ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ତାଲା ଝୁଲିବା ଘଟଣା: ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା

ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ତାଲା ଝୁଲିବା ଘଟଣା: ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା

ଦଶରଥପୁର,୩।୧(ଡିଏନ୍‌ଏ)

ଦଶରଥପୁର ବ୍ଲକ କୟଁ। ପଞ୍ଚାୟତସ୍ଥିତ ଗରବନ୍ଧ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୨୪ଦିନ ହେଲା ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟର ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକରୁ ତାଲା ଖୋଲାଯାଉ ନାହିଁ। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବୁଧବାର ଏକ କମିଟି ଗରବନ୍ଧ ଗ୍ରାମରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା ନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମର ପ୍ରତାପ ମଲ୍ଲିକ ନାମକ ଜଣେ ଯୁବକ ଡିସେମ୍ବର ୧୧ତାରିଖ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ରତିକାନ୍ତ ସାମଲ ଏବଂ ସହକାରୀ ଶିକ୍ଷକ ପରିକ୍ଷିତ ସାହୁ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ ଅଟକାଇ ବିଦ୍ୟାଳୟ ନ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଧମକ ଚମକ ଦେଇଥିଲେ। ତେବେ ଉକ୍ତ ଦୁଇଜଣ ଶିକ୍ଷକ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ଥିବା ଅନୁଭବ କରି ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଇ ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ସେଠାରୁ ସେମାନଙ୍କର ଅନ୍ୟତ୍ର ବଦଳି କରା ନ ଯିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୁହେଁ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯିବେ ନାହଁି ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଏପରି ଅଭିଯୋଗ ପରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଘଟଣାକୁ ଅତି ହାଲ୍‌କା ଭାବେ ନେଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ କୌଣସି ସମାଧାନର ରାସ୍ତା ବାହାର ନ କରି ଦୀର୍ଘ ୨୪ ଦିନ ଧରି ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଚୁପ ରହିଥିଲା। ଯାହାକି ପ୍ରକାରାନ୍ତରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିବା ୧୨୫ଜଣ ଦଳିତ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ସହ ବିଭାଗ ଖେଳ ଖେଳୁଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ଧରିତ୍ରୀରେ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଜିଲା ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ଘଟଣାର ୨୪ଦିନ ପରେ ବୁଧବାର ଏବିଇଓ ଅଭୟ ବିଶ୍ୱାଳ, ସିଆର୍‌ସିସି ବଳରାମ ମଲ୍ଲିକ, ସ୍ଥାନୀୟ ୩/୪ଟି ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ, ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିଚାଳନା କମିଟିର ସଭାପତି ଓ ଉକ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ସହକାରୀ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ଡାକି ବିଦ୍ୟାଳୟ କିପରି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇପାରିବ ସେ ନେଇ ସହାୟତା ଲୋଡିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ବୁଧବାର ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନାର ଫଳାଫଳ ସମ୍ପର୍କରେ ତଦନ୍ତରେ ଯାଇଥିବା ଏବିଇଓ ବିଶ୍ୱାଳଙ୍କୁ ପଚାରିବାରେ, ପ୍ରତାପ ୪ଥର ଏପରି ଧମକ ଚମକ ଦେଇ ବିଦ୍ୟାଳୟ ବନ୍ଦ କରିଦେଉଛି । ତେବେ କିଛିଦିନ ତଳେ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ଘଟଣାରେ ସେ ଜେଲ୍‌ ଯାଇ ଫେରିବା ପରେ ପୁଣି ଏପରି କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଅଭିଯୋଗରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି। ମାତ୍ର ଗୁରବାରଠାରୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ବଭାବିକ ଭାବେ ଖୋଲାଯାଇ ପାଠପଢ଼ା ହେବ ଏବଂ ପ୍ରତାପ ଜେଲ୍‌ରୁ ଫେରିବା ପରେ ଦୁଇ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ପାଇଁ ଜିଲା ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ତାଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଯାଇଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

Model This Week

ନିକିତା

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଚିକିତ୍ସାରେ ଅବହେଳା ଅଭିଯୋଗ: ରାସ୍ତାରୋକୋ

ଚିକିତ୍ସାରେ ଅବହେଳା ଅଭିଯୋଗ: ରାସ୍ତାରୋକୋ

ମହାକାଳପଡା, ୨୧।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ.) ଗଛରେ ପିଟି ହୋଇ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇ କଟକ ବଡ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଥିବା ମହାକାଳପଡା ବ୍ଲକର ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ଶୁକ୍ରବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଚିକିତ୍ସାରେ ଅବହେଳା ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗକରି ଶନିବାର ପରିବାର ଓ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ତରଫରୁ ବଉଳକଣୀଠାରେ ରାସ୍ତାରୋକ ହୋଇଥିଲା।

ଚୋରା ମଦ ଜବତ: ୧ ଗିରଫ

କଳିଙ୍ଗ ନଗର,୨୧।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ଚୋରା ମଦ ବ୍ୟବସାୟ ଅଭିଯୋଗରେ ଦାନଗଦୀ ପୋଲିସ ଶନିବାର ରାଣିପଡ଼ା ଗ୍ରାମର ସଚି ନାୟକ(୪୦)ଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ୬ ଲିଟର ମଦ ଜବତ କରିଛି।

କାଠୁଆ ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର, ହତ୍ୟା ଘଟଣା: ସଚେତନ ନାଗରିକ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ କ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ବିଞ୍ଝାରପୁର,୨୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଜମ୍ମୁକଶ୍ମୀରର କାଠୁଆ ଜିଲାରେ ଜନୈକା ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ଓ ହତ୍ୟା ଘଟଣାକୁ ବିଞ୍ଝାରପୁର ସଚେତନ ନାଗରିକ ମଞ୍ଚ ତୀବ୍ର ନିନ୍ଦା କରିବା ସହ ଶନିବାର ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ଏକ କ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି।

ମଣ୍ଡାଡିହ ସ୍କୁଲ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ବନ୍ଦ : ବିଇଓଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ମଣ୍ଡାଡିହ ସ୍କୁଲ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ବନ୍ଦ : ବିଇଓଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ନୂଆଗାଁ,୨୧।୪ (ଡି,ଏନ.ଏ.)-ନୟାଗଡ ଜିଲା ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକ ଜାକେଡା ପଞ୍ଚାୟତର ମଣ୍ଡାଡିହ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଗତ ୬ଦିନ ଧରି ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ବନ୍ଦ ହୋଇଛି। ଏ ନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି। ଶନିବାର ଜାକେଡା ସରପଞ୍ଚ ଓ ମଣ୍ଡାଡିହ ଗ୍ରାମବାସୀ ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଘେରି ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକଙ୍କ ବଦଳି ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଯୋଜନାରେ ଗ୍ୟାସ ବଣ୍ଟନ

ଧର୍ମଶାଳା,୨୧।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଧର୍ମଶାଳା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଉତରପ୍ରତାପ ପଞ୍ଚାୟତ ନିଳକଣ୍ଠପୁର ଗ୍ରାମରେ ଶୁକ୍ରବାର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଦିବସ ଅବସରରେ ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ଦିଲୀପ କୁମାର ଜେନାଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ବଣ୍ଟନ ମେଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି।

ଏଟିଏମ୍‌ରେ  ଟଙ୍କା ସମସ୍ୟା: ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ  ବିଜେଡିର ଧାରଣା

ଏଟିଏମ୍‌ରେ ଟଙ୍କା ସମସ୍ୟା: ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ବିଜେଡିର ଧାରଣା

ଆଳି,୨୧।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ଏଟିମ୍‌ରେ ଟଙ୍କା ନଥିବାରୁ ଲୋକେ କିଛି ଦିନ ହେବ ବିଭିନ୍ନ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ଆଳି ବ୍ଲକର ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଶନିବାର ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଛି।

ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦେଲେ ବିଜେଡି କର୍ମୀ

ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦେଲେ ବିଜେଡି କର୍ମୀ

ବିରଜାକ୍ଷେତ୍ର,୨୧।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ପରିଚାଳନାରେ ଅପାରଗତାକୁ ନେଇ ବିଜେଡ଼ି ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ପ୍ରତିବାଦ କରାଯିବା ସହ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଛି। ଏଟିଏମ୍‌ରେ ଟଙ୍କା ନ ଥିବାରୁ ସାଧାରଣଜନତା ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ବିଜେଡ଼ି ନେତାମାନେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ତୀବ୍ର ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି।

୩ କଳା ପଥର ବୋଝେଇ ଗାଡ଼ି ଜବତ

ଚଢେଇଧରା,୨୧।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବନବିଭାଗ ଓ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଟିମ୍‌ ମିଳିତ ହୋଇ ଶନିବାର ଭୋରୁ ୫୩ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଚଢେଇଧରା ଓ ତାରିଣୀ ଛକ ନିକଟରୁ ଗୋଟିଏ ଟ୍ରିପର ଓ ୨ଟି ଟ୍ରାକ୍ଟରକୁ ଜବତ କରିଥିଲେ ।

କାଳିଆ କାଠୁଆଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୧।୪- ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଦଶପଲ୍ଲା ଥାନା ମଧ୍ୟଖଣ୍ଡ ଫାଣ୍ଡିରେ କିରୋସିନ ଢାଳି ଗୁରୁତର ହୋଇଥିବା କାଳିଆ କାଠୁଆଙ୍କ ଶୁକ୍ରବାର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

 ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ନିର୍ବାଚନୀ ସତ୍ୟପାଠ ମାମଲା, କୋର୍ଟରେ ୨ ସାକ୍ଷୀଙ୍କ ବୟାନ ରେକର୍ଡ

ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ନିର୍ବାଚନୀ ସତ୍ୟପାଠ ମାମଲା, କୋର୍ଟରେ ୨ ସାକ୍ଷୀଙ୍କ ବୟାନ ରେକର୍ଡ

କେନ୍ଦାପଡ଼ା ଅଫିସ୍‌,୨୧।୪- କେନ୍ଦାପଡ଼ା ଏମ୍‌ପି ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ନିର୍ବାଚନୀ ସତ୍ୟପାଠରେ ସତ୍ୟତା ନ ଥିବା ମାମଲାରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଏସଡିଜେଏମ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ସାହୁ ଶନିବାର କୋର୍ଟରେ ୨ ସାକ୍ଷୀଙ୍କ ବୟାନ ରେକର୍ଡ କରିଥିଲେ।

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ୨ ଘଣ୍ଟିଆ ଧାରଣା

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ୨ ଘଣ୍ଟିଆ ଧାରଣା

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ,୨୧।୪: ଜିଲା ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ସହରର ମେଡିକାଲଛକସ୍ଥିତ ଏସ୍‌ବିଆଇ ମୁଖ୍ୟ ଶାଖା ସମ୍ମୁଖରେ ଶନିବାର ଦୁଇ ଘଣ୍ଟିଆ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି। ଏଟିଏମ୍‌ରେ ଟଙ୍କା ଅଭାବକୁ ନେଇ ବ୍ଲକ ସଭାପତି ଆଲୋକ ସାହୁଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଜିଲାର ବିଜୁ ଯୁବ, ଛାତ୍ର, ମହିଳା, କୃଷକ, ସମବାୟ ଓ ଶ୍ରମିକ ସାମୁଖ୍ୟର କର୍ମୀମାନେ ଏହି ବିକ୍ଷୋଭରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ।

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ,୨୧।୪: ଜିଲା ବିଜେଡି ଯୁବ ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଏସ୍‌ବିଆଇ ମୁଖ୍ୟ ବ୍ରାଞ୍ଚ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ବିଜେଡି ଜିଲା ଯୁବ ସଭାପତି ଅମରେନ୍ଦ୍ର ଦାସ, ବିଜୟ ଶଙ୍କର ଦାସ, ବିଜେଡି ଜିଲା ଉପସଭାପତି ଦୀପ୍ତି ଦାସ, ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ବ୍ଲକ ବିଜେଡି ସଭାପତି ମନୋଜ ଭୋଇଙ୍କ ସମେତ ଶତାଧିକ କର୍ମୀ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ।