ଜାତୀୟ |

ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଲା ଭାରତ

ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଲା ଭାରତ
ଜମ୍ମୁ,୧୫। ୧(ପି.ଟି.)ଭାରତୀୟ ସେନାର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସରେ ପାକିସ୍ତାନଠାରୁ ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଇଛି ସୁରକ୍ଷା ବଳ। ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ବାରମ୍ବାର ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ଯବାନଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରୁଥିବା ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଏବଂ ହିଂସା ଭିଆଇ ଅସ୍ଥିରତା ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ସୋମବାର ମୁହଁତୋଡ଼ ଜବାବ ଦିଆଯାଇଛି। ମେନ୍ଧାର ସେକ୍ଟରରେ ଯବାନଙ୍କ ଗୁଳିବର୍ଷା ଓ ମୋର୍ଟାର ମାଡ଼ରେ ପ୍ରତିପକ୍ଷର ଏକାଧିକ ସେନାଘାଟି ଧ୍ୱଂସ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହାସହ ଜଣେ ମେଜରଙ୍କ ସମେତ ୭ ପାକିସ୍ତାନୀ ରେଞ୍ଜର୍ସ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଉରି ସେକ୍ଟରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଅନୁପ୍ରବେଶ ଉଦ୍ୟମକୁ ସୁରକ୍ଷା ବଳ ପଣ୍ଡ କରିଛି। ଯବାନଙ୍କ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟରରେ ଜୈଶ-ଇ-ମହମ୍ମଦ (ଜେଇଏମ୍‌)ର ୫ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ପୁଞ୍ଚ୍‌ ଜିଲାସ୍ଥିତ ମେନ୍ଧାର ସେକ୍ଟରର ଜାଗଲୋଟ୍‌ ସଂଲଗ୍ନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେଖା (ଏଲ୍‌ଓସି) ଅଞ୍ଚଳରେ ସୋମବାର ସକାଳେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଥିଲା। ପାକିସ୍ତାନୀ ରେଞ୍ଜର୍ସମାନେ ଭାବିଥିଲେ ଭାରତୀୟ ସେନାଘାଟିକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ଉଡାଇଦେବୁ। ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଯବାନଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇ ଉପତ୍ୟକାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରାଇବୁ। ହେଲେ ଏହାର ଫଳ ଓଲଟା ହେବ ବୋଲି ପ୍ରତିପକ୍ଷ ସୈନ୍ୟ କଳ୍ପନା ବି କରି ନ ଥିଲେ। ସୀମା ରକ୍ଷକ ତତ୍ପର ଯବାନମାନେ କୋଟ୍‌ଲିରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାର ଗୁଳିମାଡ଼ର ଜବାବ ଦେଲେ। ମୋର୍ଟାର ମାଡ଼ରେ ଧୂଳିସାତ୍‌ ହୋଇଗଲା ପାକିସ୍ତାନର ଏକାଧିକ ସେନାଘାଟି। ଗୁଳିମାଡ଼ରେ ଟଳିପଡ଼ିଲେ ୭ ପାକିସ୍ତାନୀ ରେଞ୍ଜର୍ସ। ମୃତକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ମେଜର ମଧ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ୪ ରେଞ୍ଜର୍ସ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଶନିବାର ରଜୌରୀରେ ଶତ୍ରୁପକ୍ଷର ସୀମାପାର ଗୁଳିମାଡ଼ରେ ଜଣେ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଥିଲେ। ଏହାର ପ୍ରତିଶୋଧ ସ୍ବରୂପ ଭାରତୀୟ ସେନା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ସେପଟେ ଜେଇଏମ୍‌ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଏଲ୍‌ଓସି ଅତିକ୍ରମ କରି ଉରି ସେକ୍ଟରରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ ଉଦ୍ୟମ ଚଳାଇଥିବାବେଳେ ସୁରକ୍ଷା ବଳ ଏହାକୁ ଭଣ୍ଡୁର କରିଛି। ଦୁଲାଞ୍ଜାରେ ରବିବାର ରାତିସାରା ଚାଲିଥିବା ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର ସୋମବାର ଭୋର ସମୟରେ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଗୁଳି ବିନିମୟ ପରେ ଯବାନମାନେ ଝେଲମନଦୀ କୂଳରେ ଗଡ଼ାଇଛନ୍ତି ୫ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ମୃତଦେହ। ପଠାନ୍‌କୋଟ୍‌ ଓ ଉରି ଆକ୍ରମଣର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ମାସୁଦ୍‌ ଆଝାରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଜୈଶ-ଇ-ମହମ୍ମଦର ଆତଙ୍କବାଦୀମାନଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟରେ ଥିଲା ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ। ୨୬ ତାରିଖରେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଆମତ୍ଘାତୀ ଆକ୍ରମଣ କରି ଯବାନଙ୍କ ରକ୍ତରେ ହୋଲି ଖେଳିବେ ବୋଲି ମାଡ଼ିଆସୁଥିବାବେଳେ ସୁରକ୍ଷା ବଳ ସେମାନଙ୍କୁ ନିପାତ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି। ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ନିକଟରୁ ବିପୁଳ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଜବତ କରାଯାଇଛି। ଚଳିତବର୍ଷ ଏହା ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଆକ୍ରମଣ ଉଦ୍ୟମ ଥିଲା ବୋଲି ସେନା ଅଧିକାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଜାତୀୟ |

ବିଗିଡିଲା ପାରିକରଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥାବସ୍ଥା: ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି

ବିଗିଡିଲା ପାରିକରଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥାବସ୍ଥା: ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି

ପଣଜୀ,୨୪।୨: ଗୋଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମନୋହର ପାରିକରଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥା ପୁଣିଥରେ ବିଗିଡି ଯାଇଛି। ଶନିବାର ରାତିରେ ତାଙ୍କୁ ଗୋଆ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଆଣ୍ଡ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି।

ଶ୍ରାଦ୍ଧଦିବସରେ ଇମୋଶନାଲ ପୋଷ୍ଟ ଲେଖି ମା’ଙ୍କୁ ମନେପକାଇଲେ ଜାହ୍ନବୀ

ଶ୍ରାଦ୍ଧଦିବସରେ ଇମୋଶନାଲ ପୋଷ୍ଟ ଲେଖି ମା’ଙ୍କୁ ମନେପକାଇଲେ ଜାହ୍ନବୀ

ମୁମ୍ବାଇ,୨୪।୨: ବଲିଉଡ୍‌ ନାୟିକା ଶ୍ରୀଦେବୀଙ୍କ ପରଲୋକକୁ ବର୍ଷେ ପୁରିଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଝିଅ ଜାହ୍ନବୀ କପୁର ଏକ ଇମୋଶନାଲ ପୋଷ୍ଟ ଲେଖି ସମସ୍ତଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଛନ୍ତି।

୭୧ତମ ଜନ୍ମଦିବସରେ ଜୟଲଳିଥାଙ୍କୁ ମନେପକାଇଲେ ମୋଦି

୭୧ତମ ଜନ୍ମଦିବସରେ ଜୟଲଳିଥାଙ୍କୁ ମନେପକାଇଲେ ମୋଦି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୪।୨: ଜଣେ ଭଲ ପ୍ରଶାସକ, ରାଜନେତା ତଥା ତାମିଲନାଡୁର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ନିଜର ଏକ ଭିନ୍ନ ପରିଚୟ ଛାଡି ଯାଇଥିବା ଜେ. ଜୟଲଳିଥାଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ୭୧ତମ ଜନ୍ମଦିନରେ ମନେ ପକାଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି।

ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ ମାଓବାଦୀ ମୁହାଁମୁହିଁ

ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ ମାଓବାଦୀ ମୁହାଁମୁହିଁ

ଗୁମଲା,୨୪।୨: ଝାଡଖଣ୍ଡ ଗୁମଲା ଜିଲାରେ ରବିବାର ହୋଇଥିବା ଏକ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟରରେ ୩ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଏମାନଙ୍କ ନିକଟରୁ ୨ଟି ଏକେ ୪୭ପିସ୍ତଲ, ୨ଟି ୩୧୫ଏମ୍‌ଏମ୍‌ ରାଇଫଲ୍‌ ଓ ଏକ ପିସ୍ତଲ ଜବତ କରାଯାଇଛି।

ଆହତ ଯୁବକଙ୍କୁ କାନ୍ଧରେ ପକାଇ ୧.୫ କିମି ଦୌଡିଲେ ପୋଲିସକର୍ମୀ:ଲୋକେ କହିଲେ ବାଃ ବାଃ

ଆହତ ଯୁବକଙ୍କୁ କାନ୍ଧରେ ପକାଇ ୧.୫ କିମି ଦୌଡିଲେ ପୋଲିସକର୍ମୀ:ଲୋକେ କହିଲେ ବାଃ ବାଃ

ଭୋପାଳ,୨୪।୨:  ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ହୋଶଂବାଦରେ ଜଣେ ପୋଲିସକର୍ମୀଙ୍କ ସାହାସୀ କାର୍ଯ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ଉପତ୍ୟକାରେ ଉତ୍ତେଜନା

ଉପତ୍ୟକାରେ ଉତ୍ତେଜନା

ଶ୍ରୀନଗର,୨୪।୨,(ପି.ଟି.):ସରକାର ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀ ନେତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଜୋରଦାର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା ୩୫-କ ଉପରେ ସୋମବାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି ଥିବାବେଳେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଜମାତ୍‌-ଇ-ଇସ୍‌ଲାମୀ ନେତା ଅବ୍‌ଦୁଲ ହମିଦ ଫୟାଜଙ୍କ ସମେତ ୧୫୦ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। 

ନିର୍ବାଚନ ଜିତିଲେ ସିଆରପିଏଫ ଯବାନଙ୍କୁ ‘ଶହୀଦ’ ମାନ୍ୟତା ଦେବ କଂଗ୍ରେସ: ରାହୁଲ

ନିର୍ବାଚନ ଜିତିଲେ ସିଆରପିଏଫ ଯବାନଙ୍କୁ ‘ଶହୀଦ’ ମାନ୍ୟତା ଦେବ କଂଗ୍ରେସ: ରାହୁଲ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୩।୨: ଆଗାମୀ ଲୋକ ସଭା ନିର୍ବାଚନରେ କଂଗ୍ରେସ ଯଦି ବିଜୟୀ ହୁଏ ତେବେ ଦେଶ ପାଇଁ କର୍ତ୍ତବ୍ୟନିର୍ବାହବେଳେ ପ୍ରାଣ ହରାଉଥିବା ସିଆରପିଏଫ ଯବାନଙ୍କୁ ‘ଶହୀଦ’ ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯିବ ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛନ୍ତି। 

ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ହୋଇପାରେ ଆକ୍ରମଣ: ତିନି ସେନାମୁଖ୍ୟଙ୍କ ସହ ବୈଠକ ଡକାଇଲେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ

ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ହୋଇପାରେ ଆକ୍ରମଣ: ତିନି ସେନାମୁଖ୍ୟଙ୍କ ସହ ବୈଠକ ଡକାଇଲେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୩।୨: ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ପୁଲୱାମାଠାରେ ଜୈଶ-ଇ-ମହମ୍ମଦର ଆକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିରୁଦ୍ଧରେ କ୍ରୋଧର ନିଆଁ ଜଳୁଛି।

ଆମରଣ ଅନଶନରେ ବସିବେ କେଜ୍‌ରିଓ୍ବାଲ

ଆମରଣ ଅନଶନରେ ବସିବେ କେଜ୍‌ରିଓ୍ବାଲ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୩।୨: ଲୋକ ସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଦିଲ୍ଲୀକୁ ପୂର୍ଣ୍ଣରାଜ୍ୟ ପାହ୍ୟା ଦେବାପାଇଁ ଅଡି ବସିଛନ୍ତି ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍‌ରିଓ୍ବାଲ।

ପ୍ଲେନ୍‌ ହାଇଜାକ୍‌ ଧମକ: ଦେଶର ସମସ୍ତ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ହାଇଆଲର୍ଟ

ପ୍ଲେନ୍‌ ହାଇଜାକ୍‌ ଧମକ: ଦେଶର ସମସ୍ତ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ହାଇଆଲର୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୩।୨: ପ୍ଲେନ୍‌ ହାଇଜାକ୍‌ ଧମକ ଆସିବା ପରେ ଦେଶର ସମସ୍ତ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ହାଇଆଲର୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଛି। 

ସିଆରପିଏଫ୍‌ ବସ୍‌ ସହ କାର ଧକ୍କା: ୪ ଯବାନଙ୍କ ସମେତ ୯ ଆହତ

ସିଆରପିଏଫ୍‌ ବସ୍‌ ସହ କାର ଧକ୍କା: ୪ ଯବାନଙ୍କ ସମେତ ୯ ଆହତ

ଶ୍ରୀନଗର, ୨୩।୨: ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ବାରମୁଳାରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ରିଜର୍ଭ ପୋଲିସ ବଳ(ସିଆରପିଏଫ)ର ଏକ ବସ୍‌ କାର ସହ ଶନିବାର ଧକ୍କା ହେବାରୁ ୪ ଯବାନଙ୍କ ସମେତ ୯ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ଆଶ୍ରୟଗୃହରୁ ୭ ବାଳିକା ନିଖୋଜ: ତଦନ୍ତ ଜାରି

ଆଶ୍ରୟଗୃହରୁ ୭ ବାଳିକା ନିଖୋଜ: ତଦନ୍ତ ଜାରି

ପାଟନା, ୨୩।୨: ବିହାର ମୁଜାଫରନଗର ଆଶ୍ରୟ ଗୃହରେ ବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ଟ୍ରାଜେଡି ପରେ ପୁଣିଥରେ ଆଶ୍ରୟଗୃହରୁ ବାଳିକା ନିଖୋଜ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛିି।