ଜାତୀୟ |

ଭାରତରେ ସମଲିଙ୍ଗୀ ବିବାହ

ଭାରତରେ ସମଲିଙ୍ଗୀ ବିବାହ

ୟଓ୍ବତ୍‌ମାଲ୍‌(ମହାରାଷ୍ଟ୍ର)ଆମେରିକାରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ଇଞ୍ଜିନିୟର ତାଙ୍କର ସମଲିଙ୍ଗୀ ପୁରୁଷ ସାଥୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି। ସମଲିଙ୍ଗୀ ସମ୍ପର୍କ ଅପରାଧୀକରଣର ପୁନର୍ସମୀକ୍ଷା ଲାଗି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ରାଜିହେବାର କିଛିଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ବିବାହ କାର୍ଯ୍ୟ ଡିସେମ୍ବର ୩୦ରେ ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି। ବିବାହ ଉତ୍ସବ ହେଉଥିବା ହୋଟେଲରେ କୌଣସି ଅଘଟଣ ଆଶଙ୍କା କରି ପୋଲିସ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲା। ଅବଶ୍ୟ ଭାରତରେ ସମଲିଙ୍ଗୀ ବିବାହର ଆଇନଗତ ବୈଧତାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ୟଓ୍ବତ୍‌ମାଲ୍‌ ନିବାସୀ ହୃଷିମୋହନ କୁମାର ସଦଓ୍ବାନେ (୪୦) ତାଙ୍କର ପୁରୁଷ ସାଥୀ ତଥା ଭିଏତ୍‌ନାମ୍‌ ବାସିନ୍ଦା କୁହାଯାଉଥିବା ଭିନ୍‌ଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ପୋଲିସ୍‌ ସୁପରିଣ୍ଟେଣ୍ଡେଣ୍ଟ ଦପ୍ତରଠାରୁ ମାତ୍ର କିଛି ଦୂରରେ ଏକ ହୋଟେଲରେ ଏହି ବିବାହକୁ ହୃଷିଙ୍କ ପରିବାର ଓ ବନ୍ଧୁବାନ୍ଧବ ସମର୍ଥନ କରିବା ସହ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଆଶୀର୍ବାଦ ଦେଇଛନ୍ତି।ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ହୃଷି ବମ୍ବେରୁ ଆଇଆଇଟି ପାଶ୍‌ କରିଥିବା ଜଣେ ବି.ଟେକ୍‌ ଇଞ୍ଜିନିୟର। ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ କାଲିଫର୍ନିଆରେ ବାସ କରୁଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଆମେରିକୀୟ ଗ୍ରୀନ୍‌କାର୍ଡ ରହିଛି। ପ୍ରଥମେ ତାଙ୍କର ମାତାପିତା ଏହି ସମଲିଙ୍ଗୀ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ହୃଷି ମାତାପିତାଙ୍କୁ ମନାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ।ହୃଷିଙ୍କ ସୋସିଆଲ୍‌ ମିଡିଆ ଆକାଉଣ୍ଟ୍‌ରେ ପଡ଼ିଥିବା ଫଟୋରୁ ଜଣାପଡୁଛି ଯେ, ୨୦୧୭ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଆମେରିକାରେ ଏକ ସମଲିଙ୍ଗୀ ବିବାହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବା ପରେ ଉଭୟ ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ ଆବଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲେ।ପରସ୍ପରକୁ ଭେଟିବାର ଏକ ଅବସର ବୋଲି ହୋଟେଲ ମାଲିକ କହୁଥିଲେ ହେଁ ଏହି ଦମ୍ପତିଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀମାନେ ବିବାହ ଉତ୍ସବର ଅନେକ ଫଟୋ ଫେସବୁକ୍‌ରେ ଛାଡ଼ିଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ୟଓ୍ବତ୍‌ମାଲ୍‌ରେ ବିବାହ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଫଟୋଗୁଡିକ ଭାଇରାଲ୍‌ ହେବା ପରେ ଶହ ଶହ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହାକୁ ଲାଇକ୍‌ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରଶ୍ନ ହେବାରୁ ଅତିରିକ୍ତ ଏସ୍‌ପି ଅମରସିଂ ଯାଦବ ଏହା ଉପରେ କୌଣସି ମତାମତ ଦେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ। ସମଲିଙ୍ଗୀ ବିବାହର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିବା ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ।

All Right Reserved By

Model This Week

ନିକିତା

ଜାତୀୟ |

ବଳାତ୍କାରୀଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ

ବଳାତ୍କାରୀଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୧।୪(ପି.ଟି.): ଏଣିକି ୧୨ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ବୟସର ଝିଅଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କଲେ ଫାଶୀଦଣ୍ଡ ମିଳିବ। ୧୬ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ବୟସର କନ୍ୟାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବେ। ଏ ସମ୍ପର୍କିତ ଏକ ଅଧ୍ୟାଦେଶକୁ ଶନିବାର ମୋହର ମାରିଛି କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ। ଦେଶରେ ବଳାତ୍କାର ଓ ହତ୍ୟା ଭଳି ଜଘନ୍ୟ ଘଟଣା ବୃଦ୍ଧିପାଉଥିବାରୁ ଦୋଷୀଙ୍କୁ କଠୋର ଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିବା ଲାଗି ପ୍ରଚଳିତ ଆଇନରେ ସଂଶୋଧନ ହେବ।

୧୮ ବର୍ଷ ପରେ ସ୍କ୍ରିନ୍‌ ଶେୟାର୍‌ କରିବେ ମାଧୁରୀ, ଅନିଲ

୧୮ ବର୍ଷ ପରେ ସ୍କ୍ରିନ୍‌ ଶେୟାର୍‌ କରିବେ ମାଧୁରୀ, ଅନିଲ

ବମ୍ବେ,୨୧।୪: ବଲିଉଡ ଷ୍ଟାର ମାଧୁରୀ ଦୀକ୍ଷିତ ଓ ଅନିଲ କପୁର ୧୮ ବର୍ଷ ପରେ ପୁଣି ଥରେ ସ୍କ୍ରିନ୍‌ ଶେୟାର କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଆଗାମୀ ଫିଲ୍ମ ‘ଟୋଟଲ ଧମାଲ୍‌’ ରେ ଦୁହେଁ ଏକାଠି ନଜର ଆସିବେ।

ବଳାତ୍କାର ମାମଲାକୁ ନେଇ ମତ ରଖିଲେ ହେମା

ବଳାତ୍କାର ମାମଲାକୁ ନେଇ ମତ ରଖିଲେ ହେମା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧।୪: ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର ଘଟଣା ଦେଶରେ ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ନେଇ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ମଥୁରାର ଭାଜପା ସାଂସଦ ତଥା ବଲିଉଡ ଅଭିନେତ୍ରୀ ହେମାମାଳିନୀ ତାଙ୍କ ମତ ରଖିଛନ୍ତି।

ଶେଷ ହେଲା ‘ଦ ଆକ୍ସିଡେଣ୍ଟାଲ ପ୍ରାଇମିନିଷ୍ଟର’ର ଶୁଟିଂ

ଶେଷ ହେଲା ‘ଦ ଆକ୍ସିଡେଣ୍ଟାଲ ପ୍ରାଇମିନିଷ୍ଟର’ର ଶୁଟିଂ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧।୪: ଆମେରିକାରରେ ଶୁଟିଂ ଚାଲିଥିବା ଅପ୍‌ କମିଙ୍ଗ ପଲିଟିକାଲ ଡ୍ରାମା ଫିଲ୍ମ ‘ଦ ଆକ୍ସିଡେଣ୍ଟାଲ ପ୍ରାଇମିନିଷ୍ଟର’ର ଶୁଟିଂ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏଥିରେ ଲିଡ୍‌ ରୋଲରେ ଥିବା ବଲିଉଡ ଅଭିନେତା ଅନୁପମ ଖେର୍‌ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା କହିଛନ୍ତି।

ଭାଜପା ଛାଡିଲେ ୟଶଓ୍ବନ୍ତ

ଭାଜପା ଛାଡିଲେ ୟଶଓ୍ବନ୍ତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧।୪: ଭାଜପାର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ତଥା ଏନ୍‌ଡିଏ ସରକାରଙ୍କ ସମୟରେ ଅର୍ଥ ବିଭାଗ ଭଳି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ୟଶଓ୍ବନ୍ତ ସିହ୍ନା ଭାଜପା ଛାଡିଥିବା ଶନିବାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ଶିଶୁ ବଳାତ୍କାରୀଙ୍କୁ ଫାଶୀ

ଶିଶୁ ବଳାତ୍କାରୀଙ୍କୁ ଫାଶୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧।୪: ନାବାଳିକା ଅର୍ଥାତ୍‌ ୧୨ ବର୍ଷ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କନ୍ୟା ସନ୍ତାନଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗରେ ଦୋଷୀଙ୍କୁ ଫାଶୀ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଦେବା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ମଞ୍ଜୁରୀ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଶନିବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବାସଭବନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଏବେ ସରକାର ଏଥିପାଇଁ ଅଧ୍ୟାଦେଶ ଜାରି କରିବେ।

ସୁରଟ ବଳାତ୍କାର ମାମଲା: ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ସୁରଟ ବଳାତ୍କାର ମାମଲା: ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଅହମ୍ମଦାବାଦ,୨୧।୪: ସୁରଟ ବଳାତ୍କାର ଓ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଶନିବାର ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଅହମ୍ମଦାବାଦରୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ସୁରଟର ବେସ୍ତାନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଏକ ଖେଳ ପଡିଆ ନିକଟରୁ ଏପ୍ରିଲ ୬ରେ ଜଣେ ୯ରୁ ୧୧ ବର୍ଷ ବୟସର ନାବାଳିକାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା।

ଆଶାରାମ ବାପୁ ବଳାତ୍କାର ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ପୂର୍ବରୁ ସୁରକ୍ଷା କଡାକଡି

ଆଶାରାମ ବାପୁ ବଳାତ୍କାର ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ପୂର୍ବରୁ ସୁରକ୍ଷା କଡାକଡି

ଯୋଧପୁର,୨୧।୪: ରାଜସ୍ଥାନ ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଆଶାରାମ ବାପୁ ବଳାତ୍କାର ମାମଲାର ଶୁଣାଣିକୁ ନେଇ କୌଣସି ଅପ୍ରୀତିକର ପିରିସ୍ଥିତିକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ କଡାକଡି କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିବା କଥା ଯୋଧପୁର ପୋଲିସ ଶୁକ୍ରବାର ସୂଚନା ଦେଇଛି।

ବିଜୁଳି ନ ଥାଇ ବିଲ୍‌ ପଇଠ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି

ବିଜୁଳି ନ ଥାଇ ବିଲ୍‌ ପଇଠ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି

ସମ୍ଭାଲ,୨୧।୪: ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର କେରଲା ଗାଁ ଏବେବି ରହିଛି ଅନ୍ଧକାର ଭିତରେ। ସୂର୍ଯ୍ୟ ଅସ୍ତ ହେଲେ ଏଠି ସବୁଆଡେ ଅନ୍ଧାର। ପ୍ରାୟ ୧୦ ବର୍ଷ ହେବ ଏଠାରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍‌ ପୋଲ୍‌ ବସିଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଜୁଳି ସଂଯୋଗ ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ବିଜୁଳି ଆଲୋକ ଦେଖିବା ଆଶା ଛାଡି ଦେଇଛନ୍ତି।

ସ୍ଥଗିତ ହେଲା ଅବୁ ସଲେମଙ୍କ ବିବାହ

ସ୍ଥଗିତ ହେଲା ଅବୁ ସଲେମଙ୍କ ବିବାହ

ବମ୍ବେ,୨୧।୪: ନଭି ମୁମ୍ବାଇ କମିଶନର ଶନିବାର ୧୯୯୩ ବମ୍ବେ ବିସ୍ଫୋରଣର ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅବୁ ସଲେମଙ୍କ ପାରୋଲ ଦରଖାସ୍ତକୁ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ସାୟଦ ବାହାର କୌଶରଙ୍କୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ କରିବାକୁ ସଲେମ ୪୫ ଦିନର ପାରୋଲ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ।

ନିଜକୁ ସମ୍ଭାଳି ପାରିଲାନି ପୋଲିସ

ନିଜକୁ ସମ୍ଭାଳି ପାରିଲାନି ପୋଲିସ

ଇନ୍ଦୋର,୨୧।୪: ଗୋଟିଏ ପଟେ କଠୁଆ ଓ ଉନ୍ନାଓ ବଳାତ୍କାର ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଦେଶରେ ରାଜନୀତି, ବିରୋଧ, ଆକ୍ରୋଶ ଥମି ନ ଥିବା ବେଳେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଇନ୍ଦୋରରେ ଘଟିଥିବା ଘଟଣା ପୁଣି ଥରେ ନାରୀ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।

ପିଜା ମାଗିବାରୁ ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ସବ୍‌ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର

ପିଜା ମାଗିବାରୁ ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ସବ୍‌ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର

ଲକ୍ଷ୍ନୌ,୨୧।୪: ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା ପିଜା ମାଗିବା। ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ଲକ୍ଷ୍ନୌର ଜଣେ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ମାଲିକ ଥାନାକୁ ଏଫ୍‌ଆଇଆର୍‌ ଦେବାକୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ ସେଠାରେ ଥିବା ଜଣେ ମହିଳା ସବ୍‌ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ତାଙ୍କୁ ପିଜା ମାଗିବା ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ଉକ୍ତ ସବ୍‌ ଇନ୍ସପେକ୍ଟରଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରାଯାଇଛି।