ବାଲେଶ୍ୱର

ଭଦ୍ରକ ଷ୍ଟେଶନରେ ତିଆରି ହେବ ଯନ୍ତ୍ର ଚାଳିତ ଫୁଟ୍‌ ଓଭର ବ୍ରିଜ

ଭଦ୍ରକ ଷ୍ଟେଶନରେ ତିଆରି ହେବ ଯନ୍ତ୍ର ଚାଳିତ ଫୁଟ୍‌ ଓଭର ବ୍ରିଜ
ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୨।୧- ଇଷ୍ଟକୋଷ୍ଟ ରେଲୱେ ଜେନେରାଲ ମ୍ୟାନେଜର ଉମେଶ ସିଂ ଶୁକ୍ରବାର ଭଦ୍ରକ ରେଳଷ୍ଟେଶନ ପରିଦର୍ଶନରେ ଆସି ସମୀକ୍ଷା କରି ଫେରିଛନ୍ତି। ଷ୍ଟେଶନରେ ଲାଗି ରହିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ ସମୀକ୍ଷା କରିବା ଅସରରରେ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ଷ୍ଟେଶନ ପାର୍ଶ୍ୱବର୍ତ୍ତୀ ପୁରୁଣା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରକୁ ସେ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ଭଦ୍ରକ ଷ୍ଟେସନକୁ ଆଦର୍ଶ ଷ୍ଟେଶନରେ ପରିଗଣିତ କରାଯିବା ଲାଗି ହେଉଥିବା ଉନ୍ନତିମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ଷ୍ଟେଶନ ମ୍ୟାନେଜର ଓ ଅନ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ସେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଏଠି ପ୍ରାଥମିକତା ଭିତ୍ତିରେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ଯନ୍ତ୍ର ଚାଳିତ ପାଦଚଲା ରାସ୍ତା ବା ଫୁଟ ଓଭର ବ୍ରିଜ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ, ଷ୍ଟେଶନ ଭିତରେ ଥିବା ବ୍ରିଟିଶ ଅମଳର ଦୁର୍ବଳ ଫୁଟ ବ୍ରିଜର ମରାମତି ଓ ନିର୍ମାଣ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ସିଂ କହିଥିଲେ । ସମୀକ୍ଷାପରେ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସିଂ ସୂଚନା ଦେବା ବେଳେ ଭଦ୍ରକ ସମେତ ଅନ୍ୟ ରିମୋଟ ଏରିଆରେ ଥିବା ୩୨ଟି ଷ୍ଟେଶନରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ ସାଙ୍ଗକୁ ୱାଇଫାଇ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଜେନେରାଲ ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କ ଗସ୍ତ ଅବସରରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପୂର୍ବତନ କାଉନସିଲର କାମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡା, ମଦନ ମୋହନ ନାୟକ, ବର୍ତ୍ତମାନର କାଉନସିଲର ପ୍ରୀତିଭାରତୀ ନାୟକ ସମେତ ଏକ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ତାଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରି ଷ୍ଟେଶନ ଆଖପାଖ ୧୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପଞ୍ଚାୟତ ଲୋକଙ୍କ ସୁବିଧାକୁ ଆଖିଆଗରେ ରଖି ତୁରନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ସ୍ଥାନରେ ଫ୍ଲାଇ ଓଭର ବ୍ରିଜ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଲିଖିତ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ଭଦ୍ରକ ଷ୍ଟେଶନ ଦେଇ ୧୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟ୍ରେନ ଯାତାୟତ କରୁଥିବା ବେଳେ ଲେବେଲ କ୍ରସିଂ ଫାଟକ ପ୍ରତି ମୂହୁର୍ତ୍ତରେ ବନ୍ଦ ରହୁଛି। ଏଥିଲାଗି ଜରୁରୀ କାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ, ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଯାତାୟତରେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। ଏଥିଲାଗି ଏଠାରେ ଫ୍ଲାଇ ଓଭର ବ୍ରିଜ ତୁରନ୍ତ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବାକୁ ସେମାନେ ଦାବି କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭଦ୍ରକ ଷ୍ଟେଶନ ମାଷ୍ଟର ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତି, ଡିଆରଏମ ବ୍ରଜମୋହନ ଅଗ୍ରୱାଲ, ଏଏନ ଛଚିନ ସୁଧାର ପଞ୍ଚଳ, ଡିଏନ ଏସ ମାଲିରି ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।
All Right Reserved By

ବାଲେଶ୍ୱର

ପାରମ୍ପରିକ ବାଦ୍ୟରେ କମ୍ପିଲା ରାସ୍ତାଘାଟ: ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ମେଲାଣି ନେଲେ ମା’ କାଳୀ

ପାରମ୍ପରିକ ବାଦ୍ୟରେ କମ୍ପିଲା ରାସ୍ତାଘାଟ: ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ମେଲାଣି ନେଲେ ମା’ କାଳୀ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୭।୧୧-ଦୀର୍ଘ ୧୦ ଦିନ ଧରି ଭଦ୍ରକ ସହରର ଐତିହାସିକ କାଳୀପୂଜାର ଭସାଣି   ଉତ୍ସବ ଶୁକ୍ରବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଶାନ୍ତିଶୃଙ୍ଖଳାର ସହ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଭସାଣି ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ପାରମ୍ପରିକ ବାଦ୍ୟ ଚମକ ଖେଳାଇଥିଲା। ପ୍ରଶାସନର କଟକଣାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଡିଜେ ବାଦ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଢୋଲ, ଢାପ, ଘଣ୍ଟଘଣ୍ଟା, ମହୁରୀ ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ଦେଶୀ ବାଦ୍ୟଯନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା।

୪୮ବର୍ଷ ପରେ ମିଳିଲା ଘରଡିହ ପଟ୍ଟା:  ଖୁସି ମନାଇଲେ ଗାନ୍ଧୀନଗର ବାସିନ୍ଦା

୪୮ବର୍ଷ ପରେ ମିଳିଲା ଘରଡିହ ପଟ୍ଟା: ଖୁସି ମନାଇଲେ ଗାନ୍ଧୀନଗର ବାସିନ୍ଦା

ଚାନ୍ଦବାଲି, ୧୭।୧୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ୧୯୭୧ ମସିହାର ଘଟଣା। ପ୍ରଳୟଙ୍କରୀ ବାତ୍ୟା ଓ ସାମୁଦ୍ରିକ ଲୁଣାପାଣି ପ୍ରଭାବରେ ଅବିଭକ୍ତ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲାର ବୈତରଣୀ ନଦୀ ତଟବର୍ତ୍ତୀ କନ୍ଧା ଓ ଘିକୋଇଲି ଗଁାର ଅଧିକାଂଶ ପରିବାର ବାସହରା ହୋଇଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ଏହି ବାସହରା ଗରିବ ପରିବାରକୁ ଚାନ୍ଦବାଲି ସନ୍ନିକଟ ବାଲିଗଁାଠାରେ ଏକ ସରକାରୀ ଜମିରେ ଥଇଥାନ କରାଯାଇଥିଲା। 

ପ୍ରକଳ୍ପ ଚୟନରେ ଅନିୟମିତତା:  ଜନପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ଧାରଣା

ପ୍ରକଳ୍ପ ଚୟନରେ ଅନିୟମିତତା: ଜନପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ଧାରଣା

ଧାମନଗର, ୧୭।୧୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଧାମନଗର ବ୍ଲକରେ ଜିଜିୱାଇ(ଗୋପବନ୍ଧୁ ଗ୍ରାମୀଣ ଯୋଜନା) ପ୍ରକଳ୍ପ ଚୟନରେ ଅନିୟମିତତା ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି।

 ‘ସମବାୟ  ଯୋଜନାକୁ ଲୋକାଭିମୁଖୀ କର’

‘ସମବାୟ ଯୋଜନାକୁ ଲୋକାଭିମୁଖୀ କର’

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୭।୧୧- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ସମବାୟ ୟୁନିୟନର ୬୫ତମ ନିଖିଳ ଭାରତ ସମବାୟ ସପ୍ତାହ ସମବାୟ ଅବସରରେ ପରିଚାଳନା କେନ୍ଦ୍ର ପରିସରରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ସମବାୟ ଉତ୍ସବ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଧାରଣରେ ବସିଲେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଚାଷୀ

ଧାରଣରେ ବସିଲେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଚାଷୀ

କପ୍ତିପଦା,୧୭ା୧୧(ଡ଼ି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଚଳିତ ଖରିଫ୍‌ କପ୍ତିପଦା ବ୍ଲକରେ ଧାନ ଫସଲ ଅମଳ ପୂର୍ବରୁ ଚକଡ଼ା ରୋଗର ପ୍ରାଦୂର୍ଭାବ ନେଇ ଚାଷୀ  ହତାଶ ହୋଇପଡ଼ିଛି । 

 ତୀରନ୍ଦାଜ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ୧୫୦ ପ୍ରତିଯୋଗୀ

ତୀରନ୍ଦାଜ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ୧୫୦ ପ୍ରତିଯୋଗୀ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୭।୧୧- ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ  ବାରିପଦା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ  ସହଯୋଗରେ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଆନ୍ତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟସ୍ତରୀୟ ତୀରନ୍ଦାଜ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଉଠବସ୍‌ ଘଟଣାକୁ ପୁଣି ଦୋହରାଇଲେ ଛାତ୍ର ନେତା

ଉଠବସ୍‌ ଘଟଣାକୁ ପୁଣି ଦୋହରାଇଲେ ଛାତ୍ର ନେତା

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୭।୧୧- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଜଣେ ରାଜନେତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଯାତନାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଛାତ୍ର ନେତା ତଥା ଉତ୍ତର ଓଡିଶା ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପୂର୍ବତନ ଛାତ୍ର ସଂସଦ ସଭାପତି ତୁଷାର କୁମାର ନାୟକ ଦୀର୍ଘ ୪ ମାସ ପରେ ପୁଣି ମୁହଁ ଖୋଲିଛନ୍ତି।  

ମଦ ବିରୋଧୀ ମହିଳାଙ୍କ ଏସ୍‌ପି ଅଫିସ୍‌ ଘେରାଉ

ମଦ ବିରୋଧୀ ମହିଳାଙ୍କ ଏସ୍‌ପି ଅଫିସ୍‌ ଘେରାଉ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୧୭।୧୧-ବାଲେଶ୍ୱର ବସ୍ତା ବ୍ଲକର ଶତାଧିକ ମହିଳା ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଆଇନଜୀବୀ ଜ୍ୟୋତ୍ସ୍ନା ମହାନ୍ତିଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଶୁକ୍ରବାର ଏସ୍‌ପି ବି. ଯୁଗଳ କିଶୋର କୁମାରଙ୍କ ଅଫିସ୍‌ ଘେରାଉ କରି ଫାଟକ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣାରେ ବସିଥିଲେ।  

ପିଲାଦିନ ପାଳନ ଉତ୍ସବ

ପିଲାଦିନ ପାଳନ ଉତ୍ସବ

ରସାଳପୁର, ୧୭।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର କୁରୁଡ଼ାସ୍ଥିତ ଓଡ଼ିଶା ଫଲୋଅପ୍‌ ଅଫିସ୍‌ ପରିସରରେ ଶିଶୁଦିବସ ଅବସରରେ ଓଡ଼ିଶା ଫଲୋଅପ୍‌ ଓ ଧୂଲ କେ ଫୁଲ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ପିଲାଦିନ ପାଳନ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ଦାବିରେ ସ୍କୁଲ ଫାଟକରେ ତାଲା

ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ଦାବିରେ ସ୍କୁଲ ଫାଟକରେ ତାଲା

ଭୋଗରାଇ, ୧୭।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଭୋଗରାଇ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଖଇର୍ଦ୍ଦା ନୋଡ଼ାଲ ସ୍କୁଲରେ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ଓ ବିଜ୍ଞାନ ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ଦାବିରେ ଶୁକ୍ରବାର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର, ସ୍କୁଲ ପରିଚାଳନା କମିଟି ଓ ଅଭିଭାବକମାନେ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟାରୁ ୨ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍କୁଲ ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକରେ ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ତାଲା ପକାଇ ଧର୍ମଘଟ କରିଛନ୍ତି।

‘ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ଅର୍ଥନୈତିକ ସଙ୍କଟର ନିଦର୍ଶନ ’

‘ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ଅର୍ଥନୈତିକ ସଙ୍କଟର ନିଦର୍ଶନ ’

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୧୭।୧୧- ବାଲେଶ୍ୱରରେ ପହଞ୍ଚିିଥିବା ‘ସମ୍ବିଧାନ ସମ୍ମାନ ଯାତ୍ରା’ର ଅଭିଯାତ୍ରୀ ଦଳଙ୍କୁ  ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବିଚାରଗଞ୍ଜ ଫାଣ୍ଡିଛକରେ ଜିଲା ଅଭ୍ୟର୍ଥନା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଭବ୍ୟ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଦିଆଯାଇଥିଲା। 

ତ୍ରିପାକ୍ଷିକ ଆଲୋଚନା ପରେ ରେଳରୋକୋ ସ୍ଥଗିତ

ତ୍ରିପାକ୍ଷିକ ଆଲୋଚନା ପରେ ରେଳରୋକୋ ସ୍ଥଗିତ

ରୂପ୍‌ସା, ୧୬।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ରେଳପଥର ଖଡ଼ଗପୁର ଡିଭିଜନ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ରାଜଘାଟ ପାସେଞ୍ଜର ହଲ୍ଟଠାରେ ଆସନ୍ତା ୧୯ତାରିଖରେ  ହେବାକୁ ଥିବା ରେଳରୋକୋ ଆନ୍ଦୋଳନ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି।