ସମ୍ବଲପୁର

ବାଗମୁଣ୍ଡା ଧନୁଯାତ୍ରା ଷଷ୍ଠ ସଂଧ୍ୟା, କଂସର ସରଗ୍‌ପୁରୀ ଆକ୍ରମନ୍‌, ଇନ୍ଦ୍ର ପରାସ୍ତ

ବାଗମୁଣ୍ଡା ଧନୁଯାତ୍ରା ଷଷ୍ଠ ସଂଧ୍ୟା, କଂସର ସରଗ୍‌ପୁରୀ ଆକ୍ରମନ୍‌, ଇନ୍ଦ୍ର ପରାସ୍ତ
ତରବୋଡ଼,୮।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲା କୋମନା ବ୍ଲକ ସିଆଲଲଟି ପନ୍‌ଚେତ ବାଗମୁଣ୍ଡା ଗାଁରେ ଦୁତୀୟ ବଛର ଅନୁଷ୍‌ଠିତ୍‌ ଧନୁଯାତ୍ରା ସୋମବାର ଥିଲା ଷଷ୍ଠ ସଂଧ୍ୟା। ସଂଧ୍ୟାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖିଆ କୁନୁଆଁ ହିସାବେ ରାଜ୍ୟ ସଭା ସଦସ୍ୟ ଏ.ଭି. ସ୍ବାମୀ, ସାମାଜିକ୍‌ କର୍ମୀ ସୁରେଶ କୁମାର ଆଚାରୀ, ନୂଆପଡ଼ା ଉକିଲ୍‌ ସଂଘର ସଭାପତି ପ୍ରସନ୍ନ କୁମାର ପାଢ଼ୀ, ଜିଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନମିତା ପ୍ରଧାନ, ଜିଲା ପରିଷଦ ସଭ୍ୟ ରାମନରେଶ ଅହିର, ଭୁଗଲି ସୁନାନୀ ଆର୍‌ ସାମାଜିକ୍‌ କର୍ମୀ ଉପାସୁ ସୁନାନୀ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ଷଷ୍ଠ ସଂଧ୍ୟାରେ କଂସ ମହାରାଜ ସରଗ୍‌ପୁରୀ ଆକ୍ରମନ କରି ଇନ୍ଦ୍ରକୁଁ ଲଢ଼େଇରେ ପରାସ୍ତ କରିଛନ ଆର୍‌ ସବୁ ଦେବତାକୁ ମଥୁରା ନଗରକେ ବାଂଧି ଆନିଛନ। ମଗଧ ରାଜ୍ୟ ଆକ୍ରମନରେ ଜରାସନ୍ଧ ପରାସ୍ତ ହେଇଛନ୍‌, ପଦ୍ମାବତୀ ସମେତ ୬୪ ରାଜ କନ୍ୟାକର ବିହା ଉତ୍‌ରୁ ଗୋପ୍‌ପୁରକେ ଫିରିଛନ, କାଲିୟକେ ଆଦେଶ ଦେଇଛନ କଂସ ମହାରାଜ। ଇତାର ଉତ୍‌ରୁ ସାଁସ୍‌କୁର୍‌ତିକ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍‌ଠିତ୍‌ ହେଇଥିଲା। ସମ୍ବଲପୁରୀ ନାଚଗୀତ, ଲୋକ୍‌ବାଦ୍ୟରେ ଦର୍ଶକ୍‌ ନାଚି ପକେଇଥିଲେ। ମଁଚାନ ପରିଚାଲ୍‌ନାରେ ସେତମ ମଟାରୀ ଥିଲାବେଲକେ ଅନୁଷ୍‌ଠାନର ସଭାପତି ଶାନ୍ତିଲାଲ ମଟାରୀ, ସଂପାଦକ୍‌ ଭୂବନ ସତନାମୀ, ସହସଂପାଦକ ରିଖି ସତନାମୀ, କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ ଗଜିନ ମଟାରୀ ଆର କେଶବ ଦୁରିଆ, ଆୟୋଜକ୍‌ ମିଟୁ ମଟାରୀ, ଦେଉଲାଲ ବାଗ୍‌, ପ୍ୟାରୀ ମଟାରୀ, ଅନାଦି ବଢ଼େଇ, ରବିଶଙ୍କର ସାହୁ, କାନ୍ତୁସ ମଟାରୀ ପର୍‌ମୁଖ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପ୍ରତି ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର କରିବା ଅଭିଯୋଗ: ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ ଗିରଫ ଦାବି ନେଇ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ

କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପ୍ରତି ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର କରିବା ଅଭିଯୋଗ: ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ ଗିରଫ ଦାବି ନେଇ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ

କେସିଙ୍ଗା,୨୦।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କେସିଙ୍ଗା ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରର କାର୍ଯ୍ୟରତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପ୍ରତି କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । 

ଜିଲାପାଳ, ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ମିଳିତ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି

ଜିଲାପାଳ, ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ମିଳିତ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି

ତରଭା, ୨୦ା୮(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ତରଭା ବ୍ଲକ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ସଭାଗୃହରେ ଜିଲାପାଳ ମଧୁସୂଦନ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ଶିବିର

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ଶିବିର

କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା,୨୦।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ରାଜୀବଗାନ୍ଧୀ ସେବାକେନ୍ଦ୍ରଠାରେ ସୋମବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ବନବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ୫ ଦିନିଆ ରିଫ୍ରେସର ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ବନବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ୫ ଦିନିଆ ରିଫ୍ରେସର ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଭବାନୀପାଟଣା,୨୦।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଭବାନୀପାଟଣାସ୍ଥିତ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ରଠାରେ ଭବାନୀପାଟଣା ବନମଣ୍ଡଳ ତରଫରୁ ୫ ଦିନିଆ ରିଫ୍ରେସର ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସୋମବାର ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। 

ପାଣି ଘେରରେ ଆପାଦକାଳୀନ ପ୍ରଶମନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ

ପାଣି ଘେରରେ ଆପାଦକାଳୀନ ପ୍ରଶମନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୨୦।୮
ବନ୍ୟା, ବାତ୍ୟା କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ସମୟରେ ଜିଲା ଆପାଦକାଳୀନ ପ୍ରଶମନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରୁମ୍‌ ଦିନରାତି ଖୋଲା ରହିଥାଏ। ସେଭଳି ସମୟରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ହିଁ ୨୪ଘଣ୍ଟିଆ ସେବା ପ୍ରଦାନରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ। ଦିନରାତି ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ରହି ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ଲକ, ତହସିଲ, ପୌର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଥାନ୍ତି। ରିଲିଫ ବଣ୍ଟନଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବହୁକିଛି ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ, ସେବା ଏହି ଅଫିସରୁ ହିଁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇଥାଏ। ସେହିପରି ଜିଲା ଆପାଦକାଳୀନ ପ୍ରଶମନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଲାଗି ଅଭିଯୋଗ ପଞ୍ଜିକରଣ ପ୍ରକୋଷ୍ଠ ରହିଛି। ପ୍ରତି ସୋମବାର ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ଦିବସରେ ଶତାଧିକ ଲୋକେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ପାଖକୁ ଆସି ସେହି ପ୍ରକୋଷ୍ଠରେ ପ୍ରଥମେ ପଞ୍ଜିକରଣ କରନ୍ତି । ମାତ୍ର ବର୍ଷାଦିନେ ପାଣିଘେରରେ ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଟି ରହୁଥିବା ଯୋଗୁ ଅଭିଯୋଗକାରୀମାନେ ସେହି ପ୍ରକୋଷ୍ଠକୁ ଯିବା ଆସିବାରେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। 

ବର୍ଦ୍ଧିତ ଦରମା ପ୍ରଦାନ ଦାବିରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ

ବର୍ଦ୍ଧିତ ଦରମା ପ୍ରଦାନ ଦାବିରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୨୦।୮-
ବର୍ଦ୍ଧିତ ବାର୍ଷିକ ଦରମା ପ୍ରଦାନ ଦାବି ନେଇ ସୋମବାର ବରଗଡ଼ ଜିଲାରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଅଣତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଶିକ୍ଷକ ସୋମବାର ଜିଲାପାଳ ଇନ୍ଦ୍ରମଣି ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କୁ ଫେରାଦ ହୋଇଥିଲେ । ବର୍ଦ୍ଧିତ ବାର୍ଷିକ ଦରମା ସାଙ୍ଗକୁ ତାଲିମ ହାରରେ ଏବଂ ସପ୍ତମ ବେତନ କମିଶନ ମୁତାବକ ଦରମା ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ଜିଲାପାଳ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କୁ ସେମାନେ ଏକ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । 

କ୍ୟାନସର ହସପିଟାଲ ଦାବି କଲା ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ

କ୍ୟାନସର ହସପିଟାଲ ଦାବି କଲା ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୨୦।୮
ବରଗଡ଼ରେ କ୍ୟାନସର ହସପିଟାଲ ଦାବି ଜୋର ଧରିଛି । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ସୋମବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବରଗଡ଼ ଜିଲାପାଳ ଇନ୍ଦ୍ରମଣି ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛି। ସ୍ମାରକପତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖି ରହିଛି ଯେ, ବରଗଡ଼ ଜିଲା ସର୍ବାଧିକ କ୍ୟାନସର ପ୍ରଭାବିତ। ପ୍ରତି ଗଁାରେ ଲୋକେ କ୍ୟାନସରରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ସେହିପରି ଜିଲାରେ କ୍ୟାନସର ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି।

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଉଷୁ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ : ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଚାମ୍ପିୟନ

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଉଷୁ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ : ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଚାମ୍ପିୟନ

ବେଲପାହାଡ଼,୨୦।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଗତ ଦୁଇଦିନ ଧରି ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲା ବେଲପାହାଡ଼ଠାରେ ଚାଲିଥିବା ୨୬ତମ ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ଉଷୁ ଚାମ୍ପିନସଶିପ ରବିବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଛି। ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ର ପ୍ରତିଯୋଗୀମାନେ ୨୭ଟି ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ, ୨୧ଟି ରୌପ୍ୟ ଓ ୯ଟି ବ୍ରୋଞ୍ଜ୍‌ ପଦକ ହାସଲ କରି ଏହି ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ବଡ଼ବିଲ ଜିନ୍ଦଲରୁ ଆସିଥିବା ପ୍ରତିଯୋଗୀମାନେ ୨୭ଟି ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ, ୭ଟି ରୌପ୍ୟ ଓ ୧୨ଟି ବ୍ରୋଞ୍ଜ୍‌ ପଦକ ପାଇ ପ୍ରଥମ ରନର୍ସଅପ୍‌ ଟ୍ରଫି ହାସଲ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଖୋର୍ଦ୍ଧାର ପ୍ରତିଯୋଗୀମାନେ ୧୩ଟି ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ, ୧୪ଟି ରୌପ୍ୟ ଓ ୨୧ଟି ବ୍ରୋଞ୍ଜ୍‌ ପଦକ ପାଇ ଦ୍ୱିତୀୟ ରନର୍ସଅପ ଟ୍ରଫି ହାସଲ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ଶନିବାର ଅପରାହ୍ନରେ ବେଲପାହାଡ଼ର ଜୁବୁଲି ହଲ୍‌ଠାରେ ଉଷୁ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।

ଭୋଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ରାଜନୀତି ଓ ଗଣମାଧ୍ୟମ,ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର

ଭୋଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ରାଜନୀତି ଓ ଗଣମାଧ୍ୟମ,ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର

ରେଢ଼ାଖୋଲ,୨୦।୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ରେଢ଼ାଖୋଲଠାରେ ଓଡିଶା ସାମ୍ବାଦିକ ୟୁନିୟନ (ଓୟୁଜେ) ପକ୍ଷରୁ ରବିବାର ଭୋଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ରାଜନୀତି ଓ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଶୀର୍ଷକ ଆଲୋଚନା ଚକ୍ର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଭୋଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ରାଜନୀତିରୁ ରାଜନୈତିକ ଦଳମାନେ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଆହ୍ବାନ ଦିଆଯାଇଛି। ଦେଇଛନ୍ତି । ରେଢ଼ାଖୋଲ ମହିଳା କଲେଜଠାରେ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ସାମ୍ବାଦିକ ୟୁନିୟନର ସହଯୋଗିତା ଓ ରେଢ଼ାଖୋଲ ଶାଖାର ପ୍ରୟାସରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନାଚକ୍ରରେ ରାଜ୍ୟର ୩ ପ୍ରମୁଖ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ବିଜେଡି, ଭାଜପା ଓ କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରବକ୍ତାମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଏଥିସହ ରାଜ୍ୟର ବିିଭିନ୍ନ ଜିଲାରୁ ୩ଶହରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସାମ୍ବାଦିକ ଆଲୋଚନାରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ। 

ବିଶ୍ୱ ଫଟୋଗ୍ରାଫି ଦିବସ ପାଳିତ

ବିଶ୍ୱ ଫଟୋଗ୍ରାଫି ଦିବସ ପାଳିତ

ସମ୍ବଲପୁର,୨୦।୮(ବ୍ୟୁରୋ) 
ବିଶ୍ୱ ଫଟୋଗ୍ରାଫି ଦିବସ ରବିବାର ଚିତ୍ରଗୁପ୍ତ କଲ୍ୟାଣ ଭବନଠାରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଫଟୋଫିଲିକ୍ସ ସମ୍ବଲପୁର ଶାଖା ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଉତ୍ସବ ହୋଇଥିଲା। ଶିକ୍ଷାବିତ୍‌ ଶୈଳେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆୟୋଜିତ ସଭାରେ ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା ବରିଷ୍ଠ ଚିତ୍ରଶିଳ୍ପୀ ଭୋଳାନାଥ ନାୟକ ଫଟୋଗ୍ରାଫି ଓ ଚିତ୍ରକଳାର ସମନ୍ବୟ ଏବଂ ସମ୍ବଲପୁରରେ ଫଟୋଗ୍ରାଫିର ଇତିହାସ ଉପରେ ସମ୍ୟକ ଧାରଣା ଦେଇଥିଲେ। ଫଟୋ ହିଁ କଥା କହିଥାଏ ମତ ରଖିଥିଲେ। 

ସବୁଜ ସ୍ବଚ୍ଛ ହୀରାକୁଦ ପଦଯାତ୍ରା

ସବୁଜ ସ୍ବଚ୍ଛ ହୀରାକୁଦ ପଦଯାତ୍ରା

ସମ୍ବଲପୁର,୨୦।୮(ବ୍ୟୁରୋ) 
ସବୁଜ ସ୍ବଚ୍ଛ ହୀରାକୁଦ ସଚେତନତା ପଦଯାତ୍ରା ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜିଲାପାଳ ସମର୍ଥ ବର୍ମା ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଏଥିରେ ୩ଶହରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ସାମିଲ ଥିଲେ । ହୀରାକୁଦକୁ ସ୍ବଚ୍ଛ ଓ ସବୁଜ ରଖିବା ପାଇଁ ପଥଚାରୀମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିସହ ଲିଫଲେଟ୍‌ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଥିଲା।

ବେଦବ୍ୟାସରୁ ପାଣି ଉଠାଇଲେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଭକ୍ତ

ବେଦବ୍ୟାସରୁ ପାଣି ଉଠାଇଲେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଭକ୍ତ

ବେଦବ୍ୟାସ, ୨୦।୮ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପୀଠ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟାସ ପୀଠ ତଥା ଶୈବ ପୀଠ ଅନ୍ୟତମ। ଶଙ୍ଖ, କୋଇଲି ଓ ସରସ୍ବତୀ ନଦୀର ସଙ୍ଗମରୁ ଏଠାରୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଛି ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀ। ଏଭଳି ଏକ ଶୈବ ପୀଠକୁୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ରାଜ୍ୟ ଓ ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ହଜାର ହଜାର କାଉଡିଆ ଭକ୍ତ ଜଳାଭିଷେକ ପାଇଁ ଆସିଥାନ୍ତି। ବେଦବ୍ୟାସର ଏହି ଐତିହାସିକ ଶୈବପୀଠରେ ଜଳାଭିଷେକ କରିବା ସହ ବ୍ରାହ୍ମଣୀନଦୀରୁ ଜଳ ନେଇ କାଂଶବାହାଲ ନିକଟରେ ଥିବା ଘୋଘର ଶୈବପୀଠକୁ ଯାତ୍ରା କରିଥାନ୍ତି। ଏପରି ସ୍ଥଳେ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଓ ସେବା ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ବେଦବ୍ୟାସ ଟ୍ରଷ୍ଟ ବୋର୍ଡ ଓ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥାଏ।