ଫୁରସତ |

ଅଟ୍ରି

ଅଟ୍ରି

ଓଡ଼ିଶାର ଅନ୍ୟତମ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ଭାବେ ଖୋର୍ଦ୍ଧାର ଅଟ୍ରି ଉଷ୍ଣପ୍ରସ୍ରବଣ ପ୍ରସିଦ୍ଧି ଲାଭ କରିଛି। ବର୍ଷର ସବୁ ସମୟରେ ଏଠାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଯା’ଆସ ଲାଗି ରହୁଥିଲେ ହେଁ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତିରେ ଏଠି ଅଧିକ ଭିଡ଼ ଜମିଥାଏ।
କେମିତି ଯିବେ
ଭୁବନେଶ୍ୱରଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୪୩ କି.ମି ଦୂର ଏବଂ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ସଦରରୁ ନୟାଗଡ଼-ବଲାଙ୍ଗୀର ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ପ୍ରାୟ ୧୩ କି.ମି ଦୂରଗଲେ ପଡ଼ିବ ବାଘମାରି ଛକ। ଏଠାରୁ ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବକୁ ୩ କି.ମି ଦୂର ପଡେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ବେଗୁନିଆବ୍ଲକ ବାଘମାରି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତର ଅଟ୍ରି ଗ୍ରାମରେ ଅବସ୍ଥିତ ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ବାବା ହଟକେଶ୍ୱେର ଦେବଙ୍କ ଶିବ ମନ୍ଦିର। ନିକଟରେ ରହିଛି ଅଟ୍ରି ଉଷ୍ଣପ୍ରସ୍ରବଣ। ଏଠାକୁ ବସ୍‌ କିମ୍ବା ଅଟୋରିକ୍ସାରେ ଆସିହେବ।
କ’ଣ ଦେଖିବେ
ଅଟ୍ରି ଉଷ୍ଣ ପ୍ରସ୍ରବଣ: ଏହି ପ୍ରାକୃତିକ ଉଷ୍ଣ ପ୍ରସ୍ରବଣ କୁଣ୍ଡରୁ ବର୍ଷକ ବାରମାସ ଗନ୍ଧକଯୁକ୍ତ ଗରମ ପାଣି ଭୂମିରୁ ସ୍ବତଃ ବାହାରୁଥାଏ। ଏହି ଉଷୁମ ପାଣିରେ ସ୍ନାନକଲେ ଚର୍ମରୋଗରୁ ଉପଶମ ମିଳିଥାଏ ବୋଲି ଲୋକବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି। ଅଟ୍ରି ଉଷ୍ଣ ପ୍ରସ୍ରବଣ ମୁଖ୍ୟ କୁଣ୍ଡର କିଛି ଶାଖା କୁଣ୍ଡ ରହିଛି। ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଏହି ଶାଖା କୁଣ୍ଡଗୁଡ଼ିକରେ ସ୍ନାନ କରିଥାନ୍ତି। ବର୍ଷକ ବାରମାସ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଏଠାକୁ ଆସୁଥିଲେ ହେଁ ଖାସ୍‌ କରି ଶୀତଦିନେ ଏହି ଉଷୁମ ପାଣିରେ ସ୍ନାନ କରିବା ପାଇଁ ଏଠାରେ ବେଶି ଭିଡ଼ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥାଏ।
ଶ୍ରୀ ହଟକେଶ୍ୱର ଦେବ: ଅଟ୍ରିର ଶ୍ରୀ ହଟକେଶ୍ୱର ଦେବଙ୍କ ମହିମା ଅପାର। ଏହି ମନ୍ଦିର ଏକ ପ୍ରାଚୀନ ଶିବ ମନ୍ଦିର। ଐତିହାସିକ ସତ୍ୟବାଦୀ ବଳିଆରସିଂହ କୁହନ୍ତି, ଏହା ପ୍ରାୟ ପଞ୍ଚଦଶ ଶତାବ୍ଦୀ ସମୟର ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଏ। ଏଠାରେ ସମୁଦାୟ ଏଗାରଟି ଶିବଲିଙ୍ଗ ରହିଛି। କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅନୁଯାୟୀ, ତ୍ରେତୟା ଯୁଗରେ ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀରାମଚନ୍ଦ୍ର ଏହି ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଇଥିଲେ। ଶ୍ରୀରାମଚନ୍ଦ୍ର ମୃଗ ବିହାର ସାରି ଫେରୁଥିବା ସମୟରେ ମୃଗଭାର ହଠାତ୍‌ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା, ଯାହାକୁ ସୈନ୍ୟସାମନ୍ତ ଆଉ ଟେକି ପାରି ନ ଥିଲେ। ଶ୍ରୀରାମଚନ୍ଦ୍ର ଧ୍ୟାନବଳରେ ଜାଣିଲେ ଏଠାରେ ଭୂମି ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଶିବଲିଙ୍ଗ ରହିଛି। ତେଣୁ ଘଟଣାକ୍ରମେ ଶ୍ରୀରାମଚନ୍ଦ୍ର ହଟହଟା ହେବା ଏବଂ ମାଟି ତଳୁ ଶିବଲିଙ୍ଗକୁ ଉଧାରକରି ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଇଥିବାରୁ ଏହି ପୀଠର ନାମ ଶ୍ରୀ ହଟକେଶ୍ୱର ଦେବ ପୀଠ ହୋଇଛି ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଏହି ପୀଠରେ ଏକ ଉଦ୍ୟାନ, ହନୁମାନ ମନ୍ଦିର, ଧର୍ମଶାଳା, ରୋଷଘର ରହିଛି। ନିକଟରେ କାମଦେବଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବି ଅଛି। ଅବିବାହିତ ପୁଅଝିଅଙ୍କ ଶୀଘ୍ର ବିବାହ ପାଇଁ ଏଠାରେ ମାନସିକ କଲେ ତାହା ପୂରଣ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ଧର୍ମବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି। ବର୍ଷର ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ ମାଙ୍ଗଳିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଏଠି ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥାଏ। ପୂର୍ବେ ରଣପୁର ରାଜାଙ୍କ ଅଧୀନ ଅଟଳ ନାମକ ଜଣେ କନ୍ଧ ସର୍ଦ୍ଧାର ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଶାସକ ଥିଲେ ଆଉ ତାଙ୍କରି ନାମାନୁସାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଗାଁର ନାମ ଅଟଳ ରଖାଯାଇଥିଲା। ସମୟକ୍ରମେ ଅଟଳ ନାମଟି ଅପଭ୍ରଂଶ ହୋଇ ଅଟ୍ରି ହୋଇଥିବା ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ।
ମକର ମେଳା: ଏହି ପୀଠରେ ଦୋଳ, ଚନ୍ଦନଯାତ୍ରା, ଶିବରାତ୍ର, ଶୀତଳ ଷଷ୍ଠୀ ଇତ୍ୟାଦି ପର୍ବ ପାଳିତ ହୋଇଥାଏ। ସେହିପରି ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତିକୁ ଖୁବ୍‌ ଧୁମଧାମରେ ଏଠି ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ। ଏହିଦିନ ପାରମ୍ପରିକ ରୀତିନୀତିରେ ମକର ଚାଉଳ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଇ ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଏ। ତା’ଛଡ଼ା ପ୍ରାୟ ୧ ମାସ ଧରି ଏଠି ମକର ମେଳା ଚାଲେ। ଅନେକ ଦୋକାନ ବଜାର ଖୋଲାଯାଇ ବିଭିନ୍ନ ଘରକରଣା, ଖେଳନା, ପଥର ସାମଗ୍ରୀ, କାଠ ଜିନିଷ, ଶଗଡ଼ ଚକ ଇତ୍ୟାଦି ବିକ୍ରି କରାଯାଏ। ଚଳିତବର୍ଷ ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହର ୨୦୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ ମକର ମିଳନ ଉତ୍ସବ ଓ ମକର ମହୋତ୍ସବ ଏଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଅଛି।
କୁଆକୁଣ୍ଡ ଓ ଗୁଆଖୋଜା କୁଣ୍ଡ: ଏହି ଦୁଇ କୁଣ୍ଡ ସମ୍ପର୍କରେ ଜନଶ୍ରୁତି ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଅଟ୍ରି ଗାଁରେ ଜଣେ ବ୍ରାହ୍ମଣ ରହୁଥିଲେ ଆଉ ସେ ବହୁତ ପାପକର୍ମ କରୁଥିଲେ। ଥରେ ସେ ହଟକେଶ୍ୱରଙ୍କ ମନ୍ଦିରକୁ ଆସି ଠାକୁରଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରୁଥିବାବେଳେ ହଠାତ୍‌ କେଉଁଆଡ଼ୁ ଏକ କାଉ ଉଡ଼ି ଆସି ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କ ଦେହରେ ବାଜି ପୁଣି ଉଡ଼ି ଯାଇଥିଲା। ସେତିକିବେଳେ ସେହି ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କ ମନରେ ଏକ ବିଶ୍ୱାସ ସୃଷ୍ଟି ହେଲା ଯେ, ସେ ଆଉ କେବେ ପାପକାମ କରିବେ ନାହିଁ। ଏଥିପାଇଁ ସେ ଶପଥ ମଧ୍ୟ କଲେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ତାଙ୍କ ଦେହରେ ବାଜି ଉଡିଯାଇଥିବା କାଉଟି ମୁଖଶାଳା ଉପରେ ବସିଥାଏ। ହଠାତ୍‌ ତା’ଦେହରେ ଏକ ଟେକା ବାଜିଲା ଆଉ କାଉଟି ଆସି ନିକଟରେ ଥିବା ଏକ ପାଣି କୁଣ୍ଡରେ ଖସି ପଡ଼ିଲା। ତାହା ଥିଲା ଏକ ପୂଜା କୁଣ୍ଡ। ମାତ୍ର କାଉ ସେଥିରେ ପଡ଼ିଥିବାରୁ ସେହିଦିନଠାରୁ ଏହାର ନାମକରଣ କୁଆକୁଣ୍ଡ ଭାବେ ଲୋକମୁଖରେ ପ୍ରଚଳିତ ହେଲା। ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି ଯେଉଁମାନେ ନିଃସନ୍ତାନ ସେମାନେ ମାନସିକ କରି କୁଆକୁଣ୍ଡରେ ଗୁଆ ପକାଇଥାନ୍ତି। ସେହିପରି ଏଠାରେ ଏକ ଗୁଆଖୋଜା କୁଣ୍ଡ ବି ରହିଛି। ଏହି କୁଣ୍ଡରୁ ମାନସିକଧାରୀମାନେ ଗୁଆଖୋଜି ପାଇଥାନ୍ତି। ଏହାଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କ ମନସ୍କାମନା ପୂରଣ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ଧର୍ମବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି।
-ବନବିହାରୀ ବେହେରା, ଫଟୋ: ହରପ୍ରସନ୍ନ ପଣ୍ଡା

All Right Reserved By

ଫୁରସତ |

ସ୍ମାର୍ଟ ରୋବୋ

ସ୍ମାର୍ଟ ରୋବୋ

ଆପଣ କୌଣସି ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ କି ? ଏହାକୁ କିପରି ସମାଧାନ କରିବେ ବାଟ ପାଉ ନାହାନ୍ତି? ତେବେ ଏ ନେଇ ବ୍ୟସ୍ତ ହେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। କାରଣ ଏପରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢ଼ାଇବ ସ୍ମାର୍ଟ ରୋବୋ। ହେଲେ କିପରି ?

ଓଡ଼ିଶାରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ସାପ

ଓଡ଼ିଶାରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ସାପ

ଓଡ଼ିଶାରେ ସାଧାରଣ ଯେତିକି ସାପ ଦେଖାଯାନ୍ତି ତନ୍ମଧ୍ୟରୁ ନାଗ, ତମ୍ପ, ଚିତି, ରଣା, ଚନ୍ଦନ ବୋଡ଼ା(ରସଲ ଭାଇପର), ଧୂଳିଆ ବୋଡ଼ା(ସ’ ସ୍କେଲ୍‌ଡ ଭାଇପର), ଡାଳୁଆ ବୋଡ଼ା(ବାମ୍ବୋ ପିଟ୍‌ ଭାଇପର), ଅହିରାଜ(କିଙ୍ଗ୍‌ କୋବ୍ରା) ଆଦି ବିଷଧର ଅଟନ୍ତି।

ଫର୍ମାଲିନ ଆତଙ୍କ

ଫର୍ମାଲିନ ଆତଙ୍କ

ଫର୍ମାଲଡିହାଇଡ୍‌ ଏକ ଜୈବିକ ରାସାୟନିକ ଦ୍ରବ୍ୟ ଯାହା ପ୍ରକୃତିରେ ଉପଲବ୍ଧ ଥାଏ। ସର୍ବପ୍ରଥମେ ରୁଷିଆ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଆଲେକଜାଣ୍ଡର ବଟଲେର ୧୮୫୯ରେ ଏହାକୁ ଠାବ କରିଥିଲେ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଭନ୍‌ ହଫମ୍ୟାନ୍‌ ଏହାକୁ ଚିହ୍ନିତ କରିଥିଲେ। ୪୦ ଭାଗ ଫର୍ମାଲଡିହାଇଡ୍‌ ଜଳରେ ମିଶାଇଲେ ତାହାକୁ ଫର୍ମାଲିନ୍‌ କୁହାଯାଏ।

ମୃତ୍ୟୁର ୧୦ ଦିନ ପରେ ପୁତ୍ର ଜନ୍ମ ଦେଲେ ମହିଳା

ମୃତ୍ୟୁର ୧୦ ଦିନ ପରେ ପୁତ୍ର ଜନ୍ମ ଦେଲେ ମହିଳା

ମୃତ୍ୟୁର ୧୦ ଦିନ ପରେ ଜଣେ ମହିଳା ଶିଶୁପୁତ୍ର ଜନ୍ମ କରିଛନ୍ତି। ଆଫ୍ରିକାର ଭ୍ମାସୀ ଗାଁରେ ଘଟିଛି ଏପରି ଏକ ଘଟଣା। ୩୩ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ହେଉଛନ୍ତି ନୋମବେଲିସୋ ନୋମାସନ୍ତୋ ଦ୍ମୋୟୀ।

ପୁରୁଣା ବହି ବଜାର

ପୁରୁଣା ବହି ବଜାର

ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀଙ୍କ ଇଏ ହେଉଛି ପ୍ରିୟ ବଜାର। ଏଠାରେ ପାଠପଢ଼ା ହେଉ ବା ଚାକିରି ସମ୍ପର୍କିତ ଯେକୌଣସି ବହି ମିଳେ। ପୂରା-ଅଧାଦାମରେ। ବିଶେଷକରି ଗରିବ ଓ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ପରିବାରର ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀମାନେ ବେଶୀ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି ଏହି ବଜାର ଉପରେ। ଇଏ ହେଲା ଭୁବନେଶ୍ୱରର ପୁରୁଣା ବହି ବଜାର।

ପ୍ରଥମ ରୋଜଗାର: ପ୍ରଥମ ଦରମା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦାନ କରିଥିଲି -ଡା. ଶଙ୍କର ରାମଚନ୍ଦାନୀ

ପ୍ରଥମ ରୋଜଗାର: ପ୍ରଥମ ଦରମା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦାନ କରିଥିଲି -ଡା. ଶଙ୍କର ରାମଚନ୍ଦାନୀ

ବୁର୍ଲାସ୍ଥିତ ବୀର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏ ଆୟୁର୍ବିଜ୍ଞାନ ଓ ଗବେଷଣା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ସିନିୟର ରେସିଡେନ୍ସ (ମେଡିସିନ) ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଡା. ଶଙ୍କର ରାମଚନ୍ଦାନୀ ନିଜ ପ୍ରଥମ ରୋଜଗାର ସମ୍ପର୍କରେ ଯାହା କୁହନ୍ତି...

ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ କୁହେ ଆପଣଙ୍କ ବସିବାର ଶୈଳୀ

ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ କୁହେ ଆପଣଙ୍କ ବସିବାର ଶୈଳୀ

ମଣିଷର ଚାଲିଚଳନ, ବ୍ୟବହାରରୁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ବିଷୟରେ ଅନେକ କଥା ଜାଣିହୁଏ। ତେବେ ମନୋବିଜ୍ଞାନୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଆପଣଙ୍କ ବସିବାର ଶୈଳୀରୁ ମଧ୍ୟ ଜାଣିହେବ ଆପଣ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ବ୍ୟକ୍ତି।

କୁକୁରଙ୍କ ପାଇଁ ମହଲ

କୁକୁରଙ୍କ ପାଇଁ ମହଲ

ଅନେକ କୁକୁର ପ୍ରେମୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ପୋଷା କୁକୁରଙ୍କ ଆରାମ ଏବଂ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ପାଇଁ ବେଶ୍‌ ଯତ୍ନବାନ ଥା’ନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ପୃଥିବୀରେ ଏଭଳି ମଧ୍ୟ କିଛି କୁକରପ୍ରେମୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ପୋଷା କୁକୁରଙ୍କ ପାଇଁ ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ମହଲ।

ପାର୍କ ନୁହେଁ ଇଏ ଘର

ପାର୍କ ନୁହେଁ ଇଏ ଘର

ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କୁ ସ୍ଲାଇଡ୍‌ ବା ଖସଡ଼ାରେ ଖସିବାକୁ କେତେ ଭଲ ଲାଗେ ତାହା ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି। ସେଥିପାଇଁ ତ ସବୁ ପାର୍କରେ ଥାଏ ସ୍ଲାଇଡ୍‌। ତେବେ ଜାପାନର ଷ୍ଟୁଡିଓ ଲେଭଲ୍‌ ଆର୍କିଟେକ୍ଟ ଏମିତି ଏକ ତିନି ମହଲା ଘର ତିଆରି କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁ ଘରକୁ ଦେଖିଲେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପିଲାଦିନ କଥା ମନେ ପଡ଼ିଯିବ।

ଲେଗୋର କଳାକୃତି

ଲେଗୋର କଳାକୃତି

କିଏ ରଙ୍ଗ ତୂଳୀରେ ତ କିଏ ମାଟି, ବ୍ରୋଞ୍ଜ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଧାତୁରେ ଗଢନ୍ତି କଳାକୃତି। ତେବେ ନ୍ୟୁୟର୍କର ନାଥନ ସଓ୍ବାୟଙ୍କ କଳାକୃତି ତିଆରି ଛୋଟ ପିଲାମାନେ ଖେଳୁଥିବା ଲେଗୋ ବ୍ରିକ୍ସରେ। ନାଥନ ଜଣେ ଓକିଲ ଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଏହି କଳାରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମନୋନିବେଶ କରି ପୃଥିବୀର ଏକ ନାମକରା ଲେଗୋ ଆର୍ଟିଷ୍ଟ ହେବା ପାଇଁ ସେ ଓକିଲାତି ଛାଡିଦେଲେ।

ଛେଳିଙ୍କ ସ୍ବୟଂବର

ଛେଳିଙ୍କ ସ୍ବୟଂବର

ପୌରାଣିକ ଯୁଗରେ ସୁନ୍ଦରୀ ସର୍ବଗୁଣସମ୍ପନ୍ନା ରାଜକୁମାରୀଙ୍କ ସ୍ବୟଂବର ହେଉଥିଲା। ବହୁ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରବଳ ପ୍ରତାପୀ ରାଜା ମହାରାଜା ଏଥିରେ ଯୋଗ ଦେଉଥିଲେ। ଆଉ ରାଜକୁମାରୀ ସେମାନଙ୍କ ଭିତରୁ, ଯାହାକୁ ନିଜ ଜୀବନସାଥୀ ଭାବେ ଚୟନ କରୁଥିଲେ ତାଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ବିବାହ ହେଉଥିଲା। ଏବେ ଆଉ ଏହି ପରମ୍ପରା ନାହିଁ।

ରଙ୍ଗିନ୍‌ ଏକ୍ସ-ରେ ଉଦ୍ଭାବନ

ରଙ୍ଗିନ୍‌ ଏକ୍ସ-ରେ ଉଦ୍ଭାବନ

ଓ୍ବେଲିଂଟନ୍‌: ଉଭୟ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର। ନିକଟରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ପ୍ରଥମ କରି ୩-ଡି, କଲର୍‌ ଏକ୍ସ-ରେ ଦ୍ୱାରା ମଣିଷର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଙ୍ଗପ୍ରତ୍ୟଙ୍ଗର ରଙ୍ଗିନ୍‌ ଫଟୋଚିତ୍ର ଉତ୍ତୋଳନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି। ଚିକିତ୍ସା ବିଜ୍ଞାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହାକୁ ଏକ ଐତିହାସିକ ଉଦ୍ଭାବନ ଭାବେ ଦେଖାଯାଉଛି।

Model This Week

ରୂପେଶ