ଖେଳ |

ଭାରତର ବିଜୟ ଅଭିଯାନ

ଭାରତର ବିଜୟ ଅଭିଯାନ
ମାଉଣ୍ଟ ମନଗାନୁଇ,୧୪।୧(ପି.ଟି.)- ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡରେ ଚାଲିଥିବା ୧୯ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଦଳ ଏକ ବୃହତ୍‌ ବିଜୟ ସହ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଅଧିନାୟକ ପୃଥ୍ବୀ ଶ, ମନଜୋତ କାଲରା ଓ ଶୁଭମ ଗିଲ୍‌ଙ୍କ ଦମ୍‌ଦାର ବ୍ୟାଟିଂ ଓ ଶୁଭମ ମାଭି, କମଳେଶ ନାଗରକୋଟିଙ୍କ ଜବରଦସ୍ତ ବୋଲିଂ ବଳରେ ଭାରତ ୧୦୦ ରନରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ହରାଇ ୨ ପଏଣ୍ଟ ହାସଲ କରିଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ବେ ଓଭାଲ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ଗ୍ରୁପ୍‌ ବି’ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଟସ୍‌ ଜିତି ଭାରତ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା। ଭାରତ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ୫୦ ଓଭରରେ ୭ ଉଇକେଟ ହରାଇ ୩୨୮ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା। ଜବାବରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବ୍ୟାଟିଂ ଆରମ୍ଭ କରି ୪୨.୫ ଓଭରରେ ୨୨୮ ରନ କରି ଅଲଆଉଟ ହେବା ସହ ପରାଜୟ ବରଣ କରିଥିଲା। ୧୦୦ ବଲର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇ ୮ ଚୌକା ଓ ଦୁଇ ଛକା ସହ ୯୪ ରନର ଅର୍ଦ୍ଧଶତକୀୟ ପାଳି ଖେଳିଥିବା ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ପୃଥ୍ବୀ ଶ’ ମ୍ୟାନ ଅଫ ଦି ମ୍ୟାଚ ବିବେଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଭାରତ ତା’ର ପରବର୍ତ୍ତୀ ମ୍ୟାଚରେ ୧୬ ତାରିଖ ମଙ୍ଗଳବାର ପପୁଆ ନିଉଗିନିକୁ ଭେଟିବ। ୩୨୯ ରନ ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟର ପିଛା କରି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଭଲ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ଏକଦା ୩ଟି ଉଇକେଟ ହରାଇ ୧୫୭ ରନ କରି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦୃଢ଼ ସ୍ଥିତିରେ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମିଡିଲ ଅର୍ଡର ଓ ଟେଲ ଏଣ୍ଡରଙ୍କ ବିଫଳତା ଯୋଗୁ ବିଜୟଠାରୁ ବହୁ ଦୂରରେ ରହିଯାଇଥିଲା। ଦଳ ତରଫରୁ ଓପନ ଜ୍ୟାକ ଏଡଓ୍ବାଡର୍‌ସ ସର୍ବାଧିକ ୭୩, ଓ୍ବିକେଟ କିପର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ବକ୍ସଟେର ଜେ ହୋଲ୍ଟ ୩୯, ଜୋନାଥନ ମେର୍ଲୋ ୩୮, ମ୍ୟାକ୍ସ ବ୍ରାଏଣ୍ଟ ୨୯, ଅଧିନାୟକ ଜାସନ ସଙ୍ଘ ୧୪, ଓ୍ବିଲ ସଦରଲାଣ୍ଡ ୧୦ ରନ କରି ଆଉଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟମାନେ ଦୁଇଅଙ୍କ ଛୁଇଁପାରି ନ ଥିଲେ। ବୋଲିଂରେ ଭାରତ ତରଫରୁ ଶିବମ ମାଭି ଓ କମଳେଶ ନାଗରକୋଟି ଘଣ୍ଟାପ୍ରତି ୧୪୫ କି.ମିରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ ଗତିରେ ବୋଲିଂ କରି ୩ଟି ଲେଖାଏ ଉଇକେଟ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ସେହିପରି ଅଭିଷେକ ଶର୍ମା ଓ ଅନୁକୂଳ ରଏ ଗୋଟିଏ କରି ସଫଳତା ପାଇଥିଲେ। ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିବା ଭାରତ ଦମ୍‌ଦାର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ଓପନିଂ ପାର୍ଟନରଶିପ୍‌ରେ ପୃଥ୍ବୀ ଓ କାଲରା ୧୮୦ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ୯୪ ରନ କରି ପୃଥ୍ବୀ ଆଉଟ ହେବା ସହ ଶତକ ହାସଲରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ସେହିପରି କାଲରା ୮୬, ଶୁଭମ ଗିଲ ୬୩, ଅଭିଷେକ ୨୩, ହିମାଂଶୁ ରାଣା ୧୪, ଶିବ ସିଂ ୧୦ ରନ କରି ଆଉଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ନାଗରକୋଟି ୧୧ ଓ ଉଇକେଟ କିପର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଆର୍ଯ୍ୟନ ଜୁଆଲ ୮ ରନ କରି ଅପରାଜିତ ରହିଥିଲେ। ବୋଲିଂରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ତରଫରୁ ଜ୍ୟାକ ଏଡଓ୍ବାଡର୍‌ସ ସର୍ବାଧିକ ୪, ଓ୍ବିଲ ସଦରଲାଣ୍ଡ, ପରମ ଉପଲ ଓ ଷ୍ଟିଭ ଓ୍ବଙ୍କ ପୁଅ ଅଷ୍ଟିନ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏ ଉଇକେଟ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ଅଷ୍ଟିନ ମଧ୍ୟ ୬ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ।
All Right Reserved By

ଖେଳ |

ଦିନିକିଆ ଦଳକୁ ଫେରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ପାଣ୍ଡ୍ୟା

ଦିନିକିଆ ଦଳକୁ ଫେରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ପାଣ୍ଡ୍ୟା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧।୧୧- ଅଲରାଉଣ୍ଡର ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଆହତ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକୁଳି ସାରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫିଟ୍‌ ଘୋଷିତ ହୋଇନାହାନ୍ତି। ଏସିଆ କପ୍‌ରେ ଦଳର ନିୟମିତ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ପିଠିରେ ଆଘାତ ଲାଗିଥିଲା। 

ସୋନାଲି, ରଞ୍ଜନ, ମେଘନାଦ, ଝାନ୍ସି ଚାମ୍ପିୟନ

ସୋନାଲି, ରଞ୍ଜନ, ମେଘନାଦ, ଝାନ୍ସି ଚାମ୍ପିୟନ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨୧ା୧୧-ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସମୂହ କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ବ୍ରହ୍ମପୁର ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି । 

ରାଓ୍ବତ, ଭାଟିଆଙ୍କ ଶତକ

ରାଓ୍ବତ, ଭାଟିଆଙ୍କ ଶତକ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୧।୧୧(କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି)- କିଟ୍‌ କ୍ରିକେଟ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ-ସିକିମ ରଣଜୀ ଟ୍ରଫି ମ୍ୟାଚ। ଟସ୍‌ ହାରି ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ ଆମନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଥିବା ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ସୌରଭ ରାଓ୍ବତ ଓ ଅଧିନାୟକ ରଜତ ଭାଟିଆଙ୍କ ଶତକ ସହାୟତାରେ ପ୍ରଥମ ଦିବସ ଶେଷସୁଦ୍ଧା ୫ ଉଇକେଟ ହରାଇ ୨୯୦ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଛି। 

କୁଚ ବିହାର ଟ୍ରଫି: ଗୋଆର ବ୍ୟାଟିଂ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ

କୁଚ ବିହାର ଟ୍ରଫି: ଗୋଆର ବ୍ୟାଟିଂ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ

କଟକ ଅଫିସ,୨୧ା୧୧- ଗୋଆର ମାରଗାଓ କ୍ରିକେଟ କ୍ଲବ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଚାଲିଥିବା୧୯ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ କୁଚବିହାର ଟ୍ରଫି ଓଡ଼ିଶା-ଗୋଆ ବିପକ୍ଷ ମ୍ୟାଚ୍‌ର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିବସ ଖେଳ ଶେଷ ହୋଇଛି। ପ୍ରଥମ ଦିବସ ଖେଳ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ୫ ଉଇକେଟ ହରାଇ ୨୯୦ରନ୍‌ କରିଥିବା ଓଡ଼ିଶା ୩୬୮ରନ୍‌ରେ ସୀମିତ ରହିଛି ।

୧୦ ଉଇକେଟରେ ଜିତିଲା ଓଡ଼ିଶା

୧୦ ଉଇକେଟରେ ଜିତିଲା ଓଡ଼ିଶା

କଟକ ଅଫିସ,୨୧ା୧୧- ଅଗରତାଲାର ପୋଲିସ ଟ୍ରେନିଂ ଏକାଡେମୀ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ୧୬ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ବିଜୟ ମର୍ଚ୍ଚାଣ୍ଟ ଟ୍ରଫିରେ ଓଡ଼ିଶା ୧୦ ଉଇକେଟରେ ତ୍ରିପୁରାକୁ ପରାସ୍ତ କରିଛି । ତେବେ ଚଳିତ ସିଜନ୍‌ରେ ଓଡ଼ିଶାର ଏହାର ଅନ୍ତିମ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଥିବା ବେଳେ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ପ୍ରଥମ ବିଜୟସ୍ବାଦ ଚାଖିଛି । 

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତ ଫେଭରାଟ୍‌

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତ ଫେଭରାଟ୍‌

ବ୍ରିସ୍‌ବେନ୍‌, ୨୧ା୧୧ (ପି.ଟି.)-ବୁଧବାରଠାରୁ ଏଠାରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଟି୨୦ କ୍ରିକେଟ ସିରିଜରେ ଭାରତୀୟ  ଦଳ ଫେଭରାଇଟ୍‌ ଦଳ ଭାବେ ପଡ଼ିଆକୁ ଓହ୍ଲାଇବ। ଭ୍ରମଣକାରୀ ଦଳ ୨୦୧୭ ନଭେମ୍ବରରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୭ଟି ଟି୨୦ ସିରିଜରେ ବିଜୟ ଲାଭ କରି ସାରିଛି।

ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ କ୍ରିକେଟ: ପାକିସ୍ତାନର କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କଲା ଆଇସିସି

ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ କ୍ରିକେଟ: ପାକିସ୍ତାନର କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କଲା ଆଇସିସି

ଦୁବାଇ, ୨୧ା୧୧ (ପି.ଟି.)-ଭାରତ ବିପକ୍ଷ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସିରିଜ ନେଇ ପାକିସ୍ତାନ ତରଫରୁ କରାଯାଇଥିବା କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିକୁ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ କ୍ରିକେଟ କାଉନ୍‌ସିଲ (ଆଇସିସି) ମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଦେଇଛି। 

ବ୍ୟାଟିଂ କୋଚ୍‌ ବାଙ୍ଗରଙ୍କୁ ସିଡ୍‌ନୀ ପଠାଗଲା

ବ୍ୟାଟିଂ କୋଚ୍‌ ବାଙ୍ଗରଙ୍କୁ ସିଡ୍‌ନୀ ପଠାଗଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୧ା୧୧ (ପି.ଟି.)-ବୁଧବାରଠାରୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷ ଟି ୨୦ ସିରିଜ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ଭାରତୀୟ ଟିମ୍‌ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଏହାର ବ୍ୟାଟିଂ କୋଚ୍‌ ସଞ୍ଜୟ ବାଙ୍ଗରଙ୍କୁ ସିଡ୍‌ନୀ ପଠାଇବା ଲାଗି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି।

ପ୍ରୋ କବାଡ଼ି ଲିଗ୍‌: ଟାଇଟାନ୍ସକୁ ହରାଇଲା ଥାଲାଇଭାସ, ଦିଲ୍ଲୀ ବିଜୟୀ

ପ୍ରୋ କବାଡ଼ି ଲିଗ୍‌: ଟାଇଟାନ୍ସକୁ ହରାଇଲା ଥାଲାଇଭାସ, ଦିଲ୍ଲୀ ବିଜୟୀ

ଅହମ୍ମଦାବାଦ,୨୧।୧୧(ପି.ଟି.)-  ଚଳିତ ପ୍ରୋ କବାଡ଼ି ଲିଗ୍‌ (ପି.କେ.ଏଲ.)ର ଷଷ୍ଠ ସଂସ୍କରଣରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ତାମିଲ ଥାଲାଇଭାସ ତେଲଗୁ ଟାଇଟାନ୍ସକୁ ପରାସ୍ତ କରିଛି। ଅଲରାଉଣ୍ଡ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଥାଲାଇଭାସ ଏହି ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛି। 

ରଣଜୀ ଟ୍ରଫି: ରାଜେଶଙ୍କୁ ୫ ଉଇକେଟ; ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଓଡ଼ିଶାର ଉନ୍ନତ ପ୍ରଦର୍ଶନ

ରଣଜୀ ଟ୍ରଫି: ରାଜେଶଙ୍କୁ ୫ ଉଇକେଟ; ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଓଡ଼ିଶାର ଉନ୍ନତ ପ୍ରଦର୍ଶନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୧।୧୧(ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ବ୍ୟୁରୋ)- ଗୁଆହାଟୀର ବର୍ସପରା କ୍ରିକେଟ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଆସାମ ବିପକ୍ଷ ରଣଜୀ ଟ୍ରଫି ଗ୍ରୁପ୍‌ ସି’ ଏଲିଟ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ  ଭ୍ରମଣକାରୀ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ପ୍ରଭାବ ବିସ୍ତାର କରି ଉନ୍ନତ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି।

ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ : ୧୯୭୧-୨୦୧୪

ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ : ୧୯୭୧-୨୦୧୪

ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏବେ ଚଳଚଞ୍ଚଳ। ନଭେମ୍ବର ୨୮ରୁ ଡିସେମ୍ବର ୧୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଠାରେ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ହକି ବିଶ୍ୱକପ। ୨୭ରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏବଂ ୨୮ରେ କଟକରେ ହେବାକୁଥିବା ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ସମାରୋହ ପାଇଁ ନାହିଁ ନ ଥିବା ଉତ୍ସାହ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି। ଭାରତରେ ତୃତୀୟ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶାରେ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ହକିର ଏହି ମହାକୁମ୍ଭ ପାଇଁ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମ ପ୍ରସ୍ତୁତ। ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ୧୪ତମ ସଂସ୍କରଣ ପାଇଁ କ୍ଷେତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ସାରିଥିବାବେଳେ ୧୯୭୧ରୁ ୨୦୧୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୩ଟି ସଂସ୍କରଣକୁ ନେଇ ଏହି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନା।

 କନ୍ଧେନ ବୁଢୀ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ: ସୋନପୁର ଚାମ୍ପିୟନ

କନ୍ଧେନ ବୁଢୀ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ: ସୋନପୁର ଚାମ୍ପିୟନ

ଉଲୁଣ୍ଡା, ୨୦ା୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ଉଲୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ସାନ ଅଙ୍କରିଆଠାରେ ଗତ ତିନିଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ମା’ କନ୍ଧେନ ବୁଢୀ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ମଙ୍ଗଳବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଫାଇନାଲ ଖେଳରେ କୋଟସମଲାଇକୁ ହରାଇ ସୋନପୁର ଜୟ ଦୁର୍ଗା କ୍ଲବ ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ମା’ କନ୍ଧେନ ବୁଢୀ କ୍ରିକେଟ କ୍ଲବ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ପ୍ରଥମ ସେମିଫାଇନାଲରେ ସୋନପୁର ଖେମାଲୋଏକୁ ହରାଇଥିବା ବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସେମିଫାଇନାଲରେ ପାତ୍ରପାଲିକୁ  ହରାଇ କୋଟସମଲାଇ ଦଳ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା।