Dharitri News
ବାଲେଶ୍ୱର

ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ପରେ ଚାଲିବନି ଡ଼ଙ୍ଗା

ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ପରେ ଚାଲିବନି ଡ଼ଙ୍ଗା ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ ,୧୨।୧-ଆସନ୍ତା ଫେବୃୟାରୀ ୧୪ ତାରିଖରେ ମହାଶିବରାତ୍ରୀ। ଏଥିଲାଗି ଭଦ୍ରକ ଜିଲାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଆରଡିର ଆଖଣ୍ଡଳ ମଣି ଶୈବପୀଠରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଉଭୟ ସ୍ଥଳ ଓ ଜଳପଥରେ ଯାତ୍ରୀମାନେ ପୀଠକୁ ଆସି ଜାଗର ଯାତ୍ରା ଦେଖିଥାନ୍ତି। ଚାନ୍ଦବାଲିରୁ ଆରଡି ଯାଏ ଡଙ୍ଗା ଓ ଲଞ୍ଚ ଚଳାଚଳ କରିଥାଏ। ବୈତରଣୀ ନଦୀ ଆରପଟେ ଥିବା ପଡୋଶୀ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା, ଜଗତସିଂହପୁର, ଯାଜପୁର ଜିଲାର ଶତାଧିକ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ୩ଟି ନଦୀଘାଟ ଦେଇ ରାତି ଓ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପୀଠକୁ ଆସିଥାନ୍ତି। ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଭିଡକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏଥର କଡା ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେବ । ଉଭୟ ସ୍ଥଳ ଓ ଜଳପଥରେ ତ୍ରିସ୍ତରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ପରେ ସବୁ ନଦୀଘାଟରେ ଡଙ୍ଗା ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ ରହିବ। ଶୁକ୍ରବାର ପ୍ରଶାସନିକ ସ୍ତରରେ ବସିଥିବା ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକରେ ଏ ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି। ତେବେ ନଦୀଘାଟ ଉପରେ ପ୍ରଥମ କରି ଏଭଳି କଟକଣା ଜାରି ହେଲେ ବହୁ ଭକ୍ତ ସୁନାବେଶ ଓ ମହାଦୀପ ଦର୍ଶନ ସୁବିଧାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଆରଡିରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ଼କୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏଥର ଜାଗାର ଯାତ୍ରାକୁ ଅଧିକ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଭାବେ ପାଳନ କରିବା ଲାଗି ବସିଥିବା ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଆରୋପ କରାଯାଇଥିଲା। ଜିଲାପାଳ ତଥା ଜାଗର କମିଟିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜ୍ଞାନ ରଞ୍ଜନ ଦାସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। ଉପଜିଲାପାଳ ତଥା ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟବୋର୍ଡର ମ୍ୟାନେଜିଂ ଟ୍ରଷ୍ଟି ନରୋତ୍ତମ ବେହେରା ବୈଠକ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ । ଜାଗର ଦିନ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ନୀତିକାନ୍ତି ଓ ନୀତିନିର୍ଘଣ୍ଟ ସମ୍ପର୍କରେ ସେବାୟତ ବିଜୟ କୁମାର ଦାଶ ବିବରଣୀ ପ୍ରଦାନ କରିିଥିଲେ। ପରମ୍ପରା ଅନୁଯାୟୀ ଏଥର ଭୋର ସାଢେ ୪ଟାରେ ମନ୍ଦିର ଚୂଡାକୁ ମହାଦୀପ ଉଠିବ । ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନ ସବୁଧା ନିମନ୍ତେ ବ୍ୟାପକ ପୋଲିସ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ। ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ପରେ ଡଙ୍ଗା ଚଳାଚଳକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ । ତେବେ ଦିନବେଳା ନଦୀ ପାର ହୋଇ ଆସୁଥିବା ଭକ୍ତଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ଅଗ୍ନଶମ ବିଭାଗ ସମେତ ଓଡ୍ରାଫ ଟିମ ମୂତୟନ ରହିବେ । ଏହାବ୍ୟତୀତ ପୀଠରେ ଅସ୍ଥାୟୀ ପାଇଖାନା ନିର୍ମାଣ, ଆଲୋକ ସେବା, ଅସ୍ଥାୟୀ ଟ୍ୟାଙ୍କର ଯୋଗେ ପାନୀୟଜଳ ଯୋଗାଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆଦି କରାଯିବା ପାଇଁ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲା। ବୈଠକରେ ଜିଲାପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଦ୍ୱିଜବର ରାଉତ, ଧାମନଗର ଏସଡିପିଓ ମନୋରଞ୍ଜନ ସାମଲ, ଜିଲା ଲୋକସର୍ମ୍ପକ ଅଧିକାରୀ ଗୋଲଖଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରା , ଚାନ୍ଦବାଲି ତହସିଲିଦାର ପ୍ରେମାଂଶୁ ଚାନ୍ଦ, କନିକା ରାଜାଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧି ମାୟାଧର ବାରିକ, ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳକ ବିଦ୍ୟାଧର ପଲାଇ,ସେବାୟତ ପ୍ରତିନିଧି ଆଶିଷି ପାଢୀ, ସ୍ଥାନୀୟ ସରପଞ୍ଚ ଅରବିନ୍ଦ ପାଢୀ, କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ପରିଚାଳକ ସୁଧାକର ବିଶ୍ୱାଳ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଚଳିତବର୍ଷ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଫେରିଘାଟ ବନ୍ଦ ରଖିବା ସକାଶେ ପ୍ରଶାସନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ଘଟଣାକୁ ଭକ୍ତ ଓ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ସହଜରେ ଗ୍ରହଣ କରି ପାରି ନାହାନ୍ତି। ନଦୀଘାଟରେ ସୁରକ୍ଷା ଓ ଆଲୋକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନ କରି ପ୍ରଶାସନ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବାରୁ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ଓ ସୁରକ୍ଷା ଉଭୟକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବାକୁ ଦାବି ହୋଇଛି।

ବାଲେଶ୍ୱର

ଜନଶତାବ୍ଦୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ବନ୍ଦ ଚକ୍ରାନ୍ତ

ଜନଶତାବ୍ଦୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ବନ୍ଦ ଚକ୍ରାନ୍ତ

ବଡ଼ବିଲ, ୨୩।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-୨୦୦୨-୩ ରେଳ ବଜେଟରେ ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗ, ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ଓ ଓଡ଼ିଶାକୁ ସଂଯୋଗ କରିବା ଲାଗି ହାଓ୍ବଡା-ବଡ଼ବିଲ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ସୁପରଫାଷ୍ଟ ଟ୍ରେନ ଜନଶତାବ୍ଦୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଟ୍ରେନର ଘୋଷଣା ହୋଇଥିଲା।

ଖଟୁଆପାଟଣାରେ ମଇଁଷି ମଡ଼କ

ଖଟୁଆପାଟଣାରେ ମଇଁଷି ମଡ଼କ

ଆରଡ଼ି,୨୩।୨ (ଡି.ଏନ.ଏ.) - ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକର ସୁନ୍ଦରପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଖଟୁଆପାଟଣା ଗାଁରେ ମଇଁଷି ମଡ଼କ ଦେଖାଦେଇଛି। ଗାଁରେ ୩୨ ପରିବାର ମଇଁଷି ପାଳନ କରି ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ କରନ୍ତି।

ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ତାମିଲନାଡୁ ପୋଲିସ

ବନ୍ତ,୨୩।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.) - ତାମିଲନାଡୁ ପୋଲିସ ଗୁରୁବାର ଏଠାକୁ ଆସି କେନ୍ଦୁଆପଦା ଫାଣ୍ଡି ପୋଲିସ ସହାୟତାରେ ବରପଦୀ (ରସିଦପୁର)ଗ୍ରାମର ମାନସ ବେହେରା ନାମକ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି।

ପ୍ରଥମ ଦିନରେ କପି କରି ଧରାପଡ଼ିଲେ ୧୦ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ

ପ୍ରଥମ ଦିନରେ କପି କରି ଧରାପଡ଼ିଲେ ୧୦ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ, ୨୩। ୨- ଭଦ୍ରକ ଜିଲାର ୭ଟି ବ୍ଲକରେ ୧୨୦ଟି ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରେ ୩୧୮ଟି ହାଇସ୍କୁଲର ପ୍ରାୟ ୨୫ ହଜାର ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ଶୁକ୍ରବାର ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ବିଶୃଙ୍ଖଳା: ହୋଇପାରିଲାନି ଆଲୋଚନା

ବିଶୃଙ୍ଖଳା: ହୋଇପାରିଲାନି ଆଲୋଚନା

ବନ୍ତ,୨୩। ୨ - ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବନ୍ତ ବ୍ଲକସ୍ଥିତ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ପରିସରରେ ଶୁକ୍ରବାର ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତିର ୫ମ ସାଧାରଣ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

୭ ବଖରା ଜଳିଗଲା

ବନ୍ତ,୨୩।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବନ୍ତ ତହସିଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଆଡ଼ିଆ ପଞ୍ଚାୟତର ଜିରିଣା ଗ୍ରାମରେ ଶୁକ୍ରବାର ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ୭ ବଖରା ଜଳିଯାଇଛି।

‘ଧନୁଷ’ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ପରୀକ୍ଷଣ

‘ଧନୁଷ’ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ପରୀକ୍ଷଣ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୨୩।୨- ବାଲେଶ୍ୱର ଚାନ୍ଦିପୁର ସ୍ଥିତ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଉନ୍ନୟନ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥା(ଡିଆର୍‌ଡିଓ) ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର ସ୍ବଳ୍ପ ଦୂରଗାମୀ ବାଲାଷ୍ଟିକ୍‌ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ‘ଧନୁଷ’ର ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଛି।

ସତ୍ୟସାଇ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍‌: ୩ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଚାମ୍ପିୟନ

ସତ୍ୟସାଇ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍‌: ୩ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଚାମ୍ପିୟନ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୨୩।୨- ‘ସତ୍ୟସାଇ ପ୍ର୍ରିମିୟର ଲିଗ୍‌’ ବାଲେଶ୍ୱର ପରମିଟ୍‌ ପଡ଼ିଆରେ ଗୁରୁବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ୩ଟି ବିଭାଗରେ ଖେଳ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଯୁକ୍ତ୨ ବିଜ୍ଞାନରେ ଫକୀରମୋହନ କଲେଜ, ଡିପ୍ଲୋମାରେ ରମାରାଣି କଲେଜ ଏବଂ ଡିଗ୍ରୀରେ ବିସିଇଟି କଲେଜ ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଛି।

୩୫୯୪୦ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୬୮୭ ଅନୁପସ୍ଥିତ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ/ସିମୁଳିଆ/ସୋର/ବାହାନଗା/ ଖନ୍ତାପଡ଼ା ,୨୩।୨-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲାରେ କଡ଼ାସୁରକ୍ଷା ମଧ୍ୟରେ ଶୁକ୍ରବାର ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷାର ପ୍ରଥମଦିନ ଶାନ୍ତିଶୃଙ୍ଖଳାରେ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଜିଲାରେ ୧୬୮ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର, ୩୫୯୪୦ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ପରୀକ୍ଷା ଥିବା ବେଳେ ୬୮୭ ଜଣ ଅନୁପସ୍ଥିତ ରହିଥିଲେ।

କାୟା ବିସ୍ତାର କରୁଛି ଜଣ୍ଡିସ୍‌

ଖଇରା, ୨୩।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଖଇରା ବ୍ଳକ ଶ୍ୟାମସୁନ୍ଦରପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ଶ୍ରୀରାମପୁର ଗ୍ରାମରେ ଜଣ୍ଡିସ୍‌ ରୋଗର ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ ଦେଖାଦେଇଛି। ଗତ ୬ଦିନରେ ୧୦ଜଣ ଏଥିରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ମାର୍ଚ୍ଚ ୬ରୁ ଯୁକ୍ତ୨ ପରୀକ୍ଷା

ମାର୍ଚ୍ଚ ୬ରୁ ଯୁକ୍ତ୨ ପରୀକ୍ଷା

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୨୩।୨- ଆସନ୍ତା ମାର୍ଚ୍ଚ ୬ ତାରିଖରୁ ଯୁକ୍ତ୨ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଏଥିଲାଗି ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି। ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲାପାଳ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ରାଉତ ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ଏକ ବୈଠକରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରି ପରୀକ୍ଷା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ତ ବିଷୟକୁ ତର୍ଜମା କରିଛନ୍ତି।

ଲାଞ୍ଚ ମାମଲା : ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀ , ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ଜେଲ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୩।୨- ଜଣେ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆଡମିସନ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରରରେ ଠିକଣା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ପାଇଁ ୨୦୧୨ ମସିହାରେ ୩ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେବା ଘଟଣାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବିଶୋଇ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀ। ଏହି ମାମଲାକୁ ବିଚାର କରି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜଜ ତାରାପ୍ରସାଦ ରଥ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ପ୍ରମିଳା ମାର୍ଣ୍ଡି ଏବଂ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ମଧୁସୂଦନ ମୁର୍ମୁଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତିି। ତେବେ ପ୍ରମିଳାଙ୍କୁ ୧ବର୍ଷ ଜେଲ ସହ ୫ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଆଦେଶ ହୋଇଛି। ଜରିମାନା ଟଙ୍କା ଅନାଦେୟ ଅଧିକ ୩ମାସ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ରାୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି। ସେହିପରି ମଧୁସୂଦନଙ୍କୁ ୬ମାସ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ସହ ୩ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଆଦେଶ ହୋଇଛି। ଜରିମାନା ଅନାଦେୟ ଅଧିକ ୨ମାସ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ରାୟରେ ଉଲ୍ଳେଖ ଅଛିି।