ଫୁରସତ |

ଏକୁଟିଆ ସନ୍ତାନ ବିଷାଦଗ୍ରସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି

ଏକୁଟିଆ ସନ୍ତାନ ବିଷାଦଗ୍ରସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି
ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ଏବେ ଆଧୁନିକତାର ସ୍ପର୍ଶରେ ଯୌଥ ପରିବାର ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଇବା ସହିତ ଦମ୍ପତିଙ୍କର ସନ୍ତାନ ସଂଖ୍ୟା ଗୋଟିଏରେ ସୀମିତ ରହୁଛି। ଏହାଦ୍ୱାରା ସନ୍ତାନର ଯତ୍ନ ନେବା ସହଜ ହେଉଛି ଓ ତାହାର ଭବିଷ୍ୟତ ମଧ୍ୟ ସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇପାରୁଛି। ତେବେ ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଏହାର ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ଏକୁଟିଆ ସନ୍ତାନ ଉପରେ ପଡୁଛି ବୋଲି ଗବେଷକ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି। ପିଲାଟି ମାତା ପିତାଙ୍କ ସହିତ ଅଧିକ ସମୟ କଟାଇବାର ସୁଯୋଗ ପାଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ବୟସର ପିଲାଟିଏ ଖୋଜି ବସୁଛି। ଯିଏକି ତା ଭଳି ମନୋଭାବ ପୋଷଣ କରୁଥିବ ଓ ସମୟ ସମୟରେ ବାଲ୍ୟଚପଳତା ସହିତ କିଛି ଦୁଷ୍ଟାମି ମଧ୍ୟ କରୁଥିବ। ପିଲାଟି ମନରେ ଏପରି ଏକୁଟିଆପଣ ଭାବନା ଧୀରେ ଧୀରେ ତାକୁ ବିଷାଦଗ୍ରସ୍ତ କରିଥାଏ। ଫଳରେ କିଶୋରାବସ୍ଥାରେ ସେ ଅଧିକ ମାନସିକ ଅବସାଦରେ ପଡିଥାଏ । ତେବେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଜୀବନରେ ସେମାନେ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଧିକ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଥାନ୍ତି ବୋଲି ଲଣ୍ଡନର ଓ୍ବାରଓ୍ବିକ୍‌ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଫେସର ସାକରି ଲିମୋଲା ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ମର୍ମରେ ଗବେଷକ ୨୪ ହଜାର କିଶୋରଙ୍କ ଉପରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କୁ କେତେକ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରା ଯାଇଥିଲା। ମାତା ପିତାଙ୍କ ସ୍ନେହ ମମତା ଉପରେ ତାଙ୍କର ମତାମତ ନିଆଯାଇଥିଲା। ଭଉଣୀ ଭାଇଙ୍କ ସ୍ନେହ ମମତା କହିଲେ ସେମାନେ କ’ଣ ବୁଝନ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରାଯାଇଥିଲା। ସେମାନେ ଦେଇଥିବା ଉତ୍ତର ଆଧାରରେ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା। ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ତରକୁ ଶୂନ୍‌ରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ୧୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନମ୍ବର ଦିଆଯାଇଥିଲା।
All Right Reserved By

ଫୁରସତ |

ଅଟଳ-ଆଡଭାନୀ ଥିଲେ ପରମ ସହଯୋଗୀ

ଅଟଳ-ଆଡଭାନୀ ଥିଲେ ପରମ ସହଯୋଗୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ ଭାଜପାର ଜଣେ ନରମପନ୍ଥୀ ନେତା ଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ଜନତା ଦଳରେ ‘ମୁଖଉତା’ବା ଜଣେ ବନ୍ଧୁଭାବାପନ୍ନ ବ୍ୟକ୍ତି ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଏ। ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ପଛରେ ହିନ୍ଦୁତ୍ୱର ହିରୋ କୁହାଯାଉଥିବା ଏଲ୍‌.କେ. ଆଡଭାନୀଙ୍କ ଅବଦାନ କିଛି କମ୍‌ ନ ଥିଲା। 

ଗୁପ୍‌ଚୁପ୍‌ର ଇତିହାସ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ମହାଭାରତ ସମୟରୁ

ଗୁପ୍‌ଚୁପ୍‌ର ଇତିହାସ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ମହାଭାରତ ସମୟରୁ

ଗୁପ୍‌ଚୁପ୍‌ ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ନାମରେ ପରିଚିତ। ଏହା ପୁଚ୍‌କା, ପାନିପୁରୀ, ବତାଶେ ଭଳି ନାମରେ ଲୋକପ୍ରିୟତା ହାସଲ କରଛି। ଗୁପ୍‌ଚୁପ୍‌ ମହାଭାରତ ସମୟରେ ପ୍ରଥମେ ତିଆରି ହୋଇଥିଲା ବୋଲି କେତେକ କୁହନ୍ତି। 

ଏସବୁ ଦ୍ରବ୍ୟ ଅଇଁଠା ହେଲେ  ବି’ ପବିତ୍ର

ଏସବୁ ଦ୍ରବ୍ୟ ଅଇଁଠା ହେଲେ ବି’ ପବିତ୍ର

ବିଷ୍ଣୁସ୍ମୃତି ଅନୁସାରେ କିଛି ଅପବିତ୍ର ଦ୍ରବ୍ୟ ରହିଛି,ଯାହା ଅଇଁଠା ହେଲେ ମଧ୍ୟ ପବିତ୍ର ବୋଲି କୁହାଯାଇଥାଏ। ଗାଈର କ୍ଷୀର ପ୍ରଥମେ ବାଛୁରୀ ପିଇଥାଏ। ଫଳରେ ଏହା ଅଇଁଠା ବା ଅପବିତ୍ର ହୋଇଯାଇଥାଏ।

ଏପରି ଗାଁ ଯେଉଁଠି ନିଶା ଦ୍ରବ୍ୟ ମନା

ଏପରି ଗାଁ ଯେଉଁଠି ନିଶା ଦ୍ରବ୍ୟ ମନା

ଆଧୁନିକ ସମାଜରେ ଧୂମପାନ, ଡ୍ରଗ୍‌ସ, ମଦ, ଗୁଟ୍‌ଖା ଆଦିର ବ୍ୟବହାର କେତେକ କରିଥାନ୍ତି। ବିଶେଷକରି ଯୁବପିଢ଼ି ଏହାଦ୍ୱାରା ଅଧିକ କବଳିତ ହେଉଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ରାଜସ୍ଥାନରେ ଏମିତି ଏକ ଗଁ। ରହିଛି ଯେଉଁଠି ନିଶା ଦ୍ରବ୍ୟ ସେବନ ପାଇଁ କରାଯାଇଥାଏ ବାରଣ। 

ଅତ୍ୟଧିକ ଶର୍କରା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଯୋଗୁ ବଢ଼େ ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍‌ ଆଶଙ୍କା

ଅତ୍ୟଧିକ ଶର୍କରା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଯୋଗୁ ବଢ଼େ ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍‌ ଆଶଙ୍କା

ମଧୁମେହ ରୋଗରେ ଖାଦ୍ୟରେ ଶର୍କରା ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ଡାକ୍ତର ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥାନ୍ତି। ତେବେ ସମ୍ପ୍ରତି କିଛି ଗବେଷକ ଅଧ୍ୟୟନ କରି ଜାଣିପାରିଛନ୍ତି ଯେ, ଅତ୍ୟଧିକ ଶର୍କରା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କଲେ  ବିପଦ ଜନକ ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ।

କୁମ୍ଭୀର ଚଳାଉଛି ବାଇକ୍‌

କୁମ୍ଭୀର ଚଳାଉଛି ବାଇକ୍‌

ଏମିତି ଏକ କୁମ୍ଭୀର ରହିଛି ଯିଏ ଚାରି ଚକ ବିଶିଷ୍ଟ ବାଇକ ଚଳାଉଛି ଏବଂ ମଣିଷ ଭଳି ଡ୍ରେସ ମଧ୍ୟ ପିନ୍ଧୁଛି। ‘ରେମ୍ବୋ’ ନାମରେ ଏହି କୁମ୍ଭୀର ଆମେରିକା  ଫ୍ଲୋରିଡା ଅଞ୍ଚଳରେ ରହିଛି । କୁମ୍ଭୀର ଲୋକଙ୍କ ଇଶାରା ମଧ୍ୟ ବୁଝିପାରୁଛି । 

ପାଣିତଳେ ୧୨ ହଜାର ବର୍ଷ ତଳର ସୁଡ଼ଙ୍ଗ

ପାଣିତଳେ ୧୨ ହଜାର ବର୍ଷ ତଳର ସୁଡ଼ଙ୍ଗ

ମେକ୍ସିକୋରେ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଲମ୍ବା ସୁଡ଼ଙ୍ଗକୁ ଠାବ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଲମ୍ବା ସୁଡ଼ଙ୍ଗଟି ପାଣି ଭିତରେ ରହିଛି। କିଛି ସମୁଦ୍ର ବୁଡ଼ାଳି ଏହି ସୁଡ଼ଙ୍ଗକୁ ଠାବ କରିବାରେ ହୋଇଛନ୍ତି ସକ୍ଷମ । ଏହାର ଲମ୍ବ ୩୪୭ କିଲୋମିଟର ରହିଥିବା ବେଳେ ଏହା ୧୨ହଜାର ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। 

ପୃଥିବୀର ସବୁଠୁ ଛୋଟ ମହିଳା

ପୃଥିବୀର ସବୁଠୁ ଛୋଟ ମହିଳା

ବ୍ରିଟେନର ଜର୍ଜିୟା ର଼୍ୟାନିନ ପୃଥିବୀର ସବୁଠୁ ଛୋଟ ମହିଳା। ଜର୍ଜିୟାଙ୍କ ଉଚ୍ଚତା ମାତ୍ର ୩୧ ଇଞ୍ଚ । ସ୍କେଲିଟାଲ ଡିସପ୍ଲାସିଆ ରୋଗ କାରଣରୁ ପିଲାଦିନୁ ତାଙ୍କ ଉଚ୍ଚତା ସେଭଳି ବଢି ନ ଥିଲା ବୋଲି ପରିବାର ସଦସ୍ୟ କୁହନ୍ତି।

ଅଦୃଶ୍ୟ ହାତ ଘଣ୍ଟା

ଅଦୃଶ୍ୟ ହାତ ଘଣ୍ଟା

ଗ୍ରୀଷ୍ମଦିନରେ ପ୍ରବଳ ଖରାରେ ଘଣ୍ଟା ପିନ୍ଧିବା ବିରକ୍ତିକର। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି ନୂତନ ଧରଣର ହାତଘଣ୍ଟା। ଏହି ଘଣ୍ଟା ତାପମାତ୍ରା ବଢ଼ିବା ସହିତ ଧୀରେ ଧୀରେ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଯିବ। ତାପମାତ୍ରା ଅଧିକ ହେଲେ ଘଡ଼ି ପତଳା ହେବାକୁ ଲାଗେ।

କାହିଁକି ରାତିରେ ଏସବୁ କରିବା ମନା

କାହିଁକି ରାତିରେ ଏସବୁ କରିବା ମନା

ରାତିରେ କେତେକ କାମ ନ କରିବା ଲାଗି ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି। କାରଣ ଏହାଦ୍ୱାରା ସୁଖଶାନ୍ତିରେ ବାଧା ଆସି ଥାଏ। ରାତିରେ ନଖ କାଟିବାକୁ କିଛି ଲୋକ ପସନ୍ଦ କରିଥାନ୍ତି । ମାତ୍ର ରାତିରେ ନଖ କାଟିବା ଶାସ୍ତ୍ରାନୁସାରେ ଅଶୁଭ। ଏପରିକି ନଖ କାଟିବା ପରେ ସ୍ନାନକୁ ମଧ୍ୟ ବାରଣ କରାଯାଏ।

ଯେଉଁଠି ଖୁସିରେ ଗୀତ ଗାଇବା ପାଇଁ ନେବାକୁ ହୁଏ ଅନୁମତି

ଯେଉଁଠି ଖୁସିରେ ଗୀତ ଗାଇବା ପାଇଁ ନେବାକୁ ହୁଏ ଅନୁମତି

ହଂକରେ ରହିଛି ଏଭଳି  ନିୟମ । ଏଠାରେ ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ଗୀତ ଗାଇବା ଦଣ୍ଡନୀୟ ଅପରାଧ। ଗୀତ ଗାଇବା ପାଇଁ ନେବାକୁ ହୋଇଥାଏ ଅନୁମତି। ଏହାର ଅବମାନନା କଲେ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜେଲ୍‌ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ ।

ହାଓ୍ବାଇର ସାମୁଦ୍ରିକ ଦ୍ୱୀପରେ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ କରିବ ସବ୍‌ମେରାଇନ୍‌

ହାଓ୍ବାଇର ସାମୁଦ୍ରିକ ଦ୍ୱୀପରେ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ କରିବ ସବ୍‌ମେରାଇନ୍‌

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍‌: ଆସନ୍ତା ୨୦ରେ ହାଓ୍ବାଇ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ସମୁଦ୍ରଶଯ୍ୟାକୁ ଏକ ସବ୍‌ମେରାଇନ୍‌ ପଠାଇବା ଲାଗି ନାସା ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ବୃହସ୍ପତିର ଚନ୍ଦ୍ର ୟୁରୋପା ଏବଂ ଶନିର ଚନ୍ଦ୍ର ଏନ୍‌କ୍ଲିୟାଡସ୍‌ର ପରିବେଶ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଏହା ସହାୟକ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ନାସା ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଆଶାବାଦୀ ଅଛନ୍ତି।