ବାଣିଜ୍ୟ |

ଇତିହାସର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦ ଧନୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆକବର

ଇତିହାସର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦ ଧନୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆକବର
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୨-୧-ଗତ ୧୦ ତାରିଖରେ ବ୍ଲୁମ୍‌ବର୍ଗ ଏହାର ବିଲିୟନେୟାର୍‌ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ଏଥିରେ ବିଶ୍ୱର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ନେଟ୍‌ ସମ୍ପତ୍ତି ଅନୁସାରେ ସ୍ଥାନିତ କରାଯାଇଛି। ୪୧.୨ ବିଲିୟନ ଡଲାର ନେଟ୍‌ ସମ୍ପତ୍ତି ସହ ଏହି ତାଲିକାରେ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ୨୦ ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ହୁଏତ ଅନେକ ଜାଣି ନ ଥିବେ ଯେ ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ଏଭଳି ଜଣେ ଭାରତୀୟ ଶାସକ ଥିଲେ, ଯିଏକି ବିଶ୍ୱର ୧୦ ସର୍ବକାଳୀନ ଧନୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସାମିଲ୍‌ ଅଛନ୍ତି। ସେ ହେଉଛନ୍ତି ମୋଗଲ୍‌ ସମ୍ରାଟ ଆକବର। ଆକବରଙ୍କ ନାଁ ଇତିହାସର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦ ଧନୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ୟତମ। ୨୦୧୫ରେ ମନି ମାଗାଜିନ୍‌ ଦେଶର ଜିଡିପି ସହ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସମ୍ପତ୍ତିକୁ ତୁଳନା କରି ଏକ ସୂଚୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲା। ଏହି ସୂଚୀରେ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବକାଳୀନ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ଅନୁସାରେ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ସମୟରେ ଶହ ଶହ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ଏବଂ ଇତିହାସକାରଙ୍କ ସହଯୋଗ ଲୋଡାଯାଇଥିଲା। ଏହି ରିପୋର୍ଟରୁ ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଛି ଯେ, ମୋଗଲ ସମ୍ରାଟ ଆକବର(ଯିଏକି ମୋଗଲ୍‌ ସାମ୍ରାଜ୍ୟର ତୃତୀୟ ଶାସକ ଥିଲେ)ଙ୍କ ଅକ୍ତିଆରରେ ବିଶ୍ୱ ଜିଡିପିର ୨୫% ରହିଥିଲା। ସର୍ବକାଳୀନ ଧନୀ ତାଲିକାରେ ଆକବର ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି। ଆକବରଙ୍କ ଭଳି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଅକ୍ତିଆରରେ ଥିବା ଧନରାଶିକୁ ହିସାବକୁ ନେଇ ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍ଥାନିତ କରାଯାଇଛି। ତେବେ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ଅନୁଯାୟୀ, ପୂର୍ବରୁ ଥିବା ଶାସକମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ବିଶ୍ୱ ଜିଡିପିର ପ୍ରମୁଖ ଭାଗ ରହିଥିଲା। ବଜେଟ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବା ସରକାର ଏବେ ଟିକସ ପରିସର ବଢ଼ାଇବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି। ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟ୍‌ଲୀ ଆକବରଙ୍କଠାରୁ ଶିକ୍ଷା ନେଇପାରିବେ। ଗବେଷଣା ଅନୁଯାୟୀ, ଜନତାଙ୍କଠାରୁ କିପରି ବୃହତ୍‌ ମାତ୍ରାରେ ଅର୍ଥ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇପାରିବ ସେଥିରେ ମୋଗଲ ସମ୍ରାଟମାନେ ପାରଙ୍ଗମ ଥିଲେ। ଗବେଷଣାରୁ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଜଣାଯାଇଛି ଯେ, ଆକବରଙ୍କ ଶାସନକାଳରେ ଭାରତର ମୁଣ୍ଡ ପିଛା ମୋଟ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦ(ଜିଡିପି) ଇଂଲଣ୍ଡର ଏଲିଜାବେଥ୍‌ ଶାସନ ସମତୁଲ ରହିଥିଲା। ଗବେଷଣାରୁ ଆହୁରି ଅନେକ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ ମିଳିଛି। ସର୍ବକାଳୀନ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଲିକାରେ ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛନ୍ତି, ରାଜା ମାନ୍‌ସା ମୁସା। ସେ ବହୁ ପୁରାତନ ସହର ଟିମ୍ବକ୍ଟୁ(ବର୍ତ୍ତମାନର ମାଲି ଦେଶ)ର ଶାସକ ଥିଲେ। ତାଙ୍କର ସମ୍ପତ୍ତି ଏତେ ମାତ୍ରାରେ ରହିଥିଲା ଯେ ତାହାକୁ ଆକଳନ କରିବା କଷ୍ଟକର ହେବ। ତାଙ୍କ ରାଜ୍ୟ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ୍‌ ସୁନା ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ରାଜ୍ୟ ଥିଲା।
All Right Reserved By

ବାଣିଜ୍ୟ |

ବିଦେଶରେ ଟ୍ରେନ୧୮ ପ୍ରତି ବଢ଼ୁଛି ଆଗ୍ରହ

ବିଦେଶରେ ଟ୍ରେନ୧୮ ପ୍ରତି ବଢ଼ୁଛି ଆଗ୍ରହ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୧: ଟ୍ରେନ ୧୮ ନିର୍ମାଣ ପରେ ଭାରତୀୟ ରେଲଓ୍ବେ କୋଚ୍‌୍‌ ଓ ଓ୍ବାଗନର ୨୦୦ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ବିଶ୍ୱ ବଜାରରେ ଓହ୍ଲାଇବାକୁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି। କାରଣ ଏହି ଟ୍ରେନ ପ୍ରତି ବିଦେଶରେ ଆଗ୍ରହ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। 

ଜମି କିଣାବିକା: ୨୦ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ହେଲେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ

ଜମି କିଣାବିକା: ୨୦ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ହେଲେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୧: ଜମିଜମା କିଣାବିକାରେ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ନଗଦ ନେଣଦେଣ ହେଲେ ଆୟକର ବିଭାଗ ନୋଟିସ ଜାରି କରିବ। ଏନେଇ ଇତିମଧ୍ୟରେ ବିଭାଗର ଦିଲ୍ଲୀ ଡିଭିଜନ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। 

ନୀରବ ମୋଦି ଠକେଇ ମାମଲା; ପିଏନ୍‌ବିର ୨ ଅଧିକାରୀ ବହିଷ୍କୃତ

ନୀରବ ମୋଦି ଠକେଇ ମାମଲା; ପିଏନ୍‌ବିର ୨ ଅଧିକାରୀ ବହିଷ୍କୃତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୧: ହୀରା ବ୍ୟବସାୟୀ ନୀରବ ମୋଦି ଓ ତାଙ୍କ ମାମୁ ମେହୁଲ ଚୋକ୍‌ସୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାଶନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ(ପିଏନ୍‌ବି)ରୁ ପ୍ରାୟ ୧୪ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ଠକେଇ ମାମଲାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନିକଟରେ ଅବସର ନେବାକୁ ଥିବା ୨ ଜଣ ଏକଜିକ୍ୟୁଟିଭ ଡାଇରେକ୍ଟରଙ୍କୁ ଚାକିରିରୁ ବହିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି।

ଜିଏସ୍‌ଟି କାରବାର ସୀମା ୬ଟି ରାଜ୍ୟ ବଢ଼ାଇବାକୁ ରାଜି

ଜିଏସ୍‌ଟି କାରବାର ସୀମା ୬ଟି ରାଜ୍ୟ ବଢ଼ାଇବାକୁ ରାଜି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୧: ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ସେବା ଟିକସ(ଜିଏସ୍‌ଟି) ଅଧୀନରେ ଗଠିତ ଜିଏସ୍‌ଟି ପରିଷଦ ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଇଙ୍କ ଲାଗି କାରବାର ସୀମାକୁ ୪୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଅଦ୍ୟାବଧି ମାତ୍ର ୬ଟି ରାଜ୍ୟ ଏଥିପାଇଁ ରାଜି ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। 

ବ୍ରେକଜିଟ୍‌ ଆହ୍ବାନକୁ ଦେଖି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ: ଶକ୍ତିକାନ୍ତ

ବ୍ରେକଜିଟ୍‌ ଆହ୍ବାନକୁ ଦେଖି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ: ଶକ୍ତିକାନ୍ତ

ଗାନ୍ଧୀନଗର,୨୦-୧: ବ୍ରେକଜିଟ୍‌କୁ ନେଇ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଅନିଶ୍ଚୟତାର ବାତାବରଣ ରହିଛି। ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଏହା ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିଛି।

୨୦ ହଜାର କୋଟି ଫେରାଉନି ଆୟକର ବିଭାଗ

୨୦ ହଜାର କୋଟି ଫେରାଉନି ଆୟକର ବିଭାଗ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୧: ଆୟକର ବିଭାଗ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୦୧୬-୧୭ ଲାଗି ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ସଂସ୍ଥାଙ୍କ ବଡ଼ ଧରଣର ରିଫଣ୍ଡ ରୋକିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଏଥିଲାଗି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏକାଧିକ କାରଣ ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। 

ନାବାର୍ଡର ଫୋକସ୍‌ ପେପର: ରାଜ୍ୟରେ ୭୫ ହଜାର କୋଟିରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ କ୍ରେଡିଟ୍‌ ପୋଟେନସିଆଲ

ନାବାର୍ଡର ଫୋକସ୍‌ ପେପର: ରାଜ୍ୟରେ ୭୫ ହଜାର କୋଟିରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ କ୍ରେଡିଟ୍‌ ପୋଟେନସିଆଲ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦-୧: ଚଳିତବର୍ଷରେ ରାଜ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ର ଲାଗି ୭୫,୬୧୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ରେଡିଟ୍‌ ପୋଟେନସିଆଲ (ଋଣ ପ୍ରଦାନ ସମ୍ଭାବନା) ରହିଛି। ଜାତୀୟ କୃଷି ଏବଂ ଗ୍ରାମୀଣ ଉନ୍ନତୀକରଣ ବ୍ୟାଙ୍କ(ନାବାର୍ଡ) ପକ୍ଷରୁ ୨୦୧୯-୨୦ ବର୍ଷ ଲାଗି କ୍ରେଡିଟ୍‌ ସେମିନାର ଅବସରରେ ଏହାର ସିଜିଏମ୍‌ ଏ.ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। 

ହିରୋ ଏକ୍ସଟ୍ରିମ ୨୦୦ଆର୍‌ର ଆକ୍ଟିଭେଶନ କ୍ୟାମ୍ପେନ

ହିରୋ ଏକ୍ସଟ୍ରିମ ୨୦୦ଆର୍‌ର ଆକ୍ଟିଭେଶନ କ୍ୟାମ୍ପେନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦-୧: ପ୍ରମୁଖ ୨ ଚକିଆ ଯାନ ନିର୍ମାତା ହିରୋ ମୋଟୋକର୍ପ ଲିମିଟେଡ ପକ୍ଷରୁ ବଜାରକୁ ଆସିଥିବା ନୂଆ ପ୍ରିମିୟମ ବାଇକ୍‌ ‘ଏକ୍ସଟ୍ରିମ ୨୦୦ଆର୍‌’ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଆକ୍ଟିଭେଶନ କ୍ୟାମ୍ପେନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି।

ରେଡଚିଫ୍‌ର ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ଗ୍ରାହକ ପୁରସ୍କୃତ

ରେଡଚିଫ୍‌ର ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ଗ୍ରାହକ ପୁରସ୍କୃତ

ଗୁରୁଗ୍ରାମ,୨୦-୧: ଲେୟାନ ଗ୍ଲୋବାଲ ପ୍ରାଇଭେଟ ଲିମିଟେଡର ଲୋକପ୍ରିୟ ଲେଦର୍‌ ବ୍ରାଣ୍ଡ ରେଡଚିଫ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଏହାର ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ବିଜେତାଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯାଇଛି।

ଫେବୃୟାରୀ ୩ରେ ଫିଟ୍‌ଜୀର ଆଡ୍‌ମିଶନ ଟେଷ୍ଟ

ଫେବୃୟାରୀ ୩ରେ ଫିଟ୍‌ଜୀର ଆଡ୍‌ମିଶନ ଟେଷ୍ଟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦-୧: କୋଚିଂ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଫିଟଜୀ ପକ୍ଷରୁ ଏହାର ଆଡମିଶନ ଟେଷ୍ଟ ଫେବୃୟାରୀ ୩ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଜେଇଇ ଆଡଭାନ୍ସ, ଜେଇଇ ମେନ୍‌ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତାମୂଳକ ପରୀକ୍ଷା ତଥା ବୃତ୍ତି ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହେବା ଦିଗରେ ଏହା ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ସୁବିଧା ଦେବ ବୋଲି ଫିଟଜୀ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। 

ବିଗ୍‌ ବଜାରର ସବ୍‌ସେ ଶସ୍ତା ୫ ଦିନ୍‌ ସେଲ ୨୩ରୁ

ବିଗ୍‌ ବଜାରର ସବ୍‌ସେ ଶସ୍ତା ୫ ଦିନ୍‌ ସେଲ ୨୩ରୁ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦-୧:ପ୍ରମୁଖ ରିଟେଲ ଚେନ୍‌ ବିଗ୍‌ ବଜାର ପକ୍ଷରୁ ଏହାର ‘ସବ୍‌ସେ ଶସ୍ତା ୫ ଦିନ’ ସେଲ୍‌ ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଏହା ଚଳିତ ମାସ ୨୩ରୁ ୨୭ ଯାଏ ଚାଲିବ। ଏହି ସମୟରେ ବିଗ୍‌ ବଜାର ଷ୍ଟୋରରୁ କ୍ରୟ ଉପରେ ଗ୍ରାହକମାନେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ରିହାତି ପାଇ ପାରିବେ। 

ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀଙ୍କୁ ଟକ୍କର ଦେବ ରିଲାଏନ୍ସ

ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀଙ୍କୁ ଟକ୍କର ଦେବ ରିଲାଏନ୍ସ

ଗୁଜରାଟ,୧୯-୧: ଜିଓ ଏବଂ ରିଲାଏନ୍ସ ରିଟେଲ ମିଳିତ ହୋଇ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ନିୟୁ କମର୍ସ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଆଣିବେ। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଦେଶର ୩ କୋଟି ପରିବାରଙ୍କୁ ସଶକ୍ତ କରିବା ନେଇ ଯୋଜନା ରହିଛି। ଉକ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୁଜରାଟର ୧୨ ଲକ୍ଷ ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀ ଏବଂ ଦୋକାନୀ ଲାଭବାନ ହୋଇପାରିବେ ବୋଲି ଗୁଜରାଟରେ ଚାଲିଥିବା ୯ମ ‘ଭାଇବ୍ରାଣ୍ଟ ଗୁଜରାଟ’ ସମିଟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।