Dharitri News
ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ |

ଆମେରିକାରେ ଶୁଭିଲା ‘ଚପଲ ଚୋର ପାକିସ୍ତାନ’

ଆମେରିକାରେ ଶୁଭିଲା ‘ଚପଲ ଚୋର ପାକିସ୍ତାନ’ ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍‌,୮।୧: ଭାରତୀୟ-ଆମେରିକୀୟ ଓ ବେଲୁଚିସ୍ତାନୀୟଙ୍କ ଏକ ସମୂହ ସୋମବାର ଆମେରିକାରେ ଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ଦୂତାବାସ ସମ୍ମୁଖରେ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ପାକିସ୍ତାନକୁ ‘ଚପଲ ଚୋର’ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ନିକଟରେ ପାକିସ୍ତାନରେ ବନ୍ଦୀଥିବା ପୂର୍ବ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଅଧିକାରୀ କୁଳଭୂଷଣ ଯାଦବଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ମା’ଙ୍କ ପ୍ରତି ପାକିସ୍ତାନ ଦେଖାଇଥିବା ବ୍ୟବହାରକୁ ନେଇ ଏହି ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି। ଯାଦବଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଯାଇଥିବା ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଚପଲ ଚୋରି କରି ନେଇ ପାକିସ୍ତାନ ତାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିଥିବା ଜଣେ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ କହିଥିବା ବେଳେ, ଏହା ପାକିସ୍ତାନର ହୀନମନ୍ୟତା ବୋଲି ଆଉ ଜଣେ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ କହିଥିଲେ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ପାକିସ୍ତାନର ଏହି ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ସାରା ବିଶ୍ୱ ତାକୁ ସମାଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ |

ମାଳଦ୍ୱୀପରେ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ପୁନଃସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ସାର୍କର ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ

ମାଳଦ୍ୱୀପରେ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ପୁନଃସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ସାର୍କର ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ

କଲୋମ୍ବୋ, ୨୦।୨: ମାଳଦ୍ୱୀପରେ ରାଜନୈତିକ ଅସ୍ଥିରତା ଜାରି ରହିଛି। ଏହି ମର୍ମରେ ଏଠାରେ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ପୁନଃସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ସାର୍କ ପକ୍ଷରୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି। ସେଠାରେ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ପ୍ରଥାର ଉଲ୍ଲଂଘନ ହେବା ସହିତ କମ୍ରାଗତ ସଙ୍କଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ବୋଲି ସାର୍କ ସୂଚିତ କରିଛି। ସାର୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କାରୁ ଜୟସୂରିୟା ମାଲଦ୍ୱୀପ ମଜଲିସ୍‌ ବାଚସ୍ପତି ଅବଦୁଲା ମାସିଚ୍‌ ମହମ୍ମଦଙ୍କୁ ଏନେଇ ଏକ ପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଲେଖିଛନ୍ତି।

କୋର୍ଟରେ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ: ୨ ଆଇନଜୀବୀ ମୃତ

କୋର୍ଟରେ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ: ୨ ଆଇନଜୀବୀ ମୃତ

ଲାହୋର,୨୦।୨: ପାକିସ୍ତାନର ଲାହୋର ଦୌରା ଜଜ କୋର୍ଟ ପରିସରରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଗୁଳିକାଣ୍ଡ ଘଟି ୨ ଆଇନଜୀବୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ଜଲାଲାବାଦ ବିସ୍ଫୋରଣ: ୩ ମୃତ

ଜଲାଲାବାଦ ବିସ୍ଫୋରଣ: ୩ ମୃତ

କାବୁଲ,୨୦।୨: ନଙ୍ଗାହାର ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଜଲାଲାବାଦ ସହରରେ ମଙ୍ଗଳବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଏକ ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟି ୩ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ବିସ୍ଫୋରଣର କାରଣ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇ ନ ଥିବା ବେଳେ ପୋଲିସ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

ବ୍ଲାକ ସି’ରେ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ସଜବାଜ ହେଉଛନ୍ତି ଆମେରିକା ଓ ରୁଷ

ବ୍ଲାକ ସି’ରେ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ସଜବାଜ ହେଉଛନ୍ତି ଆମେରିକା ଓ ରୁଷ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ,୨୦।୨: କିଛିଦିନ ହେବ ଆମେରିକା ଓ ରୁଷ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଛି। ବ୍ଲାକ୍‌ ସିରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ଯୁଦ୍ଧପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ଖବର ମଧ୍ୟ ନଜରକୁ ଆସିଛି। ରୁଷ ବ୍ଲାକ ସିରେ ନିଜର ଉପସ୍ଥିତି ବୃଦ୍ଧି କରୁଥିବା ଦେଖି ଚିନ୍ତାରେ ପଡିଯାଇଛି ଆମେରିକା।

ଆଫଗାନୀସ୍ତାନରେ ସୁରକ୍ଷାବଳ-ତାଲିବାନ ମୁହାଁମୁହିଁ: ୯ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ମୃତ

ଆଫଗାନୀସ୍ତାନରେ ସୁରକ୍ଷାବଳ-ତାଲିବାନ ମୁହାଁମୁହିଁ: ୯ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ମୃତ

କାବୁଲ, ୨୦।୨: ଆଫଗାନୀସ୍ତାନରେ ସୁରକ୍ଷାବଳ ଓ ତାଲିବାନ ଆତଙ୍କବାଦୀ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ୯ଜଣ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଦେଶର ପଶ୍ଚିମ ଓ ପୂର୍ବ ପ୍ରାନ୍ତରେ ଜାରି ରହିଥିବା ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେଶନ ସମୟରେ ଏହା ଘଟିଥିବା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ୧୩ ଜଣ ତାଲିବାନ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

 ପାକିସ୍ତାନରେ ଉପନିବେଶ ସ୍ଥାପନ କରୁଛି ଚାଇନା

ପାକିସ୍ତାନରେ ଉପନିବେଶ ସ୍ଥାପନ କରୁଛି ଚାଇନା

ଇସଲାମାବାଦ୍‌, ୨୦।୨: ଚାଇନା ପାକିସ୍ତାନରେ ଉପନିବେଶ ସ୍ଥାପନ କାର୍ଯ୍ୟ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ କରିବାରେ ଲାଗିଛି। ସମ୍ପ୍ରତି ପାକିସ୍ତାନ ସିନେଟ୍‌ରେ ଚାଇନାର ମନ୍ଦାରିନ୍‌ ଭାଷାକୁ କେତେକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ସ୍ବୀକୃତି ଦିଆଯାଇଛି। ଚାଇନାରେ କୈଟୋନିଜ୍‌ ତଥା ଅନ୍ୟ କେତେକ ଭାଷା ବହୁଳ ଭାବେ ପ୍ରଚଳିତ ହୋଇଥାଏ। ତେବେ ଅଧିକ ଲୋକ ମନ୍ଦାରିନ୍‌ ଭାଷାରେ ହିଁ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହୋଇଥାନ୍ତି।

 ସିରିଆରେ ବାୟୁସେନାର ବୋମାମାଡ଼: ଶହେରୁ ଅଧିକ ମୃତ

ସିରିଆରେ ବାୟୁସେନାର ବୋମାମାଡ଼: ଶହେରୁ ଅଧିକ ମୃତ

ଦାମାସ୍‌କସ୍‌, ୨୦।୨: ସିରିଆରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଅପରେଶନ ଜାରି ରହିଛି। ବାୟୁସେନା ପକ୍ଷରୁ ଦାମାସ୍‌କସ୍‌ ନିକଟରେ ଥିବା ଇଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ଘୋୟୁଟ୍‌ ଅଞ୍ଚଳରେ ହୋଇଥିବା ବୋମାମାଡରେ ଶହେରୁ ଅଧିକ ଜଣ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଏହି ଘଟଣାରେ ୩୨୫ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଥିବା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି। ଗତ ଡିସେମ୍ବରଠାରୁ ଦେଶରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ବିରୋଧି ଅପରେଶନରେ ୫ ଶହରୁ ଅଧିକ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବାବେଳେ ୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି।

ମେକ୍ସିକୋରେ ଭୂକମ୍ପ

ମେକ୍ସିକୋରେ ଭୂକମ୍ପ

ମେକ୍ସିକୋ, ୧୯।୨: ମେକ୍ସିକୋରେ ସୋମବାର ସକାଳେ ଭୂକମ୍ପ ଅନୁଭୁତ ହୋଇଛି। ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲ୍‌ରେ ଏହାର ତୀବ୍ରତା ୬.୧ ଥିଲା ବୋଲି ଆମେରିକା ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି। ଭୂକମ୍ପର କେନ୍ଦ୍ର ଓକ୍ସାକାର ପୂର୍ବଠାରୁ ୪୩ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ତଥା ଭୂଗର୍ଭର ୧୦ କିଲୋମିଟର ତଳେ ଥିଲା ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି।

ଇମ୍ରାନଙ୍କ ହାଟ୍ରିକ୍‌ ବିବାହ

ଇମ୍ରାନଙ୍କ ହାଟ୍ରିକ୍‌ ବିବାହ

ଲାହୋର, ୧୯।୨: ପାକିସ୍ତାନ କ୍ରିକେଟ ତାରକା ଇମ୍ରାନ୍‌ ଖାଁ ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ ଆବଦ୍ଧ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଇମ୍ରାନ୍‌ଙ୍କ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ମାଗଦର୍ଶକ ବୁଶ୍ରା ମାନେକା। ବୁଶ୍ରାଙ୍କର ୫ ସନ୍ତାନ ଅଛନ୍ତି।

 ଫେବୃୟାରୀ ୨୧ରେ ସ୍ପେସ୍‌ ଏକ୍ସ ଛାଡିବ ଫାଲକନ୍‌ ୯ ରକେଟ

ଫେବୃୟାରୀ ୨୧ରେ ସ୍ପେସ୍‌ ଏକ୍ସ ଛାଡିବ ଫାଲକନ୍‌ ୯ ରକେଟ

ସାନ୍‌ ଫ୍ରାନ୍ସିସ୍‌କୋ, ୧୯।୨: ଆମେରିକା ଘରୋଇ କମ୍ପାନି ସ୍ପେସ୍‌ ଏକ୍ସ ମହାକାଶକୁ ଫେବୃୟାରୀ ୨୧ରେ ଫାଲକନ୍‌ ୯ ରକେଟ ଛାଡିବ। ଫେବୃୟାରୀ ୧୭ରେ ଏହାକୁ ମହାକାଶକୁ ପ୍ରେରଣ କରାଯିବାର ଯୋଜନା କରାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଏହାର ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ ତାରିଖକୁ ୪ ଦିନ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ପୂର୍ବରୁ ଫେବୃୟାରୀ ୭ରେ ଏହି କମ୍ପାନୀ ୬୩.୮ ଟନ୍‌ ଓଜନ ୨୩୦ ଫୁଟ୍‌ ଲମ୍ବ ଓ ୪୦ ଫୁଟ୍‌ ପ୍ରସ୍ଥ ବିଶିଷ୍ଟ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ରକେଟ୍‌ ଫାଲକନ୍‌ ହେଭିକୁ ମହାକାଶକୁ ପଠାଇଥିଲା।

ସାମାଜିକ କର୍ମୀଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ ପାଇଁ କରାଚିରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ସାମାଜିକ କର୍ମୀଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ ପାଇଁ କରାଚିରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ଇସଲାମାବାଦ୍‌, ୧୯।୨: ସାମାଜିକ କର୍ମୀଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ କରାଚିରେ ଗିଲଗିଟ୍‌ ବଲ୍ଟିସ୍ତାନ ଯୁବ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି। ସେମାନେ ସୋମବାର କରାଚି ପ୍ରେସ୍‌ କ୍ଲବ୍‌ ସମ୍ମୁଖରେ ସରକାର ବିରୋଧୀ ସ୍ଲୋଗାନ୍‌ମାନ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଇସ୍ରାଏଲ୍‌ ବିମାନର ବୋମା ମାଡ: ୨ ମୃତ

ଇସ୍ରାଏଲ୍‌ ବିମାନର ବୋମା ମାଡ: ୨ ମୃତ

ଜେରୁଜେଲମ୍‌, ୧୯।୨: ଇସ୍ରାଏଲ୍‌ ବିମାନର ବୋମା ମାଡରେ ଗାଜା ଅଞ୍ଚଳରେ ୨ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତକମାନେ ପାଲେଷ୍ଟାଇନ୍‌ ନାଗରିକ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ସେମାନଙ୍କ ବୟସ ୧୭ ବର୍ଷ। ହାମାସ୍‌ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଶିବିରକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରି ବୋମା ମାଡ କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ଏଥିରେ ଏହି ଦୁଇଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଆତଙ୍କବାଦୀ ବିରୋଧୀ ଅପରେଶନ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଇସ୍ରାଏଲ୍‌ ୧୮ଟି ହାମାସ୍‌ ଶିବିର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଛି।