ଫୁରସତ |

ଆଗ୍ନେୟଗିରୀ ଉଦ୍‌ଗୀରଣ ଯୋଗୁ ଧ୍ୱଂସ ହୋଇଥିଲା ଇଜିପ୍ଟ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ

ଆଗ୍ନେୟଗିରୀ ଉଦ୍‌ଗୀରଣ ଯୋଗୁ ଧ୍ୱଂସ ହୋଇଥିଲା ଇଜିପ୍ଟ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ
ନ୍ୟୁୟର୍କ: ଆଗ୍ନେୟଗିରୀ ଉଦ୍‌ଗୀରଣ ଯୋଗୁ ପୁରାତନ ଇଜିପ୍ଟ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ଧ୍ୱଂସ ହୋଇଥିବା ଗବେଷକ କହିଛନ୍ତି। ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ ୩୦୫ରୁ ୩୦ ମଧ୍ୟରେ ନୀଳ ନଦୀ ଅବବାହିକାରେ ଥିବା ଏହି ପୁରାତନ ସାମ୍ରାଜ୍ୟର କିଭଳି ଅନ୍ତ ଘଟିଲା ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଗବେଷକ ଜାଣିପାରିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ଆକଳନ କରାଯାଉଥିଲା ହୁଏତ ନୀଳ ନଦୀର ଗତିପଥ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଯୋଗୁ ପ୍ରବଳ ବନ୍ୟାରେ ପୁରାତନ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ଧ୍ୱଂସ ହୋଇଯାଇଛି। ସେହିପରି ଅନ୍ୟ କେତେକ ଗବେଷକ ଦୁର୍ଭିକ୍ଷ, ପ୍ଲେଗ୍‌ ଯୋଗୁ ଏପରି ହୋଇଥିବା ମତପୋଷଣ କରୁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏଭଳି ଏକ ସମୃଦ୍ଧ ସାମ୍ରାଜ୍ୟର ଧ୍ୱଂସ ପାଇଁ ଆଗ୍ନେୟଗିରୀ ଉଦ୍‌ଗୀରଣ ଦାୟୀ ବୋଲି ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱବିତ୍‌ଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା କାର୍ବନ ଡାଟିଂରୁ ଜଣାପଡିଛି। ମାଟିତଳେ ପୋତି ହୋଇ ରହିଥିବା କେତେକ ପଦାର୍ଥରେ ଲାଭାର ଅଂଶ ବିଶେଷ ରହିଥିବାରୁ ଏହା ଗବେଷକ ଆକଳନ କରୁଛନ୍ତି। ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ ୩୦ ବେଳକୁ ପୋଟୋଲୋମି ସାମ୍ରାଜ୍ୟର ପତନ କ୍ଲିଓପାଟ୍ରାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ହୋଇଥିବାର ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ସେତେବେଳେ ନୀଳ ନଦୀର ଗତିପଥ ପରିବର୍ତ୍ତନ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ସଙ୍କେତ ଗବେଷକଙ୍କୁ ମିଳି ନାହିଁ। ତେବେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ ୪୪ ବେଳକୁ ଉତ୍ତର ଗୋଲାର୍ଦ୍ଧରେ ଭୟଙ୍କର ଆଗ୍ନେୟଗିରୀ ଉଦ୍‌ଗୀରଣ ହୋଇଥିବାର ପ୍ରମାଣ ମିଳୁଛି। ଗତ ୨୫ଶହ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ସବୁଠାରୁ ଭୟାବହ ଆଗ୍ନେୟଗିରୀ ଉଦ୍‌ଗୀରଣ ବୋଲି ଗବେଷକ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। ଉତ୍ତପ୍ତ ଲାଭା ଯୋଗୁ ଘରଦ୍ୱାର, ଚାଷ ଜମି ସବୁ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା।
All Right Reserved By

ଫୁରସତ |

ତଥାପି ଚାଲିଛି ସଂଘର୍ଷ: ସଫଳ ଚାଷୀ ଦାମୋଦର ସାହୁ

ତଥାପି ଚାଲିଛି ସଂଘର୍ଷ: ସଫଳ ଚାଷୀ ଦାମୋଦର ସାହୁ

ବଡ ହେବେ, ନିଜେ ରୋଜଗାର କରିବେ ଆଉ ଅନେକଙ୍କୁ ରୋଜଗାରର ବାଟ ଦେଖାଇବେ। ଏଇ ସ୍ବପ୍ନ ତାଙ୍କର ପିଲାଟି ବେଳୁ। ମାତ୍ର ମାଟ୍ରିକ୍‌ରୁ ହିଁ ତାଙ୍କର ପାଠପଢାରେ ଡୋରି ବନ୍ଧା ହୋଇଗଲା। ପରିବାରର ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ସୁଧାରିବାକୁ ସେ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଲେ।

୫ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ବୟସ୍କ ଶିଶୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁହାର ହ୍ରାସ ପାଇଛି: ଜାତିସଂଘ ରିପୋର୍ଟ

୫ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ବୟସ୍କ ଶିଶୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁହାର ହ୍ରାସ ପାଇଛି: ଜାତିସଂଘ ରିପୋର୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତରେ ୫ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ବୟସର ଶିଶୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁହାର ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଭାରତ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଅଗ୍ରଗତି ହାସଲ କରିପାରିଛି ବୋଲି ଜାତିସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। 

ମହାତ୍ମାଙ୍କ ୧୫୦ତମ ଜନ୍ମବାର୍ଷିକୀ ଲୋଗୋ ଉନ୍ମୋଚିତ

ମହାତ୍ମାଙ୍କ ୧୫୦ତମ ଜନ୍ମବାର୍ଷିକୀ ଲୋଗୋ ଉନ୍ମୋଚିତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ୧୫୦ତମ ଜନ୍ମବାର୍ଷିକୀ ଉତ୍ସବ ପାଳନର ସ୍ମାରକୀ ସ୍ବରୂପ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଲୋଗୋ ଏବଂ ଓ୍ବେବ୍‌ ପୋର୍ଟାଲକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ମଙ୍ଗଳବାର ଅନାବରଣ କରିଛନ୍ତି। ଉକ୍ତ ଲୋଗୋ ସଂସ୍କୃତି ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ମହେଶ ଶର୍ମାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଛି। 

ଯେଉଁଠି ହୁଏ ମୃତକଙ୍କ ସହ ସେଲଫି ନେବା ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ଯେଉଁଠି ହୁଏ ମୃତକଙ୍କ ସହ ସେଲଫି ନେବା ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ଏବେ ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କ ଉପରେ ସେଲଫି ମାନିଆ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରୁଷିଆରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଏକ ପ୍ରତିଯୋଗିତା। ଏଥିରେ ମୃତ ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ସେଲଫି ଉଠାଇଲେ ଦିଆଯାଉଛି ପୁରସ୍କାର।

ଯେଉଁଠି ଜଣିଏ ପିଲାକୁ ନେବାକୁ ଆସେ ଟ୍ରେନ୍‌

ଯେଉଁଠି ଜଣିଏ ପିଲାକୁ ନେବାକୁ ଆସେ ଟ୍ରେନ୍‌

ଜାପାନରେ କେବଳ ଜଣେ ବାଳିକାକୁ ସ୍କୁଲ ନେବା ଏବଂ ଘରେ ଛାଡ଼ିବା ପାଇଁ ସପ୍ତାହରେ ୫ ଦିନ ଆସିଥାଏ ଟ୍ରେନ୍‌ । ସେହି ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ସେହି ବାଳିକାକୁ ଛାଡି ଅନ୍ୟ କେହି ଯାଆନ୍ତି ନାହିଁ।

ପ୍ରେମିକା-ପ୍ରେମିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ଦୃଢ଼ ହୁଏ ଏଥିରେ...

ପ୍ରେମିକା-ପ୍ରେମିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ଦୃଢ଼ ହୁଏ ଏଥିରେ...

ପ୍ରେମିକା ପ୍ରେମିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ସୁଦୃଢ଼ କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଗୁଡ଼ିଏ କାରଣ ରହିଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଉଛି ଶୀଘ୍ର ପ୍ରେମର ପରିପ୍ରକାଶ କରିବା। ଏହାଦ୍ୱାରା ମାନସିକସ୍ତରରେ ଉଭୟ ପରସ୍ପରର ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ହୋଇ ପାରିଥାନ୍ତି 

ଶୋଇଲେ ମିଳିବ ୧୦ଲକ୍ଷ

ଶୋଇଲେ ମିଳିବ ୧୦ଲକ୍ଷ

ନାସା ପକ୍ଷରୁ ନିକଟରେ ଏକ ଚାକିରୀର ବିଜ୍ଞାପନ ଦିଆଯାଇଛି। ଏଥିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ୭୦ ଦିନ ପାଇଁ କେବଳ ଶୋଇବାକୁ ପଡ଼ିବ। ନାସା ଏଭଳି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ  ୧୨ ହଜାର ୟୁରୋ ଅର୍ଥାତ୍‌ ୧୦ ଲକ୍ଷ ୧୬ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେବ। ମହାକାଶରେ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ମାନବ ଶରୀର ଉପରେ

ଯେଉଁଠି ପାଠପଢ଼ା ବୟସରେ ନାବାଳିକା କରନ୍ତି ଦେହବେପାର

ଯେଉଁଠି ପାଠପଢ଼ା ବୟସରେ ନାବାଳିକା କରନ୍ତି ଦେହବେପାର

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ କୋଲକତା ନିକଟରେ ଥିବା ସୋନାଗାଛି ଏସିଆର ସର୍ବ ବୃହତ୍‌ ରେଡ୍‌ ଲାଇଟ୍‌ ଏରିଆର ମାନ୍ୟତା ହାସଲ କରିଛି। ଏଠାରେ ପ୍ରାୟ ୧୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ମହିଳା ଦେହବେପାର କରିଥାନ୍ତି। ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏକ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ମହିଳା ଆସିଥାନ୍ତି ଏଠାକୁ 

ମେୟର ଆସନରେ କୁକୁର

ମେୟର ଆସନରେ କୁକୁର

ସାଧାରଣତଃ ମେୟର ଆସନ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଆସନ ହୋଇଥାଏ। ସହରର ଶାସନ ଭାର ମେୟରଙ୍କ ହାତରେ ଥାଏ। ହେଲେ ଏବେ ଏମାନେ କେବଳ ନିର୍ବାଚନ ବେଳେ ଦେଖାଯାଉଛନ୍ତି। ପରେ ଲୋକମାନଙ୍କର ସୁଖଦୁଃଖରେ ଏମାନେ ଭାଗି ହେଉ ନ ଥିବାରୁ ଆମେରିକାର 

ଏମିତି ଜେଲ୍‌ ଯେଉଁଠି ମିଳିବ ବୈବାହିକ ଜୀବନର ସୁଖ

ଏମିତି ଜେଲ୍‌ ଯେଉଁଠି ମିଳିବ ବୈବାହିକ ଜୀବନର ସୁଖ

ଜେଲ୍‌ର ନାଁ ଶୁଣିଲେ ମନକୁ ଆସେ ଚାରି କାନ୍ଥ ଘେରା ଏକ କୋଠରୀ ତା’ସହ ପୋଡା ରୁଟି ଆଉ ରାତି ପାହିଲେ ବଗିଚା କାମ। ହେଲେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ଖୋଲିଥିବା ଏମିତି ଏକ ଜେଲ୍‌ ଯାହା ଏବେ ଅପରାଧୀଙ୍କର ପସନ୍ଦକୁ ଆସିଛି। ଏଠି ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ମିଳୁଛି ବୈବାହିକ ଜୀବନର

ନବ ବିବାହିତଙ୍କୁ ପେଟ୍ରୋଲ ଉପହାର

ନବ ବିବାହିତଙ୍କୁ ପେଟ୍ରୋଲ ଉପହାର

ବେଲଗାମ ହୋଇଛି ତୈଳଦର। ବର୍ଦ୍ଧିତ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ଦାମ୍‌ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କୁ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ କରିପକାଇଛି। ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ଆଣିବା ନିମନ୍ତେ ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ କୁହାଯାଉଥିବା ବେଳେ ତାମିଲନାଡ଼ୁରେ ଏକ ରୋଚକ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ରାଜ୍ୟର କୁଡ୍ଡଲୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ବରପାତ୍ରର ବନ୍ଧୁମାନେ ନବ ବିବାହିତ ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କୁ ୫ ଲିଟର ପେଟ୍ରୋଲ ଭେଟି ଦେଇଛନ୍ତି। 

୯୯୯ ଉପହାର ପ୍ୟାକେଟ୍‌ ସହ ପ୍ରେମିକାଙ୍କୁ ବିବାହ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଲେ ପ୍ରେମିକ

୯୯୯ ଉପହାର ପ୍ୟାକେଟ୍‌ ସହ ପ୍ରେମିକାଙ୍କୁ ବିବାହ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଲେ ପ୍ରେମିକ

ଏବେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏକ ଫଟୋ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଯେଇଁଥିରେ ଜଣେ ଯୁବକ ତାଙ୍କ ପ୍ରେମିକାଙ୍କୁ ବିବାହ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଉଥିବା ନଜର ଆସିଛି। ଘଟଣାଟି ଚାଇନାର। ହାର୍ବିନ ସହରରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ଯୁବକ କିଛିଦିନ ହେବ ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଭଲପାଇ ବସିଥିଲେ।