ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ଅନୁଗୋଳ ଜିଲାରେ ବଢ଼ୁଛି ଜଙ୍ଗଲ

ଅନୁଗୋଳ ଜିଲାରେ ବଢ଼ୁଛି ଜଙ୍ଗଲ
ବନ୍ତଳା,୩।୧(ଦିନେଶ ଦେହୁରୀ)-ଶିଳ୍ପ, କୋଇଲା ଖଣି ପାଇଁ କଟାହେଉଛି ଜଙ୍ଗଲ। ଜଳସେଚନ, ରେଳଲାଇନ, କୋଲ୍‌ କରିଡର ନିର୍ମାଣ ନିମନ୍ତେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି ବ୍ୟାପକ ଜଙ୍ଗଲ ଜମି। ତଥାପି ଅନୁଗୋଳ ଜିଲାରେ ବଢ଼ୁଛି ଜଙ୍ଗଲ। ୨୦୧୩ରେ ଜିଲାରେ ୩୫ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୫ରେ ୨ ବର୍ଗ କି.ମି. ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବା ଫରେଷ୍ଟ ସର୍ଭେ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ(ଏଫ୍‌ଏସ୍‌ଆଇ) ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାଯାଇଛି। ପ୍ରତି ୨ ବର୍ଷ ଅନ୍ତରରେ ହେଉଥିବା ଏହି ସର୍ଭେ ଗତବର୍ଷ ଅର୍ଥାତ୍‌ ୨୦୧୭ରେ ମଧ୍ୟ ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ପରିବେଶବିତ୍‌ମାନେ ଆଶା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି। ଶିଳ୍ପ ସମୃଦ୍ଧ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ପାଇଁ ଆସିଥିବା ଏହି ଖୁସି ଖବର ପଛରେ କିନ୍ତୁ ରହିଛି ବହୁ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ। ଜିଲାର ପ୍ରାୟ ଏକହଜାର ଗ୍ରାମର ଲୋକେ ନିକଟସ୍ଥ ଜଙ୍ଗଲକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇ ଆସୁଛନ୍ତି। ୧୯୮୦ରୁ ସେମାନେ ଠେଙ୍ଗାପାଳି କରି ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ଜଗାରଖା କରୁଛନ୍ତି। ସମ୍ପୃକ୍ତ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଏହି ଉଦ୍ୟମକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଯୁଗ୍ମଜଙ୍ଗଲ ନୀତି ବଳରେ ୧୯୯୪ରେ ସ୍ବୀକୃତି ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏଥିରେ ସହଯୋଗ କରିଥିଲା ବନ ବିଭାଗ। ଜାତୀୟ ବନୀକରଣ ଯୋଜନାରେ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବନଖଣ୍ଡରେ ବନ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥା ମାଧ୍ୟମରେ ସୁରକ୍ଷା ସମିତି ଗଠନ କରାଯାଇ ବନୀକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ କରାଯାଇଥିଲା। ଜିଲାର ଅନୁଗୋଳ, ଆଠମଲ୍ଲିକ, ସାତକୋଶିଆ ବନଖଣ୍ଡରେ ଏବଂ ଦେବଗଡ଼ ବନଖଣ୍ଡର ପାଲଲହଡ଼ା, ଖମାର ବନାଞ୍ଚଳର ୫ଶହ ଗ୍ରାମରେ ଏହି ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇଥିଲା। ୨୦୦୨ରୁ ୨୦୦୮ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଯୋଜନାରେ ବନୀକରଣ, ଜଙ୍ଗଲ ଗାଦେଳୀକରଣ, ମୃତ୍ତିକା ସଂରକ୍ଷଣ ଓ ପ୍ରାକୃତିକ ପୁନର୍ଜନନ କାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିଲା। ୨୦୦୭ରେ ଜାଇକା (ଜାପାନ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ କୋଅପରେଶନ ଏଜେନ୍ସି) ଅନୁଦାନରେ ଅନୁଗୋଳ ବନଖଣ୍ଡରେ, ୨୦୦୫ରେ ଖମାର ଓ ପାଲଲହଡ଼ା ବନାଞ୍ଚଳର ୮୦ଟି ଗ୍ରାମରେ ଏବଂ ସାତକୋଶିଆର ୨୦ଟି ଗଁାରେ ଜଙ୍ଗଲ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ସହ ଗ୍ରାମର ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ବନସୁରକ୍ଷା ସମିତିର ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି, ଜଙ୍ଗଲ ଅଭିବୃଦ୍ଧି, ଜୀବନଜୀବିକାର ଉନ୍ନତି, ଗ୍ରାମ ଓ ସ୍ବୟଂସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀର ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟ ସହିତ ପରିବେଶ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହାତକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା। ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇ ବନସୁରକ୍ଷା ସମିତିକୁ ଏକ ଗ୍ରାମ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଭାବେ ଗଢ଼ାଯାଇଥିବାରୁ ଜିଲାରେ ଜଙ୍ଗଲ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବା ଜଙ୍ଗଲପ୍ରେମୀ ସୁଶୀଲ କୁମାର ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି। ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ପାଖରେ ରହିଥିବା ପାରମ୍ପରିକ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ସହିତ ସାମୂହିକ ଜଙ୍ଗଲ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଯୋଗୁ ଜିଲାକୁ ଲଗାତର ୩ଥର ବେଷ୍ଟ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ପରିବେଶ ପୁରସ୍କାର ମିଳିପାରିଥିବା ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି। ଏଫ୍‌ଏସ୍‌ଆଇର ୨୦୧୧, ୨୦୧୩ ଏବଂ ୨୦୧୫ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ରାଜ୍ୟରେ ଯଥାକ୍ରମେ ୪୮, ୧୪୪୪ ଏବଂ ୭ବର୍ଗ କି.ମି. ଜଙ୍ଗଲ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ୨୦୧୫ ରିପୋର୍ଟରେ ରାଜ୍ୟର ୩୦ଟି ଜିଲା ମଧ୍ୟରୁ ୧୪ଟିରେ ଜଙ୍ଗଲ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବା ବେଳେ ୧୧ଟି ଜିଲାରେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ଏବଂ ୫ଟି ଜିଲାରେ ସ୍ଥିତି ପୂର୍ବବର୍ଷ ଭଳି ସମାନ ରହିଛି। ଅନୁଗୋଳ ଜିଲାର ଭୌଗୋଳିକ ପରିସୀମା ୬୩୭୫ ବର୍ଗ କି.ମି. ମଧ୍ୟରୁ ୨୦୧୫ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଅତି ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ୩୬୨ ବର୍ଗ କି.ମି., ମଧ୍ୟମ ଘଞ୍ଚ ୧୩୫୦ ବର୍ଗ କି.ମି. ଏବଂ ଖୋଲା ୯୯୦ ବର୍ଗ କି.ମି. ସହିତ ବୁଦୁବୁଦିଆ ଜଙ୍ଗଲ ୧୧୭ ବର୍ଗ କି.ମି. ଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ୨୦୧୧ରେ ଜିଲାରେ ୨ବର୍ଗ କି.ମି. ଜଙ୍ଗଲ କମିଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୩ ବର୍ଷର ରିପୋର୍ଟରେ ୩୫ ବର୍ଗ କି.ମି. ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା। ୨୦୧୫ ରିପୋର୍ଟରେ ପୁନର୍ବାର ୨ ବର୍ଗ କି.ମି. ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲାରେ ୨୭୦୪ ବର୍ଗ କି.ମି. ଜଙ୍ଗଲ ରହିଛି, ଯାହାକି ୪୨.୪୨ ପ୍ରତିଶତ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି। ଏ ବିଷୟରେ ବନ୍ତଳା ରେଞ୍ଜ ଅଧୀନରେ ଥିବା ପୋକତୁଙ୍ଗା ଦେହୁରୀସାହି ବନ ସଂରକ୍ଷଣ ସମିତି ଉପସଭାପତି ମାମି ଦେହୁରୀ କୁହନ୍ତି, ୨୦୦୧ରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଉଜୁଡ଼ି ଯାଇଥିବା ଜଙ୍ଗଲକୁ ଚାରା ରୋପଣ କରି ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରିଥିଲୁ। ୮୦ ପରିବାର ଠେଙ୍ଗାପାଳି କରି ଜଗାରଖା କରିଥିଲୁ। ଉକ୍ତ ୬୮ ହେକ୍ଟର ଜାଗା ଏବେ ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ରିଜର୍ଭ ଜଙ୍ଗଲରୁ ୩୨ ହେକ୍ଟରକୁ ମିଶାଇ ମୋଟ୍‌ ୧୦୦ ହେକ୍ଟର ଜଗାରଖା କରିଛୁ। ଦୁର୍ଗାପୁର ବନସୁରକ୍ଷା ସମିତି ସଦସ୍ୟ ରସାନନ୍ଦ ସାହୁ କୁହନ୍ତି, ୩୫ବର୍ଷ ହେଲା ୨୦୦ ହେକ୍ଟର ଜଙ୍ଗଲକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇଛୁ। ଏଥିପାଇଁ ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟ ମିଳିଛି। ବଳରାମପୁର ବନସୁରକ୍ଷା ସମିତି ସଭାପତି ଦଶରଥ ବିରୁଆ କୁହନ୍ତି, ୩୦ ପରିବାର ୩୦ବର୍ଷ ହେଲା ୧୦୦ ହେକ୍ଟର ଜାଗାରେ ଜଙ୍ଗଲ କରିଛୁ। ସମସ୍ତେ ଠେଙ୍ଗାପାଳି କରି ଜଗୁଛୁ। କୌଶିତଇଳା ବନସୁରକ୍ଷା ସମିତିର ସଭ୍ୟା ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଦେହୁରୀ କୁହନ୍ତି, ୪୦୦ ହେକ୍ଟର ଜଙ୍ଗଲର ଜଗାରଖା କରୁଛୁ। ପ୍ରତିଦିନ ୪ଜଣ ଠେଙ୍ଗା ଧରି ସୁରକ୍ଷା ଦେଉଛୁ।
All Right Reserved By

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ନାଳ ଭିତରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ନାଳ ଭିତରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

କାମାକ୍ଷାନଗର,୧୮।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା କଙ୍କଡାହାଡ ଥାନା ଉର୍ବେଙ୍ଗି ନାଳ ଭିତରୁ  ମଙ୍ଗଳବାର  ବ୍ରାହ୍ମଣିଆ ଗ୍ରାମର ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ନାୟକ(୪୦)ଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି।

ପାଚିଲା ଧାନ ଉପରେ ପେଥାଇ ମାଡ: ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ

ପାଚିଲା ଧାନ ଉପରେ ପେଥାଇ ମାଡ: ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୧୮।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ)-ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ପେଥାଇ ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବରେ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିଛି। ଦିନରାତି ଝିପିଝିପି ଲାଗି ରହିଛି। ଏହାଦ୍ୱାରା ସାଧାରଣ ଜୀବନ ଯାତ୍ରା ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି। ବିଶେଷ କରି ଏହି ବର୍ଷା ପ୍ରଭାବରେ ଚାଷୀକୁଳ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ସାଲୁଇଖମଣ ଗ୍ରାମରେ ଦନ୍ତାହାତୀ ଉପଦ୍ରବ

ସାଲୁଇଖମଣ ଗ୍ରାମରେ ଦନ୍ତାହାତୀ ଉପଦ୍ରବ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୧୮।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ)-ଛେଣ୍ଡିପଦା ପଞ୍ଚାୟତ ସାଲୁଇଖମଣ ଗ୍ରାମରେ ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଦନ୍ତାହାତୀ ଉତ୍ପାତ କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ରୁ ସକାଳ ୬ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ କାଟ

ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ରୁ ସକାଳ ୬ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ କାଟ

ବଇଣ୍ଡା, ୧୮।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)ସଞ୍ଜ ନଇଁବା କ୍ଷଣି ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ କାଟ୍‌ କରିଦେଉଛି ବିଭାଗ। ଦିନେ କି ସପ୍ତାହେ ନୁହେଁ ମାସେ ହେଲାଣି ଅନ୍ଧାରରେ ହନ୍ତସନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଆଠମଲ୍ଲିକ ବ୍ଲକର ଜଙ୍ଗଲ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ୫ ପଞ୍ଚାୟତବାସୀ। 

ଘର, ଜମି ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ପ୍ରଶାସନର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ଶିଥିରାସାହିବାସୀ:ଜିଲାପାଳଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଲୋଡ଼ିଲେ

ଘର, ଜମି ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ପ୍ରଶାସନର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ଶିଥିରାସାହିବାସୀ:ଜିଲାପାଳଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଲୋଡ଼ିଲେ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୧୮।୧୨ଅନୁଗୋଳ ପଞ୍ଚମହଲାରେ ଥିବା ଶିଥିରାସାହିର ଲୋକଙ୍କ ଜାଗା ହଡ଼ପ କରାଯାଇଥିବା ନେଇ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ସୋମବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସହଯୋଗ ଲୋଡ଼ିଛନ୍ତି।

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ହେଲ୍‌ପର ମୃତ

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ହେଲ୍‌ପର ମୃତ

ଓଡ଼ାପଡ଼ା, ୧୮ା୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ବାଲିମୀ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୫୫ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ନିମବାହାଳି ନିକଟ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଏସ୍କାଭେଟର (ମାଟିଖୋଳା ମେଶିନ) ହେଲ୍‌ପର ଦୀପକ ସାହୁ (୨୩)  ଉଚ୍ଚଶକ୍ତିସମ୍ପନ୍ନ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି।

ରାସ୍ତା ମରାମତି ଦାବି:ଓଭରବ୍ରିଜ କାମ ବନ୍ଦ କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ରାସ୍ତା ମରାମତି ଦାବି:ଓଭରବ୍ରିଜ କାମ ବନ୍ଦ କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ପାଲଲହଡା,୧୮।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)ରାସ୍ତା ମରାମତି ଦାବିରେ ପାଲଲହଡା ନୋ-ଏଣ୍ଟ୍ରି ଛକଠାରେ ଏକ ଠିକାସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ ଚାଲିଥିବା ଓଭରବ୍ରିଜ କାମକୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ସୋମବାର ବନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି। 

ଓଟିିପିିସିଏଲ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବିରୋଧ:ମରିଚକଣରେ ଉତ୍ତେଜନା

ଓଟିିପିିସିଏଲ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବିରୋଧ:ମରିଚକଣରେ ଉତ୍ତେଜନା

କାମାକ୍ଷାନଗର, ୧୮ା୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା କାମାକ୍ଷାନଗର ବ୍ଲକ ମରିଚକଣରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଓଟିପିସିଏଲ୍‌ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ନେଇ ସୋମବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଗ୍ରାମରେ ଉତ୍ତେଜନାମୂଳକ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା।

ଯୌତୁକ ନିର୍ଯାତନା ମାମଲା: ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ କାରାଦଣ୍ଡ

ଯୌତୁକ ନିର୍ଯାତନା ମାମଲା: ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ କାରାଦଣ୍ଡ


ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୧୭ା୧୨-ଢେଙ୍କାନାଳ ସଦର ଥାନା ଝାରଗାଡ଼ିଆ ଫାଣ୍ଡି ସାନବଉଳପୁର ଗ୍ରାମର ସବିତା ପାତ୍ର ଯୌତୁକ ନିର୍ଯାତନା ମାମଲାର ରାୟ ସୋମବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ମହିଳା ଅଦାଲତ ବିଚାରପତି ଗୀତାଞ୍ଜଳି ନନ୍ଦ ଅଭିଯୁକ୍ତ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ପାତ୍ରଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବା ସହ  ୧ବର୍ଷ ୩ମାସ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି।

ପାନ୍ଥର କ୍ରିକଫେଷ୍ଟ-୨୦୧୮:   ଏକ୍ସଟ୍ରିମ୍‌ ଟିମ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନ

ପାନ୍ଥର କ୍ରିକଫେଷ୍ଟ-୨୦୧୮: ଏକ୍ସଟ୍ରିମ୍‌ ଟିମ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୧୭।୧୨- ଜିନ୍ଦଲ ଷ୍ଟିଲ ଆଣ୍ଡ ପାୱାର ଅଫିସର୍ସ କ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ ୭ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ପାନ୍ଥର କ୍ରିକଫେଷ୍ଟ-୨୦୧୮ର ସୋମବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ ଟିମ୍‌ ଏକ୍ସଟ୍ରିମ ଓ ଟିମ୍‌ ସ୍ପାର୍‌ଟନ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯାଇଥିଲା। ଏକ୍ସଟ୍ରିମ ଦଳ ୮ ୱିକେଟରେ ସ୍ପାର୍‌ଟନ ଦଳକୁ ପରାସ୍ତ କରି ପାନ୍ଥର କ୍ରିକଫେଷ୍ଟ-୨୦୧୮ ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଛି। 

ଭଲିବଲ ଫାଇନାଲରେ ଟାକୁଆ ବିଜୟୀ

ଭଲିବଲ ଫାଇନାଲରେ ଟାକୁଆ ବିଜୟୀ

ତାଳଚେର,୧୭ା୧୨(ନି.ପ୍ର.)- ଏନ୍‌ଟିପସି କଣିହାଁ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଦିବସୀୟ ଭଲିବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ସୋମବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ କଣିହାଁ ବ୍ଲକର ୨୮ଟି ଗ୍ରାମର ପ୍ରତିଯୋଗୀ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ।

୧୯ରେ ତାଳଚେର ବନ୍ଦ

୧୯ରେ ତାଳଚେର ବନ୍ଦ

ତାଳଚେର, ୧୭ା୧୨(ନି.ପ୍ର.)- ୪ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ତାଳଚେର ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ଆସନ୍ତା ୧୯ ତାରିଖରେ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ତାଳଚେର ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦିଆଯାଇଛି। ତାଳଚେର ସମସ୍ତ ଦୋକାନ, ବଜାର, ସ୍କୁଲ କଲେଜ, ଖଣିଖାଦାନ, ସରକାରୀ ଅଫିସ ସବ ସମେତ ଗାଡ଼ି ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ କରାଯିବ ବୋଲି ପରିଷଦ ସଦସ୍ୟମାନେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।