Dharitri News
ବାଲେଶ୍ୱର

ଆହତ ଆଇନଜୀବୀଙ୍କୁ ସହାୟତା

ଆହତ ଆଇନଜୀବୀଙ୍କୁ ସହାୟତା ଘସିପୁରା,୧୨।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଆନନ୍ଦପୁର କୋର୍ଟର ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀ ରତ୍ନାକର ବାରିକ ଆହତ ହୋଇ ଘରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଥିବା ବେଳ ତାଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ ନିମନ୍ତେ ସହାୟତାର ହାତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଗତ ୨୦୧୭ ଜୁଲାଇ ୧୩ରେ ଆଇନଜୀବୀ ବାରିକ ନିଜ ଘର ଛାତ ଉପରେ ବୁଲୁଥିବା ସମୟରେ ଅସାବଧାନତା ବସତଃ ଗୋଡ ଖସିଯାଇଥିଲା। ସେ ତଳେ ପଡି ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ କଟକଠାରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଇବା ପରେ ଓଲଟପୁରରେ ମଧ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ତାଙ୍କର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟରେ କୋଣସି ଉନ୍ନତି ନ ଘଟିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏକ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ମଧ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବହୁଳ ପରିମାଣରେ ଅର୍ଥ ବ୍ୟୟ ହୋଇ ଆଇନଜୀବୀ ବାରିକଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଦୋହଲି ଯାଇଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଯୋଗାଡ କରିବାରେ ଆନନ୍ଦପୁର ଓକିଲ ସଂଘର ସଭାପତି ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ମିଶ୍ର ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଗତ ଡିସେମ୍ବର ୧୭ରେ ଆନନ୍ଦପୁରର ଦରଗଡିଶୀଳା ଠାରେ ନିର୍ମାଣ ହେଉଥିବା ବୈତରଣୀ ପାଓ୍ବାର୍‌ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଦେପୁଟି ଜେନେରାଲ୍‌ ମ୍ୟାନେଜର୍‌ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱାଳ ତାଙ୍କୁ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଏହି ଖବର ପ୍ରକାଶିତ ହେବା ପରେ ବହୁ ସମାଜସେବୀ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ ହୋଇ ହାଟଡିହୀ ବ୍ଲକ ବଞ୍ଚୋ ଗ୍ରାମର ସମାଜସେବୀ ରତିକାନ୍ତ ରାଉତ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା, ଆନନ୍ଦପୁର ବାଇଲୋ ଗ୍ରାମର ସମାଜସେବୀ ମାନସ ବାରିକ ୫ ହଜାର ଟଙ୍କା, ଘସିପୁରା ବ୍ଲକ କଇନିପୁରା ଗ୍ରାମର ସୁରେଶ କୁମାର ରାଉତ ୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏହି ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନକୁ ଆଇନଜୀବୀ ବାରିକ ଆନନ୍ଦପୁର ଓକିଲ ସଂଘର ସଭାପତି ମିଶ୍ରଙ୍କୁ କୃତଜ୍ଞତା ଜ୍ଞାପନ କରିଛନ୍ତି।

ବାଲେଶ୍ୱର

ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ମୋହିଲା ଛଉ ନୃତ୍ୟ

ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ମୋହିଲା ଛଉ ନୃତ୍ୟ

ତିହିଡ଼ି,୨୧।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସ୍ଥାନୀୟ କାଳୀ ପଡ଼ିଆରେ ଶ୍ୟାମା କ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ ଚାଲିଥିବା ତିହିଡ଼ି ମହୋତ୍ସବ-୨୦୧୮ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଉଦ୍‌ଯାପନୀ ଦିବସରେ ପୁରୁଲିଆ ଶିଳ୍ପୀଙ୍କ ଛଉ ନୃତ୍ୟ ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ମୋହିଥିଲା।

ଖବରକାଗଜ ବିତରକଙ୍କୁ ମିଳିବ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା

ଖବରକାଗଜ ବିତରକଙ୍କୁ ମିଳିବ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୧।୨-ଖବରକାଗଜ ବିତରକମାନଙ୍କୁ ଏଣିକି ମିଳିବ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଶ୍ରମ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଛି। କୌଣସି ହକର ଦୁର୍ଘଟଣାଜନିତ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କଲେ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସହାୟତା ରାଶି ମିଳିବ।

ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଲୁଟେରା ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ଠାବ

ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଲୁଟେରା ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ଠାବ

ଆରଡି, ୨୧।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକରେ ଲୁଟେରା ଓ ଡକାୟତଙ୍କ ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ ପୋଲିସର ନିଦ ହଜାଇଛି। ରାସ୍ତାରେ ଏକୁଟିଆ ଯିବାକୁ ଲୋକେ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି। ଗତ ୧ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ନାନ୍ଦପୁର, କୋଇଲଖା ଓ ଧାମନଗର ବ୍ଲକର ବେତାଳିଗଁ।ରେ ବଡ଼ ଧରଣର ଚୋରି ଓ ଡକାୟତି ଘଟିଛି। ଡକାୟତ ଦଳ ବିଭିନ୍ନ ମାରଣାସ୍ତ୍ର ଦେଖାଇ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ପରେ ଚେତିଲା ପ୍ରଶାସନ

ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ପରେ ଚେତିଲା ପ୍ରଶାସନ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୧।୨-ଭଦ୍ରକ-ଧାମରା ରେଳପଥରେ ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନରୁ କୋଇଲା ଚୋରା ଚାଲାଣ ଦିନକୁ ଦିନ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ବୁଧବାର ସକାଳୁ ଭଦ୍ରକ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଇଚ୍ଛାପୁର ଲେବୁଲ କ୍ରସିଂ ପାଖରୁ ମାରାପୁର ପରିବିନ୍ଧା ଗ୍ରାମର ମହେଶ୍ୱର ବାରିକଙ୍କ ପୁଅ ତପନ ବାରିକ (୨୨)ଙ୍କ ମୃତଦେହ ପୋଲିସ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି ।

ସମବାୟ ସମିତିକୁ ଧାନ ମିଳୁ ନାହିଁ

ସମବାୟ ସମିତିକୁ ଧାନ ମିଳୁ ନାହିଁ

ତିହିଡ଼ି,୨୧।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଧାନକିଣାରେ ବିଭିନ୍ନ କଟକଣା ଯୋଗୁ ଚାଷୀ ହଇରାଣ ହୋଇ ବେପାରୀଙ୍କୁ ଧାନ ବିକି ଦେଉଛନ୍ତି। ବେପାରୀମାନେ ଧାନ କିଣି ବାହାର ରାଜ୍ୟକୁ ଚାଲାଣ କରୁଥିବା ଯୋଗୁ ବିଭିନ୍ନ ସେବା ସମବାୟ ସମିତିକୁ ଧାନ ମିଳୁନାହିଁ।

ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟ ଲାଗି ଗଢାହେଲା ୭ କମିଟି

ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟ ଲାଗି ଗଢାହେଲା ୭ କମିଟି

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୨୧।୨- ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ପରିଷଦର ୫ମ ବୈଠକ ବୁଧବାର ଜିଲାପରିଷଦ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜିଲାପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ନିବେଦିତା ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପୌରୋହିତ୍ୟରେ ଆୟୋଜିତ ବୈଠକରେ ନିର୍ବାଚିତ ଜନପ୍ରତିନିଧି ଓ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ବୈଠକ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ନିକଟରେ ନବ ନିର୍ବାଚିତ ୨୬ ନମ୍ବର ଜୋନର ଜିଲାପରିଷଦ ସଦସ୍ୟ କମଳ ସାହୁଙ୍କୁ ଜିଲାପାଳ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ରାଉତ ପଦ ଓ ଗୋପନୀୟତାର ଶପଥପାଠ କରାଇଥିଲେ।

‘ଅନୁରାଗ ହିଁ ସଫଳତା ଆଣେ’:  ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ ଅଙ୍କିତା

‘ଅନୁରାଗ ହିଁ ସଫଳତା ଆଣେ’: ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ ଅଙ୍କିତା

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୨୧।୨(ମାନସ ବିଶ୍ୱାଳ)-ଉଦୀୟମାନ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ ଅଙ୍କିତା ପାଢ଼ୀ (୧୬) ନିଜ ପ୍ରତିଭା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ବିଭିନ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ ବହୁ ପ୍ରଶଂସା ସାଉଣ୍ଟିଛନ୍ତି। ‘ସଂସ୍କାରିକା’ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରି ପୁରସ୍କୃତ ହେବା ପରଠାରୁ ଆଉ ପଛକୁ ଫେରି ଚାହଁନାହାନ୍ତି।

ପଲିଥିନ ତଳେ ଅସହାୟ ଶମ୍ବାରୀ ଓ ଦୁଇ ଶିଶୁ

ପଲିଥିନ ତଳେ ଅସହାୟ ଶମ୍ବାରୀ ଓ ଦୁଇ ଶିଶୁ

ଜଳେଶ୍ୱର,୨୧।୨ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ମୁଣ୍ଡ ଗୁଞ୍ଜିବା ଲାଗି ଘର ନ ଥିବାରୁ ସ୍ବାମୀ ପରିତ୍ୟକ୍ତା ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଶମ୍ବାରୀ ଦେହୁରୀ(୩୦) ତାଙ୍କ ନିଜର ୨ ଶିଶୁକୁ ଧରି ଅସହାୟ ଅବସ୍ଥାରେ ପଲିଥିନ ତଳେ ଜୀବନ ବିତାଉଛନ୍ତି।

ପୃଥ୍ବୀ-୨ର ରାତ୍ରକାଳୀନ ପରୀକ୍ଷଣ

ପୃଥ୍ବୀ-୨ର ରାତ୍ରକାଳୀନ ପରୀକ୍ଷଣ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୨୧।୨- ବାଲେଶ୍ୱର ସ୍ଥିତ ଚାନ୍ଦିପୁର ସମନ୍ବିତ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରର ୩ ନମ୍ବର ଉତକ୍ଷେପଣ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଆଣବିକ ଯୁଦ୍ଧାସ୍ତ୍ର ବହନ କରିବା କ୍ଷମତା ରଖିଥିବା ପୃଥ୍ବୀ-୨ର ରାତ୍ରକାଳୀନ ପରୀକ୍ଷଣ ହୋଇଛି।

‘ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟକୁ ମୟୂରଭଞ୍ଜର ଦାନ’

‘ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟକୁ ମୟୂରଭଞ୍ଜର ଦାନ’

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୧।୨-ମହାରାଜପୁରସ୍ଥିତ ମୟୂରଭଞ୍ଜ କଲେଜ ଅଫ ଆକାଉଣ୍ଟାନ୍‌ସି ଆଣ୍ଡ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟର ଓଡ଼ିଆ ବିଭାଗ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ‘ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟକୁ ମୟୂରଭଞ୍ଜର ଦାନ’ ଶୀର୍ଷକ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ନାୟକଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଅବକାରୀ ଚଢାଉ: ୭ ଗିରଫ

ବଡ଼ସାହି,୨୧। ୨(ସ୍ବ.ପ୍ର)-ବଡ଼ସାହି ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୋରା ଦେଶୀ ମଦ କାରବାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଏଥିପାଇଁ ବୁଧବାର ଉଦଳା, ଖୁଣ୍ଟା, ବେତନଟୀ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଓ ମୋବାଇଲ ଟିମ୍‌ ସହିତ ପୋଲିସ ଏବଂ ବନ ବିଭାଗ ବାରିପଦା ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ ଶିବାନୀ ଭଞ୍ଜଦେଓଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚଢଉ କରିଛନ୍ତି ।

ବୈଜ୍ଞାନିକ ଉପଦେଷ୍ଟା ମଣ୍ଡଳୀ ବୈଠକ

ବୈଜ୍ଞାନିକ ଉପଦେଷ୍ଟା ମଣ୍ଡଳୀ ବୈଠକ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୧।୨- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ଶାମାଖୁଣ୍ଟା ସ୍ଥିତ କୃଷି ବିଜ୍ଞାନକେନ୍ଦ୍ରରେ ତ୍ରୟୋଦଶ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଉପଦେଷ୍ଟା ମଣ୍ଡଳୀ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ଓଡ଼ିଶା କୃଷି ଓ ବୈଷୟିକ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଧୀନସ୍ଥ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ଶିକ୍ଷା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟର ଯୁଗ୍ମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ.ବିଜୟ କୁମାର ମହାପାତ୍ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ।