ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଦୁଇ ନକଲି ସାର କାରଖାନା ଚିହ୍ନଟ

ଦୁଇ ନକଲି ସାର କାରଖାନା ଚିହ୍ନଟ
ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୮।୧- ମରୁଡି, ଅଦିନିଆ ବର୍ଷା ତଥା ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟରେ ଯାଜପୁର ଜିଲା ଚାଷୀ ତଳିତଳାନ୍ତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ନକଲି କୃଷିସାର ଓ କୀଟନାଶକ ବ୍ୟବହାର ଚାଷୀଙ୍କ ମେରୁଦଣ୍ଡକୁ ଦୋହଲାଇ ଦେଇଛି। ଏଭଳିସ୍ଥିତିରେ କୀଟନାଶକ ଓ କୃଷିସାର କାରଖାନାକୁ କୃଷି ବିଭାଗ କୌଣସି କାଗଜପତ୍ର ତଦନ୍ତ ନ କରି ଲାଇସେନ୍ସ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଲଜ୍ଜାକର ବିଷୟ ହୋଇଛି। ତେଣୁ ବେଆଇନ ସଂସ୍ଥା ବିରୋଧରେ ଆଇନଗତ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଇପିକଲର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ କଟକ ଶିଳ୍ପ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କୁ ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ ବି.କେ.ଦାସ ତାଙ୍କ ପତ୍ରସଂଖ୍ୟା୧୦/୨ା୧ା୨୦୧୮ରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ସଚିବ ଦାସଙ୍କ ପତ୍ର ତାଲିକାରେ ଯାଜପୁର ଜିଲା ଜାରକା ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ ଇଷ୍ଟେଟରେ ଥିବା ଗୁରୁ ଏଗ୍ରୋ କେମ୍‌୍‌ ଓ କୋରେଇ ବ୍ଲକରେ ଥିବା ମାଜେଷ୍ଟିକ ଏଗ୍ରୋନୋମିକ୍ସ ପ୍ରାଇଭେଟ ଲିଃ ସଂସ୍ଥାର ନାମ ରହିଛି। ବାର୍ଷିକ ୨କୋଟି ଟଙ୍କାର ନେଣଦେଣ କରୁଥିବା ଏହି କୃଷି ସାର ଉପତ୍ାଦନକାରୀ କିମ୍ବା ପ୍ୟାକିଂ କରୁଥିବା ସଂସ୍ଥା ବିଧିମାନ୍ୟ ଅନୁମତି ପତ୍ର ବିନା ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ହେଲା ଚାଲି ଆସୁଛି । ଗତ ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ରୋଗପୋକ କାରଣ ଯୋଗୁ ଧାନ ଫସଲର କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇ ବରଗଡ଼ ଜିଲାର ଜଣେ ଚାଷୀ ନିଜ ଧାନ କ୍ଷେତରେ ନିଆଁ ଲଗାଇବା ସହ ବିଷ ପିଇ ଆମତ୍ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ଏହା ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଚହଳ ପଡିଥିଲା। କୀଟନାଶକ ଔଷଧ ଓ କୃଷି ସାର ନେଇ ବିରୋଧି ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ତୁମ୍ବିତୋଫାନ ହୋଇଥିଲା। ଏହାପରେ ଶିଳ୍ପ ଓ କୃଷି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସାର ଓ କୀଟନାଶକ ଉପତ୍ାଦନକାରୀ ସଂସ୍ଥାଗୁଡିକ ଉପରେ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏହି କ୍ରମରେ କଟକ ଜିଲା ଇଣ୍ଡିୟାନ ଅର୍ଗାନିକ ମେନର କମ୍ପାନୀ, କଳିଙ୍ଗ ଫର୍ଟିଲାଇଜର ଆଣ୍ଡ କେମିକାଲ, ଜଗତପୁରର ବାଲ୍‌ ଗୋପାଳ ଏଗ୍ରୋଭେଟ ଆଣ୍ଡ କେମିକାଲ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ, ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲାର ମହିଷାପାଟର ଶକ୍ତି ଏଗ୍ରୋ କେମିକାଲ, ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ବ୍ରହ୍ମପୁରର ସାଭିଓ ବାୟୋ ଓର୍ଗାନିକ ଆଣ୍ଡ ଫର୍ଟିଲାଇଜର, ଯାଜପୁର ଜିଲା ଜାରକାରେ ଥିବା ଗୁରୁ ଏଗ୍ରୋ କେମ୍‌ ଓ କୋରେଇ କୋରବନ୍ଦିଠାରେ ଥିବା ମାଜେଷ୍ଟିକ ଏଗ୍ରୋନୋମିକ୍ସ ପ୍ରାଇଭେଟ ଲିଃ, ଗଙ୍ଗାନଗର ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ସାଇ ଫର୍ଟିଲାଇଜର ପ୍ରାଇଭେଟ ଲିଃ, ଶାନ୍ତିନଗର ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ଭାଗ୍ୟନଗର ଲାବୋରେଟୋରି, ସବରସାହି ରସୁଲଗଡସ୍ଥିତ ଜି.ଏସ ଫର୍ଟିଲାଇଜର୍ସ, ବୋମିଖାଲ କାନାଲରୋଡସ୍ଥିତ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଟ୍ରେଡର୍ସ, ଝାରପଡ଼ାସ୍ଥିତ ଆଦିତ୍ୟ ଗ୍ରୁପ ଓ ନହରକଣ୍ଟା କଲେଜରୋଡସ୍ଥିତ ସିଦ୍ଧଟେକ ଏଗ୍ରୋଭେଟ ସଂସ୍ଥାର ବିଧିମାନ୍ୟ ଅନୁମତି ପତ୍ର ନାହିଁ । ଏହି ନକଲି ସାର ଉପତ୍ାଦନକାରୀ ସଂସ୍ଥାରୁ ବିଭିନ୍ନ ସାର ଆଣି ଚାଷ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଚାଷୀ ହଜାର ହଜାର ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଫସଲର ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା ହେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଅଧିକ କ୍ଷତି ହେଉଛି। ଧାନ ଚାଷରେ ବିଭିନ୍ନ ପୋକ ଲାଗିବା ଯୋଗୁ ପରିଶ୍ରମ ଅନୁଯାୟୀ ଅମଳ ହୋଇ ପାରୁନାହିଁ। ପନିପରିବା ଚାଷରେ ଖ୍ୟାତି ଲାଭ କରିଥିବା ପନିପରିବା ଝାଉଁଳିଆ, ଫିମ୍ପି ମାଡିଯିବା, ପୋକ, ପଚିସଢି ଯିବା ଯୋଗୁ ଚାଷୀ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଚାଷୀ କୃଷି ବିଭାଗର ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରୁଥିଲେ ବି କୌଣସି ଫଳ ମିଳୁ ନାହିଁ। ଜିଲାରେ ପ୍ରାୟ ୧୮ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ପନିପରିବା ଚାଷ ହେଉଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଧର୍ମଶାଳା, ରସୁଲପୁର, ଦଶରଥପୁର, ବିଞ୍ଝାରପୁର ବ୍ଲକରେ ସର୍ବାଧିକ ପନିପରିବା ଚାଷ ହୋଇଥାଏ। ଏଠାକାର ପନିପରିବା ପାରାଦୀପ ବନ୍ଦରରୁ ବିଦେଶକୁ ମଧ୍ୟ ରପ୍ତାନୀ କରାଯାଉଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଫୁଲକୋବି, ବିନ୍‌, ଶିମ୍ବ, ମଟର, ଭେଣ୍ଡି ଆଦି ପନିପରିବା ଚାଷରୁ ଚାଷୀ କିଛିମାତ୍ରାରେ ଲାଭ କରିବାର ଆଶା ରଖିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ରୋଗପୋକ ଲାଗି ସେହିସବୁ ଠିକ ଭାବେ ଫଳ ଧରୁନାହିଁ। ଏହିସବୁଥିରେ ସାର ବ୍ୟବହାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଡିଏପି, ଗ୍ରୋମର, ଆମୁନିଆ, ୟୁରିଆ, ଅଣୁସାରର ଆଦି ସାର ପୂର୍ବଭଳି କାମ କରୁନାହିଁ। ସେହିପରି ବିଭିନ୍ନ କୀଟନାଶକ ଔଷଧ ମଧ୍ୟ ରୋଗପୋକ ଦାଉରୁ ରକ୍ଷା କରି ପାରୁନାହିଁ ବୋଲି ଚାଷୀ ମହଲରେ ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ପ୍ୟାକ୍ଟରି ଲାଇସେନ୍ସ, ଲେବର ଲାଇସେନ୍ସ, ଭ୍ୟାଲିଡ ପଲ୍ୟୁଶନ ବୋର୍ଡ କ୍ଲିୟରାନ୍ସ, ଇପିଏଫ ଆଣ୍ଡ ଇଏସ୍‌ଆଇ, ଜିଲା ଶିଳ୍ପକେନ୍ଦ୍ରରୁ ଉପତ୍ାଦନ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ନ ଥାଇ ଉପରୋକ୍ତ ନ କଲି ସାର କାରଖାନାରେ ଏହିସବୁ କୃଷିସାର ତିଆରି ହେଉଥିବାରୁ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ତେଣୁ ଶିଳ୍ପ ବିଭାଗର ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ ଦାସ ନକଲି ସାର କାରଖାନା ବିରୋଧରେ ତୁରନ୍ତ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରି ବିଭାଗକୁ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ମାର୍ଶାଘାଇରେ ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ମାର୍ଶାଘାଇରେ ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ମାର୍ଶାଘାଇ,୧୮।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ମାର୍ଶାଘାଇ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଜୁ ଜୁବ ବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ମୁଁ  ହିରୋ ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଶାଳ କାଠ ସହ ୨ ସାଇକେଲ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ

ଶାଳ କାଠ ସହ ୨ ସାଇକେଲ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ

ଓଡ଼ଗାଁ,୧୮।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଓଡ଼ଗାଁ ବନାଞ୍ଚଳ କର୍ମଚାରୀ ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ବାଘୁଆ ଛକ ନିକଟରୁ ୨ ଚୋରା କାଠ ବେପାରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛନ୍ତିି। ସେମାନେ ହେଲେ ରୋହିବାଙ୍କ ପଞ୍ଚାୟତ ହଲନ୍ଦାପଲୀ ଗ୍ରାମର ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ନାହାକ(୩୨) ଓ ପ୍ରତାପ ନାୟକ(୪୫)।

ହାଜତରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରିବା ଘଟଣା: ୨ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ନିଲମ୍ବିତ

ହାଜତରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରିବା ଘଟଣା: ୨ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ନିଲମ୍ବିତ

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ, ୧୮ା୯: ଗତ ୧୨ ତାରିଖରେ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଓଡ଼ିଶୋ ପଞ୍ଚାୟତ ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ଗାଳିଗୁଲଜ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। 

କର୍ତ୍ତବ୍ୟରେ ଅବହେଳା କାରଣରୁ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ନିଲମ୍ବିତ

କର୍ତ୍ତବ୍ୟରେ ଅବହେଳା କାରଣରୁ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ନିଲମ୍ବିତ

ଓଡ଼ଗାଁ,୧୮ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ନୟାଗଡ ଜିଲା ଓଡ଼ଗାଁ ବ୍ଲକ ପାଣ୍ଡେରୀପଡା ଶତ୍ରୁଘ୍ନ ନୋଡାଲ ହାଇସ୍କୁଲ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ନବ କିଶୋର ସାହୁଙ୍କୁ କର୍ତ୍ତବ୍ୟରେ ଅବହେଳା କାରଣରୁ ନିଲମ୍ବିତ କରାଯାଇଛି। 

କୋରମ ଅଭାବରୁ ୪ର୍ଥ ଥର ପାଇଁ ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକ ବାତିଲ

ଭାପୁର,୧୮ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଭାପୁର ବଜାରରେ ଥିବା ଭାପୁର ନୋଡାଲ ୟୁପି ସ୍କୁଲର ପରିଚାଳନା କମିଟି ଗଠନ ହେବା ପାଇଁ ସୋମବାର ହେବାକୁ ଥିବା ସଭା କୋରମ ଅଭାବରୁ ବାତିଲ କରାଯାଇଛି। 

ଶ୍ରୀରଘୁନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ରାଧାଷ୍ଟମୀ

ଶ୍ରୀରଘୁନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ରାଧାଷ୍ଟମୀ

ଓଡ଼ଗାଁ,୧୮ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଓଡ଼ଗାଁରେ ବିଜେ ଶ୍ରୀରଘୁନାଥଜୀଉଙ୍କ ପୀଠରେ ବିଭିନ୍ନ ପର୍ବପର୍ବାଣି ମଧ୍ୟରୁ ରାଧାଷ୍ଟମୀ ଅନ୍ୟତମ ା ସୋମବାର ଭାଦ୍ରବ ଶୁକ୍ଳ ଅଷ୍ଟମୀ ତଥା କନ୍ୟା ସଙ୍କ୍ରାନ୍ତିରେ ରଘୁନାଥଜୀଉଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟାରେ ଶ୍ରୀରାଧାଙ୍କ ଜନ୍ମ ନୀତି ପାଳନ କରାଯାଇଛି ା 

୧ ଲକ୍ଷ ୩୨ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ଲଡୁ ପ୍ରସାଦ ନିଲାମ

୧ ଲକ୍ଷ ୩୨ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ଲଡୁ ପ୍ରସାଦ ନିଲାମ

ରାଜନଗର, ୧୮ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)ରାଜନଗର ବ୍ଲକ ଓସ୍ତିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଲିକଣା ଗାଁର ମା’ ଜୟଦୁର୍ଗା କ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ ଏକାଦଶତମ ଗଣେଶ ପୂଜା ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଶ୍ରୀଗଣେଶଙ୍କ ପାଖରେ ପ୍ରସାଦ ରୂପେ ୭ କିଲୋଗ୍ରାମର ଲଡୁ ସମର୍ପଣ କରାଯାଇଥିଲା। 

୩ ଗ୍ରାମକୁ ମୌଳିକ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ଦାବି ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ମାଗିଲେ ଓଏଚ୍‌ଆର୍‌ସି

୩ ଗ୍ରାମକୁ ମୌଳିକ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ଦାବି ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ମାଗିଲେ ଓଏଚ୍‌ଆର୍‌ସି

ଆଳି, ୧୮।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.)
ଆଳି ବ୍ଲକ ଏକମାଣିଆ ପଞ୍ଚୟତର ଏକମାଣିଆ, ଦକ୍ଷିଣଡିହା ଓ ନଳପାହି ଗ୍ରାମବାସୀ ମୌଳିକ ସୁବିଧାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହୋଇରହିଛନ୍ତି। 

ଫେରାର ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା :ନ୍ୟାୟ ଦାବିରେ କ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଅଫିସ୍‌, ୧୮।୯
ମହାକାଳପଡା ଥାନା ହାଜତରୁ ଫେରାର ଯୁବକ ଅବିନାଶ ପାଇଟାଳ ଓରଫ ମୂଷା(୨୩) ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଥାନା ଅଧିକାରୀ ଶ୍ୟାମଘନ ବେହେରାଙ୍କ ଗିରଫ ଦାବି କରି ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଗତ ବୁଧବାରଠାରୁ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି। 

ଚାଷୀଙ୍କ ମେରୁଦଣ୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଦେଲା ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷା : ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକକୁ ବନ୍ୟାଞ୍ଚଳ ଘୋଷଣା ଦାବି

ଚାଷୀଙ୍କ ମେରୁଦଣ୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଦେଲା ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷା : ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକକୁ ବନ୍ୟାଞ୍ଚଳ ଘୋଷଣା ଦାବି

ଡେରାବିଶ, ୧୮।୯ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)
ଗତ ଲଘୁଚାପଜନିତ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅନେକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଘଟାଇଥିବା ବେଳେ କ୍ଷେତରେ ପାଣି ଜମି ରହିବା ଯୋଗୁ ଫସଲ ହାନିର ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ମାତ୍ର ରବିବାରଠାରୁ କେତେଜ ଚାଷ ଜମିରୁ ପାଣି ଛାଡ଼ିବା ପରେ ଚାଷୀମାନେ ହତାଶ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି। 

ମା’ମନଷା ଦେବୀଙ୍କ ପୂଜା ଆରମ୍ଭ

ମା’ମନଷା ଦେବୀଙ୍କ ପୂଜା ଆରମ୍ଭ

ମହାକାଳପଡା,୧୮।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.)
ମହାକାଳପଡ଼ା ବ୍ଲକ ପେଟ୍‌ଛେଲା ପଞ୍ଚାୟତର ପେଟ୍‌ଛେଲା ଗ୍ରାମର ଗଳିଆ ନଦୀ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ସୋମବାରଠାରୁ  ମା’ ମନଷା ଦେବୀଙ୍କ ପୂଜା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ବଙ୍ଗୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପକ୍ଷରୁ ୩ଦିନ ଧରି ଆୟୋଜିତ ଉତ୍ସବରେ ସୁସଜ୍ଜିତ କଦଳୀ ଭେଳାରେ ମା’ଙ୍କ ମୃଣ୍ମୟ ମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି। 

ତୋରଣ, ଆଲୋକମାଳାରେ ଝଲସୁଛି ପାରାଦୀପ

ତୋରଣ, ଆଲୋକମାଳାରେ ଝଲସୁଛି ପାରାଦୀପ

ପାରାଦୀପ,୧୮ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ପାରାଦୀପ ବନ୍ଦର ନଗରୀର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଗଣପର୍ବ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପୂଜା ସୋମବାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହା ଆସନ୍ତା ୨୩ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ।  ସପ୍ତାହବ୍ୟାପୀ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ପୂଜାରେ ଚଳିତବର୍ଷ ଆଖି ଝଲସିବା ଭଳି ସାଜସଜା ହୋଇଛି।