ଜାତୀୟ |

ସମୁଦ୍ରରେ ଖସିଲା ପଓ୍ବନ୍‌ ହଂସ

ସମୁଦ୍ରରେ ଖସିଲା ପଓ୍ବନ୍‌ ହଂସ
ବମ୍ବେ, ୧୩।୧(ପି.ଟି.)ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ବମ୍ବେ ନିକଟସ୍ଥ ଆରବ ସାଗର ତଟରେ ଶନିବାର ଏକ ପଓ୍ବନ୍‌ ହଂସ ହେଲିକପ୍ଟର ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇ ଖସିପଡ଼ିଛି। ସେଥିରେ ଥିବା ୭ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୫ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି। ସମୁଦ୍ର ଭିତରେ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଥିବା ଅନ୍ୟ ଦୁଇଜଣଙ୍କ ସନ୍ଧାନ ଚାଲିଛି। ଆରବ ସାଗରରେ ଥିବା ତୈଳ ଓ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ୍‌ ନିଗମ (ଓଏନ୍‌ଜିସି) କେନ୍ଦ୍ର ଅଭିମୁଖେ ପଓ୍ବନ୍‌ ହଂସର ଡୌଫିନ୍‌ ଏନ-୩ ହେଲିକପ୍ଟରଟି ଉଡ଼ାଣ କରୁଥିବାବେଳେ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟା ୩୦ରେ ଏହା ଜୁହୁ ଏରୋଡ୍ରମ୍‌ରୁ ଉଡ଼ାଣ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ସେଥିରେ ଓଏନ୍‌ଜିସିର ପାଞ୍ଚ ଅଫିସର ଓ ଦୁଇ ପାଇଲଟ ଥିଲେ। ବମ୍ବେ ହାଇସ୍ଥିତ ସରକାରୀ ତୈଳକେନ୍ଦ୍ରରେ ତାହା ୧୧ଟାରେ ପହଞ୍ଚତ୍ବାର ଥିଲା। କିନ୍ତୁ କିଛି ସମୟ ଉଡ଼ାଣ ପରେ ପ୍ରାୟ ୧୦ଟା ୪୦ରେ ହେଲିକପ୍ଟରଟି ଅନ୍ତର୍ଦ୍ଧାନ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଏହି ଖବର ଜଣାପଡ଼ିବା କ୍ଷଣି ଓଏନ୍‌ଜିସି, ତଟରକ୍ଷୀ ବାହିନୀ ଓ ନୌସେନା ହେଲିକପ୍ଟରଗୁଡ଼ିକ ଉଦ୍ଧାରକାର୍ଯ୍ୟରେ ଲାଗିପଡ଼ିଥିଲେ। କିଛି ଘଣ୍ଟାର ଅପରେଶନ ପରେ ୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତଦେହ ମିଳିଥିଲା। କମ୍ପାନୀର ଜାହାଜଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ଧାରକାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ନୌସେନା ଜାହାଜ ‘ଆଇଏନ୍‌ଏସ୍‌ ତେଜ୍‌’ ଓ ସର୍ଭିଲାନ୍ସ ହେଲିକପ୍ଟର ପି୮ଆଇ ମଧ୍ୟ ଏହି ଅପରେଶନରେ ସହଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ହେଲିକପ୍ଟରରେ ଥିବା ୫ ଓଏନ୍‌ଜିସି ଅଫିସରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତିନି ଡେପୁଟି ଜେନେରାଲ ମ୍ୟାନେଜର ଥିଲେ। ବମ୍ବେ ତଟରେ ଓଏନ୍‌ଜିସିର ପ୍ରମୁଖ ତୈଳ ଓ ଗ୍ୟାସ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର ରହିଛି। ସମୁଦ୍ର କୁଳରୁ ୧୬୦ କି.ମି. ଭିତରେ ଏହି ତୈଳକେନ୍ଦ୍ର ଥିବାରୁ ନିୟମିତ କମ୍ପାନୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନେବା ଆଣିବା କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଥାଏ ଅନେକ ପଓ୍ବନ୍‌ ହଂସ ହେଲିକପ୍ଟର। ତେବେ ଓଏନ୍‌ଜିସି ଇତିହାସରେ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ପ୍ରଥମ ନୁହେଁ। ୨୦୦୩ ଅଗଷ୍ଟରେ ବମ୍ବେ ତଟରେ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ହେଲିକପ୍ଟର ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା। ମି-୧୭୨ ହେଲିକପ୍ଟର ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇ ସମୁଦ୍ରରେ ଖସିପଡ଼ିବା ଯୋଗୁ କମ୍ପାନୀର ୨୭ କର୍ମଚାରୀ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ। ସଦ୍ୟ ପଓ୍ବନ୍‌ ହଂସ ଦୁର୍ଘଟଣାର ପ୍ରକୃତ କାରଣ ଜାଣିବା ପାଇଁ ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣା ତଦନ୍ତ ଟିମ୍‌ (ଏଏଆଇବି) ତଦନ୍ତ କରିବ ବୋଲି ଡିଜିସିଏର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିଲାଗି ଏଏଆଇବିକୁ ଡିଜିସିଏ ସବୁପ୍ରକାର ସହଯୋଗ କରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଦେଶରେ ଘଟୁଥିବା ବଡ଼ ବଡ଼ ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣା ଉପରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଥିବା ସର୍ବୋଚ୍ଚ ତଦନ୍ତ ସଂସ୍ଥା ହେଉଛି ଏଏଆଇବି। ପଓ୍ବନ୍‌ ହଂସ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଓ ତାଙ୍କ ପରିବାର ପାଇଁ ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଜୟନ୍ତ ସିହ୍ନା ଶୋକବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ତିନୋଟି ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ହେବା ପରେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସେ ଟୁଇଟ୍‌ କରିଥିଲେ।
All Right Reserved By

ଜାତୀୟ |

କୋଲକାତାରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ମହାମେଳି: ଦିଲ୍ଲୀରୁ ମୋଦିଙ୍କୁ ହଟାଅ

କୋଲକାତାରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ମହାମେଳି: ଦିଲ୍ଲୀରୁ ମୋଦିଙ୍କୁ ହଟାଅ

କୋଲକାତା,୨୦-୧(ପି.ଟି.):ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଉଭୟ ଶାସକ ଏବଂ ବିରୋଧୀ ଶିବିରରେ ସଜବାଜ ଆରମ୍ଭ ହେଲାଣି। କେନ୍ଦ୍ରର ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସରକାରଙ୍କୁ କ୍ଷମତାଚ୍ୟୁତ କରି ଶାସନ ଡୋରି ଧରିବାକୁ ବିରୋଧୀ ଦଳଗୁଡ଼ିକ  ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ବ୍ୟସ୍ତ ।

ପୁଣି ଅନଶନରେ ବସିବେ ଆନ୍ନା ହଜାରେ

ପୁଣି ଅନଶନରେ ବସିବେ ଆନ୍ନା ହଜାରେ

ମୁମ୍ବାଇ, ୧୯।୧: ଲୋକପାଳ ନିଯୁକ୍ତି ଦାବିରେ ପୁଣି ଅନଶନରେ ବସିବେ ବିଶିଷ୍ଟ ସମାଜସେବୀ ଆନ୍ନା ହଜାରେ। 

ଏଣିକି ଶତ୍ରୁ ହେବେ ଚିତ୍‌: କେ-୯ ବଜ୍ର ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ବୁଲିଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ଏଣିକି ଶତ୍ରୁ ହେବେ ଚିତ୍‌: କେ-୯ ବଜ୍ର ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ବୁଲିଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ସୁରତ, ୧୯।୧: ଲାର୍ସନ ଆଣ୍ଡ ଟୁବ୍ରୋ (ଏଲ୍‌ଆଣ୍ଡଟି) ଆର୍ମଡ ସିଷ୍ଟମ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସକୁ ରାଷ୍ଟ୍ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି।

ଇଭିଏମ୍‌ ହେଉଛି ଏକ ଚୋର ମେସିନ: ଫାରୁକ ଅବଦୁୁଲା

ଇଭିଏମ୍‌ ହେଉଛି ଏକ ଚୋର ମେସିନ: ଫାରୁକ ଅବଦୁୁଲା

କୋଲକତା, ୧୯।୧: ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜିଙ୍କ ମେଗା ରାଲିରେ ଭାଗ ନେଇଛନ୍ତି ନ୍ୟାସନାଲ କନଫରେନ୍ସ ଦଳର ନେତା ତଥା ଜମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀରର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଫାରୁକ ଅବଦୁୁଲା। 

କଙ୍ଗନାଙ୍କ ଧମକରେ ଡରିଗଲା କର୍ନି ସେନା

କଙ୍ଗନାଙ୍କ ଧମକରେ ଡରିଗଲା କର୍ନି ସେନା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୯।୧: ବଲିଉଡ ଅଭିନେତ୍ରୀ କଙ୍ଗନା ରାଣାଓ୍ବତ୍‌ଙ୍କ ଧମକ ଆଗରେ ମୁଣ୍ଡ ନୁଆଁଇଛି କର୍ନି ସେନା। ‘ମଣିକର୍ଣ୍ଣିକା: ଦ କ୍ୱିନ୍‌ ଅଫ୍‌ ଝାନ୍ସି’ ଫିଲ୍ମ ବିରୋଧରେ ହେଉଥିବା ପ୍ରଦର୍ଶନରେ କର୍ନି ସେନା ସାମିଲ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

ଜିମ୍‌ରେ ଗଲା ଜୀବନ

ଜିମ୍‌ରେ ଗଲା ଜୀବନ

ମୁମ୍ବାଇ, ୧୯।୧: ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଥାନେ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଜଣେ ୨୮ ବର୍ଷୀୟ ଯୁବକ ଜିମ୍‌ କରୁ କରୁ ଟଳି ପଡିଛନ୍ତି। ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ହାର୍ଟଆଟାକ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି।

ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟଲୀ ହିଁ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ ଶେଷ ବଜେଟ

ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟଲୀ ହିଁ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ ଶେଷ ବଜେଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୯।୧: କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟଲୀ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଆମେରିକା ଯାଇଛନ୍ତି। ଏହାପରେ ସଂସଦରେ ଶେଷ ବଜେଟ କିଏ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବ ତାକୁ ନେଇ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା।

ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପୂର୍ବରୁ ଆଇଏସଆଇ ଆକ୍ରମଣ ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ: ୩ ସାର୍ପସୁଟର ଗିରଫ

ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପୂର୍ବରୁ ଆଇଏସଆଇ ଆକ୍ରମଣ ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ: ୩ ସାର୍ପସୁଟର ଗିରଫ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୯।୧: ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପୂର୍ବରୁ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଆଇଏସଆଇ ଆକ୍ରମଣ ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ ହୋଇଛି। ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ଏକ ସ୍ପେଶାଲ ସେଲ୍‌(ଏନଡିଆର) ଆଇଏସଆଇ ସହ ଜଡିତ ୩ ଜଣ ସାର୍ପସୁଟରଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। 

ମା’ଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ମୋଦି

ମା’ଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ମୋଦି

ଗାନ୍ଧୀନଗର, ୧୯।୧: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଦୁଇଦିନିଆ ଗୁଜୁରାଟ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଛନ୍ତି। ଏହି ଗସ୍ତ କାଳରେ ଶନିବାର ଗାନ୍ଧୀନଗରରେ ମା’ ହୀରା ବେନ୍‌ଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି ମୋଦି। 

୧୩ ଦିନରେ ୧୬୮ ଜଣଙ୍କଠାରେ ସ୍ବାଇନ ଫ୍ଲୁ ଭୂତାଣୁ

୧୩ ଦିନରେ ୧୬୮ ଜଣଙ୍କଠାରେ ସ୍ବାଇନ ଫ୍ଲୁ ଭୂତାଣୁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୯।୧: ଦେଶରେ ଏବେ ସ୍ବାଇନ ଫ୍ଲୁ ବେକାବୁ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଗତ ୧୩ ଦିନ ଭିତରେ ୧୬୮ ଜଣଙ୍କଠାରେ ସ୍ବାଇନ ଫ୍ଲୁ(ଏଚ୧ଏନ୧) ଭୂତାଣୁ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ଏଥର ବାରାଣସୀରୁ ମୋଦିଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ଲଢିବେ ‘ମୃତବ୍ୟକ୍ତି’

ଏଥର ବାରାଣସୀରୁ ମୋଦିଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ଲଢିବେ ‘ମୃତବ୍ୟକ୍ତି’

ବାରାଣସୀ,୧୯।୧: ଆଗାମୀ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ଏବେଠାରୁ ରାଜନୀତି ହେଲାଣି ସରଗରମ। ମୁଖ୍ୟ ଆସନକୁ ନେଇ ଦଳୀୟ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ହେଲେଣି ଆଶାବାଦୀ। ହେଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଆସନ ବାରାଣସୀରୁ କିଏ ତାଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ଲଢିବେ ତାକୁ ନେଇ ଚାଲିଛି କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନା।

ଗର୍ଜିଲେ ବିରୋଧୀ

ଗର୍ଜିଲେ ବିରୋଧୀ

କୋଲକାତା,୧୯।୧: ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଶନିବାର କୋଲକାତାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ବିରୋଧୀଙ୍କ ମହାମେଣ୍ଟ। ଏଥିରେ ପ୍ରାୟ ୨୦ଟି ବିରୋଧୀ ଦଳର ଟାଣୁଆ ନେତାମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି।