ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଦୁଇ ନକଲି ସାର କାରଖାନା ଚିହ୍ନଟ

ଦୁଇ ନକଲି ସାର କାରଖାନା ଚିହ୍ନଟ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୮।୧- ମରୁଡି, ଅଦିନିଆ ବର୍ଷା ତଥା ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟରେ ଯାଜପୁର ଜିଲା ଚାଷୀ ତଳିତଳାନ୍ତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ନକଲି କୃଷିସାର ଓ କୀଟନାଶକ ବ୍ୟବହାର ଚାଷୀଙ୍କ ମେରୁଦଣ୍ଡକୁ ଦୋହଲାଇ ଦେଇଛି। ଏଭଳିସ୍ଥିତିରେ କୀଟନାଶକ ଓ କୃଷିସାର କାରଖାନାକୁ କୃଷି ବିଭାଗ କୌଣସି କାଗଜପତ୍ର ତଦନ୍ତ ନ କରି ଲାଇସେନ୍ସ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଲଜ୍ଜାକର ବିଷୟ ହୋଇଛି। ତେଣୁ ବେଆଇନ ସଂସ୍ଥା ବିରୋଧରେ ଆଇନଗତ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଇପିକଲର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ କଟକ ଶିଳ୍ପ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କୁ ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ ବି.କେ.ଦାସ ତାଙ୍କ ପତ୍ରସଂଖ୍ୟା୧୦/୨ା୧ା୨୦୧୮ରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ସଚିବ ଦାସଙ୍କ ପତ୍ର ତାଲିକାରେ ଯାଜପୁର ଜିଲା ଜାରକା ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ ଇଷ୍ଟେଟରେ ଥିବା ଗୁରୁ ଏଗ୍ରୋ କେମ୍‌୍‌ ଓ କୋରେଇ ବ୍ଲକରେ ଥିବା ମାଜେଷ୍ଟିକ ଏଗ୍ରୋନୋମିକ୍ସ ପ୍ରାଇଭେଟ ଲିଃ ସଂସ୍ଥାର ନାମ ରହିଛି। ବାର୍ଷିକ ୨କୋଟି ଟଙ୍କାର ନେଣଦେଣ କରୁଥିବା ଏହି କୃଷି ସାର ଉପତ୍ାଦନକାରୀ କିମ୍ବା ପ୍ୟାକିଂ କରୁଥିବା ସଂସ୍ଥା ବିଧିମାନ୍ୟ ଅନୁମତି ପତ୍ର ବିନା ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ହେଲା ଚାଲି ଆସୁଛି ।
ଗତ ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ରୋଗପୋକ କାରଣ ଯୋଗୁ ଧାନ ଫସଲର କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇ ବରଗଡ଼ ଜିଲାର ଜଣେ ଚାଷୀ ନିଜ ଧାନ କ୍ଷେତରେ ନିଆଁ ଲଗାଇବା ସହ ବିଷ ପିଇ ଆମତ୍ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ଏହା ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଚହଳ ପଡିଥିଲା। କୀଟନାଶକ ଔଷଧ ଓ କୃଷି ସାର ନେଇ ବିରୋଧି ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ତୁମ୍ବିତୋଫାନ ହୋଇଥିଲା। ଏହାପରେ ଶିଳ୍ପ ଓ କୃଷି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସାର ଓ କୀଟନାଶକ ଉପତ୍ାଦନକାରୀ ସଂସ୍ଥାଗୁଡିକ ଉପରେ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏହି କ୍ରମରେ କଟକ ଜିଲା ଇଣ୍ଡିୟାନ ଅର୍ଗାନିକ ମେନର କମ୍ପାନୀ, କଳିଙ୍ଗ ଫର୍ଟିଲାଇଜର ଆଣ୍ଡ କେମିକାଲ, ଜଗତପୁରର ବାଲ୍‌ ଗୋପାଳ ଏଗ୍ରୋଭେଟ ଆଣ୍ଡ କେମିକାଲ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ, ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲାର ମହିଷାପାଟର ଶକ୍ତି ଏଗ୍ରୋ କେମିକାଲ, ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ବ୍ରହ୍ମପୁରର ସାଭିଓ ବାୟୋ ଓର୍ଗାନିକ ଆଣ୍ଡ ଫର୍ଟିଲାଇଜର, ଯାଜପୁର ଜିଲା ଜାରକାରେ ଥିବା ଗୁରୁ ଏଗ୍ରୋ କେମ୍‌ ଓ କୋରେଇ କୋରବନ୍ଦିଠାରେ ଥିବା ମାଜେଷ୍ଟିକ ଏଗ୍ରୋନୋମିକ୍ସ ପ୍ରାଇଭେଟ ଲିଃ, ଗଙ୍ଗାନଗର ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ସାଇ ଫର୍ଟିଲାଇଜର ପ୍ରାଇଭେଟ ଲିଃ, ଶାନ୍ତିନଗର ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ଭାଗ୍ୟନଗର ଲାବୋରେଟୋରି, ସବରସାହି ରସୁଲଗଡସ୍ଥିତ ଜି.ଏସ ଫର୍ଟିଲାଇଜର୍ସ, ବୋମିଖାଲ କାନାଲରୋଡସ୍ଥିତ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଟ୍ରେଡର୍ସ, ଝାରପଡ଼ାସ୍ଥିତ ଆଦିତ୍ୟ ଗ୍ରୁପ ଓ ନହରକଣ୍ଟା କଲେଜରୋଡସ୍ଥିତ ସିଦ୍ଧଟେକ ଏଗ୍ରୋଭେଟ ସଂସ୍ଥାର ବିଧିମାନ୍ୟ ଅନୁମତି ପତ୍ର ନାହିଁ । ଏହି ନକଲି ସାର ଉପତ୍ାଦନକାରୀ ସଂସ୍ଥାରୁ ବିଭିନ୍ନ ସାର ଆଣି ଚାଷ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଚାଷୀ ହଜାର ହଜାର ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଫସଲର ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା ହେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଅଧିକ କ୍ଷତି ହେଉଛି। ଧାନ ଚାଷରେ ବିଭିନ୍ନ ପୋକ ଲାଗିବା ଯୋଗୁ ପରିଶ୍ରମ ଅନୁଯାୟୀ ଅମଳ ହୋଇ ପାରୁନାହିଁ। ପନିପରିବା ଚାଷରେ ଖ୍ୟାତି ଲାଭ କରିଥିବା ପନିପରିବା ଝାଉଁଳିଆ, ଫିମ୍ପି ମାଡିଯିବା, ପୋକ, ପଚିସଢି ଯିବା ଯୋଗୁ ଚାଷୀ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଚାଷୀ କୃଷି ବିଭାଗର ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରୁଥିଲେ ବି କୌଣସି ଫଳ ମିଳୁ ନାହିଁ। ଜିଲାରେ ପ୍ରାୟ ୧୮ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ପନିପରିବା ଚାଷ ହେଉଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଧର୍ମଶାଳା, ରସୁଲପୁର, ଦଶରଥପୁର, ବିଞ୍ଝାରପୁର ବ୍ଲକରେ ସର୍ବାଧିକ ପନିପରିବା ଚାଷ ହୋଇଥାଏ। ଏଠାକାର ପନିପରିବା ପାରାଦୀପ ବନ୍ଦରରୁ ବିଦେଶକୁ ମଧ୍ୟ ରପ୍ତାନୀ କରାଯାଉଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଫୁଲକୋବି, ବିନ୍‌, ଶିମ୍ବ, ମଟର, ଭେଣ୍ଡି ଆଦି ପନିପରିବା ଚାଷରୁ ଚାଷୀ କିଛିମାତ୍ରାରେ ଲାଭ କରିବାର ଆଶା ରଖିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ରୋଗପୋକ ଲାଗି ସେହିସବୁ ଠିକ ଭାବେ ଫଳ ଧରୁନାହିଁ। ଏହିସବୁଥିରେ ସାର ବ୍ୟବହାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଡିଏପି, ଗ୍ରୋମର, ଆମୁନିଆ, ୟୁରିଆ, ଅଣୁସାରର ଆଦି ସାର ପୂର୍ବଭଳି କାମ କରୁନାହିଁ। ସେହିପରି ବିଭିନ୍ନ କୀଟନାଶକ ଔଷଧ ମଧ୍ୟ ରୋଗପୋକ ଦାଉରୁ ରକ୍ଷା କରି ପାରୁନାହିଁ ବୋଲି ଚାଷୀ ମହଲରେ ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ପ୍ୟାକ୍ଟରି ଲାଇସେନ୍ସ, ଲେବର ଲାଇସେନ୍ସ, ଭ୍ୟାଲିଡ ପଲ୍ୟୁଶନ ବୋର୍ଡ କ୍ଲିୟରାନ୍ସ, ଇପିଏଫ ଆଣ୍ଡ ଇଏସ୍‌ଆଇ, ଜିଲା ଶିଳ୍ପକେନ୍ଦ୍ରରୁ ଉପତ୍ାଦନ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ନ ଥାଇ ଉପରୋକ୍ତ ନ କଲି ସାର କାରଖାନାରେ ଏହିସବୁ କୃଷିସାର ତିଆରି ହେଉଥିବାରୁ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ତେଣୁ ଶିଳ୍ପ ବିଭାଗର ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ ଦାସ ନକଲି ସାର କାରଖାନା ବିରୋଧରେ ତୁରନ୍ତ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରି ବିଭାଗକୁ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଶତାୟୁ ସନ୍ନ୍ୟାସୀଙ୍କ ପରଲୋକ

ଡେରାବିଶ, ୨୪।୬ (ସ୍ବ.ପ୍ର.) ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଯଅଁରାବାରିମୂଳ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ଖନନଗରସ୍ଥିତ ମହିମା ଆଶ୍ରମର ସନ୍ଥ ଶତାୟୁ ବାବା ବ୍ରହ୍ମ ଅବଧୂତ କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ଦାସ(୧୦୫) ରବିବାର ସକାଳେ ଇହଧାମ ତ୍ୟାଗ କରିଛନ୍ତି। ଶତାୟୁ କୃଷ୍ଣ ବାବା ସିଦ୍ଧ ପୁରୁଷ ମନୋହର ବାବାଙ୍କ ପଟ୍ଟ ଶିଷ୍ୟ ଥିଲେ।

ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ଆଳି, ୨୪।୬ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ଆଳି ଅଞ୍ଚଳର ପ୍ରମୁଖ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଦେମାଳ ପଞ୍ଚାୟତସ୍ଥିତ ଶରତ କୁମାର ଦେବ ନୋଡାଲ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ‘ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ’ ନିମନ୍ତେ ଏକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ରବିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ବାଲିଆପାଳ ୨ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଅପହରଣ ଘଟଣା : ୩ ଗିରଫ

ବରୀ,୨୪।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର): ବରୀ ଥାନା ଅଧୀନ ବାଲିଆପାଳ ଗ୍ରାମର ୨ ଜଣ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ୧୮ ତାରିଖ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଅପହରଣ ହୋଇଥିବାନେଇ ବରୀ ଥାନାରେ ଦୁଇଟି ପୃଥକ ମାମଲା (୮୪/୨୦୧୮,୮୫/୨୦୧୮) ରୁଜୁ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ବାଇକ୍‌ ଆରୋହୀ ଗୁରୁତର

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ବାଇକ୍‌ ଆରୋହୀ ଗୁରୁତର

ଧର୍ମଶାଳା,୨୪।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) : ଧର୍ମଶାଳା ବ୍ଲକ ଜେନାପୁର ଥାନା ଅଧୀନସ୍ଥ ୫୩ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଚଢେଇଧରା ତଳଛକରେ ରବିବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ମୋଟର ସାଇକେଲ ଆରୋହୀ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆହାତ ଜଣଙ୍କ ଢେଙ୍କାନାଳ ଜଲା ପିଙ୍ଗୁଆ ଗ୍ରାମର ମହେନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତି (୨୮) ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି ।

ଚୋରି ମୋବାଇଲ ଉଦ୍ଧାର, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଚୋରି ମୋବାଇଲ ଉଦ୍ଧାର, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଧର୍ମଶାଳା,୨୪।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ଧର୍ମଶାଳା ଥାନା ରଥିଆ ମୈାଜାରେ ଥିବା ଧବଳେଶ୍ୱର କ୍ରସର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ଗତ ମେ ୨ତାରିଖରେ ନଗଦ ଦଶ ହଜାର ଟଙ୍କା ସହ ଏକ ଦାମୀ ମୋବାଇଲ ଚୋରି ହୋଇଥିବା ନେଇ ଧର୍ମଶାଳା ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା।

ରୋଜଭ୍ୟାଲି ଚିଟଫଣ୍ଡର ୩୮ ଜମାକାରୀ ଫେରି ପାଇବେ ଟଙ୍କା

ଧର୍ମଶାଳା, ୨୪।୬( ଡି.ଏନ୍‌.ଏ ) : ରୋଜଭ୍ୟାଲି ଚିଟଫଣ୍ଡ ସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ଠକାମିର ଶିିକାର ହୋଇଥିବା ଜମାକାରୀ ଫେରସ୍ତ ପାଇବେ ଜମା ଟଙ୍କା ା ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୪୩ ଜଣ ଜମାକାରୀଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ନେଇ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଆସିଥିବା ବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଧା ୩୮ ଜଣଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଧର୍ମଶାଳା ତହସିଲଦାର ପ୍ରଭାସ କୁମାର ବେହେରା ।

ବାଲିଆପାଳ ୨ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଅପହରଣ ଘଟଣା : ୩ ଗିରଫ

ବରୀ,୨୪।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର): ବରୀ ଥାନା ଅଧୀନ ବାଲିଆପାଳ ଗ୍ରାମର ୨ ଜଣ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ୧୮ ତାରିଖ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଅପହରଣ ହୋଇଥିବାନେଇ ବରୀ ଥାନାରେ ଦୁଇଟି ପୃଥକ ମାମଲା (୮୪/୨୦୧୮,୮୫/୨୦୧୮) ରୁଜୁ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଭାଜପାର କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ

ଭାଜପାର କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ

ରଣପୁର,୨୪।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ନୟାଗଡ ଜିଲା ରଣପୁର ବିଜ୍ଞାପିତ ଅଞ୍ଚଳର ଥିବା କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପରେ ରଣପୁର ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ରବିବାର ଏକ କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ରାଜ୍ୟ ଭାଜପା ବିଧାୟକ ଦଳ ନେତା କେ. ଭି. ସିଂ ଦେଓ, ରାଜ୍ୟ ସମ୍ପାଦକ ଅଶୋକ ମିଶ୍ର, ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରମା ପାଢ଼ୀ, ଦଳର ରାଜ୍ୟ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ପୃଥ୍ବୀରାଜ ହରିଚନ୍ଦନ, ନୟାଗଡ ଜିଲା ଉପସଭାପତି ପରେଶ ମିଶ୍ର, ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ସନ୍ତୋଷ ପ୍ରହରାଜ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ଆଜି ଠାରୁ ଓଡିଶା ରାଜସ୍ବ ସେବା ସଂଘର ଆନ୍ଦୋଳନ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୨୪।୬-ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ଓଡିଶା ରାଜସ୍ବ ସେବା ସଂଘ ସୋମବାର ଠାରୁ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିବ ।

ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବକୃଷ୍ଣ ଚୌଧୁରୀଙ୍କ ଶ୍ରାଦ୍ଧବାର୍ଷିକୀ

ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବକୃଷ୍ଣ ଚୌଧୁରୀଙ୍କ ଶ୍ରାଦ୍ଧବାର୍ଷିକୀ

ଜଗତସିଂହପୁର ଅଫିସ,୨୪।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ତଥା ଓଡ଼ିଶାର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବକୃଷ୍ଣ ଚୌଧୁରୀଙ୍କ ଶ୍ରାଦ୍ଧ ବାର୍ଷିକୀ ରବିବାର ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜଗତସିଂହପୁର ପୌରପରିଷଦ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସ୍ବର୍ଗତ ଚୌଧୁରୀଙ୍କ ସ୍ମୃତିଚାରଣ କରାଯାଇଥିଲା।

ମା’ ଗଙ୍ଗାଙ୍କ ୫ମ ବାର୍ଷିକ ପୂଜାର ୨ୟ ଦିନ

ମା’ ଗଙ୍ଗାଙ୍କ ୫ମ ବାର୍ଷିକ ପୂଜାର ୨ୟ ଦିନ

ମହାକାଳପଡା,୨୪।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ବ୍ଲକ ଖରିନାସିସ୍ଥିତ ମତ୍ସ୍ୟଜେଟିରେ ଚାଳିଥିବା ୫ମ ବାର୍ଷିକ ମା’ ଗଙ୍ଗାଙ୍କ ପୂଜାର ରବିବାର ୨ୟ ଦିନରେ ସକାଳ ୬ଟାରେ ମା’ଙ୍କ ନିକଟରେ ମଙ୍ଗଳ ଆଳତି କରାଯାଇ ବାଲ୍ୟଭୋଗ ଲାଗିଥିଲା। ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ମା’ଙ୍କ ପାଖରେ ଖେଚେଡି ଭୋଗ ଲାଗିଛି। ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଇ ଯଜ୍ଞ କାର୍ଯ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପରେ ମା’ଙ୍କୁ ବଡ ଶୃଙ୍ଗାର ବେଶରେ ସଜ୍ଜିତ କରାଯାଇ ବିଶ୍ରାମ ଦିଆଯିବ। ଏହି ପୂଜା ୩ଦିନ ଧରି ଚାଲିବ।

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ହ୍ୟାଣ୍ଡବଲ ରେଫରି ପରୀକ୍ଷା ଶେଷ

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ହ୍ୟାଣ୍ଡବଲ ରେଫରି ପରୀକ୍ଷା ଶେଷ

ଜଗତସିଂହପୁର ଅଫିସ,୨୪।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲା ହ୍ୟାଣ୍ଡବଲ ଆସୋସିଏଶନ୍‌ ଦ୍ୱାରା ଛେଳିଆଗଡସ୍ଥିତ ଜୟଦୁର୍ଗା ପଡିଆରେ ଜୁନ୍‌ ୨୩ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ରେଫରି କ୍ଲିନିକ୍‌ ଓ ପରୀକ୍ଷା ରବିବାର ଶେଷ ହୋଇଛି।

Model This Week

ଆହାନା