ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ଅନୁଗୋଳ ଜିଲାରେ ବଢ଼ୁଛି ଜଙ୍ଗଲ

ଅନୁଗୋଳ ଜିଲାରେ ବଢ଼ୁଛି ଜଙ୍ଗଲ
ବନ୍ତଳା,୩।୧(ଦିନେଶ ଦେହୁରୀ)-ଶିଳ୍ପ, କୋଇଲା ଖଣି ପାଇଁ କଟାହେଉଛି ଜଙ୍ଗଲ। ଜଳସେଚନ, ରେଳଲାଇନ, କୋଲ୍‌ କରିଡର ନିର୍ମାଣ ନିମନ୍ତେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି ବ୍ୟାପକ ଜଙ୍ଗଲ ଜମି। ତଥାପି ଅନୁଗୋଳ ଜିଲାରେ ବଢ଼ୁଛି ଜଙ୍ଗଲ। ୨୦୧୩ରେ ଜିଲାରେ ୩୫ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୫ରେ ୨ ବର୍ଗ କି.ମି. ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବା ଫରେଷ୍ଟ ସର୍ଭେ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ(ଏଫ୍‌ଏସ୍‌ଆଇ) ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାଯାଇଛି। ପ୍ରତି ୨ ବର୍ଷ ଅନ୍ତରରେ ହେଉଥିବା ଏହି ସର୍ଭେ ଗତବର୍ଷ ଅର୍ଥାତ୍‌ ୨୦୧୭ରେ ମଧ୍ୟ ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ପରିବେଶବିତ୍‌ମାନେ ଆଶା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି। ଶିଳ୍ପ ସମୃଦ୍ଧ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ପାଇଁ ଆସିଥିବା ଏହି ଖୁସି ଖବର ପଛରେ କିନ୍ତୁ ରହିଛି ବହୁ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ। ଜିଲାର ପ୍ରାୟ ଏକହଜାର ଗ୍ରାମର ଲୋକେ ନିକଟସ୍ଥ ଜଙ୍ଗଲକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇ ଆସୁଛନ୍ତି। ୧୯୮୦ରୁ ସେମାନେ ଠେଙ୍ଗାପାଳି କରି ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ଜଗାରଖା କରୁଛନ୍ତି। ସମ୍ପୃକ୍ତ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଏହି ଉଦ୍ୟମକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଯୁଗ୍ମଜଙ୍ଗଲ ନୀତି ବଳରେ ୧୯୯୪ରେ ସ୍ବୀକୃତି ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏଥିରେ ସହଯୋଗ କରିଥିଲା ବନ ବିଭାଗ। ଜାତୀୟ ବନୀକରଣ ଯୋଜନାରେ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବନଖଣ୍ଡରେ ବନ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥା ମାଧ୍ୟମରେ ସୁରକ୍ଷା ସମିତି ଗଠନ କରାଯାଇ ବନୀକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ କରାଯାଇଥିଲା। ଜିଲାର ଅନୁଗୋଳ, ଆଠମଲ୍ଲିକ, ସାତକୋଶିଆ ବନଖଣ୍ଡରେ ଏବଂ ଦେବଗଡ଼ ବନଖଣ୍ଡର ପାଲଲହଡ଼ା, ଖମାର ବନାଞ୍ଚଳର ୫ଶହ ଗ୍ରାମରେ ଏହି ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇଥିଲା। ୨୦୦୨ରୁ ୨୦୦୮ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଯୋଜନାରେ ବନୀକରଣ, ଜଙ୍ଗଲ ଗାଦେଳୀକରଣ, ମୃତ୍ତିକା ସଂରକ୍ଷଣ ଓ ପ୍ରାକୃତିକ ପୁନର୍ଜନନ କାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିଲା। ୨୦୦୭ରେ ଜାଇକା (ଜାପାନ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ କୋଅପରେଶନ ଏଜେନ୍ସି) ଅନୁଦାନରେ ଅନୁଗୋଳ ବନଖଣ୍ଡରେ, ୨୦୦୫ରେ ଖମାର ଓ ପାଲଲହଡ଼ା ବନାଞ୍ଚଳର ୮୦ଟି ଗ୍ରାମରେ ଏବଂ ସାତକୋଶିଆର ୨୦ଟି ଗଁାରେ ଜଙ୍ଗଲ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ସହ ଗ୍ରାମର ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ବନସୁରକ୍ଷା ସମିତିର ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି, ଜଙ୍ଗଲ ଅଭିବୃଦ୍ଧି, ଜୀବନଜୀବିକାର ଉନ୍ନତି, ଗ୍ରାମ ଓ ସ୍ବୟଂସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀର ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟ ସହିତ ପରିବେଶ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହାତକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା। ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇ ବନସୁରକ୍ଷା ସମିତିକୁ ଏକ ଗ୍ରାମ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଭାବେ ଗଢ଼ାଯାଇଥିବାରୁ ଜିଲାରେ ଜଙ୍ଗଲ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବା ଜଙ୍ଗଲପ୍ରେମୀ ସୁଶୀଲ କୁମାର ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି। ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ପାଖରେ ରହିଥିବା ପାରମ୍ପରିକ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ସହିତ ସାମୂହିକ ଜଙ୍ଗଲ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଯୋଗୁ ଜିଲାକୁ ଲଗାତର ୩ଥର ବେଷ୍ଟ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ପରିବେଶ ପୁରସ୍କାର ମିଳିପାରିଥିବା ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି। ଏଫ୍‌ଏସ୍‌ଆଇର ୨୦୧୧, ୨୦୧୩ ଏବଂ ୨୦୧୫ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ରାଜ୍ୟରେ ଯଥାକ୍ରମେ ୪୮, ୧୪୪୪ ଏବଂ ୭ବର୍ଗ କି.ମି. ଜଙ୍ଗଲ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ୨୦୧୫ ରିପୋର୍ଟରେ ରାଜ୍ୟର ୩୦ଟି ଜିଲା ମଧ୍ୟରୁ ୧୪ଟିରେ ଜଙ୍ଗଲ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବା ବେଳେ ୧୧ଟି ଜିଲାରେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ଏବଂ ୫ଟି ଜିଲାରେ ସ୍ଥିତି ପୂର୍ବବର୍ଷ ଭଳି ସମାନ ରହିଛି। ଅନୁଗୋଳ ଜିଲାର ଭୌଗୋଳିକ ପରିସୀମା ୬୩୭୫ ବର୍ଗ କି.ମି. ମଧ୍ୟରୁ ୨୦୧୫ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଅତି ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ୩୬୨ ବର୍ଗ କି.ମି., ମଧ୍ୟମ ଘଞ୍ଚ ୧୩୫୦ ବର୍ଗ କି.ମି. ଏବଂ ଖୋଲା ୯୯୦ ବର୍ଗ କି.ମି. ସହିତ ବୁଦୁବୁଦିଆ ଜଙ୍ଗଲ ୧୧୭ ବର୍ଗ କି.ମି. ଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ୨୦୧୧ରେ ଜିଲାରେ ୨ବର୍ଗ କି.ମି. ଜଙ୍ଗଲ କମିଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୩ ବର୍ଷର ରିପୋର୍ଟରେ ୩୫ ବର୍ଗ କି.ମି. ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା। ୨୦୧୫ ରିପୋର୍ଟରେ ପୁନର୍ବାର ୨ ବର୍ଗ କି.ମି. ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲାରେ ୨୭୦୪ ବର୍ଗ କି.ମି. ଜଙ୍ଗଲ ରହିଛି, ଯାହାକି ୪୨.୪୨ ପ୍ରତିଶତ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି। ଏ ବିଷୟରେ ବନ୍ତଳା ରେଞ୍ଜ ଅଧୀନରେ ଥିବା ପୋକତୁଙ୍ଗା ଦେହୁରୀସାହି ବନ ସଂରକ୍ଷଣ ସମିତି ଉପସଭାପତି ମାମି ଦେହୁରୀ କୁହନ୍ତି, ୨୦୦୧ରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଉଜୁଡ଼ି ଯାଇଥିବା ଜଙ୍ଗଲକୁ ଚାରା ରୋପଣ କରି ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରିଥିଲୁ। ୮୦ ପରିବାର ଠେଙ୍ଗାପାଳି କରି ଜଗାରଖା କରିଥିଲୁ। ଉକ୍ତ ୬୮ ହେକ୍ଟର ଜାଗା ଏବେ ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ରିଜର୍ଭ ଜଙ୍ଗଲରୁ ୩୨ ହେକ୍ଟରକୁ ମିଶାଇ ମୋଟ୍‌ ୧୦୦ ହେକ୍ଟର ଜଗାରଖା କରିଛୁ। ଦୁର୍ଗାପୁର ବନସୁରକ୍ଷା ସମିତି ସଦସ୍ୟ ରସାନନ୍ଦ ସାହୁ କୁହନ୍ତି, ୩୫ବର୍ଷ ହେଲା ୨୦୦ ହେକ୍ଟର ଜଙ୍ଗଲକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇଛୁ। ଏଥିପାଇଁ ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟ ମିଳିଛି। ବଳରାମପୁର ବନସୁରକ୍ଷା ସମିତି ସଭାପତି ଦଶରଥ ବିରୁଆ କୁହନ୍ତି, ୩୦ ପରିବାର ୩୦ବର୍ଷ ହେଲା ୧୦୦ ହେକ୍ଟର ଜାଗାରେ ଜଙ୍ଗଲ କରିଛୁ। ସମସ୍ତେ ଠେଙ୍ଗାପାଳି କରି ଜଗୁଛୁ। କୌଶିତଇଳା ବନସୁରକ୍ଷା ସମିତିର ସଭ୍ୟା ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଦେହୁରୀ କୁହନ୍ତି, ୪୦୦ ହେକ୍ଟର ଜଙ୍ଗଲର ଜଗାରଖା କରୁଛୁ। ପ୍ରତିଦିନ ୪ଜଣ ଠେଙ୍ଗା ଧରି ସୁରକ୍ଷା ଦେଉଛୁ।
All Right Reserved By

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ଗ୍ୟାସ ନିଆଁରୁ ମା, ଝିଅ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା: ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ପକ୍ଷରୁ ଜେଲ୍‌ଭରୋ ଆନ୍ଦୋଳନ

ଗ୍ୟାସ ନିଆଁରୁ ମା, ଝିଅ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା: ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ପକ୍ଷରୁ ଜେଲ୍‌ଭରୋ ଆନ୍ଦୋଳନ

ଭୁବନ,୨୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଭୁବନ ଏନ୍‌ଏସି ୩ନଂ. ଓ୍ବାର୍ଡ ଅଧୀନ ଗୋଡ଼ିପାଟଣାର ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନ ପୋଥାଳଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ମମତା ଓ ଝିଅ ଜ୍ୟୋସ୍ନାମୟୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ସୋମବାର ଅଞ୍ଚଳର ସମସ୍ତ ମହିଳା ସ୍ବୟଂସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ପକ୍ଷରୁ ଜେଲଭରୋ ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯାଇଛି। 

ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ପରଲୋକ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୨୪ା୯- ଢେଙ୍କାନାଳ ସହର ଗୁଡିଆନାଳି ଶିକ୍ଷକ କଲୋନିଠାରେ ରହୁଥିବା ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଅନ୍ତର୍ଯ୍ୟାମୀ ଶତପଥୀ(୮୪)ଙ୍କ ସୋମବାର ଭୋର ସମୟରେ ପରଲୋକ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଇନ୍‌ଜେକ୍ସନ ନେଇ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ

ଇନ୍‌ଜେକ୍ସନ ନେଇ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ


ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୨୪।୯- ଅନୁଗୋଳ ଥାନା ବଲାସିଂଘା ଗ୍ରାମ ବାଲିସାହିର ଜଣେ ଯୁବକ ଇନଜେକ୍ସନ ନେଇ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ସମ୍ପୃକ୍ତ ଯୁବକ ଜଣକ ହାଟ ଛକରେ ଥିବା ଜୈନେକ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଖରେ ଦହ ଦେଖେଇ ଏକ ଔଷଧ ଦୋକାନରେ ଇନଜେକ୍ସନ ନେଇଥିଲେ। ପରେ ତାଙ୍କ ଦେହ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିଲା। 

ଅନୁଗୋଳ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ

ଅନୁଗୋଳ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ


ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୨୪।୯-  ବିଭିନ୍ନ ଦାବିରେ  ଅନୁଗୋଳ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଛନ୍ତି। 

ଆମ ପୋଲିସ ସମିତି ବୈଠକ

ଆମ ପୋଲିସ ସମିତି ବୈଠକ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୨୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଛେଣ୍ଡିପଦା ଥାନା ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ବସନ୍ତପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଅଫିସଠାରେ ସୋମବାର ଆମ ପୋଲିସ ସମିତି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଥାନା ଆଇଆଇସି ନିର୍ମଳା ଗୋଚ୍ଛାୟତଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ବୈଠକରେ ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରୀୟ ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା।

୭୪ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣିଲେ ଜିଲାପାଳ

୭୪ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣିଲେ ଜିଲାପାଳ

କାମାକ୍ଷାନଗର,୨୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କାମାକ୍ଷାନଗର ବ୍ଲକ ପରିସରରେ ସୋମବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ୪ ବଖରା ଛାର୍‌ଖାର

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ୪ ବଖରା ଛାର୍‌ଖାର


ପରଜଙ୍ଗ,୨୪ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ପରଜଙ୍ଗ ବ୍ଲକ କଲଦା ପଞ୍ଚାୟତ ବ୍ରାହ୍ମଣୀବେଡିଆ ଗ୍ରାମରେ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ଲିକେଜ୍‌ରୁ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ୪ ବଖରା ଛାରଖାର ହୋଇଯାଇଛି। 

ବିନା ଡିଜେରେ ହେବ ବଳଦଯାତ୍ରା

ବିନା ଡିଜେରେ ହେବ ବଳଦଯାତ୍ରା

ଭୁବନ, ୨୪ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଭୁବନ ଅଞ୍ଚଳର ଐତିହ୍ୟର ପ୍ରତୀକ ବଳଦଯାତ୍ରାରେ ବାଜିବନି ତୀବ୍ର ଶବ୍ଦଯୁକ୍ତ ଡିଜେ। ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ସ୍ବାର୍ଥ, ପରମ୍ପରା ବଞ୍ଚାଇ ରଖିବାକୁ ଯାଇ ସର୍ବସମ୍ମତ୍ତିକ୍ରମେ ଏପରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଏହାପରେ ଯାତ୍ରାକୁ ନେଇ ଲାଗି ରହିଥିବା ଅନିଶ୍ଚିତତାରେ ପଡ଼ିଛି ଯବନିକା, ଯାହାକୁ ସ୍ବାଗତ କରିଛନ୍ତି ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗର ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ। 
ବଳଦଯାତ୍ରାରେ ଡିଜେ ସାଉଣ୍ଡ ବାଜିବ କି ନାହିଁ ତାହାକୁ ନେଇ ଟଣାଓଟରା ଲାଗି ରହିଥିଲା। କେତେକ ବଳଦିଆ ଏବଂ ପୂଜା କମିଟି କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଡିଜେ ସାଉଣ୍ଡ ସପକ୍ଷରେ ରହିଥିବାବେଳେ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲା ଶାନ୍ତି କମିଟି। ଏପରି କି କଟକଣା ନ ମାନିଲେ ଯାତ୍ରାରୁ ଓହରି ଯିବାକୁ ଧମକ ଦେଇଥିଲେ କମିଟି ସଭ୍ୟ। ଏହାପରେ ଯାତ୍ରା ଅନିଶ୍ଚିତତା ଭିତରକୁ ଠେଲି ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ବର୍ଷା ହେଲେ ପାଠପଢ଼ା ଠପ୍‌

ବର୍ଷା ହେଲେ ପାଠପଢ଼ା ଠପ୍‌

ଭୁବନ, ୨୪ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଭୁବନ ବ୍ଲକ ଯମୁନାକୋଟ ପଞ୍ଚାୟତ ନୃସିଂହପୁରରେ ରହିଛି ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ। ୧୯୫୮ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ସ୍କୁଲରେ ପ୍ରଥମରୁ ସପ୍ତମ ଯାଏ ୬୮ଜଣ ପିଲା ପଢ଼ୁଛନ୍ତି। ଶିକ୍ଷାଦାନ ଲାଗି ୪ଜଣ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି।

ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଅପହରଣ, ଯୁବକ ଗିରଫ

ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଅପହରଣ, ଯୁବକ ଗିରଫ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୨୪ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଜରପଡା ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ପୋଲିସ ବନ୍ତଳା ଥାନା ପୁରୁଣାଗଡ ଗ୍ରାମର ପଞ୍ଚାନନ ବେହେରା(୧୯)ଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରିଛି। ପୋଲିସ କହିଛି,  ସମ୍ପୃକ୍ତା ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ପଞ୍ଚାନନ ଶୁକ୍ରବାର ଅପହରଣ କରି ନିଜ ଘରେ ରଖିଥିଲେ। 

ବର୍ଷାରେ ଭିଜୁଛନ୍ତି, ଖରାରେ ସିଝୁଛନ୍ତି

ବର୍ଷାରେ ଭିଜୁଛନ୍ତି, ଖରାରେ ସିଝୁଛନ୍ତି

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୪ା୯- ଏକମାତ୍ର ଝାଟି ମାଟି ଘର ଭୁଶୁଡି ପଡିଲା। ସୌଭାଗ୍ୟବଶତଃ କାନ୍ଥ ପଡିବାରୁ ବଞ୍ଚିଗଲୁ ସିନା ଏବେ ମୁଣ୍ଡ ଗୁଞ୍ଜିବାକୁ ଜାଗା ନାହିଁ। ପୋଷାକ ପତ୍ରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ରୋଷେଇ ସାମଗ୍ରୀ କାନ୍ଥ ତଳେ ପୋତି ହୋଇଯାଇଛି। ପାଖରେ କିଛି ନ ଥିବାରୁ ୨ ଦିନ ହେଲା ବାହାରେ ବର୍ଷାରେ ଭିଜୁଛୁ। ସେମିତି ଘର ବାହାରେ ପଡି ରହି ପ୍ରଶାସନର ସହାୟତାକୁ ଅନାଇଛୁ। କେହି ଟିକିଏ ସାହାଯ୍ୟ କଲେ ଘରଟା ଉଠିପାରନ୍ତା ବୋଲି ଅସହାୟ ଅବସ୍ଥାରେ ଦୁଃଖ ବଖାଣିଛନ୍ତି ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ବଅଁରପାଳ ବ୍ଲକ ରାଉତଳା ଗ୍ରାମର ଅରକ୍ଷିତ ସାହୁ(୭୫)।

କଣିହାଁରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ମିଳିବ କ୍ଷତିପୂରଣ

କଣିହାଁରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ମିଳିବ କ୍ଷତିପୂରଣ

କଣିହାଁ, ୨୪ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଣିହାଁ ବନାଞ୍ଚଳ ଅଧୀନରେ ୪ ଦିନ ହେଲା ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ ଲାଗି ରହିଛି। ଏଥିଯୋଗୁ ବହୁ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହେବା ସହ ଚାଷୀମାନେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ହାତୀ ଘଉଡାଇବା କାମ ଜାରି ରହିଛି। ଏହି ଇଲାକାରେ ପଶିଥିବା ୧୪ଟି ହାତୀ ମଧ୍ୟରୁ ୪ଟି ଅନ୍ୟ ବନାଞ୍ଚଳକୁ ଯାଇଥିବାବେଳେ ଆଉ ୧୦ ହାତୀ ରହି ଉପଦ୍ରବ କରୁଛନ୍ତି।