ରାଜ୍ୟ |

ସଙ୍କଟ ଟାଳିବାକୁ ତତ୍ପରତା

ସଙ୍କଟ ଟାଳିବାକୁ ତତ୍ପରତା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୩।୧(ପି.ଟି): ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ୪ ଜଣ ବରିଷ୍ଠ ବିଚାରପତି ଶୁକ୍ରବାର ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀ କରି ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଦୀପକ ମିଶ୍ର ଏବଂ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତର କାର୍ଯ୍ୟଧାରା ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇବା ପରେ ସାରା ଦେଶରେ ବିତର୍କ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ସରକାର ଏହାକୁ ଅଦାଲତର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ କହି ଏଡ଼ାଇ ଯାଇଛି। ଦେଖାଦେଇଥିବା ବିବାଦର ସମାଧାନ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ହୋଇଯିବ ବୋଲି ଆଟର୍ନି ଜେନେରାଲ କେ.କେ. ଭେନୁଗୋପାଳ ଆଶାବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିବାବେଳେ ସମାଧାନର ବାଟ ଖୋଜିବା ସକାଶେ ଆଗକୁ ଆସିଛି ବାରକାଉନ୍‌ସିଲ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ (ବିସିଆଇ)। ବିସିଆଇର ସଦସ୍ୟମାନେ ଶନିବାର ଏକତ୍ର ହୋଇ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ସେହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଅନୁଯାୟୀ ବିସିଆଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ସଙ୍କଟର ସମାଧାନ ସକାଶେ ବିଚାରପତିମାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ୭ ଜଣିଆ ଟିମ୍‌ ଗଠନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଟିମ୍‌ର ସଦସ୍ୟମାନେ ଉପରୋକ୍ତ ୪ ବରିଷ୍ଠ ବିଚାରପତି ଓ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତିଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ବିଚାରପତିମାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବେ। ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତରେ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀକୁ ନେଇ ଯେଉଁ ସଙ୍କଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ସେଥିରୁ କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ଦଳ କିମ୍ବା ନେତା ଫାଇଦା ନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ବୋଲି ବିସିଆଇର ପ୍ରସ୍ତାବରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି।
ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ବାର୍‌ ଆସୋସିଏଶନ୍‌ (ଏସ୍‌ସିବିଏ) ମଧ୍ୟ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ପ୍ରଧାନବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ମିଶ୍ର ଏବଂ ୪ ବରିଷ୍ଠ ବିଚାରପତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ମତଭେଦକୁ ନେଇ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତର ଏକ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବେଞ୍ଚରେ ବିବେଚନା କରାଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି ସଂଘ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ଏସ୍‌ସିବିଏର ସଭାପତି ତଥା ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀ ବିକାଶ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସମସ୍ତ ଜନସ୍ବାର୍ଥ ମାମଲା ପ୍ରଧାନବିଚାରପତି କିମ୍ବା ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତ କଲେଜିୟମ୍‌ର ଅଂଶ ହୋଇଥିବା ବରିଷ୍ଠ ବିଚାରପତିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦେଖାଯିବା ଉଚିତ। ବିସିଆଇ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମନାନ୍‌ କୁମାର ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସାତଜଣିଆ ଟିମ୍‌ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ସମସ୍ତ ବିଚାରପତିଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କରିବା ସହ ସେମାନଙ୍କର ମତାମତ ନେବ। ବିଚାରପତିମାନଙ୍କର ଏଭଳି ପ୍ରସଙ୍ଗ ସାଧାରଣରେ ପ୍ରକାଶ ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।
ଶୁକ୍ରବାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ୪ ବରିଷ୍ଠ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ଜେ. ଚେଲାମେଶ୍ୱର, ରଞ୍ଜନ ଗୋଗୋଇ, ଏମ୍‌.ବି. ଲୋକୁର ଏବଂ କୋରିଏନ୍‌ ଯୋଶେଫ୍‌ ଅଚାନକ ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀ ଡାକି ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ମିଶ୍ରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବସ୍ତୁତଃ ବିଦ୍ରୋହ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି କୌଣସି କଥା ଶୁଣୁନାହାନ୍ତି। ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତର ପ୍ରଶାସନିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଭୁଶୁଡ଼ି ପଡ଼ୁଛି, ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପାଇଁ ବିପଦ ବୋଲି ସେମାନେ ମତ ଦେଇଥିଲେ। ଏହାକୁ ନେଇ ନ୍ୟାୟପାଳିକାରେ କମ୍ପନ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଉକ୍ତ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀ ଯୋଗୁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ସଙ୍କଟର ସମାଧାନ ପାଇଁ ବିସିଆଇ ଏବଂ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ବାର ଆସୋସିଏଶନ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛି। ତେବେ ଏ ନେଇ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଅଦ୍ୟାବଧି କୌଣସି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିନାହାନ୍ତି।

All Right Reserved By

Model This Week

Model This Week

ରାଜ୍ୟ |

ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର ଉଦ୍‌ବେଗଜନକ

ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର ଉଦ୍‌ବେଗଜନକ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୪।୪(ବ୍ୟୁରୋ)- ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ହେଉଥିବା ଅପରାଧ ବିରୋଧରେ ସରକାର ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନୁକୁ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦେଇଛନ୍ତି। ୨୦୧୭ରେ ବଳାତ୍କାର ଜନୀତ ମାମଲାଗୁଡିକର ଦଣ୍ଡ ବିଧାନ ହାର ୧୬.୯୦ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ମହିଳା,ଶିଶୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ବର୍ଗଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଓ ନିରାପତ୍ତା ଯୋଗାଇ ଦେବା ସରକାରଙ୍କ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକତା।

ପାର୍ସଲ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣା, ପୁଞ୍ଜିଲାଲ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ: ଡିଜିପି

ପାର୍ସଲ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣା, ପୁଞ୍ଜିଲାଲ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ: ଡିଜିପି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୪।୪(ବ୍ୟୁରୋ)- ରାଜ୍ୟରେ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ ଖେଳାଇଥିବା ପାଟଣାଗଡ ପାର୍ସଲ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ହେବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଡିଜିପି ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ଶର୍ମା। ଭଇଁସା ଜ୍ୟୋତି ବିକାଶ କଲେଜ ଅଧ୍ୟାପକ ପୁଞ୍ଜିଲାଲ ମେହେର ଘଟଣାର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ବୋଲି କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ତଦନ୍ତରୁ ଜଣାପଡିଛି।

ମେ ୨୫ରେ ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲ ବନ୍ଦ ଚେତାବନୀ

ମେ ୨୫ରେ ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲ ବନ୍ଦ ଚେତାବନୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୪।୪(ବ୍ୟୁରୋ)- ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲଗୁଡିକ ପାଇଁ ନୂତନ କ୍ଲିନିକାଲ ଏଷ୍ଟାବ୍ଲିଶମେଣ୍ଟ ଆଇନ ଆଣିବାକୁ ନିଖିଳ ଓଡ଼ିଶା ବେସରକାରୀ ମେଡିକାଲ ଫୋରମ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ଫୋରମ୍‌ ସରକାରଙ୍କୁ ଏକମାସ ସମୟ ଦେଇଛି। ଏହି ସମୟ ଭିତରେ ଆଇନ ନ ଆଣିଲେ ଆସନ୍ତା ମେ ୨୫ ତାରିଖରେ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲଗୁଡିକୁ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯିବ।

ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ, ୭ ଜୁଆଡ଼ି ଗିରଫ

ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ, ୭ ଜୁଆଡ଼ି ଗିରଫ

ବାରଙ୍ଗ,୨୪।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବିଞ୍ଝାଗିରି ଗ୍ରାମରେ ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଚନ୍ଦକା ପୋଲିସ ଏକ ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ କରି ୭ଜଣ ଜୁଆଡ଼ିଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି।

ବନ ବିଭାଗ ବିଫଳ: ଆଖି ବୁଜିଲା ଆହତ ହାତୀ

ବନ ବିଭାଗ ବିଫଳ: ଆଖି ବୁଜିଲା ଆହତ ହାତୀ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ୍‌, ୨୪ା୪-ଦୀର୍ଘ ୪ଦିନ ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ଛଟପଟ ହେବାପରେ ଶେଷରେ ଆଖି ବୁଜିଛି ଟ୍ରେନ୍‌ ଧକ୍କାରେ ଆହତ ମାଈହାତୀ। ହାତୀକୁ ବଞ୍ଚାଇବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି ବନ ବିଭାଗ। ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ଚିକିତ୍ସା ହୋଇ ନ ପାରିବାରୁ ହାତୀ ମୃତ୍ୟୁମୁଖରେ ପଡ଼ିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ପରିବେଶବିତ୍‌। ଏହାପରେ ପଦାରେ ପଡ଼ିଛି ବନ ବିଭାଗ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଚରମ ଅବହେଳା।

ଯୌନପୀପାସୁ ପୂଜକ: ମହିଳାଙ୍କୁ ନିଶା ଦେଇ ଅସଦାଚରଣ

ଯୌନପୀପାସୁ ପୂଜକ: ମହିଳାଙ୍କୁ ନିଶା ଦେଇ ଅସଦାଚରଣ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୪।୪(ବ୍ୟୁରୋ)- ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ବାହାନାରେ ନିଶା ଦେଇ ଅସଦାଚରଣ କରାଯାଇଛି। ଏଭଳି ଜଘନ୍ୟ କାଣ୍ଡ ଘଟାଇଛନ୍ତି ଜଣେ ମନ୍ଦିର ପୂଜକ। ମହିଳା ଜଣକ ବିରୋଧ କରିବାରୁ ଶେଷରେ ସେ ଅସଦାଚରଣ ସମୟରେ ରେକର୍ଡିଂ କରିଥିବା ଭିଡିଓକୁ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଭାଇରାଲ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଘଟଣାଟି ଘଟିଛି ଲକ୍ଷ୍ମୀସାଗର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଝାରପଡ଼ା ଅଞ୍ଚଳରେ।

କାରକୁ ପିଟିଲା କାର, ୨ ଆହତ

କାରକୁ ପିଟିଲା କାର, ୨ ଆହତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୪।୪(ବ୍ୟୁରୋ)- ବାଣୀବିହାର ନିକଟ ସତ୍‌ସଙ୍ଗବିହାର ସମ୍ମୁଖ ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଏକ କାରକୁ ଅନ୍ୟ ଏକ କାର ପଛ ପଟୁ ଧକ୍କା ଦେବାରୁ ୨ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହ ଯୋଗୁ ଆଗୁଆ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହ ଯୋଗୁ ଆଗୁଆ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୪।୪(ବ୍ୟୁରୋ)- ବୁଧବାରଠାରୁ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଓ ବେସରକାରୀ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି ରହିବ। ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହ ଜାରି ରହିଥିବାରୁ ସରକାର ସ୍କୁଲ ଛୁଟି ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନରୁ ୨ ନାବାଳକଙ୍କୁ ଠେଲିଦେଲେ ମଦ୍ୟପ

ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନରୁ ୨ ନାବାଳକଙ୍କୁ ଠେଲିଦେଲେ ମଦ୍ୟପ

ରାୟଗଡ଼ା ଅଫିସ, ୨୪।୪- ରାୟଗଡା-କୋରାପୁଟ ଇଣ୍ଟରସିଟି ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନରୁ ଜଣେ ମଦ୍ୟପ ୨ଜଣ ବାଳକଙ୍କୁ ଠେଲିଦେବାରୁ ସେମାନେ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆହତମାନେ ହେଲେ ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା କାଶୀପୁର ବ୍ଲକ ରେଙ୍ଗା ପଞ୍ଚାୟତ ଡାବାଡିଗୁଡା ଗ୍ରାମର ସନ୍ତୋଷ ନାୟକ ଓ ଲଛମନ ନାୟକ।

ବ୍ରଜରାଜନଗର ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟଣା: ୩ ଜଣଙ୍କୁ ଆଜୀବନ ଜେଲ

ବ୍ରଜରାଜନଗର ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟଣା: ୩ ଜଣଙ୍କୁ ଆଜୀବନ ଜେଲ

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ,୨୪। ୪: ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲା ବ୍ରଜରାଜନଗରରେ ଘଟିଥିବା ଏକ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ରାୟ ମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ ପ୍ରତିବାଦରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ତାଲା ପକାଇଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

କଣ୍ଟାପଡ଼ା,୨୪।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଓଲଟପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଅଡ଼ଶପୁର ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଜଣେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ କରାଯିବା ପ୍ରତିବାଦରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଅଡ଼ଶପୁର ଗ୍ରାମବାସୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ତାଲା ପକାଇଛନ୍ତି।

ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର ପ୍ରସଙ୍ଗ: ଗୃହରେ ବିବୃତି ରଖିଲେ ସଂସଦୀୟ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ

ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର ପ୍ରସଙ୍ଗ: ଗୃହରେ ବିବୃତି ରଖିଲେ ସଂସଦୀୟ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୪।୪(ବ୍ୟୁରୋ): ବାଚସ୍ପତିଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପରେ ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ସଂସଦୀୟ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ବିକ୍ରମ କେଶରୀ ଆରୁଖ ମଙ୍ଗଳବାର ଗୃହରେ ବିବୃତି ରଖିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସରକାର ମହିଳା, ଶିଶୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ସମସ୍ତ ବର୍ଗଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଓ ନିରାପତ୍ତା ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଆସିଛନ୍ତି।