍ଦ ଥିବା  ୮ହଜାର ୫ଶହରୁ ଅଧିକ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ପୂର୍ବାହ୍ନ ୯ଟାଠାରୁ ହେବ ଆରମ୍ଭ। 

ଭାଜପାକୁ ଝଟ୍‌କା: ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ପୂର୍ବରୁ କୁଶଓ୍ବାହା ପଠାଇଲେ ମୋଦିଙ୍କୁ ଇସ୍ତଫା ପତ୍ର

ଭାଜପାକୁ ଝଟ୍‌କା: ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ପୂର୍ବରୁ କୁଶଓ୍ବାହା ପଠାଇଲେ ମୋଦିଙ୍କୁ ଇସ୍ତଫା ପତ୍ର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୦।୧୨: ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେସନର ଗୋଟିଏ ଦିନ ଆଗରୁ ତଥା ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ପୂର୍ବରୁ ଏନଡିଏର ସହଯୋଗୀ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଲୋକ ସମତା ପାର୍ଟି(ଆର୍‌ଏସ୍‌ଏଲ୍‌ପି) କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରରୁ ଓହରି ଆସିଛି।

ରାଏବରେଲି ପାଇଁ ସଜ ହେଉଛନ୍ତି ମୋଦି

ରାଏବରେଲି ପାଇଁ ସଜ ହେଉଛନ୍ତି ମୋଦି

ଲକ୍ଷ୍ନୌ,୧୦।୧୨: ନିକଟରେ ୫ଟି ରାଜ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ବିଧାନସଭା ଆସନର ଫଳଫଳ ଆସିବାକୁ ବାକି ଅଛି। ହେଲେ ତା’ପୂର୍ବରୁ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ସଜେଇ ହେଲାଣି ଭାଜପା। 

ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ  ଯୋଗରେ ୫ ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ: କେତେକ ରାଜନୈତିକ ଦଳକୁ ଲାଗିବ ଝଟ୍‌କା

ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଯୋଗରେ ୫ ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ: କେତେକ ରାଜନୈତିକ ଦଳକୁ ଲାଗିବ ଝଟ୍‌କା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୦।୧୨: ଦେଶର ୫ଟି ରାଜ୍ୟର ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇବ। ତେବେ ଏହି ଫଳାଫଳ ସମୟରେ ଡିସେମ୍ବର ୧୧ ତାରିଖରେ ଚନ୍ଦ୍ର  ମକର ରାଶିରେ କେତୁ ସହିତ ଅବସ୍ଥାନ କରି ଏକ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ବୋଲି ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରୀ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି। 

୮୦ ବର୍ଷୀୟା ମାଆଙ୍କୁ ଘରେ ତାଲା ପକାଇ ମାରିଦେଲେ ପୁଅ

୮୦ ବର୍ଷୀୟା ମାଆଙ୍କୁ ଘରେ ତାଲା ପକାଇ ମାରିଦେଲେ ପୁଅ

ଲକ୍ଷ୍ନୌ,୧୦।୧୨: ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ଶାହାଜାହାନପୁରରୁ ଆସିଛି ଏକ ଦୁଃଖଦ ଖବର। ଜଣେ ୮୦ ବର୍ଷୀୟା ମାଆଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଘରେ ତାଲା ପକାଇ ରଖିବାରୁ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି।

ଇଣ୍ଡିଆଜ୍‌ ନେକ୍ସଟ ଟପ୍‌ ମଡେଲ ସିଜିନ୍‌-୪ର ବିଜେତା ହେଲେ ଉର୍ବି

ଇଣ୍ଡିଆଜ୍‌ ନେକ୍ସଟ ଟପ୍‌ ମଡେଲ ସିଜିନ୍‌-୪ର ବିଜେତା ହେଲେ ଉର୍ବି

ମୁମ୍ବାଇ,୧୦।୧୨: ଟେଲିଭିଜନ ରିୟଲିଟି ଶୋ’ ଇଣ୍ଡିଆଜ୍‌ ନେକ୍ସଟ ଟପ୍‌ ମଡେଲ ସିଜିନ-୪ର ବିଜେତା ହୋଇଛନ୍ତି ମୁମ୍ବାଇର ଉର୍ବି ସେଟ୍ଟି। ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଭାୟାକମ୍‌ ୧୮ ଓ ଏକ୍ସିଡ ଏଣ୍ଟରଟେନ୍‌ମେଣ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିଛି ଏକ ବର୍ଷର କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟ। 

ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ସମୟରେ ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କଲେ ସ୍ତ୍ରୀ

ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ସମୟରେ ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କଲେ ସ୍ତ୍ରୀ

କୋଲକତା,୧୦।୧୨: ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ କୋଲକତା ନ୍ୟୁ ଟାଉନ୍‌ ଅଞ୍ଚଳରେ ଘଟିଛି ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା। ଏଠାରେ ଜଣେ ସ୍ତ୍ରୀ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ସମୟରେ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। 

ରବିଶଙ୍କରଙ୍କ ନାଁରେ ମାମଲା ଦାୟର କଲେ ଥରୁର

ରବିଶଙ୍କରଙ୍କ ନାଁରେ ମାମଲା ଦାୟର କଲେ ଥରୁର

ଥିରୁଭାନନ୍ତପୁରମ,୧୦।୧୨: କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଶଶି ଥରୁର ଓ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ରବିଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତୁ ତୁ ମେ ମେ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ସୋମବାର ଥରୁର ରବିଶଙ୍କରଙ୍କ ବୟାନକୁ ବିରୋଧ କରି କୋର୍ଟର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ଭାରତ-ଚାଇନା ୧୩ ଦିନିଆ ମିଳିତ ସମରାଭ୍ୟାସ ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ

ଭାରତ-ଚାଇନା ୧୩ ଦିନିଆ ମିଳିତ ସମରାଭ୍ୟାସ ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ବେଜିଂ,୧୦।୧୨: ଭାରତ ଚାଇନା ମଧ୍ୟରେ ୧୩ ଦିନିଆ ମିଳିତ ସମରାଭ୍ୟାସ ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏହା ଡିସେମ୍ବର ୨୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ।

ରାଜସ୍ଥାନର କରନପୁର ଆସନରେ ପୁନଃ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ

ରାଜସ୍ଥାନର କରନପୁର ଆସନରେ ପୁନଃ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ

ଜୟପୁର,୧୦।୧୨: ରାଜସ୍ଥାନ କରନପୁର ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର ୧୬୩ ନମ୍ବର ବୁଥରେ ପୁନଃ ମତଦାନ ସୋମବାର ସକାଳୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଗତ ୭ ତାରିଖରେ ହୋଇଥିବା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଉକ୍ତ ବୁଥ୍‌ରେ ଭୋଟ ଗ୍ରହଣ ହୋଇଥିଲା।

ଭୋଟ ଗଣତିର ହେବନାହିଁ ଓ୍ବେବକାଷ୍ଟିଂ

ଭୋଟ ଗଣତିର ହେବନାହିଁ ଓ୍ବେବକାଷ୍ଟିଂ

ଭୋପାଳ,୧୦।୧୨: ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ହୋଇଥିବା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପରେ ଏବେ ଭୋଟ ଗଣତି ଉପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର। କଂଗ୍ରେସର ଅଭିଯୋଗ ପରେ ଭୋଟଗଣତିର ଓ୍ବେବକାଷ୍ଟିଂ କରାଯିବା କଥା ଚିନ୍ତା କରାଯାଉଥିଲା। 

୬୨ ବର୍ଷରେ ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ଦେଲେ ବୃଦ୍ଧା: ସୋସିଆଲ୍‌ ମିଡ଼ିଆରେ ଭାଇରାଲ

୬୨ ବର୍ଷରେ ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ଦେଲେ ବୃଦ୍ଧା: ସୋସିଆଲ୍‌ ମିଡ଼ିଆରେ ଭାଇରାଲ

ସୁରଟ, ୧୦।୧୨: ଗୁଜୁରାଟ ସୁରଟରେ ବାସ କରୁଥିବା ମଧୁବେନ ଗହଲୋଟ ନାମକ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧା ୬୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଏକ ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନକୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଛନ୍ତି।